frappe - en to sr_CS translation catalogue (8734 entries)

en:  Address
sr_CS:  Adresa

en:  Amount
sr_CS:  Iznos

en:  BOM
sr_CS:  Sastavnica

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
sr_CS:  Da li je zavisna tabela

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
sr_CS:  Podugovoreno

en:  Item
sr_CS:  Stavka

en:  Name
sr_CS:  Naziv

en:  Rate
sr_CS:  Jedinična cena

en:  Raw Material
sr_CS:  Sirovina

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Work Order'
en:  Reserve Stock
sr_CS:  Rezervisane zalihe

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
sr_CS:  Preskoči prenos materijala

en:  Sub Assembly
sr_CS:  Podsklop

en:  Summary
sr_CS:  Rezime

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
sr_CS: "Stavka obezbeđena od strane kupca" ne može biti i stavka za nabavku

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
sr_CS: "Stavka obezbeđena od strane kupca" ne može imati stopu vrednovanja

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
sr_CS: "Da li je osnovno sredstvo" mora biti označeno, jer postoji zapis o imovini za ovu stavku

en: # In Stock
sr_CS: # Na zalihama

en: # Req'd Items
sr_CS: # Obavezne stavke

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
sr_CS: % Isporučeno

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
sr_CS: % Fakturisan iznos

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
sr_CS: % Fakturisan

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
sr_CS: % Metod izvršenja

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
sr_CS: % Završeno

en: % Finished Item Quantity
sr_CS: % Količina gotovih stavki

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
sr_CS: % Instalirano

en: % Occupied
sr_CS: % Zauzeto

en: % Of Grand Total
sr_CS: % Od ukupnog iznosa

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
sr_CS: % Poručeno

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
sr_CS: % Prikupljeno

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
sr_CS: % Gubitak u procesu

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
sr_CS: % Napredak

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
sr_CS: % Primljeno

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
sr_CS: % Vraćeno

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
sr_CS: % od materijala fakturisanih u odnosu na ovu prodajnu porudžbinu

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
sr_CS: % od materijala isporučenim prema ovoj prodajnoj porudžbini

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
sr_CS: 'Račun' u odeljku za računovodstvo kupca {0}

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
sr_CS: 'Dozvoli više prodajnih porudžbina vezanih za nabavnu porudžbinu kupca'

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
sr_CS: 'Na osnovu' i 'Grupisano po' ne mogu biti isti

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
sr_CS: 'Dani od poslednje narudžbine' moraju biti veći ili jednaki nuli

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
sr_CS: 'Podrazumevani {0} račun' u kompaniji {1}

en: 'Entries' cannot be empty
sr_CS: 'Unosi' ne mogu biti prazni

en: 'From Date' is required
sr_CS: 'Datum početka' je obavezan

en: 'From Date' must be after 'To Date'
sr_CS: 'Datum početka' mora biti manji od 'Datum završetka'

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
sr_CS: 'Ima serijski broj' ne može biti 'Da' za stavke van zaliha

en: 'Inspection Required before Delivery' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
sr_CS: 'Inspekcija je potrebna pre isporuke' je onemogućena za stavku {0}, nije potrebno kreirati inspekciju kvaliteta

en: 'Inspection Required before Purchase' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
sr_CS: 'Inspekcija je potrebna pre nabavke' je onemogućena za stavku {0}, nije potrebno kreirati inspekciju kvaliteta

en: 'Opening'
sr_CS: 'Početno'

en: 'To Date' is required
sr_CS: 'Datum završetka' je obavezan

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
sr_CS: 'Do broja paketa' ne može biti manji od polja 'Od broja paketa'

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
sr_CS: 'Ažuriraj zalihe' ne može biti označeno jer stavke nisu isporučene putem {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
sr_CS: 'Ažuriraj zalihe' ne može biti označeno za prodaju osnovnog sredstva

en: '{0}' account is already used by {1}. Use another account.
sr_CS: '{0}' račun je već korišćen od strane {1}. Koristi drugi račun.

en: '{0}' has been already added.
sr_CS: '{0}' je već dodat.

en: '{0}' should be in company currency {1}.
sr_CS: '{0}' treba da bude u valuti kompanije {1}.

en: (A) Qty After Transaction
sr_CS: (A) Količina nakon transakcije

en: (B) Expected Qty After Transaction
sr_CS: (B) Očekivana količina nakon transakcije

en: (C) Total Qty in Queue
sr_CS: (C) Ukupna količina u redu

en: (C) Total qty in queue
sr_CS: (C) Ukupna količina u redu

en: (D) Balance Stock Value
sr_CS: (D) Stanje vrednosti zaliha

en: (E) Balance Stock Value in Queue
sr_CS: (E) Stanje vrednosti zaliha u redu

en: (F) Change in Stock Value
sr_CS: (F) Promena vrednosti zaliha

en: (Forecast)
sr_CS: (Prognoza)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
sr_CS: (G) Zbir promene vrednosti zaliha

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
sr_CS: (H) Promena vrednosti zaliha (FIFO)

en: (H) Valuation Rate
sr_CS: (H) Stopa vrednovanja

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
sr_CS: (Satnica / 60) * Stvarno vreme operacije

en: (I) Valuation Rate
sr_CS: (I) Stopa vrednovanja

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
sr_CS: (J) Stopa vrednovanja prema FIFO

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
sr_CS: (K) Vrednovanje = Vrednost (D) ÷ Količina (A)

note: Description of the 'Applicable on Cumulative Expense' (Check) field in DocType 'Budget'
en: (Purchase Order + Material Request + Actual Expense)
sr_CS: (Nabavna porudžbina + Zahtev za nabavku + Stvarni trošak)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
sr_CS: (uključujući)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
sr_CS: * Biće izračunato u transakciji.

en: 0 - 30 Days
sr_CS: 0 - 30 dana

en: 0-30 Days
sr_CS: 0-30 dana

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
sr_CS: 1 lojalti poen = Kolika je vrednost u osnovnoj valuti?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
sr_CS: 1 čas

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
sr_CS: Dva puta godišnje

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
sr_CS: Tri puta godišnje

en: 30 - 60 Days
sr_CS: 30 - 60 dana

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
sr_CS: 30 minuta

en: 30-60 Days
sr_CS: 30-60 dana

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
sr_CS: 6 časova

en: 60 - 90 Days
sr_CS: 60 - 90 dana

en: 60-90 Days
sr_CS: 60-90 dana

en: 90 - 120 Days
sr_CS: 90 - 120 dana

en: 90 Above
sr_CS: Iznad 90

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
sr_CS: <b>Vreme početka</b> ne može biti kasnije od <b>Vreme završetka</b> za {0}

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
sr_CS: <br>
    <h4>Napomena</h4>
    <ul>
    <li>
    Možete koristiti <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja oznake</a> u poljima<b>Predmet</b> i <b>Tekst</b> za dinamičke vrednosti.
    </li><li>
        Sva polja u ovoj vrsti DocType su dostupni pod <b>doc</b> objektom, a sva polja kupca kome će imejl biti poslat dostupna su pod  <b>kupac</b> objektom.
    </li></ul>
    <h4> Primeri</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Naslov</b>:<br><br><pre><code>Izvod stavki za {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Tekst</b>: <br><br>
    <pre><code>Zdravo {{ customer.customer_name }},<br>u prilogu je izveštaj o računima od {{ doc.from_date }} do {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
sr_CS: <div class="columnHeading">Drugi detalji</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
sr_CS: <div class="text-muted text-center">Nisu pronađene bankarske transakcije</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
sr_CS: <div>
    <h3> Sve dimenzije u centimetrima </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
sr_CS: <h3>O paketu proizvoda</h3>
    
    <p>Agregatna grupa <b>stavki</b> u drugoj <b>stavci</b>. Ovo je korisno ukoliko grupišete određene <b>stavke</b> u paket i održavate stanje zalihe zapakovanih <b>stavki</b>, a ne agregatne <b>stavke</b>.</p>
    <p>Paketne <b>stavke</b> će imati <code>Stavka zaliha</code> kao <b>Ne</b> i <code>Stavka prodaje</code> kao <b>Da</b>.</p>
    <h4>Primer:</h4>
    <p>Ako prodajte laptopove i računare odvojeno i imate posebnu cenu ako kupac nabavi obe stavke, onda će laptop + ranac biti novi paket proizvoda</p>

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: <h3>Currency Exchange Settings Help</h3>
    <p>There are 3 variables that could be used within the endpoint, result key and in values of the parameter.</p>
    <p>Exchange rate between {from_currency} and {to_currency} on {transaction_date} is fetched by the API.</p>
    <p>Example: If your endpoint is exchange.com/2021-08-01, then, you will have to input exchange.com/{transaction_date}</p>
sr_CS: <h3>Pomoć za podešavanje kursa valute</h3>
    <p>Postoje 3 promenljive koje se mogu koristiti unutar endpoint-a, ključ rezultata i u vrednostima parametara.</p>
    <p>Devizni kurs između {from_currency} i {to_currency} na {transaction_date} se preuzima putem API-ja.</p>
    <p>Primer: Ukoliko je vaša krajnja tačka exchange.com/2024-08-01, onda ćete morati da unesete exchange.com/{transaction_date}</p>

note: Content of the 'Body and Closing Text Help' (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: <h4>Body Text and Closing Text Example</h4>
    
    <div>We have noticed that you have not yet paid invoice {{sales_invoice}} for {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. This is a friendly reminder that the invoice was due on {{due_date}}. Please pay the amount due immediately to avoid any further dunning cost.</div>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your template are the fields in the document. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
sr_CS: <h4>Primer rezimea i zaključka</h4>
    
    <div>Primili smo obaveštenje da još niste uplatili fakturu {{sales_invoice}} za {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. Obaveštavamo Vas da je faktura dospela {{due_date}}. Molimo Vas da bez odlaganja izvršite plaćanje dospelog iznosa kako biste izbegli dodatne troškove po osnovu opomene.</div>
    
    <h4>Kako dobiti imena polja</h4>
    
    <p>Imena polja koja možete koristiti u šablonu su polja u dokumentu. Možete saznati koja su polja u bilo kojem dokumentu putem Podešavanje &gt; Prilagodite pregled forme i odabirom vrste dokumenta (npr. Izlazna faktura)</p>
    
    <h4>Šabloni</h4>
    
    <p>Šabloni se prave koristeći Jinja jezik. Da biste saznali više o Jinji,, pročitajte dokumentaciju na sledećem linku<a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/"></a></p>

note: Content of the 'Contract Template Help' (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: <h4>Contract Template Example</h4>
    
    <pre>Contract for Customer {{ party_name }}
    
    -Valid From : {{ start_date }} 
    -Valid To : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The field names you can use in your Contract Template are the fields in the Contract for which you are creating the template. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Contract)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
sr_CS: <h4>Primer šablona ugovora</h4>
    
    <pre>Kupoprodajni ugovor sa {{ party_name }}
    
    -Važi od: {{ start_date }} 
    -Važi do : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>Kako dobiti ime polja<h4>
    
    <p>Imena polja koju možete dobiti u šablonu ugovora su polja u ugovoru za koji pravite šablon. Možete saznati koja su polja u bilo kojem dokumentu putem Podešavanje &gt; Prilagodite pregled forme i odabirom vrste dokumenta (npr. Ugovor)</p>
    
    <h4>Šabloni</h4>
    
    <p>Šabloni se prave koristeći Jinja jezik. Da biste saznali više o Jinji,, pročitajte dokumentaciju na sledećem linku, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/"></a></p>

note: Content of the 'Terms and Conditions Help' (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: <h4>Standard Terms and Conditions Example</h4>
    
    <pre>Delivery Terms for Order number {{ name }}
    
    -Order Date : {{ transaction_date }} 
    -Expected Delivery Date : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your email template are the fields in the document from which you are sending the email. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
sr_CS: <h4>Primer standardnih uslova i odredbi</h4>
    
    <pre>Uslovi isporuke za narudžbinu {{ name }}
    
    -Datum narudžbine : {{ transaction_date }} 
    -Očekivani datum isporuke : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>Kako dobiti ime polja</h4>
    
    <p>Imena polja koja možete koristiti u šablonu imejla su polja u dokumentu iz kojeg šaljete imejl. Možete saznati koja su polja u bilo kojem dokumentu putem Podešavanje &gt; Prilagodite pregled forme i odabirom vrste dokumenta (e.g. Izlazna faktura)</p>
    
    <h4>Šabloni</h4>
    
    <p>Šabloni se prave koristeći Jinja jezik. Da biste saznali više o Jinji,, pročitajte dokumentaciju na sledećem linku <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/"></a></p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
sr_CS: <h5 class="text-muted uppercase">ili</h5>

note: Content of the 'account_no_settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Account Number Settings</label>
sr_CS: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Podešavanje broja računa</label>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Amount In Words</label>
sr_CS: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Slovima</label>

note: Content of the 'Date Settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Date Settings</label>
sr_CS: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Podešavanje datuma</label>

note: Content of the 'html_llwp' (HTML) field in DocType 'Request for Quotation'
en: <p>In your <b>Email Template</b>, you can use the following special variables:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: A link where your supplier can set a new password to log into your portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: A link to this RFQ in your supplier portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: The company name of your supplier.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: The contact person of your supplier.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Your full name.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Apart from these, you can access all values in this RFQ, like <code>{{ message_for_supplier }}</code> or <code>{{ terms }}</code>.</p>
sr_CS: <p>U Vašem <b>Imejl šablonu</b>, možete da koristite sledeće specijalne promenljive:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: Link gde Vaš dobavljač može postaviti novu lozinku za prijavu na Vaš portal
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: Link ka ovom zahtevu za ponudu na portalu dobavljača.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: Naziv kompanije dobavljača.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: Kontakt osoba dobavljača.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Vaše puno ime i prezime.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Pored ovih, možete pristupiti svim vrednosima u zahtevu kao što je <code>{{ message_for_supplier }}</code> ili <code>{{ terms }}</code>.</p>

en: <p>Price List Rate has not been set as editable in Selling Settings. In this scenario, setting <strong>Update Price List Based On</strong> to <strong>Price List Rate</strong> will prevent auto-updation of Item Price.</p>Are you sure you want to continue?
sr_CS: <p>Cena iz cenovnika nije podešena kao izmenjiva u podešavanju prodaje. U ovom slučaju, podešavanje opcije <strong>Ažuriraj cenovnik na osnovu</strong> na <strong>Osnovna cena u cenovniku</strong> će onemogućiti automatsko ažuriranje cene stavke</p>Da li ste sigurni da želite da nastavite?

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt; Thank You for being a part of {{ doc.company }}! We hope you are enjoying the service.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Please find enclosed the E Bill statement. The outstanding amount is {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; We don't want you to be spending time running around in order to pay for your Bill.<br>After all, life is beautiful and the time you have in hand should be spent to enjoy it!<br>So here are our little ways to help you get more time for life! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
sr_CS: <pre><h5>Primer poruke</h5>
    
    &lt;p&gt; Hvala Vam što ste deo {{ doc.company }}! Nadamo se da ste zadovoljni uslugom.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Dostavljamo Vam elektronsku fakturu. Preostali iznos za uplatu je {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Ne želimo da trošite vreme trčeći okolo kako biste platili svoj račun<br>Na kraju krajeva, život treba da bude lep, a vreme treba da provedete uživajući u njemu!<br>Zbog toga su ovde naši mali načini da Vam pomognemo da dobijete više vremena za uživanje!&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; Kliknite ovde da biste platili &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt;Dear {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Requesting payment for {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} for {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
sr_CS: <pre><h5>Primer poruke</h5>
    
    &lt;p&gt;Poštovani/a {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Zahtev za uplatu {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} u iznosu od {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; Kliknite ovde da biste platili &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Master &amp; Izveštaji</b></span>

note: Header text in the Selling Workspace Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Quick Access</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Brzi pristup</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Quality Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports & Masters</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Izveštaji i master</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Selling Work
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Izveštaji &amp; Master</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Settings</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Podešavanja</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace
en: <span class="h4"><b>Shortcuts</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Prečice</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Vaše prečice
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Quality Workspace Header text in the Home Workspace Header text in the Support Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
sr_CS: <span class="h4"><b>Vaše prečice</b></span>

en: <strong>Grand Total:</strong> {0}
sr_CS: <strong>Ukupan iznos:</strong> {0}

en: <strong>Outstanding Amount:</strong> {0}
sr_CS: <strong>Neizmireni iznos:</strong> {0}

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Child Document</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Non Child Document</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> To access parent document field use parent.fieldname and to access child table document field use doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>To access document field use doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Example: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Example: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>
sr_CS: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Zavisni dokument</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Samostalni dokument</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> Da biste pristupili polju matični dokument koristite parent.fieldname, da biste pristupili polju zavisne tabele koristite doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>Da biste pristupili polju dokumenta koristite doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Primer: </b> parent.doctype == "Ulaz u skladište" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Primer: </b> doc.doctype == "Ulaz u skladište" and doc.purpose == "Proizvodnja"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
sr_CS: Grupa kupaca sa istim nazivom već postoji, molimo Vas da promenite ime kupca ili preimenujete grupu kupaca

en: A Holiday List can be added to exclude counting these days for the Workstation.
sr_CS: Lista praznika može se dodati kako bi se isključili posebni dani iz obračuna za radnu stanicu.

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
sr_CS: Potencijalni kupac zahteva ili ime osobe ili naziv organizacije

en: A Packing Slip can only be created for Draft Delivery Note.
sr_CS: Dokument liste pakovanja može biti kreirana samo u Nacrtu Otpremnica.

note: Description of a DocType
en: A Price List is a collection of Item Prices either Selling, Buying, or both
sr_CS: Cenovnik je zbirka cena stavki, bilo da su prodajne ili nabavne

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
sr_CS: Proizvod ili usluga koja se kupuje, prodaje ili čuva na skladištu.

en: A Reconciliation Job {0} is running for the same filters. Cannot reconcile now
sr_CS: Posao usklađivanja {0} se izvršava za iste filtere. Trenutno se ne može uskladiti

en: A Transaction Deletion Document: {0} is triggered for {0}
sr_CS: Dokument o brisanju transakcije: {0} pokrenut je za {0}

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
sr_CS: Uslov za pravilo isporuke

note: Description of the 'Send To Primary Contact' (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: A customer must have primary contact email.
sr_CS: Kupca mora imati primarnu kontakt imejl adresu.

en: A driver must be set to submit.
sr_CS: Drajver mora biti podešen za podnošenje.

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
sr_CS: Logičko skladište u koje se vrše unosi zaliha.

en: A new appointment has been created for you with {0}
sr_CS: Novi sastanak je zakazan za Vas sa {0}

en: A template with tax category {0} already exists. Only one template is allowed with each tax category
sr_CS: Šablon sa poreskom kategorijom {0} već postoji. Dozvoljen je samo jedan šablon sa svakom poreskom kategorijom

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
sr_CS: Treća strana distributer / trgovac / agent za proviziju / saradnik / preprodavac koji prodaje proizvode za proviziju.

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
sr_CS: Datum isteka godišnjeg ugovora o održavanju

note: Label of the api_details_section (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Details
sr_CS: API Detalji

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
sr_CS: API Ključ

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
sr_CS: AWB Broj

note: Name of a UOM
en: Abampere
sr_CS: Abamper

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
sr_CS: Skraćeno

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
sr_CS: Skraćenica

en: Abbreviation already used for another company
sr_CS: Skraćenica je već u upotrebi za drugu kompaniju

en: Abbreviation is mandatory
sr_CS: Skraćenica je obavezna

en: Abbreviation: {0} must appear only once
sr_CS: Skraćenica: {0} se mora pojaviti samo jednom

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
sr_CS: O nama Podešavanje

en: About {0} minute remaining
sr_CS: Ostalo je još oko {0} minuta

en: About {0} minutes remaining
sr_CS: Ostalo je još oko {0} minuta

en: About {0} seconds remaining
sr_CS: Ostalo je još oko {0} sekundi

en: Above 120 Days
sr_CS: Preko 120 dana

note: Name of a role
en: Academics User
sr_CS: Akademski korisnik

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
sr_CS: Formula za kriterijume prihvatanja

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
sr_CS: Vrednost kriterijuma za prihvatanje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
sr_CS: Prihvaćeno

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
sr_CS: Prihvaćena količina

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
sr_CS: Prihvaćena količina u jedinici mere zaliha

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
sr_CS: Prihvaćena količina

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
sr_CS: Skladište prihvaćenih zaliha

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
sr_CS: Ključ za pristup

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
sr_CS: Ključ za pristup je obavezan za pružaoca usluga: {0}

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
sr_CS: U skladu sa CEFACT/ICG/2010/IC013 ili CEFACT/ICG/2010/IC010

en: According to the BOM {0}, the Item '{1}' is missing in the stock entry.
sr_CS: U skladu sa sastavnicom {0}, stavka '{1}' nedostaje u unosu zaliha.

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
sr_CS: Račun

note: Name of a report
en: Account Balance
sr_CS: Stanje računa

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
sr_CS: Zatvaranje stanja računa

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
sr_CS: Valuta računa

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
sr_CS: Valuta računa (od)

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
sr_CS: Valuta računa (ka)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
sr_CS: Detalji računa

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
sr_CS: Analitički račun

en: Account Missing
sr_CS: Račun nedostaje

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
sr_CS: Naziv računa

en: Account Not Found
sr_CS: Račun nije pronađen

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
sr_CS: Broj računa

en: Account Number {0} already used in account {1}
sr_CS: Račun broj {0} se već koristi kao račun {1}

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
sr_CS: Početno stanje računa

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
sr_CS: Račun sa kojeg će biti povučena sredstva

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
sr_CS: Račun na koji će leći sredstva

en: Account Pay Only
sr_CS: Račun za plaćanje

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
sr_CS: Podvrsta računa

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
sr_CS: Vrsta računa

en: Account Value
sr_CS: Vrednost po računu

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
sr_CS: Stanje računa je već na potražnoj strani, nije dozvoljeno postaviti 'Stanje mora biti' kao 'Duguje'

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
sr_CS: Stanje računa je već na dugovnoj strani, nije dozvoljeno postaviti 'Stanje mora biti' kao 'Potražuje'

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
sr_CS: Račun za razliku u iznosu

en: Account is mandatory to get payment entries
sr_CS: Račun je obavezan za unos uplate

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
sr_CS: Račun nije postavljen za dijagram na kontrolnoj tabli {0}

en: Account not Found
sr_CS: Račun nije pronađen

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
sr_CS: Račun sa zavisnim podacima se ne može konvertovati u analitički račun

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
sr_CS: Račun sa zavisnim podacima ne može biti postavljen kao analitički račun

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
sr_CS: Račun sa postojećom transakcijom ne može biti konvertovan u grupu.

en: Account with existing transaction can not be deleted
sr_CS: Račun sa postojećom transakcijom ne može biti obrisan

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
sr_CS: Račun sa postojećom transakcijom ne može biti konvertovan u glavnu knjigu

en: Account {0} added multiple times
sr_CS: Račun {0} je dodat više puta

en: Account {0} does not belong to company: {1}
sr_CS: Račun {0} ne pripada kompaniji: {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
sr_CS: Račun {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Account {0} does not exist
sr_CS: Račun {0} ne postoji

en: Account {0} does not exists
sr_CS: Račun {0} ne postoji

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
sr_CS: Račun {0} ne postoji u dijagramu na kontrolnoj tabli {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
sr_CS: Račun {0} se ne poklapa sa kompanijom {1} kao vrsta računa: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
sr_CS: Račun {0} postoji u matičnoj kompaniji {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
sr_CS: Račun {0} je dodat više puta

en: Account {0} is added in the child company {1}
sr_CS: Račun {0} je dodat u zavisnu kompaniju {1}

en: Account {0} is frozen
sr_CS: Račun {0} je zaključan

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
sr_CS: Račun {0} je nevažeći. Valuta računa mora biti {1}

en: Account {0} should be of type Expense
sr_CS: Račun {0} treba da bude vrste trošak

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
sr_CS: Račun {0}: Matični račun {1} ne može biti već definisani račun

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
sr_CS: Račun {0}: Matični račun {1} ne pripada kompaniji: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
sr_CS: Račun {0}: Matični račun {1} ne postoji

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
sr_CS: Račun {0}: Ne može se samopostaviti kao matični račun

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
sr_CS: Račun: <b>{0}</b> je nedovršeni kapital u radu i ne može se ažurirati kroz nalog knjiženja

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
sr_CS: Račun: {0} može biti ažuriran samo putem transakcija zaliha

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
sr_CS: Račun: {0} nije dozvoljen u okviru unosa uplate

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
sr_CS: Račun: {0} sa valutom: {1} ne može biti izabran

en: Accountant
sr_CS: Računovođa

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
sr_CS: Računovodstvo

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
sr_CS: Računovodstveni detalji

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
sr_CS: Računovodstvena dimenzija

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
sr_CS: Računovodstvena dimenzija <b>{0}</b> je obavezna za račun 'Bilans stanja' i to {1}.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
sr_CS: Računovodstvena dimenzija <b>{0}</b> je obavezna za račun 'Bilans uspeha' i to {1}.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
sr_CS: Detalji računovodstveni dimenzije

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Filter
sr_CS: Filter računovodstvene dimenzije

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
sr_CS: Računovodstvene dimenzije

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
sr_CS: Računovodstvene dimenzije

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
sr_CS: Filter računovodstvenih dimenzija

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
sr_CS: Računovodstveni unosi

en: Accounting Entry for Asset
sr_CS: Računovodstveni unos za imovinu

en: Accounting Entry for Service
sr_CS: Računovodstveni unos za uslugu

en: Accounting Entry for Stock
sr_CS: Računovodstveni unos za zalihe

en: Accounting Entry for {0}
sr_CS: Računovodstveni unos za {0}

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
sr_CS: Računovodstveni unos za {0}: {1} može biti samo u valuti: {2}

en: Accounting Ledger
sr_CS: Glavna knjiga

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
sr_CS: Računovodstveni master podaci

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
sr_CS: Računovodstveni period

en: Accounting Period overlaps with {0}
sr_CS: Računovodstveni period se preklapa sa {0}

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
sr_CS: Računovodstveni unosi su zaključani do ovog datuma. Niko ne može da kreira ili izmeni unose osim korisnika sa ulogom navedenom ispod

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
sr_CS: Računi

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
sr_CS: Zatvaranje računa

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
sr_CS: Računi su zaključani do datuma

note: Name of a role
en: Accounts Manager
sr_CS: Account Manager

en: Accounts Missing Error
sr_CS: Greška zbog nedostajućeg računa

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
sr_CS: Obaveza prema dobavljačima

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
sr_CS: Rezime obaveza prema dobavljačima

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
sr_CS: Potraživanja od kupaca

note: Label of the accounts_receivable_payable_tuning_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable / Payable Tuning
sr_CS: Fino podešavanje računa potraživanja od kupaca / dugovanja ka dobavljačima

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
sr_CS: Račun potraživanja od kupaca

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
sr_CS: Račun diskontovanih potraživanja od kupaca

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
sr_CS: Rezime potraživanja od kupaca

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
sr_CS: Račun neplaćenih potraživanja od kupaca

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
sr_CS: Račun potraživanja od kupaca/dugovanja ka dobavljačima

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
sr_CS: Podešavanje računa

note: Name of a role
en: Accounts User
sr_CS: Knjigovođa

en: Accounts table cannot be blank.
sr_CS: Tabela računa ne može biti prazna.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
sr_CS: Računi za spajanje

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
sr_CS: Akumulirana amortizacija

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
sr_CS: Račun akumulirane amortizacije

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
sr_CS: Iznos akumulirane amortizacije

en: Accumulated Depreciation as on
sr_CS: Akumulirana amortizacija na dan

en: Accumulated Monthly
sr_CS: Mesečno akumulirano

en: Accumulated Monthly Budget for Account {0} against {1} {2} is {3}. It will be collectively ({4}) exceeded by {5}
sr_CS: Akumulirani mesečni budžet za račun {0} protiv {1} {2} iznosi {3}. Ukupno ({4}) će biti premašen za {5}

en: Accumulated Monthly Budget for Account {0} against {1}: {2} is {3}. It will be exceeded by {4}
sr_CS: Akumulirani mesečni budžet za račun {0} protiv {1}: {2} iznosi {3}. Biće prekoračen za {4}

en: Accumulated Values
sr_CS: Akumulirane vrednosti

en: Accumulated Values in Group Company
sr_CS: Akumulirane vrednosti u grupaciji

en: Achieved ({})
sr_CS: Ostvareno ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
sr_CS: Datum sticanja

en: Action
sr_CS: Radnja

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
sr_CS: Radnja ukoliko se ne podnese inspekcija kvaliteta

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
sr_CS: Radnja ukoliko je inspekcija kvaliteta odbijena

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
sr_CS: Radnja ukoliko ista cena nije održana

en: Action Initialised
sr_CS: Radnja pokrenuta

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
sr_CS: Radnja ukoliko je mesečni budžet premašio stvarne troškove

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
sr_CS: Radnja ukoliko je mesečni budžet premašio troškove prema zahtevima za materijal

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
sr_CS: Radnja ukoliko je mesečni budžet premašen prema narudžbenicama

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_exceeded_on_cumulative_expense (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulative Monthly Budget Exceeded on Cumulative Expense
sr_CS: Radnja ukoliko akumulirani mesečni budžet bude premašen na osnovu kumulativnog troška

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
sr_CS: Radnja ukoliko je godišnji budžet premašen prema stvarnim troškovima

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
sr_CS: Radnja ukoliko je godišnji budžet premašen prema zahtevima za materijal

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
sr_CS: Radnja ukoliko je godišnji budžet premašen prema narudžbenicama

note: Label of the action_if_annual_exceeded_on_cumulative_expense (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Anual Budget Exceeded on Cumulative Expense
sr_CS: Radnja ukoliko je godišnji budžet premašen po kumulativnim troškovima

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction
sr_CS: Radnja ukoliko ista stopa nije održana tokom interne transakcije

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
sr_CS: Radnja ukoliko ista cena nije održana tokom prodajnog ciklusa

note: Label of the action_on_new_invoice (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Action on New Invoice
sr_CS: Radnja prilikom nove fakture

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
sr_CS: Radnje

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
sr_CS: Izvršene radnje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
sr_CS: Aktivan

en: Active Leads
sr_CS: Aktivni potencijalni kupci

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
sr_CS: Status aktivan

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
sr_CS: Aktivnosti

note: Group in Asset's connections Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings'
en: Activity
sr_CS: Aktivnost

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
sr_CS: Trošak aktivnosti

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
sr_CS: Trošak aktivnosti postoji za zaposleno lice {0} u vezi sa vrstom aktivnosti - {1}

en: Activity Cost per Employee
sr_CS: Trošak aktivnosti po zaposlenom licu

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
sr_CS: Vrsta aktivnosti

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
sr_CS: Stvarno

en: Actual Balance Qty
sr_CS: Stvarna količina

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
sr_CS: Stvarna količina šarže

en: Actual Cost
sr_CS: Stvarni trošak

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
sr_CS: Stvarni datum

en: Actual Delivery Date
sr_CS: Stvarni datum isporuke

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
sr_CS: Stvarni datum završetka

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
sr_CS: Stvarni datum završetka (preko evidencije vremena)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
sr_CS: Stvarno vreme završetka

en: Actual Expense
sr_CS: Stvarni trošak

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
sr_CS: Stvarni operativni trošak

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
sr_CS: Stvarno vreme operacije

en: Actual Posting
sr_CS: Stvarno knjiženje

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
sr_CS: Stvarna količina

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
sr_CS: Stvarna količina (na izvoru/cilju)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
sr_CS: Stvarna količina u skladištu

en: Actual Qty is mandatory
sr_CS: Stvarna količina je obavezna

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
sr_CS: Stvarna količina {0} / Količina koja se čeka {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
sr_CS: Stvarna količina: Količina dostupna u skladištu.

en: Actual Quantity
sr_CS: Stvarna količina

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
sr_CS: Stvarni datum početka

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
sr_CS: Stvarni datum početka (preko evidencije vremena)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
sr_CS: Stvarno početno vreme

note: Label of the timing_detail (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Actual Time
sr_CS: Stvarno vreme

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
sr_CS: Stvarno vreme i trošak

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
sr_CS: Stvarno vreme u satima (preko evidencije vremena)

en: Actual qty in stock
sr_CS: Stvarna količina na skladištu

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
sr_CS: Stvarna vrsta poreza ne može biti uključena u cenu stavke u redu {0}

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
sr_CS: Dodaj

en: Add / Edit Prices
sr_CS: Dodaj / Izmeni cene

en: Add Child
sr_CS: Dodaj zavisni element

en: Add Columns in Transaction Currency
sr_CS: Dodaj kolone u valuti transakcije

en: Add Comment
sr_CS: Dodaj komentar

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
sr_CS: Dodaj trošak korektivne operacije u vrednovanju gotovih proizvoda

en: Add Customers
sr_CS: Dodaj kupce

en: Add Discount
sr_CS: Dodaj popust

en: Add Employees
sr_CS: Dodaj zaposlena lica

en: Add Item
sr_CS: Dodaj stavku

en: Add Items
sr_CS: Dodaj stavke

en: Add Items in the Purpose Table
sr_CS: Dodaj stavke u tabelu svrhe

en: Add Lead to Prospect
sr_CS: Dodaj potencijalnog kupca u prospekte

en: Add Leads
sr_CS: Dodaj potencijalnog kupca

note: Label of the add_local_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Local Holidays
sr_CS: Dodaj praznike i neradne dane

note: Label of the add_manually (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Add Manually
sr_CS: Dodaj ručno

en: Add Multiple
sr_CS: Dodaj višestruko

en: Add Multiple Tasks
sr_CS: Dodaj više zadataka

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Add Or Deduct
sr_CS: Dodaj ili odbij

en: Add Order Discount
sr_CS: Dodaj popust na narudžbinu

en: Add Participants
sr_CS: Dodaj korisnike

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
sr_CS: Dodaj ponudu

note: Label of the add_raw_materials (Button) field in DocType 'BOM Operation'
en: Add Raw Materials
sr_CS: Dodaj sirovine

en: Add Sales Partners
sr_CS: Dodaj partnera za prodaju

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Add Serial / Batch Bundle
sr_CS: Dodaj paket serije / šarže

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
sr_CS: Dodaj broj serije / šarže

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
sr_CS: Dodaj broj serije / šarže (Odbijena količina)

en: Add Stock
sr_CS: Dodaj zalihe

en: Add Sub Assembly
sr_CS: Dodaj podsklop

en: Add Suppliers
sr_CS: Dodaj dobavljače

note: Label of the add_template (Button) field in DocType 'Shipment'
en: Add Template
sr_CS: Dodaj šablon

en: Add Timesheets
sr_CS: Dodaj evidenciju vremena

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
sr_CS: Dodaj nedeljne praznike

en: Add a Note
sr_CS: Dodaj napomenu

en: Add details
sr_CS: Dodaj detalje

en: Add items in the Item Locations table
sr_CS: Dodaj stavke u tabelu lokacija stavki

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
sr_CS: Dodaj ili odbij

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
sr_CS: Dodajte ostatak svoje organizacije kao korisnike. Takođe možete pozvati kupce u svoj portal dodavanjem iz kontakata

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
sr_CS: Dodaj u praznike

en: Add to Prospect
sr_CS: Dodaj u potencijalne kupce

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
sr_CS: Dodaj u tranzit

en: Add/Edit Coupon Conditions
sr_CS: Dodaj/Izmeni uslove kupona

en: Added
sr_CS: Dodato

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
sr_CS: Dodao/la

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
sr_CS: Datum dodavanja

en: Added Supplier Role to User {0}.
sr_CS: Dodata uloga dobavljača korisniku {0}.

en: Added {0} ({1})
sr_CS: Dodato {0} ({1})

en: Added {1} Role to User {0}.
sr_CS: Dodata uloga {1} korisniku {0}.

en: Adding Lead to Prospect...
sr_CS: Dodavanje potencijalnog kupca u prospekte...

en: Additional
sr_CS: Dodatno

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
sr_CS: Dodatni trošak imovine

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
sr_CS: Dodatni trošak

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
sr_CS: Dodatni trošak po količini

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
sr_CS: Dodatni troškovi

note: Label of the additional_data (Code) field in DocType 'Common Code'
en: Additional Data
sr_CS: Dodatni podaci

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
sr_CS: Dodatni detalji

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
sr_CS: Dodatni popust

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
sr_CS: Visina dodatnog popusta

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
sr_CS: Visina dodatnog popusta (valuta kompanije)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
sr_CS: Dodatni procenat popusta

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
sr_CS: Dodatne informacije

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
sr_CS: Dodatne informacije

en: Additional Information updated successfully.
sr_CS: Dodatne informacije su uspešno ažurirane.

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
sr_CS: Dodatne napomene

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
sr_CS: Dodatni operativni troškovi

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
sr_CS: Dodatne informacije o kupcu.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
sr_CS: Adresa

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
sr_CS: Adresa i kontakt

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
sr_CS: Adresa i kontakti

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
sr_CS: Adresa i kontakti

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
sr_CS: Opis adrese

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
sr_CS: Adresa HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
sr_CS: Adresa, red 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
sr_CS: Adresa, red 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
sr_CS: Adresa

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
sr_CS: Adresa i kontakt

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
sr_CS: Adresa i kontakti

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
sr_CS: Aresa treba da bude povezana sa kompanijom. Molimo Vas da dodate red za kompaniju u tabeli povezanosti.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
sr_CS: Adresa se koristi za određivanje poreske kategorije u transakcijama

en: Adjust Asset Value
sr_CS: Podesi vrednost imovine

en: Adjustment Against
sr_CS: Prilagođavanje prema

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
sr_CS: Prilagođavanje na osnovu cene iz ulazne fakture

en: Administrative Assistant
sr_CS: Administrativni asistent

en: Administrative Expenses
sr_CS: Administrativni troškovi

en: Administrative Officer
sr_CS: Administrativni službenik

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
sr_CS: Avansni račun

en: Advance Account: {0} must be in either customer billing currency: {1} or Company default currency: {2}
sr_CS: Avansni račun: {0} mora biti u valuti naplate kupca: {1} ili u podrazumevanoj valuti kompanije: {2}

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
sr_CS: Avansni iznos

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
sr_CS: Plaćeni avans

en: Advance Payment
sr_CS: Avansna uplata

note: Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Advance Payment Date
sr_CS: Datum avansne uplate

note: Name of a DocType
en: Advance Payment Ledger Entry
sr_CS: Unos avansne uplate u evidenciju uplata

note: Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Payment Status
sr_CS: Status avansne uplate

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
sr_CS: Avansne uplate

note: Name of a DocType Label of the advance_tax (Table) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Tax
sr_CS: Akontacija poreza

note: Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Advance Taxes and Charges
sr_CS: Akontacija poreza i taksi

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
sr_CS: Iznos avansa

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
sr_CS: Iznos avansa ne može biti veći od {0} {1}

en: Advance paid against {0} {1} cannot be greater than Grand Total {2}
sr_CS: Iznos plaćenog avansa {0} {1} ne može biti veći od {2}

note: Description of the 'Only Include Allocated Payments' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Advance payments allocated against orders will only be fetched
sr_CS: Avansne uplate raspoređene prema narudžbinama biće samo preuzete

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
sr_CS: Napredne postavke

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
sr_CS: Avansi

en: Advertisement
sr_CS: Reklama

en: Advertising
sr_CS: Oglašavanje

en: Aerospace
sr_CS: Vazduhoplovstvo

note: Label of the affected_transactions (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Affected Transactions
sr_CS: Zahvaćene transakcije

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
sr_CS: Protiv

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
sr_CS: Protiv računa

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
sr_CS: Protiv okvirnog naloga

en: Against Customer Order {0}
sr_CS: Protiv narudžbine kupca {0}

en: Against Default Supplier
sr_CS: Protiv podrazumevanog dobavljača

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
sr_CS: Protiv stavke otpremnice

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
sr_CS: Protiv naziva dokumenta

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
sr_CS: Protiv vrste DocType

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
sr_CS: Protiv broja detalja dokumenta

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
sr_CS: Protiv broja dokumenta

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
sr_CS: Protiv računa rashoda

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
sr_CS: Protiv računa prihoda

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
sr_CS: Protiv nalog knjiženja {0} ne postoji nijedan neusklađeni unos {1}

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
sr_CS: Nalog knjiženja {0} je već usklađen sa nekim drugim dokumentom

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
sr_CS: Protiv izlazne fakture

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
sr_CS: Protiv stavke na izlaznoj fakturi

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
sr_CS: Protiv prodajne porudžbine

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
sr_CS: Protiv stavke na prodajnoj porudžbini

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
sr_CS: Protiv unosa zaliha

en: Against Supplier Invoice {0}
sr_CS: Protiv fakture dobavljača {0}

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
sr_CS: Protiv dokumenta

note: Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher No
sr_CS: Protiv broja dokumenta

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
sr_CS: Protiv vrste dokumenta

en: Age
sr_CS: Starost

en: Age (Days)
sr_CS: Starost (dani)

en: Age ({0})
sr_CS: Starost ({0})

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
sr_CS: Starenje zasnovano na

en: Ageing Range
sr_CS: Opseg starosti

en: Ageing Report based on {0} up to {1}
sr_CS: Izveštaj o starosti zasnovan na {0} do {1}

note: Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Voice Call
en: Agent Busy Message
sr_CS: Poruka o zauzetosti agenta

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
sr_CS: Detalji agenta

note: Label of the agent_group (Link) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Agent Group
sr_CS: Grupa agenta

note: Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Agent Unavailable Message
sr_CS: Poruka o nedostupnosti agenta

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
sr_CS: Agenti

note: Description of a DocType
en: Aggregate a group of Items into another Item. This is useful if you are maintaining the stock of the packed items and not the bundled item
sr_CS: Objedinite grupu stavki u drugu stavku. Ovo je korisno ukoliko održavate zalihe upakovanih stavki, a ne stavke u paketu

en: Agriculture
sr_CS: Poljoprivreda

en: Airline
sr_CS: Aviokompanija

note: Label of the algorithm (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Algorithm
sr_CS: Algoritam

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
sr_CS: Sve

en: All Accounts
sr_CS: Svi nalozi

note: Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' 'Prospect'
en: All Activities
sr_CS: Sve aktivnosti

note: Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: All Activities HTML
sr_CS: Sve aktivnosti HMTL

en: All BOMs
sr_CS: Sve sastavnice

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
sr_CS: Svi kontakti

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
sr_CS: Svi kontakt podaci kupaca

en: All Customer Groups
sr_CS: Sve grupe kupaca

en: All Day
sr_CS: Svi dani

en: All Departments
sr_CS: Sva odeljenja

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
sr_CS: Sva zaposlena lica (aktivni)

en: All Item Groups
sr_CS: Sve grupe stavki

en: All Items
sr_CS: Sve stavke

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
sr_CS: Svi potencijalni kupci (otvoreni)

en: All Parties
sr_CS: Sve stranke

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
sr_CS: Svi kontakt podaci prodajnih partnera

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
sr_CS: Svi prodavci

note: Description of a DocType
en: All Sales Transactions can be tagged against multiple Sales Persons so that you can set and monitor targets.
sr_CS: Sve prodajne transakcije mogu biti označene protiv više prodavaca, tako da možete postaviti i pratiti ciljeve.

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
sr_CS: Svi kontakt podaci dobavljača

en: All Supplier Groups
sr_CS: Sve grupe dobavljača

en: All Territories
sr_CS: Sve teritorije

en: All Warehouses
sr_CS: Sva skladišta

note: Description of the 'Reconciled' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: All allocations have been successfully reconciled
sr_CS: Sve alokacije su uspešno usklađene

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
sr_CS: Sve komunikacije uključujući i one iznad biće premeštene kao novi problem

en: All items are already requested
sr_CS: Sve stavke su već zahtevane

en: All items have already been Invoiced/Returned
sr_CS: Sve stavke su već fakturisane/vraćene

en: All items have already been received
sr_CS: Sve stavke su već primljene

en: All items have already been transferred for this Work Order.
sr_CS: Sve stavke su već prebačene za ovaj radni nalog.

en: All items in this document already have a linked Quality Inspection.
sr_CS: Sve stavke u ovom dokumentu već imaju povezanu inspekciju kvaliteta.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
sr_CS: Svi komentari i imejlovi biće kopirani iz jednog dokumenta u drugi novokreirani dokument (Potencijal -> Prilika -> Ponuda) kroz CRM dokumenta.

en: All the items have been already returned.
sr_CS: Sve stavke su već vraćene.

en: All the required items (raw materials) will be fetched from BOM and populated in this table. Here you can also change the Source Warehouse for any item. And during the production, you can track transferred raw materials from this table.
sr_CS: Sve potrebne stavke (sirovine) biće preuzete iz sastavnice i popunjene u ovoj tabeli. Ovde možete takođe promeniti izvorno skladište za bilo koju stavku. Tokom proizvodnje, možete pratiti prenesene sirovine iz ove tabele.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
sr_CS: Sve ove stavke su već fakturisane/vraćene

en: Allocate
sr_CS: Raspodeli

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
sr_CS: Automatski raspodeli avanse (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
sr_CS: Raspodeli iznose plaćanja

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
sr_CS: Raspodeli plaćanje na osnovu uslova plaćanja

en: Allocate Payment Request
sr_CS: Raspodeli zahtev za naplatu

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
sr_CS: Raspoređeno

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
sr_CS: Raspoređeni iznos

note: Label of the sec_break2 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocated Entries
sr_CS: Raspoređeni unosi

en: Allocated To:
sr_CS: Raspoređeno za:

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
sr_CS: Raspoređeni iznos

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
sr_CS: Raspoređeni iznos ne može biti veći od neizmenjenog iznosa

en: Allocated amount cannot be negative
sr_CS: Raspoređeni iznos ne može biti negativan

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
sr_CS: Raspodela

note: Label of the allocations (Table) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations (Table) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Allocations
sr_CS: Raspodele

en: Allotted Qty
sr_CS: Alocirana količina

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
sr_CS: Dozvoli

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
sr_CS: Dozvoli kreiranje računa za zavisnu kompaniju

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
sr_CS: Dozvoli alternativnu stavku

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
sr_CS: Dozvoli alternativnu stavku mora biti označena na stavci {}

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
sr_CS: Dozvoli kontinuiranu potrošnju materijala

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
sr_CS: Dozvoli prenos viška materijala

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
sr_CS: Dozvoli u povratima

note: Label of the allow_internal_transfer_at_arms_length_price (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Internal Transfers at Arm's Length Price
sr_CS: Dozvoli interne transfere po tržišnim cenama

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
sr_CS: Dozvoli dodavanje stavki više puta u transakciji

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
sr_CS: Dozvoli dodeljivanje stavki više puta u transakciji

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Item to be Added Multiple Times in a Transaction
sr_CS: Dozvoli dodavanje stavki više puta u transakciji

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
sr_CS: Dozvoli duplikacije potencijalnih klijenata na osnovu imejla

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
sr_CS: Dozvoli prenos materijala sa otpremnice na izlaznu fakturu

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
sr_CS: Dozvoli prenos materijala sa prijemnice nabavke na ulaznu fakturu

en: Allow Multiple Material Consumption
sr_CS: Dozvoli višestruku potrošnju materijala

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
sr_CS: Dozvoli više prodajnih porudžbina vezanih za nabavnu porudžbinu kupca

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
sr_CS: Dozvoli negativno stanje zaliha

note: Label of the allow_negative_rates_for_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Negative rates for Items
sr_CS: Dozvoli negativne cene za stavke

note: Label of the allow_or_restrict (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow Or Restrict Dimension
sr_CS: Dozvoli ili ograniči dimenzije

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
sr_CS: Dozvoli prekovremeni rad

note: Label of the allow_partial_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Partial Reservation
sr_CS: Dozvoli delimične rezervacije

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
sr_CS: Dozvoli proizvodnju tokom praznika

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
sr_CS: Dozvoli nabavku

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
sr_CS: Dozvoli kreiranje ulazne fakture bez nabavne porudžbine

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
sr_CS: Dozvoli kreiranje ulazne fakture bez prijemnice nabavke

note: Label of the allow_zero_qty_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Purchase Order with Zero Quantity
sr_CS: Dozvoli nabavnu porudžbinu sa nultom količinom

note: Label of the allow_zero_qty_in_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Quotation with Zero Quantity
sr_CS: Dozvoli ponudu sa nultom količinom

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
sr_CS: Dozvoli preimenovanje naziva vrednosti atributa

note: Label of the allow_zero_qty_in_request_for_quotation (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Request for Quotation with Zero Quantity
sr_CS: Dozvoli zahtev za ponudu sa nultom količinom

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
sr_CS: Dozvoli ponovno postavljanje sporazuma o nivou usluge

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
sr_CS: Dozvoli ponovno postavljanje sporazuma o nivou usluge iz podešavanja podrške.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
sr_CS: Dozvoli prodaju

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
sr_CS: Dozvoli kreiranje izlazne fakture bez otpremnice

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
sr_CS: Dozvoli kreiranje izlazne fakture bez prodajne porudžbine

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
sr_CS: Dozvoli kreiranje prodajne poruždbine za isteklu ponudu

note: Label of the allow_zero_qty_in_sales_order (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order with Zero Quantity
sr_CS: Dozvoli prodajnu porudžbinu sa nultom količinom

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
sr_CS: Dozvoli neažurirane devizne kurseve

note: Label of the allow_zero_qty_in_supplier_quotation (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Supplier Quotation with Zero Quantity
sr_CS: Dozvoli ponudu dobavljača sa nultom količinom

note: Label of the allow_uom_with_conversion_rate_defined_in_item (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow UOM with Conversion Rate Defined in Item
sr_CS: Dozvoli jedinicu mere sa definisanim koeficijentom za konverziju u stavku

note: Label of the allow_discount_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Discount
sr_CS: Dozvoli korisniku da uređuje popust

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
sr_CS: Dozvoli korisniku da uređuje cene iz cenovnika

note: Label of the allow_rate_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Rate
sr_CS: Dozvoli korisniku da uređuje cene

note: Label of the allow_different_uom (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Variant UOM to be different from Template UOM
sr_CS: Dozvoli da jedinica mere varijante bude različita od jedinice mere šablona

note: Label of the allow_zero_rate (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Zero Rate
sr_CS: Dozvoli nultu cenu

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
sr_CS: Dozvoli nultu stopu vrednovanja

note: Label of the allow_existing_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again
sr_CS: Dozvoli da postojeći broj serije bude ponovo proizveden/primljen

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
sr_CS: Dozvoli potrošnju materijala bez trenutne proizvodnje gotovih proizvoda prema radnom nalogu

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
sr_CS: Dozvoli fakture u različitim valutama za jedan račun

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Purchase Documents
sr_CS: Dozvoli uređivanje količine zaliha za dokumenta o kupovini

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_sales (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Sales Documents
sr_CS: Dozvoli uređivanje količine zaliha za prodajna dokumenta

note: Label of the allow_to_make_quality_inspection_after_purchase_or_delivery (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Make Quality Inspection after Purchase / Delivery
sr_CS: Dozvoli vršenje kontrole kvaliteta nakon nabavke/isporuke

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
sr_CS: Dozvoli transfer sirovina čak i nakon što su ispunjene potrebne količine

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
sr_CS: Dozvoljeno

note: Name of a DocType
en: Allowed Dimension
sr_CS: Dozvoljena dimenzija

note: Label of the allowed_types (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger Settings'
en: Allowed Doctypes
sr_CS: Dozvoljeni DocType

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
sr_CS: Dozvoljene stavke

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
sr_CS: Dozvoljene transakcije sa

en: Allowed primary roles are 'Customer' and 'Supplier'. Please select one of these roles only.
sr_CS: Dozvoljene primarne uloge su 'Kupac' i 'Dobavljač'. Molimo Vas da izaberete samo jednu od ovih uloga.

note: Description of the 'Enable Stock Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allows to keep aside a specific quantity of inventory for a particular order.
sr_CS: Dozvoljava da se odvoji određena količina inventara za specifičnu narudžbinu.

note: Description of the 'Allow Purchase Order with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Purchase Orders with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
sr_CS: Omogućava korisnicima da podnesu nabavnu porudžbinu sa nultom količinom. Korisno kada su cene fiksne, a količine nisu, na primer ugovori gde su cene unapred dogovorene, a količine nisu poznate.

note: Description of the 'Allow Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allows users to submit Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
sr_CS: Omogućava korisnicima da podnesu ponude sa nultom količinom. Korisno kada su cene fiksne, a količine nisu, na primer ugovori gde su cene unapred dogovorene, a količine nisu poznate.

note: Description of the 'Allow Request for Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Request for Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
sr_CS: Omogućava korisnicima da podnesu zahtev za ponudu sa nultom količinom. Korisno kada su cene fiksne, a količine nisu, na primer ugovori gde su cene unapred dogovorene, a količine nisu poznate.

note: Description of the 'Allow Sales Order with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allows users to submit Sales Orders with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
sr_CS: Omogućava korisnicima da podnesu prodajnu porudžbinu sa nultom količinom. Korisno kada su cene fiksne, a količine nisu, na primer ugovori gde su cene unapred dogovorene, a količine nisu poznate.

note: Description of the 'Allow Supplier Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Supplier Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
sr_CS: Omogućava korisnicima da podnesu ponudu dobavljača sa nultom količinom. Korisno kada su cene fiksne, a količine nisu, na primer ugovori gde su cene unapred dogovorene, a količine nisu poznate.

en: Already Picked
sr_CS: Već odabrano

en: Already record exists for the item {0}
sr_CS: Već postoji zapis za stavku {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
sr_CS: Već je postavljen podrazumevani profil maloprodaje {0} za korisnika {1}, isključite podrazumevanu opciju

en: Also you can't switch back to FIFO after setting the valuation method to Moving Average for this item.
sr_CS: Takođe, ne možete se vratiti na FIFO nakon što ste podesili metod vrednovanja na prosečnu vrednost za ovu stavku.

en: Alternate Item
sr_CS: Alternativna stavka

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
sr_CS: Alternativna šifra stavke

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
sr_CS: Alternativni naziv stavke

en: Alternative Items
sr_CS: Alternativne stavke

en: Alternative item must not be same as item code
sr_CS: Alternativna stavka ne sme biti ista kao šifra stavke

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
sr_CS: Alternativno, možete preuzeti šablon i dodati Vaše podatke.

note: Option for the 'Action on New Invoice' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Always Ask
sr_CS: Uvek pitaj

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
sr_CS: Izmenjeno iz

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
sr_CS: Iznos

en: Amount (AED)
sr_CS: Iznos (AED)

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
sr_CS: Iznos (kompanijska valuta)

en: Amount Delivered
sr_CS: Isporučen iznos

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
sr_CS: Razlika u iznosu

note: Label of the amount_difference_with_purchase_invoice (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Amount Difference with Purchase Invoice
sr_CS: Razlika u ceni sa ulaznom fakturom

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
sr_CS: Iznos koji je prihvatljiv za proviziju

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
sr_CS: Iznos u ciframa

note: Label of the amount_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Amount in Account Currency
sr_CS: Iznos u valuti računa

en: Amount in Words
sr_CS: Ukupno slovima

note: Description of the 'Outstanding Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in party's bank account currency
sr_CS: Iznos u valuti tekućeg računa stranke

note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in transaction currency
sr_CS: Iznosu u valuti transakcije

en: Amount in {0}
sr_CS: Iznos u {0}

en: Amount to Bill
sr_CS: Iznos za fakturisanje

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
sr_CS: Iznos {0} {1} prema {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
sr_CS: Iznos {0} {1} odbijen od {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
sr_CS: Iznos {0} {1} prebačen iz {2} u {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
sr_CS: Iznos {0} {1} {2} {3}

note: Label of the amounts_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Amounts
sr_CS: Iznos

note: Name of a UOM
en: Ampere
sr_CS: Amper

note: Name of a UOM
en: Ampere-Hour
sr_CS: Amper-čas

note: Name of a UOM
en: Ampere-Minute
sr_CS: Amper-minut

note: Name of a UOM
en: Ampere-Second
sr_CS: Amper-sekund

en: Amt
sr_CS: Iznos

note: Description of a DocType
en: An Item Group is a way to classify items based on types.
sr_CS: Grupa stavki je način za klasifikaciju stavki na osnovu vrste.

en: An error has been appeared while reposting item valuation via {0}
sr_CS: Dogodila se greška prilikom ponovne obrade vrednovanja stavki putem {0}

en: An error occurred during the update process
sr_CS: Dogodila se greška tokom procesa ažuriranja

en: An error occurred for certain Items while creating Material Requests based on Re-order level. Please rectify these issues :
sr_CS: Dogodila se greška za određene stavke prilikom kreiranja zahteva za nabavku na osnovu nivoa ponovne narudžbine. Molimo Vas da ispravite ove probleme:

en: Analysis Chart
sr_CS: Analitički dijagram

en: Analyst
sr_CS: Analitičar

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
sr_CS: Analitika

en: Annual
sr_CS: Godišnji

en: Annual Billing: {0}
sr_CS: Godišnje fakturisanje: {0}

en: Annual Budget for Account {0} against {1} {2} is {3}. It will be collectively ({4}) exceeded by {5}
sr_CS: Godišnji budžet za račun {0} protiv {1} {2} iznosi {3}. Ukupno ({4}) će biti premašen za {5}

en: Annual Budget for Account {0} against {1}: {2} is {3}. It will be exceeded by {4}
sr_CS: Godišnji budžet za račun {0} protiv {1}: {2} iznosi {3}. Biće premašen za {4}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
sr_CS: Godišnji troškovi

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
sr_CS: Godišnji prihod

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
sr_CS: Godišnji promet

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
sr_CS: Već postoji drugi budžetski zapis '{0}' u vezi sa {1} '{2}' and računom '{3}' za fiskalnu godinu {4}

en: Another Cost Center Allocation record {0} applicable from {1}, hence this allocation will be applicable upto {2}
sr_CS: Već postoji drugi zapis o raspodeli troškovnog centra {0} koji važi od {1}, stoga će ova raspodela važiti do {2}

en: Another Payment Request is already processed
sr_CS: Drugi zahtev za naplatu se već obrađuje

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
sr_CS: Već postoji drugi prodavac {0} sa istim identifikacionim brojem zaposlenog lica

en: Any one of following filters required: warehouse, Item Code, Item Group
sr_CS: Potreban je bilo koji od sledećih filtera: skladište, šifra stavke, grupa stavki

en: Apparel & Accessories
sr_CS: Odeća i dodaci

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
sr_CS: Primenjive naknada

note: Label of the dimensions (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Applicable Dimension
sr_CS: Primenjive dimenzije

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
sr_CS: Primenjivo za

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
sr_CS: Primenljiva lista praznika

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
sr_CS: Primenljivi moduli

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Name of a DocType
en: Applicable On Account
sr_CS: Primenljivo na račun

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
sr_CS: Primenjivo na (označavanje)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
sr_CS: Primenjivo na (zaposleno lice)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
sr_CS: Primenjivo na (ulogu)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
sr_CS: Primenjivo za (korisnika)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
sr_CS: Primenjivo za zemlje

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
sr_CS: Primenjivo za korisnike

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
sr_CS: Primenjivo za eksternog vozača

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
sr_CS: Primenjivo ako je kompanija akcionarsko ili komanditno društvo

en: Applicable if the company is a limited liability company
sr_CS: Primenjivo ako je kompanija društvo sa ograničenom odgovornošću

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
sr_CS: Primenjivo ako je kompanija preduzetnik ili preduzetnik paušalac

note: Label of the applicable_on_cumulative_expense (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Cumulative Expense
sr_CS: Primenjivo na kumulativni trošak

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
sr_CS: Primenljivo na zahtev za nabavku

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
sr_CS: Primenljivo na nabavne porudžbine

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
sr_CS: Primenljivo na knjiženje stvarnih troškova

en: Application of Funds (Assets)
sr_CS: Primena sredstava (imovina)

en: Applied Coupon Code
sr_CS: Primenjena šifra kupona

note: Description of the 'Minimum Value' (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading' Description of the 'Maximum Value' (Float) field in DocType 'Quality
en: Applied on each reading.
sr_CS: Primeni na svako očitavanje.

en: Applied putaway rules.
sr_CS: Primeni pravila skladištenja.

note: Label of the applies_to (Table) field in DocType 'Common Code'
en: Applies To
sr_CS: Primenjivo za

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
sr_CS: Primeni dodatni popust na

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
sr_CS: Primeni popust na

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
sr_CS: Primeni popust na sniženu cenu

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
sr_CS: Primeni popust na stopu

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
sr_CS: Primeni više cenovnih pravila

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
sr_CS: Primeni na

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
sr_CS: Primeni pravilo skladištenja

note: Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)
sr_CS: Primeni rekurziju prema (u skladu sa jedinicom mere transakcije)

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
sr_CS: Primeni pravilo na brend

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
sr_CS: Primeni pravilo na šifru stavke

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
sr_CS: Primeni pravilo na grupu stavke

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
sr_CS: Primeni pravilo na ostale

note: Label of the apply_sla_for_resolution (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply SLA for Resolution Time
sr_CS: Primeni sporazuma o nivou usluge za vreme rešavanja

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Apply TDS
sr_CS: Primeni porez koji je odbijen na izvoru

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
sr_CS: Primeni iznos poreza po odbitku

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
sr_CS: Primeni iznos poreza po odbitku

note: Label of the apply_restriction_on_values (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Apply restriction on dimension values
sr_CS: Primeni ograničenje vrednosti dimenzija

note: Label of the apply_to_all_doctypes (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to All Inventory Documents
sr_CS: Primeni na sva inventarska dokumenta

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to Document
sr_CS: Primeni na dokument

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
sr_CS: Termin

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
sr_CS: Podešavanje za zakazivanje termina

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
sr_CS: Dostupni termini za zakazivanje

en: Appointment Confirmation
sr_CS: Potvrda termina

en: Appointment Created Successfully
sr_CS: Termin uspešno kreiran

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
sr_CS: Detalji termina

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
sr_CS: Trajanje termina (u minutima)

en: Appointment Scheduling Disabled
sr_CS: Zakazivanje termina je onemogućeno

en: Appointment Scheduling has been disabled for this site
sr_CS: Zakazivanje termina je onemogućeno za ovu lokaciju

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
sr_CS: Termin sa

en: Appointment was created. But no lead was found. Please check the email to confirm
sr_CS: Termin je kreiran. Nije pronađen potencijalni klijent. Molimo Vas da proverite imejl za potvrdu

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
sr_CS: Uloga za odobravanje (iznad dozvoljene vrednosti)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
sr_CS: Uloga za odabravanje ne može biti ista kao uloga na koju se pravilo odnosi

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
sr_CS: Korisnik koji odobrava (iznad dozvoljene vrednosti)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
sr_CS: Korisnik koji odobrava ne može biti isti kao korisnik na koji se pravilo odnosi

note: Description of the 'Enable Fuzzy Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Approximately match the description/party name against parties
sr_CS: Približno uskladi opis/naziv stranke sa strankama

note: Name of a UOM
en: Are
sr_CS: Ar

en: Are you sure you want to clear all demo data?
sr_CS: Da li ste sigurno da želite da obrišete sve demo podatke?

en: Are you sure you want to delete this Item?
sr_CS: Da li ste sigurni da želite da obrišete ovu stavku?

en: Are you sure you want to delete {0}?<p>This action will also delete all associated Common Code documents.</p>
sr_CS: Da li ste sigurni da želite da obrišete {0}?<p> Ova radnja će takođe obrisati sve povezane dokumente sa zajedničkom šifrom. </p>

en: Are you sure you want to restart this subscription?
sr_CS: Da li ste sigurni da želite da ponovo pokrenete ovu pretplatu?

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
sr_CS: Površina

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
sr_CS: Površina (Jedinica mere)

en: Arrival Quantity
sr_CS: Količina po ulasku

note: Name of a UOM
en: Arshin
sr_CS: Aršin (jedinica mere)

en: As On Date
sr_CS: Na datum

en: As on Date
sr_CS: Na datum

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
sr_CS: U skladu sa jedinicom mere zaliha

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
sr_CS: Pošto je polje {0} omogućeno, polje {1} je obavezno.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
sr_CS: Pošto je polje {0} omogućeno, vrednost polja {1} treba da bude veća od 1.

en: As there are existing submitted transactions against item {0}, you can not change the value of {1}.
sr_CS: Pošto već postoje podnete transakcije za stavku {0}, ne možete promeniti vrednost za {1}.

en: As there are negative stock, you can not enable {0}.
sr_CS: Pošto postoji negativno stanje zaliha, ne možete omogućiti {0}.

en: As there are reserved stock, you cannot disable {0}.
sr_CS: Pošto postoje rezervisane zalihe, ne možete onemogućiti {0}.

en: As there are sufficient Sub Assembly Items, Work Order is not required for Warehouse {0}.
sr_CS: Pošto postoji dovoljno stavki podsklopova, radni nalog nije potreban za skladište {0}.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
sr_CS: Pošto postoji dovoljno sirovina, zahtev za nabavku nije potreban za skladište {0}.

en: As {0} is enabled, you can not enable {1}.
sr_CS: Pošto je {0} omogućeno, ne možete omogućiti {1}.

note: Label of the po_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Assembly Items
sr_CS: Sastavne komponente

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
sr_CS: Imovina

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
sr_CS: Račun imovine

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Activity
sr_CS: Aktivnost imovine

note: Group in Asset's connections Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Capitalization
sr_CS: Kapitalizacija imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Asset Item
sr_CS: Stavka imovine za kapitalizaciju

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Service Item
sr_CS: Stavka usluge za kapitalizaciju imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Stock Item
sr_CS: Stavka zaliha za kapitalizaciju imovine

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
sr_CS: Kategorija imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
sr_CS: Račun kategorije imovine

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
sr_CS: Naziv kategorije imovine

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
sr_CS: Kategorija imovine je obavezna za osnovno sredstvo

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
sr_CS: Troškovni centar amortizacije imovine

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
sr_CS: Knjiga amortizacije

note: Name of a DocType
en: Asset Depreciation Schedule
sr_CS: Raspored amortizacije imovine

en: Asset Depreciation Schedule for Asset {0} and Finance Book {1} is not using shift based depreciation
sr_CS: Raspored amortizacije za imovinu {0} i finansijsku evidenciju {1} ne koristi amortizaciju zasnovanu na smenama

en: Asset Depreciation Schedule not found for Asset {0} and Finance Book {1}
sr_CS: Raspored amortizacije nije pronađen za imovinu {0} i finansijsku evidenciju {1}

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} already exists.
sr_CS: Raspored amortizacije {0} za imovinu {1} već postoji.

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} and Finance Book {2} already exists.
sr_CS: Raspored amortizacije {0} za imovinu {1} i finansijsku evidenciju {2} već postoji.

en: Asset Depreciation Schedules created/updated:<br>{0}<br><br>Please check, edit if needed, and submit the Asset.
sr_CS: Raspored amortizacije imovine je kreiran/ažuriran<br>{0}<br><br>Molimo Vas da proverite i izmenite ukoliko je neophodno i da podnesete imovinu.

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
sr_CS: Amortizacije imovine i stanja

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
sr_CS: Detalji imovine

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Asset Disposal
sr_CS: Otuđenje imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
sr_CS: Finansijska evidencija imovine

en: Asset ID
sr_CS: ID imovine

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
sr_CS: Lokacija imovine

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
sr_CS: Održavanje imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
sr_CS: Evidencija održavanja imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
sr_CS: Zadatak održavanja imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
sr_CS: Tim za održavanje imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
sr_CS: Kretanje imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
sr_CS: Stavka kretanja imovine

en: Asset Movement record {0} created
sr_CS: Evidencija kretanja imovine {0} je kreirana

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
sr_CS: Naziv imovine

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
sr_CS: Serija imenovanja imovine

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
sr_CS: Vlasnik imovine

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
sr_CS: Kompanija vlasnik imovine

note: Label of the asset_quantity (Int) field in DocType 'Asset'
en: Asset Quantity
sr_CS: Količina imovine

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
sr_CS: Imovina primljena, ali nije fakturisana

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
sr_CS: Popravka imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Consumed Item
sr_CS: Stavka utrošena za popravku imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Purchase Invoice
sr_CS: Ulazna faktura za popravku imovine

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
sr_CS: Podešavanje imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Allocation
sr_CS: Raspodela premeštaja imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Factor
sr_CS: Faktor premeštaja imovine

en: Asset Shift Factor {0} is set as default currently. Please change it first.
sr_CS: Faktor premeštaja imovine {0} je trenutno postavljen kao podrazumevani. Prvo ga promenite.

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
sr_CS: Status imovine

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
sr_CS: Vrednost imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
sr_CS: Korekcija vrednosti imovine

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
sr_CS: Podešavanje korekcije vrednosti imovine ne može se evidentirati pre datuma nabavke <b>{0}</b>.

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
sr_CS: Analitika vrednosti imovine

en: Asset cancelled
sr_CS: Imovina otkazana

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
sr_CS: Imovina ne može biti otkazana, jer je već {0}

en: Asset cannot be scrapped before the last depreciation entry.
sr_CS: Imovina ne može biti otpisana pre poslednjeg unosa amortizacije.

en: Asset capitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
sr_CS: Imovina je kapitalizovana nakon što je kapitalizacija imovine {0} podneta

en: Asset created
sr_CS: Imovina je kreirana

en: Asset created after Asset Capitalization {0} was submitted
sr_CS: Imovina je kreirana nakon što je kapitalizacija imovine {0} podneta

en: Asset created after being split from Asset {0}
sr_CS: Imovina je kreirana nakon što je odvojena od imovine {0}

en: Asset deleted
sr_CS: Imovina obrisana

en: Asset issued to Employee {0}
sr_CS: Imovina je data zaposlenom licu {0}

en: Asset out of order due to Asset Repair {0}
sr_CS: Imovina je van funkcije zbog popravke imovine {0}

en: Asset received at Location {0} and issued to Employee {1}
sr_CS: Imovina primljena na lokaciji {0} i data zaposlenom licu {1}

en: Asset restored
sr_CS: Imovina vraćena u prethodno stanje

en: Asset restored after Asset Capitalization {0} was cancelled
sr_CS: Imovina je vraćena u prethodno stanje nakon što je kapitalizacija imovine {0} otkazana

en: Asset returned
sr_CS: Imovina vraćena

en: Asset scrapped
sr_CS: Otpisana imovina

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
sr_CS: Imovina je otpisana putem naloga knjiženja {0}

en: Asset sold
sr_CS: Imovina prodata

en: Asset submitted
sr_CS: Imovina podneta

en: Asset transferred to Location {0}
sr_CS: Imovina prebačena na lokaciju {0}

en: Asset updated after being split into Asset {0}
sr_CS: Imovina ažurirana nakon što je podeljeno na imovinu {0}

en: Asset updated due to Asset Repair {0} {1}.
sr_CS: Imovina je ažurirana zbog popravke imovine {0} {1}.

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
sr_CS: Imovina {0} ne može biti otpisana, jer je već {1}

en: Asset {0} does not belong to Item {1}
sr_CS: Imovina {0} ne pripada stavci {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
sr_CS: Imovina {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
sr_CS: Imovina {0} ne pripada odgovornom licu {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
sr_CS: Imovina {0} ne pripada lokaciji {1}

en: Asset {0} does not exist
sr_CS: Imovina {0} ne postoji

en: Asset {0} has been created. Please set the depreciation details if any and submit it.
sr_CS: Imovina {0} je kreirana. Molimo Vas da postavite detalje o amortizaciji ukoliko postoji.

en: Asset {0} has been updated. Please set the depreciation details if any and submit it.
sr_CS: Imovina {0} je ažurirana. Molimo Vas da postavite detalje o amortizaciji.

en: Asset {0} must be submitted
sr_CS: Imovina {0} mora biti podneta

en: Asset {assets_link} created for {item_code}
sr_CS: Imovina {assets_link} je kreirana za {item_code}

en: Asset's depreciation schedule updated after Asset Shift Allocation {0}
sr_CS: Raspored amortizacije imovine je ažuriran nakon raspodele premeštaja imovine {0}

en: Asset's value adjusted after cancellation of Asset Value Adjustment {0}
sr_CS: Vrednost imovine je podešen nakon otkazivanja korekcije vrednosti imovine {0}

en: Asset's value adjusted after submission of Asset Value Adjustment {0}
sr_CS: Vrednost imovine je podešena nakon podnošenja korekcije vrednosti imovine {0}

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
sr_CS: Imovina

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
sr_CS: Imovina nije kreirana za {item_code}. Moraćete da kreirate imovinu ručno.

en: Assets {assets_link} created for {item_code}
sr_CS: Imovina {assets_link} je kreirana za {item_code}

en: Assign Job to Employee
sr_CS: Dodeli posao zaposlenom licu

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
sr_CS: Dodeli

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
sr_CS: Dodeli za ime

en: Assigned To
sr_CS: Dodeljeno

en: Assignment
sr_CS: Zadatak

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Assignment Conditions
sr_CS: Uslovi dodeljivanja

en: Associate
sr_CS: Saradnik

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} for the batch {4} in the warehouse {5}. Please restock the item.
sr_CS: U redu #{0}: Odabrana količina {1} za stavku {2} je veća od dostupnog stanja {3} za šaržu {4} u skladištu {5}. Molimo Vas da dopunite zalihe.

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} in the warehouse {4}.
sr_CS: U redu #{0}: Odabrana količina {1} za stavku {2} je veća od dostupnog stanja {3} u skladištu {4}.

en: At least one account with exchange gain or loss is required
sr_CS: Mora biti izabran barem jedan račun prihoda ili rashoda od kursnih razlika

en: At least one asset has to be selected.
sr_CS: Mora biti izabrana barem jedna stavka imovine.

en: At least one invoice has to be selected.
sr_CS: Mora biti izabrana barem jedna faktura.

en: At least one item should be entered with negative quantity in return document
sr_CS: Najmanje jedna stavka treba biti uneta sa negativnom količinom u povratnom dokumentu

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
sr_CS: Mora biti odabran barem jedan način plaćanja za fiskalni račun.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
sr_CS: Mora biti izabran barem jedan od relevantnih modula

en: At least one of the Selling or Buying must be selected
sr_CS: Mora biti izabran barem jedan od prodaje ili nabavke

en: At least one warehouse is mandatory
sr_CS: Mora biti odabrano barem jedno skladište

en: At row #{0}: the Difference Account must not be a Stock type account, please change the Account Type for the account {1} or select a different account
sr_CS: U redu #{0}: Račun razlike ne sme biti vrste računa za zalihe, molimo Vas da izmenite vrstu računa za račun {1} ili da izaberete drugi račun

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
sr_CS: U redu #{0}: Identifikator sekvence {1} ne može biti manji od identifikatora sekvence prethodnog reda {2}

en: At row #{0}: you have selected the Difference Account {1}, which is a Cost of Goods Sold type account. Please select a different account
sr_CS: U redu #{0}: Izabrali ste račun razlike {1}, koji je vrste računa trošak prodate robe. Molimo Vas da izaberete drugi račun

en: At row {0}: Batch No is mandatory for Item {1}
sr_CS: U redu {0}: Broj šarže je obavezan za stavku {1}

en: At row {0}: Parent Row No cannot be set for item {1}
sr_CS: U redu {0}: Broj matičnog reda ne može biti postavljen za stavku {1}

en: At row {0}: Qty is mandatory for the batch {1}
sr_CS: U redu {0}: Količina je obavezna za šaržu {1}

en: At row {0}: Serial No is mandatory for Item {1}
sr_CS: U redu {0}: Broj serije je obavezan za stavku {1}

en: At row {0}: Serial and Batch Bundle {1} has already created. Please remove the values from the serial no or batch no fields.
sr_CS: U redu {0}: Paket serije i šarže {1} je već kreiran. Molimo Vas da uklonite vrednosti iz polja za paket.

en: At row {0}: set Parent Row No for item {1}
sr_CS: U redu {0}: postavite broj matičnog reda za stavku {1}

note: Name of a UOM
en: Atmosphere
sr_CS: Atmosfera

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
sr_CS: Priloži .csv fajl sa dve kolone, jedna za staro ime i jedna za novo ime

en: Attach CSV File
sr_CS: Priloži CSV fajl

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
sr_CS: Priloži prilagođeni kontni okvir

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
sr_CS: Prilog

en: Attachments
sr_CS: Prilozi

note: Label of the attendance_and_leave_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Attendance & Leaves
sr_CS: Prisustva i odsustva

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
sr_CS: ID uređaj za prisustvo (biometrijski/RF tag ID)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
sr_CS: Atribut

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
sr_CS: Naziv atributa

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
sr_CS: Vrednost atributa

en: Attribute table is mandatory
sr_CS: Tabela atributa je obavezna

en: Attribute value: {0} must appear only once
sr_CS: Vrednost atributa: {0} mora se pojaviti samo jednom

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
sr_CS: Atribut {0} je više puta izabran u tabeli atributa

en: Attributes
sr_CS: Atributi

note: Name of a role
en: Auditor
sr_CS: Revizor

en: Authentication Failed
sr_CS: Autentifikacija neuspešna

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
sr_CS: Ovlašćeno od

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
sr_CS: Kontrola ovlašćenja

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
sr_CS: Pravilo ovlašćenja

en: Authorized Signatory
sr_CS: Ovlašćeni potpisnik

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
sr_CS: Vrednost ovlašćenja

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
sr_CS: Automatski kreiraj imovinu pri kupovini

note: Label of the auto_exchange_rate_revaluation (Check) field in DocType 'Company'
en: Auto Create Exchange Rate Revaluation
sr_CS: Automatski kreiraj revalorizaciju deviznog kursa

note: Label of the auto_create_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Purchase Receipt
sr_CS: Automatski kreiraj prijemnicu nabavke

note: Label of the auto_create_serial_and_batch_bundle_for_outward (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Create Serial and Batch Bundle For Outward
sr_CS: Automatski kreiraj paket serije i šarže za izlaz

note: Label of the auto_create_subcontracting_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Subcontracting Order
sr_CS: Automatski kreiraj nalog za podugovaranje

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
sr_CS: Automatski kreirano

note: Label of the auto_created_serial_and_batch_bundle (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Auto Created Serial and Batch Bundle
sr_CS: Automatski kreiran paket serije i šarže

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
sr_CS: Automatsko kreiranje kontakata

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
sr_CS: Automatski imejl izveštaj

en: Auto Fetch
sr_CS: Automatsko preuzimanje

en: Auto Fetch Serial Numbers
sr_CS: Automatski preuzimanje brojeva serija

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
sr_CS: Automatski unesi cenu stavke ukoliko nedostaje

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
sr_CS: Automatski zahtev za nabavku

en: Auto Material Requests Generated
sr_CS: Automatski generisani zahtevi za nabavku

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
sr_CS: Automatski naziv

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
sr_CS: Automatska prijava (za sve kupce)

en: Auto Reconcile
sr_CS: Automatsko usklađivanje

note: Label of the auto_reconcile_payments (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconcile Payments
sr_CS: Automatsko usklađivanje uplata

en: Auto Reconciliation
sr_CS: Automatsko usklađivanje

note: Label of the auto_reconciliation_job_trigger (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconciliation Job Trigger
sr_CS: Automatsko usklađivanje zadataka

en: Auto Reconciliation has started in the background
sr_CS: Automatsko usklađivanje je započeto u pozadini

en: Auto Reconciliation of Payments has been disabled. Enable it through {0}
sr_CS: Automatsko usklađivanje uplata je onemogućeno. Omogućite ga kroz {0}

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
sr_CS: Automatsko ponavaljanje

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
sr_CS: Detalji automatskog ponavljanja

note: Label of the auto_reserve_serial_and_batch (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Serial and Batch Nos
sr_CS: Automatska rezervacija brojeva serije i šarže

note: Label of the auto_reserve_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock
sr_CS: Automatski rezervisane zalihe

note: Label of the auto_reserve_stock_for_sales_order_on_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase
sr_CS: Automatska rezervacija zaliha za prodajnu porudžbinu pri kupovini

note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
sr_CS: Automatska zatvaranje prilike nakon dogovora, prema broju dana navedenom iznad

note: Description of the 'Enable Automatic Party Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto match and set the Party in Bank Transactions
sr_CS: Automatska povezivanje i postavljanje stranke u bankarskim transakcijama

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
sr_CS: Automatsko ponovno naručivanje

en: Auto repeat document updated
sr_CS: Dokument automatskog ponavljanja je ažuriran

note: Description of the 'Write Off Limit' (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Auto write off precision loss while consolidation
sr_CS: Automatski otpis gubitka preciznosti pri konsolidaciji

note: Label of the auto_add_item_to_cart (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Automatically Add Filtered Item To Cart
sr_CS: Automatski dodaj filtriranu stavku u korpu

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
sr_CS: Automatski dodaj poreze i naknade iz šablona poreza za stavke

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
sr_CS: Automatski kreiraj novu šaržu

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
sr_CS: Automatski preuzmi uslove plaćanja iz narudžbine

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
sr_CS: Automatski obradi računovodstveni unos razgraničenja

note: Label of the automatically_post_balancing_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Automatically post balancing accounting entry
sr_CS: Automatski knjiži ravnotežni računovodstveni unos

en: Automotive
sr_CS: Automobilska industrija

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
sr_CS: Dostupnost termina

en: Available
sr_CS: Dostupno

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
sr_CS: Dostupna količina šarže u početnom skladištu

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
sr_CS: Dostupna količina šarže u skladištu

note: Name of a report
en: Available Batch Report
sr_CS: Izveštaj o dostupnim stavkama šarže

en: Available For Use Date
sr_CS: Datum dostupnosti za upotrebu

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
sr_CS: Dostupna količina

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the available_qty_for_consumption (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Available Qty For Consumption
sr_CS: Dostupna količina za potrošnju

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Company
sr_CS: Dostupna količina u kompaniji

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
sr_CS: Dostupna količina u izvornom skladištu

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Target Warehouse
sr_CS: Dostupna količina u ciljanom skladištu

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
sr_CS: Dostupna količina u skladištu nedovršene proizvodnje

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
sr_CS: Dostupna količina u skladištu

note: Label of the available_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Available Qty to Reserve
sr_CS: Dostupna količina za rezervaciju

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
sr_CS: Dostupna količina

note: Name of a report
en: Available Serial No
sr_CS: Dostupni brojevi serija

en: Available Stock
sr_CS: Dostupne zalihe

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
sr_CS: Dostupne zalihe za pakovanje stavki

en: Available for use date is required
sr_CS: Potreban je datum dostupnosti za upotrebu

en: Available quantity is {0}, you need {1}
sr_CS: Dostupna količina je {0}, potrebno vam je {1}

en: Available {0}
sr_CS: Dostupno {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
sr_CS: Datum dostupnosti za upotrebu

en: Available-for-use Date should be after purchase date
sr_CS: Datum dostupnosti za upotrebu treba da bude posle datuma nabavke

en: Average Age
sr_CS: Prosečna starost

en: Average Completion
sr_CS: Prosečan završetak

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
sr_CS: Prosečan popust

en: Average Rate
sr_CS: Prosečna cena

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
sr_CS: Prosečno vreme odgovora

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
sr_CS: Prosečno vreme potrebno dobavljaču za isporuku

en: Avg Daily Outgoing
sr_CS: Prosečna dnevni odlaz

note: Label of the avg_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Avg Rate
sr_CS: Prosečna cena

en: Avg Rate (Balance Stock)
sr_CS: Prosečna cena (stanje zaliha)

en: Avg. Buying Price List Rate
sr_CS: Prosečna cena po cenovniku za nabavku

en: Avg. Selling Price List Rate
sr_CS: Prosečna cena po cenovniku za prodaju

en: Avg. Selling Rate
sr_CS: Prosečna prodajna cena

note: Label of the bin_qty_section (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: BIN Qty
sr_CS: Količina u zapisu o stanju stavki

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
sr_CS: Sastavnica

en: BOM 1
sr_CS: Sastavnica 1

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
sr_CS: Sastavnica 1 {0} i sastavnica 2 {1} ne bi trebale da budu iste

en: BOM 2
sr_CS: Sastavnica 2

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
sr_CS: Alat za upoređivanje sastavnica

note: Label of the bom_created (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: BOM Created
sr_CS: Sastavnica kreirana

note: Label of the bom_creator (Link) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Creator
sr_CS: Izraditelj sastavnica

note: Label of the bom_creator_item (Data) field in DocType 'BOM' Name of a DocType
en: BOM Creator Item
sr_CS: Stavka izraditelja sastavnice

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
sr_CS: Broj detalja sastavnice

note: Name of a report
en: BOM Explorer
sr_CS: Istraživanje spiska materijala

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
sr_CS: Stavka detaljnog prikaza sastavnice

en: BOM ID
sr_CS: ID sastavnice

note: Label of the bom_info_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM Info
sr_CS: Informacije o sastavnici

note: Name of a DocType
en: BOM Item
sr_CS: Stavka sastavnice

en: BOM Level
sr_CS: Nivo sastavnice

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
sr_CS: Sastavnica broj

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM No (For Semi-Finished Goods)
sr_CS: Sastavnica broj (za poluproizvode)

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
sr_CS: Sastavnica broj za gotov proizvod

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
sr_CS: Operacija u sastavnici

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
sr_CS: Vreme operacije u sastavnici

en: BOM Qty
sr_CS: Sastavnica količina

en: BOM Rate
sr_CS: Sastavnica količina

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
sr_CS: Otpisane stavke u sastavnici

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
sr_CS: Sastavnica pretraga

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
sr_CS: Izveštaj o obračunatim zalihama

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
sr_CS: Izveštaj o zalihama

note: Label of the tab_2_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: BOM Tree
sr_CS: Stablo sastavnice

en: BOM UoM
sr_CS: Jedinice mere sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Update Batch
sr_CS: Šarža ažuriranja sastavnice

en: BOM Update Initiated
sr_CS: Ažuriranje sastavnice pokrenuto

note: Name of a DocType
en: BOM Update Log
sr_CS: Evidencija ažuriranja sastavnice

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
sr_CS: Alat za ažuriranje sastavnice

note: Description of a DocType
en: BOM Update Tool Log with job status maintained
sr_CS: Evidencija alata za ažuriranje sastavnice sa sačuvanim statusom zadatka

en: BOM Updation already in progress. Please wait until {0} is complete.
sr_CS: Ažuriranje sastavnice je već u toku. Molimo sačekajte dok se {0} ne završi.

en: BOM Updation is queued and may take a few minutes. Check {0} for progress.
sr_CS: Ažuriranje sastavnice je u redu čekanja i može potrajati nekoliko minuta. Proverite {0} za napredak.

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
sr_CS: Izveštaj o odstupanjima u sastavnici

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
sr_CS: Stavka sastavnice na veb-sajtu

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
sr_CS: Operacija sastavnice na veb-sajtu

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
sr_CS: Sastavnica i količina za proizvodnju su obavezni

note: Label of the bom_and_work_order_tab (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM and Production
sr_CS: Sastavnica i proizvodnja

en: BOM does not contain any stock item
sr_CS: Sastavnica ne sadrži nijednu stavku zaliha

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
sr_CS: Rekurzija sastavnice: {0} ne može proisteći iz {1}

en: BOM recursion: {1} cannot be parent or child of {0}
sr_CS: Rekurzija sastavnice: {1} ne može biti matična ili zavisna za {0}

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
sr_CS: Sastavnica {0} ne pripada stavci {1}

en: BOM {0} must be active
sr_CS: Sastavnica {0} mora biti aktivna

en: BOM {0} must be submitted
sr_CS: Sastavnica {0} mora biti podneta

en: BOM {0} not found for the item {1}
sr_CS: Sastavnica {0} nije pronađena za stavku {1}

note: Label of the boms_updated (Long Text) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: BOMs Updated
sr_CS: Sastavnice su ažurirane

en: BOMs created successfully
sr_CS: Sastavnice su uspešno kreirane

en: BOMs creation failed
sr_CS: Kreiranje sastavnica nije uspelo

en: BOMs creation has been enqueued, kindly check the status after some time
sr_CS: Kreiranje sastavnica je u statusu čekanja, molimo Vas da proverite status kasnije

en: Backdated Stock Entry
sr_CS: Unos zaliha sa ranijim datumom

note: Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Operation' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Backflush Materials From WIP Warehouse
sr_CS: Backflush materijala iz skladišta nedovršene proizvodnje

en: Backflush Raw Materials
sr_CS: Backflush sirovina

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
sr_CS: Backflush sirovina zasnovano na

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
sr_CS: Backflush sirovina iz skladišta (rad u toku)

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
sr_CS: Backflush sirovina za podugovaranje na osnovu

en: Balance
sr_CS: Stanje

en: Balance (Dr - Cr)
sr_CS: Stanje (D - P)

en: Balance ({0})
sr_CS: Stanje ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
sr_CS: Stanje u valuti računa

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
sr_CS: Stanje u osnovnoj valuti

en: Balance Qty
sr_CS: Stanje količine

en: Balance Qty (Stock)
sr_CS: Količina zaliha

en: Balance Serial No
sr_CS: Stanje broja serije

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
sr_CS: Bilans stanja

note: Label of the balance_sheet_summary (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the balance_sheet_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Balance Sheet Summary
sr_CS: Rezime bilansa stanja

en: Balance Stock Qty
sr_CS: Količina stanja zaliha

note: Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Balance Stock Value
sr_CS: Stanje vrednosti zaliha

en: Balance Value
sr_CS: Vrednost stanja

en: Balance for Account {0} must always be {1}
sr_CS: Stanje za račun {0} uvek mora da bude {1}

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
sr_CS: Stanje mora biti

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
sr_CS: Banka

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
sr_CS: Tekući račun / Blagajna

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
sr_CS: Broj tekućeg računa.

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
sr_CS: Tekući račun

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
sr_CS: Detalji tekućeg računa

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
sr_CS: Informacije o tekućem računu

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
sr_CS: Broj tekućeg računa

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
sr_CS: Podvrsta tekućeg računa

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
sr_CS: Vrsta tekućeg računa

en: Bank Account {} in Bank Transaction {} is not matching with Bank Account {}
sr_CS: Tekući račun {} u bankarskoj transakciji {} se ne poklapa sa tekućim računom {}

en: Bank Accounts
sr_CS: Tekući računi

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
sr_CS: Stanje na bankarskom računu

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
sr_CS: Bankarske naknade

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
sr_CS: Račun za bankarske naknade

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
sr_CS: Bankarski kliring

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
sr_CS: Detalji bankarskog kliringa

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
sr_CS: Rezime bankarskog kliringa

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
sr_CS: Bankarski potražni saldo

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
sr_CS: Detalji banke

en: Bank Draft
sr_CS: Bankarska menica

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
sr_CS: Bankarski unos

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
sr_CS: Bankarska garancija

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
sr_CS: Broj bankarske garancije

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
sr_CS: Vrsta bankarske garancije

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
sr_CS: Naziv banke

en: Bank Overdraft Account
sr_CS: Račun za prekoračenje

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
sr_CS: Izveštaj o bankarskom usklađivanju

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
sr_CS: Alat za bankarsko usklađivanje

note: Name of a DocType
en: Bank Statement Import
sr_CS: Uvoz bankarskog izvoda

en: Bank Statement balance as per General Ledger
sr_CS: Stanje bankarskog izvoda prema glavnoj knjizi

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
sr_CS: Bankarska transkacija

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
sr_CS: Mapiranje bankarskih transakcija

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
sr_CS: Uplate bankarskih transakcija

en: Bank Transaction {0} Matched
sr_CS: Bankarska transakcija {0} usklađena

en: Bank Transaction {0} added as Journal Entry
sr_CS: Bankarska transakcija {0} je dodata kao nalog knjiženja

en: Bank Transaction {0} added as Payment Entry
sr_CS: Bankarska transakcija {0} dodata kao unos uplate

en: Bank Transaction {0} is already fully reconciled
sr_CS: Bankarska transakcija {0} je već potpuno usklađena

en: Bank Transaction {0} updated
sr_CS: Bankarska transakcija {0} je ažurirana

en: Bank account cannot be named as {0}
sr_CS: Bankarska transakcija ne može biti nazvana kao {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
sr_CS: Tekući račun {0} već postoji i ne može biti ponovo kreiran

en: Bank accounts added
sr_CS: Tekući račun je dodat

en: Bank transaction creation error
sr_CS: Greška pri kreiranju bankarske transakcije

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Bank/Cash Account
sr_CS: Tekući račun / Blagajna

en: Bank/Cash Account {0} doesn't belong to company {1}
sr_CS: Tekući račun / Blagajna {0} ne pripada kompaniji {1}

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
sr_CS: Bankarstvo

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
sr_CS: Bar-kod

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
sr_CS: Vrsta bar-koda

en: Barcode {0} already used in Item {1}
sr_CS: Bar-kod {0} se već koristi u stavci {1}

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
sr_CS: Bar-kod {0} nije validni {1} kod

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
sr_CS: Bar-kodovi

note: Name of a UOM
en: Barrel (Oil)
sr_CS: Barel (Nafta)

note: Name of a UOM
en: Barrel(Beer)
sr_CS: Barel (Pivo)

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Amount
sr_CS: Osnovni iznos

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
sr_CS: Osnovni iznos (valuta kompanije)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
sr_CS: Osnovni iznos promene (valuta kompanije)

note: Label of the base_cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Cost Per Unit
sr_CS: Osnovni trošak po jedinici

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
sr_CS: Osnovni cena po satu (valuta kompanije)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Rate
sr_CS: Osnovna cena

note: Label of the base_tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Receipt'
en: Base Tax Withholding Net Total
sr_CS: Osnovni iznos poreza po odbitku (neto ukupno)

en: Base Total
sr_CS: Ukupno osnova

note: Label of the base_total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billable Amount
sr_CS: Osnovni ukupni iznos za naplatu

note: Label of the base_total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billed Amount
sr_CS: Osnovni ukupni fakturisani iznos

note: Label of the base_total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Costing Amount
sr_CS: Osnovni ukupni iznos troškova

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
sr_CS: Osnovni URL

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
sr_CS: Na osnovu

en: Based On Data ( in years )
sr_CS: Na osnovu podatka (u godinama)

en: Based On Document
sr_CS: Na osnovu dokumenta

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
sr_CS: Na osnovu uslova plaćanja

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
sr_CS: Na osnovu cenovnika

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
sr_CS: Na osnovu vrednosti

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's end date
sr_CS: Na osnovu politike ljudskih resursa, izaberite datum završetka perioda raspodele odmora

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's start date
sr_CS: Na osnovu politike ljudskih resursa, izaberite datum početka perioda raspodele odmora

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
sr_CS: Osnovni iznos

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
sr_CS: Osnovni iznos (valuta kompanije)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
sr_CS: Osnovna cena (valuta kompanije)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
sr_CS: Osnovna cena (prema jedinici mere zaliha)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
sr_CS: Šarža

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
sr_CS: Opis šarže

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
sr_CS: Detalji šarže

en: Batch Expiry Date
sr_CS: Datum isteka šarže

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
sr_CS: ID šarže

en: Batch ID is mandatory
sr_CS: ID šarže je obavezan

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
sr_CS: Status isteka stavke šarže

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
sr_CS: Broj šarže

en: Batch No is mandatory
sr_CS: Broj šarže je obavezan

en: Batch No {0} does not exists
sr_CS: Broj šarže {0} ne postoji

en: Batch No {0} is linked with Item {1} which has serial no. Please scan serial no instead.
sr_CS: Broj šarže {0} je povezan sa stavkom {1} koji ima broj serije. Molimo Vas da skenirate broj serije.

en: Batch No {0} is not present in the original {1} {2}, hence you can't return it against the {1} {2}
sr_CS: Broj šarže {0} nije prisutan u originalnom {1} {2}, samim tim nije moguće vratiti je protiv {1} {2}

note: Label of the batch_no (Int) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: Batch No.
sr_CS: Broj šarže.

en: Batch Nos
sr_CS: Brojevi šarže

en: Batch Nos are created successfully
sr_CS: Brojevi šarže su uspešno kreirani

en: Batch Not Available for Return
sr_CS: Šarža nije dostupna za povrat

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
sr_CS: Brojčana serija šarže

en: Batch Qty
sr_CS: Količina šarže

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
sr_CS: Količina šarže

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
sr_CS: Veličina šarže

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
sr_CS: Jedinica mere šarže

note: Label of the batch_and_serial_no_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch and Serial No
sr_CS: Broj serije i šarže

en: Batch not created for item {} since it does not have a batch series.
sr_CS: Šarža nije kreirana za stavku {} jer nema seriju šarže.

en: Batch {0} and Warehouse
sr_CS: Šarža {0} i skladište

en: Batch {0} is not available in warehouse {1}
sr_CS: Šarža {0} nije dostupna u skladištu {1}

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
sr_CS: Šarža {0} za stavku {1} je istekla.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
sr_CS: Šarža {0} za stavku {1} je onemogućena.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
sr_CS: Istorija stanja po šaržama

en: Batchwise Valuation
sr_CS: Vrednovanje po šaržama

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
sr_CS: Pre usklađivanja stanja

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
sr_CS: Početak na (dani)

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Beginning of the current subscription period
sr_CS: Početak trenutnog perioda pretplate

en: Below Subscription Plans are of different currency to the party default billing currency/Company currency: {0}
sr_CS: Navedeni planovi pretplate koriste različite valute od podrazumevane valute za fakturisanje/valute kompanije: {0}

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
sr_CS: Datum računa

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
sr_CS: Broj računa

note: Label of the bill_for_rejected_quantity_in_purchase_invoice (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice
sr_CS: Račun za odbijenu količinu u ulaznoj fakturi

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
sr_CS: Sastavnica

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
sr_CS: Fakturisano

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
sr_CS: Fakturisan iznos

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
sr_CS: Fakturisan iznos

note: Name of a report
en: Billed Items To Be Received
sr_CS: Fakturisane stavke koje treba da budu primljene

en: Billed Qty
sr_CS: Fakturisana količina

note: Label of the section_break_56 (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed, Received & Returned
sr_CS: Fakturisano, primljeno i vraćeno

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
sr_CS: Adresa za fakturisanje

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
sr_CS: Detalji adrese

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
sr_CS: Naziv adrese

en: Billing Address does not belong to the {0}
sr_CS: Adresa za fakturisanje ne pripada {0}

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
sr_CS: Iznos

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
sr_CS: Grad

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
sr_CS: Država

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
sr_CS: Okrug

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
sr_CS: Valuta

en: Billing Date
sr_CS: Datum fakturisanja

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
sr_CS: Detalji fakturisanja

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
sr_CS: Imejl

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
sr_CS: Sati za fakturisanje

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
sr_CS: Interval fakturisanja

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
sr_CS: Broj intervala fakturisanja

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
sr_CS: Broj intervala fakturisanja ne može biti manji od 1

en: Billing Interval in Subscription Plan must be Month to follow calendar months
sr_CS: Interval fakturisanja u planu pretplate mora biti mesec kako bi pratio kalendarske mesece

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
sr_CS: Fakturisana cena

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
sr_CS: Država za fakturisanje

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
sr_CS: Status fakturisanja

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
sr_CS: Poštanski broj

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
sr_CS: Valuta fakturisanja mora biti ista kao valuta podrazumevane valute kompanije ili valute računa stranke

note: Name of a DocType
en: Bin
sr_CS: Zapis o stanju stavki

en: Bin Qty Recalculated
sr_CS: Količina u zapisu o stanju stavki je preračunata

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
sr_CS: Biografija / Propratno pismo

en: Biotechnology
sr_CS: Biotehnologija

note: Name of a DocType
en: Bisect Accounting Statements
sr_CS: Segmentiraj računovodstveni izveštaj

en: Bisect Left
sr_CS: Segmentiraj levo

note: Name of a DocType
en: Bisect Nodes
sr_CS: Segmentiraj čvorove

en: Bisect Right
sr_CS: Segmentiraj desno

note: Label of the bisecting_from (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting From
sr_CS: Segmentiraj od

en: Bisecting Left ...
sr_CS: Segmentiranje sa leve strane ...

en: Bisecting Right ...
sr_CS: Segmentiranje sa desne strane ...

note: Label of the bisecting_to (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting To
sr_CS: Segmentiranje na

en: Black
sr_CS: Crna

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
sr_CS: Okvirna narudžbina

note: Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings' Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Selling
en: Blanket Order Allowance (%)
sr_CS: Dozvola za popust na okvirnu narudžbinu (%)

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
sr_CS: Stavka okvirne narudžbine

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
sr_CS: Cena okvirne narudžine

en: Block Invoice
sr_CS: Blokirati fakturu

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
sr_CS: Blokirati dobavljača

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
sr_CS: Pretplatnik na blog

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
sr_CS: Krvna grupa

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
sr_CS: Plava

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
sr_CS: Poruka

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
sr_CS: Tekst

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
sr_CS: Pomoć za tekst i zaključak teksta

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
sr_CS: Sastavnica broj

en: Book Advance Payments as Liability option is chosen. Paid From account changed from {0} to {1}.
sr_CS: Opcija knjiži avansnu uplatu kao obavezu je odabrana. Račun uplate je promenjen sa {0} na {1}.

note: Label of the book_advance_payments_in_separate_party_account (Check) field in DocType 'Payment Entry' in DocType 'Company'
en: Book Advance Payments in Separate Party Account
sr_CS: Knjiži avansne uplate na zasebnom računu stranke

en: Book Appointment
sr_CS: Zakažite sastanak

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
sr_CS: Automatski knjiži unos amortizacije imovine

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
sr_CS: Knjiži unose razgraničenja na osnovu

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
sr_CS: Knjiži unose razgraničenja putem naloga knjiženja

note: Label of the book_tax_discount_loss (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Tax Loss on Early Payment Discount
sr_CS: Knjiži poreski gubitak na popust za ranu uplatu

en: Book an appointment
sr_CS: Zakažite sastanak

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
sr_CS: Rezervisano

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
sr_CS: Upisano osnovno sredstvo

en: Booking stock value across multiple accounts will make it harder to track stock and account value.
sr_CS: Knjigovodstvena vrednost zaliha preko više računa otežaće praćenje zaliha i vrednosti po računu.

en: Books have been closed till the period ending on {0}
sr_CS: Knjige su zatvorene do perioda koji se završava {0}

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
sr_CS: Oba

en: Both Payable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
sr_CS: Račun obaveze ka dobavljaču: {0} i avansni račun: {1} moraju biti u istoj valuti za kompaniju: {2}

en: Both Receivable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
sr_CS: Račun potraživanja: {0} i avansni račun: {1} moraju biti u istoj valuti za kompaniju: {2}

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
sr_CS: Datum početka i završetka probnog perioda moraju biti postavljeni

en: Both {0} Account: {1} and Advance Account: {2} must be of same currency for company: {3}
sr_CS: Oba {0}, i to račun: {1} i avansni račun: {2} moraju biti u istoj valuti za kompaniju: {3}

note: Name of a UOM
en: Box
sr_CS: Kutija

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
sr_CS: Filijala

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
sr_CS: Šifra filijale

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
sr_CS: Brend

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
sr_CS: Podrazumevane postavke brenda

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
sr_CS: Naziv brenda

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
sr_CS: Razrada

en: Broadcasting
sr_CS: Emitovanje

en: Brokerage
sr_CS: Provizija

en: Browse BOM
sr_CS: Pregledaj sastavnicu

note: Name of a UOM
en: Btu (Mean)
sr_CS: Btu (Srednja vrednost)

note: Name of a UOM
en: Btu/Hour
sr_CS: Btu/čas

note: Name of a UOM
en: Btu/Minutes
sr_CS: Btu/minut

note: Name of a UOM
en: Btu/Seconds
sr_CS: Btu/sekund

note: Label of the budget_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget
sr_CS: Budžet

note: Name of a DocType
en: Budget Account
sr_CS: Račun budžetske stavke

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
sr_CS: Račun budžetskih stavki

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
sr_CS: Budžet protiv

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
sr_CS: Iznos budžeta

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
sr_CS: Detalji budžeta

en: Budget Exceeded
sr_CS: Budžet je premašen

en: Budget List
sr_CS: Lista budžeta

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
sr_CS: Izveštaj o odstupanjima od budžeta

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
sr_CS: Budžet ne može biti dodeljen grupnom računu {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
sr_CS: Budžet ne može biti dodeljen protiv {0}, jer to nije račun prihoda ili rashoda

en: Budgets
sr_CS: Budžeti

en: Build All?
sr_CS: Izgraditi sve?

en: Build Tree
sr_CS: Izgraditi stablo

en: Buildable Qty
sr_CS: Količina za izgradnju

en: Buildings
sr_CS: Zgrade

en: Bulk Rename Jobs
sr_CS: Zadaci za masovno preimenovanje

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log
sr_CS: Evidencija masovnih transakcija

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log Detail
sr_CS: Detalji evidencije masovnih transakcija

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
sr_CS: Masovno ažuriranje

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the bundle_items_section (Section Break) field in DocType 'Quotation'
en: Bundle Items
sr_CS: Paket stavki

en: Bundle Qty
sr_CS: Količina paketa

note: Name of a UOM
en: Bushel (UK)
sr_CS: Bušel (UK)

note: Name of a UOM
en: Bushel (US Dry Level)
sr_CS: Bušel (US suva količina)

en: Business Analyst
sr_CS: Poslovni analitičar

en: Business Development Manager
sr_CS: Menadžer za poslovni razvoj

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
sr_CS: Zauzet

en: Buy
sr_CS: Nabaviti

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
sr_CS: Kupac robe i usluga.

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
sr_CS: Nabavka

note: Label of the sales_settings (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Buying & Selling Settings
sr_CS: Podešavanje nabavke i prodaje

en: Buying Amount
sr_CS: Iznos nabavke

en: Buying Price List
sr_CS: Cenovnik nabavke

en: Buying Rate
sr_CS: Kurs nabavke

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
sr_CS: Podešavanje nabavke

note: Label of the buying_and_selling_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Buying and Selling
sr_CS: Nabavka i prodaja

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
sr_CS: Nabavka mora biti označena ako je Primenljivo za izabrano kao {0}

en: By default, the Supplier Name is set as per the Supplier Name entered. If you want Suppliers to be named by a <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Naming Series</a> choose the 'Naming Series' option.
sr_CS: Podrazumevano, naziv dobavljača postavlja se prema unesenom nazivu dobavljača. Ako želite da dobavljači budu imenovani prema <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Seriji imenovanja </a> izaberite opciju 'Serija imenovanja'.

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
sr_CS: Preskoči proveru kreditnog limita pri prodajnoj porudžbini

en: Bypass credit check at Sales Order
sr_CS: Preskoči proveru kredita pri prodajnoj porudžbini

en: CANCELLED
sr_CS: OTKAZANO

note: Label of the cc_to (Table MultiSelect) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
sr_CS: CC za

note: Name of a report
en: COGS By Item Group
sr_CS: Trošak prodate robe po grupnim stavkama

en: COGS Debit
sr_CS: Trošak prodate robe Duguje

note: Name of a DocType
en: CRM Note
sr_CS: CRM Beleška

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
sr_CS: CRM Podešavanje

en: CWIP Account
sr_CS: Račun za građevinske radove u toku

note: Name of a UOM
en: Cable Length
sr_CS: Dužina kabla

note: Name of a UOM
en: Cable Length (UK)
sr_CS: Dužina kabla (UK)

note: Name of a UOM
en: Cable Length (US)
sr_CS: Dužina kabla (US)

en: Calculate Ageing With
sr_CS: Izračunaj zastarelost sa

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
sr_CS: Izračunaj na osnovu

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
sr_CS: Izračunaj amortizaciju

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
sr_CS: Izračunaj procenjeno vreme isporuke

note: Label of the editable_bundle_item_rates (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
sr_CS: Izračunaj cenu paketa proizvoda na osnovu stope zavisne stavke

note: Label of the calculate_depr_using_total_days (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Calculate daily depreciation using total days in depreciation period
sr_CS: Izračunaj dnevnu amortizaciju koristeći ukupne dane u periodu amortizacije

en: Calculated Bank Statement balance
sr_CS: Obračunato stanje bankarskog izvoda

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
sr_CS: Kalkulacije

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
sr_CS: Događaj u kalendaru

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
sr_CS: Kalibracija

note: Name of a UOM
en: Calibre
sr_CS: Kalibar

en: Call Again
sr_CS: Pozovi ponovo

en: Call Connected
sr_CS: Poziv povezan

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
sr_CS: Detalji poziva

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
sr_CS: Dužina poziva u sekundama

en: Call Ended
sr_CS: Poziv završen

note: Label of the call_handling_schedule (Table) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Handling Schedule
sr_CS: Raspored obrade poziva

note: Name of a DocType
en: Call Log
sr_CS: Evidencija poziva

en: Call Missed
sr_CS: Propušten poziv

note: Label of the call_received_by (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Call Received By
sr_CS: Poziv primio

note: Label of the call_receiving_device (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Call Receiving Device
sr_CS: Uređaj za prijem poziva

note: Label of the call_routing (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Routing
sr_CS: Rukovanje pozivima

en: Call Schedule Row {0}: To time slot should always be ahead of From time slot.
sr_CS: Red rasporeda poziva {0}: Vreme završetka termina uvek treba da bude pre vremena početka termina.

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
sr_CS: Rezime poziva

en: Call Summary Saved
sr_CS: Rezime poziva sačuvan

note: Label of the call_type (Data) field in DocType 'Telephony Call Type'
en: Call Type
sr_CS: Vrsta poziva

en: Callback
sr_CS: Povratni poziv

note: Name of a UOM
en: Calorie (Food)
sr_CS: Kalorija (hrana)

note: Name of a UOM
en: Calorie (It)
sr_CS: Kalorija (It)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Mean)
sr_CS: Kalorija (Prosek)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Th)
sr_CS: Kalorija (Th)

note: Name of a UOM
en: Calorie/Seconds
sr_CS: Kalorija/Sekund

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
sr_CS: Kampanja

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
sr_CS: Efikasnost kampanje

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
sr_CS: Raspored imejlova u kampanji

note: Name of a DocType
en: Campaign Item
sr_CS: Stavka kampanje

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
sr_CS: Naziv kampanje

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
sr_CS: Naziv kampanje od

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
sr_CS: Raspored kampanje

en: Can be approved by {0}
sr_CS: Može biti odobren od {0}

en: Can not close Work Order. Since {0} Job Cards are in Work In Progress state.
sr_CS: Ne može se zatvoriti radni nalog. Pošto {0} radnih kartica ima status u obradi.

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
sr_CS: Ne može se filtrirati prema blagajniku, ako je grupisano po blagajniku

en: Can not filter based on Child Account, if grouped by Account
sr_CS: Ne može se filtrirati prema podgrupi računa, ako je grupisano po računu

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
sr_CS: Ne može se filtrirati prema kupcu, ako je grupisano po kupcu

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
sr_CS: Ne može se filtrirati prema profilu maloprodaje, ako je grupisano po profilu maloprodaje

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
sr_CS: Ne može se filtrirati prema metodi plaćanja, ako je grupisano po metodi plaćanja

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
sr_CS: Ne može se filtrirati prema broju dokumenta, ukoliko je grupisano po dokumentu

en: Can only make payment against unbilled {0}
sr_CS: Može se izvršiti plaćanje samo za neizmirene {0}

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
sr_CS: Možete se pozvati na red samo ako je vrsta naplate 'Na iznos prethodnog reda' ili 'Ukupan iznos prethodnog reda'

en: Can't change the valuation method, as there are transactions against some items which do not have its own valuation method
sr_CS: Ne možete promeniti metod vrednovanja, jer postoje transakcije za neke stavke koje nemaju sopstveni metod vrednovanja

en: Cancel
sr_CS: Otkaži

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
sr_CS: Otkaži na kraju perioda

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
sr_CS: Otkazivanje posete materijalu {0} pre otkazivanja ovog zahteva za garanciju

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
sr_CS: Otkazivanje posete materijalu {0} pre otkazivanja ove posete za održavanje

en: Cancel Subscription
sr_CS: Otkaži pretplatu

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
sr_CS: Otkaži pretplatu nakon grejs perioda

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
sr_CS: Datum otkazivanja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
sr_CS: Otkazano

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
sr_CS: Otkazano

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
sr_CS: Nije moguće izračunati vreme jer nedostaje adresa vozača.

en: Cannot Create Return
sr_CS: Nije moguće kreirati povrat

en: Cannot Merge
sr_CS: Nije moguće spojiti

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
sr_CS: Ne može se optimizovati ruta jer nedostaje adresa vozača.

en: Cannot Relieve Employee
sr_CS: Ne može se otpustiti zaposleno lice

en: Cannot Resubmit Ledger entries for vouchers in Closed fiscal year.
sr_CS: Nije moguće ponovo podneti unos za dokumente koji pripadaju fiskalnoj godini koja je zatvorena.

en: Cannot amend {0} {1}, please create a new one instead.
sr_CS: Ne može se izmeniti {0} {1}, molimo Vas da umesto toga kreirate novi.

en: Cannot apply TDS against multiple parties in one entry
sr_CS: Ne može se primeniti porez odbijen na izvoru protiv više stranaka u jednom unosu

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
sr_CS: Ne može biti osnovno sredstvo jer je kreirana knjiga zaliha.

en: Cannot cancel as processing of cancelled documents is pending.
sr_CS: Ne može se otkazati jer je obrada otkazanih dokumenata u toku.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
sr_CS: Ne može se otkazati jer već postoji unos zaliha {0}

en: Cannot cancel the transaction. Reposting of item valuation on submission is not completed yet.
sr_CS: Nije moguće otkazati transakciju. Ponovna obrada vrednovanja stavki pri predaji još nije završena.

en: Cannot cancel this document as it is linked with the submitted asset {asset_link}. Please cancel the asset to continue.
sr_CS: Ne može se otkazati ovaj dokument jer je povezan sa podnetom imovinom {asset_link}. Molimo Vas da je otkažete da biste nastavili.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
sr_CS: Ne može se otkazati transakcija za završeni radni nalog.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
sr_CS: Nije moguće menjanje atributa nakon transakcije sa zalihama. Kreirajte novu stavku i prenesite zalihe

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
sr_CS: Ne može se promeniti datum početka fiskalne godine i datum završetka fiskalne godine nakon što je fiskalna godina sačuvana.

en: Cannot change Reference Document Type.
sr_CS: Ne može se promeniti vrsta referentnog dokumenta.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
sr_CS: Ne može se promeniti datum zaustavljanja usluge za stavku u redu {0}

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
sr_CS: Nije moguće promeniti svojstva varijante nakon transakcije za zalihama. Morate kreirati novu stavku da biste to uradili.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
sr_CS: Ne može se promeniti podrazumevana valuta kompanije jer postoje transakcije. Transakcije moraju biti otkazane da bi se promenila podrazumevana valuta.

en: Cannot complete task {0} as its dependant task {1} are not completed / cancelled.
sr_CS: Ne može se završiti zadatak {0} jer njegov zavistan zadatak {1} nije završen/ otkazan je.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
sr_CS: Ne može se konvertovati troškovni centar u glavnu knjigu jer ima zavisne čvorove

en: Cannot convert Task to non-group because the following child Tasks exist: {0}.
sr_CS: Ne može se konvertovati zadatak tako da ne bude u grupi, jer postoje sledeći zavisni zadaci: {0}.

en: Cannot convert to Group because Account Type is selected.
sr_CS: Ne može se konvertovati u grupu jer je izabrana vrsta računa.

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
sr_CS: Ne može se skloniti u grupu jer je izabrana vrsta računa.

en: Cannot create Stock Reservation Entries for future dated Purchase Receipts.
sr_CS: Ne mogu se kreirati unosi za rezervaciju zaliha za prijemnicu nabavke sa budućim datumom.

en: Cannot create a pick list for Sales Order {0} because it has reserved stock. Please unreserve the stock in order to create a pick list.
sr_CS: Ne može se kreirati lista za odabir za prodajnu porudžbinu {0} jer ima rezervisane zalihe. Poništite rezervisanje zaliha da biste kreirali listu.

en: Cannot create accounting entries against disabled accounts: {0}
sr_CS: Ne mogu se kreirati knjigovodstveni unosi za onemogućene račune: {0}

en: Cannot create return for consolidated invoice {0}.
sr_CS: Nije moguće kreirati povrat za konsolidovanu fakturu {0}.

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
sr_CS: Ne može se deaktivirati ili otkazati sastavnica jer je povezana sa drugim sastavnicama

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
sr_CS: Ne može se proglasiti kao izgubljeno jer je izdata ponuda.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
sr_CS: Ne može se odbiti kada je kategorija za 'Vrednovanje' ili 'Vrednovanje i ukupno'

en: Cannot delete Exchange Gain/Loss row
sr_CS: Ne može se obrisati red prihoda/rashoda kursnih razlika

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
sr_CS: Ne može se obrisati broj serije {0}, jer se koristi u transakcijama sa zalihama

en: Cannot enqueue multi docs for one company. {0} is already queued/running for company: {1}
sr_CS: Ne može se staviti više dokumenata u red za jednu kompaniju. {0} je već u redu/izvršava se za kompaniju: {1}

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
sr_CS: Ne može se obezbediti isporuka po broju serije jer je stavka {0} dodata sa i bez obezbeđenja isporuke po broju serije.

en: Cannot find Item with this Barcode
sr_CS: Ne može se pronaći stavka sa ovim bar-kodom

en: Cannot find a default warehouse for item {0}. Please set one in the Item Master or in Stock Settings.
sr_CS: Ne može se pronaći podrazumevano skladište za stavku {0}. Molimo Vas da postavite jedan u master podacima stavke ili podešavanjima zaliha.

en: Cannot make any transactions until the deletion job is completed
sr_CS: Nije moguće izvršenje transakcija dok posao brisanja nije završen

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
sr_CS: Ne može se fakturisati više od {2} za stavku {0} u redu {1}. Da biste omogućili fakturisanje preko limita, molimo Vas da postavite dozvolu u podešavanjima računa

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
sr_CS: Ne može se proizvesti više stavki {0} od količine u prodajnoj porudžbini {1}

en: Cannot produce more item for {0}
sr_CS: Ne može se proizvesti više stavki za {0}

en: Cannot produce more than {0} items for {1}
sr_CS: Ne može se proizvesti više od {0} stavki za {1}

en: Cannot receive from customer against negative outstanding
sr_CS: Ne može se primiti od kupca protiv negativnih neizmirenih obaveza

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
sr_CS: Ne može se pozvati broj reda veći ili jednak trenutnom broju reda za ovu vrstu naplate

en: Cannot retrieve link token for update. Check Error Log for more information
sr_CS: Nije moguće preuzeti token za ažuriranje. Proverite evidenciju grešaka za više informacija

en: Cannot retrieve link token. Check Error Log for more information
sr_CS: Nije moguće preuzeti token za povezivanje. Proverite evidenciju grešaka za više informacija

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
sr_CS: Ne može se izabrati vrsta naplate kao 'Na iznos prethodnog reda' ili 'Na ukupan iznos prethodnog reda' za prvi red

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
sr_CS: Ne može se postaviti kao izgubljeno jer je napravljena prodajna porudžbina.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
sr_CS: Ne može se postaviti autorizacija na osnovu popusta za {0}

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
sr_CS: Ne može se postaviti više podrazumevanih stavki za jednu kompaniju.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
sr_CS: Ne može se postaviti količina manja od isporučene količine

en: Cannot set quantity less than received quantity
sr_CS: Ne može se postaviti količina manja od primljene količine

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
sr_CS: Ne može se postaviti polje <b>{0}</b> za kopiranje u varijante

en: Cannot {0} from {1} without any negative outstanding invoice
sr_CS: Nije moguće {0} iz {1} bez ijedne negativne neizmirene fakture

note: Label of the canonical_uri (Data) field in DocType 'Code List'
en: Canonical URI
sr_CS: Kanonski URI

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
sr_CS: Kapacitet

en: Capacity (Stock UOM)
sr_CS: Kapacitet (jedinica mere zaliha)

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
sr_CS: Planiranje kapaciteta

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
sr_CS: Greška u planiranju kapaciteta, planirano početno vreme ne može biti isto kao i vreme završetka

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
sr_CS: Planiranje kapaciteta za (u danima)

note: Label of the stock_capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity in Stock UOM
sr_CS: Kapacitet u jedinici mera zalihe

en: Capacity must be greater than 0
sr_CS: Kapacitet mora biti veći od 0

en: Capital Equipment
sr_CS: Kapitalna oprema

en: Capital Stock
sr_CS: Kapitalne zalihe

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
sr_CS: Račun nedovršenih kapitalnih radova

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
sr_CS: Nedovršeni kapitalni radovi

note: Label of the capitalization_method (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization Method
sr_CS: Metod kapitalizacije

en: Capitalize Asset
sr_CS: Kapitalizuj imovinu

note: Label of the capitalize_repair_cost (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Capitalize Repair Cost
sr_CS: Kapitalizovati trošak popravke

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Capitalized
sr_CS: Kapitalizovano

note: Name of a UOM
en: Carat
sr_CS: Karat

note: Title of an incoterm
en: Carriage Paid To
sr_CS: Prevoz plaćen do

note: Title of an incoterm
en: Carriage and Insurance Paid to
sr_CS: Prevoz i osiguranje plaćeni do

note: Label of the carrier (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier
sr_CS: Prevoznik

note: Label of the carrier_service (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier Service
sr_CS: Usluga prevoznika

note: Label of the carry_forward_communication_and_comments (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
sr_CS: Prenos komunikacije i komentara

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
sr_CS: Gotovina

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
sr_CS: Unos gotovinske transakcije

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
sr_CS: Tokovi gotovine

en: Cash Flow Statement
sr_CS: Izveštaj o tokovima gotovine

en: Cash Flow from Financing
sr_CS: Novčani tokovi iz finansijske aktivnosti

en: Cash Flow from Investing
sr_CS: Novčani tokovi iz investicione aktivnosti

en: Cash Flow from Operations
sr_CS: Novčani tokovi iz poslovne aktivnosti

en: Cash In Hand
sr_CS: Gotovina u blagajni

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
sr_CS: Blagajna ili tekući račun je obavezan za unos uplate

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
sr_CS: Blagajna / Tekući račun

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
sr_CS: Blagajnik

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
sr_CS: Zatvaranje blagajne

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
sr_CS: Uplate prilikom zatvaranja blagajne

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
sr_CS: Sveobuhvatno

note: Label of the categorize_by (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize By
sr_CS: Kategoriši prema

en: Categorize by
sr_CS: Kategoriši prema

en: Categorize by Account
sr_CS: Kategoriši prema računu

en: Categorize by Item
sr_CS: Kategoriši prema stavci

en: Categorize by Party
sr_CS: Kategoriši prema stranki

en: Categorize by Supplier
sr_CS: Kategoriši prema dobavljaču

note: Option for the 'Categorize By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize by Voucher
sr_CS: Kategoriši prema dokumentu

note: Option for the 'Categorize By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize by Voucher (Consolidated)
sr_CS: Kategoriši prema dokumentu (konsolidovan)

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
sr_CS: Kategorija

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
sr_CS: Detalji kategorije

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
sr_CS: Naziv kategorije

en: Category-wise Asset Value
sr_CS: Vrednost imovine po kategorijama

en: Caution
sr_CS: Pažnja

en: Caution: This might alter frozen accounts.
sr_CS: Pažnja: ovo bi moglo izmeniti zaključane račune.

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
sr_CS: Broj mobilnog telefona

note: Name of a UOM
en: Celsius
sr_CS: Celzijus

note: Name of a UOM
en: Centiarea
sr_CS: Površina u stotinama

note: Name of a UOM
en: Centigram/Litre
sr_CS: Centigram/Litar

note: Name of a UOM
en: Centilitre
sr_CS: Centilitar

note: Name of a UOM
en: Centimeter
sr_CS: Centimetar

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
sr_CS: Sertifikat

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
sr_CS: Detalji sertifikata

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
sr_CS: Limit sertifikata

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
sr_CS: Broj sertifikata

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
sr_CS: Sertifikat je obavezan

note: Name of a UOM
en: Chain
sr_CS: Lanac

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
sr_CS: Promena inznosa

en: Change Release Date
sr_CS: Promena datuma objaljivanja

note: Label of the stock_value_difference (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Ledger Entry'
en: Change in Stock Value
sr_CS: Promena vrednosti zaliha

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
sr_CS: Promenite vrstu računa na Potraživanje ili izaberite drugi račun.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
sr_CS: Ručno promenite ovaj datum da postavite datum početka sledeće sinhronizacije

en: Changed customer name to '{}' as '{}' already exists.
sr_CS: Promenjeno ime kupca u '{}' jer '{}' već postoji.

note: Label of the section_break_88 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Changes
sr_CS: Promene

en: Changes in {0}
sr_CS: Promene u {0}

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
sr_CS: Promena grupe kupaca za izabranog kupca nije dozvoljena.

en: Changing the valuation method to Moving Average will affect new transactions. If backdated entries are added, earlier FIFO-based entries will be reposted, which may change closing balances.
sr_CS: Promena metode vrednovanja na prosečnu vrednost će uticati na nove transakcije. Ukoliko se unesu datirane stavke unazad, prethodne FIFO stavke će biti ponovo obrađene, što može promeniti završna stanja.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
sr_CS: Kanal partnera

en: Charge of type 'Actual' in row {0} cannot be included in Item Rate or Paid Amount
sr_CS: Naknada vrste 'Stvarno' u redu {0} ne može biti uključena u cenu stavke ili plaćeni iznos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
sr_CS: Naplativo

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
sr_CS: Nastali troškovi

en: Charges are updated in Purchase Receipt against each item
sr_CS: Troškovi se ažuriraju u prijemnici nabavke za svaku stavku

en: Charges will be distributed proportionately based on item qty or amount, as per your selection
sr_CS: Troškovi će biti raspoređeni proporcionalno na osnovu količine stavke ili iznosa, prema Vašem izboru

en: Chart
sr_CS: Dijagram

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
sr_CS: Kontni okvir

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
sr_CS: Šablon kontnog okvira

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
sr_CS: Pregled kontnog plana

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
sr_CS: Dijagram kontnog plana

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
sr_CS: Kontni okvir

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
sr_CS: Uvoz za kontni okvir

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
sr_CS: Dijagram troškovnih centara

en: Charts Based On
sr_CS: Dijagrami zasnovani na

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
sr_CS: Broj šasije

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Chat
sr_CS: Razgovor

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
sr_CS: Proverite jedinstveni broj fakture dobavljača

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
sr_CS: Proverite da li je to hidroponska jedinica

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
sr_CS: Proverite da li unos prenosa materijala nije potreban

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
sr_CS: Proverite u (grupi)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
sr_CS: Označite ovo da biste zabranili frakcije (za brojeve)

note: Label of the checked_on (Datetime) field in DocType 'Ledger Health'
en: Checked On
sr_CS: Provereno

note: Description of the 'Round Off Tax Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Checking this will round off the tax amount to the nearest integer
sr_CS: Označavanje ove opcije zaokružiće iznos poreza na najbliži ceo broj

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
sr_CS: Završetak porudžbine / Podnošenje porudžbine / Nova porudžbina

en: Chemical
sr_CS: Hemikalija

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
sr_CS: Ček

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
sr_CS: Datum čeka

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
sr_CS: Visina čeka

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
sr_CS: Broj čeka

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
sr_CS: Šablon za štampanje čekova

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
sr_CS: Veličina čeka

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
sr_CS: Širina čeka

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
sr_CS: Datum čeka / reference

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
sr_CS: Broj čeka / reference

en: Cheques Required
sr_CS: Ček neophodan

note: Name of a report
en: Cheques and Deposits Incorrectly cleared
sr_CS: Pogrešno razduženi čekovi i depoziti

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
sr_CS: Čekovi i depoziti su pogrešno razduženi

en: Chief Executive Officer
sr_CS: Izvršni direktor (CEO)

en: Chief Financial Officer
sr_CS: Finansijski direktora (CFO)

en: Chief Operating Officer
sr_CS: Operativni direktor (COO)

en: Chief Technology Officer
sr_CS: Tehnički direktor (CTO)

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
sr_CS: Zavisni Docname

note: Label of the child_row_reference (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Child Row Reference
sr_CS: Referenca zavisnog reda

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
sr_CS: Postoji zavisni zadatak za ovaj zadatak. Ne možete obrisati ovaj zadatak.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
sr_CS: Zavisni čvorovi mogu biti kreirani samo pod vrstom čvora 'Grupa'

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
sr_CS: Postoji zavisno skladište za ovo skladište. Ne možete obrisati ovo skladište.

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Choose a WIP composite asset
sr_CS: Izaberite kompozitnu imovinu nedovršene proizvodnje

en: Circular Reference Error
sr_CS: Greška kružne reference

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
sr_CS: Grad

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
sr_CS: Obrazovanje / Procenat

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
sr_CS: Klasifikacija kupaca po regionima

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
sr_CS: Klauzule i uslovi

en: Clear Demo Data
sr_CS: Očisti demo podatke

note: Label of the clear_notifications (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Clear Notifications
sr_CS: Očisti obaveštenja

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
sr_CS: Očisti tabelu

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
sr_CS: Datum kliringa

en: Clearance Date not mentioned
sr_CS: Datum kliringa nije pomenut

en: Clearance Date updated
sr_CS: Datum kliringa je ažuriran

en: Clearing Demo Data...
sr_CS: Čišćenje demo podataka...

en: Click on 'Get Finished Goods for Manufacture' to fetch the items from the above Sales Orders. Items only for which a BOM is present will be fetched.
sr_CS: Kliknite na 'Preuzmi gotove proizvode za proizvodnju' da biste preuzeli stavke iz gorenavedenih prodajnih porudžbina. Samo stavke za koje postoji sastavnica biće preuzete.

en: Click on Add to Holidays. This will populate the holidays table with all the dates that fall on the selected weekly off. Repeat the process for populating the dates for all your weekly holidays
sr_CS: Kliknite na Dodaj u praznike. Ovo će popuniti tabelu praznika sa svim datumima koji padaju na izabrane nedeljne slobodne dane. Ponovite proces za popunjavanje datuma svih nedeljnih praznika

en: Click on Get Sales Orders to fetch sales orders based on the above filters.
sr_CS: Kliknite na Preuzmi prodajne porudžbine da biste preuzeli prodajne porudžbine na osnovu gore navedenih filtera.

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
sr_CS: Kliknite na dugme za uvoz faktura nakon što je zip fajl priložen dokumentu. Sve greške u vezi sa obradom biće prikazane u evidenciji grešaka.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
sr_CS: Kliknite na link ispod da biste verifikovali Vaš imejl i potvrdili sastanak

en: Click to add email / phone
sr_CS: Kliknite da dodate imejl / telefon

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
sr_CS: Klijent

en: Close
sr_CS: Zatvori

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
sr_CS: Zatvori problem nakon nekoliko dana

en: Close Loan
sr_CS: Zatvori zajam

note: Label of the close_opportunity_after_days (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
sr_CS: Zatvori odgovorenu priliku nakon nekoliko dana

en: Close the POS
sr_CS: Zatvori maloprodaju

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
sr_CS: Zatvoreno

note: Name of a DocType
en: Closed Document
sr_CS: Zatvoren dokument

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
sr_CS: Zatvoreni dokumenti

en: Closed Work Order can not be stopped or Re-opened
sr_CS: Zatvoreni radni nalog se ne može zaustaviti ili ponovo otvoriti

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
sr_CS: Zatvorena porudžbina se ne može otkazati. Otvorite da biste otkazali.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
sr_CS: Zatvaranje

en: Closing (Cr)
sr_CS: Zatvaranje (Potražuje)

en: Closing (Dr)
sr_CS: Zatvaranje (Duguje)

en: Closing (Opening + Total)
sr_CS: Zatvaranje (Početno + Ukupno)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
sr_CS: Zatvaranje analitičkog računa

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
sr_CS: Račun zatvaranja {0} mora biti vrste Obaveza / Kapital

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
sr_CS: Završno stavka

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
sr_CS: Završno stanje

en: Closing Balance as per Bank Statement
sr_CS: Završno stanje prema izvodu banke

en: Closing Balance as per ERP
sr_CS: Završno stanje prema ERP

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
sr_CS: Datum zatvaranja

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
sr_CS: Oznaka opomene

en: Closing [Opening + Total]
sr_CS: Zatvaranje (Početno + Ukupno)

note: Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
sr_CS: Šifra

note: Name of a DocType Label of the code_list (Link) field in DocType 'Common Code'
en: Code List
sr_CS: Lista kodova

en: Cold Calling
sr_CS: Hladno pozivanje (Cold Calling)

en: Collapse All
sr_CS: Sažmi sve

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
sr_CS: Prikupljanje napretka

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
sr_CS: Faktor prikupljanja (=1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
sr_CS: Pravila prikupljanja

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
sr_CS: Nivo kolekcije

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
sr_CS: Boja

en: Colour
sr_CS: Boja

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
sr_CS: Kolona u fajlu banke

en: Column {0}
sr_CS: Kolona {0}

en: Columns are not according to template. Please compare the uploaded file with standard template
sr_CS: Kolone nisu u skladu sa šablonom. Molimo uporedite otpremljeni fajl sa standardnim šablonom

en: Combined invoice portion must equal 100%
sr_CS: Kombinovani deo fakture mora biti jednak 100%

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
sr_CS: Komentari

en: Commercial
sr_CS: Komercijalno

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
sr_CS: Provizija

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
sr_CS: Provizija

en: Commission Rate %
sr_CS: Stopa provizije %

note: Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Commission Rate (%)
sr_CS: Stopa provizije (%)

en: Commission on Sales
sr_CS: Provizija na prodaju

note: Name of a DocType Label of the common_code (Data) field in DocType 'Common Code' Label of the common_code (Data) field in DocType 'UOM'
en: Common Code
sr_CS: Zajednička šifra

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
sr_CS: Komunikacija

note: Label of the communication_channel (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Channel
sr_CS: Komunikacioni kanal

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
sr_CS: Komunikacioni medijum

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
sr_CS: Vremenski termin komunikacionog medija

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
sr_CS: Vrsta komunikacionog medija

en: Compact Item Print
sr_CS: Kompaktni ispis stavke

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
sr_CS: Kompanije

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
sr_CS: Kompanija

en: Company Abbreviation
sr_CS: Skraćenica kompanije

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
sr_CS: Skraćenica kompanije ne može da ima više od 5 karaktera

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
sr_CS: Tekući račun kompanije

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
sr_CS: Adresa kompanije

note: Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning'
en: Company Address Display
sr_CS: Prikaz adrese kompanije

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
sr_CS: Naziv adrese kompanije

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
sr_CS: Tekući račun kompanije

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
sr_CS: Adresa za fakturisanje kompanije

note: Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Order' Labe
en: Company Contact Person
sr_CS: Osoba za kontakt u kompaniji

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
sr_CS: Opis kompanije

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
sr_CS: Detalji kompanije

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
sr_CS: Imejl kompanije

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
sr_CS: Logo kompanije

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
sr_CS: Naziv kompanije

en: Company Name cannot be Company
sr_CS: Naziv kompanije ne može biti Kompanija

en: Company Not Linked
sr_CS: Kompanije nije povezana

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
sr_CS: Adresa za isporuku

note: Label of the company_tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Tax ID
sr_CS: PIB kompanije

en: Company and Posting Date is mandatory
sr_CS: Kompanija i datum knjiženja su obavezni

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
sr_CS: Valute oba preduzeća moraju biti iste za međukompanijske transakcije.

en: Company field is required
sr_CS: Polje za kompaniju je obavezno

en: Company is mandatory
sr_CS: Kompanija je obavezna

en: Company is mandatory for company account
sr_CS: Kompanija je obavezna za račun kompanije

en: Company is mandatory for generating an invoice. Please set a default company in Global Defaults.
sr_CS: Kompanije je obavezna za generisanje fakture. Postavite podrazumevano preduzeće.

en: Company name not same
sr_CS: Naziv kompanije nije isti

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
sr_CS: Imovina {0} za kompaniju i ulazni dokument {1} se ne poklapaju.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
sr_CS: Kompanijski matični broj kao Vaša referenca. Poreski broj itd.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company which internal customer represents
sr_CS: Kompanije koje predstavlja interni kupac

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Company which internal customer represents.
sr_CS: Kompanije koje predstavlja interni kupac.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company which internal supplier represents
sr_CS: Kompanije koje predstavlja interni dobavljač

en: Company {0} added multiple times
sr_CS: Kompanija {0} je dodata više puta

en: Company {0} does not exist
sr_CS: Kompanija {0} ne postoji

en: Company {0} is added more than once
sr_CS: Kompanija {0} je dodata više puta

en: Company {} does not exist yet. Taxes setup aborted.
sr_CS: Kompanija {} još uvek ne postoji. Postavke poreza su prekinute.

en: Company {} does not match with POS Profile Company {}
sr_CS: Kompanija {} se ne podudara sa profilom maloprodaje kompanije {}

note: Name of a DocType Label of the competitor (Link) field in DocType 'Competitor Detail'
en: Competitor
sr_CS: Konkurent

note: Name of a DocType
en: Competitor Detail
sr_CS: Detalji konkurenta

note: Label of the competitor_name (Data) field in DocType 'Competitor'
en: Competitor Name
sr_CS: Naziv konkurenta

note: Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation'
en: Competitors
sr_CS: Konkurenti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
sr_CS: Završeno

en: Complete Job
sr_CS: Završi posao

en: Complete Order
sr_CS: Završi narudžbinu

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
sr_CS: Završeno

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
sr_CS: Završeno od

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Task'
en: Completed On
sr_CS: Završeno na

en: Completed On cannot be greater than Today
sr_CS: Datum završetka ne može biti veći od današnjeg dana

en: Completed Operation
sr_CS: Završena operacija

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
sr_CS: Završena količina

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
sr_CS: Završena količina ne može biti veća od 'Količina za proizvodnju'

en: Completed Quantity
sr_CS: Završena količina

en: Completed Tasks
sr_CS: Završeni zadaci

note: Label of the completed_time (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Time
sr_CS: Vreme završetka

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
sr_CS: Završeni radni nalozi

en: Completion
sr_CS: Završetak

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
sr_CS: Završeno od strane

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
sr_CS: Datum završetka

en: Completion Date can not be before Failure Date. Please adjust the dates accordingly.
sr_CS: Datum završetka ne može biti pre datuma kvara. Prilagodite datume u skladu sa tim.

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
sr_CS: Status završetka

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
sr_CS: Sveobuhvatno osiguranje

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
sr_CS: Računar

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
sr_CS: Uslov

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule
sr_CS: Uslovno pravilo

note: Label of the conditional_rule_examples_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule Examples
sr_CS: Primeri uslovnih pravila

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
sr_CS: Uslovi će biti primenjeni na sve izabrane stavke zajedno.

note: Label of the monitor_section (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the work_order_configuration (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Configuration
sr_CS: Konfiguracija

en: Configure Product Assembly
sr_CS: Konfigurišite montažu proizvoda

note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
sr_CS: Konfigurišite radnju za zaustavljanje transakcija ili postavite samo upozorenje ukoliko ista stopa nije održana.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
sr_CS: Konfigurišite podrazumevani cenovnik pri kreiranju nove nabavne transakcije. Cene stavki će biti preuzete iz ove cenovne liste.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
sr_CS: Datum potvrde

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of
en: Connections
sr_CS: Povezivanje

en: Consider Accounting Dimensions
sr_CS: Razmotrite računovodstvene dimenzije

note: Label of the consider_party_ledger_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Consider Entire Party Ledger Amount
sr_CS: Razmotrite celokupan iznos u knjizi stranke

note: Label of the consider_minimum_order_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Minimum Order Qty
sr_CS: Razmotrite minimalnu količinu narudžbine

note: Label of the skip_available_sub_assembly_item (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Projected Qty in Calculation
sr_CS: Uključi očekivanu količinu u obračun

note: Label of the ignore_existing_ordered_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Projected Qty in Calculation (RM)
sr_CS: Uključi očekivanu količinu u obračun (sirovine)

note: Label of the consider_rejected_warehouses (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Consider Rejected Warehouses
sr_CS: Razmotrite skladišta odbijenih zaliha

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
sr_CS: Razmotrite poreze ili naknadu za

note: Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Considered In Paid Amount
sr_CS: Uključeno u iznos isplate

note: Label of the combine_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sales Order Items
sr_CS: Konsolidujte stavke prodajnih porudžbina

note: Label of the combine_sub_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sub Assembly Items
sr_CS: Konsolidujte stavke podsklopova

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
sr_CS: Konsolidovano

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
sr_CS: Konsolidovani dokument o smanjenju

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
sr_CS: Konsolidovani finansijski izveštaj

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
sr_CS: Konsolidovana izlazna faktura

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
sr_CS: Konsultant

en: Consulting
sr_CS: Konsalting

en: Consumable
sr_CS: Potrošni materijal

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
sr_CS: Trošak potrošnog materijala

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Consumed
sr_CS: Utrošeno

en: Consumed Amount
sr_CS: Utrošeni iznos

note: Label of the asset_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Asset Total Value
sr_CS: Ukupna vrednost utrošene imovine

note: Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Assets
sr_CS: Utrošena imovina

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
sr_CS: Utrošene stavke

note: Label of the consumed_items_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Consumed Items Cost
sr_CS: Trošak utrošenih stavki

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order
en: Consumed Qty
sr_CS: Utrošena količina

en: Consumed Qty cannot be greater than Reserved Qty for item {0}
sr_CS: Utrošena količina ne može biti veća od rezervisane količine za stavku {0}

note: Label of the consumed_quantity (Data) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Consumed Quantity
sr_CS: Utrošena količina

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_consumption_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Consumed Stock Items
sr_CS: Utrošene stavke zaliha

en: Consumed Stock Items or Consumed Asset Items are mandatory for creating new composite asset
sr_CS: Utrošene stavke zaliha ili utrošene stavke imovine su obavezne za kreiranje nove kompozitne imovine

en: Consumed Stock Items, Consumed Asset Items or Consumed Service Items is mandatory for Capitalization
sr_CS: Utrošene stavke zaliha, utrošene stavke imovine ili utrošene stavke usluga su obavezne za kapitalizaciju

note: Label of the stock_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Total Value
sr_CS: Ukupna vrednost utrošenih zaliha

en: Consumer Products
sr_CS: Proizvodi za potrošnju

en: Consumption Rate
sr_CS: Stopa potrošnje

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
sr_CS: Kontakt

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
sr_CS: Opis kontakta

en: Contact Details
sr_CS: Detalji kontakta

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
sr_CS: Kontakt imejl

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
sr_CS: HTML kontakt

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
sr_CS: Kontakt informacije

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
sr_CS: Kontakt informacije

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
sr_CS: Lista kontakata

note: Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Mobile
sr_CS: Mobilni telefon kontakta

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
sr_CS: Broj mobilnog telefona kontakta

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
sr_CS: Naziv kontakta

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
sr_CS: Kontakt br.

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
sr_CS: Osoba za kontakt

en: Contact Person does not belong to the {0}
sr_CS: Osoba za kontakt ne pripada {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
sr_CS: Podešavanje za kontaktiranje

en: Contact:
sr_CS: Kontakt:

note: Label of the contact_info (Tab Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Contacts
sr_CS: Kontakti

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
sr_CS: Sadržaj

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
sr_CS: Vrsta sadržaja

en: Continue
sr_CS: Nastavi

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
sr_CS: Protivstav

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
sr_CS: Ugovor

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
sr_CS: Detalji ugovora

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
sr_CS: Datum završetka ugovora

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
sr_CS: Lista za ispunjenje ugovora

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
sr_CS: Period ugovora

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
sr_CS: Šablon ugovora

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
sr_CS: Uslovi ispunjenja šablona ugovora

note: Label of the contract_template_help (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Template Help
sr_CS: Pomoć oko šablona ugovora

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
sr_CS: Uslovi ugovora

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
sr_CS: Uslovi i odredbe ugovora

en: Contribution %
sr_CS: Doprinosi %

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
sr_CS: Doprinosi (%)

en: Contribution Amount
sr_CS: Iznos doprinosa

en: Contribution Qty
sr_CS: Količina doprinosa

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
sr_CS: Doprinos neto ukupnom iznosu

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
sr_CS: Kontrolna radnja

note: Label of the control_action_for_cumulative_expense_section (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action for Cumulative Expense
sr_CS: Kontrolna radnja za kumulativni trošak

note: Label of the control_historical_stock_transactions_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
sr_CS: Kontrola istorijskih transakcija zaliha

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
sr_CS: Faktor konverzije

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
sr_CS: Stopa konverzije

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
sr_CS: Faktor konverzije za podrazumevanu jedinicu mere mora biti 1 u redu {0}

en: Conversion factor for item {0} has been reset to 1.0 as the uom {1} is same as stock uom {2}.
sr_CS: Faktor konverzije za stavku {0} je vraćen na 1.0 jer je jedinica mere {1} ista kao jedinica mere zaliha {2}.

en: Conversion rate cannot be 0
sr_CS: Stopa konverzije ne može biti 0

en: Conversion rate is 1.00, but document currency is different from company currency
sr_CS: Stopa konverzije je 1.00, ali valuta dokumenta se razlikuje od valute kompanije

en: Conversion rate must be 1.00 if document currency is same as company currency
sr_CS: Stopa konverzije mora biti 1.00 ukoliko je valuta dokumenta ista kao valuta kompanije

note: Label of the clean_description_html (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
sr_CS: Konvertuj opis stavke u čist HTML u transakcijama

en: Convert to Group
sr_CS: Konvertuj u grupu

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
sr_CS: Konvertuj u grupu

en: Convert to Item Based Reposting
sr_CS: Konvertuj u ponovnu obradu stavke

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Ledger
sr_CS: Konvertuj u glavnu knjigu

en: Convert to Non-Group
sr_CS: Konvertuj u vangrupnu stavku

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
sr_CS: Konvertovano

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
sr_CS: Kopirano iz

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
sr_CS: Kopiraj polja u varijantu

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Core
sr_CS: Osnovno

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
sr_CS: Korektivno

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
sr_CS: Korektivna radnja

en: Corrective Job Card
sr_CS: Korektivna radna kartica

note: Label of the corrective_operation_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Corrective Operation
sr_CS: Korektivna operacija

note: Label of the corrective_operation_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Corrective Operation Cost
sr_CS: Trošak korektivne operacije

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
sr_CS: Korektivno/Preventivno

en: Cosmetics
sr_CS: Kozmetika

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
sr_CS: Trošak

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
sr_CS: Troškovni centar

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Cost Center Allocation
sr_CS: Raspodela troškovnog centra

note: Name of a DocType
en: Cost Center Allocation Percentage
sr_CS: Procenat raspodele troškovnog centra

note: Label of the allocation_percentages (Table) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Cost Center Allocation Percentages
sr_CS: Procenti raspodele troškovnog centra

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
sr_CS: Naziv troškovnog centra

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
sr_CS: Broj troškovnog centra

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
sr_CS: Troškovni centar i budžetiranje

en: Cost Center for Item rows has been updated to {0}
sr_CS: Troškovni centar za stavku u redu je ažuriran na {0}

en: Cost Center is a part of Cost Center Allocation, hence cannot be converted to a group
sr_CS: Troškovni centar je deo raspodele troškovnog centra, stoga ne može biti konvertovan u grupu

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
sr_CS: Troškovni centar je obavezan u redu {0} u tabeli poreza za vrstu {1}

en: Cost Center with Allocation records can not be converted to a group
sr_CS: Troškovni centar za zapisima o raspodeli ne može biti konvertovan u grupu

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
sr_CS: Troškovni centar sa postojećim transakcijama ne može biti konvertovan u grupu

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
sr_CS: Troškovni centar sa postojećim transakcijama ne može biti prepisan u glavnu knjigu

en: Cost Center {0} cannot be used for allocation as it is used as main cost center in other allocation record.
sr_CS: Troškovni centar {0} ne može biti korišćen za raspodelu jer je korišćen kao glavni troškovni centar u drugom zapisu raspodele.

en: Cost Center {} doesn't belong to Company {}
sr_CS: Troškovni centar {} ne pripada kompaniji {}

en: Cost Center {} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
sr_CS: Troškovni centar {} je grupni troškovni centar. Grupni troškovni centar ne može se koristiti u transakcijama

en: Cost Center: {0} does not exist
sr_CS: Troškovni centar: {0} ne postoji

en: Cost Centers
sr_CS: Troškovni centri

note: Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Cost Configuration
sr_CS: Konfiguracija troškova

note: Label of the cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Cost Per Unit
sr_CS: Trošak po jedinici

note: Title of an incoterm
en: Cost and Freight
sr_CS: Cena sa vozarinom (CFR)

en: Cost of Delivered Items
sr_CS: Trošak isporučenih stavki

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
sr_CS: Trošak prodate robe

en: Cost of Goods Sold Account in Items Table
sr_CS: Račun troška prodate robe u tabeli stavki

en: Cost of Issued Items
sr_CS: Trošak izdatih stavki

note: Name of a report
en: Cost of Poor Quality Report
sr_CS: Izveštaj o troškovima lošeg kvaliteta

en: Cost of Purchased Items
sr_CS: Trošak nabavljenih stavki

en: Cost of various activities
sr_CS: Trošak raznih aktivnosti

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Employee'
en: Cost to Company (CTC)
sr_CS: Trošak za kompaniju

note: Title of an incoterm
en: Cost, Insurance and Freight
sr_CS: Cena sa osiguranjem i vozarinom (CIF)

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
sr_CS: Obračun troškova

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
sr_CS: Iznos obračuna troškova

note: Label of the costing_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Costing Details
sr_CS: Detalji obračuna troškova

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
sr_CS: Stopa obračuna troškova

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
sr_CS: Obračun troškova i fakturisanje

en: Could Not Delete Demo Data
sr_CS: Nije moguće obrisati demo podatke

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
sr_CS: Nije moguće automatski kreirati kupca zbog sledećih nedostajućih obaveznih polja:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
sr_CS: Nije moguće automatski kreirati dokument o smanjenju, poništite označavanje opcije 'Izdaj dokument o smanjenju' i ponovo pošaljite

en: Could not detect the Company for updating Bank Accounts
sr_CS: Nije moguće detektovati kompaniju za ažuriranje tekućih računa

en: Could not find a suitable shift to match the difference: {0}
sr_CS: Nije pronađena odgovarajuća promena koja odgovara razlici: {0}

en: Could not find path for
sr_CS: Nije moguće pronaći put za

en: Could not retrieve information for {0}.
sr_CS: Nije moguće preuzeti informacije za uncheck {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
sr_CS: Nije moguće rešiti funkciju ocene kriterijuma za {0}. Proverite da li je formula validna.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
sr_CS: Nije moguće rešiti funkciju ponderisanog rezultata. Proverite da li je formula validna.

note: Name of a UOM
en: Coulomb
sr_CS: Kulomb

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
sr_CS: Broj

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
sr_CS: Država

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
sr_CS: Šifra države u fajlu se ne poklapa sa šifrom države postavljenom u sistemu

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
sr_CS: Država porekla

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
sr_CS: Šifra kupona

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
sr_CS: Na osnovu šifre kupona

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
sr_CS: Opis kupona

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
sr_CS: Naziv kupona

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
sr_CS: Vrsta kupona

en: Cr
sr_CS: Potražuje

en: Create
sr_CS: Kreiraj

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
sr_CS: Kreiraj kontni okvir na osnovu

en: Create Delivery Trip
sr_CS: Kreiraj putovanje za isporuku

en: Create Depreciation Entry
sr_CS: Kreiraj unos amortizacije

en: Create Employee
sr_CS: Kreiraj zaposleno lice

en: Create Employee Records
sr_CS: Kreiraj zapis o zaposlenom licu

en: Create Employee records.
sr_CS: Kreiraj zapise o zaposlenim licima.

note: Label of the is_grouped_asset (Check) field in DocType 'Item'
en: Create Grouped Asset
sr_CS: Kreiraj grupisanu imovinu

en: Create Inter Company Journal Entry
sr_CS: Kreiraj međukompanijski nalog knjiženja

en: Create Invoices
sr_CS: Kreiraj fakturu

en: Create Job Card
sr_CS: Kreiraj radnu karticu

note: Label of the create_job_card_based_on_batch_size (Check) field in DocType 'Operation'
en: Create Job Card based on Batch Size
sr_CS: Kreiraj radnu karticu na osnovu veličine šarže

en: Create Journal Entries
sr_CS: Kreiraj naloge knjiženja

en: Create Journal Entry
sr_CS: Kreiraj nalog knjiženja

en: Create Lead
sr_CS: Kreiraj potencijalnog klijenta

en: Create Leads
sr_CS: Kreiraj potencijalne klijente

note: Label of the post_change_gl_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
sr_CS: Kreiraj knjiženja za iznos promene

en: Create Link
sr_CS: Kreiraj link

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
sr_CS: Kreiraj nedostajuću stranku

en: Create Multi-level BOM
sr_CS: Kreiraj višeslojnu sastavnicu

en: Create New Contact
sr_CS: Kreiraj novi kontakt

en: Create New Customer
sr_CS: Kreiraj novog kupca

en: Create New Lead
sr_CS: Kreiraj novog potencijalnog klijenta

en: Create Opportunity
sr_CS: Kreiraj priliku

en: Create POS Opening Entry
sr_CS: Kreiraj unos početnog stanja maloprodaje

en: Create Payment Entry
sr_CS: Kreiraj unos uplate

en: Create Pick List
sr_CS: Kreiraj listu za odabir

en: Create Print Format
sr_CS: Kreiraj format za štampu

en: Create Prospect
sr_CS: Kreiraj potencijalnog prospekta

en: Create Purchase Order
sr_CS: Kreiraj nabavnu porudžbinu

en: Create Purchase Orders
sr_CS: Kreiraj nabavne porudžbine

en: Create Quotation
sr_CS: Kreiraj ponudu

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
sr_CS: Kreiraj listu primaoca

en: Create Reposting Entries
sr_CS: Kreiraj unose za ponovnu obradu

en: Create Reposting Entry
sr_CS: Kreiraj ponovno knjiženje

en: Create Sales Invoice
sr_CS: Kreiraj izlaznu fakturu

en: Create Sales Order
sr_CS: Kreiraj prodajnu porudžbinu

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
sr_CS: Kreiraj prodajnu porudžbinu kako bi time pomogao u planiranju rada i isporuci na vreme

en: Create Sample Retention Stock Entry
sr_CS: Kreiraj unos zaliha za zadržane uzorke

en: Create Stock Entry
sr_CS: Kreiraj unos zaliha

en: Create Supplier Quotation
sr_CS: Kreiraj ponudu dobavljača

en: Create Tax Template
sr_CS: Kreiraj šablon za porez

en: Create Timesheet
sr_CS: Kreiraj evidenciju vremena

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
sr_CS: Kreiraj korisnika

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
sr_CS: Kreiraj dozvolu za korisnika

en: Create Users
sr_CS: Kreiraj korisnike

en: Create Variant
sr_CS: Kreiraj varijantu

en: Create Variants
sr_CS: Kreiraj varijante

en: Create Workstation
sr_CS: Kreiraj radnu stanicu

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Create a new composite asset
sr_CS: Kreiraj novu kompozitnu imovinu

en: Create a variant with the template image.
sr_CS: Kreiraj varijantu sa šablonskom slikom.

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
sr_CS: Kreiraj transakciju ulaznih zaliha za stavku.

en: Create customer quotes
sr_CS: Kreiraj ponude za kupce

note: Label of the create_pr_in_draft_status (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create in Draft Status
sr_CS: Kreiraj u statusu nacrta

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
sr_CS: Kreiraj nedostajućeg kupca ili dobavljača.

en: Create {0} {1} ?
sr_CS: Kreiraj {0} {1} ?

en: Created On
sr_CS: Kreirano na

en: Created {0} scorecards for {1} between:
sr_CS: Kreirano {0} tablica za ocenjivanje za {1} između:

en: Creating Accounts...
sr_CS: Kreiranje računa...

en: Creating Delivery Note ...
sr_CS: Kreiranje otpremnice...

en: Creating Dimensions...
sr_CS: Kreiranje dimenzija...

en: Creating Journal Entries...
sr_CS: Kreiranje naloga knjiženja...

en: Creating Packing Slip ...
sr_CS: Kreiranje dokumenta liste pakovanja ...

en: Creating Purchase Invoices ...
sr_CS: Kreiranje ulaznih faktura …

en: Creating Purchase Order ...
sr_CS: Kreiranje nabavne porudžbine ...

en: Creating Purchase Receipt ...
sr_CS: Kreiranje prijemnice nabavke …

en: Creating Sales Invoices ...
sr_CS: Kreiranje izlaznih faktura ...

en: Creating Stock Entry
sr_CS: Kreiranje unosa zaliha

en: Creating Subcontracting Order ...
sr_CS: Kreiranje naloga za podugovaranje ...

en: Creating Subcontracting Receipt ...
sr_CS: Kreiranje prijemnice podugovoranja …

en: Creating User...
sr_CS: Kreiranje korisnika ...

en: Creating {} out of {} {}
sr_CS: Kreiranje {} od {} {}

en: Creation
sr_CS: Kreiranje

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
sr_CS: Broj dokumenta kreiranja

en: Creation of <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> successful
sr_CS: Kreiranje <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> uspešno

en: Creation of {0} failed.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
sr_CS: Kreiranje {0} bezuspešno.
    				Proveri <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Evidenciju masovnih transakcija</a></b>

en: Creation of {0} partially successful.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
sr_CS: Kreiranje {0} delimično uspešno.
    				Proveri <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Evidenciju masovnih transakcija</a></b>

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
sr_CS: Potražuje

en: Credit (Transaction)
sr_CS: Potražuje (Transakcija)

en: Credit ({0})
sr_CS: Potražuje ({0})

en: Credit Account
sr_CS: Račun potraživanja

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
sr_CS: Potražni iznos

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
sr_CS: Potražni iznos u valuti računa

note: Label of the credit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Transaction Currency
sr_CS: Potražni iznos u valuti transakcije

en: Credit Balance
sr_CS: Potražni saldo

en: Credit Card
sr_CS: Kreditna kartica

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
sr_CS: Knjiženje kreditne kartice

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
sr_CS: Odloženo plaćanje

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
sr_CS: Ograničenje potraživanja

en: Credit Limit Crossed
sr_CS: Ograničenje potraživanja premašeno

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
sr_CS: Podešavanje ograničenja potraživanja

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
sr_CS: Ograničenje potraživanja i uslovi plaćanja

en: Credit Limit:
sr_CS: Ograničenje potraživanja:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
sr_CS: Ograničenja potraživanja

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
sr_CS: Potraživanje po mesecima

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
sr_CS: Dokument o smanjenju

en: Credit Note Amount
sr_CS: Iznos dokumenta o smanjenju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
sr_CS: Dokument o smanjenju izdat

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note will update it's own outstanding amount, even if 'Return Against' is specified.
sr_CS: Dokument o smanjenju će ažurirati sopstveni iznos koji nije izmiren, čak i ukoliko je polje 'Povrat po osnovu' specifično navedeno.

en: Credit Note {0} has been created automatically
sr_CS: Dokument o smanjenju {0} je automatski kreiran

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
sr_CS: Potražuje

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
sr_CS: Potražuje u valuti kompanije

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
sr_CS: Ograničenje potraživanja premašeno za klijenta {0} ({1}/{2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
sr_CS: Ograničenje potraživanja je već definisano za kompaniju {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
sr_CS: Ograničenje potraživanja premašeno za kupca {0}

en: Creditors
sr_CS: Poverioci

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
sr_CS: Kriterijum

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
sr_CS: Formula kriterijuma

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
sr_CS: Nazv kriterijuma

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
sr_CS: Podešavanje kriterijuma

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
sr_CS: Težina kriterijuma

en: Criteria weights must add up to 100%
sr_CS: Težine kriterijuma moraju biti sabrane na 100%

en: Cron Interval should be between 1 and 59 Min
sr_CS: Interval Cron zadatka treba da bude između 1 i 59 minuta

note: Description of a DocType
en: Cross Listing of Item in multiple groups
sr_CS: Prekršeno listanje stavki u više grupa

note: Name of a UOM
en: Cubic Centimeter
sr_CS: Kubni centimetar

note: Name of a UOM
en: Cubic Decimeter
sr_CS: Kubni decimetar

note: Name of a UOM
en: Cubic Foot
sr_CS: Kubna stopa

note: Name of a UOM
en: Cubic Inch
sr_CS: Kubni inč

note: Name of a UOM
en: Cubic Meter
sr_CS: Kubni metar

note: Name of a UOM
en: Cubic Millimeter
sr_CS: Kubni milimetar

note: Name of a UOM
en: Cubic Yard
sr_CS: Kubna jarda

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
sr_CS: Kumulativni prag transakcije

note: Name of a UOM
en: Cup
sr_CS: Šolja

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
sr_CS: Valuta

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
sr_CS: Kursna razmena

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
sr_CS: Podešavanje kursne razmene

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Details
sr_CS: Detalji podešavanja kursne razmene

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Result
sr_CS: Rezultat podešavanja kursne razmene

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
sr_CS: Valuta mora biti primenjiva za nabavku ili prodaju.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
sr_CS: Valuta i cenovnik

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
sr_CS: Valuta ne može biti promenjena nakon što su uneseni podaci koristeći drugu valutu

en: Currency for {0} must be {1}
sr_CS: Valuta za {0} mora biti {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
sr_CS: Valuta računa za zatvaranje mora biti {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
sr_CS: Valuta iz cenovnika {0} mora biti {1} ili {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
sr_CS: Valuta treba da bude ista kao valuta cenovnika: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
sr_CS: Trenutna adresa

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
sr_CS: Trenutna adresa je

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
sr_CS: Trenutni iznos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Asset
sr_CS: Trenutna imovina

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
sr_CS: Trenutna vrednost imovine

en: Current Assets
sr_CS: Trenutna imovina

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
sr_CS: Trenutna sastavnica

en: Current BOM and New BOM can not be same
sr_CS: Trenutna sastavnica i nova sastavnica ne mogu biti iste

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
sr_CS: Trenutni devizni kurs

note: Label of the current_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Current Index
sr_CS: Trenutni indeks

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
sr_CS: Trenutni krajnji datum fakture

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
sr_CS: Trenutni početni datum fakture

note: Label of the current_level (Int) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current Level
sr_CS: Trenutni nivo

en: Current Liabilities
sr_CS: Trenutne obaveze

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Liability
sr_CS: Trenutna obaveza

note: Label of the current_node (Link) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Current Node
sr_CS: Trenutni čvor

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
sr_CS: Trenutna količina

note: Label of the current_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial / Batch Bundle
sr_CS: Trenutni paket serije/šarže

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
sr_CS: Trenutni broj serije

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
sr_CS: Trenutno stanje

en: Current Status
sr_CS: Trenutni status

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
sr_CS: Trenutne zalihe

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
sr_CS: Trenutno vreme

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
sr_CS: Trenutna stopa vrednovanja

en: Curves
sr_CS: Krive

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
sr_CS: Odgovoran

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
sr_CS: Nadzor

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
sr_CS: Prilagođeno

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
sr_CS: Prilagođene napomene

note: Label of the custom_delimiters (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Custom delimiters
sr_CS: Prilagođeno razdvajanje

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
sr_CS: Prilagođeno?

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
sr_CS: Kupac

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Customer Item'
en: Customer
sr_CS: Kupac

note: Label of the master_name (Dynamic Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer / Item / Item Group
sr_CS: Kupac / Stavka / Grupa stavki

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
sr_CS: Adresa kupca / potencijalnog kupca

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
sr_CS: Sticanje kupca i lojalnost

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
sr_CS: Adresa kupca

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
sr_CS: Adrese i kontakt kupca

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
sr_CS: Šifra kupca

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
sr_CS: Kontakt kupca

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
sr_CS: Kontakt imejl kupca

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
sr_CS: Potražni saldo kupca

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
sr_CS: Potražno ograničenje kupca

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
sr_CS: Podrazumevani podaci za kupca

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
sr_CS: Detalji kupca

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
sr_CS: Povratne informacije kupca

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
sr_CS: Grupa kupaca

note: Name of a DocType
en: Customer Group Item
sr_CS: Stavke grupe kupaca

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
sr_CS: Naziv grupe kupaca

en: Customer Group: {0} does not exist
sr_CS: Grupa kupaca: {0} ne postoji

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
sr_CS: Grupe kupaca

note: Name of a DocType
en: Customer Item
sr_CS: Stavka kupca

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
sr_CS: Stavke kupca

en: Customer LPO
sr_CS: Kupac lokalna narudžbina

en: Customer LPO No.
sr_CS: Kupac lokalna narudžbina br.

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
sr_CS: Rezime knjige kupca

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
sr_CS: Broj mobilnog telefona kupca

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
sr_CS: Naziv kupca

en: Customer Name:
sr_CS: Naziv kupca:

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
sr_CS: Naziv kupca po

note: Label of the customer_number (Data) field in DocType 'Customer Number At Supplier'
en: Customer Number
sr_CS: Broj kupca

note: Name of a DocType
en: Customer Number At Supplier
sr_CS: Broj kupca kod dobavljača

note: Label of the customer_numbers (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Customer Numbers
sr_CS: Brojevi kupaca

en: Customer PO
sr_CS: Kupac porudžbenica

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
sr_CS: Kupac detalji porudžbenice

en: Customer POS Id
sr_CS: ID Kupca u maloprodaji

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
sr_CS: ID kupca u maloprodaji

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Customer'
en: Customer Portal Users
sr_CS: Korisnici portala za kupce

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
sr_CS: Primarna adresa kupca

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
sr_CS: Primarni kontakt kupca

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
sr_CS: Pruženo od strane kupca

en: Customer Service
sr_CS: Korisnička podrška

en: Customer Service Representative
sr_CS: Predstavnik korisničke podrške

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
sr_CS: Teritorija kupca

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
sr_CS: Vrsta kupca

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
sr_CS: Skladište kupca (opciono)

en: Customer contact updated successfully.
sr_CS: Podaci o kontaktu kupca su uspešno ažurirani.

en: Customer is required
sr_CS: Kupac je obavezan

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
sr_CS: Kupac nije upisan ni u jedan program lojalnosti

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
sr_CS: Kupac ili stavka

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
sr_CS: Kupac je neophodan za 'Popust po kupcu'

en: Customer {0} does not belong to project {1}
sr_CS: Kupac {0} ne pripada projektu {1}

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
sr_CS: Šifra stavke kupca

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
sr_CS: Nabavna porudžbina kupca

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
sr_CS: Datum nabavne porudžbine

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
sr_CS: Broj nabavne porudžbine

en: Customer's Vendor
sr_CS: Snabdevač za kupca

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
sr_CS: Cena stavke po kupcu

en: Customer/Lead Name
sr_CS: Naziv kupca / potencijalnog kupca

en: Customer:
sr_CS: Kupac:

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
sr_CS: Kupci

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
sr_CS: Kupci bez ikakvih prodajnih transakcija

en: Customers not selected.
sr_CS: Kupci nisu izabrani.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
sr_CS: Popust po kupcu

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
sr_CS: Broj carinske tarife

note: Name of a UOM
en: Cycle/Second
sr_CS: Ciklus/Sekunda

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
sr_CS: Dnevno

en: Daily Project Summary for {0}
sr_CS: Dnevni rezime projekta za {0}

en: Daily Reminders
sr_CS: Dnevna podsećanja

note: Label of the daily_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Daily Time to send
sr_CS: Dnevno vreme za slanje

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
sr_CS: Dnevni rezime evidencije vremena

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
sr_CS: Kontrolna tabla

en: Data Based On
sr_CS: Podaci zasnovani na

note: Label of the receivable_payable_fetch_method (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Data Fetch Method
sr_CS: Metod preuzimanja podataka

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
sr_CS: Konfiguracija uvoza podataka

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
sr_CS: Uvoz podataka i podešavanja

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
sr_CS: Datum

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Date
sr_CS: Datum

en: Date Based On
sr_CS: Datum zasnovan na

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
sr_CS: Datum penzionisanja

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
sr_CS: Podešavanje datuma

en: Date must be between {0} and {1}
sr_CS: Datum mora biti između {0} i {1}

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
sr_CS: Datum rođenja

en: Date of Birth cannot be greater than today.
sr_CS: Datum rođenja ne može biti veći od današnjeg datuma.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
sr_CS: Datum početka

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
sr_CS: Datum početka treba biti veći od datuma osnivanja

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
sr_CS: Datum osnivanja

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
sr_CS: Datum registracije

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
sr_CS: Datum izdavanja

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
sr_CS: Datum pridruživanja

en: Date of Transaction
sr_CS: Datum transakcije

en: Date: {0} to {1}
sr_CS: Datum: {0} do {1}

note: Label of the dates_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dates
sr_CS: Datumi

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
sr_CS: Dan

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
sr_CS: Dan u nedelji

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
sr_CS: Dan u nedelji

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
sr_CS: Dan za slanje

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
sr_CS: Dan(i) nakon datum izdavanja fakture

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
sr_CS: Dan(i) nakon kraja meseca fakture

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
sr_CS: Dani

en: Days Since Last Order
sr_CS: Dani od poslednje narudžbine

en: Days Since Last order
sr_CS: Dani od poslednje narudžbine

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
sr_CS: Dana do isteka

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Days before the current subscription period
sr_CS: Dani pre trenutnog perioda pretplate

note: Label of the delinked (Check) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: DeLinked
sr_CS: Otkazano

note: Label of the deal_owner (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
sr_CS: Vlasnik ponude

en: Dealer
sr_CS: Trgovac

en: Dear
sr_CS: Poštovani/na

en: Dear System Manager,
sr_CS: Poštovani menadžeru sistema,

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
sr_CS: Duguje

en: Debit (Transaction)
sr_CS: Duguje (Transakcija)

en: Debit ({0})
sr_CS: Duguje ({0})

en: Debit Account
sr_CS: Račun dugovanja

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
sr_CS: Dugovni iznos

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
sr_CS: Dugovni iznos u valuti računa

note: Label of the debit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Transaction Currency
sr_CS: Dugovni iznos u valuti transakcije

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
sr_CS: Dokument o povećanju

en: Debit Note Amount
sr_CS: Iznos dokumenta o povećanju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
sr_CS: Dokument o povećanju izdat

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note will update it's own outstanding amount, even if 'Return Against' is specified.
sr_CS: Dokument o povećanju će ažurirati sopstveni iznos koji nije izmiren, čak i ukoliko je polje 'Povrat po osnovu' specifično navedeno.

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
sr_CS: Duguje prema

en: Debit To is required
sr_CS: Duguje prema je obavezno

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
sr_CS: Duguje i Potražuje nisu u ravnoteži za {0} #{1}. Razlika je {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
sr_CS: Duguje u valuti kompanije

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
sr_CS: Duguje prema

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Debit-Credit Mismatch
sr_CS: Duguje-Potražuje nisu u ravnoteži

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: Debit-Credit mismatch
sr_CS: Duguje-Potražuje nisu u ravnoteži

en: Debtor/Creditor
sr_CS: Dužnik/Poverilac

en: Debtor/Creditor Advance
sr_CS: Avans dužnika/poverioca

en: Debtors
sr_CS: Dužnici

note: Name of a UOM
en: Decigram/Litre
sr_CS: Decigram/Litar

note: Name of a UOM
en: Decilitre
sr_CS: Decilitar

note: Name of a UOM
en: Decimeter
sr_CS: Decimetar

en: Declare Lost
sr_CS: Proglasi izgubljeno

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
sr_CS: Odbij

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
sr_CS: Podaci o entitetu gde se vrši odbitak

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
sr_CS: Odbitak ili gubitak

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
sr_CS: Podrazumevano

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
sr_CS: Podrazumevani račun

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
sr_CS: Podrazumevani računi

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
sr_CS: Podrazumevani trošak aktivnosti postoji za vrstu aktivnosti - {0}

note: Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Default Advance Account
sr_CS: Podrazumevani račun avansa

note: Label of the default_advance_paid_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Paid Account
sr_CS: Podrazumevani račun datih avansa

note: Label of the default_advance_received_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Received Account
sr_CS: Podrazumevani račun primljenih avansa

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
sr_CS: Podrazumevana sastavnica

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
sr_CS: Podrazumevana sastavnica ({0}) mora biti aktivna za ovu stavku ili njen šablon

en: Default BOM for {0} not found
sr_CS: Podrazumevana sastavnica za {0} nije pronađena

en: Default BOM not found for FG Item {0}
sr_CS: Podrazumevana sastavnica nije pronađena za gotov proizvod {0}

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
sr_CS: Podrazumevana sastavnica nije pronađena za stavku {0} i projekat {1}

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
sr_CS: Podrazumevani tekući račun

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
sr_CS: Podrazumevana fakturisana cena

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
sr_CS: Podrazumevani troškovni centar za nabavku

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
sr_CS: Podrazumevani cenovnik za nabavku

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
sr_CS: Podrazumevani uslovi nabavke

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
sr_CS: Podrazumevana blagajna

note: Label of the default_common_code (Link) field in DocType 'Code List'
en: Default Common Code
sr_CS: Podrazumevana zajednička šifra

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
sr_CS: Podrazumevana kompanija

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
sr_CS: Podrazumevani tekući račun

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
sr_CS: Podrazumevani troškovni centar

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
sr_CS: Podrazumevani račun troška prodate robe

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
sr_CS: Podrazumevana stopa troška

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
sr_CS: Podrazumevana valuta

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
sr_CS: Podrazumevana grupa kupaca

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
sr_CS: Podrazumevani račun razgraničenih rashoda

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
sr_CS: Podrazumevani račun razgraničenih prihoda

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
sr_CS: Podrazumevana dimenzija

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Discount Account
sr_CS: Podrazumevani račun za popust

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
sr_CS: Podrazumevani jedinica udaljenosti

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
sr_CS: Podrazumevani račun rashoda

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
sr_CS: Podrazumevana finansijska evidencija

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
sr_CS: Podrazumevano skladište gotovih proizvoda

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
sr_CS: Podrazumevana lista praznika

note: Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Default In-Transit Warehouse
sr_CS: Podrazumevana opcija za robu na putu

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
sr_CS: Podrazumevani račun prihoda

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
sr_CS: Podrazumevani račun inventara

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
sr_CS: Podrazumevana grupa stavki

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
sr_CS: Podrazumevani proizvođač stavki

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
sr_CS: Podrazumevano zaglavlje

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
sr_CS: Podrazumevani proizvodni broj

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
sr_CS: Podrazumevana vrsta zahteva za nabavku

note: Label of the default_operating_cost_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Operating Cost Account
sr_CS: Podrazumevani račun operativnih troškova

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
sr_CS: Podrazumevani račun obaveza

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
sr_CS: Podrazumevani račun za popust na plaćanje

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
sr_CS: Podrazumevana poruka u zahtevu za naplatu

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
sr_CS: Podrazumevani šablon uslova plaćanja

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
sr_CS: Podrazumevani cenovnik

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
sr_CS: Podrazumevani prioritet

note: Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Provisional Account
sr_CS: Podrazumevani privremeni račun

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
sr_CS: Podrazumevana jedinica mere za nabavku

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
sr_CS: Podrazumevani broj dana važenja ponude

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
sr_CS: Podrazumevani račun potraživanja

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
sr_CS: Podrazumevana jedinica mere za prodaju

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
sr_CS: Podrazumevano skladište za otpis

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
sr_CS: Podrazumevani troškovni centar za prodaju

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
sr_CS: Podrazumevani uslovi prodaje

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
sr_CS: Podrazumevani sporazum o nivou usluge

en: Default Service Level Agreement for {0} already exists.
sr_CS: Podrazumevani sporazum o nivou usluge {0} već postoji.

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
sr_CS: Podrazumevano izvorno skladište

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
sr_CS: Podrazumevana jedinica mera zaliha

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
sr_CS: Podrazumevani dobavljač

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
sr_CS: Podrazumevana grupa dobavljača

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
sr_CS: Podrazumevano ciljano skladište

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
sr_CS: Podrazumevana teritorija

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
sr_CS: Podrazumevana jedinica mere

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You need to either cancel the linked documents or create a new Item.
sr_CS: Podrazumevana jedinica mere za stavku {0} ne može se direktno promeniti jer je transakcija već izvršena sa drugom jedinicom mere. Potrebno je otkazati povezana dokumenta ili kreiranje nove stavke.

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
sr_CS: Podrazumevana jedinica mere za stavku {0} ne može se direktno promeniti jer je već izvršena transakcija sa drugom jedinicom mere. Neophodno je kreiranje nove stavke u cilju korišćenja podrazumevane jedinice mere.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
sr_CS: Podrazumevana jedinica mere za varijantu '{0}' mora biti ista kao u šablonu '{1}'

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
sr_CS: Podrazumevani metod vrednovanja

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
sr_CS: Podrazumevana vrednost

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Warehouse
sr_CS: Podrazumevano skladište

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
sr_CS: Podrazumevano skladište za povraćaj prodaje

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
sr_CS: Podrazumevano skladište za proizvodnju

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
sr_CS: Podrazumevano skladište nedovršene proizvodnje

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
sr_CS: Podrazumevana radna stanica

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
sr_CS: Podrazumevani račun će biti automatski ažuriran u fiskalnom računu kada je ovaj režim izabran.

note: Description of a DocType
en: Default settings for your stock-related transactions
sr_CS: Podrazumevana podešavanja za transakcije vezane za zalihe

en: Default tax templates for sales, purchase and items are created.
sr_CS: Podrazumevani poreski šabloni za prodaju, nabavku i stavke su kreirani.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
sr_CS: Podrazumevano: 10 minuta

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
sr_CS: Podrazumevanja podešavanja

en: Defense
sr_CS: Odbrana

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
sr_CS: Vremensko razgraničenje

note: Label of the deferred_accounting_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Accounting Defaults
sr_CS: Podrazumevana podešavanja vremenskog razgraničenja

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
sr_CS: Podešavanje vremenskog razgraničenja

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
sr_CS: Razgraničeni rashodi

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
sr_CS: Račun razgraničenih rashoda

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
sr_CS: Razgraničeni prihodi

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
sr_CS: Račun razgraničenih prihoda

note: Name of a report
en: Deferred Revenue and Expense
sr_CS: Razgraničeni prihodi i rashodi

en: Deferred accounting failed for some invoices:
sr_CS: Vremensko razgraničenje nije uspelo za određene fakture:

en: Define Project type.
sr_CS: Definiši vrstu projekta.

note: Name of a UOM
en: Dekagram/Litre
sr_CS: Dekagram/Litar

en: Delay (In Days)
sr_CS: Kašnjenje (u danima)

en: Delay (in Days)
sr_CS: Kašnjenje (u danima)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
sr_CS: Kašnjenje između dostavnih stanica

en: Delay in payment (Days)
sr_CS: Kašnjenje u plaćanju (dani)

en: Delayed
sr_CS: Kašnjenje

en: Delayed Days
sr_CS: Dani kašnjenja

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
sr_CS: Izveštaj o odloženim stavkama

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
sr_CS: Izveštaj o odloženim narudžbinama

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Delayed Tasks Summary
sr_CS: Rezime odloženih zadataka

en: Delete
sr_CS: Obriši

note: Label of the delete_linked_ledger_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Delete Accounting and Stock Ledger Entries on deletion of Transaction
sr_CS: Obriši računovodstvene unose i unose u knjigu zaliha pri brisanju transakcije

note: Label of the delete_bin_data (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Bins
sr_CS: Obriši zapise o stanju stavki

note: Label of the delete_cancelled_entries (Check) field in DocType 'Repost Accounting Ledger'
en: Delete Cancelled Ledger Entries
sr_CS: Obriši otkazane knjigovodstvene unose

en: Delete Dimension
sr_CS: Obriši dimenziju

note: Label of the delete_leads_and_addresses (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Leads and Addresses
sr_CS: Obriši potencijalne klijente i adrese

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
sr_CS: Obriši transakcije

en: Delete all the Transactions for this Company
sr_CS: Obriši sve transakcije za ovu kompaniju

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
sr_CS: Obrisani dokumenti

en: Deleting {0} and all associated Common Code documents...
sr_CS: Brisanje {0} i svih povezanih dokumenata sa zajedničkom šifrom...

en: Deletion in Progress!
sr_CS: Brisanje u toku!

en: Deletion is not permitted for country {0}
sr_CS: Brisanje nije dozvoljeno za državu {0}

note: Label of the delimiter_options (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Delimiter options
sr_CS: Opcije za razdvajanje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
sr_CS: Isporučeno

en: Delivered Amount
sr_CS: Isporučeni iznos

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place
sr_CS: Isporučeno na destinaciju (DAP)

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place Unloaded
sr_CS: Isporučeno i istovareno na destinaciji (DPU)

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
sr_CS: Isporučeno od strane dobavljača

note: Title of an incoterm
en: Delivered Duty Paid
sr_CS: Isporučeno i ocarinjeno (DDP)

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
sr_CS: Isporučene stavke koje treba fakturisati

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
sr_CS: Isporučena količina

en: Delivered Quantity
sr_CS: Isporučena količina

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
sr_CS: Isporučeno od strane dobavljača (direktna dostava)

en: Delivered: {0}
sr_CS: Isporučeno: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
sr_CS: Isporuka

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
sr_CS: Datum isporuke

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
sr_CS: Detalji isporuke

note: Name of a role
en: Delivery Manager
sr_CS: Menadžer isporuke

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
sr_CS: Otpremnica

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
sr_CS: Stavka na otpremnici

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
sr_CS: Broj otpremnice

note: Label of the pi_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Delivery Note Packed Item
sr_CS: Otpremnica za upakovanu stavku

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
sr_CS: Analiza otpremnica

en: Delivery Note {0} is not submitted
sr_CS: Otpremnica {0} nije podneta

en: Delivery Notes
sr_CS: Otpremnice

en: Delivery Notes should not be in draft state when submitting a Delivery Trip. The following Delivery Notes are still in draft state: {0}. Please submit them first.
sr_CS: Otpremnice ne bi trebalo da budu u nacrtu prilikom slanja dostave. Sledeće otpremnice su još uvek u nacrtu: {0}. Molimo Vas da ih prvo unesete.

en: Delivery Notes {0} updated
sr_CS: Otpremnica {0} je ažurirana

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
sr_CS: Podešavanje isporuke

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
sr_CS: Status isporuke

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
sr_CS: Mesto zaustavljanja isporuke

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
sr_CS: Mesta zaustavljanja isporuke

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
sr_CS: Dostava ka

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
sr_CS: Ruta isporuke

note: Name of a role
en: Delivery User
sr_CS: Korisnik isporuke

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
sr_CS: Skladište za isporuku

note: Label of the heading_delivery_to (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the delivery_to_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery to
sr_CS: Isporuka ka

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
sr_CS: Skladište za isporuku je obavezno za stavku zaliha {0}

en: Demand
sr_CS: Zahtev

note: Label of the demo_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Demo Company
sr_CS: Demo Kompanija

en: Demo data cleared
sr_CS: Demo podaci obrisani

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
sr_CS: Odeljenje

en: Department Stores
sr_CS: Robne prodavnice

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
sr_CS: Vreme polaska

note: Label of the dependant_sle_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Dependant SLE Voucher Detail No
sr_CS: Broj detalja naloga za zavisni unos na kartici zaliha

note: Label of the sb_depends_on (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Dependencies
sr_CS: Zavisnosti

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
sr_CS: Zavisan zadatak

en: Dependent Task {0} is not a Template Task
sr_CS: Zavisni zadatak {0} nije šablonski zadatak

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
sr_CS: Zavisan zadatak

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
sr_CS: Zavisi od zadatka

note: Label of the deposit (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Deposit
sr_CS: Depozit

note: Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on daily pro-rata
sr_CS: Amortizovati na osnovu dnevne proporcije

note: Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on shifts
sr_CS: Amortizovani na osnovu smene

en: Depreciated Amount
sr_CS: Amortizovana suma

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
sr_CS: Amortizacija

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
sr_CS: Iznos amortizacije

en: Depreciation Amount during the period
sr_CS: Iznos amortizacije tokom perioda

en: Depreciation Date
sr_CS: Datum amortizacije

note: Label of the depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Details
sr_CS: Detalji amortizacije

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
sr_CS: Amortizacija prestala zbog otuđenja imovine

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
sr_CS: Unos amortizacije

note: Label of the depr_entry_posting_status (Select) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Entry Posting Status
sr_CS: Status knjiženja unosa amortizacije

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
sr_CS: Račun za trošak amortizacije

en: Depreciation Expense Account should be an Income or Expense Account.
sr_CS: Račun za trošak amortizacije mora biti račun prihoda ili rashoda.

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
sr_CS: Metoda amortizacije

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
sr_CS: Opcije amortizacije

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
sr_CS: Datum knjiženja amortizacije

en: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
sr_CS: Datum knjiženja amortizacije ne može biti pre datuma kada je sredstvo dostupno za upotrebu

en: Depreciation Row {0}: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
sr_CS: Red amortizacije {0}: Datum knjiženja amortizacije ne može biti pre datuma kada je sredstvo dostupno za upotrebu

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
sr_CS: Red amortizacije {0}: Očekivana vrednost nakon korisnog veka mora biti veća ili jednaka {1}

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
sr_CS: Raspored amortizacije

note: Label of the depreciation_schedule_view (HTML) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Schedule View
sr_CS: Pregled rasporeda amortizacije

en: Depreciation cannot be calculated for fully depreciated assets
sr_CS: Amortizacija se ne može izračunati za potpuno amortizovanu imovinu

en: Depreciation eliminated via reversal
sr_CS: Amortizacija eliminisana putem poništavanja

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
sr_CS: Opis

note: Label of the description_of_content (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Description of Content
sr_CS: Opis sadržaja

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
sr_CS: Uloga

en: Designer
sr_CS: Dizajner

note: Name of a role
en: Desk User
sr_CS: Recepcionar

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
sr_CS: Detaljan razlog

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
sr_CS: Detalji

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
sr_CS: Odredi poresku kategoriju adrese iz

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Diesel
sr_CS: Dizel

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
sr_CS: Razlika

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
sr_CS: Razlika (Duguje - Potražuje)

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
sr_CS: Račun razlike

en: Difference Account in Items Table
sr_CS: Račun razlike u tabeli stavki

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account (Temporary Opening), since this Stock Entry is an Opening Entry
sr_CS: Račun razlike mora biti račun imovine ili obaveza (privremeno početno stanje), jer je ovaj unos zaliha unos otvaranja početnog stanja

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
sr_CS: Račun razlike mora biti račun imovine ili obaveza, jer ovo usklađivanje zaliha predstavlja unos početnog stanja

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
sr_CS: Iznos razlike

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
sr_CS: Iznos razlike (valuta kompanije)

en: Difference Amount must be zero
sr_CS: Iznos razlike mora biti nula

en: Difference In
sr_CS: Razlika u

note: Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_posting_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label o
en: Difference Posting Date
sr_CS: Datum knjiženja razlike

en: Difference Qty
sr_CS: Količina razlike

en: Difference Value
sr_CS: Vrednost razlike

en: Different 'Source Warehouse' and 'Target Warehouse' can be set for each row.
sr_CS: Za svaki red se mogu podesiti različito 'Izvorno skladište' i 'Ciljano skladište'.

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
sr_CS: Različite jedinice mere za stavke će dovesti do netačne (ukupne) neto težine. Uverite se da je neto težina svake stavke u istoj jedinici mere.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
sr_CS: Podrazumevane vrednosti dimenzije

note: Label of the dimension_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Details
sr_CS: Detalji dimenzije

en: Dimension Filter
sr_CS: Filter dimenzije

note: Label of the dimension_filter_help (HTML) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Dimension Filter Help
sr_CS: Pomoć za filter dimenzije

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
sr_CS: Naziv dimenzije

note: Name of a report
en: Dimension-wise Accounts Balance Report
sr_CS: Izveštaj o stanju računa po dimenzijama

note: Label of the dimensions_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dimensions
sr_CS: Dimenzije

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Expense
sr_CS: Direktan trošak

en: Direct Expenses
sr_CS: Direktni troškovi

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
sr_CS: Direktan prihod

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
sr_CS: Onemogući

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
sr_CS: Onemogući planiranje kapaciteta

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
sr_CS: Onemogući slovnu oznaku

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
sr_CS: Onemogući cenu iz poslednje nabavke

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
sr_CS: Onemogući zaokruženi ukupni iznos

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
sr_CS: Onemogući broj serije i selektor šarže

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
sr_CS: Onemogućeno

en: Disabled Account Selected
sr_CS: Izabran onemogućeni račun

en: Disabled Warehouse {0} cannot be used for this transaction.
sr_CS: Onemogućeno skladište {0} se ne može koristiti za ovu transakciju.

en: Disabled pricing rules since this {} is an internal transfer
sr_CS: Cenovna pravila su onemogućena jer je ovo {} interna transakcija

en: Disabled tax included prices since this {} is an internal transfer
sr_CS: Cene sa uključenim porezom su onemogućene jer je ovo {} interna transakcija

en: Disabled template must not be default template
sr_CS: Onemogućeni šablon ne sme biti podrazumevani šablon

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Disables auto-fetching of existing quantity
sr_CS: Onemogućava automatsko povlačenje postojeće količine

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Disassemble
sr_CS: Demontirati

en: Disassemble Order
sr_CS: Nalog za rastavljanje

en: Disburse Loan
sr_CS: Isplati zajam

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
sr_CS: Isplaćeno

note: Option for the 'Action on New Invoice' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Discard Changes and Load New Invoice
sr_CS: Odbaci promene i učitaj novu fakturu

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
sr_CS: Popust

en: Discount (%)
sr_CS: Popust (%)

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Invoice Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Quotation Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Or
en: Discount (%) on Price List Rate with Margin
sr_CS: Popust (%) na cenu iz cenovnika sa maržom

note: Label of the additional_discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Account
sr_CS: Račun za popust

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
sr_CS: Iznos popusta

note: Label of the discount_date (Date) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Date
sr_CS: Datum popusta

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
sr_CS: Procenat popusta

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Term' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Settings
sr_CS: Podešavanje popusta

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
sr_CS: Vrsta popusta

note: Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Validity
sr_CS: Važenje popusta

note: Label of the discount_validity_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Terms Template Detail'
en: Discount Validity Based On
sr_CS: Važenje popusta zasnovano na

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
sr_CS: Popust i marža

en: Discount cannot be greater than 100%
sr_CS: Popust ne može biti veći od 100%

en: Discount cannot be greater than 100%.
sr_CS: Popust ne može biti veći od 100%.

en: Discount must be less than 100
sr_CS: Popust mora biti manji od 100

en: Discount of {} applied as per Payment Term
sr_CS: Popust od {} primenjen prema uslovu plaćanja

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
sr_CS: Popust na drugu stavku

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
sr_CS: Popust na cenu iz cenovnika (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
sr_CS: Iznos sa popustom

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
sr_CS: Faktura sa popustom

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
sr_CS: Popusti

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
sr_CS: Popusti koji se primenjuju u sekvencijalnom opsegu kao što su kupi 1 dobij 1, kupi 2 dobij 2, kupi 3 dobij 3 i tako dalje

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Discrepancy between General and Payment Ledger
sr_CS: Neslaganje između glavne knjige i evidencije uplata

note: Label of the discretionary_reason (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Discretionary Reason
sr_CS: Diskrecioni razlog

en: Dispatch
sr_CS: Otprema

note: Label of the dispatch_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sa
en: Dispatch Address
sr_CS: Adresa otpreme

note: Label of the dispatch_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Dispatch Address Details
sr_CS: Detalji adrese otpreme

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
sr_CS: Naziv adrese otpreme

note: Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Dispatch Address Template
sr_CS: Šablon adrese otpreme

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
sr_CS: Informacije o otpremi

en: Dispatch Notification
sr_CS: Obaveštenje o otpremi

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
sr_CS: Prilog uz obaveštenje o otpremi

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
sr_CS: Šablon obaveštenja o otpremi

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
sr_CS: Postavke otpreme

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
sr_CS: Datum otuđenja

en: Disposal date {0} cannot be before {1} date {2} of the asset.
sr_CS: Datum otuđenja {0} ne može biti pre {1} datuma {2} za imovinu.

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
sr_CS: Razdaljina

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
sr_CS: Jedinica mere za razdaljinu

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
sr_CS: Razdaljina od levog ruba

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
sr_CS: Razdaljina od gornjeg ruba

note: Label of the distinct_item_and_warehouse (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Distinct Item and Warehouse
sr_CS: Različita stavka i skladište

note: Description of a DocType
en: Distinct unit of an Item
sr_CS: Jedinstvena jedinica stavke

note: Label of the distribute_additional_costs_based_on (Select) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Distribute Additional Costs Based On
sr_CS: Raspodeli dodatne troškove na osnovu

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
sr_CS: Raspodeli troškove zasnovane na

note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Manually
sr_CS: Raspodeli ručno

note: Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order Item' 'Supplier Quotation I
en: Distributed Discount Amount
sr_CS: Iznos raspoređenog popusta

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
sr_CS: Naziv distribucije

en: Distributor
sr_CS: Distributer

en: Dividends Paid
sr_CS: Isplaćene dividende

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
sr_CS: Razveden

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
sr_CS: Ne kontaktiraj

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
sr_CS: Ne raščlanjuj

note: Label of the do_not_update_serial_batch_on_creation_of_auto_bundle (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle
sr_CS: Nemojte ažurirati seriju / šaržu prilikom kreiranja automatskog paketa

note: Label of the do_not_use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Use Batch-wise Valuation
sr_CS: Ne koristi vrednovanje po šaržama

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
sr_CS: Ne prikazuj nikakve oznake poput $ pored valuta.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
sr_CS: Nemojte ažurirati varijante prilikom čuvanja

note: Label of the do_reposting_for_each_stock_transaction (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Do reposting for each Stock Transaction
sr_CS: Izvrši ponovnu obradu za svaku transakciju zaliha

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
sr_CS: Da li zaista želite da obnovite otpisanu imovinu?

en: Do you still want to enable immutable ledger?
sr_CS: Da li još uvek želite da omogućite nepromenljive računovodstvene zapise?

en: Do you still want to enable negative inventory?
sr_CS: Da li još uvek želite da omogućite negativan inventar?

en: Do you want to change valuation method?
sr_CS: Da li želite da promenite metod vrednovanja?

en: Do you want to notify all the customers by email?
sr_CS: Da li želite da obavestite sve kupce putem imejla?

en: Do you want to submit the material request
sr_CS: Da li želite da podnesete zahtev za nabavku

en: DocTypes should not be added manually to the 'Excluded DocTypes' table. You are only allowed to remove entries from it.
sr_CS: DocTypes ne treba dodavati ručno u tabeli 'Isključeni DocTypes'. Dozvoljeno je samo uklanjanje stavki iz nje.

en: Docs Search
sr_CS: Pretraga dokumenata

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Doctype
sr_CS: DocType

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
sr_CS: Naziv dokumenta

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
sr_CS: Vrsta dokumenta

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
sr_CS: Vrsta dokumenta

en: Document Type already used as a dimension
sr_CS: Vrsta dokumenta je već korišćena kao dimenzija

en: Documentation
sr_CS: Dokumentacija

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Documents
sr_CS: Dokumenti

note: Description of the 'Reconciliation Queue Size' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Documents Processed on each trigger. Queue Size should be between 5 and 100
sr_CS: Dokumenti obrađeni pri svakom okidaču. Veličina reda treba da bude između 5 i 100

en: Documents: {0} have deferred revenue/expense enabled for them. Cannot repost.
sr_CS: Dokumenti: {0} imaju omogućene razgraničene prihode/troškove. Ne mogu se ponovo knjižiti.

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
sr_CS: Domen

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
sr_CS: Postavke domena

note: Label of the dont_create_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Don't Create Loyalty Points
sr_CS: Ne kreiraj poene lojalnosti

note: Label of the dont_enforce_free_item_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Don't Enforce Free Item Qty
sr_CS: Ne primenjuj obaveznu količinu besplatnih stavki

note: Label of the dont_reserve_sales_order_qty_on_sales_return (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Don't Reserve Sales Order Qty on Sales Return
sr_CS: Nemoj rezervisati količinu iz prodajne porudžbine na osnovu povraćaja prodaje

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
sr_CS: Ne šalji mejlove

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
sr_CS: Završeno

note: Label of the dont_recompute_tax (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Dont Recompute tax
sr_CS: Ne preračunavaj porez

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
sr_CS: Vrata

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
sr_CS: Dvostruki opadajući saldo

en: Download
sr_CS: Preuzmi

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
sr_CS: Preuzmi rezervne kopije

en: Download CSV Template
sr_CS: Preuzmi CSV šablon

en: Download PDF
sr_CS: Preuzmi PDF

en: Download PDF for Supplier
sr_CS: Preuzmi PDF za dobavljača

note: Label of the download_materials_required (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Download Required Materials
sr_CS: Preuzmi potrebne materijale

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
sr_CS: Preuzmi šablon

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
sr_CS: Zastoj

en: Downtime (In Hours)
sr_CS: Zastoj (u satima)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
sr_CS: Analiza zastoja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
sr_CS: Unos zastoja

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
sr_CS: Razlog zastoja

en: Dr
sr_CS: Duguje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
sr_CS: Nacrt

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
sr_CS: Vozač

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
sr_CS: Adresa vozača

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
sr_CS: Imejl vozača

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
sr_CS: Ime vozača

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
sr_CS: Klasa vozačke dozvole

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
sr_CS: Kategorije vozačke dozvole

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
sr_CS: Kategorija vozačke dozvole

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
sr_CS: Direktna dostava

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
sr_CS: Datum dospeća

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
sr_CS: Datum dospeća zasnovan na

en: Due Date cannot be after {0}
sr_CS: Datum dospeća ne može biti nakon {0}

en: Due Date cannot be before {0}
sr_CS: Datum dospeća ne može biti pre {0}

en: Due to stock closing entry {0}, you cannot repost item valuation before {1}
sr_CS: Zbog unosa zatvaranja zaliha {0}, ne možete ponovo uneti vrednovanje stavke pre {1}

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
sr_CS: Opomena

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
sr_CS: Iznos opomene

note: Label of the base_dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount (Company Currency)
sr_CS: Iznos opomene (valuta kompanija)

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
sr_CS: Naknada za opomenu

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
sr_CS: Pismo opomene

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
sr_CS: Tekst pisma opomene

note: Label of the dunning_level (Int) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Dunning Level
sr_CS: Faze opomene

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
sr_CS: Vrsta opomene

en: Duplicate
sr_CS: Duplikat

en: Duplicate Customer Group
sr_CS: Duplikat grupe kupaca

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
sr_CS: Dupli unos. Proverite pravilo autorizacije {0}

en: Duplicate Finance Book
sr_CS: Duplikat finansijske evidencije

en: Duplicate Item Group
sr_CS: Duplikat grupe stavki

en: Duplicate POS Fields
sr_CS: Duplikat maloprodajnih polja

en: Duplicate POS Invoices found
sr_CS: Pronađeni duplikat fiskalnog računa

en: Duplicate Project with Tasks
sr_CS: Duplikat projekta sa zadacima

en: Duplicate Sales Invoices found
sr_CS: Pronađeni su duplikati izlazne fakture

en: Duplicate Stock Closing Entry
sr_CS: Duplikat unosa zatvaranja zaliha

en: Duplicate customer group found in the customer group table
sr_CS: Duplikat grupe kupaca pronađen u tabeli grupa kupaca

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
sr_CS: Dupli unos za šifru stavke {0} i proizvođača {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
sr_CS: Duplikat grupe stavki pronađen u tabeli grupa stavki

en: Duplicate project has been created
sr_CS: Duplikat projekta je kreiran

en: Duplicate row {0} with same {1}
sr_CS: Duplikat reda {0} sa istim {1}

en: Duplicate {0} found in the table
sr_CS: Duplikat {0} pronađen u tabeli

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
sr_CS: Trajanje

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
sr_CS: Trajanje (dani)

en: Duration in Days
sr_CS: Trajanje u danima

en: Duties and Taxes
sr_CS: Porezi i takse

note: Label of the dynamic_condition_tab (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Dynamic Condition
sr_CS: Dinamički uslovi

en: E-Invoicing Information Missing
sr_CS: Nedostaju podaci za elektronsku fakturu

note: Name of a UOM
en: EMU Of Charge
sr_CS: Elektromagnetna jedinica naelektrisanja

note: Name of a UOM
en: EMU of current
sr_CS: Elektromagnetna jedinica struje

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
sr_CS: ERPNext ID korisnika

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
sr_CS: Svaka transakcija

en: Earliest
sr_CS: Najraniji

en: Earliest Age
sr_CS: Najranija doba

en: Earnest Money
sr_CS: Ugovorni depozit

en: Edit
sr_CS: Uredi

en: Edit BOM
sr_CS: Izmeni sastavnicu

en: Edit Capacity
sr_CS: Izmeni kapacitet

en: Edit Cart
sr_CS: Izmeni korpu

en: Edit Full Form
sr_CS: Izmeni puni obrazac

en: Edit Not Allowed
sr_CS: Izmena nije dozvoljena

en: Edit Note
sr_CS: Izmeni napomenu

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
sr_CS: Izmeni datum i vreme knjiženja

en: Edit Receipt
sr_CS: Izmeni potvrdu

en: Editing {0} is not allowed as per POS Profile settings
sr_CS: Izmena {0} nije dozvoljena prema postavkama profila maloprodaje

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
sr_CS: Obrazovanje

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
sr_CS: Obrazovna kvalifikacija

en: Either 'Selling' or 'Buying' must be selected
sr_CS: Izaberite ili 'Prodaja' ili 'Nabavka'

en: Either Workstation or Workstation Type is mandatory
sr_CS: Obavezno je odabrati ili radnu stanicu ili vrstu radne stanice

en: Either target qty or target amount is mandatory
sr_CS: Obavezno je odabrati ili ciljanu količinu ili ciljani iznos

en: Either target qty or target amount is mandatory.
sr_CS: Obavezno je odabrati ili cilju količinu ili ciljni iznos.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
sr_CS: Struja

en: Electrical
sr_CS: Električni

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
sr_CS: Trošak struje

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
sr_CS: Nestanak struje

en: Electronic Equipment
sr_CS: Elektronska oprema

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
sr_CS: Registar elektronskih faktura

en: Electronics
sr_CS: Elektronika

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
sr_CS: Imejl

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Email / Notifications
sr_CS: Imejl / Obaveštenja

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
sr_CS: Imejl nalog

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
sr_CS: Imejl adresa

en: Email Address (required)
sr_CS: Imejl adresa (obavezno)

en: Email Address must be unique, it is already used in {0}
sr_CS: Imejl adresa mora biti jedinstvena, već je korišćena u {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
sr_CS: Imejl kampanja

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
sr_CS: Imejl kampanja za

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
sr_CS: Detalji imejla

note: Name of a DocType
en: Email Digest
sr_CS: Imejl izveštaj

note: Name of a DocType
en: Email Digest Recipient
sr_CS: Primalac imejl izveštaja

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
sr_CS: Postavke imejl izveštaja

en: Email Digest: {0}
sr_CS: Imejl izveštaj: {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
sr_CS: Imejl domen

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
sr_CS: Imejl grupa

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
sr_CS: Imejl ID

en: Email Receipt
sr_CS: Imejl potvrda

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
sr_CS: Imejl poslat

en: Email Sent to Supplier {0}
sr_CS: Imejl poslat dobavljaču {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
sr_CS: Podešavanje imejla

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
sr_CS: Imejl šablon

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
sr_CS: Imejl nije poslat {0} (otkazana pretplata / onemogućeno)

en: Email or Phone/Mobile of the Contact are mandatory to continue.
sr_CS: Imejl ili telefon / mobilni broj kontakta su obavezni za nastavak.

en: Email sent successfully.
sr_CS: Imejl je uspešno poslat.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
sr_CS: Imejl poslat

en: Email sent to {0}
sr_CS: Imejl poslat {0}

en: Email verification failed.
sr_CS: Imejl verifikacije neuspešna.

en: Emails Queued
sr_CS: Imejl u redu čekanja

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
sr_CS: Kontakt u hitnim slučajevima

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
sr_CS: Ime kontakta u hitnim slučajevima

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
sr_CS: Telefon u hitnim slučajevima

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
sr_CS: Zaposleno lice

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
sr_CS: Zaposleno lice

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
sr_CS: Avans zaposlenog lica

en: Employee Advances
sr_CS: Avansi zaposlenog lica

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
sr_CS: Detalji zaposlenog lica

note: Name of a DocType
en: Employee Education
sr_CS: Obrazovanje zaposlenog lica

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
sr_CS: Istorija rada van kompanije

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
sr_CS: Grupa zaposlenih lica

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
sr_CS: Tabela grupe zaposlenih lica

en: Employee ID
sr_CS: ID zaposlenog lica

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
sr_CS: Istorija rada u kompaniji

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
sr_CS: Ime zaposlenog lica

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
sr_CS: Broj zaposlenog lica

note: Label of the employee_user_id (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Employee User Id
sr_CS: Korisnički ID zaposlenog lica

en: Employee cannot report to himself.
sr_CS: Zaposleno lice ne može izveštavati samog sebe.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
sr_CS: Zaposleno lice je obavezno pri izdavanju imovine {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
sr_CS: Zaposleno lice {0} nije član kompanije {1}

en: Employee {0} is currently working on another workstation. Please assign another employee.
sr_CS: Zaposleno lice {0} trenutno radi na drugoj radnoj stanici. Molimo Vas da dodelite drugo zaposleno lice.

en: Employees
sr_CS: Zaposlena lica

en: Empty
sr_CS: Prazno

note: Name of a UOM
en: Ems(Pica)
sr_CS: Ems (Pica)

en: Enable Allow Partial Reservation in the Stock Settings to reserve partial stock.
sr_CS: Omogućite dozvolu za delimičnu rezervaciju u postavkama zaliha kako biste rezervisali delimične zalihe.

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
sr_CS: Omogućite zakazivanje termina

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
sr_CS: Omogućite automatski imejl

en: Enable Auto Re-Order
sr_CS: Omogućite automatsko ponovno naručivanje

note: Label of the enable_party_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Automatic Party Matching
sr_CS: Omogućite automatsko povezivanje stranke

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
sr_CS: Omogućite računovodstvo nedovršenih kapitalnih radova

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
sr_CS: Omogućite višestruko računovodstveno praćenje stranke

note: Label of the enable_cutoff_date_on_bulk_delivery_note_creation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Cut-Off Date on Bulk Delivery Note Creation
sr_CS: Omogućite datum zaokruživanja prilikom kreiranja masovnih otpremnica

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
sr_CS: Omogući razgraničeni trošak

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
sr_CS: Omogući razgraničeni prihod

note: Label of the enable_discount_accounting (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
sr_CS: Omogućite obračunavanje popusta za prodaju

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
sr_CS: Omogući evropski pristup

note: Label of the enable_fuzzy_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Fuzzy Matching
sr_CS: Omogući neprecizno usklađivanje

note: Label of the enable_health_monitor (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Enable Health Monitor
sr_CS: Omogući praćenje integriteta stanja

note: Label of the enable_immutable_ledger (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Immutable Ledger
sr_CS: Omogući nepromenljivu glavnu knjigu

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
sr_CS: Omogući stvarno praćenje inventara

note: Label of the enable_provisional_accounting_for_non_stock_items (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
sr_CS: Omogući privremeno računovodstveno praćenje za stavke van zaliha

note: Label of the enable_stock_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Enable Stock Reservation
sr_CS: Omogući rezervaciju zaliha

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
sr_CS: Omogući praćenje YouTube-a

note: Description of the 'Consider Rejected Warehouses' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Enable it if users want to consider rejected materials to dispatch.
sr_CS: Omogući ovu opciju ukoliko korisnici žele da uzmu u obzir odbijeni materijal za isporuku.

note: Description of the 'Has Priority' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Enable this checkbox even if you want to set the zero priority
sr_CS: Omogućite ovu opciju čak i ako želite da postavite nulti prioritet

note: Description of the 'Calculate daily depreciation using total days in depreciation period' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable this option to calculate daily depreciation by considering the total number of days in the entire depreciation period, (including leap years) while using daily pro-rata based depreciation
sr_CS: Omogući ovu opciju za izračunavanje dnevne amortizacije uzimajući u obzir ukupan broj dana u celokupnom periodu amortizacije (uključujući prestupne godine) prilikom korišćenja dnevne amortizacije na bazi dnevnih proporcija

en: Enable to apply SLA on every {0}
sr_CS: Omogući primenu sporazuma o nivou usluge za svaki {0}

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
sr_CS: Omogućeno

note: Description of the 'Fetch Timesheet in Sales Invoice' (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Enabling the check box will fetch timesheet on select of a Project in Sales Invoice
sr_CS: Omogućavanjem ove opcije će automatski povući evidenciju rada kada se odabere projekat u izlaznoj fakturi

note: Description of the 'Enforce Time Logs' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Enabling this checkbox will force each Job Card Time Log to have From Time and To Time
sr_CS: Omogućavanjem ove opcije će zahtevati da svaki zapis vremena radne kartice sadrži vreme početka i vreme završetka

note: Description of the 'Check Supplier Invoice Number Uniqueness' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this ensures each Purchase Invoice has a unique value in Supplier Invoice No. field within a particular fiscal year
sr_CS: Omogućavanjem ove opcije osigurava se da svaka ulazna faktura ima jedinstvenu vrednost u polju Broj fakture dobavljača unutar određene fiskalne godine

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
sr_CS: Omogućavanjem ove opcije dozvoljava se evidentiranje - <br><br> 1. Primljenih avansa na <b>Račun obaveza</b> umesto na <b>Račun imovine</b><br><br>2. Datih avansa na <b>Račun imovine</b> umesto na <b> Račun obaveza</b>

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
sr_CS: Omogućavanjem ove opcije osigurava se kreiranje faktura u više valuta za jedan račun stranke u valuti kompanije

en: Enabling this will change the way how cancelled transactions are handled.
sr_CS: Omogućavanjem ove opcije promeniće se način na koji se obrađuju otkazane transakcije.

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
sr_CS: Datum unovčenja

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
sr_CS: Datum završetka

en: End Date cannot be before Start Date.
sr_CS: Datum ne može biti pre datuma početka.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
sr_CS: Vreme završetka

en: End Transit
sr_CS: Završetak tranzita

en: End Year
sr_CS: Završna godina

en: End Year cannot be before Start Year
sr_CS: Završna godina ne može biti pre početne godine

en: End date cannot be before start date
sr_CS: Datum završetka ne može biti pre datuma početka

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
sr_CS: Datum završetka trenutnog perioda fakture

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
sr_CS: Kraj životnog veka

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: End of the current subscription period
sr_CS: Kraj trenutnog perioda pretplate

en: Energy
sr_CS: Energija

note: Label of the enforce_time_logs (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Enforce Time Logs
sr_CS: Zahtevaj zapis vremena

en: Engineer
sr_CS: Inženjer

en: Enough Parts to Build
sr_CS: Dovoljno delova za sklapanje

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
sr_CS: Osigurajte isporuku na osnovu proizvedenog broja serije

en: Enter API key in Google Settings.
sr_CS: Unesite API ključ u Google podešavanjima.

en: Enter First and Last name of Employee, based on Which Full Name will be updated. IN transactions, it will be Full Name which will be fetched.
sr_CS: Unesite ime i prezime zaposlenog lica, na osnovu koje će biti ažurirano puno ime. U transakcijama će biti preuzeto puno ime.

en: Enter Manually
sr_CS: Unesite ručno

en: Enter Serial Nos
sr_CS: Unesite brojeve serija

en: Enter Supplier
sr_CS: Unesite dobavljača

en: Enter Value
sr_CS: Unesite vrednost

en: Enter Visit Details
sr_CS: Unesite detalje posete

en: Enter a name for Routing.
sr_CS: Unesite naziv za putanju.

en: Enter a name for the Operation, for example, Cutting.
sr_CS: Unesite naziv za operaciju, na primer, Sečenje.

en: Enter a name for this Holiday List.
sr_CS: Unesite naziv za ovu listu praznika.

en: Enter amount to be redeemed.
sr_CS: Unesite iznos koji želite da iskoristite.

en: Enter an Item Code, the name will be auto-filled the same as Item Code on clicking inside the Item Name field.
sr_CS: Unesite šifru stavke, naziv će automatski biti popunjen iz šifre stavke kada kliknete u polje za naziv stavke.

en: Enter customer's email
sr_CS: Unesite imejl kupca

en: Enter customer's phone number
sr_CS: Unesite broj telefona kupca

en: Enter date to scrap asset
sr_CS: Unesite datum za otpis imovine

en: Enter depreciation details
sr_CS: Unesite detalje amortizacije

en: Enter discount percentage.
sr_CS: Unesite procenat popusta.

en: Enter each serial no in a new line
sr_CS: Unesite svaki broj serije u novi red

en: Enter the Bank Guarantee Number before submitting.
sr_CS: Unesite broj bankarske garancije pre podnošenja.

en: Enter the Operation, the table will fetch the Operation details like Hourly Rate, Workstation automatically.
    
     After that, set the Operation Time in minutes and the table will calculate the Operation Costs based on the Hourly Rate and Operation Time.
sr_CS: Unesite operaciju, tabela će automatski popuniti detalje o operaciji, kao što su satnica i radna stanica.
    
    Nakon toga, unesite vreme trajanja operacije u minutima i tabela će izračunati troškove operacije na osnovu satnice i vremena trajanja operacije.

en: Enter the name of the Beneficiary before submitting.
sr_CS: Unesite naziv korisnika pre podnošenja.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submitting.
sr_CS: Unesite naziv banke ili kreditne institucije pre podnošenja.

en: Enter the opening stock units.
sr_CS: Unesite početne zalihe.

en: Enter the quantity of the Item that will be manufactured from this Bill of Materials.
sr_CS: Unesite količinu stavki koja će biti proizvedena iz ove sastavnice.

en: Enter the quantity to manufacture. Raw material Items will be fetched only when this is set.
sr_CS: Unesite količinu za proizvodnju. Stavke sirovine će biti preuzete samo ukoliko je ovo postavljeno.

en: Enter {0} amount.
sr_CS: Unesite iznos za {0}.

en: Entertainment & Leisure
sr_CS: Rekreacija i slobodno vreme

en: Entertainment Expenses
sr_CS: Troškovi reprezentacije

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
sr_CS: Entitet

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
sr_CS: Vrsta entiteta

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Entry Type
sr_CS: Vrsta unosa

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
sr_CS: Kapital

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
sr_CS: Račun kapitala/obaveza

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
sr_CS: Greška

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
sr_CS: Opis greške

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
sr_CS: Evidencija grešaka

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
sr_CS: Poruka o grešci

en: Error Occurred
sr_CS: Došlo je do greške

en: Error during caller information update
sr_CS: Greška tokom ažuriranja informacija o pozivaocu

en: Error evaluating the criteria formula
sr_CS: Greška prilikom evaluacije formule kriterijuma

en: Error in party matching for Bank Transaction {0}
sr_CS: Greška u usklađivanju stranke za bankovnu transakciju {0}

en: Error while posting depreciation entries
sr_CS: Greška prilikom knjiženja amortizacije

en: Error while processing deferred accounting for {0}
sr_CS: Greška prilikom obrade vremenskog razgraničenja kod {0}

en: Error while reposting item valuation
sr_CS: Greška prilikom ponovne obrade vrednovanja stavke

en: Error: Not a valid id?
sr_CS: Greška: Nije validan ID?

en: Error: This asset already has {0} depreciation periods booked.
    					The `depreciation start` date must be at least {1} periods after the `available for use` date.
    					Please correct the dates accordingly.
sr_CS: Greška: Ova imovina već ima {0} evidentiranih perioda amortizacije.
    					 Datum 'početka amortizacije' mora biti najmanje {1} perioda nakon datuma 'dostupno za korišćenje'.
    					 Molimo Vas da ispravite datum u skladu sa tim.

en: Error: {0} is mandatory field
sr_CS: Greška: {0} je obavezno polje

note: Label of the errors_notification_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Errors Notification
sr_CS: Obaveštenje o greškama

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
sr_CS: Predviđeno vreme dolaska

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
sr_CS: Procena troškova

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
sr_CS: Procena vremena i troškova

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
sr_CS: Period evaluacije

note: Description of the 'Consider Entire Party Ledger Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Even invoices with apply tax withholding unchecked will be considered for checking cumulative threshold breach
sr_CS: Čak i fakture kod kojih porez po odbitku nije označen će biti uzete u obzir prilikom provere prekoračenja kumulativnog praga

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
sr_CS: Događaj

note: Title of an incoterm
en: Ex Works
sr_CS: Franko fabrika (EXW)

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Example URL
sr_CS: Primer URL-a

en: Example of a linked document: {0}
sr_CS: Primer povezanog dokumenta: {0}

note: Description of the 'Serial Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####
    If series is set and Serial No is not mentioned in transactions, then automatic serial number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Serial Nos for this item. leave this blank.
sr_CS: Primer: ABCD.#####
    Ukoliko je serija postavljena i broj serije nije naveden u transakcijama, automatski će biti kreiran broj serije na osnovu ove serije. Ukoliko želite da eksplicitno navedete broj serije za ovu stavku, ostavite ovo prazno.

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
sr_CS: Primer: ABCD.#####. Ukoliko je serija postavljena i broj šarže nije naveden u transakcijama, automatski će biti kreiran broj šarže na osnovu ove serije. Ukoliko želite da eksplicitno navedete broj šarže za ovu stavku, ostavite ovo prazno. Napomena: ovo podešavanje ima prioritet u odnosu na prefiks serije za imenovanje u postavkama zaliha.

en: Example: Serial No {0} reserved in {1}.
sr_CS: Primer: Broj serije {0} je rezervisan u {1}.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
sr_CS: Uloga za odobravanje izuzetaka budžeta

en: Excess Materials Consumed
sr_CS: Utrošen višak materijala

en: Excess Transfer
sr_CS: Višak transfera

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
sr_CS: Prekomerno vreme podešavanja mašina

note: Label of the exchange_gain__loss_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss
sr_CS: Prihod/Rashod kursnih razlika

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
sr_CS: Račun prihoda/rashoda kursnih razlika

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Gain Or Loss
sr_CS: Prihod ili rashod kursnih razlika

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
sr_CS: Prihod/Rashod kursnih razlika

en: Exchange Gain/Loss amount has been booked through {0}
sr_CS: Iznos prihoda/rashoda kursnih razlika evidentiran je preko {0}

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
sr_CS: Devizni kurs

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
sr_CS: Revalorizacija deviznog kursa

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
sr_CS: Račun revalorizacije kursnih razlika

note: Label of the exchange_rate_revaluation_settings_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Rate Revaluation Settings
sr_CS: Podešavanje revalorizacije deviznog kursa

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
sr_CS: Devizni kurs mora biti isti kao {0} {1} ({2})

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
sr_CS: Unos akcize

en: Excise Invoice
sr_CS: Akcizna faktura

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
sr_CS: Broj stranice za akcizu

note: Label of the doctypes_to_be_ignored (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Excluded DocTypes
sr_CS: Isključeni DocTypes

en: Execution
sr_CS: Izvršenje

en: Executive Assistant
sr_CS: Izvršni asistent

en: Executive Search
sr_CS: Izvršna pretraga

en: Exempt Supplies
sr_CS: Oslobođenje isporuke

en: Exhibition
sr_CS: Izložba

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
sr_CS: Postojeća kompanija

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
sr_CS: Postojeća kompanija

en: Existing Customer
sr_CS: Postojeći kupac

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
sr_CS: Odlazak

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
sr_CS: Datum održavanja odlaznog intervjua

en: Expand All
sr_CS: Proširi sve

en: Expected
sr_CS: Očekivano

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
sr_CS: Očekivani iznos

en: Expected Arrival Date
sr_CS: Očekivani datum dolaska

en: Expected Balance Qty
sr_CS: Očekivano stanje količine

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
sr_CS: Očekivani datum zatvaranja

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
sr_CS: Očekivani datum isporuke

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
sr_CS: Očekivani datum isporuke treba da bude nakom datuma prodajne porudžbine

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
sr_CS: Očekivani datum završetka

en: Expected End Date should be less than or equal to parent task's Expected End Date {0}.
sr_CS: Očekivani datum završetka treba da bude manji ili jednak očekivanom datumu završetka matičnog zadatka {0}.

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
sr_CS: Očekivani sati

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
sr_CS: Očekivani datum početka

en: Expected Stock Value
sr_CS: Očekivana vrednost zaliha

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
sr_CS: Očekivano vreme (u satima)

note: Label of the time_required (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Expected Time Required (In Mins)
sr_CS: Očekivano potrebno vreme (u minutima)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
sr_CS: Očekivana vrednost nakon korisnog veka

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
sr_CS: Trošak

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
sr_CS: Račun rashoda / razlike ({0}) mora biti račun vrste 'Dobitak ili gubitak'

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
sr_CS: Račun rashoda

en: Expense Account Missing
sr_CS: Nedostaje račun rashoda

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
sr_CS: Zahtev za trošak

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
sr_CS: Grupa troška

en: Expense Head Changed
sr_CS: Grupa troška promenjena

en: Expense account is mandatory for item {0}
sr_CS: Račun rashoda je obavezan za stavku {0}

en: Expense account {0} not present in Purchase Invoice {1}
sr_CS: Račun rashoda {0} nije prisutan u ulaznoj fakturi {1}

en: Expenses
sr_CS: Troškovi

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
sr_CS: Troškovi uključeni u vrednovanje imovine

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
sr_CS: Troškovi uključeni u vrednovanje

note: Label of the experimental_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Experimental
sr_CS: Eksperimentalno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
sr_CS: Isteklo

en: Expired Batches
sr_CS: Istekle šarže

en: Expires On
sr_CS: Ističe na

note: Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Expiry
sr_CS: Istek

en: Expiry (In Days)
sr_CS: Ističe (u danima)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
sr_CS: Datum isteka

en: Expiry Date Mandatory
sr_CS: Datum isteka je obavezan

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
sr_CS: Trajanje isteka (u danima)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
sr_CS: Detaljna stavka

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
sr_CS: Prognoza eksponencijalnog izravnanja

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
sr_CS: Izvoz podataka

en: Export E-Invoices
sr_CS: Izvoz eFaktura

en: Export Errored Rows
sr_CS: Izvezi redove koji sadrže grešku

en: Export Import Log
sr_CS: Evidencija izvoza i uvoza podataka

en: External
sr_CS: Eksterni

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
sr_CS: Eksterna radna istorija

en: Extra Consumed Qty
sr_CS: Dodatno utrošena količina

en: Extra Job Card Quantity
sr_CS: Dodatno potrošena količina na radnoj kartici

en: Extra Large
sr_CS: Ekstra velika

en: Extra Small
sr_CS: Ekstra mala

note: Label of the fifo_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Closing Balance'
en: FIFO Queue
sr_CS: FIFO red čekanja

note: Name of a report
en: FIFO Queue vs Qty After Transaction Comparison
sr_CS: Poređenje FIFO reda u odnosu na količinu nakon transakcije

note: Label of the stock_queue (Small Text) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: FIFO Stock Queue (qty, rate)
sr_CS: FIFO red čekanja zaliha (količina, cena)

en: FIFO/LIFO Queue
sr_CS: FIFO/LIFO red čekanja

note: Name of a UOM
en: Fahrenheit
sr_CS: Farenhajt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
sr_CS: Neuspešno

en: Failed Entries
sr_CS: Neuspešni unosi

en: Failed to Authenticate the API key.
sr_CS: Neuspešna autentifikacija API ključa.

en: Failed to erase demo data, please delete the demo company manually.
sr_CS: Neuspešno brisanje demo podataka, molimo obrišite demo kompaniju ručno.

en: Failed to install presets
sr_CS: Neuspešna instalacija unapred podešenih postavki

en: Failed to login
sr_CS: Neuspešna prijava

en: Failed to post depreciation entries
sr_CS: Neuspešno knjiženje unosa amortizacije

en: Failed to setup company
sr_CS: Neuspešna konfiguracija kompanije

en: Failed to setup defaults
sr_CS: Neuspešna postavka podrazumevanih vrednosti

en: Failed to setup defaults for country {0}. Please contact support.
sr_CS: Neuspešna postavka podrazumevanih vrednosti za državu {0}. Molimo Vas da kontaktirate podršku.

en: Failure
sr_CS: Neuspeh

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
sr_CS: Datum neuspeha

note: Label of the failure_description_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Failure Description
sr_CS: Opis neuspeha

en: Failure: {0}
sr_CS: Neuspeh: {0}

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
sr_CS: Porodične informacije

note: Name of a UOM
en: Faraday
sr_CS: Faradej

note: Label of the fax (Data) field in DocType 'Lead' Label of the fax (Data) field in DocType 'Prospect' Label of the fax (Data) field in DocType 'Company'
en: Fax
sr_CS: Faks

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
sr_CS: Povratna informacija

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
sr_CS: Povratna informacija od

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
sr_CS: Naknade

en: Fetch Based On
sr_CS: Preuzmi na osnovu

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
sr_CS: Preuzmi kupce

en: Fetch Items from Warehouse
sr_CS: Preuzmi stavke iz početnog skladišta

en: Fetch Latest Exchange Rate
sr_CS: Preuzmi najnoviji devizni kurs

en: Fetch Overdue Payments
sr_CS: Preuzmi neizmirene uplate

en: Fetch Subscription Updates
sr_CS: Preuzmi ažuriranje pretplate

en: Fetch Timesheet
sr_CS: Preuzmi evidenciju vremena

note: Label of the fetch_timesheet_in_sales_invoice (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Fetch Timesheet in Sales Invoice
sr_CS: Preuzmi evidenciju rada u izlaznoj fakturi

note: Label of the fetch_from_parent (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Fetch Value From
sr_CS: Preuzmi vrednost sa

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
sr_CS: Preuzmi detaljnu sastavnicu (uključujući podsklopove)

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
sr_CS: Preuzmi stavke na osnovu podrazumevanog dobavljača.

en: Fetched only {0} available serial numbers.
sr_CS: Preuzeta su samo {0} dostupna broja serija.

en: Fetching Error
sr_CS: Greška prilikom preuzimanja

en: Fetching exchange rates ...
sr_CS: Preuzimanje deviznih kursnih lista ...

en: Fetching...
sr_CS: Preuzimanje...

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
sr_CS: Polje

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
sr_CS: Mapiranje polja

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
sr_CS: Naziv polja

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
sr_CS: Polje u bankarskoj transakciji

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
sr_CS: Naziv polja

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
sr_CS: Polja

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
sr_CS: Polja će biti kopirana samo prilikom kreiranja.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
sr_CS: Vrsta polja

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
sr_CS: Fajl za preimenovanje

en: Filter
sr_CS: FIlter

en: Filter Based On
sr_CS: Filter na osnovu

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
sr_CS: Trajanje filtera (meseci)

en: Filter Total Zero Qty
sr_CS: FIlter za ukupnu količinu sa nulom

note: Label of the filter_by_reference_date (Check) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Filter by Reference Date
sr_CS: Filter po datumu reference

en: Filter by invoice status
sr_CS: Filter po statusu fakture

note: Label of the invoice_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Invoice
sr_CS: Filter po fakturi

note: Label of the payment_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Payment
sr_CS: Filter po uplati

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
sr_CS: FIlteri

en: Filters missing
sr_CS: Nedostaju filteri

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final BOM
sr_CS: Finalna sastavnica

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the production_item (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final Product
sr_CS: Finalni proizvod

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
sr_CS: Finansijska evidencija

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
sr_CS: Detalji finansijske evidencije

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
sr_CS: ID Finansijske evidencije

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
sr_CS: Finansijske evidencije

en: Finance Manager
sr_CS: Finansijski menadžer

note: Name of a report
en: Financial Ratios
sr_CS: FInansijski pokazatelji

note: Name of a Workspace
en: Financial Reports
sr_CS: Finansijski izveštaji

en: Financial Services
sr_CS: Finansijske usluge

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
sr_CS: Finansijski izveštaji

en: Financial Year Begins On
sr_CS: Finansijska godina počinje

note: Description of the 'Ignore Account Closing Balance' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Financial reports will be generated using GL Entry doctypes (should be enabled if Period Closing Voucher is not posted for all years sequentially or missing)
sr_CS: Finansijski izveštaji će biti generisani korišćenjem doctypes unosa u glavnu knjigu (treba da bude omogućeno ako dokument za zatvaranje perioda nije objavljen za sve godine uzastopono ili nedostaje)

en: Finish
sr_CS: Završi

en: Finished
sr_CS: Završeno

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good
sr_CS: Gotov proizvod

note: Label of the finished_good_bom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good BOM
sr_CS: Sastavnica gotovog prozivoda

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item
sr_CS: Stavka gotovog proizvoda

en: Finished Good Item Code
sr_CS: Šifra stavke gotovog proizvoda

en: Finished Good Item Qty
sr_CS: Količina gotovog proizvoda

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item Quantity
sr_CS: Količina gotovog proizvoda

en: Finished Good Item is not specified for service item {0}
sr_CS: Gotov proizvod nije definisan za uslužnu stavku {0}

en: Finished Good Item {0} Qty can not be zero
sr_CS: Količina gotovog proizvoda {0} ne može biti nula

en: Finished Good Item {0} must be a sub-contracted item
sr_CS: Gotov proizvod {0} mora biti proizvod koji je proizveden putem podugovaranja

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good Qty
sr_CS: Količina gotovog proizvoda

note: Label of the fg_completed_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: Finished Good Quantity
sr_CS: Količina gotovog proizvoda

note: Label of the serial_no_and_batch_for_finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Finished Good Serial / Batch
sr_CS: Serija / Šarža gotovog proizvoda

note: Label of the finished_good_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good UOM
sr_CS: Jedinica mere gotovog proizvoda

en: Finished Good {0} does not have a default BOM.
sr_CS: Gotov proizvod {0} nema podrazumevanu sastavnicu.

en: Finished Good {0} is disabled.
sr_CS: Gotov proizvod {0} je onemogućen.

en: Finished Good {0} must be a stock item.
sr_CS: Gotov proizvod {0} mora biti stavka zaliha.

en: Finished Good {0} must be a sub-contracted item.
sr_CS: Gotov proizvod {0} mora biti proizvod koji je proizveden putem podugovaranja.

en: Finished Goods
sr_CS: Gotovi proizvodi

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods / Semi Finished Goods Item
sr_CS: Gotovi proizvodi / Poluproizvodi

note: Label of the fg_based_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods Based Operating Cost
sr_CS: Operativni trošak zasnovan na gotovim proizvodima

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Item
sr_CS: Stavke gotovih proizvoda

note: Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods Qty
sr_CS: Količina gotovih proizvoda

note: Label of the fg_reference_id (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Reference
sr_CS: Referenca gotovih proizvoda

en: Finished Goods Value
sr_CS: Vrednost gotovih proizvoda

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
sr_CS: Skaldište gotovih proizvoda

note: Label of the fg_based_operating_cost (Check) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods based Operating Cost
sr_CS: Operativni trošak zasnovan na gotovim proizvodima

en: Finished Item {0} does not match with Work Order {1}
sr_CS: Gotov proizvod {0} ne odgovara radnom nalogu {1}

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
sr_CS: Prvi imejl

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
sr_CS: Ime

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
sr_CS: Prvi odgovor dat na

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: First Response Due
sr_CS: Rok za prvi odgovor

en: First Response SLA Failed by {}
sr_CS: Prvi odgovor u okviru sporazuma o nivou usluge nije ispoštovan od {}

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
sr_CS: Vreme za prvi odgovora

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
sr_CS: Vreme za prvi odgovor na upite

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
sr_CS: Vreme za prvi odgovor na priliku

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
sr_CS: Fiskalni režim je obavezan, molimo Vas da psotavite fiskalni režim u kompaniji {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
sr_CS: Fiskalna godina

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
sr_CS: Fiskalna godina kompanije

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
sr_CS: Datum kraja fiskalne godine treba biti godinu dana nakon početnog datuma fiskalne godine

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
sr_CS: Datum početka i datum kraja fiskalne godine su već postavljeni u fiskalnoj godini {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
sr_CS: Fiskalna godina {0} ne postoji

en: Fiscal Year {0} does not exist
sr_CS: Fiskalna godina {0} ne postoji

en: Fiscal Year {0} is required
sr_CS: Fiskalna godina {0} je obavezna

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
sr_CS: Fiskno

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
sr_CS: Osnovna sredstva

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
sr_CS: Račun osnovnih sredstava

note: Label of the fixed_asset_defaults (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Fixed Asset Defaults
sr_CS: Zadati podaci za osnovna sredstva

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
sr_CS: Osnovno sredstvo mora biti stavka van zaliha.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
sr_CS: Registar osnovnih sredstava

en: Fixed Assets
sr_CS: Osnovna sredstva

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
sr_CS: Broj fiksnog depozita

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
sr_CS: Fiksna cena

note: Label of the fixed_time (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Fixed Time
sr_CS: Fiksno vreme

note: Name of a role
en: Fleet Manager
sr_CS: Menadžer flote

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor
sr_CS: Sprat

note: Label of the floor_name (Data) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor Name
sr_CS: Naziv sprata

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (UK)
sr_CS: Tečna Unca (UK)

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (US)
sr_CS: Tečna Unca (US)

en: Focus on Item Group filter
sr_CS: Fokusiraj se na filter grupe stavki

en: Focus on search input
sr_CS: Foksuiraj se na unos pretrage

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
sr_CS: Referentni br.

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
sr_CS: Prati kalendarske mesece

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
sr_CS: Sledeći zahtevi za nabavku su automatski podignuti na osnovu nivoa ponovnog naručivanja stavki

en: Following fields are mandatory to create address:
sr_CS: Sledeća polja su obavezna za kreiranje adrese:

en: Food, Beverage & Tobacco
sr_CS: Hrana, piće i duvan

note: Name of a UOM
en: Foot
sr_CS: Stopa

note: Name of a UOM
en: Foot Of Water
sr_CS: Stopa vode

note: Name of a UOM
en: Foot/Minute
sr_CS: Stopa/Minuta

note: Name of a UOM
en: Foot/Second
sr_CS: Stopa/Sekund

en: For
sr_CS: Za

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
sr_CS: Za stavke 'Grupa proizvoda', skladište, broj serije i broj šarže biće preuzeti iz tabele 'Lista pakovanja'. Ukoliko su skladište i broj šarže isti za sve stavke koje se pakuju u okviru 'Grupe proizvoda', ti podaci mogu biti uneseni u glavnu tabelu stavki, a vrednosti će biti kopirane u tabelu 'Lista pakovanja'.

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
sr_CS: Za nabavku

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
sr_CS: Za kompaniju

en: For Default Supplier (Optional)
sr_CS: Za podrazumevanog dobavljača (opciono)

en: For Item
sr_CS: Za stavku

en: For Item {0} cannot be received more than {1} qty against the {2} {3}
sr_CS: Za stavku {0} količina ne može biti primljena u većoj količini od {1} u odnosu na {2} {3}

note: Label of the for_job_card (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Job Card
sr_CS: Za radnu karticu

note: Label of the for_operation (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Operation
sr_CS: Za operaciju

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
sr_CS: Za cenovnik

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
sr_CS: Za proizvodnju

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
sr_CS: Za količinu (proizvedena količina) je obavezna

note: Label of the material_request_planning (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: For Raw Materials
sr_CS: Za sirovine

en: For Return Invoices with Stock effect, '0' qty Items are not allowed. Following rows are affected: {0}
sr_CS: Za reklamacione fakture koje utiču na skladište, stavke sa količinom '0' nisu dozvoljene. Sledeći redovi su pogođeni: {0}

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
sr_CS: Za prodaju

en: For Supplier
sr_CS: Za dobavljača

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: For Warehouse
sr_CS: Za skladište

en: For Work Order
sr_CS: Za radni nalog

en: For an item {0}, quantity must be negative number
sr_CS: Za stavku {0}, količina mora biti negativna broj

en: For an item {0}, quantity must be positive number
sr_CS: Za stavku {0}, količina mora biti pozitivan broj

note: Description of the 'Income Account' (Link) field in DocType 'Dunning'
en: For dunning fee and interest
sr_CS: Za naknadu za opomenu i zateznu kamatu

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
sr_CS: Na primer 2012, 2012-13

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
sr_CS: Za koliko je potrošeno = 1 lojalti poen

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
sr_CS: Za pojedinačnog dobavljača

en: For item <b>{0}</b>, only <b>{1}</b> asset have been created or linked to <b>{2}</b>. Please create or link <b>{3}</b> more asset with the respective document.
sr_CS: Za stavku <b>{0}</b>, je kreirano ili povezano samo <b>{1}</b> imovine u <b>{2}</b>. Molimo Vas da kreirate ili povežete još <b>{3}</b> imovina sa odgovarajućim dokumentom.

en: For item {0}, rate must be a positive number. To Allow negative rates, enable {1} in {2}
sr_CS: Za stavku {0}, cena mora biti pozitivan broj. Da biste omogućili negativne cene, omogućite {1} u {2}

en: For operation {0}: Quantity ({1}) can not be greater than pending quantity({2})
sr_CS: Za operaciju {0}: Količina ({1}) ne može biti veća od preostale količine ({2})

en: For quantity {0} should not be greater than allowed quantity {1}
sr_CS: Količina {0} ne bi smela biti veća od dozvoljene količine {1}

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
sr_CS: Za referencu

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
sr_CS: Za red {0} u {1}. Da biste uključili {2} u cenu stavke, redovi {3} takođe moraju biti uključeni

en: For row {0}: Enter Planned Qty
sr_CS: Za red {0}: Unesite planiranu količinu

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
sr_CS: Za polje 'Primeni pravilo na ostale' {0} je obavezno

note: Description of a DocType
en: For the convenience of customers, these codes can be used in print formats like Invoices and Delivery Notes
sr_CS: Radi pogodnosti kupaca, ove šifre mogu se koristiti u formatima za štampanje kao što su fakture i otpremnice

en: For the item {0}, the quantity should be {1} according to the BOM {2}.
sr_CS: Za stavku {0}, količina treba da bude {1} u skladu sa sastavnicom {2}.

[ctx: Clear payment terms template and/or payment schedule when due date is changed]
en: For the new {0} to take effect, would you like to clear the current {1}?
sr_CS: Da bi novi {0} stupio na snagu, želite li da obrišete trenutni {1}?

en: For the {0}, no stock is available for the return in the warehouse {1}.
sr_CS: Za stavku {0}, nema dostupnog skladišđta za povratak u skladište {1}.

en: For the {0}, the quantity is required to make the return entry
sr_CS: Za {0}, količina je obavezna za unos povrata

en: Force-Fetch Subscription Updates
sr_CS: Prisilno preuzimanje ažuriranja pretplate

en: Forecast
sr_CS: Prognoza

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Forecasting
sr_CS: Prognoza

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
sr_CS: Detalji spoljne trgovine

note: Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Formula Based Criteria
sr_CS: Kriterijumi zasnovani na formuli

en: Forum Activity
sr_CS: Aktivnost na forumu

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
sr_CS: Postovi na forumu

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
sr_CS: URL foruma

note: Title of an incoterm
en: Free Alongside Ship
sr_CS: Franko uz bok broda (FAS)

note: Title of an incoterm
en: Free Carrier
sr_CS: Franko prevoznik (FCA)

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
sr_CS: Besplatna stavka

note: Label of the free_item_rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Free Item Rate
sr_CS: Cena besplatne stavke

note: Title of an incoterm
en: Free On Board
sr_CS: Franko brod (FOB)

en: Free item code is not selected
sr_CS: Šifra besplatne stavke nije izabrana

en: Free item not set in the pricing rule {0}
sr_CS: Besplatna stavka nije postavljena u cenovniku {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
sr_CS: Zaključaj zalihe starije od (dana)

en: Freight and Forwarding Charges
sr_CS: Troškovi prevoza i otpreme

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
sr_CS: Učestalost

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
sr_CS: Učestalost prikupljanja napretka

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
sr_CS: Učestalost amortizacije (meseci)

en: Frequently Read Articles
sr_CS: Članci koji se često čitaju

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
sr_CS: Petak

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
sr_CS: Od

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
sr_CS: Od sastavnice

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
sr_CS: Od kompanije

note: Description of the 'Corrective Operation Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: From Corrective Job Card
sr_CS: Od korektivne radne kartice

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
sr_CS: Iz valute

en: From Currency and To Currency cannot be same
sr_CS: Valuta od i Valuta do ne mogu biti iste

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
sr_CS: Od kupca

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
sr_CS: Datum početka

en: From Date and To Date are Mandatory
sr_CS: Datum početka i datum završetka su obavezni

en: From Date and To Date are mandatory
sr_CS: Datum početka i datum završetka su obavezni

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
sr_CS: Datum početka i datum završetka su u različitim fiskalnim godinama

en: From Date cannot be greater than To Date
sr_CS: Datum početka ne može biti veći od datum završetka

en: From Date is mandatory
sr_CS: Datum početka je obavezan

en: From Date must be before To Date
sr_CS: Datum početka mora biti pre datuma završetka

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
sr_CS: Datum početka treba da bude u okviru fiskalne godine. Pretpostavlja se da je datum početka = {0}

en: From Date: {0} cannot be greater than To date: {1}
sr_CS: Datum početka: {0} ne može biti veći od datum završetka: {1}

en: From Datetime
sr_CS: Datum i vreme početka

note: Label of the from_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: From Delivery Date
sr_CS: Od datuma isporuke

en: From Delivery Note
sr_CS: Od otpremnice

note: Label of the from_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: From Doctype
sr_CS: Od DocType

en: From Due Date
sr_CS: Od datuma dospeća

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
sr_CS: Od zaposlenog lica

note: Label of the from_external_ecomm_platform (Check) field in DocType 'Coupon Code'
en: From External Ecomm Platform
sr_CS: Sa eksterne elektronske trgovinske platforme

en: From Fiscal Year
sr_CS: Od fiskalne godine

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
sr_CS: Od referentnog broja

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
sr_CS: Od datuma izdavanja fakture

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
sr_CS: Od potencijalnog klijenta

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
sr_CS: Od broja

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
sr_CS: Od prilike

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
sr_CS: Od broja paketa.

note: Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Payment Date
sr_CS: Od datuma plaćanja

en: From Posting Date
sr_CS: Od datuma knjiženja

note: Label of the prospect_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Prospect
sr_CS: Od prospekta

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
sr_CS: Početni opseg

en: From Range has to be less than To Range
sr_CS: Početni opseg mora biti manji od krajnjeg raspona

note: Label of the from_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: From Reference Date
sr_CS: Od datuma reference

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
sr_CS: Od vlasnika

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
sr_CS: Iz šablona

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
sr_CS: Vreme početka

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
sr_CS: Vreme početka

en: From Time Should Be Less Than To Time
sr_CS: Vreme početka treba da bude manje od vremena završetka

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
sr_CS: Početna vrednost

note: Label of the from_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Detail No
sr_CS: Od broja detalja dokumenta

note: Label of the from_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher No
sr_CS: Od broja dokumenta

note: Label of the from_voucher_type (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Type
sr_CS: Od vrste dokumenta

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
sr_CS: Početno skladište

en: From and To Dates are required.
sr_CS: Datum početka i datum završetka su obavezni.

en: From and To dates are required
sr_CS: Datum početka i datum završetka su obavezni

en: From date cannot be greater than To date
sr_CS: Datum početka ne može biti veći od datuma završetka

en: From value must be less than to value in row {0}
sr_CS: Početna vrednost mora biti manja od krajnje vrednosti u redu {0}

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
sr_CS: Zaključano

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
sr_CS: Vrsta goriva

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
sr_CS: Jedinica mere goriva

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
sr_CS: Ispunjeno

en: Fulfillment
sr_CS: Ispunjenje

note: Name of a role
en: Fulfillment User
sr_CS: Korisnik za realizaciju

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
sr_CS: Rok ispunjenja

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
sr_CS: Detalji ispunjenja

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
sr_CS: Status ispunjenja

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
sr_CS: Uslovi ispunjenja

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
sr_CS: Uslovi i odredbe ispunjenja

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
sr_CS: Puno ime

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Full and Final Statement
sr_CS: Konačni obračun

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
sr_CS: Potpuno fakturisano

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
sr_CS: Potpuno završeno

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
sr_CS: Potpuno isporučeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
sr_CS: Potpuno amortizovano

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Fully Paid
sr_CS: Potpuno plaćeno

en: Furniture and Fixtures
sr_CS: Nameštaj i oprema

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
sr_CS: Dalji računi se mogu praviti u okviru grupa, ali unosi se mogu vršiti za pojedinačne (ne-grupe)

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
sr_CS: Dalji troškovni centri se mogu praviti u okviru grupa, ali unosi se mogu vršiti za pojedinačne stavke

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
sr_CS: Dalje čvorove je moguće kreirati samo u okviru čvorova vrste 'Grupa'

en: Future Payment Amount
sr_CS: Iznos budućeg plaćanja

en: Future Payment Ref
sr_CS: Referenca budućeg plaćanja

en: Future Payments
sr_CS: Buduća plaćanja

en: Future date is not allowed
sr_CS: Budući datum nije dozvoljen

en: GL Balance
sr_CS: Stanje glavne knjige

note: Name of a DocType
en: GL Entry
sr_CS: Unos u glavnu knjigu

note: Label of the gle_processing_status (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: GL Entry Processing Status
sr_CS: Status obrade stavke unosa u glavnu knjigu

note: Label of the gl_reposting_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: GL reposting index
sr_CS: Indeks ponovne obrade u glavnoj knjizi

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
sr_CS: Prihod/Rashod

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
sr_CS: Račun prihoda/rashoda prilikom otuđenja imovine

note: Description of the 'Gain/Loss already booked' (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss accumulated in foreign currency account. Accounts with '0' balance in either Base or Account currency
sr_CS: Akumulirani prihod/rashod na računu strane valute. Račun sa stanjem '0' u osnovnoj ili valuti računa

note: Label of the gain_loss_booked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss already booked
sr_CS: Prihod/Rashod je već knjižen

note: Label of the gain_loss_unbooked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss from Revaluation
sr_CS: Prihod/Rashod od revalorizacije

en: Gain/Loss on Asset Disposal
sr_CS: Prihod/Rashod pri otuđenju imovine

note: Name of a UOM
en: Gallon (UK)
sr_CS: Galon (UK)

note: Name of a UOM
en: Gallon Dry (US)
sr_CS: Galon suvi (US)

note: Name of a UOM
en: Gallon Liquid (US)
sr_CS: Galon tečni (US)

en: Gantt Chart
sr_CS: Gantogram

en: Gantt chart of all tasks.
sr_CS: Gantogram svih zadataka.

note: Name of a UOM
en: Gauss
sr_CS: Gaus

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
sr_CS: Rod

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
sr_CS: Opšte

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
sr_CS: Glavna knjiga

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
sr_CS: Glavna knjiga

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
sr_CS: Opšta podešavanja

note: Name of a report
en: General and Payment Ledger Comparison
sr_CS: Poređenje glavna knjige i evidencije uplata

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: General and Payment Ledger mismatch
sr_CS: Nepodudaranje između glavne knjige i evidencije uplata

en: Generate Demo Data for Exploration
sr_CS: Generiši demo podatke za istraživanje

en: Generate E-Invoice
sr_CS: Generiši elektronsku fakturu

note: Label of the generate_invoice_at (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Generate Invoice At
sr_CS: Generiši fakturu na osnovu

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
sr_CS: Generiši nove fakture nakon datuma dospeća

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
sr_CS: Generiši raspored

en: Generate Stock Closing Entry
sr_CS: Generiši unos zatvaranja zaliha

note: Description of a DocType
en: Generate packing slips for packages to be delivered. Used to notify package number, package contents and its weight.
sr_CS: Generiši dokumenta liste pakovanja za pakete za isporuku. Koristi za obaveštavanje o broju paketa, sadržaju paketa i težini.

note: Label of the generated (Check) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Generated
sr_CS: Generisano

en: Generating Preview
sr_CS: Generisanje pregleda

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
sr_CS: Prikaži plaćene avanse

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
sr_CS: Prikaži primljene avanse

note: Label of the get_allocations (Button) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Get Allocations
sr_CS: Prikaži raspodele

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
sr_CS: Prikaži trenutno stanje zaliha

en: Get Customer Group Details
sr_CS: Prikaži detalje grupe kupaca

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
sr_CS: Prikaži unose

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods
sr_CS: Prikaži gotove proizvodi

note: Description of the 'Get Finished Goods' (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods for Manufacture
sr_CS: Preuzmi gotove proizvode za proizvodnju

en: Get Invoices
sr_CS: Prikaži fakture

en: Get Invoices based on Filters
sr_CS: Prikažu fakture prema filterima

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
sr_CS: Prikaži lokaciju stavke

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
sr_CS: Prikaži stavke

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
sr_CS: Prikaži stavke iz

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
sr_CS: Preuzmi stavke iz prijemnice nabavke

note: Label of the transfer_materials (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items for Purchase / Transfer
sr_CS: Preuzmi stavke iz nabavke/prenosa

note: Label of the get_items_for_mr (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items for Purchase Only
sr_CS: Preuzmi stavke samo za nabavku

en: Get Items from BOM
sr_CS: Prikaži stavke iz sastavnice

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
sr_CS: Prikaži stavke iz zahteva za nabavku prema ovom dobavljaču

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
sr_CS: Prikaži stavke iz otvorenih zahteva za nabavku

en: Get Items from Product Bundle
sr_CS: Prikaži stavke iz paketa proizvoda

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
sr_CS: Prikaži najnoviji upit

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
sr_CS: Prikaži zahtev za nabavku

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
sr_CS: Preuzmi neizmirene fakture

note: Label of the get_outstanding_orders (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Orders
sr_CS: Preuzmi neizmirene porudžbine

en: Get Payment Entries
sr_CS: Prikaži stavke uplata

en: Get Payments from
sr_CS: Prikaži uplate od

note: Label of the get_rm_cost_from_consumption_entry (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Get Raw Materials Cost from Consumption Entry
sr_CS: Prikaži cenu sirovina iz evidencije potrošnje

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
sr_CS: Prikaži prodajne porudžbine

note: Label of the get_scrap_items (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Scrap Items
sr_CS: Prikaži otpisane stavke

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
sr_CS: Početni odeljci

en: Get Stock
sr_CS: Prikaži zalihe

note: Label of the get_sub_assembly_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sub Assembly Items
sr_CS: Prikaži stavke podsklopova

en: Get Supplier Group Details
sr_CS: Prikaži detalje grupe dobavljača

en: Get Suppliers
sr_CS: Prikaži dobavljače

en: Get Suppliers By
sr_CS: Prikaži dobavljače prema

en: Get Timesheets
sr_CS: Prikaži evidenciju vremena

en: Get Unreconciled Entries
sr_CS: Prikaži neusklađene unose

en: Get Updates
sr_CS: Prikaži ažuriranja

en: Get stops from
sr_CS: Prikaži stajališta od

en: Getting Scrap Items
sr_CS: Prikazivanje otpisanih stavki

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
sr_CS: Poklon-kartica

note: Description of the 'Recurse Every (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Give free item for every N quantity
sr_CS: Dodeli besplatnu stavku za svaku N količinu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
sr_CS: Globalna podrazumevana podešavanja

en: Go back
sr_CS: Vrati se nazad

en: Go to {0} List
sr_CS: Idi na listu {0}

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
sr_CS: Cilj

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
sr_CS: Cilj i procedura

note: Group in Quality Procedure's connections
en: Goals
sr_CS: Ciljevi

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Goods
sr_CS: Roba

en: Goods In Transit
sr_CS: Roba na putu

en: Goods Transferred
sr_CS: Roba premeštena

en: Goods are already received against the outward entry {0}
sr_CS: Roba je već primljena na osnovu izlaznog unosa {0}

en: Government
sr_CS: Vlada

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
sr_CS: Grejs period

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
sr_CS: Diplomirani

note: Name of a UOM
en: Grain/Cubic Foot
sr_CS: Grain/Kubna stopa

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (UK)
sr_CS: Grain/Galon (UK)

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (US)
sr_CS: Grain/Galon (US)

note: Name of a UOM
en: Gram-Force
sr_CS: Gram-Sila

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Centimeter
sr_CS: Gram/Kubni centimetar

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Meter
sr_CS: Gram/Kubni metar

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Millimeter
sr_CS: Gram/Kubni milimetar

note: Name of a UOM
en: Gram/Litre
sr_CS: Gram/Litar

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
sr_CS: Ukupno

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
sr_CS: Ukupno (valuta kompanije)

note: Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' 
en: Grant Commission
sr_CS: Odobri komision

en: Greater Than Amount
sr_CS: Veći od iznosa

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
sr_CS: Zelena

note: Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Greeting Message
sr_CS: Poruka pozdrava

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
sr_CS: Podnaslov pozdrava

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
sr_CS: Naslov pozdrava

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
sr_CS: Odeljak sa pozdravima

en: Grocery
sr_CS: Namirnice

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
sr_CS: Bruto marža

note: Label of the per_gross_margin (Percent) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin %
sr_CS: Bruto marža %

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
sr_CS: Bruto profit

en: Gross Profit / Loss
sr_CS: Bruto dobitak / gubitak

en: Gross Profit Percent
sr_CS: Procenat bruto profita

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
sr_CS: Ukupan iznos nabavke

en: Gross Purchase Amount is mandatory
sr_CS: Ukupan iznos nabavke je obavezan

en: Gross Purchase Amount should be <b>equal</b> to purchase amount of one single Asset.
sr_CS: Ukupan iznos nabavke treba da bude <b>jednak</b> iznosu nabavke pojedinačne stavke imovine.

en: Gross Purchase Amount {0} cannot be depreciated over {1} cycles.
sr_CS: Ukupan iznos nabavke {0} ne može se amortizovati kroz {1} perioda.

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
sr_CS: Bruto težina

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
sr_CS: Jedinica mere bruto težine

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
sr_CS: Izveštaj o bruto i neto profitu

en: Group
sr_CS: Grupa

en: Group By
sr_CS: Grupisano po

en: Group By Customer
sr_CS: Grupisano po kupcu

en: Group By Supplier
sr_CS: Grupisano po dobavljaču

en: Group Node
sr_CS: Čvor grupe

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
sr_CS: Grupisanje istih stavki

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
sr_CS: Grupisana skladišta ne mogu se koristiti u transakcijama. Molimo Vas da promenite vrednost {0}

en: Group by
sr_CS: Grupisano po

en: Group by Material Request
sr_CS: Grupisano po zahtevu za nabavku

en: Group by Party
sr_CS: Grupisano po strankama

en: Group by Purchase Order
sr_CS: Grupisano po nabavnim porudžbinama

en: Group by Sales Order
sr_CS: Grupisano po prodajnoj porudžbini

en: Group by Voucher
sr_CS: Grupisano po dokumentu

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
sr_CS: Nije dozvoljeno izabrati skladište grupnog čvora za transakcije

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
sr_CS: Grupisanje istih stavki

en: Groups
sr_CS: Grupe

en: Growth View
sr_CS: Pogled rasta

note: Name of a role
en: HR Manager
sr_CS: HR Menadžer

note: Name of a role
en: HR User
sr_CS: HR Korisnik

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
sr_CS: Polugodišnji

en: Half-Yearly
sr_CS: Polugodišnji

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
sr_CS: Polugodišnji

en: Handle Employee Advances
sr_CS: Upravljanje avansima za zaposlena lica

en: Hardware
sr_CS: Hardver

note: Label of the has_alternative_item (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Has Alternative Item
sr_CS: Ima alternativnu stavku

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
sr_CS: Ima broj šarže

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
sr_CS: Ima sertifikat

note: Label of the has_corrective_cost (Check) field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Has Corrective Cost
sr_CS: Ima korektivni trošak

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
sr_CS: Ima datum isteka

note: Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Purchase Receipt I
en: Has Item Scanned
sr_CS: Ima skeniranu stavku

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
sr_CS: Ima format za štampanje

note: Label of the has_priority (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Has Priority
sr_CS: Ima prioritet

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
sr_CS: Ima broj serije

note: Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Supplier Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Quotation' L
en: Has Unit Price Items
sr_CS: Sadrži stavke sa jediničnom cenom

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
sr_CS: Ima varijante

note: Label of the use_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
sr_CS: Da li postoji podrazumevana serija imenovanja za ID šarže?

en: Head of Marketing and Sales
sr_CS: Direktor marketinga i prodaje

note: Description of a DocType
en: Heads (or groups) against which Accounting Entries are made and balances are maintained.
sr_CS: Grupe prema kojima se prave računovodstveni unosi i održavaju salda.

en: Health Care
sr_CS: Zdravstvena zaštita

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
sr_CS: Zdravstveni podaci

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
sr_CS: Toplotna mapa

note: Name of a UOM
en: Hectare
sr_CS: Hektar

note: Name of a UOM
en: Hectogram/Litre
sr_CS: Hektogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Hectometer
sr_CS: Hektometar

note: Name of a UOM
en: Hectopascal
sr_CS: Hektopaskal

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
sr_CS: Visina (cm)

en: Hello,
sr_CS: Zdravo,

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
sr_CS: Pomoć

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
sr_CS: Pomoćni članak

en: Help Articles
sr_CS: Pomoćni članci

en: Help Results for
sr_CS: Rezultati pomoći za

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
sr_CS: Odeljak za pomoć

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
sr_CS: Tekst pomoći

note: Description of a DocType
en: Helps you distribute the Budget/Target across months if you have seasonality in your business.
sr_CS: Pomaže Vam da raspodelite budžet/cilj po mesecima ako imate sezonalnost u poslovanju.

en: Here are the error logs for the aforementioned failed depreciation entries: {0}
sr_CS: Ovo su evidencije grešaka za prethodno neuspele unose amortizacije: {0}

en: Here are the options to proceed:
sr_CS: Evo opacija za nastavak:

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
sr_CS: Ovde možete uneti podatke o porodici kao što su ime i zanimanje roditelja, bračnog partnera i dece

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
sr_CS: Ovde možete unositi podatke o visini, težini, alergijama, medicinskim problemima i ostalo

en: Here, you can select a senior of this Employee. Based on this, Organization Chart will be populated.
sr_CS: Ovde možete izabrati nadređenog za ovo zaposleno lice. Na osnovu toga biće popunjen organizacioni dijagram.

en: Here, your weekly offs are pre-populated based on the previous selections. You can add more rows to also add public and national holidays individually.
sr_CS: Ovde su Vaši nedeljni odmori unapred popunjeni na osnovu prethodnih odabira. Možete dodati još redova da biste dodali javne i nacionalne praznike pojedinačno.

note: Name of a UOM
en: Hertz
sr_CS: Herc

en: Hi,
sr_CS: Zdravo,

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
sr_CS: Skriveni spisak koji održava listu kontakta povezanih sa vlasnikom

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
sr_CS: Sakrij oznaku valute

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
sr_CS: Sakrij poreski broj kupca iz prodajnih transakcija

note: Label of the hide_images (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Images
sr_CS: Sakrij slike

en: Hide Recent Orders
sr_CS: Sakrij nedavne naloge

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
sr_CS: Sakrij nedostupne stavke

note: Label of the hide_timesheets (Check) field in DocType 'Project User'
en: Hide timesheets
sr_CS: Sakrij evidenciju vremena

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
sr_CS: Visok

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
sr_CS: Što je veći broj, to je veći prioritet

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
sr_CS: Istorija u kompaniji

en: Hold
sr_CS: Stavi na čekanje

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
sr_CS: Stavi fakturu na čekanje

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
sr_CS: Vrsta čekanja

note: Name of a DocType
en: Holiday
sr_CS: Praznik

en: Holiday Date {0} added multiple times
sr_CS: Datum praznika {0} je dodat više puta

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
sr_CS: Lista praznika

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
sr_CS: Naziv liste praznika

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
sr_CS: Praznici

note: Name of a Workspace
en: Home
sr_CS: Početna stranica

note: Name of a UOM
en: Horsepower
sr_CS: Konjska snaga

note: Name of a UOM
en: Horsepower-Hours
sr_CS: Konjska snaga po času

note: Name of a UOM
en: Hour
sr_CS: Čas

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
sr_CS: Cena po času

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
sr_CS: Po času

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
sr_CS: Časovi

en: Hours Spent
sr_CS: Utrošeni časovi

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
sr_CS: Koliko često?

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
sr_CS: Koliko često treba ažurirati projekte i kompaniju na osnovu prodajnih transakcija?

note: Description of the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: How often should Project be updated of Total Purchase Cost ?
sr_CS: Koliko često treba ažurirati projekat u vezi sa ukupnim troškom nabavke?

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Hrs
sr_CS: Časovi

en: Human Resources
sr_CS: Ljudski resursi

en: IBAN is not valid
sr_CS: IBAN nije validan

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
sr_CS: IP adresa

note: Name of a UOM
en: Iches Of Water
sr_CS: Inči vode

en: Id
sr_CS: ID

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
sr_CS: Identifikacija paketa za isporuku (za štampanje)

en: Identifying Decision Makers
sr_CS: Identifikovanje donosioca odluka

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Idle
sr_CS: Neaktivan

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
sr_CS: Ako je izabrano "Meseci", fiksni iznos će biti rezervisan kao razgraničeni prihod ili rashod za svaki mesec, bez obzira na broj dana u mesecu. Biće preračunat ako razgraničeni prihod ili rashod nije rezervisan za ceo mesec

note: Description of the 'Reconcile on Advance Payment Date' (Check) field in DocType 'Company'
en: If <b>Enabled</b> - Reconciliation happens on the <b>Advance Payment posting date</b><br>
    If <b>Disabled</b> - Reconciliation happens on oldest of 2 Dates: <b>Invoice Date</b> or the <b>Advance Payment posting date</b><br>
sr_CS: Ukoliko je <b>Omogućeno</b> - usklađivanje se vrši na <b>Datum knjiženja avansne uplate</b><br>
    Ukoliko je <b>Onemogućeno</b> - usklađivanje se vrši na stariji od 2 sledeća datuma: <b>Datum fakture</b> ili <b>Datum knjiženja avansne uplate</b><br>

en: If Auto Opt In is checked, then the customers will be automatically linked with the concerned Loyalty Program (on save)
sr_CS: Ukoliko je Automatska prijava označena, kupci će automatski biti povezani sa odgovarajućim programom lojalnosti (pri čuvanju)

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
sr_CS: Ukoliko je prihod ili rashod

en: If an operation is divided into sub operations, they can be added here.
sr_CS: Ukoliko je operacija podeljena na podoperacije, one se mogu dodavati ovde.

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
sr_CS: Ukoliko je prazno, koristiće se račun matičnog skladišta ili podrazumevani račun kompanije u transakcijama

note: Description of the 'Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If checked, Rejected Quantity will be included while making Purchase Invoice from Purchase Receipt.
sr_CS: Ukoliko je označeno, odbijena količina će biti uključena prilikom kreiranja ulazne fakture iz prijemnice nabavke.

note: Description of the 'Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: If checked, Stock will be reserved on <b>Submit</b>
sr_CS: Ukoliko je označeno, zalihe će biti rezervisane prilikom <b>Podnošenja</b>

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If checked, picked qty won't automatically be fulfilled on submit of pick list.
sr_CS: Ukoliko je označeno, odabrana količina neće biti automatski ostvarena prilikom podnošenja liste za odabir.

note: Description of the 'Considered In Paid Amount' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Paid Amount in Payment Entry
sr_CS: Ukoliko je označeno, iznos poreza će se smatrati kao da je već uključen u plaćeni iznos u unosu uplate

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
sr_CS: Ukoliko je označeno, iznos poreza će se smatrati kao da je već uključen u iskazanu cenu/ iskazani iznos

en: If checked, we will create demo data for you to explore the system. This demo data can be erased later.
sr_CS: Ukoliko je označeno, kreiraće se demo podaci u cilju istraživanja sistema. Ovi podaci mogu biti obrisani kasnije.

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
sr_CS: Ukoliko je različito od adrese kupca

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
sr_CS: Ukoliko je onemogućeno, polje 'Slovima' neće biti vidljivo ni u jednoj transakciji

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
sr_CS: Ukoliko je onemogućeno, polje 'Zaokruženi ukupni iznos' neće biti vidljivo ni u jednoj transakciji

note: Description of the 'Ignore Pricing Rule' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't apply the pricing rule on the delivery note which will be create from the pick list
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, sistem neće primenjivati pravilo određivanja cene na otpremnicu koja će biti kreirana sa liste za odabir

note: Description of the 'Pick Manually' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't override the picked qty / batches / serial numbers.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, sistem neće zameniti odabranu količinu / šarže / serijske brojeve.

note: Description of the 'Send Document Print' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, a print of this document will be attached to each email
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, štampana verzija ovog dokumenta će biti priložena svakom imejlu

note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, dodatni unosi u knjigama će biti napravljeni za popuste u posebnom računu za popuste

note: Description of the 'Send Attached Files' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, all files attached to this document will be attached to each email
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, svi fajlovi priloženi ovom dokumentu biće priloženi svakom imejlu

note: Description of the 'Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, do not update serial / batch values in the stock transactions on creation of auto Serial 
     / Batch Bundle.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, nemojte ažurirati vrednosti serije / šarže u transakcijama zaliha prilikom kreiranja automatskog paketa
    serije / šarže.

note: Description of the 'Consider Projected Qty in Calculation' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If enabled, formula for <b>Qty to Order</b>: <br>
    Required Qty (BOM) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Projected Qty</a>. <br> This helps avoid over-ordering.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, formula za <b>Količina za naručivanje</b>: <br>
    Potrebna količina (sastavnica) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Očekivana količina</a>. <br>Ovo pomaže u izbegavanju prekomernog naručivanja.

note: Description of the 'Consider Projected Qty in Calculation (RM)' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If enabled, formula for <b>Required Qty</b>: <br>
    Required Qty (BOM) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Projected Qty</a>. <br> This helps avoid over-ordering.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, formula za <b>Potrebnu količinu</b>: <br>
    Zahtevana količina (sastavnica) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Očekivana količina</a>. <br> Ovo pomaže u izbegavanju prekomernog naručivanja.

note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, unosi u knjigama će biti postavljeni za iznos promene u maloprodajnim transakcijama

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: If enabled, the consolidated invoices will have rounded total disabled
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, konsolidovane fakture će imati onemogućen zaokruženi ukupni iznos

note: Description of the 'Allow Internal Transfers at Arm's Length Price' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the item rate won't adjust to the valuation rate during internal transfers, but accounting will still use the valuation rate.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, cena stavke neće se prilagoditi stopi vrednovanja tokom unutrašnjih prenosa, ali računovodstvo će i dalje koristiti stopu vrednovanja.

note: Description of the 'Allow UOM with Conversion Rate Defined in Item' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will allow selecting UOMs in sales and purchase transactions only if the conversion rate is set in the item master.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, sistem će dozvoliti odabir jedinica mere u prodajnim i nabavnim transakcijama samo ukoliko je faktor konverzije postavljen u podacima stavke.

note: Description of the 'Set Valuation Rate for Rejected Materials' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If enabled, the system will generate an accounting entry for materials rejected in the Purchase Receipt.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, sistem će generisati računovodstveni unos za odbijeni materijal u prijemnici nabavke.

note: Description of the 'Do Not Use Batch-wise Valuation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will use the moving average valuation method to calculate the valuation rate for the batched items and will not consider the individual batch-wise incoming rate.
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, sistem će koristiti metodu vrednovanja po prosečnoj vrednosti za izračunavanje stope vrednovanja za stavke šarže i neće uzimati u obzir pojedinačnu ulaznu stopu po šarži.

note: Description of the 'Validate Applied Rule' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If enabled, then system will only validate the pricing rule and not apply automatically. User has to manually set the discount percentage / margin / free items to validate the pricing rule
sr_CS: Ukoliko je omogućeno, sistem će samo validirati pravilo određivanja cena, i neće ga primeniti automatski. Korisnik mora ručno postaviti procenat popusta / marže / besplatne stavke u cilju validacije pravilnog određivanja cena

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
sr_CS: Ukoliko je stavka varijanta neke stavke onda će opis, slika, cene, porezi i slično biti postavljeni prema šablonu osim ako nisu izričito navedeni

note: Description of the 'Get Items for Purchase / Transfer' (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: If items in stock, proceed with Material Transfer or Purchase.
sr_CS: Ukoliko je stavka na zalihama, nastavite sa prenosom materijala ili nabavkom.

note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
sr_CS: Ukoliko je navedeno, sistem će omogućiti samo korisnicima sa ovom ulogom da kreiraju ili izmene bilo koju transakciju zaliha raniju od najnovije za određenu stavku i skladište. Ukoliko je ostavljeno prazno, omogućava se svim korisnicima da kreiraju/uređuju transakcije sa ranijim datumom.

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
sr_CS: Ukoliko ima više od jednog pakovanja iste vrste (za štampu)

en: If not, you can Cancel / Submit this entry
sr_CS: Ukoliko nije, možete otkazati/ podneti ovaj unos

note: Description of the 'Free Item Rate' (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If rate is zero then item will be treated as "Free Item"
sr_CS: Ukoliko je cena nula, stavke će se tretirati kao "Besplatna stavka"

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
sr_CS: Ukoliko je podugovoreno dobavljaču

en: If the BOM results in Scrap material, the Scrap Warehouse needs to be selected.
sr_CS: Ukoliko sastavnica rezultira otpisanim stavkama, potrebno je izabrati skladište za otpis.

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
sr_CS: Ukoliko je račun zaključan, unos je dozvoljen samo ograničenom broju korisnika.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
sr_CS: Ukoliko se stavka knjiži kao stavka sa nultom stopom vrednovanja u ovom unosu, omogućite opciju 'Dozvoli nultu stopu vrednovanja' u tabeli stavki {0}.

en: If the selected BOM has Operations mentioned in it, the system will fetch all Operations from BOM, these values can be changed.
sr_CS: Ukoliko izabrana sastavnica ima navedene operacije, sistem će preuzeti sve operacije iz sastavnice, a te vrednosti se mogu promeniti.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
sr_CS: Ukoliko nije dozvoljenom vremenski termin, komunikaciju će obavljati ova grupa

en: If there is no title column, use the code column for the title.
sr_CS: Ukoliko nema kolone za naslov, koristite kolonu sa šifrom za naslov.

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
sr_CS: Ukoliko je ova opcija označena, plaćeni iznos će biti podeljen i raspoređen prema iznosima u rasporedu plaćanja za svaki uslov plaćanja

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
sr_CS: Ukoliko je ovo označeno, nove fakture će se kreirati na početku meseca ili kvartala bez obzira na početni datum trenutke fakture

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
sr_CS: Ukoliko ovo nije označeno, nalozi knjiženja će biti sačuvani kao nacrti i moraće se ručno podneti

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
sr_CS: Ukoliko ovo nije označeno, direktni unosi u glavnu knjigu će biti kreirani za knjiženje razgraničenih prihoda ili rashoda

en: If this is undesirable please cancel the corresponding Payment Entry.
sr_CS: Ukoliko ovo nije poželjno, otkažite odgovarajući unos uplate.

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
sr_CS: Ukoliko ova stavka ima varijante, ne može biti izabrana u prodajnim porudžbinama itd.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
sr_CS: Ukoliko je ova opcija postavljena na 'Da', ERPNext neće dozvoliti kreiranje ulazne fakture bez prethodnog kreiranja nabavne porudžbine. Ova konfiguracija se može zaobići omogućavanjem opcije 'Dozvoli kreiranje ulazne fakture bez nabavne porudžbine' u šifarniku dobavljača.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
sr_CS: Ukoliko je ova opcija postavljena na 'Da', ERPNext neće dozvoliti ulazne fakture bez prethodnog kreiranja prijemnica nabavke. Ova konfiguracija se može zaobići omogućavanjem opcije 'Dozvoli kreiranje ulazne fakture bez prijemnice nabavke' u šifarniku dobavljača.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
sr_CS: Ukoliko je označeno, više materijala može biti korišćeno za jedan radni nalog. Ovo je korisno ukoliko se proizvodi jedan ili više vremenski zahtevnih proizvoda.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
sr_CS: Ukoliko je označeno, cene iz sastavnica će se automatski ažurirati na osnovu stope vrednovanja / cenovnika / poslednje nabavke sirovina.

en: If unlimited expiry for the Loyalty Points, keep the Expiry Duration empty or 0.
sr_CS: Ukoliko lojalti poeni nemaju ograničeni rok trajanja, ostavite polje roka trajanja kao prazno ili unesite 0.

note: Description of the 'Is Rejected Warehouse' (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: If yes, then this warehouse will be used to store rejected materials
sr_CS: Ukoliko je odgovor da, ovo skladište će se koristiti za čuvanje odbijenog materijala

en: If you are maintaining stock of this Item in your Inventory, ERPNext will make a stock ledger entry for each transaction of this item.
sr_CS: Ukoliko vodite zalihe ove stavke u svom inventaru, ERPNext će napraviti unos u knjigu zaliha za svaku transakciju ove stavke.

note: Description of the 'Unreconciled Entries' (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: If you need to reconcile particular transactions against each other, then please select accordingly. If not, all the transactions will be allocated in FIFO order.
sr_CS: Ukoliko treba da uskladite određene transakcije međusobno, izaberite odgovarajuću opciju. U suprotnom, sve transakcije će biti raspoređene prema FIFO redosledu.

en: If you still want to proceed, please disable 'Skip Available Sub Assembly Items' checkbox.
sr_CS: Ukoliko i dalje želite da nastavite, onemogućite opciju 'Preskoči dostupne stavke podsklopa'.

en: If you still want to proceed, please enable {0}.
sr_CS: Ukoliko i dalje želite da nastavite, omogućite {0}.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
sr_CS: Ukoliko {0} {1} količine stavke {2}, šema {3} će biti primenjena na tu stavku.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
sr_CS: Ukoliko {0} {1} vrednosti stavke {2}, šema {3} će biti primenjena na tu stavku.

note: Description of the 'Delimiter options' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
sr_CS: Ukoliko Vaš CSV koristit drugačiji razdelnik, unesite taj karakter ovde, pazeći da ne uključite razmake ili dodatne karaktere.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
sr_CS: Ignoriši

note: Label of the ignore_account_closing_balance (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Account Closing Balance
sr_CS: Ignoriši zatvaranje stanja računa

en: Ignore Closing Balance
sr_CS: Ignoriši završno stanje

note: Label of the ignore_default_payment_terms_template (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice'
en: Ignore Default Payment Terms Template
sr_CS: Ignoriši podrazumevani šablon uslova plaćanja

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
sr_CS: Ignoriši preklapanje radnog vremena zaposlenih lica

en: Ignore Empty Stock
sr_CS: Ignoriši prazne zalihe

note: Label of the ignore_exchange_rate_revaluation_journals (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore Exchange Rate Revaluation Journals
sr_CS: Ignoriši dnevnike revalorizacije deviznog kursa

en: Ignore Existing Ordered Qty
sr_CS: Ignoriši postojeće naručene količine

en: Ignore Existing Projected Quantity
sr_CS: Ignoriši postojeću očekivanu količinu

note: Label of the ignore_is_opening_check_for_reporting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Is Opening check for reporting
sr_CS: Ignoriši proveru za otvaranje stanja za izveštavanje

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
sr_CS: Ignoriši pravila o cenama

en: Ignore Pricing Rule is enabled. Cannot apply coupon code.
sr_CS: Pravilo o cenama je omogućeno. Nije moguće primeniti šifru kupona.

note: Label of the ignore_cr_dr_notes (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore System Generated Credit / Debit Notes
sr_CS: Ignoriši dugovne/potražne beleške generisane od strane sistema

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
sr_CS: Ignoriši preklapanje vremena korisnika

note: Description of the 'Add Manually' (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Ignore Voucher Type filter and Select Vouchers Manually
sr_CS: Ignoriši filter za vrstu dokumenta i ručno izaberi dokumente

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
sr_CS: Ignoriši preklapanje vremena na radnim stanicama

note: Description of the 'Ignore Is Opening check for reporting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignores legacy Is Opening field in GL Entry that allows adding opening balance post the system is in use while generating reports
sr_CS: Ignoriši polje za otvaranje stanja u unosu u glavnu knjigu koje omogućava dodavanje početnog stanja nakon što je sistem u upotrebi prilikom generisanja izveštaja

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
sr_CS: Slika

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
sr_CS: Pregled slike

en: Impairment
sr_CS: Oštećenje

en: Implementation Partner
sr_CS: Partner za implementaciju

en: Import
sr_CS: Uvoz

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
sr_CS: Uvezi kontni okvir iz CSV datoteke

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
sr_CS: Uvezi podatke

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
sr_CS: Uvezi datoteku

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
sr_CS: Greške i upozorenja pri uvozu datoteke

en: Import Genericode File
sr_CS: Uvezi genericode datoteku

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
sr_CS: Uvezi fakture

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log
sr_CS: Evidencija uvoza podataka

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
sr_CS: Pregled evidencije uvoza podataka

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
sr_CS: Pregled uvoza

en: Import Progress
sr_CS: Napredak uvoza

en: Import Successful
sr_CS: Uvoz uspešan

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
sr_CS: Vrsta uvoza

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
sr_CS: Vrsta uvoza

en: Import Using CSV file
sr_CS: Uvoz pomoću CSV datoteke

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
sr_CS: Upozorenja pri uvozu

en: Import completed. {0} common codes created.
sr_CS: Uvoz završen. Kreirano je {0} zajedničkih šifara.

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
sr_CS: Uvezi iz Google Sheets

en: Import in Bulk
sr_CS: Masovni uvoz

en: Importing Common Codes
sr_CS: Uvoz zajedničkih šifara

en: Importing {0} of {1}, {2}
sr_CS: Uvoz {0}, od {1}, {2}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
sr_CS: Na održavanju

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
sr_CS: U minutima

note: Description of the 'Time' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: In Minutes
sr_CS: U minutima

en: In Party Currency
sr_CS: U valuti stranke

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
sr_CS: U procentima

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
sr_CS: U procesu

en: In Production
sr_CS: U proizovdnji

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Option 
en: In Progress
sr_CS: U toku

en: In Qty
sr_CS: U količini

en: In Stock
sr_CS: Na zalihama

en: In Stock Qty
sr_CS: Količina na zalihama

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
sr_CS: U tranzitu

en: In Transit Transfer
sr_CS: Prenos u tranzitu

en: In Transit Warehouse
sr_CS: Skladište u tranzitu

en: In Value
sr_CS: U vrednosti

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
sr_CS: Slovima

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
sr_CS: Slovima (valuta kompanije)

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
sr_CS: Slovima (za izvoz) će biti vidljivo kada sačuvate otpremnicu.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
sr_CS: Slovima će biti vidljivo kada sačuvate otpremnicu.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
sr_CS: Slovima će biti vidljivo kada sačuvate izlaznu fakturu.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
sr_CS: Slovima će biti vidljivo kada sačuvate prodajnu porudžbinu.

note: Description of the 'Completed Time' (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: In mins
sr_CS: U minutima

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
sr_CS: U minutima

en: In row {0} of Appointment Booking Slots: "To Time" must be later than "From Time".
sr_CS: U redu {0} tremin za zakazivanje: "Vreme završetka" mora biti kasnije od "Vreme početka".

en: In stock
sr_CS: Na zalihama

en: In the case of multi-tier program, Customers will be auto assigned to the concerned tier as per their spent
sr_CS: U slučaju kada program ima više nivoa, kupci će automatski biti dodeljeni odgovarajućem nivou prema njihovoj potrošnji

en: In this section, you can define Company-wide transaction-related defaults for this Item. Eg. Default Warehouse, Default Price List, Supplier, etc.
sr_CS: U okviru ovog odeljka možete definisati podrazumevane vrednosti za transakcije na nivou kompanije za ovu stavku. Na primer, podrazumevano skladište, podrazumevani cenovnik, dobavljač itd.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
sr_CS: Neaktivan

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
sr_CS: Neaktivni kupci

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
sr_CS: Neaktivne prodajne stavke

note: Label of the off_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Inactive Status
sr_CS: Neaktivan status

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
sr_CS: Podsticaji

note: Name of a UOM
en: Inch
sr_CS: Inč

note: Name of a UOM
en: Inch Pound-Force
sr_CS: Inč Stopa-Sila

note: Name of a UOM
en: Inch/Minute
sr_CS: Inč/Minut

note: Name of a UOM
en: Inch/Second
sr_CS: Inč/Sekund

note: Name of a UOM
en: Inches Of Mercury
sr_CS: Inči žive

en: Include Account Currency
sr_CS: Uključi valutu računa

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
sr_CS: Uključi rezime starosti potraživanja

en: Include Closed Orders
sr_CS: Uključi zatvorene porudžbine

en: Include Default FB Assets
sr_CS: Uključi podrazumevanu imovinu u finansijskim evidencijama

en: Include Default FB Entries
sr_CS: Uključi podrazumevane unose u finansijskim evidencijama

en: Include Disabled
sr_CS: Uključi onemogućeno

en: Include Expired
sr_CS: Uključi isteklo

en: Include Expired Batches
sr_CS: Uključi istekle šarže

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
sr_CS: Uključi detaljne stavke

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
sr_CS: Uključi stavke u proizvodnji

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
sr_CS: Uključi stavke van zaliha

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
sr_CS: Uključi maloprodajne transakcije

en: Include Payment
sr_CS: Uključi uplatu

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
sr_CS: Uključi uplatu (maloprodaja)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
sr_CS: Uključi usklađene unose

note: Label of the include_safety_stock (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Safety Stock in Required Qty Calculation
sr_CS: Uključi sigurnosne zalihe u obračun potrebene količine

en: Include Sub-assembly Raw Materials
sr_CS: Uključi sirovine za podsklopove

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
sr_CS: Uključi podugovorene stavke

en: Include Timesheets in Draft Status
sr_CS: Uključi evidenciju vremena u statusu nacrta

en: Include UOM
sr_CS: Uključi jedinicu mere

en: Include Zero Stock Items
sr_CS: Uključi stavke koje imaju vrednost nula na zalihama

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
sr_CS: Uključi u bruto

en: Included in Gross Profit
sr_CS: Uključi u bruto dobit

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
sr_CS: Uključujući stavke za podsklopove

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
sr_CS: Prihod

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
sr_CS: Račun prihoda

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
sr_CS: Dolazno

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Handling Schedule
sr_CS: Raspored za upravljanje dolaznim pozivima

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Settings
sr_CS: Postavke dolaznih poziva

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
sr_CS: Jedinična ulazna cena

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Incoming Rate (Costing)
sr_CS: Jedinična ulazna cena (troškovno)

en: Incoming call from {0}
sr_CS: Dolazni poziv od {0}

en: Incompatible Setting Detected
sr_CS: Otkrivena nekompatibilna podešavanja

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
sr_CS: Pogrešan saldo količine nakon transakcije

en: Incorrect Batch Consumed
sr_CS: Utrošena netačna šarža

en: Incorrect Check in (group) Warehouse for Reorder
sr_CS: Netačno skladište za ponovno naručivanje

en: Incorrect Component Quantity
sr_CS: Netačna količina komponenti

en: Incorrect Date
sr_CS: Netačan datum

en: Incorrect Invoice
sr_CS: Netačna faktura

en: Incorrect Payment Type
sr_CS: Netačna vrsta plaćanja

en: Incorrect Reference Document (Purchase Receipt Item)
sr_CS: Netačan referentni dokument (stavka prijemnice nabavke)

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
sr_CS: Neispravno vrednovanje serijskog broja

en: Incorrect Serial Number Consumed
sr_CS: Utrošen netačan broj serije

note: Name of a report
en: Incorrect Serial and Batch Bundle
sr_CS: Netačni paketi serija i šarži

note: Name of a report
en: Incorrect Stock Value Report
sr_CS: Izveštaj o netačnoj vrednosti zaliha

en: Incorrect Type of Transaction
sr_CS: Netačan vrsta transakcije

en: Incorrect Warehouse
sr_CS: Netačno skladište

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
sr_CS: Pronađen je netačan broj unosa u glavnoj knjizi. Možda ste izabrali pogrešan račun u transakciji.

note: Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the incoterm (Link) field in Do
en: Incoterm
sr_CS: Incoterm (Pariteti)

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Increase In Asset Life (Months)
sr_CS: Povećanje životnog veka imovine (meseci)

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Repair'
en: Increase In Asset Life(Months)
sr_CS: Povećanje životnog veka imovine (meseci)

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
sr_CS: Povećanje

en: Increment cannot be 0
sr_CS: Povećanje ne može biti 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
sr_CS: Povećanje za atribut {0} ne može biti 0

note: Label of the indent (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Indent
sr_CS: Zahtev

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
sr_CS: Označava da je paket deo ove isporuke (isključivo nacrt)

note: Label of the indicator_color (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
sr_CS: Boja indikatora

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Expense
sr_CS: Indirektni trošak

en: Indirect Expenses
sr_CS: Indirektni troškovi

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
sr_CS: Indirektni prihod

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
sr_CS: Individualni

en: Individual GL Entry cannot be cancelled.
sr_CS: Pojedinačni unos u glavnu knjigu ne može se otkazati.

en: Individual Stock Ledger Entry cannot be cancelled.
sr_CS: Pojedinačni unos u knjigu zaliha ne može se otkazati.

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
sr_CS: Industrija

note: Name of a DocType
en: Industry Type
sr_CS: Vrsta industrije

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
sr_CS: Početno imejl obaveštenje je poslato

note: Label of the initialize_doctypes_table (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Initialize Summary Table
sr_CS: Pokreni tabelu rezimea

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
sr_CS: Inicirano

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
sr_CS: Unesite nove zapise

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
sr_CS: Inspekciju izvršio

en: Inspection Rejected
sr_CS: Inspekcija odbijena

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
sr_CS: Inspekcija je potrebna

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
sr_CS: Inspekcija je potrebna pre isporuke

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
sr_CS: Inspekcija je potrebna pre nabavke

en: Inspection Submission
sr_CS: Podnošenje inspekcije

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
sr_CS: Vrsta inspekcije

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
sr_CS: Datum instalacije

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
sr_CS: Napomena o instalaciji

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
sr_CS: Stavka u napomeni o instalaciji

en: Installation Note {0} has already been submitted
sr_CS: Napomena o instalaciji {0} je već podneta

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
sr_CS: Status instalacije

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
sr_CS: Vreme instalacije

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
sr_CS: Datum instalacije ne može biti pre datuma isporuke za stavku {0}

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
sr_CS: Instalirana količina

en: Installing presets
sr_CS: Instalacija podešavanja

note: Label of the instruction (Small Text) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Instruction
sr_CS: Uputstvo

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
sr_CS: Uputstva

en: Insufficient Capacity
sr_CS: Nedovoljan kapacitet

en: Insufficient Permissions
sr_CS: Nedovoljne dozvole

en: Insufficient Stock
sr_CS: Nedovoljno zaliha

en: Insufficient Stock for Batch
sr_CS: Nedovoljno zaliha za šaržu

note: Label of the insurance_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset'
en: Insurance
sr_CS: Osiguranje

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
sr_CS: Osiguravajuća kompanija

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
sr_CS: Detalji osiguranja

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
sr_CS: Datum isteka osiguranja

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
sr_CS: Datum početka osiguranja

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
sr_CS: Datum početka osiguranja treba biti manji od datuma isteka osiguranja

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
sr_CS: Osigurana vrednost

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
sr_CS: Osiguravač

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
sr_CS: Detalji integracije

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
sr_CS: ID Integracije

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
sr_CS: Referenca fakture izmđeu povezanih kompanija

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
sr_CS: Međukompanijski nalog knjiženja

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
sr_CS: Referenca međukompanijskog naloga knjiženja

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
sr_CS: Referenca narudžbine između povezanih kompanija

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
sr_CS: Referenca između povezanih kompanija

note: Label of the inter_transfer_reference_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Inter Transfer Reference
sr_CS: Referenca međukompanijskog transfera

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
sr_CS: Podešavanje međuskladišnog prenosa

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
sr_CS: Kamata

en: Interest and/or dunning fee
sr_CS: Kamata i/ili naknada za opomenu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
sr_CS: Zainteresovan

en: Internal
sr_CS: Interni

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
sr_CS: Interni kupac

en: Internal Customer for company {0} already exists
sr_CS: Interni kupac za kompaniju {0} već postoji

en: Internal Sale or Delivery Reference missing.
sr_CS: Nedostaje referenca za internu prodaju ili isporuku.

en: Internal Sales Reference Missing
sr_CS: Nedostaje referenca za internu prodaju

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
sr_CS: Interni dobavljač

en: Internal Supplier for company {0} already exists
sr_CS: Interni dobavljač za kompaniju {0} već postoji

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
sr_CS: Interni transfer

en: Internal Transfer Reference Missing
sr_CS: Nedostaje referenca za interni transfer

en: Internal Transfers
sr_CS: Interni transferi

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
sr_CS: Interna radna istorija

en: Internal transfers can only be done in company's default currency
sr_CS: Interni transferi mogu se obaviti samo u osnovnoj valuti kompanije

en: Internet Publishing
sr_CS: Internet izdavanje

note: Description of the 'Auto Reconciliation Job Trigger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Interval should be between 1 to 59 MInutes
sr_CS: Interval mora biti između 1 i 59 minuta

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
sr_CS: Uvod

en: Invalid
sr_CS: Nevažeće

en: Invalid Account
sr_CS: Nevažeći račun

en: Invalid Allocated Amount
sr_CS: Nevažeći raspoređeni iznos

en: Invalid Amount
sr_CS: Nevažeći iznos

en: Invalid Attribute
sr_CS: Nevažeći atribut

en: Invalid Auto Repeat Date
sr_CS: Nevažeći datum automatskog ponavljanja

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
sr_CS: Nevažeći bar-kod. Ne postoji stavka koja je priložena sa ovim bar-kodom.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
sr_CS: Nevažeća okvirna narudžbina za izabranog kupca i stavku

en: Invalid Child Procedure
sr_CS: Nevažeća zavisna procedura

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
sr_CS: Nevažeća kompanija za međukompanijsku transakciju.

en: Invalid Cost Center
sr_CS: Nevažeći troškovni centar

en: Invalid Credentials
sr_CS: Nevažeći kredencijali

en: Invalid Delivery Date
sr_CS: Nevažeći datum isporuke

en: Invalid Discount
sr_CS: Nevažeći popust

en: Invalid Document
sr_CS: Nevažeći dokument

en: Invalid Document Type
sr_CS: Nevažeća vrsta dokumenta

en: Invalid Formula
sr_CS: Nevažeća formula

en: Invalid Gross Purchase Amount
sr_CS: Nevažeći ukupan iznos nabavke

en: Invalid Group By
sr_CS: Nevažeće grupisanje po

en: Invalid Item
sr_CS: Nevažeća stavka

en: Invalid Item Defaults
sr_CS: Nevažeći podrazumevani podaci za stavku

note: Name of a report
en: Invalid Ledger Entries
sr_CS: Nevažeći računovodstveni unosi

en: Invalid Opening Entry
sr_CS: Nevažeći unos početnog stanja

en: Invalid POS Invoices
sr_CS: Nevažeći fiskalni računi

en: Invalid Parent Account
sr_CS: Nevažeći matični račun

en: Invalid Part Number
sr_CS: Nevažeći broj dela

en: Invalid Posting Time
sr_CS: Nevažeće vreme knjiženja

en: Invalid Primary Role
sr_CS: Nevažeća primarna uloga

en: Invalid Priority
sr_CS: Nevažeći prioritet

en: Invalid Process Loss Configuration
sr_CS: Nevažeća konfiguracija gubitaka u procesu

en: Invalid Purchase Invoice
sr_CS: Nevažeća ulazna faktura

en: Invalid Qty
sr_CS: Nevažeća količina

en: Invalid Quantity
sr_CS: Nevažeća količina

en: Invalid Return
sr_CS: Nevažeći povrat

en: Invalid Sales Invoices
sr_CS: Nevažeće izlazne fakture

en: Invalid Schedule
sr_CS: Nevažeći raspored

en: Invalid Selling Price
sr_CS: Nevažeća prodajna cena

en: Invalid Serial and Batch Bundle
sr_CS: Nevažeći broj paketa serije i šarže

en: Invalid URL
sr_CS: Nevažeći URL

en: Invalid Value
sr_CS: Nevažeća vrednost

en: Invalid Warehouse
sr_CS: Nevažeće skladište

en: Invalid amount in accounting entries of {} {} for Account {}: {}
sr_CS: Nevažeći iznos u računovodstvenim unosima za {} {} za račun {}: {}

en: Invalid condition expression
sr_CS: Nevažeći izraz uslova

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
sr_CS: Nevažeći razlog gubitka {0}, molimo kreirajte nov razlog gubitka

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
sr_CS: Nevažeća serija imenovanja (. nedostaje) za {0}

en: Invalid reference {0} {1}
sr_CS: Nevažeća referenca {0} {1}

en: Invalid result key. Response:
sr_CS: Nevažeći ključ rezultata. Odgovor:

en: Invalid value {0} for {1} against account {2}
sr_CS: Nevažeća vrednost {0} za {1} u odnosu na račun {2}

en: Invalid {0}
sr_CS: Nevažeće {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
sr_CS: Nevažeće {0} za međukompanijsku transakciju.

en: Invalid {0}: {1}
sr_CS: Nevažeće {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
sr_CS: Inventar

note: Name of a DocType
en: Inventory Dimension
sr_CS: Dimenzija inventara

en: Inventory Dimension Negative Stock
sr_CS: Negativno stanje zalihe po dimenziji inventara

note: Label of the inventory_dimension_key (Small Text) field in DocType 'Stock Closing Balance'
en: Inventory Dimension key
sr_CS: Ključ dimenzije inventara

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
sr_CS: Postavke inventara

en: Investment Banking
sr_CS: Investiciono bankarstvo

en: Investments
sr_CS: Investicije

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) fiel
en: Invoice
sr_CS: Faktura

note: Label of the enable_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
sr_CS: Otkazivanje fakture

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
sr_CS: Datum izdavanja

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
sr_CS: Diskontovanje fakture

en: Invoice Grand Total
sr_CS: Ukupan zbir fakture

en: Invoice ID
sr_CS: Faktura ID

note: Label of the invoice_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Invoice Limit
sr_CS: Limit za fakture

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
sr_CS: Broj fakture

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
sr_CS: Deo fakture

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
sr_CS: Deo fakture (%)

en: Invoice Posting Date
sr_CS: Datum knjiženja fakture

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
sr_CS: Serija fakture

en: Invoice Status
sr_CS: Status fakture

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
sr_CS: Vrsta fakture

en: Invoice already created for all billing hours
sr_CS: Faktura je već kreirana za sve obračunske sate

note: Label of the invoice_and_billing_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
sr_CS: Faktura i fakturisanje

en: Invoice can't be made for zero billing hour
sr_CS: Faktura ne može biti napravljena za nula fakturisanih sati

en: Invoiced Amount
sr_CS: Fakturisani iznos

en: Invoiced Qty
sr_CS: Fakturisana količina

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
sr_CS: Fakture

note: Description of the 'Allocated' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Invoices and Payments have been Fetched and Allocated
sr_CS: Fakture i uplate su preuzete i raspoređene

note: Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace
en: Invoicing
sr_CS: Fakturisanje

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
sr_CS: Funkcionalnosti fakturisanja

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
sr_CS: Ulazno

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
sr_CS: Račun obaveza

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
sr_CS: Aktivno

note: Label of the is_additional_item (Check) field in DocType 'Work Order Item'
en: Is Additional Item
sr_CS: Dodatna stavka

note: Label of the is_adjustment_entry (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Adjustment Entry
sr_CS: Korektivni unos

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
sr_CS: Avans

note: Label of the is_alternative (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Alternative
sr_CS: Alternativno

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
sr_CS: Podložno naplati

note: Label of the is_billing_contact (Check) field in DocType 'Contact'
en: Is Billing Contact
sr_CS: Kontakt za fakturisanje

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
sr_CS: Otkazano

note: Label of the is_cash_or_non_trade_discount (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Cash or Non Trade Discount
sr_CS: Gotovinski ili nerealizovani popust

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
sr_CS: Kompanija

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
sr_CS: Kompanijski račun

note: Label of the is_composite_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Asset
sr_CS: Kompozitna imovina

note: Label of the is_composite_component (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Component
sr_CS: Kompozitna komponenta

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
sr_CS: Konsolidovano

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
sr_CS: Kontenjer

note: Label of the is_corrective_job_card (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Corrective Job Card
sr_CS: Korektivna radna kartica

note: Label of the is_corrective_operation (Check) field in DocType 'Operation'
en: Is Corrective Operation
sr_CS: Korektivna operacija

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
sr_CS: Kumulativno

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
sr_CS: Stavka obezbeđena od strane kupca

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
sr_CS: Podrazumevano

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
sr_CS: Podrazumevani račun

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
sr_CS: Podrazumevani jezik

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
sr_CS: Da li je potrebna otpremnica za kreiranje izlazne fakture?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
sr_CS: Sa popustom

note: Label of the is_exchange_gain_loss (Check) field in DocType 'Payment Entry Deduction'
en: Is Exchange Gain / Loss?
sr_CS: Prihod/rashod kursnih razlika?

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
sr_CS: Postojeća imovina

note: Label of the is_expandable (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Is Expandable
sr_CS: Razloživa

note: Label of the is_final_finished_good (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Is Final Finished Good
sr_CS: Da li je gotov proizvod konačan proizvod

note: Label of the is_finished_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Is Finished Item
sr_CS: Finalna stavka

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
sr_CS: Da li je osnovno sredstvo

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
sr_CS: Besplatna stavka

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
sr_CS: Zaključano

note: Label of the is_fully_depreciated (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Fully Depreciated
sr_CS: Potpuno amortizovano

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
sr_CS: Grupa

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Group Warehouse
sr_CS: Grupno skladište

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
sr_CS: Interni kupac

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
sr_CS: Interni dobavljač

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
sr_CS: Obavezno

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
sr_CS: Važan događaj

note: Label of the is_old_subcontracting_flow (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Is Old Subcontracting Flow
sr_CS: Da li je stari tok podugovaranja

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
sr_CS: Početno

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
sr_CS: Unos početnog stanja

note: Label of the is_outward (Check) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Is Outward
sr_CS: Izlazno

note: Label of the is_packed (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Packed
sr_CS: Upakovana stavka

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
sr_CS: Plaćeno

note: Label of the is_paused (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Paused
sr_CS: Pauzirano

note: Label of the is_period_closing_voucher_entry (Check) field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Is Period Closing Voucher Entry
sr_CS: Dokument za periodično zatvaranje

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
sr_CS: Da li je potrebna nabavna porudžbina za kreiranje ulazne fakture i prijemnice nabavke?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
sr_CS: Da li je potrebna prijemnica nabavke za kreiranje ulazne fakture?

note: Label of the is_debit_note (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
sr_CS: Korektivni unos cene (Dokument o povećanju)

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
sr_CS: Rekurzivno

note: Label of the is_rejected (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Rejected
sr_CS: Odbijeno

note: Label of the is_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Rejected Warehouse
sr_CS: Skladište odbijenih zaliha

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return 
en: Is Return
sr_CS: Povrat

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
sr_CS: Povrat (Dokument o smanjenju)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
sr_CS: Povrat (Dokument o povećanju)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
sr_CS: Da li je potrebna prodajna porudžbina za kreiranje izlazne fakture i otpremnice?

note: Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Is Scrap Item
sr_CS: Otpisana stavka

note: Label of the is_short_year (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Is Short/Long Year
sr_CS: Kratka/Duga oznaka godine

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
sr_CS: Standardno

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Is Stock Item
sr_CS: Stavka zaliha

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
sr_CS: Podugovoreno

note: Label of the is_system_generated (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Is System Generated
sr_CS: Sistemski generisano

note: Label of the is_tax_withholding_account (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Is Tax Withholding Account
sr_CS: Račun za porez po odbitku

note: Label of the is_template (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Template
sr_CS: Šablon

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
sr_CS: Prevoznik

note: Label of the is_your_company_address (Check) field in DocType 'Address'
en: Is Your Company Address
sr_CS: Adresa Vaše kompanije

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
sr_CS: Pretplata

note: Label of the is_created_using_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is created using POS
sr_CS: Kreirano korišćenjem maloprodaje

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
sr_CS: Da li je ovaj porez uključen u osnovnu cenu?

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
sr_CS: Izdavanje

note: Name of a report
en: Issue Analytics
sr_CS: Analitika upita

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
sr_CS: Izdaj dokument o smanjenju

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
sr_CS: Datum izdavanja

en: Issue Material
sr_CS: Izdavanje materijala

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
sr_CS: Prioritet izdavanja

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
sr_CS: Proizašlo iz

note: Name of a report
en: Issue Summary
sr_CS: Rezime upita

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
sr_CS: Vrsta izdavanja

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
sr_CS: Izdaj dokument o povećanju sa količinom 0 protiv postojeće izlazne fakture

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
sr_CS: Izdato

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
sr_CS: Izdate stavke protiv radnog naloga

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
sr_CS: Upiti

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
sr_CS: Datum izdavanja

en: It can take upto few hours for accurate stock values to be visible after merging items.
sr_CS: Može potrajati nekoliko sati da tačne vrednosti zaliha postanu vidljive nakon spajanja stavki.

en: It is needed to fetch Item Details.
sr_CS: Potrebno je preuzeti detalje stavki.

en: It's not possible to distribute charges equally when total amount is zero, please set 'Distribute Charges Based On' as 'Quantity'
sr_CS: Nije moguće ravnomerno raspodeliti troškove kada je ukupni iznos nula, molimo postavite 'Raspodeli troškove zasnovane na' kao 'Količina'

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
sr_CS: Stavka

en: Item 1
sr_CS: Stavka 1

en: Item 2
sr_CS: Stavka 2

en: Item 3
sr_CS: Stavka 3

en: Item 4
sr_CS: Stavka 4

en: Item 5
sr_CS: Stavka 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
sr_CS: Alternativne stavke

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
sr_CS: Atribut stavke

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
sr_CS: Vrednost atributa stavke

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
sr_CS: Vrednosti atributa stavke

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
sr_CS: Saldo stavke (jednostavan)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
sr_CS: Bar-kod stavke

en: Item Cart
sr_CS: Korpa stavke

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
sr_CS: Šifra stavke

en: Item Code (Final Product)
sr_CS: Šifra stavke (finalni proizvod)

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
sr_CS: Šifra stavke ne može biti promenjena za broj serije.

en: Item Code required at Row No {0}
sr_CS: Šifra stavke neophodna je u redu broj {0}

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
sr_CS: Šifra stavke: {0} nije dostupna u skladištu {1}.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
sr_CS: Detalji stavke kupca

note: Name of a DocType
en: Item Default
sr_CS: Podrazumevana stavka

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
sr_CS: Podrazumevane stavke

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
sr_CS: Opis stavke

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
sr_CS: Detalji stavke

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
sr_CS: Grupa stavki

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
sr_CS: Podrazumevane grupe stavki

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
sr_CS: Naziv grupe stavki

en: Item Group Tree
sr_CS: Stablo grupa stavki

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
sr_CS: Grupa stavke nije pomenuta u master podacima za stavku {0}

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item Group wise Discount
sr_CS: Popust po grupi stavki

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
sr_CS: Grupe stavki

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
sr_CS: Slika stavke (ukoliko nije u slideshow formatu)

note: Label of the item_information_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Item Information
sr_CS: Informacije o stavci

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
sr_CS: Lokacija stavke

note: Name of a role
en: Item Manager
sr_CS: Menadžer proizvoda

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
sr_CS: Proizvođač stavke

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
sr_CS: Naziv stavke

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
sr_CS: Nazivanje stavki prema

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
sr_CS: Cena stavke

note: Label of the item_price_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
sr_CS: Podešavanje cene stavke

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
sr_CS: Cene stavke na skladištu

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
sr_CS: Cena stavke dodata za {0} u cenovniku {1}

en: Item Price appears multiple times based on Price List, Supplier/Customer, Currency, Item, Batch, UOM, Qty, and Dates.
sr_CS: Cena stavke se pojavljuje više puta na osnovu cenovnika, dobavljača / kupca, valute, stavke, šarže, merne jedinice, količine i datuma.

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
sr_CS: Cena stavke ažurirana za {0} u cenovniku {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
sr_CS: Cene stavki

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
sr_CS: Parametar inspekcije kvaliteta stavke

note: Label of the item_reference (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Item Reference
sr_CS: Stavka reference

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
sr_CS: Ponovno naručivanje stavke

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
sr_CS: Red stavke {0}: {1} {2} ne postoji u navedenoj '{1}' tabeli

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
sr_CS: Broj serije stavke

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
sr_CS: Izveštaj o nestašici stavki

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
sr_CS: Dobavljač stavke

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
sr_CS: Poreska stopa stavke

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
sr_CS: Iznos poreza uključen u vrednost stavke

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
sr_CS: Poreska stopa stavke

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
sr_CS: Poreski red stavke {0} mora imati račun vrste porez, prihod, trošak ili sa naknadom

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
sr_CS: Šablon stavke poreza

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
sr_CS: Detalji šablona stavke poreza

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
sr_CS: Stavka za proizvodnju

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
sr_CS: Merna jedinica stavke

en: Item Unavailable
sr_CS: Stavka nije dostupna

note: Name of a DocType
en: Item Variant
sr_CS: Varijanta stavke

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
sr_CS: Atribut varijante stavke

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
sr_CS: Detalji varijante stavke

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
sr_CS: Podešavanja varijante stavke

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
sr_CS: Varijanta stavke {0} već postoji sa istim atributima

en: Item Variants updated
sr_CS: Varijante stavke ažurirane

en: Item Warehouse based reposting has been enabled.
sr_CS: Ponovno obrada na osnovu skladišta stavki je omogućeno.

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
sr_CS: Specifikacije stavki na veb-sajtu

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
sr_CS: Detalji težine stavke

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
sr_CS: Poreski detalji po stavkama

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item and Warehouse
sr_CS: Stavka i skladište

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
sr_CS: Detalji stavke i garancije

en: Item for row {0} does not match Material Request
sr_CS: Stavke za red {0} ne odgovaraju zahtevu za nabavku

en: Item has variants.
sr_CS: Stavka ima varijante.

en: Item is mandatory in Raw Materials table.
sr_CS: Stavka je obavezna u tabeli sirovina.

en: Item is removed since no serial / batch no selected.
sr_CS: Stavka je uklonjena jer nije izabran broj serije / šarže.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
sr_CS: Stavka mora biti dodata korišćenjem dugmeta 'Preuzmi stavke iz prijemnice nabavke'

en: Item name
sr_CS: Naziv stavke

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
sr_CS: Stavka operacije

en: Item qty can not be updated as raw materials are already processed.
sr_CS: Količina stavki ne može biti ažurirana jer su sirovine već obrađene.

en: Item rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for item {0}
sr_CS: Cena stavke je ažurirana na nulu jer je označena opcija 'Dozvoli nultu stopu vrednovanja' za stavku {0}

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Item to Manufacture
sr_CS: Stavka za proizvodnju

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
sr_CS: Stavka treba biti proizvedena ili prepakovana

en: Item valuation rate is recalculated considering landed cost voucher amount
sr_CS: Stopa vrednovanja stavke je preračunata uzimajući u obzir dodatne troškove koji su povezani sa nabavkom

en: Item valuation reposting in progress. Report might show incorrect item valuation.
sr_CS: Ponovna obrada vrednovanja stavke je u toku. Izveštaj može prikazati netačno vrednovanje stavke.

en: Item variant {0} exists with same attributes
sr_CS: Varijanta stavke {0} postoji sa istim atributima

en: Item {0} cannot be added as a sub-assembly of itself
sr_CS: Stavka {0} ne može biti dodata kao podsklop same sebe

en: Item {0} cannot be ordered more than {1} against Blanket Order {2}.
sr_CS: Stavka {0} ne može biti naručena u količini većoj od {1} prema okvirnom nalogu {2}.

en: Item {0} does not exist
sr_CS: Stavka {0} ne postoji

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
sr_CS: Stavka {0} ne postoji u sistemu ili je istekla

en: Item {0} does not exist.
sr_CS: Stavka {0} ne postoji.

en: Item {0} entered multiple times.
sr_CS: Stavka {0} je unesena više puta.

en: Item {0} has already been returned
sr_CS: Stavka {0} je već vraćena

en: Item {0} has been disabled
sr_CS: Stavka {0} je onemogućena

en: Item {0} has no Serial No. Only serialized items can have delivery based on Serial No
sr_CS: Stavka {0} nema broj serije. Samo stavke sa brojem serije mogu imati isporuku na osnovu serijskog broja

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
sr_CS: Stavka {0} je dostigla kraj svog životnog veka na dan {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
sr_CS: Stavka {0} je zanemarena jer nije stavka na zalihama

en: Item {0} is already reserved/delivered against Sales Order {1}.
sr_CS: Stavka {0} je već rezervisana / isporučena prema prodajnoj porudžbini {1}.

en: Item {0} is cancelled
sr_CS: Stavka {0} je otkazana

en: Item {0} is disabled
sr_CS: Stavka {0} je onemogućena

en: Item {0} is not a serialized Item
sr_CS: Stavka {0} nije serijalizovana stavka

en: Item {0} is not a stock Item
sr_CS: Stavka {0} nije stavka na zalihama

en: Item {0} is not a subcontracted item
sr_CS: Stavka {0} nije stavka za podugovaranje

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
sr_CS: Stavka {0} nije aktivna ili je dostigla kraj životnog veka

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
sr_CS: Stavka {0} mora biti osnovno sredstvo

en: Item {0} must be a Non-Stock Item
sr_CS: Stavka {0} mora biti stavka van zaliha

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
sr_CS: Stavka {0} mora biti stavka za podugovaranje

en: Item {0} must be a non-stock item
sr_CS: Stavka {0} mora biti stavka van zaliha

en: Item {0} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {1} {2}
sr_CS: Stavka {0} nije pronađena u tabeli 'Primljene sirovine' {1} {2}

en: Item {0} not found.
sr_CS: Stavka {0} nije pronađena.

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
sr_CS: Stavka {0}: Naručena količina {1} ne može biti manja od minimalne količine za narudžbinu {2} (definisane u stavci).

en: Item {0}: {1} qty produced.
sr_CS: Stavka {0}: Proizvedena količina {1}.

en: Item {} does not exist.
sr_CS: Stavka {} ne postoji.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
sr_CS: Cena po stavci u cenovniku

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
sr_CS: Istorija prodaje po stavkama

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
sr_CS: Registar nabavke po stavkama

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
sr_CS: Istorija prodaje po stavkama

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
sr_CS: Registar prodaje po stavkama

en: Item: {0} does not exist in the system
sr_CS: Stavka: {0} ne postoji u sistemu

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
sr_CS: Stavke

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Items & Pricing
sr_CS: Stavke i cene

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Items Catalogue
sr_CS: Katalog stavki

en: Items Filter
sr_CS: Filter stavki

en: Items Required
sr_CS: Potrebne stavke

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
sr_CS: Stavke koje treba da se poruče

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
sr_CS: Stavke i cene

en: Items cannot be updated as Subcontracting Order is created against the Purchase Order {0}.
sr_CS: Stavke ne mogu biti ažurirane jer je kreiran nalog za podugovaranje prema nabavnoj porudžbini {0}.

en: Items for Raw Material Request
sr_CS: Stavke za zahtev za nabavku sirovina

en: Items rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for the following items: {0}
sr_CS: Cena stavki je ažurirana na nulu jer je opcija dozvoli nultu stopu vrednovanja označena za sledeće stavke: {0}

note: Label of the items_to_be_repost (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Items to Be Repost
sr_CS: Stavke za ponovno knjiženje

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
sr_CS: Stavke za proizvodnju su potrebne za preuzimanje povezanih sirovina.

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Items to Order and Receive
sr_CS: Stavke za naručivanje i primanje

en: Items to Reserve
sr_CS: Stavke za rezervisanje

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
sr_CS: Stavke iz ovog skladišta će biti predložene

en: Items {0} do not exist in the Item master.
sr_CS: Stavke {0} ne postoje u master tabeli stavki.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
sr_CS: Popust po stavkama

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
sr_CS: Preporučeni nivo ponovnog naručivanja po stavkama

note: Label of the production_capacity (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Job Capacity
sr_CS: Kapacitet posla

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
sr_CS: Radna kartica

en: Job Card Analysis
sr_CS: Analiza radne kartice

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
sr_CS: Stavka radne kartice

note: Name of a DocType
en: Job Card Operation
sr_CS: Operacija na radnoj kartici

note: Name of a DocType
en: Job Card Scheduled Time
sr_CS: Zakazano vreme za radnu karticu

note: Name of a DocType
en: Job Card Scrap Item
sr_CS: Otpisana stavka u radnoj kartici

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
sr_CS: Rezime radne kartice

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
sr_CS: Zapis vremena radne kartice

note: Label of the job_card_section (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Job Card and Capacity Planning
sr_CS: Radna kartica i planiranje kapaciteta

en: Job Card {0} has been completed
sr_CS: Radna kartica {0} je završen

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Job Cards
sr_CS: Radne kartice

en: Job Paused
sr_CS: Posao pauziran

en: Job Started
sr_CS: Posao započet

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
sr_CS: Naziv posla

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker
sr_CS: Izvršilac posla

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address
sr_CS: Adresa izvršioca posla

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address Details
sr_CS: Detalji adrese izvršioca posla

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Contact
sr_CS: Kontakt izvršioca posla

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Delivery Note
sr_CS: Otpremnica izvršioca posla

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Name
sr_CS: Naziv izvršioca posla

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Job Worker Warehouse
sr_CS: Skladište izvršioca posla

en: Job card {0} created
sr_CS: Radna kartica {0} je kreirana

en: Job: {0} has been triggered for processing failed transactions
sr_CS: Posao: {0} je pokrenut za obradu neuspelih transakcija

note: Label of the employment_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Joining
sr_CS: Pridruživanje

note: Name of a UOM
en: Joule
sr_CS: Džul

note: Name of a UOM
en: Joule/Meter
sr_CS: Džul/Metar

en: Journal Entries
sr_CS: Nalozi knjiženja

en: Journal Entries {0} are un-linked
sr_CS: Nalozi knjiženja {0} nisu povezani

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
sr_CS: Nalog knjiženja

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
sr_CS: Račun u nalogu knjiženja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
sr_CS: Šablon naloga knjiženja

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
sr_CS: Račun definisan u šablonu naloga knjiženja

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
sr_CS: Vrsta naloga knjiženja

en: Journal Entry for Asset scrapping cannot be cancelled. Please restore the Asset.
sr_CS: Nalog knjiženja za otpis imovine ne može biti otkazan. Molimo Vas da vratite imovinu.

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
sr_CS: Nalog knjiženja za otpis

en: Journal Entry type should be set as Depreciation Entry for asset depreciation
sr_CS: Vrsta naloga knjiženja treba da bude postavljena na unos amortizacije za amortizaciju imovine

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
sr_CS: Nalog knjiženja {0} nema račun {1} ili je već usklađen sa drugim dokumentom

en: Journal entries have been created
sr_CS: Nalozi knjiženja su kreirani

note: Label of the journals_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
sr_CS: Dnevnici

en: Kanban Board
sr_CS: Kanban tabla

note: Description of a DocType
en: Keep Track of Sales Campaigns. Keep track of Leads, Quotations, Sales Order etc from Campaigns to gauge Return on Investment.
sr_CS: Pratite prodajne kampanje. Pratite potencijalne klijente, ponude, prodajne porudžbine i ostalo iz kampanja u cilj procenjivanja povrata investicije.

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
sr_CS: Ključ

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
sr_CS: Ključni izveštaji

note: Name of a UOM
en: Kg
sr_CS: Kilogram

note: Name of a UOM
en: Kiloampere
sr_CS: Kiloamper

note: Name of a UOM
en: Kilocalorie
sr_CS: Kilokalorija

note: Name of a UOM
en: Kilocoulomb
sr_CS: Kilokolumb

note: Name of a UOM
en: Kilogram-Force
sr_CS: Kilogram-Sila

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Centimeter
sr_CS: Kilogram/Kubni centimetar

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Meter
sr_CS: Kilogram/Kubni metar

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Litre
sr_CS: Kilogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Kilohertz
sr_CS: Kiloherc

note: Name of a UOM
en: Kilojoule
sr_CS: Kilodžul

note: Name of a UOM
en: Kilometer
sr_CS: Kilometar

note: Name of a UOM
en: Kilometer/Hour
sr_CS: Kilometar/Čas

note: Name of a UOM
en: Kilopascal
sr_CS: Kilopaskal

note: Name of a UOM
en: Kilopound-Force
sr_CS: Kilopond-Sila

note: Name of a UOM
en: Kilowatt
sr_CS: Kilovat

note: Name of a UOM
en: Kilowatt-Hour
sr_CS: Kilovat-čas

en: Kindly cancel the Manufacturing Entries first against the work order {0}.
sr_CS: Molimo Vas da prvo poništite zapise o proizvodnji povezane sa radnim nalogom {0}.

en: Kindly select the company first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete kompaniju

note: Name of a UOM
en: Knot
sr_CS: Čvor

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
sr_CS: Oznaka

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
sr_CS: Pomoć za sletne troškove

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
sr_CS: Pomoć pri izračunavanju ukupnih troškova isporuke

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
sr_CS: Prijemnica nabavke sa ukupnim troškovima isporuke

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
sr_CS: Porezi i takse ukupni troškova isporuke

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
sr_CS: Dokument za troškove nabavke

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
sr_CS: Iznos dokumenta za troškove nabavke

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
sr_CS: Pejzaž

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
sr_CS: Jezik

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
sr_CS: Istekao

en: Large
sr_CS: Veliko

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
sr_CS: Poslednja provera emisije ugljen-dioksida

en: Last Communication
sr_CS: Poslednja komunikacija

en: Last Communication Date
sr_CS: Datum poslednje komunikacije

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
sr_CS: Datum poslednjeg završetka

en: Last GL Entry update was done {}. This operation is not allowed while system is actively being used. Please wait for 5 minutes before retrying.
sr_CS: Poslednje ažuriranje unosa u glavnu knjigu je izvršeno {}. Ova operacija nije dozvoljena dok je sistem aktivno u upotrebi. Molimo Vas da sačekate 5 minuta pre nego što pokušate ponovo.

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
sr_CS: Datum poslednje integracije

en: Last Month Downtime Analysis
sr_CS: Analiza vremena zastoja prošlog meseca

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
sr_CS: Prezime

en: Last Name, Email or Phone/Mobile of the user are mandatory to continue.
sr_CS: Prezime, imejl ili telefon/mobilni broj korisnika su obavezni za nastavak.

en: Last Order Amount
sr_CS: Iznos poslednje narudžbine

en: Last Order Date
sr_CS: Datum poslednje narudžbine

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
sr_CS: Poslednja nabavna cena

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
sr_CS: Poslednja transakcija zaliha za stavku {0} u skladištu {1} je bila {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
sr_CS: Datum poslednje provere emisije ugljen-dioksida ne može biti u budućnosti

en: Last transacted
sr_CS: Poslednja izvršena transakcija

en: Latest
sr_CS: Najnovije

en: Latest Age
sr_CS: Najnovija starost

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
sr_CS: Geografska širina

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
sr_CS: Potencijalni klijent

en: Lead -> Prospect
sr_CS: Potencijalni klijent -> Mogući kupac

note: Name of a report
en: Lead Conversion Time
sr_CS: Vreme konverzije potencijalnog klijenta

en: Lead Count
sr_CS: Broj potencijalnih klijenata

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
sr_CS: Detalji potencijalnog klijenata

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
sr_CS: Naziv potencijalnog klijenta

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
sr_CS: Vlasnik potencijalnog klijenta

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
sr_CS: Efikasnost vlasnika potencijalnog klijenta

en: Lead Owner cannot be same as the Lead Email Address
sr_CS: Vlasnik potencijalnog klijenta ne može biti isti kao imejl adresa potencijalnog klijenta

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
sr_CS: Izvor potencijalnog klijenta

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
sr_CS: Vreme obrade

en: Lead Time (Days)
sr_CS: Vreme obrade (dani)

en: Lead Time (in mins)
sr_CS: Vreme obrade (u minutima)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
sr_CS: Datum vremena obrade

en: Lead Time Days
sr_CS: Dani vremena obrade

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
sr_CS: Vreme obrade u danima

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
sr_CS: Vrsta potencijalnog klijenta

en: Lead {0} has been added to prospect {1}.
sr_CS: Potencijalni klijent {0} je dodat u mogućeg kupca {1}.

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
sr_CS: Rang lista

note: Label of the leads_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Leads
sr_CS: Potencijalni klijenti

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
sr_CS: Potencijalni klijenti Vam pomažu da dobijete posao, dodajte sve Vaše kontakte i nove potencijalne klijente

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Learn Accounting
sr_CS: Naučite računovodstvo

note: Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Learn Inventory Management
sr_CS: Naučite upravljanje inventarom

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Learn Manufacturing
sr_CS: Naučite proizvodnju

note: Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Learn Procurement
sr_CS: Naučite nabavku

note: Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Learn Project Management
sr_CS: Naučite upravljanje projektima

note: Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Learn Sales Management
sr_CS: Naučite upravljanje prodajom

note: Description of the 'Enable Common Party Accounting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Learn about <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Common Party</a>
sr_CS: Naučite o <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Zajedničkom računovodstvu</a>

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
sr_CS: Da li je naknada za neiskorišćeni godišnji odmor isplaćena?

note: Description of the 'Success Redirect URL' (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Leave blank for home.
    This is relative to site URL, for example "about" will redirect to "https://yoursitename.com/about"
sr_CS: Ostavite prazno za početnu stranicu.
    Ovo je u vezi sa URL-om, na primer "o nama" će preusmeriti na "https://yoursitename.com/onama"

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
sr_CS: Ostavite prazno ako je dobavljač blokiran na neodređeno vreme

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
sr_CS: Ostavite prazno da biste koristili standardni format otpremnice

en: Ledger
sr_CS: Glavna knjiga

note: Name of a DocType
en: Ledger Health
sr_CS: Integritet stanja glavne knjige

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor
sr_CS: Praćenje integriteta stanja glavne knjige

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor Company
sr_CS: Praćenje integriteta glavne knjige kompanije

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge
sr_CS: Spajanje glavnih knjiga

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge Accounts
sr_CS: Spajanje računa

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Ledgers
sr_CS: Poslovne knjige

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
sr_CS: Levo

note: Label of the left_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Left Child
sr_CS: Levi zavisni element

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
sr_CS: Levi indeks

note: Label of the legacy_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Legacy Fields
sr_CS: Zastarela polja

en: Legal
sr_CS: Pravno

note: Description of a DocType
en: Legal Entity / Subsidiary with a separate Chart of Accounts belonging to the Organization.
sr_CS: Pravno lice / Podružnica sa posebnim kontnim okvirom koja pripada organizaciji.

en: Legal Expenses
sr_CS: Pravni troškovi

en: Legend
sr_CS: Legenda

en: Length
sr_CS: Dužina

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
sr_CS: Dužina (cm)

en: Less Than Amount
sr_CS: Manje od iznosa

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
sr_CS: Zaglavlje

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
sr_CS: Tekst pisma ili imejla

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
sr_CS: Zaključak teksta pisma ili imejla

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
sr_CS: Nivo

note: Label of the bom_level (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Level (BOM)
sr_CS: Nivo (Sastavnica)

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Account' Label of the lft (Int) field in DocType 'Company'
en: Lft
sr_CS: Leva pozicija

en: Liabilities
sr_CS: Obaveze

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
sr_CS: Obaveza

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
sr_CS: Podaci o vozačkoj

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
sr_CS: Broj vozačke dozvole

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
sr_CS: Broj registarske oznake

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
sr_CS: Lajkovanja

en: Limit Crossed
sr_CS: Prekoračen limit

note: Label of the limit_reposting_timeslot (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limit timeslot for Stock Reposting
sr_CS: Limitiraj vremenski termin za ponovnu obradu zaliha

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
sr_CS: Ograničeno na 12 karaktera

note: Label of the limits_dont_apply_on (Select) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limits don't apply on
sr_CS: Ograničenja se ne primenjuju na

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
sr_CS: Razmak između redova za slovnu oznaku

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
sr_CS: Povezivanje

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
sr_CS: Opcije povezivanja

en: Link a new bank account
sr_CS: Poveži novi tekući račun

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
sr_CS: Poveži postojeći postupak kvaliteta.

en: Link to Material Request
sr_CS: Poveži sa zahtevima za nabavku

en: Link to Material Requests
sr_CS: Poveži sa zahtevima za nabavku

en: Link with Customer
sr_CS: Poveži sa kupcem

en: Link with Supplier
sr_CS: Poveži sa dobavljačem

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
sr_CS: Povezani dokumenti

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
sr_CS: Povezani računi

note: Name of a DocType
en: Linked Location
sr_CS: Povezana lokacija

en: Linked with submitted documents
sr_CS: Povezano sa podnetim dokumentima

en: Linking Failed
sr_CS: Povezivanje nije uspelo

en: Linking to Customer Failed. Please try again.
sr_CS: Povezivanje sa kupcem nije uspelo. Molimo pokušajte ponovo.

en: Linking to Supplier Failed. Please try again.
sr_CS: Povezivanje sa dobavljačem nije uspelo. Molimo pokušajte ponovo.

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
sr_CS: Link za dnevnik poziva

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
sr_CS: Lista stavki koje čine paket.

note: Name of a UOM
en: Litre
sr_CS: Litar

note: Name of a UOM
en: Litre-Atmosphere
sr_CS: Litar-Atmosfera

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
sr_CS: Učitaj sve kriterijume

en: Loading Invoices! Please Wait...
sr_CS: Učitavanje faktura! Molimo Vas sačekajte...

en: Loading import file...
sr_CS: Učitavanje fajlova za uvoz...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
sr_CS: Zajam

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
sr_CS: Datum završetka zajma

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
sr_CS: Period zajma (dani)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
sr_CS: Datum početka zajma

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
sr_CS: Datum početka zajma i period zajma su obavezni za čuvanje diskontovanja fakture

en: Loans (Liabilities)
sr_CS: Zajam (Obaveze)

en: Loans and Advances (Assets)
sr_CS: Zajam i avansi (Imovina)

en: Local
sr_CS: Lokalno

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
sr_CS: Lokacija

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
sr_CS: Detalji o lokaciji

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
sr_CS: Naziv lokacije

note: Label of the locked (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Locked
sr_CS: Zaključano

note: Label of the log_entries (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Log Entries
sr_CS: Evidencija unosa

note: Description of a DocType
en: Log the selling and buying rate of an Item
sr_CS: Zabeleži prodajnu i nabavnu cenu stavke

note: Label of the logo (Attach) field in DocType 'Sales Partner' Label of the logo (Attach Image) field in DocType 'Manufacturer'
en: Logo
sr_CS: Logotip

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
sr_CS: Geografska dužina

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
sr_CS: Izgubljeno

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
sr_CS: Izgubljena prilika

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
sr_CS: Izgubljena ponuda

note: Name of a report
en: Lost Quotations
sr_CS: Izgubljene ponude

en: Lost Quotations %
sr_CS: Procenat izgubljenih ponuda

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
sr_CS: Razlog gubitka

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
sr_CS: Detalji o razlogu gubitka

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
sr_CS: Razlozi gubitka

en: Lost Reasons are required in case opportunity is Lost.
sr_CS: Razlozi gubitka su obavezni u slučaju da je prilika izgubljena.

en: Lost Value
sr_CS: Izgubljena vrednost

en: Lost Value %
sr_CS: Procenat izgubljene vrednosti

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
sr_CS: Nizak

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
sr_CS: Akt o smanjenju poreza

en: Lower Income
sr_CS: Niži prihod

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
sr_CS: Iznos lojalnosti

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
sr_CS: Unos poena lojalnosti

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
sr_CS: Unos iskorišćenja poena lojalnosti

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
sr_CS: Poeni lojalnosti

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
sr_CS: Iskorišćenje poena lojalnosti

en: Loyalty Points will be calculated from the spent done (via the Sales Invoice), based on collection factor mentioned.
sr_CS: Poeni lojalnosti biće izračunati na osnovu potrošnje (putem izlazne fakture), na osnovu pomenutog faktora prikupljanja.

en: Loyalty Points: {0}
sr_CS: Poeni lojalnosti: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
sr_CS: Program lojalnosti

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
sr_CS: Kolekcija programa lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
sr_CS: Pomoć za program lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
sr_CS: Naziv programa lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
sr_CS: Nivo programa lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
sr_CS: Vrsta programa lojalnosti

en: Machine
sr_CS: Mašina

en: Machine Type
sr_CS: Vrsta mašine

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
sr_CS: Kvar mašine

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
sr_CS: Greške operatera mašine

en: Main
sr_CS: Glavno

note: Label of the main_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Main Cost Center
sr_CS: Glavni troškovni centar

en: Main Cost Center {0} cannot be entered in the child table
sr_CS: Glavni troškovni centar {0} ne može biti unet u zavisnu tabelu podataka

en: Maintain Asset
sr_CS: Održavanje imovine

note: Label of the maintain_same_internal_transaction_rate (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Internal Transaction
sr_CS: Održavaj istu stopu tokom interne transakcije

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
sr_CS: Održavati istu cenu tokom celog ciklusa prodaje

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
sr_CS: Održavati istu cenu tokom celog ciklusa nabavke

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
sr_CS: Održavaj stanje zaliha

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
sr_CS: Održavanje

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
sr_CS: Datum održavanja

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Details
sr_CS: Detalji održavanja

en: Maintenance Log
sr_CS: Evidencija održavanja

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
sr_CS: Menadžer održavanja

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
sr_CS: Ime menadžera održavanja

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
sr_CS: Potrebno održavanje

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
sr_CS: Uloga održavanja

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
sr_CS: Raspored održavanja

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
sr_CS: Detalji rasporeda održavanja

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
sr_CS: Stavka rasporeda održavanja

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
sr_CS: Raspored održavanja nije generisan za sve stavke. Molimo Vas da kliknete na 'Generiši raspored'

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
sr_CS: Raspored održavanja {0} postoji za {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
sr_CS: Raspored održavanja

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
sr_CS: Status održavanja

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
sr_CS: Status održavanja mora biti Otvoren ili Završen da bi se podneo

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
sr_CS: Zadatak održavanja

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
sr_CS: Zadaci održavanja

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
sr_CS: Tim za održavanje

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
sr_CS: Član tima za održavanje

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
sr_CS: Članovi tima za održavanje

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
sr_CS: Naziv tima za održavanje

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
sr_CS: Vreme održavanja

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
sr_CS: Vrsta održavanja

note: Name of a role
en: Maintenance User
sr_CS: Korisnik održavanja

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
sr_CS: Poseta održavanja

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
sr_CS: Svrha posete održavanja

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
sr_CS: Datum početka održavanja ne može biti pre datuma isporuke za broj serije {0}

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
sr_CS: Obavezni/Izborni predmeti

note: Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Make
sr_CS: Napraviti

en: Make
sr_CS: Napraviti

en: Make Asset Movement
sr_CS: Evidentiraj premeštaj imovine

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
sr_CS: Napravi unos amortizacije

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
sr_CS: Napravi unos razlike

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
sr_CS: Napravi uplatu putem naloga knjiženja

en: Make Purchase Invoice
sr_CS: Napravi ulaznu fakturu

en: Make Quotation
sr_CS: Napravi ponudu

en: Make Return Entry
sr_CS: Napravi unos povrata

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
sr_CS: Napravi izlaznu fakturu

note: Label of the make_serial_no_batch_from_work_order (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
sr_CS: Napravi broj serije / šaržu iz radnog naloga

en: Make Stock Entry
sr_CS: Napravi unos zaliha

en: Make Subcontracting PO
sr_CS: Napravi nabavnu porudžbinu podugovaranja

en: Make Transfer Entry
sr_CS: Napravi unos prenosa

en: Make project from a template.
sr_CS: Napravi projekat iz šablona.

en: Make {0} Variant
sr_CS: Napravi varijantu {0}

en: Make {0} Variants
sr_CS: Napravi varijante {0}

en: Making Journal Entries against advance accounts: {0} is not recommended. These Journals won't be available for Reconciliation.
sr_CS: Pravljenje naloga knjiženja na avansnim računima: {0} nije preporučljivo. Ovi nalozi neće biti dostupni za usklađivanje.

en: Manage
sr_CS: Upravljaj

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
sr_CS: Upravljaj troškovima operacija

en: Manage your orders
sr_CS: Upravljanj sopstvenim porudžbinama

en: Management
sr_CS: Menadžment

en: Manager
sr_CS: Menadžer

en: Managing Director
sr_CS: Generalni direktor

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
sr_CS: Obavezno

en: Mandatory Accounting Dimension
sr_CS: Obavezna računovodstvena dimenzija

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
sr_CS: Obavezno zavisi od

en: Mandatory Field
sr_CS: Obavezno polje

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
sr_CS: Obavezno za bilans stanja

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
sr_CS: Obavezno za račun bilansa uspeha

en: Mandatory Missing
sr_CS: Nedostaje obavezno

en: Mandatory Purchase Order
sr_CS: Obavezna nabavna porudžbina

en: Mandatory Purchase Receipt
sr_CS: Obavezna prijemnica nabavke

note: Label of the conditional_mandatory_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Section
sr_CS: Obavezni odeljak

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
sr_CS: Ručno

note: Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection' Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Manual Inspection
sr_CS: Ručna inspekcija

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
sr_CS: Ručno unošenje ne može biti kreirano! Onemogućite automatski unos za vremensko razgraničenje u podešavanjima naloga i pokušajte ponovo

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
sr_CS: Proizvodnja

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
sr_CS: Proizvodnja prema zahtevu za nabavku

en: Manufactured
sr_CS: Proizvedeno

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
sr_CS: Proizvedena količina

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Label of th
en: Manufacturer
sr_CS: Proizvođač

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
sr_CS: Broj dela proizvođača

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
sr_CS: Broj dela proizvođača <b>{0}</b>nije važeći

note: Description of a DocType
en: Manufacturers used in Items
sr_CS: Proizvođači korišćeni u stavkama

note: Label of the work_order_details_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manu
en: Manufacturing
sr_CS: Proizvodnja

note: Label of the semi_fg_bom (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Manufacturing BOM
sr_CS: Proizvodna sastavnica

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
sr_CS: Datum proizvodnje

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
sr_CS: Menadžer proizvodnje

en: Manufacturing Quantity is mandatory
sr_CS: Količina proizvodnje je obavezna

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
sr_CS: Odeljak proizvodnje

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
sr_CS: Podešavanje proizvodnje

note: Label of the type_of_manufacturing (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Manufacturing Type
sr_CS: Vrsta proizvodnje

note: Name of a role
en: Manufacturing User
sr_CS: Korisnik proizvodnje

en: Mapping Purchase Receipt ...
sr_CS: Mapiranje prijemnice nabavke ...

en: Mapping Subcontracting Order ...
sr_CS: Mapiranje naloga za podugovaranje ...

en: Mapping {0} ...
sr_CS: Mapiranje {0} ...

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
sr_CS: Marža

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
sr_CS: Marža novca

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
sr_CS: Stopa ili iznos marže

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
sr_CS: Vrsta marže

en: Margin View
sr_CS: Pregled marže

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
sr_CS: Bračni status

en: Mark As Closed
sr_CS: Označi kao zatvoreno

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
sr_CS: Tržišni segment

en: Marketing Expenses
sr_CS: Troškovi marketinga

en: Marketing Manager
sr_CS: Menadžer marketinga

en: Marketing Specialist
sr_CS: Specijalista za marketing

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
sr_CS: Oženjen/Udata

note: Label of the mask (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
sr_CS: Maska

en: Mass Mailing
sr_CS: Masovno slanje imejlova

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
sr_CS: Master podaci

en: Material
sr_CS: Materijal

en: Material Consumption
sr_CS: Potrošnja materijala

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
sr_CS: Potrošnja materijala za proizvodnju

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
sr_CS: Potrošnja materijala nije stavljena u podešavanjima proizvodnje.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
sr_CS: Izdavanje materijala

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
sr_CS: Prijemnica materijala

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
sr_CS: Zahtev za nabavku

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
sr_CS: Datum zahteva za nabavku

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
sr_CS: Detalji zahteva za nabavku

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
sr_CS: Stavka zahteva za nabavku

en: Material Request No
sr_CS: Broj zahteva za nabavku

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
sr_CS: Planirana stavka zahteva za nabavku

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
sr_CS: Vrsta zahteva za nabavku

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
sr_CS: Zahtev za nabavku nije kreiran, jer je količina sirovina već dostupna.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
sr_CS: Maksimalno {0} zahteva za nabavku može biti napravljeno za stavku {1} na osnovu prodajne porudžbine {2}

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
sr_CS: Zahtev za nabavku korišćen za ovaj unos zaliha

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
sr_CS: Zahtev za nabavku {0} je otkazan ili zaustavljen

en: Material Request {0} submitted.
sr_CS: Zahtev za nabavku {0} je podnet.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
sr_CS: Zatraženi materijal

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
sr_CS: Zahtevi za nabavku

en: Material Requests Required
sr_CS: Neophodni zahtevi za nabavku

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
sr_CS: Zahtevi za nabavku za koje ponude dobavljača nisu kreirane

en: Material Returned from WIP
sr_CS: Materijal vraćen iz nedovršene proizvodnje

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
sr_CS: Prenos materijala

en: Material Transfer (In Transit)
sr_CS: Prenos materijala (u tranzitu)

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
sr_CS: Prenos materijala za proizvodnju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
sr_CS: Materijal premešten

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
sr_CS: Materijal premešten za proizvodnju

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
sr_CS: Materijal premešten za proizvodni proces

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
sr_CS: Materijal premešten za podugovaranje

en: Material to Supplier
sr_CS: Materijal ka dobavljaču

en: Materials are already received against the {0} {1}
sr_CS: Materijali su već primljeni prema {0} {1}

en: Materials needs to be transferred to the work in progress warehouse for the job card {0}
sr_CS: Materijali moraju biti premešteni u skladište nedovršene proizvodnje za radnu karticu {0}

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
sr_CS: Maksimalni iznos

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
sr_CS: Maksimalni iznos

note: Label of the max_discount (Float) field in DocType 'Item'
en: Max Discount (%)
sr_CS: Maksimalni popust (%)

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
sr_CS: Maksimalni nivo

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
sr_CS: Maksimalna količina

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Qty (As Per Stock UOM)
sr_CS: Maksimalna količina (prema jedinice mere zaliha)

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
sr_CS: Maksimalna količina uzoraka

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
sr_CS: Maksimalni rezultat

en: Max discount allowed for item: {0} is {1}%
sr_CS: Maksimalni popust dozvoljen za stavku: {0} je {1}%

en: Max: {0}
sr_CS: Maksimalno: {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
sr_CS: Maksimalni iznos fakture

note: Label of the maximum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Maximum Net Rate
sr_CS: Maksimalna neto stopa

note: Label of the maximum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Payment Amount
sr_CS: Maksimalni iznos plaćanja

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
sr_CS: Maksimalni uzorci - {0} može biti zadržano za šaržu {1} i stavku {2}.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
sr_CS: Maksimalni uzorci - {0} su već zadržani za šaržu {1} i stavku {2} u šarži {3}.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
sr_CS: Maksimalna upotreba

note: Label of the max_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the max_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Maximum Value
sr_CS: Maksimalna vrednost

en: Maximum discount for Item {0} is {1}%
sr_CS: Maksimalni popust za stavku {0} je {1}%

en: Maximum quantity scanned for item {0}.
sr_CS: Maksimalna količina skenirana za stavku {0}.

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
sr_CS: Maksimalna količina uzoraka koja može biti zadržana

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
sr_CS: Srednje

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
sr_CS: Sastanak

note: Name of a UOM
en: Megacoulomb
sr_CS: Megakolumb

note: Name of a UOM
en: Megagram/Litre
sr_CS: Megagram/Litar

note: Name of a UOM
en: Megahertz
sr_CS: Megaherc

note: Name of a UOM
en: Megajoule
sr_CS: Megadžul

note: Name of a UOM
en: Megawatt
sr_CS: Megavat

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
sr_CS: Navesti stopu vrednovanja u master podacima stavki.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Mention if non-standard Receivable account
sr_CS: Navesti ukoliko se koristi nestandardni račun potraživanja

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
sr_CS: Navesti ukoliko se koristi nestandardni račun obaveza

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
sr_CS: Navesti ukoliko se primenjuje nestandardni račun potraživanja

en: Menu
sr_CS: Meni

en: Merge
sr_CS: Spoji

en: Merge Account
sr_CS: Spoji račune

note: Label of the merge_invoices_based_on (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Merge Invoices Based On
sr_CS: Spoji fakture na osnovu

en: Merge Progress
sr_CS: Napredak spajanja

note: Label of the merge_similar_account_heads (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Merge Similar Account Heads
sr_CS: Spoji slične analitičke račune

en: Merge taxes from multiple documents
sr_CS: Spoji poreze iz više dokumenata

en: Merge with Existing Account
sr_CS: Spoji sa postojećim računom

en: Merge with existing
sr_CS: Spoji sa postojećim

note: Label of the merged (Check) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Merged
sr_CS: Spojeno

en: Merging is only possible if following properties are same in both records. Is Group, Root Type, Company and Account Currency
sr_CS: Spajanje je moguće samo ukoliko su sledeće osobine iste u oba zapisa. Da li je grupa, osnovna vrsta, kompanija i valuta računa

en: Merging {0} of {1}
sr_CS: Spajanje {0} od {1}

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
sr_CS: Poruka

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
sr_CS: Primeri poruka

en: Message Sent
sr_CS: Poruka poslata

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
sr_CS: Poruka za dobavljača

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
sr_CS: Poruka za prikaz

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
sr_CS: Poruka će biti poslata korisnicima radi dobijanja statusa projekta

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
sr_CS: Poruke duže od 160 karaktera biće podeljene u više poruka

en: Messaging CRM Campagin
sr_CS: Slanje poruka za CRM kampanju

note: Name of a UOM
en: Meter
sr_CS: Metar

note: Name of a UOM
en: Meter Of Water
sr_CS: Metar vode

note: Name of a UOM
en: Meter/Second
sr_CS: Metar/Sekund

note: Name of a UOM
en: Microbar
sr_CS: Mikrobar

note: Name of a UOM
en: Microgram
sr_CS: Mikrogram

note: Name of a UOM
en: Microgram/Litre
sr_CS: Mikrogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Micrometer
sr_CS: Mikrometar

note: Name of a UOM
en: Microsecond
sr_CS: Mikrosekunda

en: Middle Income
sr_CS: Srednji prihod

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
sr_CS: Srednje ime

note: Name of a UOM
en: Mile
sr_CS: Milja

note: Name of a UOM
en: Mile (Nautical)
sr_CS: Milja (Nautička)

note: Name of a UOM
en: Mile/Hour
sr_CS: Milja/Čas

note: Name of a UOM
en: Mile/Minute
sr_CS: Milja/Minut

note: Name of a UOM
en: Mile/Second
sr_CS: Milja/Sekund

note: Name of a UOM
en: Milliampere
sr_CS: Miliamper

note: Name of a UOM
en: Millicoulomb
sr_CS: Millikolumb

note: Name of a UOM
en: Milligram
sr_CS: Miligram

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Centimeter
sr_CS: Miligram/Kubni centimetar

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Meter
sr_CS: Miligram/Kubni metar

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Millimeter
sr_CS: Miligram/Kubni milimetar

note: Name of a UOM
en: Milligram/Litre
sr_CS: Miligram/Litar

note: Name of a UOM
en: Millihertz
sr_CS: Miliherc

note: Name of a UOM
en: Millilitre
sr_CS: Mililitar

note: Name of a UOM
en: Millimeter
sr_CS: Milimetar

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Mercury
sr_CS: Milimetar žive

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Water
sr_CS: Milimetar vode

note: Name of a UOM
en: Millisecond
sr_CS: Milisekunda

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
sr_CS: Minimalni iznosa

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
sr_CS: Minimalni iznos

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
sr_CS: Minimalni iznos ne može biti veći od maksimalnog iznosa

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
sr_CS: Minimalna ocena

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
sr_CS: Minimalna količina za porudžbinu

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
sr_CS: Minimalna količina

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Qty (As Per Stock UOM)
sr_CS: Minimalna količina (u skladu sa osnovnom jedinicom mera zaliha)

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
sr_CS: Minimalna količina ne može biti veća od maksimalne količine

en: Min Qty should be greater than Recurse Over Qty
sr_CS: Minimalna količina treba da bude veća od količine za ponavljanje

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
sr_CS: Minimalni iznos fakture

en: Minimum Lead Age (Days)
sr_CS: Minimalni period potencijalnog klijenta (Dani)

note: Label of the minimum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Minimum Net Rate
sr_CS: Minimalna neto cena

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
sr_CS: Minimalna količina za narudžbinu

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
sr_CS: Minimalna količina za narudžbinu

note: Label of the minimum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Payment Amount
sr_CS: Minimalni iznos za uplatu

en: Minimum Qty
sr_CS: Minimalna količina

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
sr_CS: Minimalni ukupni trošak

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
sr_CS: Minimalna vrednost

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
sr_CS: Minimalna količina treba da bude u skladu sa osnovnom jedinicom mere zaliha

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
sr_CS: Minut

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
sr_CS: Minute

en: Miscellaneous Expenses
sr_CS: Razni troškovi

en: Mismatch
sr_CS: Nepodudaranje

en: Missing
sr_CS: Nedostaje

en: Missing Account
sr_CS: Nedostajući račun

en: Missing Asset
sr_CS: Neodstajuća imovina

en: Missing Cost Center
sr_CS: Nedostajući troškovni centar

en: Missing Default in Company
sr_CS: Nedostaje podrazumevana postavka u kompaniji

en: Missing Finance Book
sr_CS: Nedostajuća finansijska evidencija

en: Missing Finished Good
sr_CS: Nedostaje gotov proizvod

en: Missing Formula
sr_CS: Nedostaje formula

en: Missing Item
sr_CS: Nedostajuća stavka

en: Missing Payments App
sr_CS: Nedostaje aplikacija za upalte

en: Missing Serial No Bundle
sr_CS: Nedostaje broj serije paketa

en: Missing Values Required
sr_CS: Nedostaju obavezne vrednosti

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
sr_CS: Nedostaje imejl šablon za slanje. Molimo Vas da ga postavite u podešavanjima isporuke.

en: Missing value
sr_CS: Nedostajuća vrednost

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
sr_CS: Pomešani uslovi

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
sr_CS: Mobilni

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
sr_CS: Broj mobilnog telefona

en: Mobile Number
sr_CS: Broj mobilnog telefona

en: Mobile:
sr_CS: Mobilni:

en: Mode Of Payment
sr_CS: Način plaćanja

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
sr_CS: Način plaćanja

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
sr_CS: Račun za način plaćanja

en: Mode of Payments
sr_CS: Načini plaćanja

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
sr_CS: Načini plaćanja

en: Modified By
sr_CS: Izmenjeno od strane

en: Modified On
sr_CS: Izmenjeno dana

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Module Settings
sr_CS: Podešavanje modula

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
sr_CS: Ponedeljak

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
sr_CS: Praćenje napretka

note: Label of the monitor_for_last_x_days (Int) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Monitor for Last 'X' days
sr_CS: Praćenje za poslednjih 'X' dana

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
sr_CS: Frekvencija praćenja

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
sr_CS: Mesec

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
sr_CS: Mesec(i) nakon završetka meseca fakturisanja

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
sr_CS: Mesečno

en: Monthly Completed Work Orders
sr_CS: Mesečno završeni radni nalozi

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
sr_CS: Mesečna distribucija

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
sr_CS: Procenti mesečne distribucije

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
sr_CS: Procenti mesečne distribucije

en: Monthly Quality Inspections
sr_CS: Mesečne inspekcije kvaliteta

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
sr_CS: Mesečna cena

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
sr_CS: Mesečni cilj prodaje

en: Monthly Total Work Orders
sr_CS: Ukupni mesečni radni nalozi

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
sr_CS: Meseci

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
sr_CS: Više informacija

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
sr_CS: Više informacija

note: Description of the 'Is Short/Long Year' (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: More/Less than 12 months.
sr_CS: Više/manje od 12 meseci.

en: Motion Picture & Video
sr_CS: Film i video

en: Move
sr_CS: Premesti

en: Move Item
sr_CS: Premesti stavku

en: Move Stock
sr_CS: Premesti zalihe

en: Move to Cart
sr_CS: Dodaj u korpu

en: Movement
sr_CS: Kretanje

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
sr_CS: Prosečna vrednost

en: Moving up in tree ...
sr_CS: Penjanje uz stablo ...

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
sr_CS: Više valuta

en: Multi-level BOM Creator
sr_CS: Alata za kreiranje višeslojne sastavnice

en: Multiple Loyalty Programs found for Customer {}. Please select manually.
sr_CS: Pronađeno je više programa lojalnosti za kupca {}. Molimo Vas da izaberete ručno.

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
sr_CS: Postoji više cenovnih pravila sa istim kriterijumima, molimo Vas da rešite konflikt dodeljivanjem prioriteta. Cenovna pravila: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
sr_CS: Program sa više nivoa

en: Multiple Variants
sr_CS: Više varijanti

en: Multiple Warehouse Accounts
sr_CS: Račun za više skladišta

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
sr_CS: Postoji više fiskalnih godina za datum {0}. Molimo postavite kompaniju u fiskalnu godinu

en: Multiple items cannot be marked as finished item
sr_CS: Više stavki ne može biti označeno kao gotov proizvod

en: Music
sr_CS: Muzika

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
sr_CS: Mora biti ceo broj

note: Description of the 'Import from Google Sheets' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL and adding Bank Account column is necessary for importing via Google Sheets
sr_CS: Mora biti javno dostupan URL Google Sheets-a i potrebno je dodati kolonu za broj tekućeg računa za uvoz putem Google Sheets-a

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
sr_CS: Isključi obaveštenja putem imejla

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: N/A
sr_CS: Nije primenljivo

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
sr_CS: Ime

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
sr_CS: Ime i ID zaposlenog lica

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
sr_CS: Ime korisnika

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
sr_CS: Naziv novog računa. Napomena: Nemojte kreirati račune za kupce i dobavljače

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
sr_CS: Naziv mesečne raspodele

note: Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the named_place (Da
en: Named Place
sr_CS: Nazvano mesto

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
sr_CS: Serija imenovanja

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
sr_CS: Prefiks serije imenovanja

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
sr_CS: Serija imenovanja i podrazumevane cene

en: Naming Series is mandatory
sr_CS: Serija imenovanja je obavezna

note: Name of a UOM
en: Nanocoulomb
sr_CS: Nanokolumb

note: Name of a UOM
en: Nanogram/Litre
sr_CS: Nanogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Nanohertz
sr_CS: Nanoherc

note: Name of a UOM
en: Nanometer
sr_CS: Nanometar

note: Name of a UOM
en: Nanosecond
sr_CS: Nanosekund

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
sr_CS: Prirodni gas

en: Needs Analysis
sr_CS: Analiza potrebna

en: Negative Batch Quantity
sr_CS: Negativna količina šarže

en: Negative Quantity is not allowed
sr_CS: Negativna količina nije dozvoljena

en: Negative Valuation Rate is not allowed
sr_CS: Negativna stopa vrednovanja nije dozvoljena

en: Negotiation/Review
sr_CS: Pregovaranje/Pregled

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
sr_CS: Neto iznos

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
sr_CS: Neto iznos (valuta kompanije)

en: Net Asset value as on
sr_CS: Neto vrednost imovine na dan

en: Net Cash from Financing
sr_CS: Neto novčani tok iz finansijske aktivnosti

en: Net Cash from Investing
sr_CS: Neto novčani tok iz investicione aktivnosti

en: Net Cash from Operations
sr_CS: Neto novčani tok iz poslovne aktivnosti

en: Net Change in Accounts Payable
sr_CS: Neto promena u obavezama prema dobavljačima

en: Net Change in Accounts Receivable
sr_CS: Neto promena u potraživanjima od kupaca

en: Net Change in Cash
sr_CS: Neto promena u gotovini

en: Net Change in Equity
sr_CS: Neto promena u kapitalu

en: Net Change in Fixed Asset
sr_CS: Neto promena u osnovnim sredstvima

en: Net Change in Inventory
sr_CS: Neto promena u inventaru

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
sr_CS: Neto satnica

en: Net Profit
sr_CS: Neto profit

en: Net Profit/Loss
sr_CS: Neto dobitak/gubitak

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Net Purchase Amount
sr_CS: Neto iznos nabavke

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
sr_CS: Neto cena

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
sr_CS: Neto cena (valuta kompanije)

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
sr_CS: Neto ukupno

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
sr_CS: Neto ukupno (valuta kompanije)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
sr_CS: Neto težina

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
sr_CS: Jedinica mere neto težine

en: Net total calculation precision loss
sr_CS: Gubitak preciznosti u izračunavanju neto ukupnog iznosa

en: New
sr_CS: Novi

en: New Account Name
sr_CS: Novi naziv računa

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
sr_CS: Nova vrednost imovine

en: New Assets (This Year)
sr_CS: Nova imovina (ove godine)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
sr_CS: Nova sastavnica

note: Label of the new_balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Account Currency
sr_CS: Novo stanje u valuti računa

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
sr_CS: Novo stanje u osnovnoj valuti

en: New Batch ID (Optional)
sr_CS: Novi ID šarže (opciono)

en: New Batch Qty
sr_CS: Nova količina šarže

en: New Company
sr_CS: Nova kompanija

en: New Cost Center Name
sr_CS: Novo ime troškovnog centra

en: New Customer Revenue
sr_CS: Novi prihod od kupaca

en: New Customers
sr_CS: Novi kupci

en: New Department
sr_CS: Novo odeljenje

en: New Employee
sr_CS: Novo zaposleno lice

en: New Event
sr_CS: Novi događaj

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
sr_CS: Novi devizni kurs

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
sr_CS: Novi rashodi

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
sr_CS: Novi prihod

en: New Invoice
sr_CS: Nova faktura

en: New Location
sr_CS: Nova lokacija

en: New Note
sr_CS: Nova beleška

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
sr_CS: Nova ulazna faktura

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
sr_CS: Nova nabavna porudžbina

en: New Quality Procedure
sr_CS: Nova procedura kvaliteta

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
sr_CS: Nove ponude

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
sr_CS: Nova izlazna faktura

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
sr_CS: Nove prodajne porudžbine

en: New Sales Person Name
sr_CS: Ime novog prodavca

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
sr_CS: Novi broj serije ne može imati skladište. Skladište mora biti postavljeno putem unosa zaliha ili kroz prijemnicu nabavke

en: New Task
sr_CS: Novi zadatak

en: New Version
sr_CS: Nova verzija

en: New Warehouse Name
sr_CS: Novi naziv skladišta

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
sr_CS: Novo radno mesto

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
sr_CS: Novi kreditni limit je manji od trenutnog neizmirenog iznosa za kupca. Kreditni limit mora biti najmanje {0}

en: New fiscal year created :-
sr_CS: Nova fiskalna godina je kreirana :-

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
sr_CS: Nove fakture će biti generisane prema rasporedu, čak iako trenutne fakture nisu plaćene ili je prošao datum dospeća

en: New release date should be in the future
sr_CS: Novi datum objavljivanja mora biti u budućnosti

en: New task
sr_CS: Novi zadatak

en: New {0} pricing rules are created
sr_CS: Nova {0} cenovna pravila su kreirana

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Newsletter
sr_CS: Bilten

en: Newspaper Publishers
sr_CS: Izdavač biltena

note: Name of a UOM
en: Newton
sr_CS: Njutn

en: Next
sr_CS: Sledeće

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
sr_CS: Sledeći datum amortizacije

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
sr_CS: Sledeći datum dospeća

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
sr_CS: Sledeći imejl će biti poslat na:

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
sr_CS: Ne

en: No Account matched these filters: {}
sr_CS: Ne postoji račun koji odgovara ovim filterima: {}

en: No Action
sr_CS: Bez radnje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: No Answer
sr_CS: Nema odgovora

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
sr_CS: Nije pronađen kupac za međukompanijske transakcije koji predstavljaju kompaniju {0}

en: No Customers found with selected options.
sr_CS: Nema kupaca sa izabranim opcijama.

en: No Data
sr_CS: Nema podataka

en: No Delivery Note selected for Customer {}
sr_CS: Ne postoje izabrane otpremnice za kupca {}

en: No Item with Barcode {0}
sr_CS: Nema stavki sa bar-kodom {0}

en: No Item with Serial No {0}
sr_CS: Nema stavke sa brojem serije {0}

en: No Items selected for transfer.
sr_CS: Nema stavki izabranih za transfer.

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
sr_CS: Nema stavki sa sastavnicom za proizvodnju

en: No Items with Bill of Materials.
sr_CS: Nema stavki sa sastavnicom.

en: No Matching Bank Transactions Found
sr_CS: Nema odgovarajućih bankarskih transakcija

en: No Notes
sr_CS: Nema beleški

en: No Outstanding Invoices found for this party
sr_CS: Nisu pronađene neizmirene fakture za ovu stranku

en: No POS Profile found. Please create a New POS Profile first
sr_CS: Ne postoji profil maloprodaje. Molimo Vas da kreirate novi profil maloprodaje

en: No Permission
sr_CS: Bez dozvole

en: No Purchase Orders were created
sr_CS: Nijedna nabavna porudžbina nije kreirana

en: No Records for these settings.
sr_CS: Bez zapisa za ove postavke.

en: No Remarks
sr_CS: Bez napomena

en: No Selection
sr_CS: Nije izvršen izbor

en: No Serial / Batches are available for return
sr_CS: Nema serija / šarži dostupnih za povrat

en: No Stock Available Currently
sr_CS: Trenutno nema dostupnih zaliha

en: No Summary
sr_CS: Nema rezimea

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
sr_CS: Nema dobavljača za međukompanijske transakcije koji predstavlja kompaniju {0}

en: No Tax Withholding data found for the current posting date.
sr_CS: Nema podataka o porezu po odbitku za trenutni datum knjiženja.

en: No Terms
sr_CS: Bez uslova

en: No Unreconciled Invoices and Payments found for this party and account
sr_CS: Nema neusklađenih faktura i uplata za ovu stranku i račun

en: No Unreconciled Payments found for this party
sr_CS: Nema neusklađenih uplata za ovu stranku

en: No Work Orders were created
sr_CS: Nisu kreirani radni nalozi

en: No accounting entries for the following warehouses
sr_CS: Nema računovodstvenih unosa za sledeća skladišta

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
sr_CS: Nema aktivne sastavnice za stavku {0}. Dostava po broju serije nije moguća

en: No additional fields available
sr_CS: Nema dostupnih dodatnih polja

en: No billing email found for customer: {0}
sr_CS: Nema imejl adrese za fakturisanje za kupca: {0}

en: No contacts with email IDs found.
sr_CS: Nisu pronađeni kontakti sa imejl adresama.

en: No data for this period
sr_CS: Nema podataka za ovaj period

en: No data found. Seems like you uploaded a blank file
sr_CS: Nema podataka. Čini se da ste uvezli prazan fajl

en: No data to export
sr_CS: Nema podataka za izvoz

en: No description given
sr_CS: Nema datog opisa

en: No employee was scheduled for call popup
sr_CS: Nijedno zaposleno lice nije u rasporedu

en: No failed logs
sr_CS: Nema neuspešnih evidencija

en: No item available for transfer.
sr_CS: Ne postoji stavka dostupna za transfer.

en: No items are available in sales orders {0} for production
sr_CS: Nema stavki dostupnih u prodajnim porudžbinama {0} za proizvodnju

en: No items are available in the sales order {0} for production
sr_CS: Nema stavki dostupnih u prodajnoj porudžbini {0} za proizvodnju

en: No items found. Scan barcode again.
sr_CS: Nisu pronađene stavke. Ponovo skenirajte bar-kod.

en: No items in cart
sr_CS: Nema stavki u korpi

en: No items to be received are overdue
sr_CS: Nema stavki za prijem koje su zakasnile

en: No matches occurred via auto reconciliation
sr_CS: Nema poklapanja putem automatskog usklađivanja

en: No material request created
sr_CS: Nema kreiranog zahteva za nabavku

en: No more children on Left
sr_CS: Nema više zavisnih elemenata sa leve strane

en: No more children on Right
sr_CS: Nema više zavisnih elemenata sa desne strane

note: Label of the no_of_docs (Int) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: No of Docs
sr_CS: Broj dokumenata

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
sr_CS: Broj zaposlenih lica

en: No of Interactions
sr_CS: Broj interakcija

note: Label of the no_of_months_exp (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Expense)
sr_CS: Broj meseci (rashodi)

note: Label of the no_of_months (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Revenue)
sr_CS: Broj meseci (prihodi)

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
sr_CS: Broj udela

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
sr_CS: Broj poseta

en: No open POS Opening Entry found for POS Profile {0}.
sr_CS: Ne postoji unos otvaranja početnog stanja maloprodaje za maloprodajni profil {0}.

en: No open event
sr_CS: Nema otvorenog događaja

en: No open task
sr_CS: Nema otvorenog zadatka

en: No outstanding invoices found
sr_CS: Nisu pronađene neizmirene fakture

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
sr_CS: Nijedna neizmirena faktura ne zahteva revalorizaciju deviznog kursa

en: No outstanding {0} found for the {1} {2} which qualify the filters you have specified.
sr_CS: Nije pronađen nijedan neizmireni {0} za {1} {2} koji kvalifikuje filtere koje ste naveli.

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
sr_CS: Nije pronađen nijedan čekajući zahtev za nabavku za povezivanje sa datim stavkama.

en: No primary email found for customer: {0}
sr_CS: Nije pronađen imejl za kupca: {0}

en: No products found.
sr_CS: Nije pronađen proizvod.

en: No recent transactions found
sr_CS: Nisu pronađene nedavne transakcije

en: No record found
sr_CS: Nema zapisa

en: No records found in Allocation table
sr_CS: Nije pronađen zapis u tabeli raspodele

en: No records found in the Invoices table
sr_CS: Nije pronađen zapis u tabeli faktura

en: No records found in the Payments table
sr_CS: Nije pronađen zapis u tabeli uplata

en: No reserved stock to unreserve.
sr_CS: Nisu pronađene rezervisane zalihe za poništavanje.

en: No stock ledger entries were created. Please set the quantity or valuation rate for the items properly and try again.
sr_CS: Unosi u knjigu zaliha nisu kreirani. Molimo Vas da pravilno podesite količinu ili stopu vrednovanja za stavke i da pokušate ponovo.

note: Description of the 'Stock Frozen Up To' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
sr_CS: Nije pronađena transakcija zaliha koje može biti kreirana ili izmenjena pre ovog datuma.

en: No values
sr_CS: Bez vrednosti

en: No {0} Accounts found for this company.
sr_CS: Ne postoji račun {0} za ovu kompaniju.

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
sr_CS: Nema {0} za međukompanijske transakcije.

en: No.
sr_CS: Br.

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
sr_CS: Broj zaposlenih lica

en: No. of parallel job cards which can be allowed on this workstation. Example: 2 would mean this workstation can process production for two Work Orders at a time.
sr_CS: Broj paralelnih radnih kartica koji se mogu dozvoliti na ovoj radnoj stanici. Na primer: 2 znači da ova radna stanica može obraditi proizvodnju za dva radna naloga u isto vreme.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
sr_CS: Neusaglašenost

note: Label of the non_depreciable_category (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Non Depreciable Category
sr_CS: Kategorija nepodložna amortizaciji

en: Non Profit
sr_CS: Neprofitno

en: Non stock items
sr_CS: Stavke van zaliha

en: Non-Zeros
sr_CS: Nema nula

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
sr_CS: Nijedan

en: None of the items have any change in quantity or value.
sr_CS: Nijedna od stavki nije imala promene u količini ili vrednosti.

note: Name of a UOM
en: Nos
sr_CS: Komad

en: Not Allowed
sr_CS: Nije dozvoljeno

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
sr_CS: Nije primenjivo

en: Not Available
sr_CS: Nije dostupno

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
sr_CS: Nije fakturisano

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
sr_CS: Nije isporučeno

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Not Initiated
sr_CS: Nije započeto

en: Not Permitted
sr_CS: Nije dozvoljeno

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Requested
sr_CS: Nije zatraženo

en: Not Specified
sr_CS: Nije specificirano

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
sr_CS: Nije započeto

en: Not active
sr_CS: Nije aktivno

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
sr_CS: Nije dozvoljeno postaviti alternativnu stavku za stavku {0}

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
sr_CS: Nije dozvoljeno kreirati računovodstvenu dimenziju za {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
sr_CS: Nije dozvoljeno ažurirati transakcije zaliha starije od {0}

en: Not authorized since {0} exceeds limits
sr_CS: Nije dozvoljeno jer {0} premašuje limite

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
sr_CS: Nije dozvoljeno izmeniti zaključani račun {0}

en: Not in Stock
sr_CS: Nije pronađeno na skladištu

en: Not in stock
sr_CS: Nije pronađeno na skladištu

en: Not permitted
sr_CS: Nije dozvoljeno

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
sr_CS: Napomena

en: Note: Automatic log deletion only applies to logs of type <i>Update Cost</i>
sr_CS: Napomena: Automatsko brisanje evidencija primenjuje se samo na evidencije vrste: <i>Ažuriranje troška</i>

en: Note: Due Date exceeds allowed {0} credit days by {1} day(s)
sr_CS: Napomena: Datum dospeća premašuje dozvoljeno odloženo plaćanje od {0} dana za {1} dan(a)

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
sr_CS: Napomena: Imejl neće biti poslat onemogućenim korisnicima

en: Note: If you want to use the finished good {0} as a raw material, then enable the 'Do Not Explode' checkbox in the Items table against the same raw material.
sr_CS: Napomena: Ukoliko želite da koristite gotov proizvod {0} kao sirovinu, omogućite opciju 'Ne raščlanjuj' u tabeli stavki protiv te sirovine.

en: Note: Item {0} added multiple times
sr_CS: Napomena: Stavka {0} je dodata više puta

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
sr_CS: Napomena: Unos uplate neće biti kreiran jer nije navedena 'Blagajna ili tekući račun'

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
sr_CS: Napomena: Ovaj troškovni centar je grupa. Nije moguće napraviti računovodstvene unose protiv grupa.

en: Note: To merge the items, create a separate Stock Reconciliation for the old item {0}
sr_CS: Napomena: Da biste spojili stavke, kreirajte zasebno usklađivanje zaliha za stariju stavku {0}

en: Note: {0}
sr_CS: Napomena: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in 
en: Notes
sr_CS: Napomene

note: Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Notes HTML
sr_CS: HTML Napomene

en: Notes:
sr_CS: Napomene:

en: Nothing is included in gross
sr_CS: Ništa nije uključeno u bruto

en: Nothing more to show.
sr_CS: Ništa više za pokazati.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
sr_CS: Obaveštenje (dani)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
sr_CS: Obaveštenje

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
sr_CS: Podešavanje obaveštenja

en: Notify Customers via Email
sr_CS: Obavestite kupce putem imejla

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
sr_CS: Obavestite zaposleno lice

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
sr_CS: Obavestite druge

note: Label of the notify_reposting_error_to_role (Link) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Notify Reposting Error to Role
sr_CS: Obavestite specifičnu ulogu o grešci koja se odnosi na ponovnu obradu

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
sr_CS: Obavestite dobavljača

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
sr_CS: Obavestite putem imejla

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
sr_CS: Pošalji obaveštenje putem imejla prilikom kreiranja automatskog zahteva za nabavku

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
sr_CS: Obavestite kupca i agenta putem imejla na dan sastanka.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
sr_CS: Broj simultanih sastanaka

note: Label of the number_of_days (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of Days
sr_CS: Broj dana

en: Number of Interaction
sr_CS: Broj interakcije

en: Number of Order
sr_CS: Broj narudžbine

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
sr_CS: Broj dana nakon datuma izdavanja fakture pre nego što se pretplata otkaže ili označi kao neizmirena

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
sr_CS: Broj dana kada se može unapred zakazati sastanak

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
sr_CS: Broj dana koji pretplatnik ima da plati fakture generisane ovom pretplatom

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
sr_CS: Broj intervala za polje interval, npr. ukoliko je interval 'Dani' i broj intervala naplate je 3, fakture će biti generisane svaka 3 dana

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
sr_CS: Broj novog računa, biće uključen u naziv računa kao prefiks

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
sr_CS: Broj novog troškovnog centra, biće uključen u naziv troškovnog centra kao prefiks

note: Label of the numeric (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the numeric (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric
sr_CS: Numerički

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric Inspection
sr_CS: Numerički pregled

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
sr_CS: Numeričke vrendosti

en: Numero has not set in the XML file
sr_CS: Broj nije postavljen u XML fajlu

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
sr_CS: Cilj

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
sr_CS: Ciljevi

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
sr_CS: Vrednost odometra (poslednja)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
sr_CS: Isključeno

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
sr_CS: Datum ponude

en: Office Equipment
sr_CS: Kancelarijski pribor

en: Office Maintenance Expenses
sr_CS: Troškovi održavanja kancelarije

en: Office Rent
sr_CS: Najam kancelarije

note: Label of the offsetting_account (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Offsetting Account
sr_CS: Račun za izmirenje

en: Offsetting for Accounting Dimension
sr_CS: Izmirenje za računovodstvenu dimenziju

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
sr_CS: Matična grupa

note: Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Oldest Of Invoice Or Advance
sr_CS: Najraniji datum između fakture i avansa

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
sr_CS: Na čekanju

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
sr_CS: Na čekanju od

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
sr_CS: Na količinu stavki

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
sr_CS: Na neto ukupno

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Paid Amount
sr_CS: Na plaćeni iznos

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
sr_CS: Na iznos prethodnog reda

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
sr_CS: Na ukupan iznos prethodnog reda

en: On This Date
sr_CS: Na ovaj datum

en: On Track
sr_CS: Na putu

note: Description of the 'Enable Immutable Ledger' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: On enabling this cancellation entries will be posted on the actual cancellation date and reports will consider cancelled entries as well
sr_CS: Omogućavanjem ove opcije, unosi za otkazivanje biće postavljeni na stvari datum otkazivanja, a izveštaji će takođe razmatrati otkazane unose

en: On expanding a row in the Items to Manufacture table, you'll see an option to 'Include Exploded Items'. Ticking this includes raw materials of the sub-assembly items in the production process.
sr_CS: Proširivanjem reda u tabeli stavke za proizvodnju, videćete opciju 'Uključi detaljne stavke'. Označavanjem ove opcije uključuju se sirovine podsklopova u proizvodnom procesu.

note: Description of the 'Use Serial / Batch Fields' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: On submission of the stock transaction, system will auto create the Serial and Batch Bundle based on the Serial No / Batch fields.
sr_CS: Prilikom podnošenja transakcije zaliha, sistem će automatski kreirati paket serije i šarže na osnovu polja broj serije / šarže.

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
sr_CS: Provere na mašini

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
sr_CS: Kada je postavljeno, ova faktura će biti na čekanju do ponovljenog datuma

en: Once the Work Order is Closed. It can't be resumed.
sr_CS: Kada je radni nalog zatvoren, ne može se ponovo pokrenuti.

en: One customer can be part of only single Loyalty Program.
sr_CS: Jedan kupac može biti deo samo jednog programa lojalnosti.

en: Ongoing Job Cards
sr_CS: Aktuelne radne kartice

en: Online Auctions
sr_CS: Onlajn aukcija

note: Description of the 'Default Advance Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' 'Process Payment Reconciliation' Description of the 'Default Advance Received Account' (Link) field in DocType 'Company' Description of the 'Default Advance Paid Account' (Link) field in DocType 'Company'
en: Only 'Payment Entries' made against this advance account are supported.
sr_CS: Podržani su samo 'Unosi plaćanja' koji su napravljeni protiv ovog avansnog računa.

en: Only CSV and Excel files can be used to for importing data. Please check the file format you are trying to upload
sr_CS: Samo CSV i Excel fajlovi mogu biti korišćeni za uvoz podataka. Molimo Vas da proverite format fajla koji pokušavate da uvezete

note: Label of the tax_on_excess_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Only Deduct Tax On Excess Amount
sr_CS: Izvrši samo odbitak poreza na višak iznosa

note: Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Only Include Allocated Payments
sr_CS: Uključi samo raspoređene uplate

en: Only Parent can be of type {0}
sr_CS: Samo matični entitet može biti vrste {0}

en: Only Value available for Payment Entry
sr_CS: Samo je vrednost dostupna za unos uplate

note: Description of the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Only applies for Normal Payments
sr_CS: Odnosi se samo na normalne uplate

en: Only existing assets
sr_CS: Samo postojeća imovina

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
sr_CS: Samo su nezavisni čvorovi dozvoljeni u transakcijama

en: Only one {0} entry can be created against the Work Order {1}
sr_CS: Može se kreirati samo jedan {0} unos protiv radnog naloga {1}

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
sr_CS: Prikaži samo kupce iz ovih grupa kupaca

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
sr_CS: Prikaži samo stavke iz ovih grupa stavki

note: Description of the 'Rounding Loss Allowance' (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Only values between [0,1) are allowed. Like {0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Ex: If allowance is set at 0.07, accounts that have balance of 0.07 in either of the currencies will be considered as zero balance account
sr_CS: Dozvoljeno su samo vrednosti između [0,1). Kao što su {0,00, 0,04, 0,09, ...}
    Na primer: Ukoliko je odobrenje postavljeno na 0,07, računi koji imaju stanje od 0,07 u bilo kojoj valuti biće smatrati za račune sa nultim stanjem

en: Only {0} are supported
sr_CS: Podržani su samo {0}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
sr_CS: Otvoreno

note: Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Open Activities HTML
sr_CS: Otvorene HTML aktivnosti

en: Open BOM {0}
sr_CS: Otvori sastavnicu {0}

en: Open Call Log
sr_CS: Otvori evidenciju poziva

en: Open Contact
sr_CS: Otvori kontakt

en: Open Event
sr_CS: Otvori događaj

en: Open Events
sr_CS: Otvori događaje

en: Open Form View
sr_CS: Otvori prikaz formulara

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
sr_CS: Otvoreni problemi

en: Open Issues
sr_CS: Otvoreni upiti

en: Open Item {0}
sr_CS: Otvori stavku {0}

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
sr_CS: Otvorene ponude

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
sr_CS: Otvoreni projekti

en: Open Projects
sr_CS: Otvori projekte

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
sr_CS: Otvorene ponude

en: Open Sales Orders
sr_CS: Otvori prodajne porudžbine

en: Open Task
sr_CS: Otvori zadatak

en: Open Tasks
sr_CS: Otvori zadatke

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
sr_CS: Otvorena lista za obaviti

en: Open To Do
sr_CS: Otvori listu za obaviti

en: Open Work Order {0}
sr_CS: Otvori radni nalog {0}

note: Name of a report
en: Open Work Orders
sr_CS: Otvoreni radni nalozi

en: Open a new ticket
sr_CS: Otvori novi tiket

en: Opening
sr_CS: Početni saldo

note: Group in POS Profile's connections
en: Opening & Closing
sr_CS: Otvaranje i zatvaranje

en: Opening (Cr)
sr_CS: Početno stanje (Potražuje)

en: Opening (Dr)
sr_CS: Početno stanje (Duguje)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
sr_CS: Početna akumulirana amortizacija

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
sr_CS: Početni iznos

en: Opening Balance
sr_CS: Početni stanje

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
sr_CS: Detalji početnog stanja

en: Opening Balance Equity
sr_CS: Početno stanje kapitala

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
sr_CS: Početni datum

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
sr_CS: Unos početnog stanja

en: Opening Entry can not be created after Period Closing Voucher is created.
sr_CS: Unos početnog stanja ne može biti kreiran nakon što je kreiran dokument za zatvaranje perioda.

en: Opening Invoice Creation In Progress
sr_CS: Kreiranje početne fakture je u toku

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
sr_CS: Alata za kreiranje početne fakture

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
sr_CS: Stavka alata za kreiranje početne fakture

en: Opening Invoice Item
sr_CS: Stavka početne fakture

en: Opening Invoice has rounding adjustment of {0}.<br><br> '{1}' account is required to post these values. Please set it in Company: {2}.<br><br> Or, '{3}' can be enabled to not post any rounding adjustment.
sr_CS: Početna faktura ima prilagođavanje za zaokruživanje od {0}.<br><br> Za knjiženje ovih vrednosti potreban je račun '{1}'. Molimo Vas da ga postavite u kompaniji: {2}.<br><br> Ili možete omogućiti '{3}' da ne postavite nikakvo prilagođavanje za zaokruživanje.

en: Opening Invoices
sr_CS: Početne fakture

en: Opening Invoices Summary
sr_CS: Rezime početnih faktura

note: Label of the opening_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Number of Booked Depreciations
sr_CS: Broj unetih amortizacija

en: Opening Purchase Invoices have been created.
sr_CS: Kreirane su početna ulazne fakture.

en: Opening Qty
sr_CS: Početna količina

en: Opening Sales Invoices have been created.
sr_CS: Početne izlazne fakture su kreirane.

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
sr_CS: Početni lager

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
sr_CS: Početno vreme

en: Opening Value
sr_CS: Početna vrednost

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
sr_CS: Otvaranje i zatvaranje

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
sr_CS: Operativni trošak

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
sr_CS: Operativni trošak (valuta kompanije)

note: Label of the operating_cost_per_bom_quantity (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost Per BOM Quantity
sr_CS: Operativni trošak prema količini u sastavnici

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
sr_CS: Operativni trošak prema radnom nalogu / sastavnici

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
sr_CS: Operativni trošak (valuta kompanije)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
sr_CS: Operativni troškovi

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
sr_CS: Operacija

note: Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Operation & Materials
sr_CS: Operacija i materijali

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
sr_CS: Trošak operacije

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
sr_CS: Opis operacije

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
sr_CS: ID operacije

en: Operation Id
sr_CS: ID operacije

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row ID
sr_CS: ID reda operacije

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Work Order Item'
en: Operation Row Id
sr_CS: ID reda operacije

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
sr_CS: Broj reda operacije

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
sr_CS: Vreme operacije

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
sr_CS: Vreme operacije za operaciju {0} mora biti veće od 0

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
sr_CS: Za koliko gotovih proizvoda je operacija završena?

note: Description of the 'Fixed Time' (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operation time does not depend on quantity to produce
sr_CS: Vreme operacije ne zavisi od količine za proizvodnju

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
sr_CS: Operacija {0} je dodata više puta u radnom nalogu {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
sr_CS: Operacija {0} ne pripada radnom nalogu {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
sr_CS: Operacija {0} traje duže od bilo kojeg dostupnog radnog vremena na radnoj stanici {1}, podelite operaciju na više operacija

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
sr_CS: Operacije

note: Label of the section_break_xvld (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Operations Routing
sr_CS: Raspored operacija

en: Operations cannot be left blank
sr_CS: Polje za operacije ne može ostati prazno

en: Opp Count
sr_CS: Broj prilika

en: Opp/Lead %
sr_CS: Procenat prilika u odnosu na potencijalne klijente

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
sr_CS: Prilike

en: Opportunities by Campaign
sr_CS: Prilike po kampanji

en: Opportunities by Medium
sr_CS: Prilike po kanalu

en: Opportunities by Source
sr_CS: Prilike po izvoru

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
sr_CS: Prilika

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
sr_CS: Iznos prilike

note: Label of the base_opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount (Company Currency)
sr_CS: Iznos prilike (valuta kompanije)

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
sr_CS: Datum prilike

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
sr_CS: Prilika od

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
sr_CS: Stavka prilike

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
sr_CS: Razlog gubitka prilike

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
sr_CS: Detalji razloga gubitka prilike

note: Label of the opportunity_owner (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Owner
sr_CS: Vlasnik prilike

en: Opportunity Source
sr_CS: Izvor prolike

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Opportunity Summary by Sales Stage
sr_CS: Rezime prilika po fazama prodaje

note: Name of a report
en: Opportunity Summary by Sales Stage
sr_CS: Rezime prilika po fazama prodaje

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
sr_CS: Vrsta prilike

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Value
sr_CS: Vrednost prilike

en: Opportunity {0} created
sr_CS: Prilika {0} kreirana

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
sr_CS: Optimizuj rutu

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
sr_CS: Opciono. Postavlja podrazumevanu valutu kompanije, ukoliko nije specificirano.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
sr_CS: Opciono. Ovo podešavanje će se koristiti za filtriranje u raznim transakcijama.

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
sr_CS: Opcije

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Orange
sr_CS: Narandžasta

en: Order Amount
sr_CS: Iznos narudžbine

en: Order By
sr_CS: Narudžbina od

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
sr_CS: Datum potvrde narudžbine

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
sr_CS: Broj potvrde narudžbine

en: Order Count
sr_CS: Broj narudžbina

note: Label of the order_date (Date) field in DocType 'Blanket Order'
en: Order Date
sr_CS: Datum narudžbine

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
sr_CS: Informacije o narudžbini

note: Label of the order_no (Data) field in DocType 'Blanket Order'
en: Order No
sr_CS: Narudžbina broj

en: Order Qty
sr_CS: Količina narudžbine

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the order_status_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Order Status
sr_CS: Status narudžbine

en: Order Summary
sr_CS: Rezime narudžbine

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
sr_CS: Vrsta narudžbine

en: Order Value
sr_CS: Vrednost narudžbine

en: Order/Quot %
sr_CS: Narudžbina/Ponuda %

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
sr_CS: Naručeno

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order
en: Ordered Qty
sr_CS: Naručena količina

en: Ordered Qty: Quantity ordered for purchase, but not received.
sr_CS: Naručena količina: Količina naručena za nabavku, ali još nije primljena.

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
sr_CS: Naručena količina

en: Orders
sr_CS: Narudžbine

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
sr_CS: Organizacija

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
sr_CS: Naziv organizacije

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
sr_CS: Orijentacija

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
sr_CS: Originalna stavka

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
sr_CS: Ostalo

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
sr_CS: Ostali detalji

note: Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_other_info (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Other Info
sr_CS: Ostale informacije

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
sr_CS: Ostali izveštaji

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
sr_CS: Ostala podešavanja

note: Name of a UOM
en: Ounce
sr_CS: Unca

note: Name of a UOM
en: Ounce-Force
sr_CS: Unca-Sila

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Foot
sr_CS: Unca/Kubna stopa

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Inch
sr_CS: Unca/Kubni inč

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (UK)
sr_CS: Unca/Galon (UK)

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (US)
sr_CS: Unca/Galon (US)

en: Out Qty
sr_CS: Izlazna količina

en: Out Value
sr_CS: Izlazna vrednost

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
sr_CS: Nije obuhvaćeno godišnjim ugovorom o održavanju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
sr_CS: Van funkcije

en: Out of Stock
sr_CS: Nema na stanju

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
sr_CS: Van garancije

en: Out of stock
sr_CS: Nema na stanju

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
sr_CS: Odlazni

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
sr_CS: Izlazna cena

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
sr_CS: Neizmireno

note: Label of the base_outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding (Company Currency)
sr_CS: Neizmireno (valuta kompanije)

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
sr_CS: Neizmireni iznos

en: Outstanding Amt
sr_CS: Neizmireni iznos

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
sr_CS: Neizmireni čekovi i depoziti za razduženje

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
sr_CS: Neizmireno za {0} ne može biti manje od nule ({1})

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
sr_CS: Izlazno

note: Label of the over_billing_allowance (Currency) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the over_billing_allowance (Float) field in DocType 'Item'
en: Over Billing Allowance (%)
sr_CS: Dozvola za fakturisanje preko limita (%)

en: Over Billing Allowance exceeded for Purchase Receipt Item {0} ({1}) by {2}%
sr_CS: Dozvola za fakturisanje preko limita je premašena za stavku ulazne fakture {0} ({1}) za {2}%

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
sr_CS: Dozvola za prekoračenje isporuke/prijema (%)

note: Label of the over_picking_allowance (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Picking Allowance
sr_CS: Dozvola za preuzimanje viška

en: Over Receipt
sr_CS: Prekoračenje prijema

en: Over Receipt/Delivery of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
sr_CS: Prekoračenje prijema/isporuke od {0} {1} zanemareno za stavku {2} jer imate ulogu {3}.

note: Label of the mr_qty_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Transfer Allowance
sr_CS: Dozvola za prekoračenje prenosa

note: Label of the over_transfer_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Over Transfer Allowance (%)
sr_CS: Dozvola za prekoračenje prenosa (%)

en: Overbilling of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
sr_CS: Prekoračenje naplate od {0} {1} zanemareno za stavku {2} jer imate ulogu {3}.

en: Overbilling of {} ignored because you have {} role.
sr_CS: Prekoračenje naplate od {} zanemareno jer imate ulogu {}.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
sr_CS: Prekoračeno

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
sr_CS: Dani kašnjenja

note: Name of a DocType
en: Overdue Payment
sr_CS: Neizmirena uplata

note: Label of the overdue_payments (Table) field in DocType 'Dunning'
en: Overdue Payments
sr_CS: Neizmirene uplate

en: Overdue Tasks
sr_CS: Prekoračeni zadaci

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
sr_CS: Prekoračeno i sniženo

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
sr_CS: Preklapanje u ocenjivanju između {0} i {1}

en: Overlapping conditions found between:
sr_CS: Pronađeni preklapajući uslovi između:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
sr_CS: Procenat prekomerne proizvodnje za prodajnu porudžbinu

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
sr_CS: Procenat prekomerne proizvodnje za radni nalog

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
sr_CS: Prekomerna proizvodnja za prodaju i radni nalog

note: Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the basic_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Overview
sr_CS: Pregled

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
sr_CS: Vlasništvo

en: Owner
sr_CS: Vlasnik

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
sr_CS: PIB

note: Label of the pdf_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: PDF Name
sr_CS: Naziv PDF

note: Label of the pin (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: PIN
sr_CS: PIN (broj identifikacije proizvoda)

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
sr_CS: Nabavljene stavke putem narudžbenice

note: Label of the pos_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
sr_CS: Maloprodaja

en: POS Closed
sr_CS: Maloprodaja zatvorena

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
sr_CS: Unos zatvaranja maloprodaje

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
sr_CS: Detalji unosa zatvaranja maloprodaje

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
sr_CS: Porezi pri unosu zatvaranja maloprodaje

en: POS Closing Failed
sr_CS: Zatvaranje maloprodaje nije uspelo

en: POS Closing failed while running in a background process. You can resolve the {0} and retry the process again.
sr_CS: Zatvaranje maloprodaje nije uspelo prilikom izvođenja u pozadinskom procesu. Možete rešiti {0} i ponovo pokušati proces.

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
sr_CS: Grupa kupaca u maloprodaji

note: Name of a DocType
en: POS Field
sr_CS: Polje u maloprodaji

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Option for the 'Invoice Type Created via POS Screen' (Select) field in DocType 'POS Settings' Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a shortcut in the Receivables Worksp
en: POS Invoice
sr_CS: Fiskalni račun

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: POS Invoice Item
sr_CS: Stavka fiskalnog računa

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
sr_CS: Evidencija spajanja fiskalnih računa

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
sr_CS: Referenca fiskalnog računa

en: POS Invoice is already consolidated
sr_CS: Fiskalni račun je već konsolidovan

en: POS Invoice is not submitted
sr_CS: Fiskalni račun nije podnet

en: POS Invoice isn't created by user {}
sr_CS: Fiskalni račun nije kreiran od strane korisnika {}

en: POS Invoice should have the field {0} checked.
sr_CS: Fiskalni račun treba da ima označeno polje {0}.

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
sr_CS: Fiskalni računi

en: POS Invoices can't be added when Sales Invoice is enabled
sr_CS: Fiskalni računi ne mogu biti dodati kada je omogućena izlazna faktura

en: POS Invoices will be consolidated in a background process
sr_CS: Fiskalni računi će biti konsolidovani u pozadinskom procesu

en: POS Invoices will be unconsolidated in a background process
sr_CS: Fiskalni računi će biti dekonsolidovani u pozadinskom procesu

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
sr_CS: Grupa stavki maloprodaje

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
sr_CS: Unos početnog stanja maloprodaje

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
sr_CS: Detalji unosa početnog stanja maloprodaje

en: POS Opening Entry Missing
sr_CS: Nedostaje unos početnog stanja maloprodaje

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
sr_CS: Metod plaćanja u maloprodaji

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
sr_CS: Profil maloprodaje

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
sr_CS: Korisnik maloprodaje

en: POS Profile doesn't match {}
sr_CS: Profil maloprodaje se ne poklapa sa {}

en: POS Profile is mandatory to mark this invoice as POS Transaction.
sr_CS: Profil maloprodaje je obavezan da bi se ova faktura označila kao maloprodajna transakcija.

en: POS Profile required to make POS Entry
sr_CS: Profil maloprodaje je neophodan za unos

en: POS Profile {} contains Mode of Payment {}. Please remove them to disable this mode.
sr_CS: Profil maloprodaje {} sadrži način plaćanja {}. Molimo Vas da ga uklonite da biste onemogućili ovaj način.

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
sr_CS: Profil maloprodaje {} ne pripada kompaniji {}

note: Name of a report
en: POS Register
sr_CS: Registar maloprodaje

note: Name of a DocType Label of the pos_search_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Search Fields
sr_CS: Polje za pretragu maloprodaje

note: Label of the pos_setting_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS Setting
sr_CS: Podešavanje maloprodaje

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
sr_CS: Podešavanja maloprodaje

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
sr_CS: Maloprodajne transakcije

en: POS has been closed at {0}. Please refresh the page.
sr_CS: Maloprodaja je zatvorena u {0}. Molimo Vas da osvežite stranicu.

en: POS invoice {0} created successfully
sr_CS: Fiskalni račun {0} je uspešno kreiran

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
sr_CS: PSOA Troškovni centar

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
sr_CS: PSOA projekat

en: Package No(s) already in use. Try from Package No {0}
sr_CS: Paketni broj(evi) su već u upotrebi. Pokušajte od broja paketa {0}

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
sr_CS: Detalji težine paketa

en: Packaging Slip From Delivery Note
sr_CS: Slip za pakovanje sa otpremnice

note: Name of a DocType
en: Packed Item
sr_CS: Upakovana stavka

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
sr_CS: Upakovane stavke

en: Packed Items cannot be transferred internally
sr_CS: Upakovane stavke ne mogu biti deo internog prenosa

note: Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Packed Qty
sr_CS: Upakovana količina

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
sr_CS: Lista pakovanja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
sr_CS: Dokument liste pakovanja

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
sr_CS: Stavka na dokumentu liste pakovanja

en: Packing Slip(s) cancelled
sr_CS: Dokument(a) liste pakovanja je otkazan

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
sr_CS: Jedinica pakovanja

note: Label of the include_break (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Page Break After Each SoA
sr_CS: Page Break nakon svake Izjave o stanju

en: Page {0} of {1}
sr_CS: Strana {0} od {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
sr_CS: Plaćeno

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
sr_CS: Plaćeni iznos

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 
en: Paid Amount (Company Currency)
sr_CS: Plaćeni iznos (valuta kompanije)

note: Label of the paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax
sr_CS: Plaćeni iznos nakon poreza

note: Label of the base_paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax (Company Currency)
sr_CS: Plaćeni iznos nakon poreza (valuta kompanije)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
sr_CS: Plaćeni iznos ne može biti veći od ukupno negativnog neizmirenog iznosa {0}

note: Label of the paid_from_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid From Account Type
sr_CS: Plaćeno sa vrste računa

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
sr_CS: Plaćeni dug

note: Label of the paid_to_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid To Account Type
sr_CS: Plaćeno na vrstu računa

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
sr_CS: Plaćeni iznos i iznos otpisivanja ne mogu biti veći od ukupnog iznosa

note: Name of a UOM
en: Pair
sr_CS: Par

note: Label of the pallets (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pallets
sr_CS: Palete

note: Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template Parameter' Label of the specification (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Inspect
en: Parameter
sr_CS: Parametar

note: Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Quality Inspection Parameter' Reading'
en: Parameter Group
sr_CS: Grupa parametara

note: Label of the group_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Parameter Group'
en: Parameter Group Name
sr_CS: Naziv grupe parametara

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
sr_CS: Naziv parametra

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
sr_CS: Parametri

note: Label of the parcel_template (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Parcel Template
sr_CS: Šablon paketa

note: Label of the parcel_template_name (Data) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Parcel Template Name
sr_CS: Naziv šablona paketa

en: Parcel weight cannot be 0
sr_CS: Težina paketa ne može biti 0

note: Label of the parcels_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Parcels
sr_CS: Paketi

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
sr_CS: Matični

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
sr_CS: Matični račun

en: Parent Account Missing
sr_CS: Matični račun nedostaje

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
sr_CS: Matična šarža

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
sr_CS: Matična kompanija

en: Parent Company must be a group company
sr_CS: Matična kompanija mora biti grupna kompanija

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
sr_CS: Matični troškovni centar

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
sr_CS: Matična grupa kupca

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
sr_CS: Matično odeljenje

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
sr_CS: Matični detalji dokumenta

note: Label of the process_pr (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Parent Document
sr_CS: Matični dokument

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
sr_CS: Matična stavka

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
sr_CS: Matična grupa stavki

en: Parent Item {0} must not be a Fixed Asset
sr_CS: Matična stavka {0} ne sme biti osnovno sredstvo

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
sr_CS: Matična stavka {0} ne sme biti stavka zaliha

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
sr_CS: Matična lokacija

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
sr_CS: Matična procedura

note: Label of the parent_row_no (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Parent Row No
sr_CS: Matični redni broj

en: Parent Row No not found for {0}
sr_CS: Nije pronađen broj matičnog reda za {0}

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
sr_CS: Matični prodavac

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
sr_CS: Matična grupa dobavljača

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
sr_CS: Matični zadatak

en: Parent Task {0} is not a Template Task
sr_CS: Matični zadatak {0} nije šablonski zadatak

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
sr_CS: Matična teritorija

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
sr_CS: Matično skladište

en: Parsing Error
sr_CS: Greška u parsiranju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partial Material Transferred
sr_CS: Delimično prenesen materijal

en: Partial Payment in POS Transactions are not allowed.
sr_CS: Delimično plaćanje u maloprodajnim transakcijama nije dozvoljeno.

en: Partial Stock Reservation
sr_CS: Delimična rezervacija zaliha

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
sr_CS: Delimičan uspeh

note: Description of the 'Allow Partial Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Partial stock can be reserved. For example, If you have a Sales Order of 100 units and the Available Stock is 90 units then a Stock Reservation Entry will be created for 90 units.
sr_CS: Delimične zalihe mogu biti rezervisane. Na primer, ukoliko imate prodajnu porudžbinu od 100 jedinica, a dostupne zalihe su 90 jedinica, biće kreiran unos rezervacije zaliha za 90 jedinica.

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
sr_CS: Delimično završeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Delivered
sr_CS: Delimično isporučeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
sr_CS: Delimično amortizovano

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
sr_CS: Delimično ispunjeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
sr_CS: Delimično naručeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
sr_CS: Delimično plaćeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
sr_CS: Delimično primljeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Partially Reconciled
sr_CS: Delimično usklađeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Reserved
sr_CS: Delimično rezervisano

en: Partially ordered
sr_CS: Delimično naručeno

en: Particulars
sr_CS: Detalji

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
sr_CS: Delimično fakturisano

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
sr_CS: Delimično isporučeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid
sr_CS: Delimično plaćeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid and Discounted
sr_CS: Delimično plaćeno sa popustom

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
sr_CS: Vrsta partnera

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
sr_CS: Veb-sajt partnera

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Partnership
sr_CS: Partnerstvo

note: Name of a UOM
en: Parts Per Million
sr_CS: Milioniti deo

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
sr_CS: Stranka

note: Name of a DocType
en: Party Account
sr_CS: Račun stranke

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
sr_CS: Valuta računa stranke

note: Label of the bank_party_account_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Account No. (Bank Statement)
sr_CS: Broj računa stranke (Bankarski izvod)

en: Party Account {0} currency ({1}) and document currency ({2}) should be same
sr_CS: Valuta računa stranke {0} ({1}) i valuta dokumenta ({2}) treba da bude ista

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
sr_CS: Bankarski račun stranke

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
sr_CS: Detalji stranke

note: Label of the party_full_name (Data) field in DocType 'Contract'
en: Party Full Name
sr_CS: Pun naziv stranke

note: Label of the bank_party_iban (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party IBAN (Bank Statement)
sr_CS: IBAN stranke (Bankarski izvod)

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
sr_CS: Informacije o stranci

note: Label of the party_item_code (Data) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Party Item Code
sr_CS: Šifra stavke stranke

note: Name of a DocType
en: Party Link
sr_CS: Link stranke

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
sr_CS: Naziv stranke

note: Label of the bank_party_name (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Name/Account Holder (Bank Statement)
sr_CS: Naziv stranke/Nosilac računa (Bankarski izvod)

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
sr_CS: Specifična stavka stranke

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
sr_CS: Vrsta stranke

en: Party Type and Party can only be set for Receivable / Payable account<br><br>{0}
sr_CS: Vrsta stranke i stranka mogu biti postavljeni za račun potraživanja / obaveza <br><br>{0}

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
sr_CS: Vrsta stranke i stranka su obavezni za račun {0}

en: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {0}
sr_CS: Vrsta stranke i stranka su obavezni za račun potraživanja / obaveza {0}

en: Party Type is mandatory
sr_CS: Vrsta stranke je obavezna

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
sr_CS: Korisnik stranke

en: Party can only be one of {0}
sr_CS: Stranka može biti samo jedan od {0}

en: Party is mandatory
sr_CS: Stranka je obavezna

note: Name of a UOM
en: Pascal
sr_CS: Paskal

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
sr_CS: Zadovoljava

note: Label of the passport_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Passport Details
sr_CS: Podaci o pasošu

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
sr_CS: Broj pasoša

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
sr_CS: Premašen datum dospeća

en: Past Events
sr_CS: Prethodni događaji

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
sr_CS: Putanja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
sr_CS: Pauza

en: Pause Job
sr_CS: Pauziraj posao

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
sr_CS: Pauziran sporazum o nivou usluge u statusu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Paused
sr_CS: Pauzirano

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
sr_CS: Plati

[ctx: Amount]
en: Pay
sr_CS: Plati

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
sr_CS: Plaćeno za / Primljeno od

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
sr_CS: Plativ

en: Payable Account
sr_CS: Račun obaveza

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
sr_CS: Obaveze

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
sr_CS: Podešavanje platioca

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment
sr_CS: Plaćanje

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
sr_CS: Račun za plaćanje

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
sr_CS: Iznos plaćanja

note: Label of the base_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount (Company Currency)
sr_CS: Iznos plaćanja (valuta kompanije)

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
sr_CS: Kanal plaćanja

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
sr_CS: Odbitci ili gubitak plaćanja

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
sr_CS: Dokument o plaćanju

en: Payment Document Type
sr_CS: Vrsta dokumenta o plaćanju

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
sr_CS: Datum dospeća plaćanja

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
sr_CS: Unosi plaćanja

en: Payment Entries {0} are un-linked
sr_CS: Unosi plaćanja {0} nisu povezani

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
sr_CS: Unos uplate

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
sr_CS: Odbitak od unosa uplate

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
sr_CS: Referenca unosa uplate

en: Payment Entry already exists
sr_CS: Unos uplate već postoji

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
sr_CS: Unos uplate je izmenjen nakon što ste ga povukli. Molimo Vas da ga ponovo povučete.

en: Payment Entry is already created
sr_CS: Unoć uplate je već kreiran

en: Payment Entry {0} is linked against Order {1}, check if it should be pulled as advance in this invoice.
sr_CS: Unos uplate {0} je povezan sa narudžbinom {1}, proverite da li treba da bude povučen kao avans u ovoj fakturi.

en: Payment Failed
sr_CS: Plaćanje neuspešno

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
sr_CS: Plaćeno od / Plaćeno za

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
sr_CS: Platni portal

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
sr_CS: Račun za platni portal

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
sr_CS: Račun za platni portal nije kreiran, molimo Vas da ga kreirate ručno.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
sr_CS: Detalji platnog portala

note: Name of a report
en: Payment Ledger
sr_CS: Evidencija uplata

en: Payment Ledger Balance
sr_CS: Stanje u evidenciji uplata

note: Name of a DocType
en: Payment Ledger Entry
sr_CS: Unos u evidenciju uplata

note: Label of the payment_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Payment Limit
sr_CS: Ograničenje plaćanja

en: Payment Method
sr_CS: Metod plaćanja

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
sr_CS: Metode plaćanja

en: Payment Mode
sr_CS: Način plaćanja

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
sr_CS: Nalog za plaćanje

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
sr_CS: Referenca naloga za plaćanje

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
sr_CS: Status naloga za plaćanje

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
sr_CS: Vrsta naloga za plaćanje

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
sr_CS: Plaćanje naloženo

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
sr_CS: Period plaćanja na osnovu datuma izdavanja

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
sr_CS: Plan plaćanja

en: Payment Receipt Note
sr_CS: Potvrda o prijemu uplate

en: Payment Received
sr_CS: Plaćanje primljeno

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
sr_CS: Usklađivanje plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Allocation
sr_CS: Raspodela usklađivanja plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
sr_CS: Faktura usklađivanja plaćanja

en: Payment Reconciliation Job: {0} is running for this party. Can't reconcile now.
sr_CS: Zadatak za usklađivanje plaćanja: {0} se izvršava za ovu stranku. Trenutno nije moguće usklađivanje.

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
sr_CS: Plaćanje u procesu usklađivanja plaćanja

note: Label of the section_break_jpd0 (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Reconciliation Settings
sr_CS: Podešavanje usklađivanja plaćanja

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
sr_CS: Referenca plaćanja

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
sr_CS: Reference plaćanja

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
sr_CS: Zahtev za naplatu

note: Label of the payment_request_outstanding (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Request Outstanding
sr_CS: Neizmireni zahtev za naplatu

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
sr_CS: Vrsta zahteva za naplatu

note: Description of the 'Payment Request' (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Request created from Sales Order or Purchase Order will be in Draft status. When disabled document will be in unsaved state.
sr_CS: Zahtev za naplatu je kreiran iz prodajne ili nabavne porudžbine i biće u statusu nacrta. Kada se onemogući, dokument će biti u nesačuvanom statusu.

en: Payment Request for {0}
sr_CS: Zahtev za naplatu za {0}

en: Payment Request is already created
sr_CS: Zahtev za naplatu je već kreiran

en: Payment Request took too long to respond. Please try requesting for payment again.
sr_CS: Zahtev za naplatu je predugo čekao na odgovor. Molimo Vas pokušajte ponovo da podnesete zahtev za naplatu.

en: Payment Requests cannot be created against: {0}
sr_CS: Zahtevi za naplatu ne mogu biti kreirani protiv: {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
sr_CS: Raspored plaćanja

en: Payment Status
sr_CS: Status naplate

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
sr_CS: Uslov plaćanja

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
sr_CS: Naziv uslova plaćanja

note: Label of the payment_term_outstanding (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Term Outstanding
sr_CS: Neizmireni uslov plaćanja

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
sr_CS: Uslovi plaćanja

note: Name of a report
en: Payment Terms Status for Sales Order
sr_CS: Status uslova plaćanja za prodajnu porudžbinu

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
sr_CS: Šablon uslova plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
sr_CS: Detalji šablona uslova plaćanja

note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
sr_CS: Uslovi plaćanja iz naloga biće dodeljeni fakturama u originalnom obliku

en: Payment Terms:
sr_CS: Uslovi plaćanja:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
sr_CS: Vrsta plaćanja

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
sr_CS: Vrsta plaćanja mora biti jedna od sledećih stavki: Primi, Plati ili Interni transfer

note: Label of the payment_url (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment URL
sr_CS: URL plaćanja

en: Payment Unlink Error
sr_CS: Greška prilikom poništavanja plaćanja

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
sr_CS: Plaćanje protiv {0} {1} ne može biti veći od neizmirenog iznosa {2}

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
sr_CS: Iznos plaćanja ne može biti manji ili jednak 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
sr_CS: Metode plaćanja su obavezne. Molimo Vas da odabarete najmanje jednu metodu plaćanja.

en: Payment of {0} received successfully.
sr_CS: Plaćanje od {0} uspešno primljeno.

en: Payment of {0} received successfully. Waiting for other requests to complete...
sr_CS: Plaćanje od {0} uspešno primljeno. Sačekajte da se ostali zahtevi završe...

en: Payment related to {0} is not completed
sr_CS: Plaćanje povezano sa {0} nije završeno

en: Payment request failed
sr_CS: Zahtev za naplatu neuspešan

en: Payment term {0} not used in {1}
sr_CS: Uslov plaćanja {0} nije korišćen u {1}

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
sr_CS: Plaćanja

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
sr_CS: Unos obračuna zarade

en: Payroll Payable
sr_CS: Obaveze prema zaradama

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
sr_CS: Platna lista

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
sr_CS: Na čekanju

en: Pending Activities
sr_CS: Aktivnosti na čekanju

en: Pending Amount
sr_CS: Iznos na čekanju

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
sr_CS: Količina na čekanju

en: Pending Quantity
sr_CS: Količina na čekanju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
sr_CS: Pregled na čekanju

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
sr_CS: Stavke prodajnog naloga za zahtev za nabavku na čekanju

en: Pending Work Order
sr_CS: Radni nalog na čekanju

en: Pending activities for today
sr_CS: Aktivnosti na čekanju za danas

en: Pending processing
sr_CS: Na čekanju za obradu

en: Pension Funds
sr_CS: Penzioni fondovi

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
sr_CS: Po mesecu

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Per Received
sr_CS: Po prijemu

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
sr_CS: Po transferu

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
sr_CS: Po nedelji

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
sr_CS: Po godini

note: Name of a UOM
en: Percent
sr_CS: Procenat

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
sr_CS: Procenat

note: Label of the percentage (Percent) field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Percentage (%)
sr_CS: Procenat (%)

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
sr_CS: Raspodela procenta

en: Percentage Allocation should be equal to 100%
sr_CS: Raspodela procenta treba biti jednaka 100%

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to order beyond the Blanket Order quantity.
sr_CS: Procenat koji možete da naručite preko količine u okvirnom nalogu.

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Selling Settings'
en: Percentage you are allowed to sell beyond the Blanket Order quantity.
sr_CS: Procenat koji možete da prodate preko količine u okvirnom nalogu.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example: If you have ordered 100 units. and your Allowance is 10% then you are allowed to transfer 110 units.
sr_CS: Procenat koji možete preneti više od naručene količine. Na primer: Ukoliko ste naručili 100 jedinica, a Vaše odobrenje je 10%, onda možete preneti 110 jedinica.

en: Perception Analysis
sr_CS: Analiza percepcije

en: Period Based On
sr_CS: Period zasnovan na

en: Period Closed
sr_CS: Period zatvoren

en: Period Closing Entry For Current Period
sr_CS: Unos periodičnog zatvaranja za trenutni period

note: Label of the period_closing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
sr_CS: Podešavanja za zatvaranje perioda

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
sr_CS: Dokument za zatvaranje perioda

note: Label of the period_details_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Period Details
sr_CS: Detalji perioda

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
sr_CS: Datum završetka perioda

en: Period End Date cannot be greater than Fiscal Year End Date
sr_CS: Datum završetka perioda ne može biti veći od datuma završetka fiskalne godine

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
sr_CS: Naziv perioda

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
sr_CS: Rezultat perioda

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
sr_CS: Podešavanje perioda

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
sr_CS: Datum početka perioda

en: Period Start Date cannot be greater than Period End Date
sr_CS: Datum početka perioda ne može biti veći od datuma završetka perioda

en: Period Start Date must be {0}
sr_CS: Datum početka perioda mora biti {0}

note: Label of the period_to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period To Date
sr_CS: Period do datuma završetka

en: Period based On
sr_CS: Period zasnovan na

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
sr_CS: Periodičnost

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
sr_CS: Adresa prebivališta

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
sr_CS: Adresa prebivališta je

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
sr_CS: Stalno praćenje inventara je potrebno za kompaniju {0} da bi se pregledao ovaj izveštaj.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal Details
sr_CS: Lični detalji

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
sr_CS: Lični imejl

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
sr_CS: Benzin

en: Pharmaceutical
sr_CS: Farmaceutski

en: Pharmaceuticals
sr_CS: Farmaceutski proizvodi

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
sr_CS: Telefon

note: Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Phone Ext.
sr_CS: Telefon lokal.

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
sr_CS: Broj telefona

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
sr_CS: Broj telefona

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
sr_CS: Lista za odabir

en: Pick List Incomplete
sr_CS: Lista za odabir nije kompletna

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
sr_CS: Stavka liste za odabir

note: Label of the pick_manually (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Pick Manually
sr_CS: Izaberi ručno

note: Label of the pick_serial_and_batch_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Pick Serial / Batch Based On
sr_CS: Izaberi seriju / šaržu na osnovu

note: Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Delivery Note Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Packed Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Pick 
en: Pick Serial / Batch No
sr_CS: Izaberi broj serije / šarže

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
sr_CS: Preuzeta količina

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Picked Qty (in Stock UOM)
sr_CS: Preuzeta količina (u osnovnoj jedinici zaliha)

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup
sr_CS: Preuzimanje

note: Label of the pickup_contact_person (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Contact Person
sr_CS: Kontakt osoba za preuzimanje

note: Label of the pickup_date (Date) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Date
sr_CS: Datum preuzimanja

en: Pickup Date cannot be before this day
sr_CS: Datum preuzimanja ne može biti pre ovog datuma

note: Label of the pickup (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup From
sr_CS: Preuzimanje od

en: Pickup To time should be greater than Pickup From time
sr_CS: Vreme završetka preuzimanja mora biti kasnije od vremena početka preuzimanja

note: Label of the pickup_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Type
sr_CS: Vrsta preuzimanja

note: Label of the heading_pickup_from (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from_type (Select) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup from
sr_CS: Preuzimanje od

note: Label of the pickup_to (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup to
sr_CS: Preuzimanje do

en: Pipeline By
sr_CS: Odgovorno lice za proces

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
sr_CS: Mesto izdavanja

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
sr_CS: Plaid pristupni token

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
sr_CS: Plaid ID klijenta

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
sr_CS: Plaid okruženje

en: Plaid Link Failed
sr_CS: Veza za Plaid-om nije uspešna

en: Plaid Link Refresh Required
sr_CS: Potrebno je osvežavanje veze sa Plaid-om

en: Plaid Link Updated
sr_CS: Veza sa Plaid-om ažurirana

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
sr_CS: Plaid tajni ključ

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
sr_CS: Plaid podešavanja

en: Plaid transactions sync error
sr_CS: Greška pri sinhronizaciji Plaid transakcija

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
sr_CS: Naziv plana

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
sr_CS: Planiraj materijal za podsklopove

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
sr_CS: Planiraj operacije X dana unapred

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
sr_CS: Planiranje zapisa vremena van radnog vremena radne stanice

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
sr_CS: Planirano

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
sr_CS: Planirani datum završetka

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
sr_CS: Planirani vreme završetka

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
sr_CS: Planirani operativni trošak

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
sr_CS: Planirana količina

en: Planned Qty: Quantity, for which, Work Order has been raised, but is pending to be manufactured.
sr_CS: Planirana količina: Količina za koju je otvoren radni nalog, ali proizvodnja nije završena.

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
sr_CS: Planirana količina

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
sr_CS: Planirani datum početka

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
sr_CS: Planirano vreme početka

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
sr_CS: Planiranje

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
sr_CS: Planovi

note: Label of the plant_dashboard (HTML) field in DocType 'Plant Floor'
en: Plant Dashboard
sr_CS: Kontrolna tabla postrojenja

note: Name of a DocType Label of the plant_floor (Link) field in DocType 'Workstation' Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Plant Floor
sr_CS: Proizvodni prostor

en: Plants and Machineries
sr_CS: Postrojenja i mašine

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
sr_CS: Molimo Vas da dopunite stavke i ažurirate listu za odabir za nastavak. Da biste prekinuli, otkažite listu za odabir.

en: Please Select a Company
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kompaniju

en: Please Select a Company.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kompaniju.

en: Please Select a Customer
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kupca

en: Please Select a Supplier
sr_CS: Molimo Vas da izaberete dobavljača

en: Please Set Priority
sr_CS: Molimo Vas da postavite prioritet

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
sr_CS: Molimo Vas da postavite grupu dobavljača u podešavanjima za nabavku.

en: Please Specify Account
sr_CS: Molimo Vas da navedete račun

en: Please add 'Supplier' role to user {0}.
sr_CS: Molimo Vas da dodate ulogu 'Dobavljač' korisniku {0}.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
sr_CS: Molimo Vas da dodate način plaćanja i detalje početnog stanja.

en: Please add Request for Quotation to the sidebar in Portal Settings.
sr_CS: Molimo Vas da dodate zahtev za ponudu u bočni meni u podešavanjima portala.

en: Please add Root Account for - {0}
sr_CS: Molimo Vas da dodate osnovni račun za - {0}

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
sr_CS: Molimo Vas da dodate privremeni račun za otvaranje početnog stanja u kontni okvir

en: Please add atleast one Serial No / Batch No
sr_CS: Molimo Vas da dodate barem jedan broj serije / šarže

en: Please add the Bank Account column
sr_CS: Molimo Vas da dodate kolonu za tekući račun

en: Please add the account to root level Company - {0}
sr_CS: Molimo Vas da dodate račun za osnovni nivo kompanije - {0}

en: Please add the account to root level Company - {}
sr_CS: Molimo Vas da dodate račun za osnovni nivo kompanije - {}

en: Please add {1} role to user {0}.
sr_CS: Molimo Vas da dodate ulogu {1} korisniku {0}.

en: Please adjust the qty or edit {0} to proceed.
sr_CS: Molimo Vas da prilagodite količinu ili izmenite {0} za nastavak.

en: Please attach CSV file
sr_CS: Molimo Vas da priložite CSV fajl

en: Please cancel and amend the Payment Entry
sr_CS: Molimo Vas da otkažete i izmenite unos uplate

en: Please cancel payment entry manually first
sr_CS: Molimo Vas da prvo ručno otkažete unos uplate

en: Please cancel related transaction.
sr_CS: Molimo Vas da otkažete povezanu transakciju.

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
sr_CS: Molimo Vas da proverite opciju za više valuta da biste omogućili račune sa drugim valutama

en: Please check Process Deferred Accounting {0} and submit manually after resolving errors.
sr_CS: Molimo Vas da proverite obradu vremenskog razgraničenja {0} i unesite ručno nakon ispravljanja grešaka.

en: Please check either with operations or FG Based Operating Cost.
sr_CS: Molimo Vas da proverite operativne troškove ili sa operacijama ili sa troškovima rada gotovih proizvoda.

en: Please check the error message and take necessary actions to fix the error and then restart the reposting again.
sr_CS: Molimo Vas da proverite poruke o greškama, preduzmite potrebne korake da ispravite grešku i zatim ponovo pokrenite proces ponovne obrade.

en: Please check your Plaid client ID and secret values
sr_CS: Molimo Vas da proverite svoj Plaid klijent ID i tajni ključ

en: Please check your email to confirm the appointment
sr_CS: Molimo Vas da proverite svoj imejl da biste potvrdili termin

en: Please click on 'Generate Schedule'
sr_CS: Molimo Vas da klikente na 'Generiši raspored'

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
sr_CS: Molimo Vas da kliknete na 'Generiši raspored' da preuzmete broj serije dodat za stavku {0}

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
sr_CS: Molimo Vas da klikente na 'Generiši raspored' da biste dobili raspored

en: Please contact any of the following users to extend the credit limits for {0}: {1}
sr_CS: Molimo Vas da kontaktirate bilo kog od sledećih korisnika da biste proširili kreditni limit za {0}: {1}

en: Please contact any of the following users to {} this transaction.
sr_CS: Molimo Vas da kontaktirate bilo koga od sledećih korisnika da biste {} ovu transakciju.

en: Please contact your administrator to extend the credit limits for {0}.
sr_CS: Molimo Vas da kontakirate svog administratora da biste proširili kreditne limite za {0}.

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
sr_CS: Molimo Vas da pretvorite matični račun u odgovarajućoj zavisnoj kompaniji u grupni račun.

en: Please create Customer from Lead {0}.
sr_CS: Molimo Vas da kreirate kupca iz potencijalnog klijenta {0}.

en: Please create Landed Cost Vouchers against Invoices that have 'Update Stock' enabled.
sr_CS: Molimo Vas da kreirate dokument za troškove nabavke za fakture koje imaju omogućenu opciju 'Ažuriraj zalihe'.

en: Please create a new Accounting Dimension if required.
sr_CS: Molimo Vas da kreirate novu računovodstvenu dimenziju ukoliko je potrebno.

en: Please create purchase from internal sale or delivery document itself
sr_CS: Molimo Vas da kreirate nabavku iz interne prodaje ili iz samog dokumenta o isporuci

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
sr_CS: Molimo Vas da kreirate prijemnicu nabavke ili ulaznu fakturu za stavku {0}

en: Please delete Product Bundle {0}, before merging {1} into {2}
sr_CS: Molimo Vas da obrišete proizvodnu kombinaciju {0}, pre nego što spojite {1} u {2}

en: Please disable workflow temporarily for Journal Entry {0}
sr_CS: Molimo Vas da privremeno onemogućite radni tok za nalog knjiženja {0}

en: Please do not book expense of multiple assets against one single Asset.
sr_CS: Molimo Vas da ne knjižite trošak više različitih stavki imovine na jednu stavku imovine.

en: Please do not create more than 500 items at a time
sr_CS: Molimo Vas da ne kreirate više od 500 stavki odjednom

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
sr_CS: Molimo Vas da omogućite opciju Primenjivo na rezervaciju stvarnih troškova

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
sr_CS: Molimo Vas da omogućite opciju Primenjljivo na nabavnu porudžbinu i Primenljivo na rezervaciju stvarnih troškova

en: Please enable Use Old Serial / Batch Fields to make_bundle
sr_CS: Molimo Vas da omogućite korišćenje starih polja za brojeve serije / šarži za kreiranje paketa

en: Please enable only if the understand the effects of enabling this.
sr_CS: Molimo Vas da omogućite samo ukoliko razumete posledice omogućavanja ove opcije.

en: Please enable pop-ups
sr_CS: Molimo Vas da omogućite iskačuće prozore (pop-ups)

en: Please enable {0} in the {1}.
sr_CS: Molimo Vas da omogućite {0} u {1}.

en: Please enable {} in {} to allow same item in multiple rows
sr_CS: Molimo Vas da omogućite {} u {} da biste omogućili istu stavku u više redova

en: Please ensure that the {0} account is a Balance Sheet account. You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
sr_CS: Molimo Vas da povedete računa da je račun {0} račun u bilansu stanja. Možete promeniti matični račun u račun bilansa stanja ili izabrati drugi račun.

en: Please ensure that the {0} account {1} is a Payable account. You can change the account type to Payable or select a different account.
sr_CS: Molimo Vas da povedete računa da je račun {0} {1} račun obaveza. Ovo možete promeniti vrstu računa u obaveze ili izabrati drugi račun.

en: Please ensure {} account is a Balance Sheet account.
sr_CS: Molimo Vas da vodite računa da je račun {} račun u bilansu stanja.

en: Please ensure {} account {} is a Receivable account.
sr_CS: Molimo Vas da vodite računa da {} račun {} predstavlja račun potraživanja.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
sr_CS: Molimo Vas da unesete <b>račun razlike</b> ili da postavite podrazumevani <b>račun za prilagođvanje zaliha</b> za kompaniju {0}

en: Please enter Account for Change Amount
sr_CS: Molimo Vas da unesete račun za razliku u iznosu

en: Please enter Approving Role or Approving User
sr_CS: Molimo Vas da unesete ulogu odobravanja ili korisnika koji odobrava

en: Please enter Cost Center
sr_CS: Molimo Vas da uneste troškovni centar

en: Please enter Delivery Date
sr_CS: Molimo Vas da unesete datum isporuke

en: Please enter Employee Id of this sales person
sr_CS: Molimo Vas da unesete ID zaposlenog lica za ovog prodavca

en: Please enter Expense Account
sr_CS: Molimo Vas da uneste račun rashoda

en: Please enter Item Code to get Batch Number
sr_CS: Molimo Vas da unesete šifru stavke da biste dobili broj šarže

en: Please enter Item Code to get batch no
sr_CS: Molimo Vas da uneste šifru stavke da biste dobili broj šarže

en: Please enter Item first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete stavku

en: Please enter Maintenance Details first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete detalje održavanja

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
sr_CS: Molimo Vas da unesete planiranu količinu za stavku {0} u redu {1}

en: Please enter Preferred Contact Email
sr_CS: Molimo Vas da preferirani kontakt imejl

en: Please enter Production Item first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete proizvodnu stavku

en: Please enter Purchase Receipt first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete prijemnicu nabavke

en: Please enter Receipt Document
sr_CS: Molimo Vas da unesete dokument prijema

en: Please enter Reference date
sr_CS: Molimo Vas da unesete datum reference

en: Please enter Root Type for account- {0}
sr_CS: Molimo Vas da unesete vrstu glavnog računa za račun - {0}

en: Please enter Serial Nos
sr_CS: Molimo Vas da unesete serijske brojeve

en: Please enter Shipment Parcel information
sr_CS: Molimo Vas da unesete informacije o pošiljci

en: Please enter Warehouse and Date
sr_CS: Molimo Vas da unesete skladište i datum

en: Please enter Write Off Account
sr_CS: Molimo Vas da unesete račun za otpis

en: Please enter company first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete kompaniju

en: Please enter company name first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete naziv kompanije

en: Please enter default currency in Company Master
sr_CS: Molimo Vas da unesete podrazumevanu valutu u master podacima o kompaniji

en: Please enter message before sending
sr_CS: Molimo Vas da unesete poruku pre slanja

en: Please enter mobile number first.
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete broj mobilnog telefona.

en: Please enter parent cost center
sr_CS: Molimo Vas da unesete matični troškovni centar

en: Please enter quantity for item {0}
sr_CS: Molimo Vas da dodate količinu za stavku {0}

en: Please enter relieving date.
sr_CS: Molimo Vas da unesete datum prestanka.

en: Please enter serial nos
sr_CS: Molimo Vas da unesete serijske brojeve

en: Please enter the company name to confirm
sr_CS: Molimo Vas da unesete naziv kompanije da biste potvrdili

en: Please enter the phone number first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete broj telefona

en: Please enter the {schedule_date}.
sr_CS: Molimo Vas da unesete {schedule_date}.

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
sr_CS: Molimo Vas da unesete važeće datum početka i završetka fiskalne godine

en: Please enter valid email address
sr_CS: Molimo Vas da unesete validnu imejl adresu

en: Please enter {0}
sr_CS: Molimo Vas da unesete {0}

en: Please enter {0} first
sr_CS: Molimo Vas da prvo unesete {0}

en: Please fill the Material Requests table
sr_CS: Molimo Vas da popunite tabelu zahteva za nabavku

en: Please fill the Sales Orders table
sr_CS: Molimo Vas da popunite tabelu prodajnih porudžbina

en: Please first set Last Name, Email and Phone for the user
sr_CS: Molimo Vas da prvo postavite prezime, imejl i telefon za korisnika

en: Please fix overlapping time slots for {0}
sr_CS: Molimo Vas da ispravite preklapajuće vremenske termine za {0}

en: Please fix overlapping time slots for {0}.
sr_CS: Molimo Vas da ispravite preklapajuće vremenske termine za {0}.

en: Please import accounts against parent company or enable {} in company master.
sr_CS: Molimo Vas da uvezete račune prema matičnoj kompaniji ili da omogućite {} u master podacima o kompaniji.

en: Please keep one Applicable Charges, when 'Distribute Charges Based On' is 'Distribute Manually'. For more charges, please create another Landed Cost Voucher.
sr_CS: Molimo Vas da zadržite jedan primenjeni trošak kada je 'Raspodeli troškove zasnovane na' postavljeno na 'Raspodeli ručno'. Za više troškova, molimo Vas da kreirate drugi dokument za troškove nabavke.

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
sr_CS: Molimo Vas da se uverite da zaposleno lice iznad izveštavaju drugom aktivnom zaposlenom licu.

en: Please make sure the file you are using has 'Parent Account' column present in the header.
sr_CS: Molimo Vas da se uverite da fajl koji koristite ima kolonu 'Matični račin' u zaglavlju.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
sr_CS: Molimo Vas da se uverite da li zaista želite da obrišete transakcije za ovu kompaniju. Vaši master podaci će ostati isti. Ova akcija se ne može poništiti.

en: Please mention 'Weight UOM' along with Weight.
sr_CS: Molimo Vas da navedete 'Jedinica mere za težinu' zajedno sa težinom.

en: Please mention '{0}' in Company: {1}
sr_CS: Molimo Vas da navedete '{0}' u kompaniji: {1}

en: Please mention no of visits required
sr_CS: Molimo Vas da navedete broj potrebni poseta

en: Please mention the Current and New BOM for replacement.
sr_CS: Molimo Vas da navedete trenutnu i novu sastavnicu za zamenu.

en: Please pull items from Delivery Note
sr_CS: Molimo Vas da preuzmete stavke iz otpremnice

en: Please rectify and try again.
sr_CS: Molimo Vas da ispravite grešku i pokušate ponovo.

en: Please refresh or reset the Plaid linking of the Bank {}.
sr_CS: Molimo Vas da osvežite ili resetujete Plaid vezu sa bankom {}.

en: Please save before proceeding.
sr_CS: Molimo Vas da sačuvate pre nego što nastavite.

en: Please save first
sr_CS: Molimo Vas da prvo sačuvate

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
sr_CS: Molimo Vas da izaberete <b>Vrstu šablona</b> da preuzmete šablon

en: Please select Apply Discount On
sr_CS: Molimo Vas da izaberete na šta će se primeniti popust

en: Please select BOM against item {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete sastavnicu za stavku {0}

en: Please select BOM for Item in Row {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete sastavnicu za stavku u redu {0}

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete sastavnicu u polju sastavnice za stavku {item_code}.

en: Please select Bank Account
sr_CS: Molimo Vas da izaberete tekući račun

en: Please select Category first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete kategoriju

en: Please select Charge Type first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete vrstu troška

en: Please select Company
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kompaniju

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kompaniju i datum knjiženja da biste dobili unose

en: Please select Company first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete kompaniju

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete datum završetka za evidenciju održavanja imovine

en: Please select Customer first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete kupca

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
sr_CS: Molimo Vas da izaberete postojeću kompaniju za kreiranje kontnog okvira

en: Please select Finished Good Item for Service Item {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete gotov proizvod za uslužnu stavku {0}

en: Please select Item Code first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete šifru stavke

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
sr_CS: Molimo Vas da izaberete status održavanja kao Završeno ili uklonite datum završetka

en: Please select Party Type first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete vrstu stranke

en: Please select Posting Date before selecting Party
sr_CS: Molimo Vas da izaberete datum knjiženja pre nego što izaberete stranku

en: Please select Posting Date first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete datum knjiženja

en: Please select Price List
sr_CS: Molimo Vas da izaberete cenovnik

en: Please select Qty against item {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete količinu za stavku {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete skladište za zadržane uzorke u podešavanjima zaliha

en: Please select Serial/Batch Nos to reserve or change Reservation Based On to Qty.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete brojeve serije / šarže da biste rezervisali ili promenili rezervaciju na osnovu količine.

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete datum početka i datum završetka za stavku {0}

en: Please select Subcontracting Order instead of Purchase Order {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete nalog za podugovaranje umesto nabavne porudžbine {0}

en: Please select Unrealized Profit / Loss account or add default Unrealized Profit / Loss account account for company {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete račun nerealizovanog dobitka/gubitka ili da dodate podrazumevani račun nerealizovanog dobitka/gubitka za kompaniju {0}

en: Please select a BOM
sr_CS: Molimo Vas da izaberete sastavnicu

en: Please select a Company
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kompaniju

en: Please select a Company first.
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete kompaniju.

en: Please select a Customer
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kupca

en: Please select a Delivery Note
sr_CS: Molimo Vas da izaberete otpremnicu

en: Please select a Subcontracting Purchase Order.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete nabavnu porudžbinu podugovaranja.

en: Please select a Supplier
sr_CS: Molimo Vas da izaberete dobavljača

en: Please select a Warehouse
sr_CS: Molimo Vas da izaberete skladište

en: Please select a Work Order first.
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete radni nalog.

en: Please select a country
sr_CS: Molimo Vas da izaberete državu

en: Please select a customer for fetching payments.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kupca za preuzimanje uplata.

en: Please select a date
sr_CS: Molimo Vas da izaberete datum

en: Please select a date and time
sr_CS: Molimo Vas da izaberete datum i vreme

en: Please select a default mode of payment
sr_CS: Molimo Vas da izaberete podrazumevani način plaćanja

en: Please select a field to edit from numpad
sr_CS: Molimo Vas da izaberete polje koje želite da izmenite sa numeričke tastature

en: Please select a row to create a Reposting Entry
sr_CS: Molimo Vas da izaberete red za kreiranje ponovnog knjiženja

en: Please select a supplier for fetching payments.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete dobavljača za preuzimanje uplata.

en: Please select a valid Purchase Order that has Service Items.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete validnu nabavnu porudžbinu koja ima servisne stavke.

en: Please select a valid Purchase Order that is configured for Subcontracting.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete validnu nabavnu porudžbinu koja je konfigurisana za podugovaranje.

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete vrednost za {0} ponudu za {1}

en: Please select an item code before setting the warehouse.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete šifru stavke pre nego što postavite skladište.

en: Please select correct account
sr_CS: Molimo Vas da izaberete ispravan račun

en: Please select date
sr_CS: Molimo Vas da izaberete datum

en: Please select either the Item or Warehouse or Warehouse Type filter to generate the report.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete filter za stavku, skladište ili vrstu skladišta da biste generisali izveštaj.

en: Please select item code
sr_CS: Molimo Vas da izabere šifru stavke

en: Please select items to reserve.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete stavke koje treba rezervisati.

en: Please select items to unreserve.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete stavke za koje poništavate rezervisanje.

en: Please select only one row to create a Reposting Entry
sr_CS: Molimo Vas da izaberete samo jedan red za kreiranje ponovnog knjiženja

en: Please select rows to create Reposting Entries
sr_CS: Molimo Vas da izaberete redove za kreiranje unosa ponovne obrade

en: Please select the Company
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kompaniju

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete vrstu programa sa više nivoa za više pravila naplate.

en: Please select the customer.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete kupca.

en: Please select the document type first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete vrstu dokumenta

en: Please select the required filters
sr_CS: Molimo Vas da izaberete potrebne filtere

en: Please select valid document type.
sr_CS: Molimo Vas da izaberete validnu vrstu dokumenta.

en: Please select weekly off day
sr_CS: Molimo Vas da izaberete nedeljni dan odmora

en: Please select {0}
sr_CS: Molimo Vas da izaberete {0}

en: Please select {0} first
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete {0}

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
sr_CS: Molimo Vas da postavite 'Primeni dodatni popust na'

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite 'Troškovni centar amortizacije imovine' u kompaniji {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite 'Račun prihod/rashod prilikom otuđenja imovine' u kompaniji {0}

en: Please set '{0}' in Company: {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite '{0}' u kompaniji: {1}

en: Please set Account
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun

en: Please set Account for Change Amount
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun za razliku u iznosu

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun u skladištu {0} ili podrazumevani račun inventara u kompaniji {1}

en: Please set Accounting Dimension {} in {}
sr_CS: Molimo Vas da postavite računovodstvenu dimenziju {} u {}

en: Please set Company
sr_CS: Molimo Vas da postavite kompaniju

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun vezana za amortizaciju u kategoriji imovine {0} ili u kompaniji {1}

en: Please set Email/Phone for the contact
sr_CS: Molimo Vas da postavite imejl/telefon za kontakt

en: Please set Fiscal Code for the customer '%s'
sr_CS: Molimo Vas da postavite fiskalniu šifru za kupca '%s'

en: Please set Fiscal Code for the public administration '%s'
sr_CS: Molimo Vas da postavite fiskalnu šifru za javnu upravu '%s'

en: Please set Fixed Asset Account in Asset Category {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun osnovnih sredstava u kategoriji imovine {0}

en: Please set Fixed Asset Account in {} against {}.
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun osnovnih sredstava u {} protiv {}.

en: Please set Parent Row No for item {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite broj matičnog reda za stavku {0}

en: Please set Root Type
sr_CS: Molimo Vas da postavite vrstu glavnog računa

en: Please set Tax ID for the customer '%s'
sr_CS: Molimo Vas da postavite poreski broj za kupca '%s'

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun nerealizovanih prihoda/rashoda kursnih razlika u kompaniji {0}

en: Please set VAT Accounts in {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun za PDV u {0}

en: Please set Vat Accounts for Company: "{0}" in UAE VAT Settings
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun za PDV za kompaniju: "{0}" u postavkama PDV-a UAE

en: Please set a Company
sr_CS: Molimo Vas da postavite kompaniju

en: Please set a Cost Center for the Asset or set an Asset Depreciation Cost Center for the Company {}
sr_CS: Molimo Vas da postavite troškovni centar za imovinu ili troškovni centar amortizacije imovine za kompaniju {}

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
sr_CS: Molimo Vas da postavite dobavljača za stavke koje treba uzeti u obzir u nabavnoj porudžbini.

en: Please set a default Holiday List for Company {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevanu listu praznika za kompaniju {0}

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevanu listu praznika za zaposleno lice {0} ili kompaniju {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun u skladištu {0}

en: Please set an Address on the Company '%s'
sr_CS: Molimo Vas da postavite adresu na kompaniju '%s'

en: Please set an Expense Account in the Items table
sr_CS: Molimo Vas da postavite račun rashoda u tabelu stavki

en: Please set an email id for the Lead {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite imejl ID za potencijalnog klijenta {0}

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
sr_CS: Molimo Vas da postavite bar jedan red u tabeli poreza i taksi

en: Please set both the Tax ID and Fiscal Code on Company {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite ili poresku ili fiskalnu šifru za kompaniju {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite kao podrazumevano blagajnu ili tekući račun u načinu plaćanja {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
sr_CS: Molimo Vas da postavite kao podrazumevano blagajnu ili tekući račun u načinu plaćanja {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
sr_CS: Molimo Vas da postavite kao podrazumevano blagajnu ili tekući račun u načinima plaćanja {}

en: Please set default Exchange Gain/Loss Account in Company {}
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevani račun prihoda/rashoda kursnih razlika u kompaniji {}

en: Please set default Expense Account in Company {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevani račun rashoda u kompaniji {0}

en: Please set default UOM in Stock Settings
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevane jedinice mere u postavkama zaliha

en: Please set default cost of goods sold account in company {0} for booking rounding gain and loss during stock transfer
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevani račun troška prodate robe u kompaniji {0} za knjiženje zaokruživanja dobitaka i gubitaka tokom prenosa zaliha

en: Please set default {0} in Company {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevani {0} u kompaniji {1}

en: Please set filter based on Item or Warehouse
sr_CS: Molimo Vas da postavite filter na osnovu stavke ili skladišta

en: Please set filters
sr_CS: Molimo Vas da postavite filtere

en: Please set one of the following:
sr_CS: Molimo Vas da postavite jedno od sledećeg:

en: Please set opening number of booked depreciations
sr_CS: Molimo Vas da unesete početni broj knjiženih amortizacija

en: Please set recurring after saving
sr_CS: Molimo Vas da postavite ponavljanje nakon čuvanja

en: Please set the Customer Address
sr_CS: Molimo Vas da postavite adresu kupca

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
sr_CS: Molimo Vas da postavite podrazumevani troškovni centar u kompaniji {0}.

en: Please set the Item Code first
sr_CS: Molimo Vas da prvo postavite šifru stavke

en: Please set the Target Warehouse in the Job Card
sr_CS: Molimo Vas da postavite ciljano skladište u radnoj kartici

en: Please set the WIP Warehouse in the Job Card
sr_CS: Molimo Vas da postavite skladište nedovršene proizvodnje u radnoj kartici

en: Please set the cost center field in {0} or setup a default Cost Center for the Company.
sr_CS: Molimo Vas da postavite polje za troškovni centar u {0} ili podrazumevani troškovni centar za kompaniju.

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite raspored kampanje u kampanji {0}

en: Please set {0}
sr_CS: Molimo Vas da postavite {0}

en: Please set {0} first.
sr_CS: Molimo Vas da prvo izaberete {0}.

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
sr_CS: Molimo Vas da postavite {0} za stavku šarže {1}, koja se koristi za postavljanje {2} pri podnošenju.

en: Please set {0} for address {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite {0} za adresu {1}

en: Please set {0} in BOM Creator {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite {0} za izraditelja sastavnice {1}

en: Please set {0} in Company {1} to account for Exchange Gain / Loss
sr_CS: Molimo Vas da postavite {0} u kompaniji {1} za evidentiranje prihoda/rashoda kursnih razlika

en: Please set {0} to {1}, the same account that was used in the original invoice {2}.
sr_CS: Molimo Vas da postavite {0} u {1}, isti račun koji je korišćen u originalnoj fakturi {2}.

en: Please setup and enable a group account with the Account Type - {0} for the company {1}
sr_CS: Molimo Vas da postavite i omogućite grupni račun sa vrstom računa - {0} za kompaniju {1}

en: Please share this email with your support team so that they can find and fix the issue.
sr_CS: Molimo Vas da podelite ovaj imejl sa Vašim timom za podršku kako bi mogli pronaći i rešiti problem.

en: Please specify
sr_CS: Molimo Vas da precizirate

en: Please specify Company
sr_CS: Molimo Vas da precizirate kompaniju

en: Please specify Company to proceed
sr_CS: Molimo Vas da precizirate kompaniju da biste nastavili

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
sr_CS: Molimo Vas da precizirate validan ID red za red {0} u tabeli {1}

en: Please specify a {0} first.
sr_CS: Molimo Vas precizirajte {0}.

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
sr_CS: Molimo Vas da precizirate barem jedan atribut u tabeli atributa

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
sr_CS: Molimo Vas da precizirate ili količinu ili stopu vrednovanja ili oba

en: Please specify from/to range
sr_CS: Molimo Vas da precizirate početni i krajnji opseg

en: Please supply the specified items at the best possible rates
sr_CS: Molimo Vas da obezbedite specifične stavke po najboljim mogućim cenama

en: Please try again in an hour.
sr_CS: Molimo Vas da pokušate ponovo za sat vremena.

en: Please update Repair Status.
sr_CS: Molimo Vas da ažurirate status popravke.

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
sr_CS: Maloprodaja

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
sr_CS: Profil za maloprodaju

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
sr_CS: Broj polise osiguranja

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
sr_CS: Broj polise osiguranja

note: Name of a DocType
en: Portal User
sr_CS: Korisnik portala

note: Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer'
en: Portal Users
sr_CS: Korisnici portala

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Portrait
sr_CS: Portret

en: Possible Supplier
sr_CS: Mogući dobavljač

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
sr_CS: Ključ opisa pošiljke

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
sr_CS: Postdiplomske studije

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
sr_CS: Ključ putanje unosa

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
sr_CS: Lista ključeva putanje unosa

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
sr_CS: Niz putanje unosa

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
sr_CS: Ključ naziva putanje unosa

en: Postal Code
sr_CS: Poštanski broj

en: Postal Expenses
sr_CS: Poštanski troškovi

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
sr_CS: Datum knjiženja

note: Label of the exchange_gain_loss_posting_date (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss
sr_CS: Nasleđivanje datuma knjiženja za prihod/rashod kursnih razlika

en: Posting Date cannot be future date
sr_CS: Datum knjiženja ne može biti u budućnosti

note: Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Posting Datetime
sr_CS: Datum i vreme knjiženja

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
sr_CS: Vreme knjiženja

en: Posting date and posting time is mandatory
sr_CS: Datum i vreme knjiženja su obavezni

en: Posting timestamp must be after {0}
sr_CS: Vremenski žig kod datuma knjiženja mora biti nakon {0}

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
sr_CS: Potencijalna prodajna ponuda

en: Preference
sr_CS: Preferenca

note: Label of the prefered_contact_email (Select) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Contact Email
sr_CS: Preferirani kontakt imejl

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Email
sr_CS: Preferirani imejl

en: President
sr_CS: Predsednik

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
sr_CS: Spreči narudžbine

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
sr_CS: Spreči nabavne porudžbine

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
sr_CS: Spreči zahteve za ponude

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
sr_CS: Preventivno

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
sr_CS: Preventivna radnja

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
sr_CS: Preventivno održavanje

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
sr_CS: Pregeld

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
sr_CS: Pregled imejla

note: Label of the download_materials_request_plan_section_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Preview Required Materials
sr_CS: Pregled zahtevanih materijala

en: Previous Financial Year is not closed
sr_CS: Prethodna fiskalna godina nije zatvorena

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
sr_CS: Prethodno radno iskustvo

en: Previous Year is not closed, please close it first
sr_CS: Prethodna godina nije zatvorena, molimo Vas da je prvo zatvorite

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
sr_CS: Cena

en: Price ({0})
sr_CS: Cena ({0})

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
sr_CS: Šablon popusta na količinu

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
sr_CS: Kategorije popusta na cenu

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
sr_CS: Cenovnik

note: Name of a DocType
en: Price List Country
sr_CS: Zemlja cenovnika

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
sr_CS: Valuta cenovnika

en: Price List Currency not selected
sr_CS: Valuta cenovnika nije izabrana

note: Label of the price_list_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Price List Defaults
sr_CS: Podrazumevane postavke cenovnika

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
sr_CS: Devizni kurs cenovnika

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
sr_CS: Naziv cenovnika

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
sr_CS: Osnovna cena u cenovniku

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
sr_CS: Osnovna cena u cenovniku (valuta kompanije)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
sr_CS: Cenovnik mora biti primenljiv za nabavku ili prodaju

en: Price List {0} is disabled or does not exist
sr_CS: Cenovnik {0} je onemogućen ili ne postoji

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
sr_CS: Cena ne zavisi od sastavnice

en: Price Per Unit ({0})
sr_CS: Cena po jedinici ({0})

en: Price is not set for the item.
sr_CS: Cena nije postavljena za stavku.

en: Price not found for item {0} in price list {1}
sr_CS: Cena nije pronađena za stavku {0} u cenovniku {1}

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
sr_CS: Popust na cenu ili proizvod

en: Price or product discount slabs are required
sr_CS: Potrebne su kategorije popusta na cenu ili proizvod

en: Price per Unit (Stock UOM)
sr_CS: Cena po jedinici (jedinica mere zaliha)

en: Pricing
sr_CS: Cene

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
sr_CS: Pravila za cene

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
sr_CS: Brend pravila za cene

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
sr_CS: Detalji pravila za cene

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
sr_CS: Pomoć za pravila za cene

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
sr_CS: Šifra stavke pravila za cene

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
sr_CS: Grupa stavki pravila za cene

en: Pricing Rule {0} is updated
sr_CS: Pravilo cena {0} je ažurirano

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
sr_CS: Cenovna pravila

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
sr_CS: Primarna adresa

en: Primary Address Details
sr_CS: Detalji primarne adrese

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
sr_CS: Primarna adresa i kontakt

note: Label of the primary_contact_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Primary Contact
sr_CS: Primarni kontakt

en: Primary Contact Details
sr_CS: Detalji primarnog kontakta

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
sr_CS: Imejl primarnog kontakta

note: Label of the primary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Party
sr_CS: Primarna stranka

note: Label of the primary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Role
sr_CS: Primarna uloga

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
sr_CS: Primarna podešavanja

en: Print
sr_CS: Štampa

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
sr_CS: Format štampe

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
sr_CS: Alata za kreiranje formata štampe

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
sr_CS: Naslov štampe

en: Print IRS 1099 Forms
sr_CS: Štampaj IRS 1099 obrasce

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
sr_CS: Jezik štampe

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
sr_CS: Preferencije štampe

en: Print Receipt
sr_CS: Štampaj priznanicu

note: Label of the print_receipt_on_order_complete (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Print Receipt on Order Complete
sr_CS: Štampaj potvrdu kada je narudžbina završena

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
sr_CS: Postavke štampe

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
sr_CS: Stil štampe

en: Print UOM after Quantity
sr_CS: Štampaj sastavnicu nakon količine

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
sr_CS: Štampaj bez iznosa

en: Print and Stationery
sr_CS: Štampanje i kancelarijski materijal

en: Print settings updated in respective print format
sr_CS: Postavke štampe su ažurirane u odgovarajućem formatu štampe

en: Print taxes with zero amount
sr_CS: Štampaj poreze sa iznosom nula

en: Printed on {0}
sr_CS: Štampano na {0}

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
sr_CS: Štampanje

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
sr_CS: Detalji štampanja

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
sr_CS: Podešavanja štampanja

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
sr_CS: Prioriteti

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
sr_CS: Prioritet

en: Priority cannot be lesser than 1.
sr_CS: Prioritet ne može biti manji od 1.

en: Priority has been changed to {0}.
sr_CS: Prioritet je promenjen na {0}.

en: Priority is mandatory
sr_CS: Prioritet je obavezan

en: Priority {0} has been repeated.
sr_CS: Prioritet {0} je ponovljen.

en: Private Equity
sr_CS: Privatni kapital

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
sr_CS: Verovatnoća

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Opportunity'
en: Probability (%)
sr_CS: Verovatnoća (%)

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
sr_CS: Procedura

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
sr_CS: Obrada vremenskog razgraničenja

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
sr_CS: Opis procesa

note: Label of the process_loss_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_7qsm (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Process Loss
sr_CS: Gubitak u procesu

en: Process Loss Percentage cannot be greater than 100
sr_CS: Procenat gubitka u procesu ne može biti veći od 100

note: Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the process_loss_q
en: Process Loss Qty
sr_CS: Količina gubitka u procesu

en: Process Loss Quantity
sr_CS: Količina gubitka u procesu

note: Name of a report
en: Process Loss Report
sr_CS: Izveštaj o gubicima u procesu

en: Process Loss Value
sr_CS: Vrednost gubitka u procesu

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
sr_CS: Vlasnik procesa

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
sr_CS: Pun naziv vlasnika procesa

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation
sr_CS: Obrada usklađivanja plaćanja

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log
sr_CS: Evidencija usklađivanja plaćanja

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log Allocations
sr_CS: Evidencija raspodele usklađivanja plaćanja

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
sr_CS: Obrada izvoda stavki

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts CC
sr_CS: Obrada izvoda stavki CC

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
sr_CS: Obrada izvoda stavki kupca

note: Name of a DocType
en: Process Subscription
sr_CS: Obrada pretplate

note: Label of the process_in_single_transaction (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Process in Single Transaction
sr_CS: Obrada u jednoj transakciji

note: Label of the processed_boms (Long Text) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Processed BOMs
sr_CS: Obrađene sastavnice

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
sr_CS: Procesi

en: Processing XML Files
sr_CS: Obrada XML fajlova

en: Procurement
sr_CS: Nabavka

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
sr_CS: Praćenje nabavke

en: Produce Qty
sr_CS: Proizvedena količina

en: Produced / Received Qty
sr_CS: Proizvedena / primljena količina

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
sr_CS: Proizvedena količina

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
sr_CS: Proizvedena količina

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
sr_CS: Proizvod

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
sr_CS: Paket proizvoda

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
sr_CS: Stanje paketa proizvoda

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
sr_CS: Pomoć za paket proizvoda

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
sr_CS: Stavka paketa proizvoda

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
sr_CS: Šablon popusta za proizvode

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
sr_CS: Nivoi popusta za proizvode

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
sr_CS: Upit za proizvod

en: Product Manager
sr_CS: Menadžer proizvoda

note: Label of the product_price_id (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Product Price ID
sr_CS: ID cene proizvoda

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Production
sr_CS: Proizvodnja

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
sr_CS: Analitika proizvodnje

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
sr_CS: Stavka u proizvodnji

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
sr_CS: Plan proizvodnje

en: Production Plan Already Submitted
sr_CS: Plan proizvodnje je već podnet

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
sr_CS: Stavka plana proizvodnje

note: Label of the prod_plan_references (Table) field in DocType 'Production Plan' Name of a DocType
en: Production Plan Item Reference
sr_CS: Referenca stavke plana proizvodnje

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
sr_CS: Zahtev za nabavku iz plana proizvodnje

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
sr_CS: Skladište prema zahtevima za nabavku iz plana proizvodnje

note: Label of the production_plan_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Production Plan Qty
sr_CS: Količina u planu proizvodnje

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
sr_CS: Prodajna porudžbina iz plana proizvodnje

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Production Plan Sub Assembly Item
sr_CS: Stavka podsklopa za plan proizvodnje

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Sub-assembly Item
sr_CS: Stavka podsklopa za plan proizvodnje

note: Name of a report
en: Production Plan Summary
sr_CS: Rezime plana proizvodnje

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
sr_CS: Izveštaj o planiranju proizvodnje

en: Products
sr_CS: Proizvodi

note: Label of the profile_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Profile
sr_CS: Profil

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
sr_CS: Bilans uspeha

en: Profit This Year
sr_CS: Dobitak ove godine

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
sr_CS: Bilans uspeha

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
sr_CS: Izveštaj o bilansu uspeha

note: Label of the heading_cppb (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the profit_loss_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Profit and Loss Summary
sr_CS: Rezime bilansa uspeha

en: Profit for the year
sr_CS: Dobitak za godinu

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
sr_CS: Profitabilnost

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
sr_CS: Analiza profitabilnosti

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
sr_CS: Napredak

en: Progress % for a task cannot be more than 100.
sr_CS: Procenat (% f) napretka za zadatak ne može biti veći od 100.

en: Progress (%)
sr_CS: Napredak (%)

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
sr_CS: Projekat

en: Project Collaboration Invitation
sr_CS: Poziv za saradnju na projektu

en: Project Id
sr_CS: ID projekta

en: Project Manager
sr_CS: Menadžer projekata

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
sr_CS: Naziv projekta

en: Project Progress:
sr_CS: Napredak projekta:

en: Project Start Date
sr_CS: Datum početka projekta

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
sr_CS: Status projekta

note: Name of a report
en: Project Summary
sr_CS: Rezime projekta

en: Project Summary for {0}
sr_CS: Rezime projekta za {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
sr_CS: Šablon projekta

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
sr_CS: Zadatak iz šablona projekta

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
sr_CS: Vrsta projekta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
sr_CS: Ažuriranje projekta

en: Project Update.
sr_CS: Ažuriranje projekta.

note: Name of a DocType
en: Project User
sr_CS: Korisnik projekta

en: Project Value
sr_CS: Vrednost projekta

en: Project activity / task.
sr_CS: Aktivnost/ zadatak projekta.

en: Project master.
sr_CS: Master podaci projekta.

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
sr_CS: Projekat će biti dostupan na veb-sajtu ovim korisnicima

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
sr_CS: Praćenje zaliha po projektu

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
sr_CS: Praćenje zaliha po projektu

en: Project-wise data is not available for Quotation
sr_CS: Podaci o projektu nisu dostupni za ponudu

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
sr_CS: Očekivana količina

en: Projected Quantity
sr_CS: Očekivana količina

en: Projected Quantity Formula
sr_CS: Formula za očekivanu količinu

en: Projected qty
sr_CS: Očekivana količina

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
sr_CS: Projekti

note: Name of a role
en: Projects Manager
sr_CS: Menadžer projekata

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
sr_CS: Podešavanja projekata

note: Name of a role
en: Projects User
sr_CS: Korisnik projekata

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
sr_CS: Promotivno

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
sr_CS: Promotivna šema

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
sr_CS: ID promotivne šeme

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
sr_CS: Popust na cenu u promotivnoj šemi

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
sr_CS: Popust na proizvode u promotivnoj šemi

note: Label of the prompt_qty (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Prompt Qty
sr_CS: Brza količina

en: Proposal Writing
sr_CS: Pisanje predloga

en: Proposal/Price Quote
sr_CS: Predlog/Ponuda cene

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
sr_CS: Proporcionalni troškovi pretplate

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospect
sr_CS: Mogući kupac

note: Name of a DocType
en: Prospect Lead
sr_CS: Trag potencijalnog kupca

note: Name of a DocType
en: Prospect Opportunity
sr_CS: Prilika za potencijalnog kupca

note: Label of the prospect_owner (Link) field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
sr_CS: Vlasnik potencijalnog kupca

en: Prospect {0} already exists
sr_CS: Potencijalni kupac {0} već postoji

en: Prospecting
sr_CS: Pronalazak potencijalnih kupaca

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
sr_CS: Potencijalni kupci uključeni, ali nisu konvertovani

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
sr_CS: Unesite imejl adresu registrovanu u kompaniji

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
sr_CS: Provajder

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
sr_CS: Obezbeđivanje

en: Provisional Account
sr_CS: Privremeni račun

note: Label of the provisional_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Provisional Expense Account
sr_CS: Privremeni račun rashoda

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
sr_CS: Privremeni dobitak/gubitak (Potražuje)

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
sr_CS: Datum objavljivanja

en: Published Date
sr_CS: Datum kada je objavljeno

note: Label of the publisher (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher
sr_CS: Izdavač

note: Label of the publisher_id (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher ID
sr_CS: Izdavač ID

en: Publishing
sr_CS: Objavljivanje

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
sr_CS: Nabavka

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
sr_CS: Iznos nabavke

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
sr_CS: Analitika nabavke

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
sr_CS: Datum nabavke

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
sr_CS: Podrazumevane vrednosti nabavke

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Purchase Details
sr_CS: Detalji nabavke

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
sr_CS: Ulazna faktura

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
sr_CS: Avans za ulaznu fakturu

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
sr_CS: Stavka ulazne fakture

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
sr_CS: Trendovi ulaznih faktura

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
sr_CS: Ulazna faktura ne može biti napravljena za postojeću imovinu {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
sr_CS: Ulazna faktura {0} je već podneta

en: Purchase Invoices
sr_CS: Ulazne fakture

note: Name of a role
en: Purchase Manager
sr_CS: Menadžer nabavke

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
sr_CS: Glavni mendžer za nabavku

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
sr_CS: Nabavna porudžbina

en: Purchase Order Amount
sr_CS: Iznos nabavne porudžbine

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
sr_CS: Iznos nabavne porudžbine (valuta kompanije)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
sr_CS: Analiza nabavne porudžbine

en: Purchase Order Date
sr_CS: Datum nabavne porudžbine

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
sr_CS: Stavka nabavne porudžbine

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
sr_CS: Isporučena stavka nabavne porudžbine

en: Purchase Order Item reference is missing in Subcontracting Receipt {0}
sr_CS: Nedostaje referenca stavke nabavne porudžbine u prijemnici podugovaranja {0}

en: Purchase Order Items not received on time
sr_CS: Stavke nabavne porudžbine nisu primljene na vreme

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
sr_CS: Pravilo određivanja cene za nabavnu porudžbinu

en: Purchase Order Required
sr_CS: Nabavna porudžbina je obavezna

en: Purchase Order Required for item {}
sr_CS: Nabavna porudžbina je obavezna za stavku {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
sr_CS: Trendovi nabavnih porudžbina

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
sr_CS: Nabavna porudžbina je već kreirana za sve stavke iz prodajne porudžbine

en: Purchase Order number required for Item {0}
sr_CS: Nabavna porudžbina je obavezna za stavku {0}

en: Purchase Order {0} is not submitted
sr_CS: Nabavna porudžbina {0} nije podneta

en: Purchase Orders
sr_CS: Nabavne porudžbine

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
sr_CS: Zakasnele stavke nabavnih porudžbina

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
sr_CS: Nabavne porudžbine nisu dozvoljene za {0} zbog statusa u tablici za ocenjivanje {1}.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
sr_CS: Nabavne porudžbine za fakturisanje

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
sr_CS: Nabavne porudžbine za prijem

en: Purchase Orders {0} are un-linked
sr_CS: Nabavne porudžbine {0} nisu povezane

en: Purchase Price List
sr_CS: Cenovnik nabavke

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
sr_CS: Prijemnica nabavke

note: Description of the 'Auto Create Purchase Receipt' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Purchase Receipt (Draft) will be auto-created on submission of Subcontracting Receipt.
sr_CS: Prijemnica nabavke (nacrt) će biti automatski kreirana prilikom podnošenja prijemnice podugovaranja.

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
sr_CS: Detalji prijemnice nabavke

note: Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) fi
en: Purchase Receipt Item
sr_CS: Stavka prijemnice nabavke

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
sr_CS: Isporučena stavka prijemnice nabavke

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
sr_CS: Stavke prijemnice nabavke

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
sr_CS: Broj prijemnice nabavke

en: Purchase Receipt Required
sr_CS: Prijemnica nabavke je obavezna

en: Purchase Receipt Required for item {}
sr_CS: Prijemnica nabavke je obavezna za stavku {}

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
sr_CS: Trendovi prijemnica nabavke

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
sr_CS: Prijemnica nabavke nema nijednu stavku za koju je omogućeno zadržavanje uzorka.

en: Purchase Receipt {0} created.
sr_CS: Prijemnica nabavke {0} je kreirana.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
sr_CS: Prijemnica nabavke {0} nije podneta

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
sr_CS: Prijemnice nabavke

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
sr_CS: Registar nabavke

en: Purchase Return
sr_CS: Povraćaj nabavke

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
sr_CS: Šablon poreza na nabavku

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
sr_CS: Porezi i naknade na nabavku

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
sr_CS: Šablon poreza i naknada na nabavku

note: Name of a role
en: Purchase User
sr_CS: Korisnik nabavke

en: Purchase Value
sr_CS: Nabavna vrednost

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
sr_CS: Nabavne porudžbine Vam pomažu da planirate i pratite svoje nabavke

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
sr_CS: Nabavljeno

en: Purchases
sr_CS: Nabavke

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
sr_CS: Nabavljanje

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Purple
sr_CS: Ljubičasta

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
sr_CS: Svrha

en: Purpose must be one of {0}
sr_CS: Svrha mora biti jedan od {0}

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
sr_CS: Svrhe

en: Purposes Required
sr_CS: Potrebne svrhe

note: Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Putaway Rule
sr_CS: Pravilo skladištenja

en: Putaway Rule already exists for Item {0} in Warehouse {1}.
sr_CS: Pravilo skladištenja već postoji za stavku {0} u skladištu {1}.

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the q
en: Qty
sr_CS: Količina

en: Qty
sr_CS: Količina

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Delivery N
en: Qty (Company)
sr_CS: Količina (kompanija)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty (Warehouse)
sr_CS: Količina (skladište)

note: Label of the qty_after_transaction (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty After Transaction
sr_CS: Količina nakon transakcije

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty Change
sr_CS: Promena količine

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
sr_CS: Količina utrošena po jedinici

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty In Stock
sr_CS: Količina na skladištu

en: Qty Per Unit
sr_CS: Količina po jedinici

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
sr_CS: Količina za proizvodnju

en: Qty To Manufacture ({0}) cannot be a fraction for the UOM {2}. To allow this, disable '{1}' in the UOM {2}.
sr_CS: Količina za proizvodnju ({0}) ne može biti decimalni broj za jedinicu mere {2}. Da biste omogučili ovo, onemogućite '{1}' u jedinici mere {2}.

note: Label of the qty_to_produce (Float) field in DocType 'Batch'
en: Qty To Produce
sr_CS: Količina za proizvodnju

en: Qty Wise Chart
sr_CS: Grafikon prema količini

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Qty and Rate
sr_CS: Količina i cena

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Qty as Per Stock UOM
sr_CS: Količina prema skladišnoj jedinici mere

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
sr_CS: Količina prema skladišnoj jedinici mere

note: Description of the 'Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Qty for which recursion isn't applicable.
sr_CS: Količina za koju rekurzija nije primenjeniva.

en: Qty for {0}
sr_CS: Količina za {0}

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty in Stock UOM
sr_CS: Količina u skladišnoj jedinici mere

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Qty in WIP Warehouse
sr_CS: Količina u skladištu nedovršene proizvodnje

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
sr_CS: Količina gotovih proizvoda

en: Qty of Finished Goods Item should be greater than 0.
sr_CS: Količina gotovih proizvoda mora biti veća od 0.

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
sr_CS: Količina sirovina biće utvrđena na osnovu količine gotovih proizvoda

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Qty to Be Consumed
sr_CS: Količina koja treba biti utrošena

en: Qty to Bill
sr_CS: Količina za fakturisanje

en: Qty to Build
sr_CS: Količina za izgradnju

en: Qty to Deliver
sr_CS: Količina za isporuku

en: Qty to Fetch
sr_CS: Količina za preuzimanje

en: Qty to Manufacture
sr_CS: Količina za proizvodnju

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Qty to Order
sr_CS: Količina za naručivanje

en: Qty to Produce
sr_CS: Količina za proizvodnju

en: Qty to Receive
sr_CS: Količina za prijem

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
sr_CS: Kvalifikacija

note: Label of the qualification_status (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualification Status
sr_CS: Status kvalifikacije

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualified
sr_CS: Kvalifikovano

note: Label of the qualified_by (Link) field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
sr_CS: Kvalifikovano od

note: Label of the qualified_on (Date) field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
sr_CS: Kvalifikovano na

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item' Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality
sr_CS: Kvalitet

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
sr_CS: Radnja kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
sr_CS: Rešavanje radnji u vezi sa kvalitetom

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
sr_CS: Povratna informacija o kvalitetu

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
sr_CS: Parametar povratne informacije o kvalitetu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
sr_CS: Šablon povratne informacije o kvalitetu

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
sr_CS: Parametar šablona povratne informacije o kvalitetu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
sr_CS: Cilj kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
sr_CS: Specifičan cilj kvaliteta

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
sr_CS: Inspekcija kvaliteta

en: Quality Inspection Analysis
sr_CS: Analiza inspekcije kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
sr_CS: Parametar inspekcije kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter Group
sr_CS: Grupa parametara inspekcije kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
sr_CS: Očitavanje inspekcije kvaliteta

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
sr_CS: Potrebna inspekcija kvaliteta

note: Label of the quality_inspection_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
sr_CS: Postavke inspekcije kvaliteta

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
sr_CS: Rezime inspekcije kvaliteta

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
sr_CS: Šablon inspekcije kvaliteta

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
sr_CS: Naziv šablona inspekcije kvaliteta

en: Quality Inspection(s)
sr_CS: Inspekcije kvaliteta

en: Quality Management
sr_CS: Menadžment kvaliteta

note: Name of a role
en: Quality Manager
sr_CS: Menadžer kvaliteta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
sr_CS: Sastanak o kvalitetu

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
sr_CS: Dnevni red sastanka o kvalitetu

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
sr_CS: Zapisnik sa sastanka o kvalitetu

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
sr_CS: Procedura kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
sr_CS: Proces procedure kvaliteta

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
sr_CS: Pregled kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
sr_CS: Cilj pregleda kvaliteta

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the stock_qty (Float) 
en: Quantity
sr_CS: Količina

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
sr_CS: Količina koja mora biti kupljena ili prodata po jedinici mere

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
sr_CS: Količina i stanje na skladištu

en: Quantity (A - B)
sr_CS: Količina (A - B)

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
sr_CS: Razlika u količini

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
sr_CS: Količina i iznos

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
sr_CS: Količina i opis

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
sr_CS: Količina i cena

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
sr_CS: Količina i skladište

en: Quantity cannot be greater than {0} for Item {1}
sr_CS: Količina ne može biti veća od {0} za stavku {1}.

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
sr_CS: Količina u redu {0} ({1}) mora biti ista kao proizvedena količina {2}

en: Quantity is required
sr_CS: Količina je obavezna

en: Quantity must be greater than zero, and less or equal to {0}
sr_CS: Količina mora biti veća od nule i manja ili jednaka {0}

en: Quantity must not be more than {0}
sr_CS: Količina ne sme biti veća od {0}

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
sr_CS: Količina stavki dobijena nakon proizvodnje / prepakovanja od zadatih količina sirovina

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
sr_CS: Potrebna količina za stavku {0} u redu {1}

en: Quantity should be greater than 0
sr_CS: Količina treba biti veća od 0

en: Quantity to Make
sr_CS: Količina za proizvodnju

en: Quantity to Manufacture
sr_CS: Količina za proizvodnju

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
sr_CS: Količina za proizvodnju ne može biti nula za operaciju {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
sr_CS: Količina za proizvodnju mora biti veća od 0.

en: Quantity to Produce
sr_CS: Količina za proizvodnju

en: Quantity to Produce should be greater than zero.
sr_CS: Količina za proizvodnju treba biti veća od nule.

en: Quantity to Scan
sr_CS: Količina za skeniranje

en: Quarter {0} {1}
sr_CS: Kvartal {0} {1}

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
sr_CS: Kvartalno

en: Queue Size should be between 5 and 100
sr_CS: Veličina reda mora biti između 5 i 100

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
sr_CS: U redu za izvršenje

en: Quick Entry
sr_CS: Brzi unos

en: Quick Journal Entry
sr_CS: Brzi nalog knjiženja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
sr_CS: Brzi saldo na skladištu

en: Quot Count
sr_CS: Broj ponuda

en: Quot/Lead %
sr_CS: Ponuda/Potencijalni klijent %

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
sr_CS: Ponuda

en: Quotation Amount
sr_CS: Iznos ponude

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
sr_CS: Stavka ponude

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
sr_CS: Razlog gubitka ponude

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
sr_CS: Detalji razloga gubitka ponude

note: Label of the quotation_number (Data) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Quotation Number
sr_CS: Broj ponude

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
sr_CS: Ponuda za

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
sr_CS: Trendovi ponuda

en: Quotation {0} is cancelled
sr_CS: Ponuda {0} je otkazana

en: Quotation {0} not of type {1}
sr_CS: Ponuda {0} nije vrste {1}

en: Quotations
sr_CS: Ponude

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
sr_CS: Ponude su predlozi, ponuđene cene koje ste poslali svojim kupcima

en: Quotations:
sr_CS: Ponude:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
sr_CS: Status ponude

en: Quoted Amount
sr_CS: Iznos ponude

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
sr_CS: Zahtevi za ponudu nisu dozvoljeni za {0} zbog statusa na tablici za ocenjivanje {1}

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
sr_CS: Pokreni zahtev za nabavku kada nivo zaliha dostigne nivo ponovnog poručivanja

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
sr_CS: Pokrenuto od strane

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
sr_CS: Pokrenuto od strane (Imejl)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
sr_CS: Nasumično

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
sr_CS: Opseg

note: Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label 
en: Rate
sr_CS: Jedinična cena

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
sr_CS: Jedinična cena i iznos

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
sr_CS: Jedinična cena (valuta kompanije)

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
sr_CS: Cena materijala zasnovana na

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
sr_CS: Stopa poreza koji se odbija na izvoru prema aktu o smanjenju poreza

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Rate Section
sr_CS: Odeljak cena

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
sr_CS: Cena sa maržom

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
sr_CS: Cena sa maržom (valuta kompanije)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
sr_CS: Jedinična cena i iznos

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
sr_CS: Kurs po kojem se valuta kupca konvertuje u osnovnu valutu kupca

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
sr_CS: Kurs po kojem se valuta cenovnika konvertuje u osnovnu valutu kompanije

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
sr_CS: Kurs po kojem se valuta cenovnika konvertuje u osnovnu valutu kupca

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
sr_CS: Kurs po kojem se valuta kupca konvertuje u osnovnu valutu kompanije

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
sr_CS: Kurs po kojem se valuta dobavljača konvertuje u osnovnu valutu kompanije

note: Description of the 'Tax Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
sr_CS: Stopa po kojoj se porez primenjuje

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
sr_CS: Stopa amortizacije

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
sr_CS: Stopa amortizacije (%)

note: Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning Type'
en: Rate of Interest (%) Yearly
sr_CS: Godišnja kamatna stopa (%)

note: Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item
en: Rate of Stock UOM
sr_CS: Stopa za jedinicu mere zaliha

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
sr_CS: Popust ili cena

en: Rate or Discount is required for the price discount.
sr_CS: Popust ili cena je obavezna za cenu sa popustom.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
sr_CS: Jedinične cene

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
sr_CS: Ocena

en: Ratios
sr_CS: Finansijski pokazatelji

en: Raw Material
sr_CS: Sirovina

en: Raw Material Code
sr_CS: Šifra sirovine

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
sr_CS: Trošak sirovine

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
sr_CS: Trošak sirovine (valuta kompanije)

note: Label of the rm_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' Receipt Item'
en: Raw Material Cost Per Qty
sr_CS: Trošak sirovine po količini

en: Raw Material Item
sr_CS: Stavka sirovine

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
sr_CS: Šifra stavke sirovine

en: Raw Material Name
sr_CS: Naziv sirovine

en: Raw Material Value
sr_CS: Vrednost sirovine

en: Raw Material Warehouse
sr_CS: Skladište sirovina

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
sr_CS: Sirovine

note: Label of the raw_materials_consumed_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Actions
sr_CS: Akcije sa sirovinama

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
sr_CS: Utrošene sirovine

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
sr_CS: Utrošak sirovina

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
sr_CS: Primljene sirovine

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
sr_CS: Trošak primljenih sirovina

en: Raw Materials cannot be blank.
sr_CS: Sirovine ne mogu biti prazne.

en: Re-open
sr_CS: Ponovno otvaranje

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
sr_CS: Nivo ponovnog poručivanja

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
sr_CS: Količina za ponovno poručivanje

en: Reached Root
sr_CS: Dostignut osnovni nivo

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
sr_CS: Uvid

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
sr_CS: Merenje 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
sr_CS: Merenje 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
sr_CS: Merenje 2

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
sr_CS: Merenje 3

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
sr_CS: Merenje 4

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
sr_CS: Merenje 5

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
sr_CS: Merenje 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
sr_CS: Merenje 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
sr_CS: Merenje 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
sr_CS: Merenje 9

note: Label of the reading_value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading Value
sr_CS: Vrednost očitavanja

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
sr_CS: Očitavanja

en: Real Estate
sr_CS: Nekretnine

en: Reason
sr_CS: Razlog

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
sr_CS: Razlog za stavljanje na čekanje

note: Label of the failed_reason (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Reason for Failure
sr_CS: Razlog neuspeha

en: Reason for Hold
sr_CS: Razlog za zadržavanje

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
sr_CS: Razlog za odsustvo

en: Reason for hold:
sr_CS: Razlog za zadržavanje:

en: Rebuild Tree
sr_CS: Ponovo izgraditi stablo

en: Rebuilding BTree for period ...
sr_CS: Ponovna izgradnja BTree za period ....

en: Recalculate Bin Qty
sr_CS: Preračunaj količinu u zapisu o stanju stavki

note: Label of the recalculate_rate (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Recalculate Incoming/Outgoing Rate
sr_CS: Ponovno izračunavanje ulazne/izlazne cene

en: Recalculating Purchase Cost against this Project...
sr_CS: Ponovno izračunavanje troškova nabavke za ovaj projekat...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
sr_CS: Prijem

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
sr_CS: Prijemnica

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
sr_CS: Vrsta prijemnice

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
sr_CS: Potraživanje

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
sr_CS: Račun potraživanja / obaveza

en: Receivable Account
sr_CS: Račun potraživanja

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Receivable/Payable Account
sr_CS: Račun potraživanja / obaveza

en: Receivable/Payable Account: {0} doesn't belong to company {1}
sr_CS: Račun potraživanja / obaveza: {0} ne pripada kompaniji {1}

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
sr_CS: Potraživanja

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
sr_CS: Primi

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
sr_CS: Primljeno

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
sr_CS: Primljeni iznos

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
sr_CS: Primljeni iznos (valuta kompanije)

note: Label of the received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax
sr_CS: Primljeni iznos nakon poreza

note: Label of the base_received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax (Company Currency)
sr_CS: Primljeni iznos nakon poreza (valuta kompanije)

en: Received Amount cannot be greater than Paid Amount
sr_CS: Primljeni iznos ne može biti veći od plaćenog iznosa

en: Received From
sr_CS: Primljeno od

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
sr_CS: Primljene stavke koje treba da budu fakturisane

en: Received On
sr_CS: Primljeno na

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
sr_CS: Primljena količina

en: Received Qty Amount
sr_CS: Iznos primljene količine

note: Label of the received_stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received Qty in Stock UOM
sr_CS: Primljena količina u jedinici mere skladišta

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
sr_CS: Primljena količina

en: Received Stock Entries
sr_CS: Unosi primljenih zaliha

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
sr_CS: Primljeno i prihvaćeno

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
sr_CS: Lista primaoca

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
sr_CS: Lista primaoca je prazna. Molimo kreirajte listu primaoca

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
sr_CS: Prijem

en: Recent Orders
sr_CS: Nedavni nalozi

en: Recent Transactions
sr_CS: Nedavne transakcije

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
sr_CS: Primalac

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
sr_CS: Prouka primaoca i detalji plaćanja

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
sr_CS: Primaoci

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
sr_CS: Usklađivanje

note: Label of the reconcile_all_serial_batch (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Reconcile All Serial Nos / Batches
sr_CS: Uskladi sve brojeve serija / šarže

note: Label of the reconcile_effect_on (Date) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Reconcile Effect On
sr_CS: Uticaj usklađivanja na

en: Reconcile Entries
sr_CS: Uskladi unose

note: Label of the reconcile_on_advance_payment_date (Check) field in DocType 'Payment Entry' 'Company'
en: Reconcile on Advance Payment Date
sr_CS: Uskladi na datum avansne uplate

en: Reconcile the Bank Transaction
sr_CS: Uskladi bankarsku transakciju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
sr_CS: Usklađeno

note: Label of the reconciled_entries (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciled Entries
sr_CS: Usklađeni unosi

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Reconciliation Date
sr_CS: Datum usklađivanja

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciliation Error Log
sr_CS: Evidencija grešaka nastalih prilikom usklađivanja

en: Reconciliation Logs
sr_CS: Evidencija usklađivanja

en: Reconciliation Progress
sr_CS: Napredak usklađivanja

note: Label of the reconciliation_queue_size (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Reconciliation Queue Size
sr_CS: Veličina reda za usklađivanje

note: Label of the reconciliation_takes_effect_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Reconciliation Takes Effect On
sr_CS: Usklađivanje nastupa

note: Label of the recording_html (HTML) field in DocType 'Call Log'
en: Recording HTML
sr_CS: Zabeležiti HTML

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
sr_CS: Zabeležiti URL

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
sr_CS: Zabeleške

en: Recoverable Standard Rated expenses should not be set when Reverse Charge Applicable is Y
sr_CS: Povratni standardni troškovi ne smeju biti postavljeni kada je obaveza obrnuto oporezivanja primenjiva

note: Label of the recreate_stock_ledgers (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Recreate Stock Ledgers
sr_CS: Ponovno kreiraj knjige zaliha

note: Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Recurse Every (As Per Transaction UOM)
sr_CS: Ponovi svaki (prema transakcijskoj jedinici mere)

en: Recurse Over Qty cannot be less than 0
sr_CS: Ponovni proračun količine ne može biti manji od 0

en: Recursive Discounts with Mixed condition is not supported by the system
sr_CS: Sistemski nije podržano korišćene rekurzivnih popusta sa mešovitim uslovima

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
sr_CS: Crveno

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
sr_CS: Iskoristi protiv

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
sr_CS: Iskorišćeni poeni lojalnosti

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
sr_CS: Iskorišćeni poeni

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
sr_CS: Iskorišćenje

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
sr_CS: Račun za iskorišćavanje poena lojalnosti

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
sr_CS: Troškovni centar iskorišćenja

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
sr_CS: Datum iskorišćenja

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
sr_CS: Referentna šifra

en: Ref Date
sr_CS: Referentni datum

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
sr_CS: Referenca

en: Reference #{0} dated {1}
sr_CS: Referenca #{0} od {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
sr_CS: Datum reference

en: Reference Date for Early Payment Discount
sr_CS: Datum reference za popust na raniju uplatu

note: Label of the reference_detail (Data) field in DocType 'Advance Tax'
en: Reference Detail
sr_CS: Detalji reference

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
sr_CS: Broj detalja reference

en: Reference DocType
sr_CS: DocType Referenca

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
sr_CS: DocType Referenca

en: Reference Doctype must be one of {0}
sr_CS: DocType referenca mora biti jedan od {0}

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
sr_CS: Referentni dokument

note: Label of the reference_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Asset Movement'
en: Reference Document Name
sr_CS: Naziv referentnog dokumenta

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
sr_CS: Vrsta referentnog dokumenta

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
sr_CS: Referenca datuma dospeća

note: Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice
en: Reference Exchange Rate
sr_CS: Referentni devizni kurs

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
sr_CS: Naziv reference

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Reference No
sr_CS: Broj reference

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
sr_CS: Broj reference i datum reference su obavezni za {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
sr_CS: Broj reference i datum reference su obavezni za bankarsku transakciju

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
sr_CS: Broj reference je obavezan ako ste uneli datum reference

en: Reference No.
sr_CS: Broj reference.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
sr_CS: Broj reference

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
sr_CS: Referentna prijemnica nabavke

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
sr_CS: Red reference

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
sr_CS: Red reference #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
sr_CS: Vrsta reference

note: Label of the reference_for_reservation (Data) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Reference for Reservation
sr_CS: Referenca za rezervaciju

note: Description of the 'Invoice Number' (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Reference number of the invoice from the previous system
sr_CS: Broj reference sa fakture iz prethodnog sistema

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
sr_CS: Referenca: {0}, šifra stavke: {1} i kupac: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
sr_CS: Reference

en: References to Sales Invoices are Incomplete
sr_CS: Reference za izlazne fakture su nepotpune

en: References to Sales Orders are Incomplete
sr_CS: Reference za prodajne porudžbine su nepotpune

en: References {0} of type {1} had no outstanding amount left before submitting the Payment Entry. Now they have a negative outstanding amount.
sr_CS: Reference {0} vrste {1} nisu imale neizmireni iznos pre nego što je unet unos uplate. Sada imaju negativan neizmireni iznos.

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
sr_CS: Šifra preporuke

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
sr_CS: Prodajni partner po preporuci

en: Refresh
sr_CS: Osveži

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
sr_CS: Osveži Google Sheet

en: Refresh Plaid Link
sr_CS: Osveži Plaid Link

en: Regards,
sr_CS: Srdačan pozdrav,

en: Regenerate Stock Closing Entry
sr_CS: Ponovno generiši unos zatvaranja zaliha

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Regional
sr_CS: Regionalni

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
sr_CS: Detalji registracije

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
sr_CS: Regularno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
sr_CS: Odbijeno

en: Rejected
sr_CS: Odbijeno

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
sr_CS: Odbijena količina

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
sr_CS: Odbijena količina

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
sr_CS: Odbijeni broj serije

note: Label of the rejected_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial and Batch Bundle
sr_CS: Odbijeni paketi serija i šarži

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
sr_CS: Skladište odbijenih zaliha

en: Rejected Warehouse and Accepted Warehouse cannot be same.
sr_CS: Skladište odbijenih zaliha i Skladište prihvaćenih zaliha ne mogu biti isto.

en: Related
sr_CS: Povezano

note: Label of the relation (Data) field in DocType 'Employee'
en: Relation
sr_CS: Veza

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
sr_CS: Datum izdavanja

en: Release date must be in the future
sr_CS: Datum izdavanja mora biti u budućnosti

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
sr_CS: Datum razduženja

en: Remaining
sr_CS: Preostalo

en: Remaining Amount
sr_CS: Preostali iznos

en: Remaining Balance
sr_CS: Preostali saldo

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
sr_CS: Napomena

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
sr_CS: Napomene

note: Label of the remarks_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Remarks Column Length
sr_CS: Dužina kolone za napomene

en: Remarks:
sr_CS: Napomene:

en: Remove Parent Row No in Items Table
sr_CS: Ukloni matični red u tabeli stavki

en: Remove SABB Entry
sr_CS: Ukloni SABB unos

en: Remove item if charges is not applicable to that item
sr_CS: Ukloni stavku ukoliko troškovi nisu primenjivi na nju

en: Removed items with no change in quantity or value.
sr_CS: Ukloni stavke bez promene u količini ili vrednosti.

en: Removing rows without exchange gain or loss
sr_CS: Ukloni redove bez prihoda ili rashoda kursnih razlika

en: Rename
sr_CS: Preimenuj

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
sr_CS: Preimenuj vrednost atributa u atributu stavke.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
sr_CS: Evidencija preimenovanja

en: Rename Not Allowed
sr_CS: Preimenovanje nije dozvoljeno

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
sr_CS: Alat za preimenovanje

en: Rename jobs for doctype {0} have been enqueued.
sr_CS: Zadaci za preimenovanje doctype {0} su stavljeni u red čekanja.

en: Rename jobs for doctype {0} have not been enqueued.
sr_CS: Zadaci za preimenovanje doctype {0} nisu stavljeni u red čekanja.

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
sr_CS: Preimenovanje je dozvoljeno samo preko matične kompanije {0}, kako bi se izbegla neusklađenost.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
sr_CS: Trošak zakupa

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
sr_CS: Zakupljeno

en: Reopen
sr_CS: Ponovo otvori

en: Reorder Level
sr_CS: Nivo za naručivanje

en: Reorder Qty
sr_CS: Količina za naručivanje

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
sr_CS: Nivo za naručivanje na osnovu skladišta

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
sr_CS: Ponovno pakovanje

note: Group in Asset's connections
en: Repair
sr_CS: Popravka

en: Repair Asset
sr_CS: Popravka imovine

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
sr_CS: Trošak popravke

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Purchase Invoices
sr_CS: Popravi ulazne fakture

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
sr_CS: Status popravke

en: Repair cost cannot be greater than purchase invoice base net total {0}
sr_CS: Trošak popravke ne može biti veći od osnovnog neto iznosa ulazne fakture {0}

en: Repeat Customer Revenue
sr_CS: Prihod od stalnih kupaca

en: Repeat Customers
sr_CS: Stalni kupci

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
sr_CS: Zameni

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
sr_CS: Zameni sastavnicu

note: Description of a DocType
en: Replace a particular BOM in all other BOMs where it is used. It will replace the old BOM link, update cost and regenerate "BOM Explosion Item" table as per new BOM.
    It also updates latest price in all the BOMs.
sr_CS: Zameni određenu sastavnicu u svim ostalim sastavnicama gde se koristi. Ovo će zameniti stari link ka sastavnici, ažurirati troškove i ponovo generisati tabelu "Stavka detaljnog prikaza sastavnice" prema novoj sastavnici.
    Takođe ažurira najnovije cene u svim sastavnicama.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
sr_CS: Odgovoreno

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
sr_CS: Izveštaj

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
sr_CS: Datum izveštaja

en: Report Error
sr_CS: Greška u izveštaju

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
sr_CS: Filteri za izveštaj

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
sr_CS: Vrsta izveštaja

en: Report Type is mandatory
sr_CS: Vrsta izveštaja je obavezna

en: Report View
sr_CS: Prikaz izveštaja

en: Report an Issue
sr_CS: Prijavi problem

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
sr_CS: Izveštaji

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
sr_CS: Odgovara

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger
sr_CS: Ponovno knjiženje

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Items
sr_CS: Ponovno knjiženje stavki

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Settings
sr_CS: Podešavanja ponovnog knjiženja

note: Name of a DocType
en: Repost Allowed Types
sr_CS: Dozvoljene vrste za ponovno objavljivanje

note: Label of the repost_error_log (Long Text) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Error Log
sr_CS: Evidencija grešaka pri ponovnom unosu

note: Name of a DocType
en: Repost Item Valuation
sr_CS: Ponovno objavljivanje vrednovanja stavki

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger
sr_CS: Ponovno objavljivanje evidenciji uplata

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger Items
sr_CS: Ponovno objavljivanje stavki u evidenciji uplata

note: Label of the repost_status (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Status
sr_CS: Status ponovnog objavljivanja

en: Repost has started in the background
sr_CS: Ponovno objavljivanje je započeto u pozadini

en: Repost in background
sr_CS: Ponovno obrada kao pozadinski proces

en: Repost started in the background
sr_CS: Ponovno objavljivanje je započeto u pozadini

en: Reposting Completed {0}%
sr_CS: Ponovna obrada završena {0}%

note: Label of the reposting_data_file (Attach) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Data File
sr_CS: Ponovna obrada datoteke podataka

note: Label of the reposting_info_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Info
sr_CS: Informacije o ponovnoj obradi

en: Reposting Progress
sr_CS: Napredak ponovne obrade

en: Reposting entries created: {0}
sr_CS: Kreirane stavke za ponovnu obradu: {0}

en: Reposting has been started in the background.
sr_CS: Ponovna obrada je započeta kao pozadinski proces.

en: Reposting in the background.
sr_CS: Ponovna obrada kao pozadinski proces.

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
sr_CS: Predstavlja kompaniju

note: Description of a DocType
en: Represents a Financial Year. All accounting entries and other major transactions are tracked against the Fiscal Year.
sr_CS: Predstavlja finansijsku godinu. Sve računovodstveni unosi i druge glavne transakcije prate se prema finansijskog godini.

en: Reqd By Date
sr_CS: Zahtevano do datuma

note: Label of the required_bom_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Reqd Qty (BOM)
sr_CS: Potrebna količina (sastavnica)

en: Reqd by date
sr_CS: Zahtevano do datuma

en: Reqired Qty
sr_CS: Zahtevana količina

en: Request For Quotation
sr_CS: Zahtev za ponudu

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Request Parameters
sr_CS: Parametri zahteva

en: Request Timeout
sr_CS: Vreme čekanja zahteva

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
sr_CS: Vrsta zahteva

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
sr_CS: Zahtev za

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
sr_CS: Zahtev za informacijama

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
sr_CS: Zahtev za ponudu

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
sr_CS: Zahtev za stavkom ponude

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
sr_CS: Zahtev za ponudu dobavljača

en: Request for Raw Materials
sr_CS: Zahtev za sirovine

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
sr_CS: Zatraženo

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
sr_CS: Zatražene stavke za prenos

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
sr_CS: Zatražene stavke za naručivanje i prijem

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
sr_CS: Zatražena količina

en: Requested Qty: Quantity requested for purchase, but not ordered.
sr_CS: Zatražena količina: Količina zatražena za nabavku, ali nije naručena.

en: Requesting Site
sr_CS: Zahtevajući objekat

en: Requestor
sr_CS: Podnosilac zahteva

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
sr_CS: Zahtevano do

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
sr_CS: Zahtevan datum

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
sr_CS: Zahtevana stavka

en: Required On
sr_CS: Zahtevano na

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the quantity (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Ass
en: Required Qty
sr_CS: Potrebna količina

en: Required Quantity
sr_CS: Zahtevana količina

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
sr_CS: Zahtev

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
sr_CS: Zahteva ispunjenje

en: Research
sr_CS: Istraživanje

en: Research & Development
sr_CS: Istraživanje i razvoj

en: Researcher
sr_CS: Istraživač

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
sr_CS: Ponovo izaberite, ukoliko je izabrana adresa izmenjena nakon čuvanja

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
sr_CS: Ponovo izaberite, ukoliko je izabrani kontakt izmenjen nakon čuvanja

en: Reseller
sr_CS: Preprodavac

en: Resend Payment Email
sr_CS: Ponovo pošaljite imejl o uplati

en: Reservation
sr_CS: Rezervacija

note: Label of the reservation_based_on (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reservation Based On
sr_CS: Rezervacija zasnovana na

en: Reserve
sr_CS: Rezerviši

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Production Plan' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Reserve Stock
sr_CS: Rezervisane zalihe

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
sr_CS: Rezervisano skladište

en: Reserve for Raw Materials
sr_CS: Rezerviši za sirovine

en: Reserve for Sub-assembly
sr_CS: Rezerviši za podsklopove

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
sr_CS: Rezervisano

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
sr_CS: Rezervisana količina

en: Reserved Qty ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{1}' in UOM {3}.
sr_CS: Rezervisanu količinu ({0}) nije moguće uneti kao decimalni broj. Da biste to omogućili, onemogućite '{1}' u mernoj jedinici {3}.

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
sr_CS: Rezervisana količina za proizvodnju

note: Label of the reserved_qty_for_production_plan (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production Plan
sr_CS: Rezervisana količina za plan proizvodnje

en: Reserved Qty for Production: Raw materials quantity to make manufacturing items.
sr_CS: Rezervisana količina za proizvodnju: Količina sirovina za proizvodnju stavki.

note: Label of the reserved_qty_for_sub_contract (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Subcontract
sr_CS: Rezervisana količina za podugovor

en: Reserved Qty for Subcontract: Raw materials quantity to make subcontracted items.
sr_CS: Rezervisana količina za podugovor: Količina sirovina potrebna za izradu podugovorenih stavki.

en: Reserved Qty should be greater than Delivered Qty.
sr_CS: Rezervisana količina treba da budeć veća od isporučene količine.

en: Reserved Qty: Quantity ordered for sale, but not delivered.
sr_CS: Rezervisana količina: Količina naručena za prodaju, ali nije isporučena.

en: Reserved Quantity
sr_CS: Rezervisana količina

en: Reserved Quantity for Production
sr_CS: Rezervisana količina za proizvodnju

en: Reserved Serial No.
sr_CS: Rezervisani broj serije.

note: Label of the reserved_stock (Float) field in DocType 'Bin' Name of a report
en: Reserved Stock
sr_CS: Rezervisane zalihe

en: Reserved Stock for Batch
sr_CS: Rezervisane zalihe za šaržu

en: Reserved Stock for Raw Materials
sr_CS: Rezervisane zalihe za sirovine

en: Reserved Stock for Sub-assembly
sr_CS: Rezervisane zalihe za podsklopove

en: Reserved Warehouse is mandatory for the Item {item_code} in Raw Materials supplied.
sr_CS: Rezervisano skladište je obavezno za stavku {item_code} u nabavljenim sirovinama.

en: Reserved for POS Transactions
sr_CS: Rezervisano za maloprodajne transakcije

en: Reserved for Production
sr_CS: Rezervisano za proizvodnju

en: Reserved for Production Plan
sr_CS: Rezervisano za plan proizvodnje

en: Reserved for Sub Contracting
sr_CS: Rezervisano za podugovaranje

en: Reserved for manufacturing
sr_CS: Rezervisano za proizvodnju

en: Reserved for sale
sr_CS: Rezervisano za prodaju

en: Reserved for sub contracting
sr_CS: Rezervisano za podugovaranje

en: Reserving Stock...
sr_CS: Rezervacija zaliha...

en: Reset
sr_CS: Resetuj

note: Label of the reset_company_default_values (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Reset Company Default Values
sr_CS: Resetuj podrazumevane vrednosti kompanije

en: Reset Plaid Link
sr_CS: Resetuj Plaid Link

note: Label of the reset_raw_materials_table (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Reset Raw Materials Table
sr_CS: Resetuj tabelu sirovina

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
sr_CS: Resetuj sporazum o nivou usluge

en: Resetting Service Level Agreement.
sr_CS: Resetovanje sporazuma o nivou usluge.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
sr_CS: Datum pisma o ostavci

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
sr_CS: Rezolucija

note: Label of the sla_resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
sr_CS: Rezolucija od strane

note: Label of the sla_resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
sr_CS: Datum rezolucije

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
sr_CS: Detalji rezolucije

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolution Due
sr_CS: Rok za rezoluciju

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
sr_CS: Vreme rezolucije

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
sr_CS: Rezolucije

en: Resolve
sr_CS: Rešiti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
sr_CS: Rešeno

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
sr_CS: Rešeno od strane

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
sr_CS: Odgovorio

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
sr_CS: Detalji odgovora

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
sr_CS: Lista ključnih odgovora

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
sr_CS: Opcije odgovora

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
sr_CS: Ključni put rezultata odgovora

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
sr_CS: Vreme odgovora za prioritet {0} u redu {1} ne može biti veće od vremena rezolucije.

note: Label of the response_and_resolution_time_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Response and Resolution
sr_CS: Odgovor i rezolucija

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
sr_CS: Odgovoran

en: Rest Of The World
sr_CS: Ostatak sveta

en: Restart
sr_CS: Restartovanje

en: Restart Subscription
sr_CS: Restartovanje pretplate

en: Restore Asset
sr_CS: Vraćanje imovine

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Restrict
sr_CS: Ograničiti

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
sr_CS: Ograničiti stavke na osnovu

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
sr_CS: Ograničiti na države

note: Label of the result_key (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Result Key
sr_CS: Ključ rezultata

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
sr_CS: Polje za pregled rezultata

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
sr_CS: Polje za putanju rezultata

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
sr_CS: Polje za naslov rezultata

en: Resume
sr_CS: Biografija

en: Resume Job
sr_CS: Nastaviti posao

en: Resume Timer
sr_CS: Prikaži tajmer

en: Retail & Wholesale
sr_CS: Maloprodaja i veleprodaja

en: Retailer
sr_CS: Maloprodaja

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
sr_CS: Zadržani uzorak

en: Retained Earnings
sr_CS: Neraspoređena dobit

en: Retention Stock Entry
sr_CS: Unos zaliha koje se zadržavaju

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
sr_CS: Unos zaliha koje se zadržavaju je već kreiran ili količina uzorka nije navedena

note: Label of the retried (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Retried
sr_CS: Pokušano ponovo

en: Retry
sr_CS: Ponovo pokušaj

en: Retry Failed Transactions
sr_CS: Ponovo pokušaj neuspele transakcije

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
sr_CS: Povraćaj

en: Return / Credit Note
sr_CS: Povraćaj / Dokument o smanjenju

en: Return / Debit Note
sr_CS: Povraćaj / Dokument o povećanju

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice Reference'
en: Return Against
sr_CS: Povrat po osnovu

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
sr_CS: Povrat po osnovu otpremnice

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
sr_CS: Povrat po osnovu ulazne fakture

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
sr_CS: Povrat po osnovu prijemnice nabavke

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Against Subcontracting Receipt
sr_CS: Povrat po osnovu prijemnice podugovaranja

en: Return Components
sr_CS: Povraćaj komponenti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Issued
sr_CS: Izdati povraćaji

en: Return Qty
sr_CS: Količina za povraćaj

note: Label of the return_qty_from_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Return Qty from Rejected Warehouse
sr_CS: Količina za povraćaj iz skladišta odbijenih zaliha

en: Return invoice of asset cancelled
sr_CS: Reklamaciona faktura za imovinu je otkazana

en: Return of Components
sr_CS: Povraćaj komponenti

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
sr_CS: Vraćeno

note: Label of the returned_against (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Returned Against
sr_CS: Vraćeno protiv

en: Returned Amount
sr_CS: Vraćeni iznos

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
sr_CS: Vraćena količina

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Returned Qty
sr_CS: Vraćena količina

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Returned Qty in Stock UOM
sr_CS: Vraćena količina u jedinici mera zaliha

en: Returned exchange rate is neither integer not float.
sr_CS: Vraćeni devizni kurs nije ni ceo broj ni decimalni broj.

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
sr_CS: Povraćaji

en: Revaluation Journals
sr_CS: Dnevnik revalorizacije

en: Revaluation Surplus
sr_CS: Revalorizacijski višak

en: Revenue
sr_CS: Prihod

note: Label of the reversal_of (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reversal Of
sr_CS: Poništavanje

en: Reverse Journal Entry
sr_CS: Poništavanje naloga knjiženja

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
sr_CS: Pregled

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
sr_CS: Datum pregleda

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
sr_CS: Pregled i radnja

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
sr_CS: Pregledi

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Account' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Company'
en: Rgt
sr_CS: Desna pozicija

note: Label of the right_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Right Child
sr_CS: Desni zavisni element

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
sr_CS: Desni indeks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
sr_CS: Zvonjenje

note: Label of the role_allowed_to_create_edit_back_dated_transactions (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
sr_CS: Uloge koje imaju dozvolu za kreiranje/uređivanje transakcija sa prošlim datumom

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
sr_CS: Uloge koje imaju dozvolu za uređivanje zaključanih zaliha

note: Label of the role_allowed_to_over_bill (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
sr_CS: Uloge koje imaju dozvolu za fakturisanje veće sume nego što je dozvoljeno

note: Label of the role_allowed_to_over_deliver_receive (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
sr_CS: Uloge koje imaju dozvolu za isporuku/prijem veće količine nego što je dozvoljeno

note: Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Buying Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Selling
en: Role Allowed to Override Stop Action
sr_CS: Uloge koje imaju dozvolu da ponište radnje stopiranja

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
sr_CS: Uloge koje imaju dozvolu da postave zaključane račune i uređuju zaključane unose

note: Label of the credit_controller (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
sr_CS: Uloge koje imaju dozvolu da zaobiđu limit

note: Label of the root (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Root
sr_CS: Osnovni nivo

en: Root Company
sr_CS: Osnovna kompanija

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
sr_CS: Vrsta osnovnog nivoa

en: Root Type for {0} must be one of the Asset, Liability, Income, Expense and Equity
sr_CS: Vrsta osnovnog nivoa za {0} mora biti jedan od sledećih: imovina, obaveze, prihod, rashod i kapital

en: Root Type is mandatory
sr_CS: Vrsta osnovnog nivoa je obavezna

en: Root cannot be edited.
sr_CS: Osnovni nivo se ne može uređivati.

en: Root cannot have a parent cost center
sr_CS: Osnovni nivo ne može imati matični troškovni centar

note: Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Round Free Qty
sr_CS: Zaokruživanje besplatne količine

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
sr_CS: Zaokruživanje

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
sr_CS: Račun zaokruženja

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
sr_CS: Troškovni centar za zaokruživanje

note: Label of the round_off_tax_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Round Off Tax Amount
sr_CS: Zaokruživanje iznosa poreza

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_for_opening (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off for Opening
sr_CS: Zaokruživanje za otvaranje

note: Label of the round_row_wise_tax (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Round Tax Amount Row-wise
sr_CS: Zaokruživanje iznosa poreza po redovima

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
sr_CS: Zaokruženi ukupni iznos

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
sr_CS: Zaokruženi ukupni iznos (valuta kompanije)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
sr_CS: Prilagođavanje zaokruživanja

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
sr_CS: Prilagođavanje zaokruživanja (valuta kompanije)

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
sr_CS: Prilagođavanje zaokruživanja (valuta kompanije)

note: Label of the rounding_loss_allowance (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Rounding Loss Allowance
sr_CS: Odobrenje za gubitak od zaokruživanja

en: Rounding Loss Allowance should be between 0 and 1
sr_CS: Odobrenje za gubitak od zaokruživanja treba biti između 0 i 1

en: Rounding gain/loss Entry for Stock Transfer
sr_CS: Unos prihoda/rashoda od zaokruživanja za prenos zaliha

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
sr_CS: Putanja

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
sr_CS: Rutiranje

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
sr_CS: Naziv za rutiranje

en: Row #
sr_CS: Red #

en: Row # {0}:
sr_CS: Red # {0}:

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
sr_CS: Red # {0}: Ne može se vratiti više od {1} za stavku {2}

en: Row # {0}: Please add Serial and Batch Bundle for Item {1}
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da dodate paket serije i šarže za stavku {1}

en: Row # {0}: Please enter quantity for Item {1} as it is not zero.
sr_CS: Red # {0}: Molimo Vas da unesete količinu za stavku {1} jer nije nula.

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
sr_CS: Red # {0}: Cena ne može biti veća od cene korišćene u {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
sr_CS: Red # {0}: Vraćena stavka {1} ne postoji u {2} {3}

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
sr_CS: Red #{0} (Evidencija plaćanja): Iznos mora biti negativan

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
sr_CS: Red #{0} (Evidencija plaćanja): Iznos mora biti pozitivan

en: Row #{0}: A reorder entry already exists for warehouse {1} with reorder type {2}.
sr_CS: Red #{0}: Unos za ponovnu narudžbinu već postoji za skladište {1} sa vrstom ponovne narudžbine {2}.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is incorrect.
sr_CS: Red #{0}: Formula za kriterijume prihvatanja je netačna.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is required.
sr_CS: Red #{0}: Formula za kriterijume prihvatanja je obavezna.

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Rejected Warehouse cannot be same
sr_CS: Red #{0}: Skladište prihvaćenih zaliha i Skladište odbijenih zaliha ne mogu biti isto

en: Row #{0}: Accepted Warehouse is mandatory for the accepted Item {1}
sr_CS: Red #{0}: Skladište prihvaćenih zaliha je obavezno za prihvaćenu stavku {1}

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
sr_CS: Red #{0}: Račun {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than Outstanding Amount of Payment Request {1}
sr_CS: Red #{0}: Raspoređeni iznos ne može biti veći od neizmirenog iznosa u zahtevu za naplatu {1}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
sr_CS: Red #{0}: Raspoređeni iznos ne može biti veći od neizmirenog iznosa.

en: Row #{0}: Allocated amount:{1} is greater than outstanding amount:{2} for Payment Term {3}
sr_CS: Red #{0}: Raspoređeni iznos {1} je veći od neizmirenog iznosa {2} za uslov plaćanja {3}

en: Row #{0}: Amount must be a positive number
sr_CS: Red #{0}: Iznos mora biti pozitivan broj

en: Row #{0}: Asset {1} cannot be sold, it is already {2}
sr_CS: Red #{0}: Imovina {1} ne može biti prodata, jer je već {2}

en: Row #{0}: Asset {1} is already sold
sr_CS: Red #{0}: Imovina {1} je već prodata

en: Row #{0}: BOM is not specified for subcontracting item {0}
sr_CS: Red #{0}: Nije navedena sastavnica za podugovorenu stavku {0}

en: Row #{0}: Batch No {1} is already selected.
sr_CS: Red #{0}: Broj šarže {1} je već izabran.

en: Row #{0}: Cannot allocate more than {1} against payment term {2}
sr_CS: Red #{0}: Ne može se raspodeliti više od {1} za uslov plaćanja {2}

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
sr_CS: Red #{0}: Ne može se obrisati stavka {1} koja je već fakturisana.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
sr_CS: Red #{0}: Ne može se obrisati stavka {1} koja je već isporučena

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
sr_CS: Red #{0}: Ne može se obrisati stavka {1} koja je već primljena

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
sr_CS: Red #{0}: Ne može se obrisati stavka {1} kojoj je dodeljen radni nalog.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
sr_CS: Red #{0}: Ne može se obrisati stavka {1} koja je dodeljena nabavnoj porudžbini.

en: Row #{0}: Cannot set Rate if the billed amount is greater than the amount for Item {1}.
sr_CS: Red #{0}: Nije moguće postaviti cenu ukoliko je fakturisani iznos veći od iznosa za stavku {1}.

en: Row #{0}: Cannot transfer more than Required Qty {1} for Item {2} against Job Card {3}
sr_CS: Red #{0}: Ne može se preneti više od potrebne količine {1} za stavku {2} prema radnoj kartici {3}

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
sr_CS: Red #{0}: Zavisna stavka ne bi trebala da bude paket proizvoda. Molimo Vas da uklonite stavku {1} i sačuvate

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be Draft
sr_CS: Red #{0}: Utrošena imovina {1} ne može biti u nacrtu

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be cancelled
sr_CS: Red #{0}: Utrošena imovina {1} ne može biti otkazana

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be the same as the Target Asset
sr_CS: Red #{0}: Utrošena imovina {1} ne može biti ista kao ciljana imovina

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be {2}
sr_CS: Red #{0}: Utrošena imovina {1} ne može biti {2}

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} does not belong to company {2}
sr_CS: Red #{0}: Utrošena imovina {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
sr_CS: Red #{0}: Troškovni centar {1} ne pirpada kompaniji {2}

en: Row #{0}: Cumulative threshold cannot be less than Single Transaction threshold
sr_CS: Red #{0}: Kumulativni prag ne može biti manji od praga za jednu transakciju

en: Row #{0}: Dates overlapping with other row
sr_CS: Red #{0}: Datumi se preklapaju sa drugim redom

en: Row #{0}: Default BOM not found for FG Item {1}
sr_CS: Red #{0}: Podrazumevana sastavnica nije pronađena za gotov proizvod {1}

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
sr_CS: Red #{0}: Datum početka amortizacije je obavezan

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
sr_CS: Red #{0}: Dupli unos u referencama {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
sr_CS: Red #{0}: Očekivani datum isporuke ne može biti pre datuma nabavne porudžbine

en: Row #{0}: Expense Account not set for the Item {1}. {2}
sr_CS: Red #{0}: Račun rashoda nije postavljen za stavku {1}. {2}

en: Row #{0}: Finished Good Item Qty can not be zero
sr_CS: Red #{0}: Količina gotovih proizvoda ne može biti nula

en: Row #{0}: Finished Good Item is not specified for service item {1}
sr_CS: Red #{0}: Gotov proizvod nije određen za uslužnu stavku {1}

en: Row #{0}: Finished Good Item {1} must be a sub-contracted item
sr_CS: Red #{0}: Gotov proizvod {1} mora biti podugovorena stavka

en: Row #{0}: Finished Good must be {1}
sr_CS: Red #{0}: Gotov proizvod mora biti {1}

en: Row #{0}: Finished Good reference is mandatory for Scrap Item {1}.
sr_CS: Red #{0}: Referenca za gotov proizvod je obavezna za otpisanu stavku {1}

en: Row #{0}: For {1} Clearance date {2} cannot be before Cheque Date {3}
sr_CS: Red #{0}: {1} datum razduženja {2} ne može biti pre datuma čeka {3}

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets credited
sr_CS: Red #{0}: Za {1}, možete izabrati referentni dokument samo ukoliko se iznos postavi na potražnu stranu računa

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets debited
sr_CS: Red #{0}: Za {1}, možete izabrati referentni dokument samo ukoliko se iznos postavi na dugovnu stranu računa

en: Row #{0}: From Date cannot be before To Date
sr_CS: Red #{0}: Datum početka ne može biti pre datuma završetka

en: Row #{0}: From Time and To Time fields are required
sr_CS: Red #{0}: Polja za vreme početka i vreme završetka su obavezna

en: Row #{0}: Incorrect Sequence ID. If any single operation has a Sequence ID then all other operations must have one too.
sr_CS: Red #{0}: Netačan identifikator sekvence. Ukoliko jedna operacija ima identifikator sekvence, sve ostale je moraju imati.

en: Row #{0}: Item added
sr_CS: Red #{0}: Stavka je dodata

en: Row #{0}: Item {1} does not exist
sr_CS: Red #{0}: Stavka {1} ne postoji

en: Row #{0}: Item {1} has been picked, please reserve stock from the Pick List.
sr_CS: Red #{0}: Stavka {1} je odabrana, molimo Vas da rezervišite zalihe sa liste za odabir.

en: Row #{0}: Item {1} has zero rate but 'Allow Zero Valuation Rate' is not enabled.
sr_CS: Red #{0}: Stavka {1} ima nultu stopu ali opcija 'Dozvoli nultu stopu vrednovanja' nije omogućena.

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
sr_CS: Red #{0}: Stavka {1} nije stavka serije / šarže. Ne može imati broj serije / šarže.

en: Row #{0}: Item {1} is not a service item
sr_CS: Red #{0}: Stavka {1} nije uslužna stavka

en: Row #{0}: Item {1} is not a stock item
sr_CS: Red #{0}: Stavka {1} nije skladišna stavka

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
sr_CS: Red #{0}: Nalog knjiženja {1} ne sadrži račun {2} ili je već povezan sa drugim dokumentom

en: Row #{0}: Next Depreciation Date cannot be before Available-for-use Date
sr_CS: Red #{0}: Sledeći datum amortizacije ne može biti pre datuma dostupnosti za upotrebu

en: Row #{0}: Next Depreciation Date cannot be before Purchase Date
sr_CS: Red #{0}: Sledeći datum amortizacije ne može biti pre datuma nabavke

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
sr_CS: Red #{0}: Nije dozvoljeno promeniti dobavljača jer nabavna porudžbina već postoji

en: Row #{0}: Only {1} available to reserve for the Item {2}
sr_CS: Red #{0}: Samo {1} je dostupno za rezervaciju za stavku {2}

en: Row #{0}: Opening Accumulated Depreciation must be less than or equal to {1}
sr_CS: Red #{0}: Početna akumulirana amortizacija mora biti manja od ili jednaka {1}

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
sr_CS: Red #{0}: Operacija {1} nije završena za {2} količine gotovih proizvoda u radnom nalogu {3}. Molimo Vas da ažurirate status operacije putem radne kartice {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
sr_CS: Red #{0}: Dokument o uplati je potreban za završetak transakcije

en: Row #{0}: Please select Item Code in Assembly Items
sr_CS: Red #{0}: Molimo Vas da izaberete šifru stavke u sastavljenim stavkama

en: Row #{0}: Please select the BOM No in Assembly Items
sr_CS: Red #{0}: Molimo Vas da izaberete broj sastavnice u sastavljenim stavkama

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
sr_CS: Red #{0}: Molimo Vas da izaberete skladište podsklopova

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
sr_CS: Red #{0}: Molimo Vas da postavite količinu za naručivanje

en: Row #{0}: Please update deferred revenue/expense account in item row or default account in company master
sr_CS: Red #{0}: Molimo Vas da ažurirate račun razgraničenih prihoda/rashoda u redu stavke ili podrazumevani račun u master podacima kompanije

en: Row #{0}: Qty increased by {1}
sr_CS: Red #{0}: Količina je povećana za {1}

en: Row #{0}: Qty must be a positive number
sr_CS: Red #{0}: Količina mora biti pozitivan broj

en: Row #{0}: Qty should be less than or equal to Available Qty to Reserve (Actual Qty - Reserved Qty) {1} for Iem {2} against Batch {3} in Warehouse {4}.
sr_CS: Red #{0}: Količina treba da bude manja ili jednaka dostupnoj količini za rezervaciju (stvarna količina - rezervisana količina) {1} za stavku {2} protiv šarže {3} u skladištu {4}.

en: Row #{0}: Quality Inspection is required for Item {1}
sr_CS: Red #{0}: Inspekcija kvaliteta je neophodna za stavku {1}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} is not submitted for the item: {2}
sr_CS: Red #{0}: Inspekcija kvaliteta {1} nije podneta za stavku: {2}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} was rejected for item {2}
sr_CS: Red #{0}: Inspekcija kvaliteta {1} je odbijena za stavku {2}

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
sr_CS: Red #{0}: Količina za stavku {1} ne može biti nula.

en: Row #{0}: Quantity to reserve for the Item {1} should be greater than 0.
sr_CS: Red #{0}: Količina za rezervaciju za stavku {1} mora biti veća od 0.

en: Row #{0}: Rate must be same as {1}: {2} ({3} / {4})
sr_CS: Red #{0}: Cena mora biti ista kao {1}: {2} ({3} / {4})

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
sr_CS: Red #{0}: Vrsta referentnog dokumenta mora biti jedna od sledećih: nabavna porudžbina, ulazna faktura, nalog knjiženja ili opomena

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
sr_CS: Red #{0}: Vrsta referentnog dokumenta mora biti jedna od sledećih: prodajna porudžbina, izlazna faktura, nalog knjiženja ili opomena

en: Row #{0}: Rejected Qty cannot be set for Scrap Item {1}.
sr_CS: Red #{0}: Odbijena količina ne može biti postavljena za otpisanu stavku {1}.

en: Row #{0}: Rejected Warehouse is mandatory for the rejected Item {1}
sr_CS: Red #{0}: Skladište odbijenih zaliha je obavezno za odbijene stavke {1}

en: Row #{0}: Return Against is required for returning asset
sr_CS: Red #{0}: Povrat po osnovu je neophodan za vraćanje imovine

en: Row #{0}: Scrap Item Qty cannot be zero
sr_CS: Red #{0}: Količina otpisa ne može biti nula

en: Row #{0}: Selling rate for item {1} is lower than its {2}.
    					Selling {3} should be atleast {4}.<br><br>Alternatively,
    					you can disable selling price validation in {5} to bypass
    					this validation.
sr_CS: Red #{0}: Prodajna cena za stavku {1} je niža od njene {2}.
    					Prodajna cena {3} mora biti najmanje {4}.<br><br>Alternativno,
    					možete onemogućiti proveru prodajne cene u {5} da biste zaobišli
    					ovu proveru.

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
sr_CS: Red #{0}: Broj serije {1} ne pripada šarži {2}

en: Row #{0}: Serial No {1} for Item {2} is not available in {3} {4} or might be reserved in another {5}.
sr_CS: Red #{0}: Broj serije {1} za stavku {2} nije dostupan u {3} {4} ili može biti rezervisan u drugom {5}.

en: Row #{0}: Serial No {1} is already selected.
sr_CS: Red #{0}: Broj serije {1} je već izabran.

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
sr_CS: Red #{0}: Datum završetka usluge ne može biti pre datuma knjiženja fakture

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
sr_CS: Red #{0}: Datum početka usluge ne može biti veći od datuma završetka usluge

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
sr_CS: Red #{0}: Datum početka i datum završetka usluge je obavezan za vremensko razgraničenje

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
sr_CS: Red #{0}: Postavite dobavljača za stavku {1}

en: Row #{0}: Start Time and End Time are required
sr_CS: Red #{0}: Početno i završno vreme je obavezno

en: Row #{0}: Start Time must be before End Time
sr_CS: Red #{0}: Početno vreme mora biti pre završnog vremena

en: Row #{0}: Status is mandatory
sr_CS: Red #{0}: Status je obavezan

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
sr_CS: Red #{0}: Status mora biti {1} za diskontovanje fakture {2}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for Item {1} against a disabled Batch {2}.
sr_CS: Red #{0}: Skladište ne može biti rezervisano za stavku {1} protiv onemogućene šarže {2}.

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for a non-stock Item {1}
sr_CS: Red #{0}: Skladište ne može biti rezervisano za stavke van zaliha {1}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved in group warehouse {1}.
sr_CS: Red #{0}: Zalihe ne mogu biti rezervisane u grupnom skladištu {1}.

en: Row #{0}: Stock is already reserved for the Item {1}.
sr_CS: Red #{0}: Zalihe su već rezervisane za stavku {1}.

en: Row #{0}: Stock is reserved for item {1} in warehouse {2}.
sr_CS: Red #{0}: Zalihe su već rezervisane za stavku {1} u skladištu {2}.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for Item {1} against Batch {2} in Warehouse {3}.
sr_CS: Red #{0}: Zalihe nisu dostupne za rezervaciju za stavku {1} protiv šarže {2} u skladištu {3}.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for the Item {1} in Warehouse {2}.
sr_CS: Red #{0}: Zalihe nisu dostupne za rezervaciju za stavku {1} u skladištu {2}.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
sr_CS: Red #{0}: Šarža {1} je već istekla.

en: Row #{0}: The warehouse {1} is not a child warehouse of a group warehouse {2}
sr_CS: Red #{0}: Skladište {1} nije zavisno skladište grupnog skladišta {2}

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
sr_CS: Red #{0}: Vremenski sukob sa redom {1}

en: Row #{0}: Total Number of Depreciations cannot be less than or equal to Opening Number of Booked Depreciations
sr_CS: Red #{0}: Ukupan broj amortizacija ne može biti manji ili jednak broju početnih knjiženih amortizacija

en: Row #{0}: You cannot use the inventory dimension '{1}' in Stock Reconciliation to modify the quantity or valuation rate. Stock reconciliation with inventory dimensions is intended solely for performing opening entries.
sr_CS: Red #{0}: Ne možete koristiti dimenziju inventara '{1}' u usklađivanju zaliha za izmenu količine ili stope vrednovanja. Usklađivanje zaliha sa dimenzijama inventara je predviđeno samo za obavljanje unosa početnog stanja.

en: Row #{0}: You must select an Asset for Item {1}.
sr_CS: Red #{0}: Morate izabrati imovinu za stavku {1}.

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
sr_CS: Red #{0}: {1} ne može biti negativno za stavku {2}

en: Row #{0}: {1} is not a valid reading field. Please refer to the field description.
sr_CS: Red #{0}: {1} nije važeće polje za unos. Molimo Vas da pogledate opis polja.

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
sr_CS: Red #{0}: {1} je obavezno za kreiranje početnih {2} faktura

en: Row #{0}: {1} of {2} should be {3}. Please update the {1} or select a different account.
sr_CS: Red #{0}: {1} od {2} treba da bude {3}. Molimo Vas da ažurirate {1} ili izaberete drugi račun.

en: Row #{1}: Warehouse is mandatory for stock Item {0}
sr_CS: Red #{1}: Skladište je obavezno za skladišne stavke {0}

en: Row #{idx}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor.
sr_CS: Red #{idx}: Ne može se izabrati skladište dobavljača prilikom isporuke sirovina podugovarača.

en: Row #{idx}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer.
sr_CS: Red #{idx}: Cena stavke je ažurirana prema stopi vrednovanja jer je u pitanju interni prenos zaliha.

en: Row #{idx}: Please enter a location for the asset item {item_code}.
sr_CS: Red# {idx}: Unesite lokaciju za stavku imovine {item_code}.

en: Row #{idx}: Received Qty must be equal to Accepted + Rejected Qty for Item {item_code}.
sr_CS: Red #{idx}: Primljena količina mora biti jednaka zbiru prihvaćene i odbijene količine za stavku {item_code}.

en: Row #{idx}: {field_label} can not be negative for item {item_code}.
sr_CS: Red #{idx}: {field_label} ne može biti negativno za stavku {item_code}.

en: Row #{idx}: {field_label} is mandatory.
sr_CS: Red #{idx}: {field_label} je obavezan.

en: Row #{idx}: {field_label} is not allowed in Purchase Return.
sr_CS: Red #{idx}: {field_label} nije dozvoljeno u povraćaju nabavke.

en: Row #{idx}: {from_warehouse_field} and {to_warehouse_field} cannot be same.
sr_CS: Red #{idx}: {from_warehouse_field} i {to_warehouse_field} ne mogu biti isto.

en: Row #{idx}: {schedule_date} cannot be before {transaction_date}.
sr_CS: Red #{idx}: {schedule_date} ne može biti pre {transaction_date}.

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
sr_CS: Red #{}: Valuta za {} - {} se ne poklapa sa valutom kompanije.

en: Row #{}: Finance Book should not be empty since you're using multiple.
sr_CS: Red #{}: Finansijska evidencija ne sme biti prazna, s obzirom da su u upotrebi više njih.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
sr_CS: Red #{}: Šifra stavke: {} nije dostupno u skladištu {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
sr_CS: Red #{}: Fiskalni račun {} je {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
sr_CS: Red #{}: Fiskalni račun {} nije vezan za kupca {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
sr_CS: Red #{}: Fiskalni račun {} još uvek nije podnet

en: Row #{}: Please assign task to a member.
sr_CS: Red #{}: Molimo Vas da dodelite zadatak članu tima.

en: Row #{}: Please use a different Finance Book.
sr_CS: Red #{}: Molimo Vas da koristite drugu finansijsku evidenciju.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
sr_CS: Red #{}: Broj serije {} ne može biti vraćen jer nije bilo transakcija u originalnoj fakturi {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
sr_CS: Red #{}: Količina zaliha nije dovoljna za šifru stavke: {} u skladištu {}. Dostupna količina {}.

en: Row #{}: The original Invoice {} of return invoice {} is not consolidated.
sr_CS: Red #{}: originalna faktura {} za reklamacionu fakturu {} nije konsolidovana.

en: Row #{}: You cannot add positive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
sr_CS: Red #{}: Ne možete dodati pozitivne količine u reklamacionu fakturu. Molimo Vas da uklonite stavku {} da biste završili povrat.

en: Row #{}: item {} has been picked already.
sr_CS: Red #{}: stavka {} je već izabrana.

en: Row #{}: {}
sr_CS: Red #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
sr_CS: Red #{}: {} {} ne postoji.

en: Row #{}: {} {} doesn't belong to Company {}. Please select valid {}.
sr_CS: Red #{}: {} {} ne pripada kompaniji {}. Molimo Vas da izaberete važeći {}.

en: Row No {0}: Warehouse is required. Please set a Default Warehouse for Item {1} and Company {2}
sr_CS: Red broj {0}: Skladište je obavezno. Molimo Vas da postavite podrazumevano skladište za stavku {1} i kompaniju {2}

en: Row Number
sr_CS: Broj reda

en: Row {0}
sr_CS: Red {0}

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
sr_CS: Red {0} : Operacija je obavezna za stavku sirovine {1}

en: Row {0} picked quantity is less than the required quantity, additional {1} {2} required.
sr_CS: Red {0} odabrana količina je manja od zahtevane količine, potrebno je dodatnih {1} {2}.

en: Row {0}# Item {1} cannot be transferred more than {2} against {3} {4}
sr_CS: Red {0}# stavka {1} ne može biti prenesena više od {2} protiv {3} {4}

en: Row {0}# Item {1} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {2} {3}
sr_CS: Red {0}# stavka {1} nije pronađena u tabeli 'Primljene sirovine' u {2} {3}

en: Row {0}: Accepted Qty and Rejected Qty can't be zero at the same time.
sr_CS: Red {0}: Prihvaćena količina i odbijena količina ne mogu biti nula istovremeno.

en: Row {0}: Account {1} and Party Type {2} have different account types
sr_CS: Red {0}:  {1} i vrsta stranke {2} imaju različite vrste računa

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
sr_CS: Red {0}: Vrsta aktivnosti je obavezna.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
sr_CS: Red {0}: Avans protiv kupca mora biti na potražnoj strani

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
sr_CS: Red {0}: Avans protiv dobavljača mora biti na dugovnoj strani

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to invoice outstanding amount {2}
sr_CS: Red {0}: Raspoređeni iznos {1} mora biti manji ili jednak neizmirenom iznosu {2}

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to remaining payment amount {2}
sr_CS: Red {0}: Raspoređeni iznos {1} mora biti manji ili jednak preostalom iznosu za plaćanje {2}

en: Row {0}: As {1} is enabled, raw materials cannot be added to {2} entry. Use {3} entry to consume raw materials.
sr_CS: Red {0}: Pošto je {1} omogućen, sirovine ne mogu biti dodate u {2} unos. Koristite {3} unos za potrošnju sirovina.

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
sr_CS: Red {0}: Sastavnica nije pronađena za stavku {1}

en: Row {0}: Both Debit and Credit values cannot be zero
sr_CS: Red {0}: Dugovna i potražna strana ne mogu biti nula

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
sr_CS: Red {0}: Faktor konverzije je obavezan

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
sr_CS: Red {0}: Troškovni centar {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
sr_CS: Red {0}: Troškovni centar je obavezan za stavku {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
sr_CS: Red {0}: Unos potražne strane ne može biti povezan sa {1}

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
sr_CS: Red {0}: Valuta za sastavnicu #{1} treba da bude jednaka izabranoj valuti {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
sr_CS: Red {0}: Unos dugovne strane ne može biti povezan sa {1}

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
sr_CS: Red {0}: Skladište za isporuku ({1}) i skladište kupca ({2}) ne mogu biti isti

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
sr_CS: Red {0}: Datum dospeća u tabeli uslova plaćanja ne može biti pre datuma knjiženja

en: Row {0}: Either Delivery Note Item or Packed Item reference is mandatory.
sr_CS: Red {0}: Stavka iz otpremnice ili referenca upakovane stavke je obavezna.

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
sr_CS: Red {0}: Devizni kurs je obavezan

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
sr_CS: Red {0}: Očekivana vrednost nakon korisnog veka mora biti manja od ukupnog iznosa nabavke

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} as no Purchase Receipt is created against Item {2}.
sr_CS: Red {0}: Grupa troška je promenjena na {1} jer nije kreirana prijemnica nabavke za stavku {2}.

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because account {2} is not linked to warehouse {3} or it is not the default inventory account
sr_CS: Red {0}: Grupa troška je promenjena na {1} jer račun {2} nije povezan sa skladištem {3} ili nije podrazumevani račun inventara

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because expense is booked against this account in Purchase Receipt {2}
sr_CS: Red {0}: Grupa troška je promenjena na {1} jer je trošak knjižen na ovaj račun u prijemnici nabavke {2}

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
sr_CS: Red {0}: Za dobavljača {1}, imejl adresa je obavezna za slanje imejla

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
sr_CS: Red {0}: Vreme početka i vreme završetka su obavezni.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
sr_CS: Red {0}: Vreme početka i vreme završetka za {1} se preklapaju sa {2}

en: Row {0}: From Warehouse is mandatory for internal transfers
sr_CS: Red {0}: Početno skladište je obavezno za interne transfere

en: Row {0}: From time must be less than to time
sr_CS: Red {0}: Vreme početka mora biti manje od vremena završetka

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
sr_CS: Red {0}: Vrednost časova mora biti veća od nule.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
sr_CS: Red {0}: Nevažeća referenca {1}

en: Row {0}: Item Tax template updated as per validity and rate applied
sr_CS: Red {0}: Šablon stavke poreza ažuriran prema važenju i primenjenoj stopi

en: Row {0}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer
sr_CS: Red {0}: Cena stavke je ažurirana prema stopi vrednovanja jer je u pitanju interni prenos zaliha

en: Row {0}: Item {1} must be a stock item.
sr_CS: Red {0}: Stavka {1} mora biti stavka zaliha.

en: Row {0}: Item {1} must be a subcontracted item.
sr_CS: Red {0}: Stavka {1} mora biti podugovorena stavka.

en: Row {0}: Item {1}'s quantity cannot be higher than the available quantity.
sr_CS: Red {0}: Količina stavke {1} ne može biti veća od raspoložive količine.

en: Row {0}: Packed Qty must be equal to {1} Qty.
sr_CS: Red {0}: Upakovana količina mora biti jednaka količini {1}.

en: Row {0}: Packing Slip is already created for Item {1}.
sr_CS: Red {0}: Dokument liste pakovanja je već kreiran za stavku {1}.

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
sr_CS: Red {0}: Stranka / Račun se ne podudara sa {1} / {2} u {3} {4}

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
sr_CS: Red {0}: Vrsta stranke i stranka su obavezni za račun potraživanja / obaveza {1}

en: Row {0}: Payment Term is mandatory
sr_CS: Red {0}: Uslov plaćanja je obavezan

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
sr_CS: Red {0}: Plaćanje na osnovu prodajne/nabavne porudžbine uvek treba označiti kao avans

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da označite opciju 'Avans' za račun {1} ukoliko je ovo avansni unos.

en: Row {0}: Please provide a valid Delivery Note Item or Packed Item reference.
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da navedete referencu za predmet otpremnice ili referencu za upakovanu stavku.

en: Row {0}: Please select a BOM for Item {1}.
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da izaberete sastavnicu za stavku {1}.

en: Row {0}: Please select an active BOM for Item {1}.
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da izaberete aktivnu sastavnicu za stavku {1}.

en: Row {0}: Please select an valid BOM for Item {1}.
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da izaberete validnu sastavnicu za stavku {1}.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da postavite razlog oslobođanja od poreza u sekciji Porezi i takse na prodaju

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da postavite način plaćanja u rasporedu plaćanja

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
sr_CS: Red {0}: Molimo Vas da postavite ispravnu šifru za način plaćanja {1}

en: Row {0}: Project must be same as the one set in the Timesheet: {1}.
sr_CS: Red {0}: Projekat mora biti isti kao onaj postavljem u evidenciji vremena: {1}.

en: Row {0}: Purchase Invoice {1} has no stock impact.
sr_CS: Red {0}: Ulazna faktura {1} nema uticaj na zalihe.

en: Row {0}: Qty cannot be greater than {1} for the Item {2}.
sr_CS: Red {0}: Količina ne može biti veća od {1} za stavku {2}.

en: Row {0}: Qty in Stock UOM can not be zero.
sr_CS: Red {0}: Količina u osnovnoj jedinici mere zaliha ne može biti nula.

en: Row {0}: Qty must be greater than 0.
sr_CS: Red {0}: Količina mora biti veća od 0.

en: Row {0}: Quantity cannot be negative.
sr_CS: Red {0}: Količina ne može biti negativna.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
sr_CS: Red {0}: Količina nije dostupna za {4} u skladištu {1} za vreme knjiženja ({2} {3})

en: Row {0}: Shift cannot be changed since the depreciation has already been processed
sr_CS: Red {0}: Promenu nije moguće sprovesti jer je amortizacija već obrađena

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
sr_CS: Red {0}: Podugovorena stavka je obavezna za sirovinu {1}

en: Row {0}: Target Warehouse is mandatory for internal transfers
sr_CS: Red {0}: Ciljano skladište je obavezno za interne transfere

en: Row {0}: Task {1} does not belong to Project {2}
sr_CS: Red {0}: Zadatak {1} ne pripada projektu {2}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
sr_CS: Red {0}: Stavka {1}, količina mora biti pozitivan broj

en: Row {0}: The {3} Account {1} does not belong to the company {2}
sr_CS: Red {0}: Račun {3} {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row {0}: To set {1} periodicity, difference between from and to date must be greater than or equal to {2}
sr_CS: Red {0}: Za postavljanje periodičnosti {1}, razlika između datuma početka i datuma završetka mora biti veća ili jednaka od {2}

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
sr_CS: Red {0}: Faktor konverzije jedinica mere je obavezan

en: Row {0}: Workstation or Workstation Type is mandatory for an operation {1}
sr_CS: Red {0}: Radna stanica ili vrsta radne stanice je obavezna za operaciju {1}

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
sr_CS: Red {0}: Korisnik nije primenio pravilo {1} na stavku {2}

en: Row {0}: {1} account already applied for Accounting Dimension {2}
sr_CS: Red {0}: Račun {1} je već primenjen na računovodstvenu dimenziju {2}

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
sr_CS: Red {0}: {1} mora biti veće od 0

en: Row {0}: {1} {2} cannot be same as {3} (Party Account) {4}
sr_CS: Red {0}: {1} {2} ne može biti isto kao {3} (Račun stranke) {4}

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
sr_CS: Red {0}: {1} {2} se ne podudara sa {3}

en: Row {0}: {2} Item {1} does not exist in {2} {3}
sr_CS: Red {0}: Stavka {2} {1} ne postoji u {2} {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
sr_CS: Red {1}: Količina ({0}) ne može biti razlomak. Da biste to omogućili, onemogućite opciju '{2}' u jedinici mere {3}.

en: Row {idx}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation of assets for item {item_code}.
sr_CS: Red {idx}: Serija imenovanja za imovinu je obavezna za automatsko kreiranje imovine za stavku {item_code}.

en: Row({0}): Outstanding Amount cannot be greater than actual Outstanding Amount {1} in {2}
sr_CS: Red({0}): Neizmireni iznos ne može biti veći od stvarnog neizmirenog iznosa {1} u {2}

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
sr_CS: Red({0}): {1} je već diskontovan u {2}

en: Rows Added in {0}
sr_CS: Redovi dodati u {0}

en: Rows Removed in {0}
sr_CS: Redovi uklonjeni u {0}

note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
sr_CS: Redovi sa istim analitičkim računima će biti spojeni u jedan račun

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
sr_CS: Pronađeni su redovi sa duplim datumima dospeća u drugim redovima: {0}

en: Rows: {0} have 'Payment Entry' as reference_type. This should not be set manually.
sr_CS: Redovi: {0} imaju 'Unos uplate' kao referentnu vrstu. Ovo ne treba podešavati ručno.

en: Rows: {0} in {1} section are Invalid. Reference Name should point to a valid Payment Entry or Journal Entry.
sr_CS: Redovi: {0} u odeljku {1} su nevažeći. Naziv reference treba da upućuje na validan unos uplate ili nalog knjiženja.

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
sr_CS: Primenjeno pravilo

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
sr_CS: Opis pravila

note: Description of the 'Job Capacity' (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Run parallel job cards in a workstation
sr_CS: Pokreni paralelne radne kartice na radnoj stanici

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Running
sr_CS: Pokrenuto

en: S.O. No.
sr_CS: Broj prodajnog naloga.

note: Label of the sco_rm_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: SCO Supplied Item
sr_CS: Nabavljene stavke od dobavljača

note: Label of the sla_fulfilled_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Fulfilled On
sr_CS: Sporazum o nivou usluge ispunjen

note: Name of a DocType
en: SLA Fulfilled On Status
sr_CS: Status ispunjenja sporazuma o nivou usluge

note: Label of the pause_sla_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Paused On
sr_CS: Sporazum o nivou usluge je pauziran

en: SLA is on hold since {0}
sr_CS: Sporazum o nivou usluge je na čekanju od {0}

en: SLA will be applied if {1} is set as {2}{3}
sr_CS: Sporazum o nivou usluge će se primeniti ukoliko je {1} podešen kao {2}{3}

en: SLA will be applied on every {0}
sr_CS: Sporazum o nivou usluge će se primenjivati svakog {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
sr_CS: SMS Centar

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
sr_CS: Evidencija SMS poruka

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
sr_CS: SMS Podešavanje

en: SO Qty
sr_CS: Količina u prodajnim nalozima

en: SO Total Qty
sr_CS: Ukupna količina u prodajnim nalozima

en: STATEMENT OF ACCOUNTS
sr_CS: IZVOD STAVKI

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
sr_CS: SWIFT broj

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
sr_CS: SWIFT broj

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
sr_CS: Sigurnosne zalihe

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
sr_CS: Zarada

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salary Currency
sr_CS: Valuta zarade

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
sr_CS: Metod obračuna zarade

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
sr_CS: Prodaja

en: Sales Account
sr_CS: Račun prodaje

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
sr_CS: Analitika prodaje

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
sr_CS: Doprinosi i podsticaji u prodaji

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
sr_CS: Podrazumevane vrednosti za prodaju

en: Sales Expenses
sr_CS: Troškovi prodaje

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
sr_CS: Prodajni levak

note: Label of the sales_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item'
en: Sales Incoming Rate
sr_CS: Prodajna ulazna jedinična cena

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
sr_CS: Izlazna faktura

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
sr_CS: Avans za izlaznu fakturu

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
sr_CS: Stavka izlazne fakture

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
sr_CS: Broj izlazne fakture

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
sr_CS: Plaćanje izlazne fakture

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Reference
sr_CS: Referenca izlazne fakture

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
sr_CS: Evidencija vremena izlaznih faktura

note: Label of the sales_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Sales Invoice Transactions
sr_CS: Transakcije izlazne fakture

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
sr_CS: Trendovi izlaznih faktura

en: Sales Invoice does not have Payments
sr_CS: Izlazna faktura nema plaćanja

en: Sales Invoice is already consolidated
sr_CS: Izlazna faktura je već konsolidovana

en: Sales Invoice is not created using POS
sr_CS: Izlazna faktura nije kreirana putem maloprodaje

en: Sales Invoice is not submitted
sr_CS: Izlazna faktura nije podneta

en: Sales Invoice isn't created by user {}
sr_CS: Izlazna faktura nije kreirana od strane korisnika {}

en: Sales Invoice mode is activated in POS. Please create Sales Invoice instead.
sr_CS: Režim izlaznog fakturisanja je aktiviran u maloprodaji. Molimo Vas da napravite izlaznu fakturu umesto toga.

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
sr_CS: Izlazna faktura {0} je već podneta

en: Sales Invoice {0} must be deleted before cancelling this Sales Order
sr_CS: Izlazna faktura {0} mora biti obrisana pre nego što se otkaže prodajna porudžbina

note: Name of a role
en: Sales Manager
sr_CS: Menadžer prodaje

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
sr_CS: Glavni menadžer prodaje

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
sr_CS: Mesečna istorija prodaje

en: Sales Opportunities by Campaign
sr_CS: Prodajne prilike po kampanji

en: Sales Opportunities by Medium
sr_CS: Prodajne prilike po medijumu

en: Sales Opportunities by Source
sr_CS: Prodajne prilike po izvoru

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
sr_CS: Prodajna porudžbina

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
sr_CS: Analiza prodajne porudžbine

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
sr_CS: Datum prodajne porudžbine

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
sr_CS: Stavka prodajne porudžbine

note: Label of the sales_order_packed_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order Packed Item
sr_CS: Upakovana stavka prodajne porudžbine

note: Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Reference
sr_CS: Referenca prodajne porudžbine

note: Label of the sales_order_status (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Order Status
sr_CS: Status prodajne porudžbine

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
sr_CS: Trendovi prodajne porudžbine

en: Sales Order required for Item {0}
sr_CS: Prodajna porudžbina je potrebna za stavku {0}

en: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}. To allow multiple Sales Orders, Enable {2} in {3}
sr_CS: Prodajna porudžbina {0} već postoji za nabavnu porudžbinu kupca {1}. Da biste omogućili više prodajnih porudžbina, omogućite {2} u {3}

en: Sales Order {0} is not submitted
sr_CS: Prodajna porudžbina {0} nije podneta

en: Sales Order {0} is not valid
sr_CS: Prodajna porudžbina {0} nije validna

en: Sales Order {0} is {1}
sr_CS: Prodajna porudžbina {0} je {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
sr_CS: Prodajne porudžbine

en: Sales Orders Required
sr_CS: Prodajne porudžbine potrebne

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
sr_CS: Prodajne porudžbine za fakturisanje

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
sr_CS: Prodajne porudžbine za isporuku

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
sr_CS: Prodajni partner

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Sales Partner Item'
en: Sales Partner
sr_CS: Prodajni partner

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
sr_CS: Rezime provizije prodajnog partnera

note: Name of a DocType
en: Sales Partner Item
sr_CS: Stavka prodajnog partnera

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
sr_CS: Naziv prodajnog partnera

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
sr_CS: Cilj prodajnog partnera

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partner Target Variance Based On Item Group
sr_CS: Odstupanje cilja prodajnog partnera na osnovu grupe stavki

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
sr_CS: Odstupanje cilja prodajnog partnera na osnovu grupe stavki

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
sr_CS: Rezime transakcija prodajnog partnera

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
sr_CS: Vrsta prodajnog partnera

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
sr_CS: Provizija prodajnih partnera

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
sr_CS: Rezime uplate prodaje

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
sr_CS: Prodavac

en: Sales Person <b>{0}</b> is disabled.
sr_CS: Prodavac <b>{0}</b> je onemogućen.

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
sr_CS: Rezime provizije prodavca

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
sr_CS: Ime prodavca

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
sr_CS: Odstupanje cilja prodavca na osnovu grupe stavki

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
sr_CS: Ciljevi prodavca

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
sr_CS: Rezime transakcija po prodavcu

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
sr_CS: Proces prodaje

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline Analytics
sr_CS: Analitika procesa prodaje

en: Sales Pipeline by Stage
sr_CS: Proces prodaje po fazama

en: Sales Price List
sr_CS: Prodajni cenovnik

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
sr_CS: Registar prodaje

en: Sales Representative
sr_CS: Prodajni predstavnik

en: Sales Return
sr_CS: Povraćaj prodaje

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
sr_CS: Faza prodaje

en: Sales Summary
sr_CS: Rezime prodaje

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
sr_CS: Šablon poreza na prodaju

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
sr_CS: Porezi i takse za prodaju

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
sr_CS: Šablon poreza i taksi za prodaju

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
sr_CS: Prodajni tim

note: Label of the sales_update_frequency (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
sr_CS: Frekvencija ažuriranja prodaje u kompaniji i projektu

note: Name of a role
en: Sales User
sr_CS: Korisnik prodaje

en: Sales Value
sr_CS: Vrednost prodaje

en: Sales and Returns
sr_CS: Prodaja i povrat

en: Sales orders are not available for production
sr_CS: Prodajna porudžbine

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
sr_CS: Uvodna fraza

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value
sr_CS: Rezidualna vrednost

note: Label of the salvage_value_percentage (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value Percentage
sr_CS: Procenat rezidualne vrednosti

en: Same Company is entered more than once
sr_CS: Ista kompanija je uneta više puta

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
sr_CS: Ista stavka

en: Same item and warehouse combination already entered.
sr_CS: Ista stavka i kombinacija skladišta su već uneseni.

en: Same item cannot be entered multiple times.
sr_CS: Ista stavka ne može biti uneta više puta.

en: Same supplier has been entered multiple times
sr_CS: Isti dobavljač je unesen više puta

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
sr_CS: Količina uzorka

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
sr_CS: Skladište za zadržane uzorke

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
sr_CS: Veličina uzorka

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
sr_CS: Količina uzorka {0} ne može biti veća od primljene količine {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
sr_CS: Odobreno

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
sr_CS: Subota

en: Save
sr_CS: Sačuvaj

note: Option for the 'Action on New Invoice' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Save Changes and Load New Invoice
sr_CS: Sačuvaj promene i učitaj novu fakturu

en: Savings
sr_CS: Štednja

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
sr_CS: Skeniraj bar-kod

en: Scan Batch No
sr_CS: Skeniraj broj šarže

en: Scan Job Card Qrcode
sr_CS: Skeniraj QR kod u radnoj kartici

note: Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Pick List' Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Scan Mode
sr_CS: Režim skeniranja

en: Scan Serial No
sr_CS: Skeniraj broj serije

en: Scan barcode for item {0}
sr_CS: Skeniraj bar-kod za stavku {0}

en: Scan mode enabled, existing quantity will not be fetched.
sr_CS: Režim skeniranja je omogućen, postojeća količina neće biti preuzeta.

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
sr_CS: Skenirani ček

en: Scanned Quantity
sr_CS: Skenirana količina

note: Label of the schedule (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
sr_CS: Raspored

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
sr_CS: Datum rasporeda

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
sr_CS: Zakazano

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
sr_CS: Zakazani datum

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
sr_CS: Zakazano vreme

note: Label of the scheduled_time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time Logs
sr_CS: Zakazani zapisi vremena

en: Scheduler Inactive
sr_CS: Planer je neaktivan

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger job now.
sr_CS: Planer je neaktivan. Trenutno se ne može pokrenuti zadatak.

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger jobs now.
sr_CS: Planer je neaktivan. Trenutno se ne mogu pokrenuti zadaci.

en: Scheduler is inactive. Cannot enqueue job.
sr_CS: Planer je neaktivan. Nema mogućnosti dodavanja zadataka u red.

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
sr_CS: Planer je neaktivan. Nema mogućnosti uvoza podataka.

en: Scheduler is inactive. Cannot merge accounts.
sr_CS: Planer je neaktivan. Nije moguće spojiti račune.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
sr_CS: Rasporedi

note: Label of the scheduling_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Scheduling
sr_CS: Planiranje

en: Scheduling...
sr_CS: Planiranje...

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
sr_CS: Škola/Univerzitet

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
sr_CS: Ocena

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
sr_CS: Radnje za ocenjivanje

note: Description of the 'Weighting Function' (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard variables can be used, as well as:
    {total_score} (the total score from that period),
    {period_number} (the number of periods to present day)
sr_CS: Promenljive iz tablice za ocenjivanje mogu se koristiti, kao i:
    {total_score} (ukupan rezultat iz tog perioda),
    {period_number} (broj perioda do današnjeg dana)

en: Scorecards
sr_CS: Kartice rezultata

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
sr_CS: Kriterijumi ocenjivanja

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
sr_CS: Podešavanje ocenjivanja

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
sr_CS: Rezultati ocenjivanja

note: Label of the scrap_section (Tab Break) field in DocType 'BOM'
en: Scrap & Process Loss
sr_CS: Otpis i gubitak tokom obrade

en: Scrap Asset
sr_CS: Imovina za otpis

note: Label of the scrap_cost_per_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Scrap Cost Per Qty
sr_CS: Cena otpisa po količini

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Code
sr_CS: Šifra stavke otpisa

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Name
sr_CS: Naziv stavke otpisa

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
sr_CS: Stavke otpisa

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
sr_CS: Cena materijala otpisa

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
sr_CS: Cena materijala otpisa (valuta kompanije)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
sr_CS: Skladište za otpis

en: Scrap date cannot be before purchase date
sr_CS: Datum otpisa ne može biti pre datuma nabavke

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
sr_CS: Otpisano

en: Search
sr_CS: Pretraga

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
sr_CS: Pretraga API

en: Search Sub Assemblies
sr_CS: Pretraga podsklopova

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
sr_CS: Naziv parametara za pretragu

en: Search by customer name, phone, email.
sr_CS: Pretraga po nazivu kupca, telefonu, imejlu.

en: Search by invoice id or customer name
sr_CS: Pretraga po broju fakture ili nazivu kupca

en: Search by item code, serial number or barcode
sr_CS: Pretraga po šifri stavke, broju serije ili bar-kodu

note: Name of a UOM
en: Second
sr_CS: Sekunda

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
sr_CS: Drugi imejl

note: Label of the secondary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Party
sr_CS: Sekundarna stranka

note: Label of the secondary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Role
sr_CS: Sekundarna uloga

en: Secretary
sr_CS: Sekretar

en: Section
sr_CS: Odeljak

en: Section Code
sr_CS: Šifra odeljka

en: Secured Loans
sr_CS: Obezbeđeni zajam

en: Securities & Commodity Exchanges
sr_CS: Berze hartija od vrednosti i robe

en: Securities and Deposits
sr_CS: Hartije od vrednosti i depoziti

en: See All Articles
sr_CS: Pogledajte sve članke

en: See all open tickets
sr_CS: Pogledajte sve otvorene tikete

en: Segregate Serial / Batch Bundle
sr_CS: Razdvoji paket serije / šarže

en: Select
sr_CS: Izaberite

en: Select Accounting Dimension.
sr_CS: Izaberite računovodstvenu dimenziju.

en: Select Alternate Item
sr_CS: Izaberite alternativnu stavku

en: Select Alternative Items for Sales Order
sr_CS: Izaberite alternativnu stavku za prodajnu porudžbinu

en: Select Attribute Values
sr_CS: Izaberite vrednosti atributa

en: Select BOM
sr_CS: Izaberite sastavnicu

en: Select BOM and Qty for Production
sr_CS: Izaberite sastavnicu i količinu za proizvodnju

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
sr_CS: Izaberite sastavnicu, količinu i skladište

en: Select Batch No
sr_CS: Izaberite broj šarže

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
sr_CS: Izaberite adresu za fakturisanje

en: Select Brand...
sr_CS: Izaberite brend...

en: Select Columns and Filters
sr_CS: Izaberite kolone i filtere

en: Select Company
sr_CS: Izaberite kompaniju

en: Select Corrective Operation
sr_CS: Izaberite korektivnu operaciju

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
sr_CS: Izaberite kupce po

en: Select Date of Birth. This will validate Employees age and prevent hiring of under-age staff.
sr_CS: Izaberite datum rođenja. Ovo će validirati starost zaposlenih lica i sprečiti zapošljavanje maloletnih lica.

en: Select Date of joining. It will have impact on the first salary calculation, Leave allocation on pro-rata bases.
sr_CS: Izaberite datum pridruživanja. Ovo će uticati na prvi obračun zarade i raspodelu odmora na proporcionalnoj osnovi.

en: Select Default Supplier
sr_CS: Izaberite podrazumevanog dobavljača

en: Select Difference Account
sr_CS: Izaberite račun razlike

en: Select Dimension
sr_CS: Izaberite dimenziju

note: Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Dispatch Address
sr_CS: Izaberite adresu otpreme

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
sr_CS: Izaberite DocType

en: Select Employees
sr_CS: Izaberite zaposlena lica

en: Select Finished Good
sr_CS: Izaberite gotov proizvod

en: Select Items
sr_CS: Izaberite stavke

en: Select Items based on Delivery Date
sr_CS: Izaberite stavke na osnovu datuma isporuke

en: Select Items for Quality Inspection
sr_CS: Izaberite stavke za kontrolu kvaliteta

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
sr_CS: Izaberite stavke za proizvodnju

en: Select Items up to Delivery Date
sr_CS: Izaberite stavke do datuma isporuke

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Job Worker Address
sr_CS: Izaberite adresu zaposlenog

en: Select Loyalty Program
sr_CS: Izaberite program lojalnosti

en: Select Possible Supplier
sr_CS: Izaberite mogućeg dobavljača

en: Select Quantity
sr_CS: Izaberite količinu

en: Select Serial No
sr_CS: Izaberite broj serije

en: Select Serial and Batch
sr_CS: Izaberite seriju i šaržu

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
sr_CS: Izaberite adresu za isporuku

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
sr_CS: Izaberite adresu dobavljača

en: Select Target Warehouse
sr_CS: Izaberite ciljano skladište

en: Select Time
sr_CS: Izaberite vreme

en: Select View
sr_CS: Izaberite prikaz

en: Select Vouchers to Match
sr_CS: Izaberite dokumenta za usklađivanje

en: Select Warehouse...
sr_CS: Izaberite skladište...

en: Select Warehouses to get Stock for Materials Planning
sr_CS: Izaberite skladišta za prikaz zaliha za planiranje materijala

en: Select a Company
sr_CS: Izaberite kompaniju

en: Select a Company this Employee belongs to.
sr_CS: Izaberite kompaniju kojoj zaposleno lice pripada.

en: Select a Customer
sr_CS: Izaberite kupca

en: Select a Default Priority.
sr_CS: Izaberite podrazumevani prioritet.

en: Select a Supplier
sr_CS: Izaberite dobavljača

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
sr_CS: Izaberite dobavljača iz podrazumevanih dobavljača za stavke ispod. Nakon izbora, nabavna porudžbina će biti kreirana samo za stavke koje pripadaju izabranom dobavljaču.

en: Select a company
sr_CS: Izaberite kompaniju

en: Select an Item Group.
sr_CS: Izaberite grupu stavki.

en: Select an account to print in account currency
sr_CS: Izaberite račun za štampanje u valuti računa

en: Select an invoice to load summary data
sr_CS: Izaberite fakturu za učitavanje rezimea

en: Select an item from each set to be used in the Sales Order.
sr_CS: Izaberite stavku iz svakog seta koja će biti korišćena u prodajnoj porudžbini.

en: Select at least one value from each of the attributes.
sr_CS: Izaberite barem jednu vrednost iz svakog od atributa.

en: Select company first
sr_CS: Prvo izaberite kompaniju

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
sr_CS: Prvo izaberite naziv kompanije.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
sr_CS: Izaberite finansijsku evidenciju za stavku {0} u redu {1}

en: Select item group
sr_CS: Izaberite grupu stavki

en: Select template item
sr_CS: Izaberite šablon stavke

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
sr_CS: Izaberite tekući račun za usklađivanje.

en: Select the Default Workstation where the Operation will be performed. This will be fetched in BOMs and Work Orders.
sr_CS: Izaberite podrazumevanu radnu stanicu na kojoj će se izvršiti operacija. Ovo će biti preuzeto u sastavnicama i radnim nalozima.

en: Select the Item to be manufactured.
sr_CS: Izaberite stavku koja će biti proizvedena.

en: Select the Item to be manufactured. The Item name, UoM, Company, and Currency will be fetched automatically.
sr_CS: Izaberite stavku koja će biti proizvedena. Naziv stavke, jedinica mere, kompanija i valuta će automatski biti preuzeti.

en: Select the Warehouse
sr_CS: Izaberite skladište

en: Select the customer or supplier.
sr_CS: Izaberite kupca ili dobavljača.

en: Select the date
sr_CS: Izaberite datum

en: Select the date and your timezone
sr_CS: Izaberite datum i vremensku zonu

en: Select the raw materials (Items) required to manufacture the Item
sr_CS: Izaberite sirovine (stavke) potrebne za proizvodnju stavke

en: Select variant item code for the template item {0}
sr_CS: Izaberite šifru varijante stavke za šablon stavke {0}

en: Select whether to get items from a Sales Order or a Material Request. For now select <b>Sales Order</b>.
     A Production Plan can also be created manually where you can select the Items to manufacture.
sr_CS: Izaberite da li se stavke preuzimaju iz prodajne porudžbine ili zahteva za nabavku. Za sada izaberite <b>Prodajna porudžbina</b>.
    Plan proizvodnje se takođe može kreirati ručno, u kojem možete da izabere stavke koje treba proizvesti.

en: Select your weekly off day
sr_CS: Izaberite svoj nedeljni slobodan dan

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
sr_CS: Izaberite, kako bi kupac mogao da bude pronađen u ovim poljima

en: Selected POS Opening Entry should be open.
sr_CS: Izabrani unos početnog stanja za maloprodaju treba da bude otvoren.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
sr_CS: Izabrani cenovnik treba da ima označena polja za nabavku i prodaju.

en: Selected Serial and Batch Bundle entries have been removed.
sr_CS: Izabrani unosi paketa serije i šarže su uklonjeni.

note: Label of the repost_vouchers (Table) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Selected Vouchers
sr_CS: Izabrana dokumenta

en: Selected date is
sr_CS: Izabrani datum je

en: Selected document must be in submitted state
sr_CS: Izabrani dokument mora biti u statusu podnet

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Self delivery
sr_CS: Samostalna dostava

en: Sell
sr_CS: Prodaja

en: Sell Asset
sr_CS: Prodaja imovine

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
sr_CS: Prodaja

en: Selling Amount
sr_CS: Prodajni iznos

en: Selling Price List
sr_CS: Prodajni cenovnik

en: Selling Rate
sr_CS: Prodajna cena

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
sr_CS: Podešavanje prodaje

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
sr_CS: Prodaja mora biti označena, ukoliko je primena za izabrana kao {0}

note: Label of the semi_finished_good__finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Good / Finished Good
sr_CS: Poluproizvod / Gotov proizvod

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Semi Finished Goods / Finished Goods
sr_CS: Poluproizvodi / Gotovi proizvodi

en: Send
sr_CS: Pošalji

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
sr_CS: Pošalji nakon (dana)

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
sr_CS: Pošalji priložene fajlove

note: Label of the send_document_print (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Document Print
sr_CS: Pošalji štampanu dokumentaciju

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
sr_CS: Pošalji imejl

en: Send Emails
sr_CS: Pošalji imejlove

en: Send Emails to Suppliers
sr_CS: Pošalji imejlove dobavljačima

en: Send Now
sr_CS: Pošalji sada

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
sr_CS: Pošalji SMS

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
sr_CS: Pošalji ka

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
sr_CS: Pošalji ka primarnom kontaktu

note: Description of a DocType
en: Send regular summary reports via Email.
sr_CS: Dostavljaj redovne izveštaje putem imejla.

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
sr_CS: Pošalji podugovaraču

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
sr_CS: Pošalji sa prilogom

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
sr_CS: Pošiljalac

en: Sending
sr_CS: Slanje

en: Sending...
sr_CS: Slanje...

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
sr_CS: Poslato

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
sr_CS: ID sekvence

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
sr_CS: ID sekvence

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Sequential
sr_CS: Sekvencijalno

note: Label of the serial_and_batch_item_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item
sr_CS: Stavka serije i šarže

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item Settings
sr_CS: Podešavanje stavke serije i šarže

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Serial / Batch Bundle
sr_CS: Paket serije / šarže

en: Serial / Batch Bundle Missing
sr_CS: Nedostaje paket serije / šarže

note: Label of the serial_no_and_batch_no_tab (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Serial / Batch No
sr_CS: Broj serije / šarže

en: Serial / Batch Nos
sr_CS: Brojevi serije / šarže

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
sr_CS: Broj serije

en: Serial No (In/Out)
sr_CS: Serijski broj (ulaz/izlaz)

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
sr_CS: Broj serije / šarža

en: Serial No Count
sr_CS: Broj serijskih brojeva

note: Name of a report
en: Serial No Ledger
sr_CS: Dnevnik brojeva serija

en: Serial No Range
sr_CS: Opseg serijskih brojeva

en: Serial No Reserved
sr_CS: Rezervisani broj serije

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
sr_CS: Istek servisnog ugovora za broj serije

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
sr_CS: Status broja serije

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
sr_CS: Istek garancije za broj serije

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
sr_CS: Broj serije i šarža

en: Serial No and Batch Selector cannot be use when Use Serial / Batch Fields is enabled.
sr_CS: Selektor broja serije i šarže ne može biti korišćen kada je opcija koristi polja za seriju / šaržu omogućena.

en: Serial No is mandatory
sr_CS: Broj serije je obavezan

en: Serial No is mandatory for Item {0}
sr_CS: Broj serije je obavezan za stavku {0}

en: Serial No {0} already exists
sr_CS: Broj serije {0} već postoji

en: Serial No {0} already scanned
sr_CS: Broj serije {0} je već skeniran

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
sr_CS: Broj serije {0} ne pripada otpremnici {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
sr_CS: Broj serije {0} ne pripada stavci {1}

en: Serial No {0} does not exist
sr_CS: Broj serije {0} ne postoji

en: Serial No {0} does not exists
sr_CS: Broj serije {0} ne postoji

en: Serial No {0} is already added
sr_CS: Broj serije {0} je već dodat

en: Serial No {0} is not present in the {1} {2}, hence you can't return it against the {1} {2}
sr_CS: Broj serije {0} nije prisutan u {1} {2}, stoga ga ne možete vratiti protiv {1} {2}

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
sr_CS: Broj serije {0} je pod servisnim ugovorom do {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
sr_CS: Broj serije {0} je pod garancijom do {1}

en: Serial No {0} not found
sr_CS: Broj serije {0} nije pronađen

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
sr_CS: Broj serije: {0} je već transakcijski upisan u drugi fiskalni račun.

en: Serial Nos
sr_CS: Brojevi serije

en: Serial Nos / Batch Nos
sr_CS: Brojevi serije / Brojevi šarže

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
sr_CS: Brojevi serije i šarže

en: Serial Nos are created successfully
sr_CS: Brojevi serije su uspešno kreirani

en: Serial Nos are reserved in Stock Reservation Entries, you need to unreserve them before proceeding.
sr_CS: Brojevi serije su rezervisani u unosima rezervacije zalihe, morate poništiti rezervisanje pre nego što nastavite.

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
sr_CS: Serija brojeva serije

note: Label of the item_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Option for the 'Reservation Based On' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Serial and Batch
sr_CS: Serija i šarža

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocTyp
en: Serial and Batch Bundle
sr_CS: Paket serije i šarže

en: Serial and Batch Bundle created
sr_CS: Paket serije i šarže je kreiran

en: Serial and Batch Bundle updated
sr_CS: Paket serije i šarže je ažuriran

en: Serial and Batch Bundle {0} is already used in {1} {2}.
sr_CS: Paket serije i šarže {0} je već korišćen u {1} {2}.

note: Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Serial and Batch Details
sr_CS: Detalji serije i šarže

note: Name of a DocType
en: Serial and Batch Entry
sr_CS: Unos serija i šarže

note: Label of the section_break_40 (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Serial and Batch No
sr_CS: Broj serije i šarže

en: Serial and Batch Nos
sr_CS: Brojevi serije i šarže

note: Description of the 'Auto Reserve Serial and Batch Nos' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Nos will be auto-reserved based on <b>Pick Serial / Batch Based On</b>
sr_CS: Brojevi serije i šarže će biti automatski rezervisani na osnovu <b>Izbora broja serije / šarže na osnovu</b>

note: Label of the serial_and_batch_reservation_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the serial_and_batch_reservation_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Reservation
sr_CS: Rezervacija serije i šarže

note: Name of a report
en: Serial and Batch Summary
sr_CS: Rezime serije i šarže

en: Serial number {0} entered more than once
sr_CS: Broj serije {0} je unet više puta

en: Serial numbers unavailable for Item {0} under warehouse {1}. Please try changing warehouse.
sr_CS: Brojevi serije nisu dostupni za stavku {0} u skladištu {1}. Molimo Vas da promenite skladište.

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
sr_CS: Serija

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
sr_CS: Serija za unos amortizacije imovine (Nalog knjiženja)

en: Series is mandatory
sr_CS: Serija je obavezna

en: Service
sr_CS: Usluga

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
sr_CS: Adresa usluge

note: Label of the service_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Service Cost Per Qty
sr_CS: Cena usluge po količini

note: Name of a DocType
en: Service Day
sr_CS: Dan usluge

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
sr_CS: Datum završetka usluge

note: Label of the service_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expense Total Amount
sr_CS: Ukupni trošak usluge

note: Label of the service_expenses_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expenses
sr_CS: Troškovi usluge

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item
sr_CS: Uslužna stavka

note: Label of the service_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty
sr_CS: Količina uslužne stavke

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty / Finished Good Qty
sr_CS: Količina uslužne stavke / Količina gotovog proizvoda

note: Label of the service_item_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item UOM
sr_CS: Jedinica mere uslužne stavke

en: Service Item {0} is disabled.
sr_CS: Uslužna stavka {0} je onemogućena.

en: Service Item {0} must be a non-stock item.
sr_CS: Uslužna stavka {0} mora biti stavka van zaliha.

note: Label of the service_items_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the service_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Service Items
sr_CS: Uslužne stavke

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
sr_CS: Sporazum o nivou usluge

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
sr_CS: Kreiranje sporazuma o nivou usluge

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
sr_CS: Detalji sporazuma o nivou usluge

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
sr_CS: Status sporazuma o nivou usluge

en: Service Level Agreement for {0} {1} already exists.
sr_CS: Sporazum o nivou usluge za {0} {1} već postoji.

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
sr_CS: Sporazum o nivou usluge je promenjen na {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
sr_CS: Sporazum o nivou usluge je resetovan.

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
sr_CS: Sporazumi o nivou usluge

note: Label of the service_level (Data) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Service Level Name
sr_CS: Naziv nivoa usluge

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
sr_CS: Naziv prioriteta usluge

note: Label of the service_provider (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the service_provider (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Service Provider
sr_CS: Pružalac usluge

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
sr_CS: Usluga izvršena ali nije fakturisana

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
sr_CS: Datum početka usluge

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
sr_CS: Datum prekidanja usluge

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
sr_CS: Datum prekidanja usluge ne može biti posle datuma završetka usluge

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
sr_CS: Datum prekidanja usluge ne može biti pre datuma početka usluge

en: Service item not present in Purchase Invoice {0}
sr_CS: Uslužna stavka nije prisutna u ulaznoj fakturi {0}

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
sr_CS: Usluge

note: Name of a UOM
en: Set
sr_CS: Postavi

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
sr_CS: Postavi skladište prihvaćenih zaliha

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
sr_CS: Postavi avanse i raspodeli (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
sr_CS: Postavi osnovnu cenu ručno

en: Set Default Supplier
sr_CS: Postavi podrazumevanog dobavljača

en: Set Finished Good Quantity
sr_CS: Postavi količinu gotovog proizvoda

note: Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Set From Warehouse
sr_CS: Postavi iz početnog skladišta

note: Label of the set_grand_total_to_default_mop (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Set Grand Total to Default Payment Method
sr_CS: Postavi ukupan iznos na podrazumevani metod plaćanja

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
sr_CS: Postavi budžete po grupama stavki za ovu teritoriju. Takođe možete uključiti sezonske promene postavljanjem distribucije.

note: Label of the set_landed_cost_based_on_purchase_invoice_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate
sr_CS: Postavi ukupne troškove na osnovu cene ulazne fakture

en: Set Loyalty Program
sr_CS: Postavi program lojalnosti

en: Set New Release Date
sr_CS: Postavi novi datum izdavanja

note: Label of the set_op_cost_and_scrap_from_sub_assemblies (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Set Operating Cost / Scrap Items From Sub-assemblies
sr_CS: Postavi operativne troškove / otpisane stavke iz podsklopova

note: Label of the set_cost_based_on_bom_qty (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Set Operating Cost Based On BOM Quantity
sr_CS: Postavi operativne troškove na osnovu količine iz sastavnice

en: Set Parent Row No in Items Table
sr_CS: Postavi broj matičnog reda u tabeli stavki

en: Set Password
sr_CS: Postavi lozinku

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
sr_CS: Postavi datum knjiženja

en: Set Process Loss Item Quantity
sr_CS: Postavi količinu stavki za gubitak u procesu

en: Set Project Status
sr_CS: Postavi status projekta

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
sr_CS: Postavu projekat i sve zadatke u status {0}?

en: Set Quantity
sr_CS: Postavi količinu

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
sr_CS: Postavi rezervisano skladište

en: Set Response Time for Priority {0} in row {1}.
sr_CS: Postavi vreme odgovora za prioritet {0} u redu {1}.

note: Label of the set_serial_and_batch_bundle_naming_based_on_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Set Serial and Batch Bundle Naming Based on Naming Series
sr_CS: Postavi imenovanje paketa serije i šarže na osnovu serije imenovanja

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
sr_CS: Postavi izvorno skladište

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
sr_CS: Postavi ciljano skladište

note: Label of the set_rate_based_on_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Creator'
en: Set Valuation Rate Based on Source Warehouse
sr_CS: Postavite stopu vrednovanja na osnovu izvornog skladišta

note: Label of the set_valuation_rate_for_rejected_materials (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Set Valuation Rate for Rejected Materials
sr_CS: Postavi stopu vrednovanja za odbijene materijale

en: Set Warehouse
sr_CS: Postavi skladište

en: Set as Closed
sr_CS: Postavi kao zatvoreno

en: Set as Completed
sr_CS: Postavi kao završeno

en: Set as Lost
sr_CS: Postavi kao izgubljeno

en: Set as Open
sr_CS: Postavi kao otvoreno

note: Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Purchase Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Set by Item Tax Template
sr_CS: Postavljeno prema šablonu poreza na stavke

en: Set default inventory account for perpetual inventory
sr_CS: Postavi podrazumevani račun inventara za stvarno praćenje invetara

en: Set default {0} account for non stock items
sr_CS: Postavi podrazumevani račun {0} za stavke van zaliha

note: Description of the 'Fetch Value From' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Set fieldname from which you want to fetch the data from the parent form.
sr_CS: Postavite ime polja sa kojeg želite da preuzmete podatke iz matičnog obrasca.

en: Set quantity of process loss item:
sr_CS: Postavite količinu stavki za gubitak u procesu:

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
sr_CS: Postavite cenu stavke podsklopa na osnovu sastavnice

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
sr_CS: Postavite ciljeve po grupama stavki za ovog prodavca.

en: Set the Planned Start Date (an Estimated Date at which you want the Production to begin)
sr_CS: Postavite planirani datum početka (procenjeni datum kada želite da proizvodnja započne)

note: Description of the 'Manual Inspection' (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Set the status manually.
sr_CS: Postavite status ručno.

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
sr_CS: Postavi ovo ukoliko je kupac javno preduzeće.

en: Set {0} in asset category {1} for company {2}
sr_CS: Postavi {0} u kategoriju imovine {1} za kompaniju {2}

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
sr_CS: Postavi {0} u kategoriju imovine {1} ili u kompaniju {2}

en: Set {0} in company {1}
sr_CS: Postavi {0} u kompaniju {1}

note: Description of the 'Accepted Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Accepted Warehouse' in each row of the Items table.
sr_CS: Postavi 'Skladište prihvaćenih zaliha' u svaki red tabele stavki.

note: Description of the 'Rejected Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Rejected Warehouse' in each row of the Items table.
sr_CS: Postavi 'Skladište odbijenih zaliha' u svaki red tabele stavki.

note: Description of the 'Set Reserve Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Reserve Warehouse' in each row of the Supplied Items table.
sr_CS: Postavi 'Rezervisano skladište' u svaki red tabele nabavljenih stavki.

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
sr_CS: Postavi 'Izvorno skladište' u svaki red tabele stavki.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
sr_CS: Postavi 'Ciljano skladište' u svaki red tabele stavki.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
sr_CS: Postavi 'Skladište' u svaki red tabele stavki.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
sr_CS: Postavljanje vrste računa pomaže u izboru ovog računa u transakcijama.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
sr_CS: Postavljaju se događaji na {0}, jer je zaposleno lice vezano za sledeće prodavce, a nemaju korisnički ID {1}

en: Setting Item Locations...
sr_CS: Postavljanje lokacija stavki...

en: Setting defaults
sr_CS: Postavljanje podrazumevanih postavki

note: Description of the 'Is Company Account' (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Setting the account as a Company Account is necessary for Bank Reconciliation
sr_CS: Postavljanje računa kao račun kompanije je neophodno za bankarsko usklađivanje

en: Setting up company
sr_CS: Postavljanje kompanije

en: Setting {} is required
sr_CS: Postavljanje {} je obavezno

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
sr_CS: Podešavanja

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
sr_CS: Podešavanje za modul prodaje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
sr_CS: Poravnato

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
sr_CS: Postavka

en: Setup your organization
sr_CS: Postavi svoju organizaciju

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
sr_CS: Stanje udela

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
sr_CS: Knjiga udela

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
sr_CS: Upravljanje udelima

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
sr_CS: Prenos udela

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
sr_CS: Vrsta udela

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
sr_CS: Vlasnik

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
sr_CS: Rok trajanja u danima

en: Shelf Life in Days
sr_CS: Rok trajanja u danima

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Shift
sr_CS: Promena

note: Label of the shift_factor (Float) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Factor
sr_CS: Faktor promene

note: Label of the shift_name (Data) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Name
sr_CS: Naziv promene

note: Name of a DocType
en: Shipment
sr_CS: Pošiljka

note: Label of the shipment_amount (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Amount
sr_CS: Iznos pošiljke

note: Label of the shipment_delivery_note (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Delivery Note
sr_CS: Otpremnica pošiljke

note: Label of the shipment_id (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment ID
sr_CS: ID pošiljke

note: Label of the shipment_information_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Information
sr_CS: Informacije o pošiljci

note: Label of the shipment_parcel (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Parcel
sr_CS: Pakovanje pošiljke

note: Name of a DocType
en: Shipment Parcel Template
sr_CS: Šablon pakovanja pošiljke

note: Label of the shipment_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Type
sr_CS: Vrsta pošiljke

note: Label of the shipment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment details
sr_CS: Detalji isporuke

en: Shipments
sr_CS: Isporuke

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
sr_CS: Račun za isporuku

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the company_shipping_address_
en: Shipping Address
sr_CS: Adresa za isporuku

note: Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
sr_CS: Detalji adrese za isporuku

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
sr_CS: Naziv adrese za isporuku

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Address Template
sr_CS: Šablon adrese za isporuku

en: Shipping Address does not belong to the {0}
sr_CS: Adresa za isporuku ne pripada {0}

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
sr_CS: Adresa za isporuku ne sadrži državu, što je obavezno za ovo pravilo isporuke

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
sr_CS: Iznos isporuke

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
sr_CS: Grad isporuke

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
sr_CS: Država isporuke

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
sr_CS: Opština isporuke

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
sr_CS: Pravilo isporuke

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
sr_CS: Uslov za pravilo isporuke

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
sr_CS: Uslovi za pravilo isporuke

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
sr_CS: Država za pravilo isporuke

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
sr_CS: Oznaka pravila isporuke

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
sr_CS: Vrsta pravila isporuke

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
sr_CS: Država isporuke

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
sr_CS: Poštanski broj isporuke

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
sr_CS: Pravilo isporuke nije primenljivo za državu {0} u adresi za isporuku

en: Shipping rule only applicable for Buying
sr_CS: Pravilo isporuke primenjuje se samo za nabavku

en: Shipping rule only applicable for Selling
sr_CS: Pravilo isporuke primenjuje se samo za prodaju

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
sr_CS: Korpa za kupovinu

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
sr_CS: Skraćeni naziv

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
sr_CS: Račun kratkoročnog zajma

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
sr_CS: Kratka biografija za veb-sajt i druge publikacije.

en: Shortage Qty
sr_CS: Količina manjka

en: Show Aggregate Value from Subsidiary Companies
sr_CS: Prikaži agregatne vrednosti iz podružnica

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
sr_CS: Prikaži stanje u kontnom okviru

note: Label of the show_barcode_field (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
sr_CS: Prikaži polja za bar-kod u transakcijama sa zalihama

en: Show Cancelled Entries
sr_CS: Prikaži otkazane unose

en: Show Completed
sr_CS: Prikaži završeno

en: Show Cumulative Amount
sr_CS: Prikaži kumulativni iznos

en: Show Dimension Wise Stock
sr_CS: Prikaži zalihe po dimenzijama

en: Show Disabled Warehouses
sr_CS: Prikaži onemogućena skladišta

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
sr_CS: Prikaži neuspešne evidencije

en: Show Future Payments
sr_CS: Prikaži buduće uplate

en: Show GL Balance
sr_CS: Prikaži bilans glavne knjige

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
sr_CS: Prikaži na veb-sajtu

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
sr_CS: Prikaži uključeni porez u štampanom formatu

en: Show Item Name
sr_CS: Prikaži naziv stavki

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
sr_CS: Prikaži stavke

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
sr_CS: Prikaži najnovije postove na forumu

en: Show Ledger View
sr_CS: Prikaži prikaz glavne knjige

en: Show Linked Delivery Notes
sr_CS: Prikaži povezane otpremnice

note: Label of the show_net_values_in_party_account (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Net Values in Party Account
sr_CS: Prikaži neto vrednosti na računu stranke

en: Show Open
sr_CS: Prikaži otvoreno

en: Show Opening Entries
sr_CS: Prikaži unose početnog stanja

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
sr_CS: Prikaži operacije

note: Label of the show_pay_button (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Show Pay Button in Purchase Order Portal
sr_CS: Prikaži dugme za plaćanje u portalu nabavnih porudžbina

en: Show Payment Details
sr_CS: Prikaži detalje plaćanja

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
sr_CS: Prikaži raspored plaćanja u štampanom formatu

en: Show Preview
sr_CS: Prikaži pregled

note: Label of the show_remarks (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Remarks
sr_CS: Prikaži napomene

en: Show Return Entries
sr_CS: Prikaži unose za povrat

en: Show Sales Person
sr_CS: Prikaži prodavce

en: Show Stock Ageing Data
sr_CS: Prikaži podatke o starosti zaliha

note: Label of the show_taxes_as_table_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Taxes as Table in Print
sr_CS: Prikaži poreze u tabelarnom formatu u štampanom formatu

en: Show Traceback
sr_CS: Prikaži poruke o grešakama

en: Show Variant Attributes
sr_CS: Prikaži varijante atributa

en: Show Variants
sr_CS: Prikaži varijante

en: Show Warehouse-wise Stock
sr_CS: Prikaži zalihe po skladištima

en: Show exploded view
sr_CS: Prikaži detaljni pregled

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
sr_CS: Prikaži na veb-sajtu

en: Show net values in opening and closing columns
sr_CS: Prikaži neto vrednosti u kolonama otvaranja i zatvaranja

en: Show only POS
sr_CS: Prikaži samo maloprodaju

en: Show only the Immediate Upcoming Term
sr_CS: Prikaži samo neposredno naredni period

en: Show pending entries
sr_CS: Prikaži nerešene unose

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
sr_CS: Prikaži bilans uspeha za fiskalnu godinu koja nije zatvorena

en: Show with upcoming revenue/expense
sr_CS: Prikaži sa predstojećim prihodima/troškovima

en: Show zero values
sr_CS: Prikaži nulte vrednosti

en: Show {0}
sr_CS: Prikaži {0}

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
sr_CS: Pozicija potpisnika

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
sr_CS: Potpisano

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
sr_CS: Potpisano od strane (kompanije)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
sr_CS: Potpisano na

note: Label of the signee (Data) field in DocType 'Contract'
en: Signee
sr_CS: Potpisnik

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
sr_CS: Potpisnik (kompanija)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
sr_CS: Detalji o potpisniku

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Simple Python Expression, Example: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'
sr_CS: Jednostavan Python Expression, primer: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
sr_CS: Jednostavan Python Expresssion, primer: territory != 'All Territories'

note: Description of the 'Acceptance Criteria Formula' (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' 'Quality Inspection Reading'
en: Simple Python formula applied on Reading fields.<br> Numeric eg. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numeric eg. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Value based eg.:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>
sr_CS: Jednostavna Python formula primenjena na čitanje polja. <br> Numeric eg. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numerički primer. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Primer zasnovan na vrednosti:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Simultaneous
sr_CS: Simultano

en: Since there is a process loss of {0} units for the finished good {1}, you should reduce the quantity by {0} units for the finished good {1} in the Items Table.
sr_CS: Pošto postoje gubici u procesu od {0} jedinica za gotov proizvod {1}, trebalo bi da smanjite količinu za {0} jedinica za gotov proizvod {1} u tabeli stavki.

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
sr_CS: Neoženjen/Neudata

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
sr_CS: Program lojalnosti sa jednim nivoom

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
sr_CS: Prag za jednu transakciju

en: Single Variant
sr_CS: Jedna varijanta

en: Size
sr_CS: Veličina

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
sr_CS: Preskoči otpremnicu

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Skip Material Transfer
sr_CS: Preskoči prenos materijala

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Skip Material Transfer to WIP
sr_CS: Preskoči prenos materijala za nedovršenu proizvodnju

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
sr_CS: Preskoči prenos materijala za skladišta nedovršene proizvodnje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Skipped
sr_CS: Preskočeno

en: Skipping Tax Withholding Category {0} as there is no associated account set for Company {1} in it.
sr_CS: Preskakanje kategorije poreza po odbitku {0} jer nema postavljenog odgovarajućeg računa za kompaniju {1} u njoj.

en: Skipping {0} of {1}, {2}
sr_CS: Preskakanje {0} od {1}, {2}

en: Small
sr_CS: Mali

en: Smoothing Constant
sr_CS: Konstantna za izravnavanje

en: Soap & Detergent
sr_CS: Sapun i detrdžent

en: Software
sr_CS: Softver

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
sr_CS: Prodato

en: Sold by
sr_CS: Prodato od

en: Something went wrong please try again
sr_CS: Došlo je do greške, molimo Vas da pokušate ponovo

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
sr_CS: Izvinjavamo se, ovaj kupon više nije važeči

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
sr_CS: Izvinjavamo se, rok važenja ovog kupona je istekao

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
sr_CS: Izvinjavamo se, rok važenja za ovaj kupon još uvek nije počeo

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
sr_CS: Izvor

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
sr_CS: Izvorni DocType

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
sr_CS: Naziv izvornog dokumenta

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
sr_CS: Vrsta izvornog dokumenta

note: Label of the source_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Source Exchange Rate
sr_CS: Izvorni devizni kurs

note: Label of the source_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Source Fieldname
sr_CS: Naziv polja izvora

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
sr_CS: Lokacija izvora

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
sr_CS: Naziv izvora

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
sr_CS: Vrsta izvora

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
sr_CS: Izvorno skladište

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
sr_CS: Adresa izvornog skladišta

note: Label of the source_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address Link
sr_CS: Link za adresu izvornog skladišta

en: Source Warehouse is mandatory for the Item {0}.
sr_CS: Izvorno skladište je obavezno za stavku {0}.

en: Source and Target Location cannot be same
sr_CS: Izvor i ciljna lokacija ne mogu biti isti

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
sr_CS: Izvorno i ciljano skladište ne mogu biti isti za red {0}

en: Source and target warehouse must be different
sr_CS: Izvorno i ciljano skladište moraju biti različiti

en: Source of Funds (Liabilities)
sr_CS: Izvor sredstava (Obaveze)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
sr_CS: Izvorno skladište je obavezno za red {0}

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
sr_CS: Izvor od strane dobavljača

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Account
sr_CS: Račun za PDV u Južnoafričkoj Republici

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Settings
sr_CS: Podešavanje Južnoafričkog PDV-a

note: Label of the spacer (Data) field in DocType 'Dunning'
en: Spacer
sr_CS: Separator

note: Description of a DocType
en: Specify Exchange Rate to convert one currency into another
sr_CS: Navedite devizni kurs za konverziju jedne valute u drugu

note: Description of a DocType
en: Specify conditions to calculate shipping amount
sr_CS: Navedite uslove za izračunavanje iznosa za isporuku

en: Split
sr_CS: Podeliti

en: Split Asset
sr_CS: Podeli imovinu

en: Split Batch
sr_CS: Podeli šaržu

note: Description of the 'Book Tax Loss on Early Payment Discount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Split Early Payment Discount Loss into Income and Tax Loss
sr_CS: Podeli gubitak popusta za ranije uplate u prihod i gubitak poreza

note: Label of the split_from (Link) field in DocType 'Asset'
en: Split From
sr_CS: Podeli od

en: Split Issue
sr_CS: Podeli izdavanje

en: Split Qty
sr_CS: Podeli količinu

en: Split Quantity must be less than Asset Quantity
sr_CS: Podeljena količina mora biti manja od količine imovine

en: Splitting {0} {1} into {2} rows as per Payment Terms
sr_CS: Podela {0} {1} u {2} redova prema uslovima plaćanja

en: Sports
sr_CS: Sport

note: Name of a UOM
en: Square Centimeter
sr_CS: Kvadratni centimetar

note: Name of a UOM
en: Square Foot
sr_CS: Kvadratna stopa

note: Name of a UOM
en: Square Inch
sr_CS: Kvadratni inč

note: Name of a UOM
en: Square Kilometer
sr_CS: Kvadratni kilometar

note: Name of a UOM
en: Square Meter
sr_CS: Kvadratni metar

note: Name of a UOM
en: Square Mile
sr_CS: Kvadratna milja

note: Name of a UOM
en: Square Yard
sr_CS: Kvadratni jard

note: Label of the stage (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
sr_CS: Faza

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
sr_CS: Naziv faze

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
sr_CS: Dani zastarivanja

en: Stale Days should start from 1.
sr_CS: Dani zastarivanja bi trebalo da počnu od 1.

en: Standard Buying
sr_CS: Standardna nabavka

en: Standard Description
sr_CS: Standardni opis

en: Standard Rated Expenses
sr_CS: Standardni ocenjeni troškovi

en: Standard Selling
sr_CS: Standardna prodaja

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
sr_CS: Standardna prodajna cena

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
sr_CS: Standardni šablon

note: Description of a DocType
en: Standard Terms and Conditions that can be added to Sales and Purchases. Examples: Validity of the offer, Payment Terms, Safety and Usage, etc.
sr_CS: Standardni uslovi i odredbe koji se mogu dodati na prodaju i nabavku. Primeri: važenje ponude, uslovi plaćanja, sigurnost i upotreba, i sl.

en: Standard rated supplies in {0}
sr_CS: Isporuke sa standardom stopom u {0}

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Purchase Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense heads like "Shipping", "Insurance", "Handling", etc.
sr_CS: Standardni poreski šablon koji se može primeniti na sve nabavne transakcije. Ovaj šablon može sadržati listu poreskih kategorija i druge grupe troškova kao što su "Isporuka", "Osiguranje", "Rukovanje", i sl.

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Sales Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense/income heads like "Shipping", "Insurance", "Handling" etc.
sr_CS: Standardni poreski šablon koji se može primeniti na sve prodajne transakcije. Ovaj šablon može sadržati listu poreskih kategorija i druge kategorije troškova/prihoda kao što su "Isporuka", "Osiguranje", "Rukovanje" i sl.

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
sr_CS: Stojeći naziv

en: Start
sr_CS: Početak

en: Start / Resume
sr_CS: Početak / Nastavak

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
sr_CS: Datum početka

en: Start Date cannot be before the current date
sr_CS: Datum početka ne može biti pre trenutnog datuma

en: Start Date should be lower than End Date
sr_CS: Datum početka treba da bude manji od datuma završetka

en: Start Deletion
sr_CS: Početak brisanja

en: Start Import
sr_CS: Početak uvoza

en: Start Job
sr_CS: Pokreni zadatak

en: Start Merge
sr_CS: Pokreni spajanje

en: Start Reposting
sr_CS: Pokreni ponovnu obradu

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
sr_CS: Vreme početka

en: Start Time can't be greater than or equal to End Time for {0}.
sr_CS: Vreme početka ne može biti veće ili jednako vremenu završetka za {0}.

en: Start Timer
sr_CS: Pokreni tajmer

en: Start Year
sr_CS: Početna godina

en: Start Year and End Year are mandatory
sr_CS: Početna i završna godina su obavezni

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
sr_CS: Datumi početka i završetka

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
sr_CS: Datum početka trenutnog perioda fakture

en: Start date should be less than end date for Item {0}
sr_CS: Datum početka treba da bude manji od datuma završetka za stavku {0}

en: Start date should be less than end date for task {0}
sr_CS: Datum početka treba da bude manji od datuma završetka za zadatak {0}

en: Started
sr_CS: Započeto

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
sr_CS: Početno vreme

en: Started a background job to create {1} {0}
sr_CS: Pokrenut je pozadinski proces za kreiranje {1} {0}

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
sr_CS: Početna lokacija sa leve ivice

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
sr_CS: Početna pozicija sa gornje ivice

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
sr_CS: Stanje

note: Label of the status_details (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Status Details
sr_CS: Detalji statusa

note: Label of the illustration_section (Section Break) field in DocType 'Workstation'
en: Status Illustration
sr_CS: Ilustracija statusa

en: Status must be Cancelled or Completed
sr_CS: Status mora biti otkazan ili završen

en: Status must be one of {0}
sr_CS: Status mora biti jedan od {0}

en: Status set to rejected as there are one or more rejected readings.
sr_CS: Status je postavljen kao odbijen jer postoji jedno ili više odbijenih očitavanja.

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
sr_CS: Statutarne informacije i druge opšte informacije o dobavljaču

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
sr_CS: Zalihe

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
sr_CS: Prilagođavanje zaliha

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
sr_CS: Račun za podešavanje zaliha

note: Label of the stock_ageing_section (Section Break) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
sr_CS: Starenje zaliha

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
sr_CS: Analitika zaliha

en: Stock Assets
sr_CS: Sredstva zaliha

en: Stock Available
sr_CS: Dostupne zalihe

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
sr_CS: Bilans zaliha

en: Stock Balance Report
sr_CS: Izveštaj o bilansu zaliha

en: Stock Capacity
sr_CS: Kapacitet zaliha

note: Label of the stock_closing_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Closing
sr_CS: Zatvaranje zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Closing Balance
sr_CS: Završno stanje zaliha

note: Label of the stock_closing_entry (Link) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a DocType
en: Stock Closing Entry
sr_CS: Unos zatvaranja zaliha

en: Stock Closing Entry {0} already exists for the selected date range
sr_CS: Unos zatvaranja zaliha {0} već postoji za izabrani vremenski period

en: Stock Closing Entry {0} has been queued for processing, system will take sometime to complete it.
sr_CS: Unos zatvaranja zaliha {0} je stavljen u red za obradu, sistemu će biti potrebno neko vreme da ga završi.

en: Stock Closing Log
sr_CS: Dnevnik zatvaranja zaliha

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
sr_CS: Detalji o zalihama

en: Stock Entries already created for Work Order {0}: {1}
sr_CS: Unosi zaliha su već kreirani za radni nalog {0}: {1}

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Labe
en: Stock Entry
sr_CS: Unos zaliha

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
sr_CS: Unos zaliha (izlazna roba u tranzitu)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
sr_CS: Zavisni unos zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
sr_CS: Detalji unosa zaliha

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
sr_CS: Vrsta unosa zaliha

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
sr_CS: Unos zaliha je već kreiran za ovu listu za odabir

en: Stock Entry {0} created
sr_CS: Unos zaliha {0} kreiran

en: Stock Entry {0} has created
sr_CS: Unos zaliha {0} je kreiran

en: Stock Entry {0} is not submitted
sr_CS: Unos zaliha {0} nije podnet

en: Stock Expenses
sr_CS: Troškovi zaliha

note: Label of the stock_frozen_upto (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Frozen Up To
sr_CS: Zalihe zaključane do

en: Stock In Hand
sr_CS: Zalihe na skladištu

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
sr_CS: Stavke na zalihama

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
sr_CS: Knjiga zaliha

en: Stock Ledger Entries and GL Entries are reposted for the selected Purchase Receipts
sr_CS: Unosi u knjigu zaliha i unosi u glavnu knjigu su ponovo postavljeni za izabrane prijemnice nabavke

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
sr_CS: Unos u knjigu zaliha

en: Stock Ledger ID
sr_CS: ID knjige zaliha

note: Name of a report
en: Stock Ledger Invariant Check
sr_CS: Provera integriteta knjige zaliha

note: Name of a report
en: Stock Ledger Variance
sr_CS: Odstupanja u knjizi zaliha

en: Stock Levels
sr_CS: Nivoi zaliha

en: Stock Liabilities
sr_CS: Obaveze zaliha

note: Name of a role
en: Stock Manager
sr_CS: Menadžer zaliha

en: Stock Movement
sr_CS: Kretanje zaliha

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Stock Partially Reserved
sr_CS: Delimično rezervisane zalihe

note: Label of the stock_planning_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Planning
sr_CS: Planiranje zaliha

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
sr_CS: Očekivana količina zaliha

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
sr_CS: Količina zaliha

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
sr_CS: Količina zaliha u odnosu na broj serijskih brojeva

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
sr_CS: Zalihe primljene ali nisu fakturisane

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
sr_CS: Usklađivanje zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
sr_CS: Stavka usklađivanja zaliha

en: Stock Reconciliations
sr_CS: Usklađivanja zaliha

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
sr_CS: Izveštaji o zalihama

note: Name of a DocType
en: Stock Reposting Settings
sr_CS: Podešavanje ponovne obrade zaliha

note: Label of the stock_reservation_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Reservation
sr_CS: Rezervacija zaliha

en: Stock Reservation Entries Cancelled
sr_CS: Unosi rezervacije zaliha otkazani

en: Stock Reservation Entries Created
sr_CS: Unosi rezervacije zaliha kreirani

note: Name of a DocType
en: Stock Reservation Entry
sr_CS: Unos rezervacije zaliha

en: Stock Reservation Entry cannot be updated as it has been delivered.
sr_CS: Unos rezervacije zaliha ne može biti ažuriran jer su zalihe isporučene.

en: Stock Reservation Entry created against a Pick List cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
sr_CS: Unos rezervacije zaliha kreiran protiv liste za odabir ne može biti ažuriran. Ukoliko je potrebno da napravite promene, preporučujemo da otkažete postojeći unos i kreirate novi.

en: Stock Reservation Warehouse Mismatch
sr_CS: Nepodudaranje skladišta za rezervaciju zaliha

en: Stock Reservation can only be created against {0}.
sr_CS: Rezervacija zaliha može biti kreirana samo protiv {0}.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Stock Reserved
sr_CS: Rezervisane zalihe

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Stock Reserved Qty
sr_CS: Rezervisana količina zaliha

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock Reserved Qty (in Stock UOM)
sr_CS: Rezervisana količina zaliha (u jedinici mere zaliha)

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
sr_CS: Podešavanje zaliha

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
sr_CS: Rezime zaliha

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
sr_CS: Transakcije zaliha

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Transactions Settings
sr_CS: Podešavanje transakcija zaliha

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Stock UOM
sr_CS: Jedinica mere zaliha

note: Label of the conversion_factor_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock UOM Quantity
sr_CS: Količina u jedinici mere zaliha

en: Stock Unreservation
sr_CS: Poništavanje rezervacije zaliha

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Stock Uom
sr_CS: Jedinica mere zaliha

note: Name of a role
en: Stock User
sr_CS: Korisnik zaliha

note: Label of the stock_validations_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Validations
sr_CS: Validacije zaliha

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
sr_CS: Vrednost zaliha

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
sr_CS: Uporedna analiza vrednosti po zalihama i računu

note: Label of the stock_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Stock and Manufacturing
sr_CS: Zalihe i proizvodnja

en: Stock cannot be reserved in group warehouse {0}.
sr_CS: Zalihe ne mogu biti rezervisane u grupnom skladištu {0}.

en: Stock cannot be reserved in the group warehouse {0}.
sr_CS: Zalihe ne mogu biti rezervisane u grupnom skladištu {0}.

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
sr_CS: Zalihe se ne mogu ažurirati prema prijemnici nabavke {0}

en: Stock cannot be updated against the following Delivery Notes: {0}
sr_CS: Zalihe ne mogu biti ažurirane za sledeće otpremnice: {0}

en: Stock cannot be updated because the invoice contains a drop shipping item. Please disable 'Update Stock' or remove the drop shipping item.
sr_CS: Zalihe ne mogu biti ažurirane jer faktura ne sadrži stavku sa drop shipping-om. Molimo Vas da onemogućite 'Ažuriraj zalihe' ili uklonite stavke sa drop shipping-om.

en: Stock has been unreserved for work order {0}.
sr_CS: Poništeno je rezervisanje zaliha za radni nalog {0}.

en: Stock not available for Item {0} in Warehouse {1}.
sr_CS: Zalihe nisu dostupne za stavku {0} u skladištu {1}.

en: Stock quantity not enough for Item Code: {0} under warehouse {1}. Available quantity {2} {3}.
sr_CS: Količina zaliha nije dovoljna za šifru stavke: {0} u skladištu {1}. Dostupna količina {2} {3}.

en: Stock transactions before {0} are frozen
sr_CS: Transakcije zalihe pre {0} su zaključane

note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
sr_CS: Transakcije zaliha starije od navedenih dana ne mogu se modifikovati.

note: Description of the 'Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock will be reserved on submission of <b>Purchase Receipt</b> created against Material Request for Sales Order.
sr_CS: Zalihe će biti rezervisane nakon podnošenja <b>Prijemnice nabavke </b> kreirane prema zahtevu za nabavku za prodajnu porudžbinu.

en: Stock/Accounts can not be frozen as processing of backdated entries is going on. Please try again later.
sr_CS: Zalihe/Računi ne mogu biti zaključani jer se trenutno obrađuju unosi sa starijim datumima. Pokušajte ponovo kasnije.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Stop
sr_CS: Zaustavi

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
sr_CS: Razlog zaustavljanja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
sr_CS: Zaustavljeno

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
sr_CS: Zaustavljeni radni nalozi ne mogu biti otkazani. Prvo je potrebno otkazati zaustavljanje da biste otkazali

en: Stores
sr_CS: Prodavnica

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
sr_CS: Prava linija

en: Sub Assemblies
sr_CS: Podsklopovi

note: Label of the raw_materials_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Sub Assemblies & Raw Materials
sr_CS: Podsklopovi i sirovine

en: Sub Assembly Item
sr_CS: Stavka podsklopa

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Sub Assembly Item Code
sr_CS: Šifra stavke podsklopa

en: Sub Assembly Item is mandatory
sr_CS: Stavka podsklopa je obavezna

note: Label of the section_break_24 (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Items
sr_CS: Stavka podsklopa

note: Label of the sub_assembly_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Warehouse
sr_CS: Skladište podsklopova

note: Name of a DocType
en: Sub Operation
sr_CS: Podoperacija

note: Label of the sub_operations (Table) field in DocType 'Job Card' Label of the section_break_21 (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the sub_operations_section (Section Break) field in DocType 'Operation'
en: Sub Operations
sr_CS: Podoperacije

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
sr_CS: Podprocedura

en: Sub Total
sr_CS: Međuzbir

en: Sub-assembly BOM Count
sr_CS: Broj sastavnica za podsklopove

en: Sub-contracting
sr_CS: Podugovaranje

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
sr_CS: Podugovor

note: Label of the subcontract_bom_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Subcontract BOM
sr_CS: Podugovorna sastavnica

en: Subcontract Order
sr_CS: Podugovorni nalog

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Subcontract Order Summary
sr_CS: Rezime podugovornog naloga

en: Subcontract Return
sr_CS: Povrat podugovaranja

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
sr_CS: Podugovorena stavka

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
sr_CS: Podugovorena stavka za prijem

en: Subcontracted Purchase Order
sr_CS: Nabavna porudžbina podugovaranja

note: Label of the subcontracted_quantity (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Subcontracted Quantity
sr_CS: Podugovorena količina

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
sr_CS: Podugovorene sirovine za prenos

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the subcontracting_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Requ
en: Subcontracting
sr_CS: Podugovaranje

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a DocType
en: Subcontracting BOM
sr_CS: Podugovorena sastavnica

note: Label of the subcontracting_conversion_factor (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Subcontracting Conversion Factor
sr_CS: Faktor konverzije iz podugovaranja

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' Receipt Supplied Item'
en: Subcontracting Order
sr_CS: Nalog za podugovaranje

note: Description of the 'Auto Create Subcontracting Order' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Order (Draft) will be auto-created on submission of Purchase Order.
sr_CS: Nalog za podugovaranje (u nacrtu) će biti automatski kreiran prilikom podnošenja nabavne porudžbine.

note: Name of a DocType Label of the subcontracting_order_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Order Item
sr_CS: Stavka naloga za podugovaranje

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Service Item
sr_CS: Uslužna stavka naloga za podugovaranje

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Supplied Item
sr_CS: Nabavljene stavke naloga za podugovaranje

en: Subcontracting Order {0} created.
sr_CS: Nalog za podugovaranje {0} je kreiran.

note: Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Subcontracting Purchase Order
sr_CS: Nabavna porudžbina podugovaranja

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt
sr_CS: Prijemnica podugovaranja

note: Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Receipt Item
sr_CS: Stavka prijemnice podugovaranja

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt Supplied Item
sr_CS: Nabavljene stavke iz prijemnice podugovaranja

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
sr_CS: Podešavanje podugovaranja

note: Label of the subdivision (Autocomplete) field in DocType 'Holiday List'
en: Subdivision
sr_CS: Pododeljenje

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
sr_CS: Naslov

en: Submit
sr_CS: Podnesi

en: Submit Action Failed
sr_CS: Podnošenje radnje nije uspelo

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
sr_CS: Podnesi nakon uvoza

note: Label of the submit_err_jv (Check) field in DocType 'Company'
en: Submit ERR Journals?
sr_CS: Podnesi korektivne dnevnike?

note: Label of the submit_invoice (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Submit Generated Invoices
sr_CS: Podnesi generisane fakture

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
sr_CS: Podnesi naloge knjiženja

en: Submit this Work Order for further processing.
sr_CS: Podnesi ovaj radni nalog za dalju obradu.

en: Submit your Quotation
sr_CS: Podnesi svoju ponudu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
sr_CS: Podneto

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
sr_CS: Pretplata

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
sr_CS: Datum završetka pretplate

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
sr_CS: Datum završetka pretplate je obavezan i mora pratiti kalendarske mesece

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
sr_CS: Datum završetka pretplate mora biti nakon {0} u skladu sa planom pretpalte

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
sr_CS: Faktura za pretplatu

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
sr_CS: Upravljanje pretplatama

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
sr_CS: Period pertplate

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
sr_CS: Plan pretplate

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
sr_CS: Detalji plana pretplate

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
sr_CS: Planovi pretplate

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
sr_CS: Cena pretplate je zasnovana na

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
sr_CS: Odeljak pretplate

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
sr_CS: Podešavanje pretplate

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
sr_CS: Datum početka pretplate

en: Subscription for Future dates cannot be processed.
sr_CS: Pretplata za buduće datume ne može biti obrađena.

en: Subscriptions
sr_CS: Pretplate

note: Label of the succeeded (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Succeeded
sr_CS: Uspešno

en: Succeeded Entries
sr_CS: Uspešno uneti podaci

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
sr_CS: Uspeh

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
sr_CS: Uspešno preusmeren URL

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
sr_CS: Podešavanje uspeha

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
sr_CS: Uspešno

en: Successfully Reconciled
sr_CS: Uspešno usklađeno

en: Successfully Set Supplier
sr_CS: Dobavljač uspešno postavljen

en: Successfully changed Stock UOM, please redefine conversion factors for new UOM.
sr_CS: Jedinica mere na zalihama je uspešno promenjena, redefinišite faktore konverzije za novu jedinicu mere.

en: Successfully imported {0}
sr_CS: Uspešno uvezeno {0}

en: Successfully imported {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sr_CS: Uspešno uvezen {0} zapis od ukupno {1}. Kliknite na Izvezi redove koji sadrže grešku, ispravite greške i ponovo uvezite.

en: Successfully imported {0} record.
sr_CS: Uspešno uvezen {0} zapis.

en: Successfully imported {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sr_CS: Uspešno uvezeno {0} zapisa od {1}. Kliknite na Izvezi redove koji sadrže grešku, ispravite greške i ponovo uvezite.

en: Successfully imported {0} records.
sr_CS: Uspešno uvezeno {0} zapisa.

en: Successfully linked to Customer
sr_CS: Uspešno povezano sa kupcem

en: Successfully linked to Supplier
sr_CS: Uspešno povezano sa dobavljačem

en: Successfully merged {0} out of {1}.
sr_CS: Uspešno spojeno {0} od {1}.

en: Successfully updated {0}
sr_CS: Uspešno ažurirano {0}

en: Successfully updated {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sr_CS: Uspešno ažuriran {0} zapis od {1}. Kliknite na Izvezi redove koji sadrže grešku, ispravite greške i ponovo uvezite.

en: Successfully updated {0} record.
sr_CS: Uspešno ažurirano {0} zapisa.

en: Successfully updated {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
sr_CS: Uspešno ažurirano {0} zapisa od {1}. Kliknite na Izvezi redove koji sadrže grešku, ispravite greške i ponovo uvezite.

en: Successfully updated {0} records.
sr_CS: Uspešno ažurirano {0} zapisa.

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
sr_CS: Predlozi

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
sr_CS: Rezime

en: Summary for this month and pending activities
sr_CS: Rezime za ovaj mesec i preostale aktivnosti

en: Summary for this week and pending activities
sr_CS: Rezime za ovu nedelju i preostale aktivnosti

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
sr_CS: Nedelja

en: Supplied Item
sr_CS: Nabavljena stavka

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
sr_CS: Nabavljene stavke

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
sr_CS: Nabavljena količina

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
sr_CS: Dobavljač

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
sr_CS: Adresa dobavljača

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
sr_CS: Detalji adrese dobavljača

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
sr_CS: Adrese i kontakti dobavljača

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
sr_CS: Kontakt dobavljača

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
sr_CS: Otpremnica dobavljača

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
sr_CS: Detalji o dobavljaču

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
sr_CS: Grupa dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Group Item
sr_CS: Stavka grupe dobavljača

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
sr_CS: Naziv grupe dobavljača

note: Label of the supplier_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Info
sr_CS: Informacije o dobavljaču

note: Label of the supplier_invoice_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice
sr_CS: Faktura dobavljača

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
sr_CS: Datum izdavanja fakture dobavljača

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
sr_CS: Datum izdavanja fakture dobavljača ne može biti veći od datuma knjiženja

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
sr_CS: Broj fakture dobavljača

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
sr_CS: Broj fakture dobavljača već postoji u ulaznoj fakturi {0}

note: Name of a DocType
en: Supplier Item
sr_CS: Stavka dobavljača

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
sr_CS: Stavke dobavljača

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
sr_CS: Vreme isporuke dobavljača (dani)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
sr_CS: Rezime dobavljača

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
sr_CS: Naziv dobavljača

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
sr_CS: Način imenovanja dobavljača

note: Label of the supplier_number (Data) field in DocType 'Supplier Number At Customer'
en: Supplier Number
sr_CS: Broj dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Number At Customer
sr_CS: Broj dobavljača kod kupca

note: Label of the supplier_numbers (Table) field in DocType 'Customer'
en: Supplier Numbers
sr_CS: Brojevi dobavljača

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
sr_CS: Broj dela dobavljača

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
sr_CS: Broj dela dobavljača

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Portal Users
sr_CS: Korisnici portala dobavljača

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
sr_CS: Primarna adresa dobavljača

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
sr_CS: Primarni kontakt dobavljača

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
sr_CS: Ponuda dobavljača

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
sr_CS: Poređenje ponuda dobavljača

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
sr_CS: Stavka iz ponude dobavljača

en: Supplier Quotation {0} Created
sr_CS: Ponuda dobavljača {0} kreirana

en: Supplier Reference
sr_CS: Referenca dobavljača

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
sr_CS: Ocena dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
sr_CS: Tablica ocenjivanja dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
sr_CS: Kriterijumi tablice ocenjivanja dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
sr_CS: Period tablice ocenjivanja dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
sr_CS: Kriterijumi ocenjivanja u tablici ocenjivanja dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
sr_CS: Status ocene u tablici ocenjivanja dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
sr_CS: Promenljiva za ocenjivanje u tablici ocenjivanja dobavljača

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
sr_CS: Podešavanje tablice ocenjivanja dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
sr_CS: Status u tablici ocenjivanja dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
sr_CS: Promenljiva u tablici ocenjivanja dobavljača

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
sr_CS: Vrsta dobavljača

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
sr_CS: Skladište dobavljača

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
sr_CS: Dobavljač isporučuje kupcu

note: Description of the 'Supplier Numbers' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Supplier numbers assigned by the customer
sr_CS: Brojevi dobavljača koje dodeljuje kupac

note: Description of a DocType
en: Supplier of Goods or Services.
sr_CS: Dobavljač robe ili usluga.

en: Supplier {0} not found in {1}
sr_CS: Dobavljač {0} nije pronađen u {1}

en: Supplier(s)
sr_CS: Dobavljač(i)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
sr_CS: Analitika prodaje po dobavljaču

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
sr_CS: Dobavljači

en: Supplies subject to the reverse charge provision
sr_CS: Nabavke su podložne obrnutom obračunu poreza

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
sr_CS: Snabdevanje sirovinama za nabavku

note: Name of a Workspace
en: Support
sr_CS: Podrška

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
sr_CS: Raspodela radnih sati uloženih u pružanju podrške

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
sr_CS: Portal za podršku

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
sr_CS: Izvor pretrage za podršku

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
sr_CS: Podešavanje podrške

note: Name of a role
en: Support Team
sr_CS: Tim za podršku

en: Support Tickets
sr_CS: Tiket za podršku

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
sr_CS: Suspendovan

en: Switch Between Payment Modes
sr_CS: Prebaci između načina plaćanja

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
sr_CS: Oznaka

en: Sync Now
sr_CS: Sinhronizuj sada

en: Sync Started
sr_CS: Sinhronizacija započeta

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
sr_CS: Sinhronizuj sve račune na svakih sat vremena

en: System In Use
sr_CS: Sistem u upotrebi

note: Name of a role
en: System Manager
sr_CS: Sistem menadžer

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
sr_CS: Podešavanje sistema

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
sr_CS: ID korisnika sistema (prijava). Ukoliko je postavljen, biće podrazumevani za sve HR obrasce.

note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
sr_CS: Sistem će automatski kreirati brojeve serije / šarže za gotov proizvod pri podnošenju radnog naloga

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
sr_CS: Sistem će povući sve unose ako je vrednost limita nula.

en: System will not check over billing since amount for Item {0} in {1} is zero
sr_CS: Sistem neće proveravati naplatu jer je iznos za stavku {0} u {1} nula

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
sr_CS: Sistem će izvršiti obaveštavanje u slučaju povećanja ili smanjenja količine ili iznosa

en: TCS Amount
sr_CS: Iznos poreza prikupljenog na izvoru

en: TCS Rate %
sr_CS: Stopa poreza prikupljenog na izvoru %

en: TDS Amount
sr_CS: Iznos poreza odbijenog na izvoru

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
sr_CS: Rezime obračuna poreza odbijenog na izvoru

en: TDS Deducted
sr_CS: Odbijen porez po odbitku na izvoru

en: TDS Payable
sr_CS: Obaveza za porez koji je odbijen na izvoru

en: TDS Rate %
sr_CS: Stopa poreza koji je odbijen na izvoru %

note: Description of a DocType
en: Table for Item that will be shown in Web Site
sr_CS: Tabela za stavku koja će biti prikazana na veb-sajtu

note: Name of a UOM
en: Tablespoon (US)
sr_CS: Kašika (US)

en: Tag
sr_CS: Oznaka

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
sr_CS: Cilj

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
sr_CS: Ciljani iznos

en: Target ({})
sr_CS: Cilj ({})

note: Label of the target_asset (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset
sr_CS: Ciljana imovina

note: Label of the target_asset_location (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset Location
sr_CS: Lokacija ciljane imovine

en: Target Asset {0} cannot be cancelled
sr_CS: Ciljana imovina {0} ne može biti otkazana

en: Target Asset {0} cannot be submitted
sr_CS: Ciljana imovina {0} ne može biti podneta

en: Target Asset {0} cannot be {1}
sr_CS: Ciljana imovina {0} ne može biti {1}

en: Target Asset {0} does not belong to company {1}
sr_CS: Ciljana imovina {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Target Asset {0} needs to be composite asset
sr_CS: Ciljana imovina {0} mora biti kompozitna imovina

note: Label of the target_batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Batch No
sr_CS: Ciljani broj šarže

note: Name of a DocType
en: Target Detail
sr_CS: Detalj cilja

en: Target Details
sr_CS: Detalji cilja

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
sr_CS: Ciljana distribucija

note: Label of the target_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Target Exchange Rate
sr_CS: Ciljani devizni kurs

note: Label of the target_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Target Fieldname (Stock Ledger Entry)
sr_CS: Ciljano ime polja (Unos u knjigu zaliha)

note: Label of the target_fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Fixed Asset Account
sr_CS: Ciljani račun osnovnih sredstava

note: Label of the target_has_batch_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Batch No
sr_CS: Cilj ima broj šarže

note: Label of the target_has_serial_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Serial No
sr_CS: Cilj ima broj serije

note: Label of the target_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Incoming Rate
sr_CS: Ciljana ulazna stopa

note: Label of the target_is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Is Fixed Asset
sr_CS: Cilj je osnovno sredstvo

note: Label of the target_item_code (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Code
sr_CS: Ciljana šifra stavke

note: Label of the target_item_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Name
sr_CS: Ciljani naziv stavke

en: Target Item {0} must be a Fixed Asset item
sr_CS: Ciljana stavka {0} mora biti osnovno sredstvo

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
sr_CS: Ciljana lokacija

en: Target On
sr_CS: Cilj na

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
sr_CS: Ciljana količina

en: Target Qty must be a positive number
sr_CS: Ciljana količina mora biti pozitivan broj

note: Label of the target_serial_no (Small Text) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Serial No
sr_CS: Ciljani broj serije

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label
en: Target Warehouse
sr_CS: Ciljano skladište

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
sr_CS: Adresa ciljanog skladišta

note: Label of the target_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address Link
sr_CS: Link za adresu ciljanog skladišta

en: Target Warehouse Reservation Error
sr_CS: Greška rezervacije u ciljanom skladištu

en: Target Warehouse is required before Submit
sr_CS: Ciljano skladište je obavezno pre nego što se podnese

en: Target Warehouse is set for some items but the customer is not an internal customer.
sr_CS: Ciljano skladište je postavljeno za neke stavke, ali kupac nije unutrašnji kupac.

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
sr_CS: Ciljano skladište je obavezno za red {0}

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
sr_CS: Ciljevi

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
sr_CS: Tarifni broj

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
sr_CS: Zadatak

note: Label of the task_assignee_email (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Assignee Email
sr_CS: Imejl nosioca zadatka

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
sr_CS: Završetak zadatka

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
sr_CS: Zadatak zavisi od

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
sr_CS: Opis zadatka

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
sr_CS: Naziv zadatka

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
sr_CS: Napredak zadatka

note: Name of a DocType
en: Task Type
sr_CS: Vrsta zadatka

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
sr_CS: Težina zadatka

en: Task {0} depends on Task {1}. Please add Task {1} to the Tasks list.
sr_CS: Zadatak {0} zavisi od zadatka {1}. Molimo Vas da dodate zadatak {1} u listu zadataka.

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
sr_CS: Zadaci

en: Tasks Completed
sr_CS: Zadaci završeni

en: Tasks Overdue
sr_CS: Zadaci sa zakašnjenjem

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
sr_CS: Porez

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
sr_CS: Račun za poreze

en: Tax Amount
sr_CS: Iznos poreza

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
sr_CS: Iznos poreza nakon popusta

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
sr_CS: Iznos poreza nakon popusta (valuta kompanije)

note: Description of the 'Round Tax Amount Row-wise' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Amount will be rounded on a row(items) level
sr_CS: Iznos poreza biće zaokružen na nivou reda (stavke)

en: Tax Assets
sr_CS: Poreski krediti

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
sr_CS: Raspodela poreza

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
sr_CS: Poreska kategorija

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
sr_CS: Poreska kategorija je promenjena na "Ukupno" jer su sve stavke zapravo stavke van zaliha

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
sr_CS: PIB

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
sr_CS: PIB

en: Tax Id:
sr_CS: PIB:

en: Tax Id: {0}
sr_CS: PIB: {0}

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Tax Masters
sr_CS: Poreski master podaci

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) 
en: Tax Rate
sr_CS: Poreska stopa

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
sr_CS: Poreske stope

en: Tax Refunds provided to Tourists under the Tax Refunds for Tourists Scheme
sr_CS: Poreski povraćaj za turiste prema šablonu povraćaja poreza za turiste

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
sr_CS: Poresko pravilo

en: Tax Rule Conflicts with {0}
sr_CS: Poresko pravilo se kosi sa {0}

note: Label of the tax_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Settings
sr_CS: Podešavanje poreza

en: Tax Template is mandatory.
sr_CS: Poreski šablon je obavezan.

en: Tax Total
sr_CS: Ukupno poreza

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
sr_CS: Vrsta poreza

note: Label of the tax_withheld_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_withheld_vouchers (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType
en: Tax Withheld Vouchers
sr_CS: Poreski dokument sa porezom po odbitku

en: Tax Withholding
sr_CS: Porez po odbitku

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
sr_CS: Račun za porez po odbitku

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
sr_CS: Vrsta poreza po odbitku

en: Tax Withholding Category {} against Company {} for Customer {} should have Cumulative Threshold value.
sr_CS: Kategorija poreza po odbitku {} za kompaniju {} za kupca {} treba da ima kumulativni prag.

note: Name of a report
en: Tax Withholding Details
sr_CS: Detalji poreza po odbitku

note: Label of the tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Tax Withholding Net Total
sr_CS: Neto ukupno poreza po odbitku

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
sr_CS: Stopa poreza po odbitku

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
sr_CS: Stope poreza po odbitku

note: Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Order Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocTyp
en: Tax detail table fetched from item master as a string and stored in this field.
    Used for Taxes and Charges
sr_CS: Tabela detalja poreza je preuzeta iz master podataka stavki kao string i smeštena u ovo polje.
    Koristi se za poreze i naknade

note: Description of the 'Only Deduct Tax On Excess Amount ' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax will be withheld only for amount exceeding the cumulative threshold
sr_CS: Porez će biti zadržan samo za iznos koji premašuje kumulativni prag

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
sr_CS: Oporezivi iznos

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
sr_CS: Porezi

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in
en: Taxes and Charges
sr_CS: Porezi i naknade

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
sr_CS: Dodati porezi i naknade

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
sr_CS: Dodati porezi i naknade (valuta kompanije)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
sr_CS: Izračunavanje poreza i naknada

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
sr_CS: Odbijeni porezi i naknade

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
sr_CS: Odbijeni porezi i naknade (valuta kompanije)

en: Taxes row #{0}: {1} cannot be smaller than {2}
sr_CS: Red poreza #{0}: {1} ne može biti manji od {2}

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Team
sr_CS: Tim

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
sr_CS: Član tima

note: Name of a UOM
en: Teaspoon
sr_CS: Kašikica

note: Name of a UOM
en: Technical Atmosphere
sr_CS: Tehnička atmosfera

en: Technology
sr_CS: Tehnologija

en: Telecommunications
sr_CS: Telekomunikacije

en: Telephone Expenses
sr_CS: Telefonski trošak

note: Name of a DocType
en: Telephony Call Type
sr_CS: Vrsta telefonskog poziva

en: Television
sr_CS: Televizija

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
sr_CS: Šablon

en: Template Item
sr_CS: Stavka šablona

en: Template Item Selected
sr_CS: Izabrana stavka šablona

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
sr_CS: Naziv šablona

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
sr_CS: Opcije šablona

note: Label of the template_task (Data) field in DocType 'Task'
en: Template Task
sr_CS: Zadatak šablona

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
sr_CS: Naslov šablona

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
sr_CS: Upozorenje šablona

en: Temporarily on Hold
sr_CS: Privremeno na čekanju

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
sr_CS: Privremeno

en: Temporary Accounts
sr_CS: Prelazni računi

en: Temporary Opening
sr_CS: Privremeno otvaranje početnog stanja

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
sr_CS: Privremeni račun za otvaranje početnog stanja

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
sr_CS: Detalji uslova

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
sr_CS: Uslovi

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Terms & Conditions
sr_CS: Uslovi i odredbe

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms Template
sr_CS: Šablon uslova

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
sr_CS: Uslovi i odredbe

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
sr_CS: Sadržaj uslova i odredbi

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
sr_CS: Detalji uslova i odredbi

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
sr_CS: Pomoć za uslove i odredbe

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
sr_CS: Šablon uslova i odredbi

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
sr_CS: Teritorija

note: Name of a DocType
en: Territory Item
sr_CS: Stavka teritorije

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
sr_CS: Menadžer teritorije

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
sr_CS: Naziv teritorije

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
sr_CS: Odstupanje cilja teritorije na osnovu grupe stavki

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
sr_CS: Ciljevi teritorije

note: Label of a chart in the CRM Workspace
en: Territory Wise Sales
sr_CS: Prodaja po teritorijama

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
sr_CS: Prodaja po teritorijama

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
sr_CS: Polje 'Od broja paketa' ne može biti prazno niti njegova vrednost može biti manja od 1.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
sr_CS: Pristup zahtevu za ponudu sa portala je onemogućeno. Da biste omogućili pristup, omogućite ga u podešavanjima portala.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
sr_CS: Sastavnica koja će biti zamenjena

en: The Batch {0} has negative quantity {1} in warehouse {2}. Please correct the quantity.
sr_CS: Šarža {0} sadrži negativnu količinu {1} u skladištu {2}. Molimo Vas da ispravite količinu.

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
sr_CS: Kampanja '{0}' već postoji za {1} '{2}'

en: The Condition '{0}' is invalid
sr_CS: Uslov '{0}' je nevažeći

en: The Document Type {0} must have a Status field to configure Service Level Agreement
sr_CS: Vrsta dokumenta {0} mora imati polje status za konfiguraciju sporazuma o nivou usluge

en: The GL Entries and closing balances will be processed in the background, it can take a few minutes.
sr_CS: Unosi u glavnu knjigu i zaključna salda će biti obrađena u pozadini, ovo može potrajati nekoliko minuta.

en: The GL Entries will be cancelled in the background, it can take a few minutes.
sr_CS: Unosi u glavnu knjigu će biti otkazani u pozadini, ovo može potrajati nekoliko minuta.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
sr_CS: Program lojalnosti nije važeći za izabranu kompaniju

en: The Payment Request {0} is already paid, cannot process payment twice
sr_CS: Zahtev za naplatu {0} je već plaćen, plaćanje se ne može obraditi dva puta

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
sr_CS: Uslov plaćanja u redu {0} je verovatno duplikat.

en: The Pick List having Stock Reservation Entries cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing Stock Reservation Entries before updating the Pick List.
sr_CS: Lista za odabir koja sadrži unose rezervacije zaliha ne može biti ažurirana. Ukoliko morate da izvršite promene, preporučujemo da otkažete postojeće stavke unosa rezervacije zaliha pre nego što ažurirate listu za odabir.

en: The Process Loss Qty has reset as per job cards Process Loss Qty
sr_CS: Količina gubitka u procesu je resetovana prema količini gubitka u procesu sa radnom karticom

en: The Sales Person is linked with {0}
sr_CS: Prodavac je povezan sa {0}

en: The Serial No at Row #{0}: {1} is not available in warehouse {2}.
sr_CS: Broj serije u redu #{0}: {1} nije dostupan u skladištu {2}.

en: The Serial No {0} is reserved against the {1} {2} and cannot be used for any other transaction.
sr_CS: Serijski broj {0} je rezervisan za {1} {2} i ne može se koristiti za bilo koju drugu transakciju.

en: The Serial and Batch Bundle {0} is not valid for this transaction. The 'Type of Transaction' should be 'Outward' instead of 'Inward' in Serial and Batch Bundle {0}
sr_CS: Paket serije i šarže {0} nije validan za ovu transakciju. 'Vrsta transakcije' treba da bude 'Izlazna' umesto 'Ulazna' u paketu serije i šarže {0}

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
sr_CS: Unos zaliha kao vrsta 'Proizvodnja' poznat je kao backflush. Sirovine koje se koriste za proizvodnju gotovih proizvoda poznatiji su kao backflushing. <br><br> Kada se kreira proizvodni unos, sirovine se backflush-uju na osnovu sastavnice proizvodne stavke. Ukoliko želite da stavke sirovine budu backflush na osnovu unosa prenosa materijala koji je napravljen u vezi sa tim radnim nalogom, možete to postaviti u ovom polju.

en: The Work Order is mandatory for Disassembly Order
sr_CS: Radni nalog je obavezan za nalog za demontažu

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
sr_CS: Analitički račun koji je obaveza ili kapital, na kom će dobitak ili gubitak biti knjižen

en: The allocated amount is greater than the outstanding amount of Payment Request {0}
sr_CS: Raspoređeni iznos je veći od neizmirenog iznosa u zahtevu za naplatu {0}

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
sr_CS: Iznos {0} postavljen u ovom zahtevu za naplatu se razlikuje od izračunatog iznosa svih planova plaćanja: {1}. Molimo Vas da proverite da li je ovo tačno pre nego što podnesete dokument.

en: The currency of invoice {} ({}) is different from the currency of this dunning ({}).
sr_CS: Valuta fakture {} ({}) se razlikuje od valute u ovoj opomeni ({}).

en: The default BOM for that item will be fetched by the system. You can also change the BOM.
sr_CS: Podrazumevana sastavnica za tu stavku biće preuzeta od strane sistema. Takođe možete promeniti sastavnicu.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
sr_CS: Razlika između vremena početka i vremena završetka mora da bude deljiva dužinom termina

en: The field Asset Account cannot be blank
sr_CS: Polje račun imovine ne može biti prazno

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
sr_CS: Polje računa kapitala/obaveza ne može biti prazno

en: The field From Shareholder cannot be blank
sr_CS: Polje od vlasnika ne može biti prazno

en: The field To Shareholder cannot be blank
sr_CS: Polje ka vlasniku ne može biti prazno

en: The field {0} in row {1} is not set
sr_CS: Polje {0} u redu {1} nije postavljeno

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
sr_CS: Polja od vlasnika i ka vlasniku ne mogu biti prazna

en: The folio numbers are not matching
sr_CS: Referentni brojevi se ne poklapaju

en: The following Items, having Putaway Rules, could not be accomodated:
sr_CS: Sledeće stavke, koje imaju pravila skladištenja, nisu mogle biti raspoređene:

en: The following assets have failed to automatically post depreciation entries: {0}
sr_CS: Sledeća imovina nije mogla automatski da postavi unose za amortizaciju: {0}

en: The following batches are expired, please restock them: <br> {0}
sr_CS: Sledeće šarže su istekle, molimo Vas da ih dopunite: <br> {0}

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
sr_CS: Sledeći obrisani atributi postoje u varijantama, ali ne i u šablonima. Možete ili obrisati varijante ili zadržati atribute u šablonu.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
sr_CS: Sledeća zaposlena lica još uvek izveštavaju ka {0}:

en: The following invalid Pricing Rules are deleted:
sr_CS: Sledeća nevažeća cenovna pravila su obrisana:

en: The following {0} were created: {1}
sr_CS: Sledeći {0} je kreiran: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
sr_CS: Bruto težina paketa. Obično neto težina + težina pakovanja (za štampanje)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
sr_CS: Praznik koji pada na {0} nije između datum početka i datuma završetka

en: The item {item} is not marked as {type_of} item. You can enable it as {type_of} item from its Item master.
sr_CS: Sledeća stavka {item} nije označena kao {type_of} stavka. Možete je omogućiti kao {type_of} stavku iz master podataka stavke.

en: The items {0} and {1} are present in the following {2} :
sr_CS: Stavke {0} i {1} su prisutne u sledećem {2} :

en: The items {items} are not marked as {type_of} item. You can enable them as {type_of} item from their Item masters.
sr_CS: Sledeće stavke {items} nisu označene kao {type_of} stavke. Možete ih omogućiti kao {type_of} stavke iz master podataka stavke.

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot complete.
sr_CS: Radna kartica {0} je {1} i ne možete da je završite.

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot start it again.
sr_CS: Radna kartica {0} je {1} i ne možete ponovo da je započnete.

en: The lowest tier must have a minimum spent amount of 0. Customers need to be part of a tier as soon as they are enrolled in the program.
sr_CS: Najniži nivo mora imati minimalni iznos potrošnje od 0. Kupci moraju biti deo nivoa čim se prijave za program.

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
sr_CS: Neto težina ovog paketa. (računa se automatski kao zbir neto težine stavki)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
sr_CS: Nova sastavnica nakon zamene

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
sr_CS: Broj udela i brojevi udela nisu dosledni

en: The operation {0} can not add multiple times
sr_CS: Operacija {0} ne može biti dodata više puta

en: The operation {0} can not be the sub operation
sr_CS: Operacija {0} ne može biti podoperacija

en: The original invoice should be consolidated before or along with the return invoice.
sr_CS: Originalna faktura treba biti konsolidovana pre ili zajedno sa reklamacionom fakturom.

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
sr_CS: Matični račun {0} ne postoji u učitanom šablonu

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
sr_CS: Račun za platni portal u planu {0} je različit od računa za platni portal u ovom zahtevu za naplatu

note: Description of the 'Over Billing Allowance (%)' (Currency) field in DocType 'Accounts Settings'
en: The percentage you are allowed to bill more against the amount ordered. For example, if the order value is $100 for an item and tolerance is set as 10%, then you are allowed to bill up to $110
sr_CS: Procenat za koji Vam je dozvoljeno da naplatite više od iznosa koji je naručen. Na primer, ukoliko je vrednost narudžbine 100 dinara za stavku, a tolerancija je postavljena na 10%, onda Vam je dozvoljeno da naplatite do 110 dinara

note: Description of the 'Over Picking Allowance' (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to pick more items in the pick list than the ordered quantity.
sr_CS: Procenat za koji Vam je dozvoljeno da izaberete više stavki na listi za odabir od naručene količine.

note: Description of the 'Over Delivery/Receipt Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to receive or deliver more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed to receive 110 units.
sr_CS: Procenat za koji Vam je odobreno da primite ili isporučite više od naručene količine. Na primer, ukoliko ste naručili 100 jedinica, a Vaše odobrenje je 10%, onda Vam je odobreno da primite 110 jedinica.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed transfer 110 units.
sr_CS: Procenat za koji Vam je odobreno da prenesete više od naručene količine. Na primer, ukoliko ste naručili 100 jedinica, a Vaše odobrenje je 10%, onda Vam je odobreno da prenesete 110 jedinica.

en: The reserved stock will be released when you update items. Are you certain you wish to proceed?
sr_CS: Rezervisane zalihe će biti ponovo dostupne kada ažurirate stavke. Da li ste sigurni da želite da nastavite?

en: The reserved stock will be released. Are you certain you wish to proceed?
sr_CS: Rezervisane zalihe će biti ponovo dostupne? Da li ste sigurni da želite da nastavite?

en: The root account {0} must be a group
sr_CS: Osnovni račun {0} mora biti grupa

en: The selected BOMs are not for the same item
sr_CS: Izabrane sastavnice nisu za istu stavku

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
sr_CS: Izabrani račun za promene {} ne pripada kompaniji {}.

en: The selected item cannot have Batch
sr_CS: Izabrana stavka ne može imati šaržu

en: The seller and the buyer cannot be the same
sr_CS: Prodavac i kupac ne mogu biti isto lice

en: The serial and batch bundle {0} not linked to {1} {2}
sr_CS: Paket serije i šarže {0} nije povezan sa {1} {2}

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
sr_CS: Broj serije {0} ne pripada stavci {1}

en: The shareholder does not belong to this company
sr_CS: Vlasnik ne pripada ovoj kompaniji

en: The shares already exist
sr_CS: Udeli već postoje

en: The shares don't exist with the {0}
sr_CS: Udeli ne postoje sa {0}

en: The stock for the item {0} in the {1} warehouse was negative on the {2}. You should create a positive entry {3} before the date {4} and time {5} to post the correct valuation rate. For more details, please read the <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'>documentation<a>.
sr_CS: Zalihe za stavku {0} u skladištu {1} su bile negativne na {2}. Trebalo bi da kreirate pozitivan unos {3} pre datuma {4} i vremena {5} kako biste uneli ispravnu stopu vrednovanja. Za više detalja pročitajte <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'>dokumentaciju.<a>.

en: The stock has been reserved for the following Items and Warehouses, un-reserve the same to {0} the Stock Reconciliation: <br /><br /> {1}
sr_CS: Zalihe su rezervisane za sledeće stavke i skladišta, poništite rezervisanje kako biste mogli da {0} uskladite zalihe: <br /><br /> {1}

en: The sync has started in the background, please check the {0} list for new records.
sr_CS: Sinhronizacija je započeta u pozadini, proverite listu {0} za nove zapise.

en: The task has been enqueued as a background job.
sr_CS: Zadatak je stavljen u status čekanja kao pozadinski proces.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
sr_CS: Zadatak je stavljen u status čekanja kao pozadinski proces. U slučaju problema pri obradi u pozadini, sistem će dodati komentar o grešci u ovom usklađivanju zaliha i vratiti ga u fazu nacrta

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Submitted stage
sr_CS: Zadatak je stavljen u status čekanja kao pozadinski proces. U slučaju problema pri obradi u pozadini, sistem će dodati komentar o grešci u ovom usklađivanju zaliha i vratiti ga u status podneto

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1}  cannot be greater than allowed requested quantity {2} for Item {3}
sr_CS: Ukupna količina izdavanja / prenosa {0} u zahtevu za nabavku {1} ne može biti veća od dozvoljene tražene količine {2} za stavku {3}

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1} cannot be greater than requested quantity {2} for Item {3}
sr_CS: Ukupna količina izdavanja / prenosa {0} u zahtevu za nabavku {1} ne može biti veća od dozvoljene tražene količine {2} za stavku {3}

en: The uploaded file does not match the selected Code List.
sr_CS: Učitani fajl ne odgovara izabranom spisku šifara.

en: The user cannot submit the Serial and Batch Bundle manually
sr_CS: Korisnik ne može ručno podneti paket serije i šarže

note: Description of the 'Role Allowed to Edit Frozen Stock' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: The users with this Role are allowed to create/modify a stock transaction, even though the transaction is frozen.
sr_CS: Korisnici sa ovom ulogom imaju dozvolu da kreiraju/izmene transakciju zaliha, iako je transakcija zaključana.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
sr_CS: Vrednost {0} se razlikuje između stavki {1} i {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
sr_CS: Vrednost {0} je već dodeljena postojećoj stavci {1}.

en: The warehouse where you store finished Items before they are shipped.
sr_CS: Skladište u kojem čuvate gotove stavke pre isporuke.

en: The warehouse where you store your raw materials. Each required item can have a separate source warehouse. Group warehouse also can be selected as source warehouse. On submission of the Work Order, the raw materials will be reserved in these warehouses for production usage.
sr_CS: Skladište u kojem čuvate sirovine. Svaka potrebna stavka može imati posebno izvorno skladište. Grupno skladište takođe može biti izabrano kao izvorno skladište. Po slanju radnog naloga, sirovine će biti rezervisane u ovim skladištima za proizvodnju.

en: The warehouse where your Items will be transferred when you begin production. Group Warehouse can also be selected as a Work in Progress warehouse.
sr_CS: Skladište u koje će Vaše stavke biti premeštene kada započnete proizvodnju. Grupno skladište može takođe biti izabrano kao skladište za nedovršenu proizvodnju.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
sr_CS: {0} ({1}) mora biti jednako {2} ({3})

en: The {0} contains Unit Price Items.
sr_CS: {0} sadrži stavke sa jediničnom cenom.

en: The {0} {1} created successfully
sr_CS: {0} {1} uspešno kreiran

en: The {0} {1} is used to calculate the valuation cost for the finished good {2}.
sr_CS: {0} {1} se korsiti za izračunavanje vrednosti troškova za gotov proizvod {2}.

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
sr_CS: Postoje aktivna održavanja ili popravke za ovu imovinu. Morate ih završiti pre nego što otkažete imovinu.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
sr_CS: Postoje nedoslednosti između vrednosti po udelu, broja udela i izračunate vrednosti

en: There are ledger entries against this account. Changing {0} to non-{1} in live system will cause incorrect output in 'Accounts {2}' report
sr_CS: Postoje knjiženja za ovaj račun. Promena {0} i ne-{1} u aktivnom sistemu izazvaće netačan izlaz u izveštaju 'Računi' {2}

en: There are no Failed transactions
sr_CS: Nema neuspelih transakcija

en: There are no active Fiscal Years for which Demo Data can be generated.
sr_CS: Nema aktivnih fiskalnih godina za koje se mogu generisati demo podaci.

en: There are no slots available on this date
sr_CS: Nema dostupnih termina za ovaj datum

en: There are two options to maintain valuation of stock. FIFO (first in - first out) and Moving Average. To understand this topic in detail please visit <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average' target='_blank'>Item Valuation, FIFO and Moving Average.</a>
sr_CS: Postoje dve opcije za procenu zaliha. FIFO (prvi ulaz - prvi izlaz) i prosečna vrednost. Za detaljno razumevanje pogledajte dokumentaciju <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average' target='_blank'> Vrednovanje, FIFO i prosečna vrednost.</a>

en: There aren't any item variants for the selected item
sr_CS: Ne postoje varijante stavke za izabranu stavku

en: There can be multiple tiered collection factor based on the total spent. But the conversion factor for redemption will always be same for all the tier.
sr_CS: Mogu postojati višestrukti nivoi naplate na osnovu ukupno potrošenog iznosa. Faktor konverzije za iskorišćenje će uvek biti isti za sve iznose.

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
sr_CS: Može poostojati samo jedan račun po kompaniji {0} {1}

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
sr_CS: Može postojati samo jedan uslov za pravilo isporuke sa vrednošću "Krajnja vrednost" postavljenom na 0 ili prazno polje

en: There is already a valid Lower Deduction Certificate {0} for Supplier {1} against category {2} for this time period.
sr_CS: Već postoji važeći akt o smanjenju poreza {0} za dobavljača {1} u kategoriji {2} za ovaj vremenski period.

en: There is already an active Subcontracting BOM {0} for the Finished Good {1}.
sr_CS: Već postoji aktivna podugovorena sastavnica {0} za gotov proizvod {1}.

en: There is no batch found against the {0}: {1}
sr_CS: Nije pronađena nijedna šarža za {0}: {1}

en: There must be atleast 1 Finished Good in this Stock Entry
sr_CS: Mora postojati bar jedan gotov proizvod u unosu zaliha

en: There was an error creating Bank Account while linking with Plaid.
sr_CS: Došlo je do greške prilikom kreiranja tekućeg računa tokom povezivanja sa Plaid-om.

en: There was an error syncing transactions.
sr_CS: Došlo je do greške prilikom sinhronizacije transakcija.

en: There was an error updating Bank Account {} while linking with Plaid.
sr_CS: Došlo je do greške pri ažuriranju tekućeg računa {} tokom povezivanja sa Plaid-om.

en: There was an issue connecting to Plaid's authentication server. Check browser console for more information
sr_CS: Došlo je do problema pri povezivanju sa Plaid-ovim serverom za autentifikaciju. Proverite konzolu na internet pretraživaču za više informacija

en: There were errors while sending email. Please try again.
sr_CS: Došlo je do greške prilikom slanja imejla. Molimo Vas da pokušate ponovo.

en: There were issues unlinking payment entry {0}.
sr_CS: Došlo je do problema prilikom poništavanja unosa uplate {0}.

note: Description of the 'Zero Balance' (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: This Account has '0' balance in either Base Currency or Account Currency
sr_CS: Ovaj račun ima stanje '0' u osnovnoj valuti ili valuti računa

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
sr_CS: Ova stavka je šablon i ne može se koristiti u transakcijama. Atributi stavke će biti kopirani u varijante osim ako je postavljeno 'Bez kopiranja'

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
sr_CS: Ova stavka je varijanta {0} (Šablon).

en: This Month's Summary
sr_CS: Rezime ovog meseca

en: This PO has been fully subcontracted.
sr_CS: Ova nabavna porudžbina je u potpunosti podugovorena.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
sr_CS: Ovo skladište će biti automatski ažurirano u polju Ciljano skladište radnog naloga.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
sr_CS: Ovo skladište će biti automatski ažurirano u polju skladište nedovršene proizvodnje u radnim nalozima.

en: This Week's Summary
sr_CS: Rezime ove nedelje

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
sr_CS: Ova radnja će zaustaviti buduće naplate. Da li ste sigurni da želite da otkažete ovu pretplatu?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
sr_CS: Ova radnja će poništiti povezivanje računa od bilo koje eskterne usluge koja povezuje ERPNext sa Vašim tekućim računom. Ova radnja se ne može povratiti. Da li ste sigurni?

en: This asset category is marked as non-depreciable. Please disable depreciation calculation or choose a different category.
sr_CS: Ova kategorija imovine je označena kao nepodložna amortizaciji. Omogućite obračun amortizacije ili izaberite drugu kategoriju.

en: This covers all scorecards tied to this Setup
sr_CS: Ovo obuhvata sve tablice za ocenjivanje povezane sa ovim podešavanjem

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
sr_CS: Ovaj dokument prelazi ograničenje za {0} {1} za stavku {4}. Da li pravite još jedan {3} za isti {2}?

en: This field is used to set the 'Customer'.
sr_CS: Ovo polje se koristi za postavljanje 'Kupca'.

note: Description of the 'Bank / Cash Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: This filter will be applied to Journal Entry.
sr_CS: Ovaj filter će biti primenjen na nalog knjiženja.

en: This is a Template BOM and will be used to make the work order for {0} of the item {1}
sr_CS: Ovo je šablon sastavnice i koristiće se za izradu radnog naloga {0} stavke {1}

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
sr_CS: Ovo je lokacija gde se skladišti finalni proizvod.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
sr_CS: Ovo je lokacija na kojoj se izvode operacije.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
sr_CS: Ovo je lokacije gde su sirovine dostupne.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
sr_CS: Ovo je lokacija gde se skladišti otpisani materijal.

en: This is a preview of the email to be sent. A PDF of the document will automatically be attached with the email.
sr_CS: Ovo je pregled imejla koji će biti poslat. PDF dokument će automatski biti priložen uz imejl.

en: This is a root account and cannot be edited.
sr_CS: Ovo je osnovni račun i ne može se uređivati.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
sr_CS: Ovo je osnovna grupa kupaca i ne može se uređivati.

en: This is a root department and cannot be edited.
sr_CS: Ovo je osnovno odeljenje i ne može se uređivati.

en: This is a root item group and cannot be edited.
sr_CS: Ovo je osnovna grupa stavki i ne može se uređivati.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
sr_CS: Ovo je glavni prodavac i ne može se uređivati.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
sr_CS: Ovo je osnovna grupa dobavljača i ne može se uređivati.

en: This is a root territory and cannot be edited.
sr_CS: Ovo je osnovna teritorija i ne može se uređivati.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
sr_CS: Ovo se zasniva na kretanju zaliha. Pogledajte {0} za detalje

en: This is based on the Time Sheets created against this project
sr_CS: Ovo se zasniva na evidencijama vremena kreiranim za ovaj projekat

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
sr_CS: Ovo se zasniva na transakcijama vezanim za ovog prodavca. Pogledajte vremenski redosled ispod za detalje

en: This is considered dangerous from accounting point of view.
sr_CS: Ovo se smatra rizičnim sa računovodstvenog stanovišta.

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
sr_CS: Ovo se radi kako bi se obradila računovodstvena evidencija u slučajevima kada je prijemnica nabavke kreirana nakon ulazne fakture

en: This is enabled by default. If you want to plan materials for sub-assemblies of the Item you're manufacturing leave this enabled. If you plan and manufacture the sub-assemblies separately, you can disable this checkbox.
sr_CS: Ovo je omogućeno kao podrazumevano. Ukoliko želite da planirate materijal za podsklopove stavki koje proizvodite, ostavite ovo omogućeno. Ukoliko planirate i proizvodite podsklopove zasebno, možete da onemogućite ovu opciju.

en: This is for raw material Items that'll be used to create finished goods. If the Item is an additional service like 'washing' that'll be used in the BOM, keep this unchecked.
sr_CS: Ovo je za stavke sirovina koje će se koristiti za kreiranje gotovih proizvoda. Ukoliko je stavka dodatna usluga, poput 'pranja', koja će se koristiti u sastavnici, ostavite ovu opciju neoznačenom.

en: This item filter has already been applied for the {0}
sr_CS: Ovaj filter stavki je već primenjen za {0}

en: This option can be checked to edit the 'Posting Date' and 'Posting Time' fields.
sr_CS: Ova opcija može biti označena kako biste mogli da uređujete polja 'Datum knjiženja' i 'Vreme knjiženja'.

en: This schedule was created when Asset {0} was adjusted through Asset Value Adjustment {1}.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} prilagođena kroz korekciju vrednosti imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was consumed through Asset Capitalization {1}.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} utrošena kroz kapitalizaciju imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was repaired through Asset Repair {1}.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} popravljena kroz popravku imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored due to Sales Invoice {1} cancellation.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} vraćena zbog otkazivanja izlazne fakture {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored on Asset Capitalization {1}'s cancellation.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} vraćena nakon poništavanja kapitalizacije imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} vraćena.

en: This schedule was created when Asset {0} was returned through Sales Invoice {1}.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} vraćena putem izlazne fakture {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was scrapped.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} otpisana.

en: This schedule was created when Asset {0} was {1} into new Asset {2}.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} bila {1} u novu imovinu {2}.

en: This schedule was created when Asset {0} was {1} through Sales Invoice {2}.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} bila {1} putem izlazne fakture {2}.

en: This schedule was created when Asset {0}'s Asset Value Adjustment {1} was cancelled.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je korekcija vrednost imovine {1} ({0}) poništena.

en: This schedule was created when Asset {0}'s shifts were adjusted through Asset Shift Allocation {1}.
sr_CS: Ovaj raspored je kreiran kada je premeštaj imovine {0} prilagođen kroz raspodelu premeštaja imovine {1}.

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
sr_CS: Ovaj odeljak omogućava korisniku da postavi tekst i zaključak opomene za vrstu opomene na osnovu jezika, koji se može koristiti pri štampanju.

en: This table is used to set details about the 'Item', 'Qty', 'Basic Rate', etc.
sr_CS: Ova tabela se koristi za postavljanje detalja o poljima 'Stavka', 'Količina', 'Osnovna cena', itd.

note: Description of a DocType
en: This tool helps you to update or fix the quantity and valuation of stock in the system. It is typically used to synchronise the system values and what actually exists in your warehouses.
sr_CS: Ovaj alat Vam pomaže da ažurirate ili ispravite količinu i vrednovanje zaliha u sistemu. Obično se koristi za sinhronizaciju vrednosti u sistemu sa stvarnim stanjem u Vašem skladištu.

note: Description of the 'Default Common Code' (Link) field in DocType 'Code List'
en: This value shall be used when no matching Common Code for a record is found.
sr_CS: Ova vrednost će biti korišćena kada nije pronađena nijedna zajednička šifra za zapis.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
sr_CS: Ovo će biti dodato šifri stavke varijante. Na primer, ukoliko je Vaša skraćenica "SM", a šifra stavke je "MAJICA", šifra varijante stavke će biti "MAJICA-SM"

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
sr_CS: Ovo će ograničiti korisnički pristup zapisima drugih zaposlenih lica

en: This {} will be treated as material transfer.
sr_CS: Ovo {} će se tretirati kao prenos materijala.

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
sr_CS: Predlog za prag

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Threshold for Suggestion (In Percentage)
sr_CS: Predlog za prag (u procentima)

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
sr_CS: Četvrtak

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
sr_CS: Naziv nivoa

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
sr_CS: Vreme

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
sr_CS: Vreme (u minutima)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
sr_CS: Vreme između operacija (u minutima)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
sr_CS: Vreme u minutima

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
sr_CS: Zapisi vremena

en: Time Required (In Mins)
sr_CS: Zahtevano vreme (u minutima)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
sr_CS: Evidencija vremena

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
sr_CS: Lista evidencije vremena

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
sr_CS: Evidencije vremena

en: Time Taken to Deliver
sr_CS: Vreme potrebno za isporuku

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
sr_CS: Praćenje vremena

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
sr_CS: Vreme prijema materijala

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
sr_CS: Vreme u minutima

note: Description of the 'Total Operation Time' (Float) field in DocType 'Operation'
en: Time in mins.
sr_CS: Vreme u minutima.

en: Time logs are required for {0} {1}
sr_CS: Zapisi vremena su obavezni za {0} {1}

en: Time slot is not available
sr_CS: Vremenski termin nije dostupan

en: Time(in mins)
sr_CS: Vreme (u minutima)

note: Label of the sb_timeline (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Timeline
sr_CS: Vremenski redosled

en: Timer
sr_CS: Tajmer

en: Timer exceeded the given hours.
sr_CS: Tajmer je prekoračio zadate časove.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
sr_CS: Evidencija vremena

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet Billing Summary
sr_CS: Rezime fakturisanja iz evidencije vremena

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
sr_CS: Detalji evidencije vremena

en: Timesheet for tasks.
sr_CS: Evidencija vremena za zadatke.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
sr_CS: Evidencija vremena {0} je već završena ili otkazana

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
sr_CS: Evidencije vremena

en: Timesheets help keep track of time, cost and billing for activities done by your team
sr_CS: Evidencije vremena pomažu u praćenju vremenu, troškova i naplate za aktivnosti Vašeg tima

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
sr_CS: Vremenski termini

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the title (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Title
sr_CS: Naslov

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
sr_CS: Za

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
sr_CS: Za fakturisanje

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
sr_CS: U valuti

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
sr_CS: Datum završetka

en: To Date cannot be before From Date
sr_CS: Datum završetka ne može biti pre datum početka

en: To Date cannot be before From Date.
sr_CS: Datum završetka ne može biti pre datuma početka.

en: To Date cannot be less than From Date
sr_CS: Datum završetka ne može biti manji od datuma početka

en: To Date is mandatory
sr_CS: Datum završetka je obavezan

en: To Date must be greater than From Date
sr_CS: Datum završetka mora biti veći od datuma početka

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
sr_CS: Datum završetka treba da bude u okviru fiskalne godine. Pretpostavljeni datum završetka = {0}

en: To Datetime
sr_CS: Datum i vreme završetka

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
sr_CS: Za isporuku

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
sr_CS: Za isporuku i fakturisanje

note: Label of the to_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: To Delivery Date
sr_CS: Do datuma isporuke

note: Label of the to_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: To Doctype
sr_CS: Do DocType

en: To Due Date
sr_CS: Do datuma dospeća

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
sr_CS: Ka zaposlenom licu

en: To Fiscal Year
sr_CS: Do fiskalne godine

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
sr_CS: Do referentnog broja

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
sr_CS: Do datuma izdavanja fakture

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
sr_CS: Do broja

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
sr_CS: Do broja paketa.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Pay
sr_CS: Za plaćanje

note: Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Payment Date
sr_CS: Do datuma plaćanja

en: To Posting Date
sr_CS: Do datuma knjiženja

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
sr_CS: Krajnji opseg

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
sr_CS: Za prijem

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
sr_CS: Za prijem i fakturisanje

note: Label of the to_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: To Reference Date
sr_CS: Do datuma reference

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
sr_CS: Za preimenovanje

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
sr_CS: Ka vlasniku

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
sr_CS: Vreme završetka

en: To Time cannot be before from date
sr_CS: Vreme završetka ne može biti pre datuma početka

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
sr_CS: Za praćenje ulazne nabavke

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
sr_CS: Krajnja vrednost

en: To Warehouse
sr_CS: U skladište

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
sr_CS: U skladište (opciono)

en: To add Operations tick the 'With Operations' checkbox.
sr_CS: Da biste dodali operacije, označite polje 'Sa operacijama'.

en: To add subcontracted Item's raw materials if include exploded items is disabled.
sr_CS: Za dodavanje sirovina za podugovorenu stavku ukoliko je opcija uključi detaljne stavke onemogućena.

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
sr_CS: Da biste odobrili prekoračenje fakturisanja, ažurirajte "Dozvola za fakturisanje preko limita" u podešavanjima računa ili u stavci.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
sr_CS: Da biste odobrili prekoračenje prijema/isporuke, ažurirajte "Dozvola za prijem/isporuku preko limita" u podešavanjima zaliha ili u stavci.

note: Description of the 'Mandatory Depends On' (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: To apply condition on parent field use parent.field_name and to apply condition on child table use doc.field_name. Here field_name could be based on the actual column name of the respective field.
sr_CS: Da biste primenili uslov u matično polje, koristite parametar parent.field_name, a za tabelu sa podacima koristite doc.field_name. Ovde field_name može biti stvarni naziv kolone odgovarajućeg polja.

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: To be Delivered to Customer
sr_CS: Za isporuku kupcu

en: To cancel a {} you need to cancel the POS Closing Entry {}.
sr_CS: Da biste otkazali {} morate otkazati unos zatvaranja maloprodaje.

en: To cancel this Sales Invoice you need to cancel the POS Closing Entry {}.
sr_CS: Da biste otkazali ovu izlaznu fakturu neophodno je da otkažete unos zatvaranja maloprodaje {}.

en: To create a Payment Request reference document is required
sr_CS: Za kreiranje zahteva za naplatu potreban je referentni dokument

en: To enable Capital Work in Progress Accounting,
sr_CS: Da biste omogučili računovodstvo nedovršenih kapitalnih radova,

en: To include non-stock items in the material request planning. i.e. Items for which 'Maintain Stock' checkbox is unticked.
sr_CS: Za uključivanje stavki van zaliha u planiranju zahteva za nabavku, to jest stavki kod kojih opcija 'Održavaj stanje zaliha' nije označena.

note: Description of the 'Set Operating Cost / Scrap Items From Sub-assemblies' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: To include sub-assembly costs and scrap items in Finished Goods on a work order without using a job card, when the 'Use Multi-Level BOM' option is enabled.
sr_CS: Da biste uključili troškove podsklopova i otpisanih stavki u gotovim proizvodima u radnom nalogu bez korišćenja radne kartice, kada je opcija 'Koristi višeslojnu sastavnicu' omogućena.

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
sr_CS: Da bi porez bio uključen u red {0} u ceni stavke, porezi u redovima {1} takođe moraju biti uključeni

en: To merge, following properties must be same for both items
sr_CS: Za spajanje, sledeće osobine moraju biti iste za obe stavke

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
sr_CS: Da biste ovo poništili, omogućite '{0}' u kompaniji {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
sr_CS: Da biste nastavili sa uređivanjem ove vrednosti atributa, omogućite {0} u podešavanjima varijanti stavke.

en: To submit the invoice without purchase order please set {0} as {1} in {2}
sr_CS: Da biste podneli fakturu bez nabavne porudžbine, postavite {0} kao {1} u {2}

en: To submit the invoice without purchase receipt please set {0} as {1} in {2}
sr_CS: Da biste podneli fakturu bez prijemnica nabavke, molimo Vas da postavite {0} kao {1} u {2}

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Assets'
sr_CS: Da biste koristili drugu finansijsku evidenciju, poništite označavanje opcije 'Uključi podrazumevanu imovinu u finansijskim evidencijama'

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Entries'
sr_CS: Da biste koristili drugu finansijsku knjigu, poništite označavanje opcije 'Uključi podrazumevane unose u finansijskim evidencijama'

note: Name of a UOM
en: Tonne
sr_CS: Tona

note: Name of a UOM
en: Tonne-Force(Metric)
sr_CS: Tona-Sila (Metric)

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
sr_CS: Previše kolona. Izvezite izveštaj i odštampajte ga koristeći spreadsheet aplikaciju.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
sr_CS: Alati

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total
sr_CS: Ukupno

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
sr_CS: Ukupno (valuta kompanije)

en: Total (Credit)
sr_CS: Ukupno (Potražuje)

en: Total (Without Tax)
sr_CS: Ukupno (bez poreza)

en: Total Achieved
sr_CS: Ukupno postignuto

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Active Items
sr_CS: Ukupno aktivnih stavki

en: Total Actual
sr_CS: Ukupna stvarna vrednost

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
sr_CS: Ukupno dodatnih troškova

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
sr_CS: Ukupno avans

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
sr_CS: Ukupno raspoređeni iznos

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
sr_CS: Ukupno raspoređeni iznos (valuta kompanije)

note: Label of the total_allocations (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Total Allocations
sr_CS: Ukupne raspodele

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
sr_CS: Ukupan iznos

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
sr_CS: Valuta ukupnog iznosa

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
sr_CS: Ukupno slovima

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
sr_CS: Ukupni primenjeni troškovi u tabeli prijemnice nabavke moraju biti isti kao ukupni porezi i takse

en: Total Asset
sr_CS: Ukupna imovina

note: Label of the total_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Total Asset Cost
sr_CS: Ukupan trošak imovine

en: Total Assets
sr_CS: Ukupna imovina

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
sr_CS: Ukupan iznos za naplatu

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
sr_CS: Ukupan iznos za naplatu (putem evidencije vremena)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
sr_CS: Ukupno sati za naplatu

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
sr_CS: Ukupno fakturisani iznos

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
sr_CS: Ukupan fakturisani iznos (putem izlaznih faktura)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
sr_CS: Ukupno fakturisani sati

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
sr_CS: Ukupno fakturisani iznos

note: Label of the total_billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Hours
sr_CS: Ukunpo fakturisani sati

en: Total Budget
sr_CS: Ukupan budžet

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
sr_CS: Ukupno karaktera

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
sr_CS: Ukupna komisija

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
sr_CS: Ukupna završena količina

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
sr_CS: Ukupna trošak utrošenog materijala (putem unosa zaliha)

en: Total Contribution Amount Against Invoices: {0}
sr_CS: Ukupni iznos doprinosa protiv fakture: {0}

en: Total Contribution Amount Against Orders: {0}
sr_CS: Ukuapn iznos doprinosa protiv narudžbina: {0}

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
sr_CS: Ukupan trošak

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
sr_CS: Ukupan trošak (valuta kompanije)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
sr_CS: Ukupan iznos troškova

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
sr_CS: Ukupan iznos troškova (putem evidencije vremena)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
sr_CS: Ukupno potražuje

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
sr_CS: Ukupan iznos potražuje/duguje treba da bude isti kao u nalogu knjiženja

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
sr_CS: Ukupno duguje

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
sr_CS: Ukupan iznos duguje mora da bude jednak ukupnom iznsou potražuje. Razlika je {0}

en: Total Delivered Amount
sr_CS: Ukupno isporučeni iznos

en: Total Demand (Past Data)
sr_CS: Ukupna potražnja (istorijski podaci)

en: Total Equity
sr_CS: Ukupni kapital

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
sr_CS: Ukupna procenjena udaljenost

en: Total Expense
sr_CS: Ukupni trošak

en: Total Expense This Year
sr_CS: Ukupni trošak tokom ove godine

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
sr_CS: Ukupno iskustvo

en: Total Forecast (Future Data)
sr_CS: Ukupna prognoza (budući podaci)

en: Total Forecast (Past Data)
sr_CS: Ukupna prognoza (istorijski podaci)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
sr_CS: Ukupna pozitivna/negativna kursna razlika

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
sr_CS: Ukupno vreme zadržavanja

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
sr_CS: Ukupno praznika

en: Total Income
sr_CS: Ukupni prihodi

en: Total Income This Year
sr_CS: Ukupni prihodi tokom ove godine

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Bills
sr_CS: Ukupno ulaznih računa

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Payment
sr_CS: Ukupno prispelih naplata

note: Label of the total_incoming_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Incoming Value (Receipt)
sr_CS: Ukupna prispela vrednost (prijem)

note: Label of the total_interest (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Interest
sr_CS: Ukupna kamata

en: Total Invoiced Amount
sr_CS: Ukupno fakturisani iznos

en: Total Issues
sr_CS: Ukupno problema

en: Total Items
sr_CS: Ukupno stavki

en: Total Liability
sr_CS: Ukupna obaveza

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
sr_CS: Ukupno poruka

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
sr_CS: Ukupna mesečna prodaja

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
sr_CS: Ukupna neto težina

note: Label of the total_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Total Number of Booked Depreciations
sr_CS: Ukupan broj unetih amortizacija

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
sr_CS: Ukupan broj amortizacija

en: Total Only
sr_CS: Ukupno

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
sr_CS: Ukupni operativni trošak

note: Label of the total_operation_time (Float) field in DocType 'Operation'
en: Total Operation Time
sr_CS: Ukupno vreme operacija

en: Total Order Considered
sr_CS: Ukupna razmatrana narudžbina

en: Total Order Value
sr_CS: Ukupna vrednost narudžbine

en: Total Other Charges
sr_CS: Ukupni drugi troškovi

en: Total Outgoing
sr_CS: Ukupan iznos za plaćanje

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Bills
sr_CS: Ukupan iznos za palćanje

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Payment
sr_CS: Ukupan iznos za plaćanje

note: Label of the total_outgoing_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Outgoing Value (Consumption)
sr_CS: Ukupna vrednost (potrošnja)

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
sr_CS: Ukupno neizmireno

en: Total Outstanding Amount
sr_CS: Ukupan neizmireni iznos

en: Total Paid Amount
sr_CS: Ukupno plaćeni iznos

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
sr_CS: Ukupni iznos u rasporedu plaćanja mora biti jednak ukupnom / zaokruženom ukupnom iznosu

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
sr_CS: Ukupan iznos zahteva za naplatu ne može biti veći od {0} iznosa

en: Total Payments
sr_CS: Ukupno plaćanja

en: Total Picked Quantity {0} is more than ordered qty {1}. You can set the Over Picking Allowance in Stock Settings.
sr_CS: Ukupno odabrana količina {0} je veća od naručene količine {1}. Možete postaviti dozvolu za preuzimanje viška u podešavanjima zaliha.

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
sr_CS: Ukupno planirana količina

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
sr_CS: Ukupno proizvedena količina

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
sr_CS: Ukupno očekivana količina

en: Total Purchase Amount
sr_CS: Ukupan iznos nabavke

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
sr_CS: Ukupni trošak nabavke (putem ulazne fakture)

en: Total Purchase Cost has been updated
sr_CS: Ukupan trošak nabavke je ažuriran

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
sr_CS: Ukupna količina

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
sr_CS: Ukupna količina

en: Total Received Amount
sr_CS: Ukupno primljeni iznos

note: Label of the total_repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Total Repair Cost
sr_CS: Ukupan trošak popravke

note: Label of the total_reposting_count (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Total Reposting Count
sr_CS: Ukupan broj ponovnih obrada

en: Total Revenue
sr_CS: Ukupan prihod

en: Total Sales Amount
sr_CS: Ukupan iznos prodaje

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
sr_CS: Ukupan iznos prodaje (putem prodajnih porudžbina)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
sr_CS: Ukupan rezime zaliha

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Stock Value
sr_CS: Ukupna vrednost zaliha

note: Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Total Supplied Qty
sr_CS: Ukupna isporučena količina

en: Total Target
sr_CS: Ukupan cilj

en: Total Tasks
sr_CS: Ukupno zadataka

en: Total Tax
sr_CS: Ukupno poreza

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) fi
en: Total Taxes and Charges
sr_CS: Ukupno poreza i taksi

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
sr_CS: Ukupno poreza i taksi (valuta kompanije)

en: Total Time (in Mins)
sr_CS: Ukupno vreme (u minutima)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
sr_CS: Ukupno vreme u minutima

en: Total Unpaid: {0}
sr_CS: Ukupno neizmireno: {0}

note: Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Total Value
sr_CS: Ukupna vrednost

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
sr_CS: Razlika ukupne vrednosti (ulazno - izlazno)

en: Total Variance
sr_CS: Ukupno odstupanje

en: Total Views
sr_CS: Ukupno pregleda

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Warehouses
sr_CS: Ukupno skladišta

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
sr_CS: Ukupna težina

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Shipment'
en: Total Weight (kg)
sr_CS: Ukupna težina (kg)

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
sr_CS: Ukupno radnih sati

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
sr_CS: Ukupni avans ({0}) prema narudžbini {1} ne može biti veći od ukupnog iznosa ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
sr_CS: Ukupno raspoređeni procenat za prodajni tim treba biti 100

en: Total contribution percentage should be equal to 100
sr_CS: Ukupni procenat doprinosa treba biti 100

en: Total hours: {0}
sr_CS: Ukupno sati: {0}

en: Total payments amount can't be greater than {}
sr_CS: Ukupan iznos za plaćanje ne može biti veći od {}

en: Total percentage against cost centers should be 100
sr_CS: Ukupan procenat prema troškovnim centrima treba biti 100

en: Total {0} ({1})
sr_CS: Ukupno {0} ({1})

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
sr_CS: Ukupno {0} za sve stavke je nula, možda bi trebalo da promenite 'Raspodeli troškove zasnovane na'

en: Total(Amt)
sr_CS: Ukupno (iznos)

en: Total(Qty)
sr_CS: Ukupno (količina)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
sr_CS: Ukupno

en: Traceability
sr_CS: Pratljivost

note: Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'BOM' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Track Semi Finished Goods
sr_CS: Praćenje poluproizvoda

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
sr_CS: Praćenje sporazuma o nivou usluge

note: Description of a DocType
en: Track separate Income and Expense for product verticals or divisions.
sr_CS: Praćenje odvojenih prihoda i rashoda po proizvodnim vertikalama ili odeljenjima.

note: Label of the tracking_status (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status
sr_CS: Status praćenja

note: Label of the tracking_status_info (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status Info
sr_CS: Informacije o statusu praćenja

note: Label of the tracking_url (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking URL
sr_CS: URL za praćenje

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
sr_CS: Transakcija

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
sr_CS: Valuta transakcije

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
sr_CS: Datum transakcije

en: Transaction Deletion Document: {0} is running for this Company. {1}
sr_CS: Dokument o brisanju transakcije: {0} je pokrenut za ovu kompaniju. {1}

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record
sr_CS: Zapis o brisanju transakcije

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Details
sr_CS: Detalji zapisa o brisanju transakcije

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Item
sr_CS: Stavka u zapisu o brisanju transakcije

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
sr_CS: Detalji transakcije

note: Label of the transaction_exchange_rate (Float) field in DocType 'GL Entry'
en: Transaction Exchange Rate
sr_CS: Devizna kursna lista transakcije

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
sr_CS: ID transakcije

note: Label of the section_break_xt4m (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Transaction Information
sr_CS: Informacije o transakciji

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
sr_CS: Podešavanje transakcije

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
sr_CS: Vrsta transakcije

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
sr_CS: Valuta transakcije mora biti ista kao valuta platnog portala

en: Transaction currency: {0} cannot be different from Bank Account({1}) currency: {2}
sr_CS: Valuta transakcije: {0} ne može biti različita od valute tekućeg računa ({1}): {2}

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
sr_CS: Transakcija nije dozvoljena za zaustavljeni radni nalog {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
sr_CS: Referenca transakcije broj {0} od {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
sr_CS: Transakcije

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
sr_CS: Godišnja istorija transakcija

en: Transactions against the Company already exist! Chart of Accounts can only be imported for a Company with no transactions.
sr_CS: Transakcije za ovu kompaniju već postoje! Kontni okvir može se uvesti samo za kompaniju koja nema transakcije.

en: Transactions using Sales Invoice in POS are disabled.
sr_CS: Transakcije koje koriste izlazne fakture u maloprodaji su onemogućene.

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
sr_CS: Prenos

en: Transfer Asset
sr_CS: Prenos imovine

en: Transfer From Warehouses
sr_CS: Prenos iz početnih skladišta

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
sr_CS: Prenos materijala protiv

en: Transfer Materials
sr_CS: Prenos materijala

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
sr_CS: Prenos materijala za skladište {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
sr_CS: Status prenosa

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
sr_CS: Vrsta prenosa

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
sr_CS: Preneto

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
sr_CS: Preneta količina

en: Transferred Quantity
sr_CS: Preneta količina

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Transferred Raw Materials
sr_CS: Prenete sirovine

note: Label of the transit_section (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Transit
sr_CS: Tranzit

en: Transit Entry
sr_CS: Unos tranzita

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
sr_CS: Datum potvrde o izvršenoj isporuci

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
sr_CS: Broj potvrde o izvršenoj isporuci

en: Transportation
sr_CS: Transport

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
sr_CS: Prevoznik

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
sr_CS: Detalji o prevozniku

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
sr_CS: Informacije o prevozniku

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
sr_CS: Naziv prevoznika

en: Travel Expenses
sr_CS: Putni troškovi

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
sr_CS: Detalji stabla

en: Tree Type
sr_CS: Vrsta stabla

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
sr_CS: Stablo procedura

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
sr_CS: Bruto bilans

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
sr_CS: Bruto bilans (Jednostavan)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
sr_CS: Bruto bilans po strankama

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
sr_CS: Datum završetka probnog perioda

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
sr_CS: Datum završetka probnog perioda ne može biti pre datuma početka probnog perioda

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
sr_CS: Datum početka probnog perioda

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
sr_CS: Datum početka probnog perioda ne može biti nakon datuma početka pretplate

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Trialing
sr_CS: Probni period

note: Description of the 'General Ledger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Description of the 'Accounts Receivable/Payable' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Truncates 'Remarks' column to set character length
sr_CS: Skrati kolonu 'Napomene' na zadatu dužinu karaktera

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
sr_CS: Utorak

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
sr_CS: Dvaput dnevno

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
sr_CS: Dvosmerno

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
sr_CS: Vrsta

note: Label of the type_of_call (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Type Of Call
sr_CS: Vrsta poziva

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
sr_CS: Vrsta plaćanja

note: Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Type of Transaction
sr_CS: Vrsta transakcije

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
sr_CS: Vrsta dokumenta koji treba preimenovati.

en: Types of activities for Time Logs
sr_CS: Vrsta aktivnosti za zapise vremena

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
sr_CS: Jedinica mere

note: Name of a DocType
en: UOM Category
sr_CS: Kategorija jedinice mere

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
sr_CS: Detalji konverzije jedinice mere

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
sr_CS: Faktor konverzije jedinice mere

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
sr_CS: Faktor konverzije jedinice mere ({0} -> {1}) nije pronađen za stavku: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
sr_CS: Faktor konverzije jedinice mere je obavezan u redu {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
sr_CS: Naziv jedinice mere

en: UOM conversion factor required for UOM: {0} in Item: {1}
sr_CS: Faktor konverzije jedinice mere je obavezan za jedinicu mere: {0} u stavci: {1}

en: UOM {0} not found in Item {1}
sr_CS: Jedinica mere {0} nije pronađena u stavci {1}

note: Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
sr_CS: Jedinice mere

en: URL can only be a string
sr_CS: URL može biti samo string

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: UTM Source
sr_CS: UTM izvor

en: UnReconcile
sr_CS: Poništi usklađivanje

en: UnReconcile Allocations
sr_CS: Poništi raspodelu

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
sr_CS: Nije moguće pronaći devizni kurs za {0} u {1} za ključni datum {2}. Molimo Vas da kreirate evidenciju deviznih kurseva ručno

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
sr_CS: Nije moguće pronaći ocenu koja počinje sa {0}. Morate imati postojeće ocene koji su u opsegu od 0 do 100

en: Unable to find the time slot in the next {0} days for the operation {1}. Please increase the 'Capacity Planning For (Days)' in the {2}.
sr_CS: Nije moguće pronaći vremenski termin u narednih {0} dana za operaciju {1}. Molimo Vas da povećate 'Planiranje kapaciteta za (u danima)' za {2}.

en: Unable to find variable:
sr_CS: Nije moguće pronaći promenljive:

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
sr_CS: Neraspoređeni iznos

en: Unassigned Qty
sr_CS: Nedodeljena količina

en: Unblock Invoice
sr_CS: Odblokiraj fakturu

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
sr_CS: Neraspoređeni dobitak/gubitak (potražuje)

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
sr_CS: U okviru godišnjeg ugovora o održavanju

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
sr_CS: Student

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
sr_CS: Pod garancijom

en: Under Working Hours table, you can add start and end times for a Workstation. For example, a Workstation may be active from 9 am to 1 pm, then 2 pm to 5 pm. You can also specify the working hours based on shifts. While scheduling a Work Order, the system will check for the availability of the Workstation based on the working hours specified.
sr_CS: U tabeli radnih sati možete dodati vreme početka i vreme završetka za radnu stanicu. Na primer, radna stanica može biti aktivna od 9,00 do 13,00 časova, a zatim od 14,00 do 17,00 časova. Takođe možete odrediti radne sate prema smenama. Dok zakazujete radni nalog, sistem će proveriti dostupnost radne stanice na osnovu definisanih radnih sati.

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
sr_CS: Neispunjeno

note: Name of a UOM
en: Unit
sr_CS: Jedinica

en: Unit of Measure
sr_CS: Jedinica mere

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
sr_CS: Jedinica mere

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
sr_CS: Jedinica mere {0} je uneta više puta u tabelu faktora konverzije

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
sr_CS: Jedinice mere

en: Unknown
sr_CS: Nepoznat

en: Unknown Caller
sr_CS: Nepoznat pozivalac

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
sr_CS: Poništi povezivanje avansne uplate pri otkazivanju narudžbine

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
sr_CS: Poništi povezivanje uplate pri otkazivanju fakture

en: Unlink external integrations
sr_CS: Poništi povezivanje eksterne integracije

note: Label of the unlinked (Check) field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Unlinked
sr_CS: Nije povezano

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
sr_CS: Neplaćeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
sr_CS: Neplaćeno sa popustom

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
sr_CS: Neplanirano održavanje mašina

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Unqualified
sr_CS: Nekvalifikovan

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
sr_CS: Račun nerealizovanih prihoda/rashoda kursnih razlika

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
sr_CS: Račun nerealizovanog dobitka/gubitka

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss account for intra-company transfers
sr_CS: Račun nerealizovanog dobitka/gubitka za međukompanijske transfere

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unrealized Profit/Loss account for intra-company transfers
sr_CS: Račun nerealizovanog dobitka/gubitka za međukompanijske transfere

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment
sr_CS: Poništavanje usklađenosti plaćanja

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment Entries
sr_CS: Poništavanje usklađenosti stavki plaćanja

en: Unreconcile Transaction
sr_CS: Poništavanje usklađenosti transakcija

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
sr_CS: Neusklađeno

note: Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Unreconciled Amount
sr_CS: Neusklađeni iznos

note: Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Unreconciled Entries
sr_CS: Neusklađeni unosi

en: Unreserve
sr_CS: Poništi rezervisanje

en: Unreserve Stock
sr_CS: Poništi rezervisane zalihe

en: Unreserve for Raw Materials
sr_CS: Poništi rezervisanje za sirovine

en: Unreserve for Sub-assembly
sr_CS: Poništi rezervisanje za podsklopove

en: Unreserving Stock...
sr_CS: Poništavanje rezervisanih zaliha...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
sr_CS: Nije rešeno

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
sr_CS: Neplanirano

en: Unsecured Loans
sr_CS: Neobezbeđeni krediti

en: Unset Matched Payment Request
sr_CS: Poništi usklađeni zahtev za naplatu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
sr_CS: Nepotpisano

en: Unsubscribe from this Email Digest
sr_CS: Otkaži pretplatu na ovaj imejl izveštaj

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
sr_CS: Otkazana pretplata

en: Until
sr_CS: Do

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
sr_CS: Neproveren

en: Unverified Webhook Data
sr_CS: Neprovereni Webhook podaci

en: Up
sr_CS: Gore

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
sr_CS: Predstojeći događaji u kalendaru

en: Upcoming Calendar Events
sr_CS: Predstojeći događaji u kalendaru

en: Update
sr_CS: Ažuriraj

en: Update Account Name / Number
sr_CS: Ažuriraj naziv / broj računa

en: Update Account Number / Name
sr_CS: Ažuriraj broj / naziv računa

en: Update Additional Information
sr_CS: Ažuriraj dodatne informacije

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
sr_CS: Ažuriraj referencu za automatsko ponavljanje

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
sr_CS: Ažuriraj trošak sastavnice automatski

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
sr_CS: Ažuriraj trošak sastavnice automatski putem rasporeda, na osnovu najnovije stope vrednovanja / cenovnika / poslednje nabavne cene sirovina

note: Label of the update_billed_amount_in_delivery_note (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Delivery Note
sr_CS: Ažuriraj fakturisani iznos u otpremnici

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Order
sr_CS: Ažuriraj fakturisan iznos u nabavnoj porudžbini

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Receipt
sr_CS: Ažuriraj fakturisani iznos u prijemnici nabavke

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
sr_CS: Ažuriraj fakturisani iznos u prodajnoj porudžbini

en: Update Clearance Date
sr_CS: Ažuriraj datum kliringa

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
sr_CS: Ažuriraj trošak utrošenog materijala u projektu

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
sr_CS: Ažuriraj trošak

en: Update Cost Center Name / Number
sr_CS: Ažuriraj naziv / broj troškovnog centra

en: Update Current Stock
sr_CS: Ažuriraj trenutne zalihe

note: Label of the update_existing_price_list_rate (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Existing Price List Rate
sr_CS: Ažuriraj postojeću cenu iz cenovnika

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
sr_CS: Ažuriraj postojeće zapise

en: Update Items
sr_CS: Ažuriraj stavke

note: Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Sales
en: Update Outstanding for Self
sr_CS: Ažuriraj neizmirene obaveze za sebe

note: Label of the update_price_list_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Price List Based On
sr_CS: Ažuriraj cenovnik na osnovu

en: Update Print Format
sr_CS: Ažuriraj format štampe

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
sr_CS: Ažuriraj cenu i dostupnost

en: Update Rate as per Last Purchase
sr_CS: Ažuriraj cenu prema poslednjoj kupovini

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
sr_CS: Ažuriraj zalihe

en: Update Total Purchase Cost
sr_CS: Ažuriraj ukupan nabavni trošak

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
sr_CS: Ažuriraj vrstu

note: Label of the project_update_frequency (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Update frequency of Project
sr_CS: Ažuriraj učestalost projekta

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
sr_CS: Ažuriraj najnoviju cenu u svim sastavnicama

en: Update stock must be enabled for the purchase invoice {0}
sr_CS: Morate omogućiti ažuriranje zaliha za ulaznu fakturu {0}

note: Description of the 'Update timestamp on new communication' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Update the modified timestamp on new communications received in Lead & Opportunity.
sr_CS: Ažuriraj modifikovani vremenski žig za nove komunikacije primljene kod potencijalnih klijenata i prilika.

note: Label of the update_timestamp_on_new_communication (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Update timestamp on new communication
sr_CS: Ažuriraj vremenski žig za nove komunikacije

en: Updated successfully
sr_CS: Ažuriranje uspešno

note: Description of the 'Actual Start Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual End Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual Operation Time' (Float) field in DocType 'Work
en: Updated via 'Time Log' (In Minutes)
sr_CS: Ažurirano putem 'Zapis vremena' (u minutima)

en: Updating Variants...
sr_CS: Ažuriranje varijanti...

en: Updating Work Order status
sr_CS: Ažuriranje statusa radnog naloga

en: Updating {0} of {1}, {2}
sr_CS: Ažuriranje {0} od {1}, {2}

en: Upload Bank Statement
sr_CS: Uvezi bankarski izvod

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
sr_CS: Otpremni XML fakturu

note: Description of the 'Auto Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Upon submission of the Sales Order, Work Order, or Production Plan, the system will automatically reserve the stock.
sr_CS: Po podnošenju prodajne porudžbine, radnog naloga, ili plana proizvodnje, sistem će automatski rezervisati zalihe.

en: Upper Income
sr_CS: Viši prihod

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
sr_CS: Hitno

en: Use 'Repost in background' button to trigger background job. Job can only be triggered when document is in Queued or Failed status.
sr_CS: Koristi dugme 'Ponovno obrada kao pozadinski proces' za pokretanje pozadinskog zadatka. Zadatak se može pokrenuti samo kada je dokument u statusu na čekanju ili neuspeo.

note: Label of the use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Batch'
en: Use Batch-wise Valuation
sr_CS: Koristi vrednovanje po šaržama

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Use Company Default Round Off Cost Center
sr_CS: Koristi podrazumevani troškovni centar kompanije za zaokruživanje

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Use Company default Cost Center for Round off
sr_CS: Koristi podrazumevani troškovni centar kompanije za zaokruživanje

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
sr_CS: Koristi Google Maps Direction API za izračunavanje procenjenog vremena dolaska

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
sr_CS: Koristi Google Maps Direction API za optimizaciju rute

note: Label of the use_http (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Use HTTP Protocol
sr_CS: Koristi HTTP protokol

note: Label of the item_based_reposting (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Use Item based reposting
sr_CS: Koristi ponovnu obradu na osnovu stavki

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
sr_CS: Koristi višeslojnu sastavnicu

note: Label of the use_new_budget_controller (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Use New Budget Controller
sr_CS: Koristi novi kontroler budžeta

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Use Serial / Batch Fields
sr_CS: Koristi polja za seriju / šaržu

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in Do
en: Use Serial No / Batch Fields
sr_CS: Korisit polja za brojeve serije / šarže

note: Label of the use_server_side_reactivity (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Use Server Side Reactivity
sr_CS: Koristi reaktivnost na serverskoj strani

note: Label of the use_transaction_date_exchange_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Buying Settings'
en: Use Transaction Date Exchange Rate
sr_CS: Koristi devizni kurs na datum transakcije

en: Use a name that is different from previous project name
sr_CS: Korisi naziv koji se razlikuje od prethodnog naziva projekta

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
sr_CS: Koristi za korpu za kupovinu

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
sr_CS: Iskorišćen

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
sr_CS: Iskorišćeno za plan proizvodnje

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
sr_CS: Korisnik

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the erpnext_user (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: User Details
sr_CS: Detalji korisnika

en: User Forum
sr_CS: Korisnički forum

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
sr_CS: Korisnički ID

en: User ID not set for Employee {0}
sr_CS: Korisnički ID nije postavljen za zaposleno lice {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
sr_CS: Napomena korisnika

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
sr_CS: Vreme rešavanja za korisnika

en: User has not applied rule on the invoice {0}
sr_CS: Korisnik nije primenio pravilo na fakturi {0}

en: User {0} does not exist
sr_CS: Korisnik {0} ne postoji

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
sr_CS: Korisnik {0} nema podrazumevani profil maloprodaje. Proverite podrazumevano u redu {1} za ovog korisnika.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
sr_CS: Korisnik {0} je već dodeljen zaposlenom licu {1}

en: User {0} is disabled
sr_CS: Korisnik {0} je onemogućen

en: User {0}: Removed Employee Self Service role as there is no mapped employee.
sr_CS: Korisnik {0}: uklonjena uloga samostalne usluge zaposlenog lica jer nema dodeljenog zaposlenog lica.

en: User {0}: Removed Employee role as there is no mapped employee.
sr_CS: Korisnik {0}: uklonjenja uloga zaposlenog lica jer nema uloge dodeljenog zaposlenog lica.

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
sr_CS: Korisnik {} je onemogućen. Molimo Vas da izaberete validnog korisnika/blagajnika

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
sr_CS: Korisnici

note: Description of the 'Track Semi Finished Goods' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Users can consume raw materials and add semi-finished goods or final finished goods against the operation using job cards.
sr_CS: Korisnici mogu trošiti sirovine i dodavati poluproizvode ili gotove proizvode u operaciju koristeći radne kartice.

note: Description of the 'Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Users can enable the checkbox If they want to adjust the incoming rate (set using purchase receipt) based on the purchase invoice rate.
sr_CS: Korisnici mogu omogućiti izbor ukoliko žele da prilagode ulaznu cenu (postavljenu putem prijemnice nabavke) na osnovu cene iz ulazne fakture.

note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
sr_CS: Korisnici sa ovom ulogom mogu naplatiti iznos veći od odobrenog procenta

note: Description of the 'Role Allowed to Over Deliver/Receive' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Users with this role are allowed to over deliver/receive against orders above the allowance percentage
sr_CS: Korisnici sa ovom ulogom mogu isporučiti/primiti veću količinu od odobrenog procenta u odnosu na porudžbinu

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
sr_CS: Korisnici sa ovom ulogom mogu postaviti zaključane račune i kreirati/izmeniti računovodstvene unose za zaključane račune

en: Using negative stock disables FIFO/Moving average valuation when inventory is negative.
sr_CS: Korišćenje negativnog stanja zaliha onemogućava FIFO/Prosečnu vrednost kada je inventar negativan.

en: Utility Expenses
sr_CS: Troškovi komunalnih usluga

note: Label of the vat_accounts (Table) field in DocType 'South Africa VAT Settings'
en: VAT Accounts
sr_CS: PDV računi

en: VAT Amount (AED)
sr_CS: PDV iznos (UAE)

note: Name of a report
en: VAT Audit Report
sr_CS: Izveštaj o reviziji PDV-a

en: VAT on Expenses and All Other Inputs
sr_CS: PDV na troškove i sve ostale ulazne stavke

en: VAT on Sales and All Other Outputs
sr_CS: PDV na prodaju i sve ostale izlazne stavke

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
sr_CS: Važi od

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
sr_CS: Datum početka važenja nije u fiskalnoj godini {0}

en: Valid From must be after {0} as last GL Entry against the cost center {1} posted on this date
sr_CS: Datum početka važenja mora biti nakon {0}, jer je poslednji unos u glavnu knjigu za troškovni centar {1} evidentiran na ovaj datum

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
sr_CS: Važi do

note: Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Lower Deduction Certificate' Label of the valid_upto (Dat
en: Valid Up To
sr_CS: Važi do

en: Valid Up To date cannot be before Valid From date
sr_CS: Datum završetka važenja ne može biti pre početka datuma početka važenja

en: Valid Up To date not in Fiscal Year {0}
sr_CS: Datum završetka važenja nije u fiskalnoj godini {0}

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
sr_CS: Važi za države

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
sr_CS: Polja za datum početka važenja i datum završetka važenja su obavezna

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
sr_CS: Datum završetka važenja ne može biti pre datuma transakcije

en: Valid till date cannot be before transaction date
sr_CS: Datum završetka važenja ne može biti pre datuma transakcije

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
sr_CS: Proverite primenjeno pravilo

note: Label of the validate_components_quantities_per_bom (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Validate Components and Quantities Per BOM
sr_CS: Proverite komponente i količine komponenti po sastavnici

note: Label of the validate_negative_stock (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Validate Negative Stock
sr_CS: Proverite negativno stanje zaliha

note: Label of the validate_pricing_rule_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Validate Pricing Rule
sr_CS: Proverite pravilo cenovnika

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
sr_CS: Proverite prodajnu cenu stavke u odnosu na nabavnu cenu ili stopu vrednovanja

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
sr_CS: Proverite stanje zaliha prilikom čuvanja

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
sr_CS: Punovažnost

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
sr_CS: Detalji punovažnosti

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
sr_CS: Punovažnost i upotreba

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
sr_CS: Punovažnost u danima

en: Validity period of this quotation has ended.
sr_CS: Period punovažnosti ove ponude je istekao.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
sr_CS: Vrednovanje

en: Valuation (I - K)
sr_CS: Vrednovanje (I - K)

en: Valuation Field Type
sr_CS: Vrsta polja vrednovanja

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
sr_CS: Metod vrednovanja

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
sr_CS: Stopa vrednovanja

en: Valuation Rate (In / Out)
sr_CS: Stopa vrednovaja (ulaz/izlaz)

en: Valuation Rate Missing
sr_CS: Nedostaje stopa vrednovanja

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
sr_CS: Stopa vrednovanja za stavku {0} je neophodna za računovodstvene unose za {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
sr_CS: Stopa vrednovanja je obavezna ukoliko je unet početni inventar

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
sr_CS: Stopa vrednovanja je obavezna za stavku {0} u redu {1}

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
sr_CS: Vrednovanje i ukupno

en: Valuation rate for customer provided items has been set to zero.
sr_CS: Stopa vrednovanja za stavke obezbeđene od strane kupca je postavljena na nulu.

note: Description of the 'Sales Incoming Rate' (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Valuation rate for the item as per Sales Invoice (Only for Internal Transfers)
sr_CS: Stopa vrednovanja za stavku prema izlaznoj fakturi (samo za unutrašnje transfere)

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
sr_CS: Naknade sa vrstom vrednovanja ne mogu biti označene kao uključene u cenu

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
sr_CS: Naknade sa vrstom vredovanja ne mogu biti označene kao uključene u cenu

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
sr_CS: Vrednost

en: Value (G - D)
sr_CS: Vrednost (G - D)

en: Value ({0})
sr_CS: Vrednost ({0})

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Value After Depreciation
sr_CS: Vrednost nakon amortizacije

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Value Based Inspection
sr_CS: Inspekcija zasnovana na vrednosti

en: Value Change
sr_CS: Promena vrednosti

note: Label of the value_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Value Details
sr_CS: Detalji vrednosti

en: Value Or Qty
sr_CS: Vrednost ili količina

en: Value Proposition
sr_CS: Predlog vrednosti

en: Value as on
sr_CS: Vrednost na dan

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
sr_CS: Vrednost za atribut {0} mora biti u opsegu od {1} do {2} u koracima od {3} za stavku {4}

note: Label of the value_of_goods (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Value of Goods
sr_CS: Vrednost robe

en: Value of New Capitalized Asset
sr_CS: Vrednost nove kapitalizovane imovine

en: Value of New Purchase
sr_CS: Vrednost nove nabavke

en: Value of Scrapped Asset
sr_CS: Vrednost otpisane imovine

en: Value of Sold Asset
sr_CS: Vrednost prodate imovine

en: Value of goods cannot be 0
sr_CS: Vrednost robe ne može biti 0

en: Value or Qty
sr_CS: Vrednost ili kolčina

en: Values Changed
sr_CS: Promenjene vrednosti

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
sr_CS: Naziv promenljive

note: Label of the variables (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Variables
sr_CS: Promenljive

en: Variance
sr_CS: Odstupanje

en: Variance ({})
sr_CS: Odstupanje ({})

en: Variant
sr_CS: Varijanta

en: Variant Attribute Error
sr_CS: Greška atributa varijante

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
sr_CS: Atributi varijante

en: Variant BOM
sr_CS: Varijanta sastavnice

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
sr_CS: Varijanta zasnovana na

en: Variant Based On cannot be changed
sr_CS: Varijanta zasnovana na se ne može promeniti

en: Variant Details Report
sr_CS: Izveštaj o detaljima varijante

note: Name of a DocType
en: Variant Field
sr_CS: Polje varijante

en: Variant Item
sr_CS: Stavka varijante

en: Variant Items
sr_CS: Stavke varijante

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
sr_CS: Varijanta od

en: Variant creation has been queued.
sr_CS: Kreiranje varijante je stavljeno u red čekanja.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
sr_CS: Varijante

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
sr_CS: Vozilo

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
sr_CS: Datum vozila

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
sr_CS: Broj vozila

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
sr_CS: Broj vozila

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
sr_CS: Vrednost vozila

en: Vendor Name
sr_CS: Naziv dobavljača

en: Venture Capital
sr_CS: Investicioni kapital

en: Verification failed please check the link
sr_CS: Verifikacija nije uspela, proverite link

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
sr_CS: Verifikovano od strane

en: Verify Email
sr_CS: Verifikuj imejl

note: Label of the version (Data) field in DocType 'Code List'
en: Version
sr_CS: Verzija

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
sr_CS: Putem portala za korisnike

note: Label of the via_landed_cost_voucher (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Via Landed Cost Voucher
sr_CS: Putem dokumenata za troškove nabavke

en: Vice President
sr_CS: Potpredsednik

note: Name of a DocType
en: Video Settings
sr_CS: Video podešavanje

en: View
sr_CS: Prikaz

en: View BOM Update Log
sr_CS: Prikaz evidencije ažuriranja sastavnice

en: View Chart of Accounts
sr_CS: Prikaz kontnog okvira

en: View Exchange Gain/Loss Journals
sr_CS: Prikaz dnevnika prihoda/rashoda kursnih razlika

en: View General Ledger
sr_CS: Prikaz glavne knjige

en: View Leads
sr_CS: Prikaz potencijalnih klijenata

en: View Ledger
sr_CS: Prikaz dnevnika

en: View Ledgers
sr_CS: Prikaz dnevnika

en: View Now
sr_CS: Prikaži sada

en: View Type
sr_CS: Vrsta prikaza

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
sr_CS: Prikaži priloge

en: View call log
sr_CS: Prikaži evidenciju poziva

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
sr_CS: Prikazi

en: Visit the forums
sr_CS: Posetite forume

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
sr_CS: Posećeno

note: Group in Maintenance Schedule's connections
en: Visits
sr_CS: Posete

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
sr_CS: Glas

note: Name of a DocType
en: Voice Call Settings
sr_CS: Postavke glasovnih poziva

note: Name of a UOM
en: Volt-Ampere
sr_CS: Volt-Amper

en: Voucher
sr_CS: Dokument

en: Voucher #
sr_CS: Dokument #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
sr_CS: Broj detalja dokumenta

note: Label of the voucher_detail_reference (Data) field in DocType 'Work Order Item'
en: Voucher Detail Reference
sr_CS: Referenca detalja dokumenta

note: Label of the voucher_name (Data) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Name
sr_CS: Naziv dokumenta

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
sr_CS: Dokument broj

en: Voucher No is mandatory
sr_CS: Broj dokumenta je obavezan

note: Label of the voucher_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher Qty
sr_CS: Količina u dokumentu

note: Label of the voucher_subtype (Small Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Subtype
sr_CS: Podvrsta dokumenta

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
sr_CS: Vrsta dokumenta

en: Voucher {0} is over-allocated by {1}
sr_CS: Za dokument {0} je prekoračena raspodela za {1}

note: Name of a report
en: Voucher-wise Balance
sr_CS: Detaljno stanje po dokumentima

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Vouchers
sr_CS: Dokumenta

en: WARNING: Exotel app has been separated from ERPNext, please install the app to continue using Exotel integration.
sr_CS: UPOZORENJE: Exotel aplikacija je odvojena od ERPNext-a. Molimo Vas da instalirate aplikaciju da biste nastavili sa korišćenjem Exotel integracije.

note: Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Order Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Material Request Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: WIP Composite Asset
sr_CS: Kompozitna imovina nedovršene proizvodnje

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: WIP WH
sr_CS: Skladište nedovršene proizvodnje

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
sr_CS: Skladište nedovršene proizvodnje

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
sr_CS: Zarada

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
sr_CS: Zarada po satu

en: Waiting for payment...
sr_CS: Čeka se na uplatu...

en: Walk In
sr_CS: Lice koje je došlo bez prethodnog zakazivanja

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
sr_CS: Skladište

en: Warehouse Capacity Summary
sr_CS: Rezime kapaciteta skladišta

en: Warehouse Capacity for Item '{0}' must be greater than the existing stock level of {1} {2}.
sr_CS: Kapacitet skladišta za stavku '{0}' mora biti veći od trenutnog nivoa zaliha od {1} {2}.

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
sr_CS: Kontakt podaci skladišta

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
sr_CS: Detalj skladišta

note: Label of the warehouse_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Warehouse Details
sr_CS: Detalji skladišta

en: Warehouse Disabled?
sr_CS: Da li je skladište onemogućeno?

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
sr_CS: Naziv skladišta

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Warehouse Settings
sr_CS: Podešavanja skladišta

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
sr_CS: Vrsta skladišta

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Warehouse Wise Stock Balance
sr_CS: Saldo zaliha po skladištima

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
sr_CS: Skladište i referenca

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
sr_CS: Skladište ne može biti obrisano jer postoje unosi u knjigu zaliha za ovo skladište.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
sr_CS: Skladište ne može biti promenjeno za broj serije.

en: Warehouse is mandatory
sr_CS: Skladište je obavezno

en: Warehouse not found against the account {0}
sr_CS: Skladište nije pronađeno za račun {0}

en: Warehouse required for stock Item {0}
sr_CS: Skladište je obavezno za stavku zaliha {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
sr_CS: Skladište i vrednost salda stavki po skladištima

note: Label of a chart in the Stock Workspace
en: Warehouse wise Stock Value
sr_CS: Vrednost zaliha po skladištima

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
sr_CS: Skladište {0} ne može biti obrisano jer postoji količina za stavku {1}

en: Warehouse {0} does not belong to Company {1}.
sr_CS: Skladište {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
sr_CS: Skladište {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Warehouse {0} is not allowed for Sales Order {1}, it should be {2}
sr_CS: Skladište {0} nije dozvoljeno za prodajnu porudžbinu {1}, trebalo bi da bude {2}

en: Warehouse {0} is not linked to any account, please mention the account in the warehouse record or set default inventory account in company {1}.
sr_CS: Skladište {0} nije povezano ni sa jednim računom, molimo Vas da navedete račun u evidenciji skladišta ili postavite podrazumevani račun inventara u kompaniji {1}

en: Warehouse's Stock Value has already been booked in the following accounts:
sr_CS: Vrednost zaliha skladišta je već evidentirana u sledećim računima:

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
sr_CS: Skladište: {0} ne pripada {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
sr_CS: Skladišta

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
sr_CS: Skladišta sa zavisnim čvorovima ne mogu biti konvertovana u glavnu knjigu

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
sr_CS: Skladišta sa postojećim transakcijama ne mogu biti konvertovana u grupu.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
sr_CS: Skladišta sa postojećim transakcijama ne mogu biti konvertovana u glavnu knjigu.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Warn
sr_CS: Upozori

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
sr_CS: Upozorene na nabavne porudžbine

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
sr_CS: Upozorenje na nabavne porudžbine

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
sr_CS: Upozori na zahteve za ponudu

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
sr_CS: Upozorenje za nove nabavne porudžbine

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
sr_CS: Upozorenje na nove zahteve za ponudu

en: Warning
sr_CS: Upozorenje

en: Warning - Row {0}: Billing Hours are more than Actual Hours
sr_CS: Upozorenje - Red {0}: Fakturisani sati su veći od stvarnih sati

en: Warning on Negative Stock
sr_CS: Upozorenje na negativno stanje zaliha

en: Warning!
sr_CS: Upozorenje!

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
sr_CS: Upozorenje: Još jedan {0} # {1} postoji u odnosu na unos zaliha {2}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
sr_CS: Upozorenje: Zatraženi materijal je manji od minimalne količine za porudžbinu

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
sr_CS: Upozorenje: Prodajna porudžbina {0} već postoji za nabavnu porudžbinu {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
sr_CS: Garancija

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
sr_CS: Detalji garancije / godišnjeg ugovora o održavanju

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
sr_CS: Status garancije / godišnjeg ugovora o održavanju

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
sr_CS: Reklamacija po osnovu garancije

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
sr_CS: Datum isteka garancije

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
sr_CS: Period garancije (dani)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
sr_CS: Period garancije (u danima)

en: Watch Video
sr_CS: Pogledajte video

note: Name of a UOM
en: Watt
sr_CS: Vat

note: Name of a UOM
en: Watt-Hour
sr_CS: Vat-Čas

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Gigametres
sr_CS: Talasna dužina u gigametrima

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Kilometres
sr_CS: Talasna dužina u kilometrima

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Megametres
sr_CS: Talasna dužina u megametrima

en: We're here to help!
sr_CS: Tu smo da pomognemo!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
sr_CS: Veb-sajt

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
sr_CS: Atributi veb-sajta

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
sr_CS: Opis veb-sajta

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
sr_CS: Polje za filter veb-sajta

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
sr_CS: Slika veb-sajta

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
sr_CS: Grupa stavki veb-sajta

note: Name of a role
en: Website Manager
sr_CS: Menadžer za veb-sajt

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
sr_CS: Skripta veb-sajta

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
sr_CS: Podešavanje veb-sajta

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
sr_CS: Specifikacije veb-sajta

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
sr_CS: Tema veb-sajta

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
sr_CS: Sreda

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
sr_CS: Nedeljno

en: Week {0} {1}
sr_CS: Nedelja {0} {1}

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
sr_CS: Dan u nedelji

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
sr_CS: Nedeljno

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
sr_CS: Nedeljni odmor

note: Label of the weekly_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Weekly Time to send
sr_CS: Nedeljno vreme za slanje

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
sr_CS: Težina

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
sr_CS: Težina (kg)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
sr_CS: Težina po jedinici

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
sr_CS: Jedinica mere za težinu

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
sr_CS: Funkcija ponderisanja

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
sr_CS: Dobrodošlica putem imejla poslata

en: Welcome to {0}
sr_CS: Dobro došli u {0}

en: What do you need help with?
sr_CS: U vezi sa čim Vam je potrebna pomoć?

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
sr_CS: Točkovi

note: Description of the 'Sub Assembly Warehouse' (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: When a parent warehouse is chosen, the system conducts Project Qty checks against the associated child warehouses
sr_CS: Kada je izabrano matično skladište, sistem vrši proveru količine projekata u povezanim zavisnim skladištima

en: When creating an Item, entering a value for this field will automatically create an Item Price at the backend.
sr_CS: Kada kreirate stavku, unos vrednosti za ovo polje automatski će kreirati cenu stavke kao pozadinski zadatak.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
sr_CS: Prilikom kreiranja računa za zavisnu kompaniju {0}, pronađen je matični račun {1} kao račun glavne knjige.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
sr_CS: Prilikom kreiranja računa za zavisnu kompaniju {0}, matični račun {1} nije pronađen. Molimo Vas da kreirate matični račun u odgovarajućem kontnom okviru

note: Description of the 'Use Transaction Date Exchange Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: While making Purchase Invoice from Purchase Order, use Exchange Rate on Invoice's transaction date rather than inheriting it from Purchase Order. Only applies for Purchase Invoice.
sr_CS: Prilikom kreiranja ulazne fakture iz nabavne porudžbine, koristi devizni kurs na datum transakcije fakture, umesto da se nasleđuje iz nabavne porudžbine. Ovo se primenjuje samo za ulaznu fakturu.

en: White
sr_CS: Bela

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
sr_CS: Udovac/udovica

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
sr_CS: Širina (cm)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
sr_CS: Širina polja koja sadrži reči

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
sr_CS: Takođe će se primeniti na varijante

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
sr_CS: Takođe će se primeniti na varijante osim ukoliko ne postoji izuzetak

en: Wire Transfer
sr_CS: Bankarski prenos

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
sr_CS: Sa operacijama

en: With Period Closing Entry For Opening Balances
sr_CS: Sa unosom periodičnog zatvaranja za početno stanje

note: Label of the withdrawal (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Withdrawal
sr_CS: Podizanje

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
sr_CS: Urađeni radovi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
sr_CS: Nedovršena proizvodnja

en: Work In Progress Warehouse
sr_CS: Skladište nedovršene proizvodnje

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
sr_CS: Radni nalog

en: Work Order / Subcontract PO
sr_CS: Radni nalog / Nabavna porudžbina podugovaranja

en: Work Order Analysis
sr_CS: Analiza radnog naloga

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Consumed Materials
sr_CS: Utrošeni materijali radnog naloga

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
sr_CS: Stavka radnog naloga

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
sr_CS: Operacija u radnom nalogu

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
sr_CS: Količina u radnom nalogu

en: Work Order Qty Analysis
sr_CS: Analiza količine u radnom nalogu

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
sr_CS: Izveštaj o stanju zaliha za radni nalog

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
sr_CS: Rezime radnog naloga

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
sr_CS: Radni nalog ne može biti kreiran iz sledećeg razloga: <br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
sr_CS: Radni nalog se ne može kreirati iz stavke šablona

en: Work Order has been {0}
sr_CS: Radni nalog je {0}

en: Work Order not created
sr_CS: Radni nalog nije kreiran

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
sr_CS: Radni nalog: {0} radna kartica nije pronađena za operaciju {1}

en: Work Orders
sr_CS: Radni nalozi

en: Work Orders Created: {0}
sr_CS: Kreirani radni nalozi: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
sr_CS: Radni nalozi u toku

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
sr_CS: Nedovršena proizvodnja

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
sr_CS: Skladište za radove u toku

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
sr_CS: Skladište za radove u toku je obavezno pre nego što podnesete

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
sr_CS: Radni dan

en: Workday {0} has been repeated.
sr_CS: Radni dan {0} je ponovljen.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
sr_CS: Radni tok

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
sr_CS: Radnja radnog toka

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
sr_CS: Status radnog toka

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
sr_CS: U radu

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
sr_CS: Radni sati

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
sr_CS: Radna stanica

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
sr_CS: Radna stanica / Mašina

note: Label of the workstation_dashboard (HTML) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Dashboard
sr_CS: Kontrolna tabla radne stanice

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
sr_CS: Naziv radne stanice

note: Label of the workstation_status_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Status
sr_CS: Status radne stanice

note: Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Workstation' Name of a DocType La
en: Workstation Type
sr_CS: Vrsta radne stanice

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
sr_CS: Radno vreme radne stanice

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
sr_CS: Radna stanica je zatvorena tokom sledećih datuma prema listi praznika: {0}

note: Label of the workstations_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Workstations
sr_CS: Radne stanice

en: Wrapping up
sr_CS: Završavanje

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
sr_CS: Otpis

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
sr_CS: Račun za otpis

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
sr_CS: Iznos za otpis

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
sr_CS: Iznos za otpis (valuta kompanije)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
sr_CS: Otpis je na osnovu

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
sr_CS: Troškovni centar za otpis

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
sr_CS: Iznos razlike za otpis

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
sr_CS: Unos za otpis

note: Label of the write_off_limit (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Write Off Limit
sr_CS: Limit za otpis

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
sr_CS: Neizmireni iznos za otpis

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
sr_CS: Otpis

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
sr_CS: Amortizovana vrednost

en: Wrong Company
sr_CS: Pogrešna kompanija

en: Wrong Password
sr_CS: Pogrešna lozinka

en: Wrong Template
sr_CS: Pogrešan šablon

en: XML Files Processed
sr_CS: Obrađeni XML fajlovi

note: Name of a UOM
en: Yard
sr_CS: Jarda

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
sr_CS: Godina

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
sr_CS: Datum završetka godine

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
sr_CS: Naziv fiskalne godine

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
sr_CS: Datum početka godine

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
sr_CS: Godina završetka

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
sr_CS: Datum početka ili datum završetka godine se preklapa sa {0}. Da biste to izbegli, postavite kompaniju

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
sr_CS: Godišnje

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Yellow
sr_CS: Žuta

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
sr_CS: Da

en: You are importing data for the code list:
sr_CS: Uvozite podatke za listu šifara:

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
sr_CS: Niste ovlašćeni da ažurirate prema uslovima postavljenim u radnom toku {}.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
sr_CS: Niste ovlašćeni da dodajete ili ažurirate unose pre {0}

en: You are not authorized to make/edit Stock Transactions for Item {0} under warehouse {1} before this time.
sr_CS: Niste ovlašćeni da obavljate/menjate transakcije zaliha za stavku {0} u skladištu {1} pre ovog vremena.

en: You are not authorized to set Frozen value
sr_CS: Niste ovlašćeni da postavite zaključanu vrednost

en: You are picking more than required quantity for the item {0}. Check if there is any other pick list created for the sales order {1}.
sr_CS: Uzimate više nego što je potrebno za stavku {0}. Proverite da li je kreirana još neka lista za odabir za prodajnu porudžbinu {1}.

en: You can add the original invoice {} manually to proceed.
sr_CS: Možete ručno dodati originalnu fakturu {} da biste nastavili.

en: You can also copy-paste this link in your browser
sr_CS: Takođe možete kopirati i zalepiti ovaj link u Vašem internet pretraživaču

en: You can also set default CWIP account in Company {}
sr_CS: Takođe možete postaviti podrazumevani račun za građevinske radove u toku u kompaniji {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
sr_CS: Možete promeniti matični račun u račun bilansa stanja ili izabrati drugi račun.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
sr_CS: Ne možete uneti trenutni dokument u kolonu 'Protiv nalog knjiženja'

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
sr_CS: Mоžete imati samo planove sa istim ciklusom naplate u pretplati

en: You can only redeem max {0} points in this order.
sr_CS: Možete iskoristiti maksimalno {0} poena u ovoj naruždbini.

en: You can only select one mode of payment as default
sr_CS: Možete izabrati samo jedan način plaćanja kao podrazumevani

en: You can redeem upto {0}.
sr_CS: Možete iskoristiti do {0}.

en: You can set it as a machine name or operation type. For example, stiching machine 12
sr_CS: Možete to postaviti kao naziv mašine ili vrstu operacije. Na primer, mašina za šivenje 12

en: You can't make any changes to Job Card since Work Order is closed.
sr_CS: Ne možete izvršiti nikakve izmene na radnoj kartici jer je radni nalog zatvoren.

en: You can't process the serial number {0} as it has already been used in the SABB {1}. {2} if you want to inward same serial number multiple times then enabled 'Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again' in the {3}
sr_CS: Ne možete obraditi broj serije {0} jer je već korišćen u SABB {1}. {2} ukoliko želite da ponovo koristite isti serijski broj više puta, omogućite opciju 'Dozvoli da postojeći broj serije bude ponovo proizveden/primljen' u {3}

en: You can't redeem Loyalty Points having more value than the Total Amount.
sr_CS: Ne možete iskoristiti poene lojalnosti u vrednosti većoj od ukupnog iznosa.

en: You cannot change the rate if BOM is mentioned against any Item.
sr_CS: Ne možete promeniti cenu ukoliko je sastavnica navedena za bilo koju stavku.

en: You cannot create a {0} within the closed Accounting Period {1}
sr_CS: Ne možete kreirati {0} unutar zatvorenog računovodstvenog perioda {1}

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
sr_CS: Ne možete kreirati ili otkazati nikakve računovodstvene unose u zatvorenom računovodstvenom periodu {0}

en: You cannot create/amend any accounting entries till this date.
sr_CS: Ne možete kreirati/izmeniti računovodstvene unose do ovog datuma.

en: You cannot credit and debit same account at the same time
sr_CS: Ne možete istovremeno knjižiti dugovnu i potražnu stranu na istom računu

en: You cannot delete Project Type 'External'
sr_CS: Ne možete obrisati vrstu projekta 'Eksterni'

en: You cannot edit root node.
sr_CS: Ne možete uređivati korenski čvor.

en: You cannot redeem more than {0}.
sr_CS: Ne možete iskoristiti više od {0}.

en: You cannot repost item valuation before {}
sr_CS: Ne možete ponovo postaviti vrednovanje stavke pre {}

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
sr_CS: Ne možete ponovo pokrenuti pretplatu koja nije otkazana.

en: You cannot submit empty order.
sr_CS: Ne možete poslati praznu narudžbinu.

en: You cannot submit the order without payment.
sr_CS: Ne možete poslati narudžbinu bez plaćanja.

en: You cannot {0} this document because another Period Closing Entry {1} exists after {2}
sr_CS: Ne možete {0} ovaj dokument jer postoji drugi unos za periodično zatvaranje {1} posle {2}

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
sr_CS: Nemate dozvolu da {} stavke u {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
sr_CS: Nemate dovoljno poena lojalnosti da biste ih iskoristili

en: You don't have enough points to redeem.
sr_CS: Nemate dovoljno poena da biste ih iskoristili.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
sr_CS: Imali ste {} grešaka prilikom kreiranja početnih faktura. Pogledajte {} za više detalja

en: You have already selected items from {0} {1}
sr_CS: Već ste izabrali stavke iz {0} {1}

en: You have been invited to collaborate on the project {0}.
sr_CS: Pozvani ste da sarađujete na projektu: {0}.

en: You have entered a duplicate Delivery Note on Row
sr_CS: Uneli ste duplu otpremnicu u redu

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
sr_CS: Morate omogućiti automatsko ponovno naručivanje u podešavanjima zaliha da biste održali nivoe ponovnog naručivanja.

en: You have unsaved changes. Do you want to save the invoice?
sr_CS: Imate nesačuvane promene. Da li želite da sačuvate fakturu?

en: You haven't created a {0} yet
sr_CS: Još uvek niste kerirali {0}

en: You must select a customer before adding an item.
sr_CS: Morate da izaberete kupca pre nego što dodate stavku.

en: You need to cancel POS Closing Entry {} to be able to cancel this document.
sr_CS: Morate otkazati unos zatvaranja maloprodaje {} da biste mogli da otkažete ovaj dokument.

en: You selected the account group {1} as {2} Account in row {0}. Please select a single account.
sr_CS: Izabrali ste grupu računa {1} kao {2} račun u redu {0}. Molimo Vas da izaberete jedan račun.

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
sr_CS: YouTube Interakcije

en: Your Name (required)
sr_CS: Vaše ime (obavezno)

en: Your email address...
sr_CS: Vaša imejl adresa...

en: Your email has been verified and your appointment has been scheduled
sr_CS: Vaša imejl adresa je verifikovana i Vaš sastanak je zakazan

en: Your order is out for delivery!
sr_CS: Vaša narudžbina je na isporuci!

en: Your tickets
sr_CS: Vaši tiketi

note: Label of the youtube_video_id (Data) field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
sr_CS: YouTube ID

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
sr_CS: YouTube statistika

en: ZIP Code
sr_CS: Poštanski broj

note: Label of the zero_balance (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Zero Balance
sr_CS: Nulto stanje

en: Zero Rated
sr_CS: Nulta stopa

en: Zero quantity
sr_CS: Nulta količina

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
sr_CS: ZIP fajl

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
sr_CS: [Important] [ERPNext] Greške automatskog ponovnog naručivanja

en: `Allow Negative rates for Items`
sr_CS: `Dozvoli negativne cene za artikle`

en: after
sr_CS: posle

en: and
sr_CS: i

en: as Code
sr_CS: kao šifra

en: as Description
sr_CS: kao opis

en: as Title
sr_CS: kao naslov

en: as a percentage of finished item quantity
sr_CS: kao procenat količine finalne stavke

en: at
sr_CS: na

en: based_on
sr_CS: zasnovano_na

en: by {}
sr_CS: od {}

en: cannot be greater than 100
sr_CS: ne može biti veće od 100

en: dated {0}
sr_CS: datirano {0}

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: description
sr_CS: opis

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
sr_CS: razvoj

en: discount applied
sr_CS: primenjen popust

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
sr_CS: na primer "Letnja akcija 2019 Popust 20%"

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
sr_CS: primer: isporuka sledećeg dana

en: fieldname
sr_CS: naziv polja

en: hidden
sr_CS: sakriveno

en: hours
sr_CS: časovi

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
sr_CS: slika

en: is already
sr_CS: je već

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
sr_CS: leva pozicija

en: must be between 0 and 100
sr_CS: mora biti između 0 i 100

en: on
sr_CS: na

en: or
sr_CS: ili

en: or its descendants
sr_CS: ili njegovi podređeni

en: out of 5
sr_CS: od 5

en: paid to
sr_CS: plaćeno prema

en: payments app is not installed. Please install it from {0} or {1}
sr_CS: aplikacija za plaćanje nije instalirana. Instalirajte je sa {0} ili {1}

en: payments app is not installed. Please install it from {} or {}
sr_CS: aplikacija za plaćanje nije instalirana. Instalirajte je sa {0} ili {1}

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
sr_CS: po času

en: performing either one below:
sr_CS: obavljajući bilo koju od dole navedenih:

note: Description of the 'Product Bundle Item' (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: product bundle item row's name in sales order. Also indicates that picked item is to be used for a product bundle
sr_CS: naziv stavke paketa proizvoda u prodajnoj porudžbini. Takođe označava da će izabrana stavka biti korišćena za paket proizvoda

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
sr_CS: proizvodnja

en: ratings
sr_CS: ocene

en: received from
sr_CS: primljeno od

en: returned
sr_CS: vraćeno

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Location' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Task' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Department' Label of the rgt (Int) field in DocTyp
en: rgt
sr_CS: desna pozicija

en: sold
sr_CS: prodato

en: subscription is already cancelled.
sr_CS: pretplata je već otkazana.

note: Label of the temporary_name (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: temporary name
sr_CS: privremeni naziv

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
sr_CS: naslov

en: to
sr_CS: ka

en: to unallocate the amount of this Return Invoice before cancelling it.
sr_CS: da biste raspodelili iznos ove reklamacione fakture pe njenog otkazivanja.

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
sr_CS: jedinstveno, npr. SAVE20  Koristi za za ostvarivanje popusta

en: variance
sr_CS: odstupanje

note: Description of the 'Increase In Asset Life (Months)' (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: via Asset Repair
sr_CS: putem popravke imovine

en: via BOM Update Tool
sr_CS: putem alata za ažuriranje sastavnice

en: will be
sr_CS: biće

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
sr_CS: morate izabrati račun nedovršenih kapitalnih radova u tabeli računa

en: {0} '{1}' is disabled
sr_CS: {0} '{1}' je onemogućen

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
sr_CS: {0} '{1}' nije u fiskalnoj godini {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
sr_CS: {0} ({1}) ne može biti veći od planirane količine ({2}) u radnom nalogu {3}

en: {0} <b>{1}</b> has submitted Assets. Remove Item <b>{2}</b> from table to continue.
sr_CS: {0} <b>{1}</b>ima podnetu imovinu. Uklonite stavku <b>{2}</b> iz tabele da biste nastavili.

en: {0} Account not found against Customer {1}.
sr_CS: {0} račun nije pronađen za kupca {1}.

en: {0} Account: {1} ({2}) must be in either customer billing currency: {3} or Company default currency: {4}
sr_CS: {0} račun: {1} ({2}) mora biti u valuti fakturisanja kupca: {3} ili u podrazumevanoj valuti kompanije: {4}

en: {0} Budget for Account {1} against {2} {3} is {4}. It {5} exceed by {6}
sr_CS: {0} budžet za račun {1} prema {2} {3} iznosi {4}. On {5} premašuje iznos za {6}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
sr_CS: {0} kupona iskorišćeno za {1}. Dozvoljena količina je iskorišćena

en: {0} Digest
sr_CS: {0} Izveštaj

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
sr_CS: {0} broj {1} već korišćen u {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
sr_CS: {0} operacije: {1}

en: {0} Request for {1}
sr_CS: {0} zahtev za {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
sr_CS: {0} zadržavanje uzorka se zasniva na šarži, molimo Vas da proverite da li stavka ima broj šarže kako biste zadržali uzorak

en: {0} Transaction(s) Reconciled
sr_CS: {0} transakcija(e) usklađeno

en: {0} account is not of type {1}
sr_CS: {0} račun nije vrsta {1}

en: {0} account not found while submitting purchase receipt
sr_CS: {0} nalog nije pronađen prilikom podnošenja prijemnice nabavke

en: {0} against Bill {1} dated {2}
sr_CS: {0} prema računu {1} na datum {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
sr_CS: {0} protiv nabavne porudžbine {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
sr_CS: {0} protiv izlazne fakture {1}

en: {0} against Sales Order {1}
sr_CS: {0} prema prodajnoj porudžbini {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
sr_CS: {0} već ima matičnu proceduru {1}.

en: {0} and {1}
sr_CS: {0} i {1}

en: {0} and {1} are mandatory
sr_CS: {0} i {1} su obavezni

en: {0} asset cannot be transferred
sr_CS: {0} imovina ne može biti preneta

en: {0} can not be negative
sr_CS: {0} ne može biti negativno

en: {0} cannot be used as a Main Cost Center because it has been used as child in Cost Center Allocation {1}
sr_CS: {0} ne može biti korišćeno kao glavni troškovni centar jer je već korišćen kao zavisni troškovni centar u raspodeli troškovnih centara {1}

en: {0} cannot be zero
sr_CS: {0} ne može biti nula

en: {0} created
sr_CS: {0} kreirano

en: {0} currency must be same as company's default currency. Please select another account.
sr_CS: {0} valuta mora biti ista kao podrazumevana valuta kompanije. Molimo Vas da izaberete drugi račun.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
sr_CS: {0} trenutno ima {1} kao ocenu u Tablici ocenjivanja dobavljača, nabavnu porudžbinu ka ovom dobavljaču treba izdavati sa oprezom.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
sr_CS: {0} trenutno ima {1} kao ocenu u Tablici ocenjivanja dobavljača, i zahteve za ponudu ka ovom dobavljaču treba izdavati sa oprezom.

en: {0} does not belong to Company {1}
sr_CS: {0} ne pripada kompaniji {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
sr_CS: {0} unet dva puta u stavke poreza

en: {0} entered twice {1} in Item Taxes
sr_CS: {0} unet dva puta {1} u stavke poreza

en: {0} for {1}
sr_CS: {0} za {1}

en: {0} has Payment Term based allocation enabled. Select a Payment Term for Row #{1} in Payment References section
sr_CS: {0} ima omogućenu raspodelu zasnovanu na uslovima plaćanja. Izaberite uslov plaćanja za red #{1} u odeljku reference plaćanja

en: {0} has been submitted successfully
sr_CS: {0} je uspešno podnet

en: {0} hours
sr_CS: {0} časova

en: {0} in row {1}
sr_CS: {0} u redu {1}

en: {0} is a mandatory Accounting Dimension. <br>Please set a value for {0} in Accounting Dimensions section.
sr_CS: {0} je obavezna računovodstvena dimenzija. <br> Molimo Vas da postavite vrednost za {0} u odeljku računovodstvenih dimenzija.

en: {0} is added multiple times on rows: {1}
sr_CS: {0} je dodat više puta u redovima: {1}

en: {0} is already running for {1}
sr_CS: {0} je već pokrenut za {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
sr_CS: {0} je blokiran, samim tim ova transakcija ne može biti nastavljena

en: {0} is mandatory
sr_CS: {0} je obavezno

en: {0} is mandatory for Item {1}
sr_CS: {0} je obavezno za stavku {1}

en: {0} is mandatory for account {1}
sr_CS: {0} je obavezno za račun {1}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
sr_CS: {0} je obavezno. Možda evidencija deviznih kurseva nije kreirana za {1} u {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
sr_CS: {0} je obavezno. Možda evidencija deviznih kurseva nije kreirana za {1} u {2}

en: {0} is not a company bank account
sr_CS: {0} nije tekući račun kompanije

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
sr_CS: {0} nije čvor grupe. Molimo Vas da izaberete čvor grupe kao matični troškovni centar

en: {0} is not a stock Item
sr_CS: {0} nije stavka na zalihama

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
sr_CS: {0} nije validna vrednost za atribut {1} za stavku {2}.

en: {0} is not added in the table
sr_CS: {0} nije dodat u tabelu

en: {0} is not enabled in {1}
sr_CS: {0} nije omogućen u {1}

en: {0} is not running. Cannot trigger events for this Document
sr_CS: {0} nije pokrenut. Ne može se pokrenuti događaj za ovaj dokument

en: {0} is not the default supplier for any items.
sr_CS: {0} nije podrazumevani dobavljač ni za jednu stavku.

en: {0} is on hold till {1}
sr_CS: {0} je na čekanju do {1}

en: {0} is required
sr_CS: {0} je obavezan

en: {0} items in progress
sr_CS: {0} stavki u obradi

en: {0} items lost during process.
sr_CS: {0} stavki je izgubljeno tokom procesa.

en: {0} items produced
sr_CS: {0} stavki proizvedeno

en: {0} must be negative in return document
sr_CS: {0} mora biti negativan u povratnom dokumentu

en: {0} not allowed to transact with {1}. Please change the Company or add the Company in the 'Allowed To Transact With'-Section in the Customer record.
sr_CS: {0} nije dozvoljena transakcija sa {1}. Molimo Vas da promenite kompaniju ili da dodate kompaniju u odeljak 'Dozvoljene transakcije sa' u zapisu kupca.

en: {0} not found for item {1}
sr_CS: {0} nije pronađeno za stavku {1}

en: {0} parameter is invalid
sr_CS: Parametar {0} je nevažeći

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
sr_CS: Unosi plaćanja {0} ne mogu se filtrirati prema {1}

en: {0} qty of Item {1} is being received into Warehouse {2} with capacity {3}.
sr_CS: Količina {0} za stavku {1} se prima u skladište {2} sa kapacitetom {3}.

en: {0} to {1}
sr_CS: {0} za {1}

en: {0} units are reserved for Item {1} in Warehouse {2}, please un-reserve the same to {3} the Stock Reconciliation.
sr_CS: {0} jedinica je rezervisano za stavku {1} u skladištu {2}, molimo Vas da poništite rezervisanje u {3} da uskladite zalihe.

en: {0} units of Item {1} is not available in any of the warehouses.
sr_CS: {0} jedinica stavke {1} nije dostupno ni u jednom skladištu.

en: {0} units of Item {1} is picked in another Pick List.
sr_CS: {0} jedinica stavke {1} je odabrano na drugoj listi za odabir.

en: {0} units of {1} are required in {2} with the inventory dimension: {3} ({4}) on {5} {6} for {7} to complete the transaction.
sr_CS: {0} jedinica {1} je potrebno u {2} sa dimenzijom inventara: {3} ({4}) na {5} {6} za {7} kako bi se transakcija završila.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
sr_CS: {0} jedinica {1} je potrebno u {2} na {3} {4} za {5} kako bi se ova transakcija završila.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} to complete this transaction.
sr_CS: {0} jedinica {1} je potrebno u {2} na {3} {4} kako bi se ova transakcija završila.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
sr_CS: {0} jedinica {1} je potrebno u {2} kako bi se ova transakcija završila.

en: {0} until {1}
sr_CS: {0} do {1}

en: {0} valid serial nos for Item {1}
sr_CS: {0} važećih serijskih brojeva za stavku {1}

en: {0} variants created.
sr_CS: {0} varijanti je kreirano.

en: {0} will be given as discount.
sr_CS: {0} će biti dato kao popust.

en: {0} {1} Manually
sr_CS: {0} {1} ručno

en: {0} {1} Partially Reconciled
sr_CS: {0} {1} delimično usklađeno

en: {0} {1} cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
sr_CS: {0} {1} ne može biti ažurirano. Ukoliko je potrebno napraviti izmene, preporučuje se da otkažete postojeći unos i kreirate novi.

en: {0} {1} created
sr_CS: {0} {1} kreirano

en: {0} {1} does not exist
sr_CS: {0} {1} ne postoji

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
sr_CS: {0} {1} ima računovodstvene unose u valuti {2} za kompaniju {3}. Molimo Vas da izaberete račun potraživanja ili obaveza u valuti {2}.

en: {0} {1} has already been fully paid.
sr_CS: {0} {1} je već u potpunosti plaćeno.

en: {0} {1} has already been partly paid. Please use the 'Get Outstanding Invoice' or the 'Get Outstanding Orders' button to get the latest outstanding amounts.
sr_CS: {0} {1} je već delimično plaćeno. Molimo Vas da koristite 'Preuzmi neizmirene fakture' ili 'Preuzmi neizmirene porudžbine' kako biste dobili najnovije neizmirene iznose.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
sr_CS: {0} {1} je izmenjeno. Molimo Vas da osvežite stranicu.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
sr_CS: {0} {1} nije podneto, samim tim radnja se ne može završiti

en: {0} {1} is allocated twice in this Bank Transaction
sr_CS: {0} {1} je raspoređeno dva puta u ovoj bankarskoj transakciji

en: {0} {1} is already linked to Common Code {2}.
sr_CS: {0} {1} je već povezano sa zajedničkom šifrom {2}.

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
sr_CS: {0} {1} je povezano sa {2}, ali je račun stranke {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
sr_CS: {0} {1} je otkazano ili zatvoreno

en: {0} {1} is cancelled or stopped
sr_CS: {0} {1} je otkazano ili zaustavljeno

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
sr_CS: {0} {1} je otkazano, samim tim radnja se ne može završiti

en: {0} {1} is closed
sr_CS: {0} {1} je zatvoreo

en: {0} {1} is disabled
sr_CS: {0} {1} je onemogućeno

en: {0} {1} is frozen
sr_CS: {0} {1} je zaključano

en: {0} {1} is fully billed
sr_CS: {0} {1} je u potpunosti fakturisano

en: {0} {1} is not active
sr_CS: {0} {1} nije aktivno

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
sr_CS: {0} {1} nije povezano sa {2} {3}

en: {0} {1} is not in any active Fiscal Year
sr_CS: {0} {1} nije ni u jednoj aktivnoj fiskalnoj godini

en: {0} {1} is not submitted
sr_CS: {0} {1} nije podneto

en: {0} {1} is on hold
sr_CS: {0} {1} je na čekanju

en: {0} {1} must be submitted
sr_CS: {0} {1} mora biti podneto

en: {0} {1} not allowed to be reposted. Modify {2} to enable reposting.
sr_CS: {0} {1} nije dozvoljena ponovna obrada. Izmenite {2} da biste omogućili ponovnu obradu.

en: {0} {1} status is {2}
sr_CS: Status {0} {1} je {2}

en: {0} {1} via CSV File
sr_CS: {0} {1} preko CSV fajla

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
sr_CS: {0} {1}: 'Bilans uspeha' kao vrsta računa {2} nije dozvoljen u unosu početnog stanja

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
sr_CS: {0} {1}: račun {2} ne pripada kompaniji {3}

en: {0} {1}: Account {2} is a Group Account and group accounts cannot be used in transactions
sr_CS: {0} {1}: račun {2} je grupni račun, grupni računi se ne mogu koristiti u transakcijama

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
sr_CS: {0} {1}: račun {2} je neaktivan

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
sr_CS: {0} {1}: računovodstveni unos {2} može biti napravljen samo u valuti: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
sr_CS: {0} {1}: troškovni centar je obavezan za stavku {2}

en: {0} {1}: Cost Center is required for 'Profit and Loss' account {2}.
sr_CS: {0} {1}: troškovni centar je obavezan za račun 'Bilansa uspeha' {2}

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
sr_CS: {0} {1}: troškovni centar {2} ne pripada kompaniji {3}

en: {0} {1}: Cost Center {2} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
sr_CS: {0} {1}: troškovni centar {2} je grupni troškovni centar, grupni troškovni centar se ne može koristiti u transakcijama

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
sr_CS: {0} {1}: kupac je obavezna stavka u računu potraživanja {2}

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
sr_CS: {0} {1}: potreban je ili dugovni ili potražni iznos za {2}

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
sr_CS: {0} {1}: dobavljač je obavezna stavka u računu obaveza {2}

en: {0}% Billed
sr_CS: {0}% fakturisano

en: {0}% Delivered
sr_CS: {0}% isporučeno

en: {0}% of total invoice value will be given as discount.
sr_CS: {0}% od ukupne vrednosti fakture biće odobren popust.

en: {0}'s {1} cannot be after {2}'s Expected End Date.
sr_CS: {1} za {0} ne može biti nakon očekivanog datuma završetka za {2}

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
sr_CS: {0}, završite operaciju {1} pre operacije {2}.

en: {0}: {1} does not belong to the Company: {2}
sr_CS: {0}: {1} ne pripada kompaniji: {2}

en: {0}: {1} does not exists
sr_CS: {0}: {1} ne postoji

en: {0}: {1} must be less than {2}
sr_CS: {0}: {1} mora biti manje od {2}

en: {count} Assets created for {item_code}
sr_CS: {count} imovine kreirane za {item_code}

en: {doctype} {name} is cancelled or closed.
sr_CS: {doctype} {name} je otkazano ili zatvoreno.

en: {field_label} is mandatory for sub-contracted {doctype}.
sr_CS: {field_label} je obavezno za podugovoreni posao {doctype}.

en: {item_name}'s Sample Size ({sample_size}) cannot be greater than the Accepted Quantity ({accepted_quantity})
sr_CS: Veličina uzorka za {item_name} ({sample_size}) ne može biti veća od prihvaćene količine ({accepted_quantity})

en: {ref_doctype} {ref_name} is {status}.
sr_CS: {ref_doctype} {ref_name} je {status}.

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
sr_CS: {} dostupno

note: Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {}  To Deliver
sr_CS: {} za isporuku

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace
en: {}  To Receive
sr_CS: {} za prijem

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
sr_CS: {} dodeljeno

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
sr_CS: {} dostupno

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Quality Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Open
sr_CS: {} otvoreno

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} Pending
sr_CS: {} na čekanju

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} To Bill
sr_CS: {} za fakturisanje

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
sr_CS: {} ne može biti otkazano jer su zarađeni poeni lojalnosti iskorišćeni. Prvo otkažite {} broj {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
sr_CS: {} ima podnetu povezanu imovinu. Morate otkazati imovinu da biste kreirali povraćaj nabavke .

en: {} is a child company.
sr_CS: {} je zavisna kompanija.

en: {} {} is already linked with another {}
sr_CS: {} {} je već povezan sa drugim {}

en: {} {} is already linked with {} {}
sr_CS: {} {} je već povezan sa {} {}

en: {} {} is not affecting bank account {}
sr_CS: {} {} ne utiče na tekući račun {}
