frappe - en to pt_BR translation catalogue (2389 entries)

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
pt_BR: "Item fornecido pelo cliente" não pode ser item de compra também

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
pt_BR: "Item fornecido pelo cliente" não pode ter taxa de avaliação

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
pt_BR: 'Baseado em' e 'Agrupar por' não podem ser o mesmo

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
pt_BR: 'Dias desde a última Ordem' deve ser maior ou igual a zero

en: 'Entries' cannot be empty
pt_BR: 'Entradas' não pode estar vazio

en: 'From Date' is required
pt_BR: 'Informe a 'Data Inicial'

en: 'From Date' must be after 'To Date'
pt_BR: A 'Data Final' deve ser posterior a 'Data Inicial'

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
pt_BR: 'Tem Número Serial' não pode ser confirmado para itens sem controle de estoque

en: 'Opening'
pt_BR: 'Abrindo'

en: 'To Date' is required
pt_BR: 'Data Final' é necessária

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
pt_BR: 'Atualização do Estoque' não pode ser verificado porque os itens não são entregues via {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
pt_BR: 'Atualizar Estoque' não pode ser selecionado para venda de ativo fixo

en: (Forecast)
pt_BR: (Previsão)

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
pt_BR: Existe um grupo de clientes com o mesmo nome por favor modifique o nome do cliente ou renomeie o grupo de clientes

en: A new appointment has been created for you with {0}
pt_BR: Um novo compromisso foi criado para você com {0}

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
pt_BR: Chave da API

en: Abbreviation already used for another company
pt_BR: Abreviatura já utilizado para outra empresa

en: Abbreviation is mandatory
pt_BR: Abreviatura é obrigatória

note: Name of a role
en: Academics User
pt_BR: Usuário Acadêmico

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
pt_BR: Quantidade Aceita

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
pt_BR: Conta

note: Name of a report
en: Account Balance
pt_BR: Saldo da Conta

en: Account Missing
pt_BR: Falta de Conta

en: Account Not Found
pt_BR: Conta Não Encontrada

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
pt_BR: Número da Conta

en: Account Number {0} already used in account {1}
pt_BR: Número de conta {0} já utilizado na conta {1}

en: Account Pay Only
pt_BR: Só Conta de Pagamento

en: Account Value
pt_BR: Valor da Conta

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
pt_BR: O saldo já está em crédito, você não tem a permissão para definir 'saldo deve ser' como 'débito'

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
pt_BR: O saldo já está em débito, você não tem permissão para definir 'saldo deve ser' como 'crédito'

en: Account is mandatory to get payment entries
pt_BR: A conta é obrigatória para obter entradas de pagamento

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
pt_BR: A conta não está definida para o gráfico do painel {0}

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
pt_BR: Contas com a transações existentes não pode ser convertidas em um grupo.

en: Account with existing transaction can not be deleted
pt_BR: Contas com transações existentes não pode ser excluídas

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
pt_BR: Contas com transações existentes não pode ser convertidas em livro-razão

en: Account {0} does not belong to company: {1}
pt_BR: A Conta {0} não pertence à Empresa: {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
pt_BR: Conta {0} não pertence à empresa {1}

en: Account {0} does not exist
pt_BR: A Conta {0} não existe

en: Account {0} does not exists
pt_BR: Conta {0} não existe

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
pt_BR: A conta {0} não existe no gráfico do painel {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
pt_BR: A conta {0} não coincide com a Empresa {1} no Modo de Conta: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
pt_BR: A conta {0} existe na empresa-mãe {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
pt_BR: A Conta {0} foi inserida várias vezes

en: Account {0} is added in the child company {1}
pt_BR: Conta {0} é adicionada na empresa filha {1}

en: Account {0} is frozen
pt_BR: A Conta {0} está congelada

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
pt_BR: Conta {0} é inválido. Conta de moeda deve ser {1}

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
pt_BR: Conta {0}: a Conta Superior {1} não pode ser um livro-razão

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
pt_BR: Conta {0}: a Conta Superior {1} não pertence à empresa: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
pt_BR: Conta {0}: a Conta Superior {1} não existe

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
pt_BR: Conta: <b>{0}</b> é capital em andamento e não pode ser atualizado pela entrada de diário

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
pt_BR: Conta: {0} só pode ser atualizado via transações de ações

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
pt_BR: Conta: {0} não é permitida em Entrada de pagamento

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
pt_BR: A Conta: {0} com moeda: {1} não pode ser selecionada

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
pt_BR: Contabilidade

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
pt_BR: Dimensão Contábil

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
pt_BR: Detalhe da Dimensão Contábil

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
pt_BR: Dimensões Contábeis

en: Accounting Entry for Asset
pt_BR: Entrada Contábil de Ativo

en: Accounting Entry for Service
pt_BR: Lançamento Contábil Para Serviço

en: Accounting Entry for Stock
pt_BR: Lançamento Contábil de Estoque

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
pt_BR: Contabilidade de entrada para {0}: {1} só pode ser feito em moeda: {2}

en: Accounting Ledger
pt_BR: Registro Contábil

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
pt_BR: Cadastros Contábeis

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
pt_BR: Período Contábil

en: Accounting Period overlaps with {0}
pt_BR: Período de Contabilidade sobrepõe-se a {0}

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
pt_BR: Contas

note: Name of a role
en: Accounts Manager
pt_BR: Gerente de Contas

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
pt_BR: Contas a Pagar

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
pt_BR: Contas a Receber

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
pt_BR: Configurações de Contas

note: Name of a role
en: Accounts User
pt_BR: Usuário de Contas

en: Accounts table cannot be blank.
pt_BR: Tabela de Contas não pode estar vazia.

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
pt_BR: Depreciação Acumulada

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
pt_BR: Total de Depreciação Acumulada

en: Accumulated Depreciation as on
pt_BR: Depreciação Acumulada Como Em

en: Accumulated Monthly
pt_BR: Acumulada Mensalmente

en: Accumulated Values
pt_BR: Valores Acumulados

en: Accumulated Values in Group Company
pt_BR: Valores Acumulados na Empresa do Grupo

en: Achieved ({})
pt_BR: Alcançado ({})

en: Action
pt_BR: Ação

en: Action Initialised
pt_BR: Ação Inicializada

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
pt_BR: Ações

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
pt_BR: Ativo

note: Group in Asset's connections Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings'
en: Activity
pt_BR: Atividade

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
pt_BR: Custo da Atividade

en: Activity Cost per Employee
pt_BR: Custo da Atividade Por Colaborador

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
pt_BR: Real

en: Actual Cost
pt_BR: Custo Real

en: Actual Delivery Date
pt_BR: Data de Entrega Real

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
pt_BR: Data Final Real

en: Actual Quantity
pt_BR: Quantidade Real

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
pt_BR: Data de Início Real

en: Actual qty in stock
pt_BR: Quantidade real em estoque

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add / Edit Prices
pt_BR: Adicionar / Editar Preços

en: Add Child
pt_BR: Adicionar Sub-item

en: Add Customers
pt_BR: Adicionar Clientes

en: Add Employees
pt_BR: Adicionar Colaboradores

en: Add Item
pt_BR: Adicionar Item

en: Add Items
pt_BR: Adicionar Itens

en: Add Multiple
pt_BR: Adicionar Múltiplos

en: Add Multiple Tasks
pt_BR: Adicionar Várias Tarefas

en: Add Order Discount
pt_BR: Adicionar Desconto de Pedido

en: Add Participants
pt_BR: Adicione Participantes

en: Add Sales Partners
pt_BR: Adicionar Parceiros de Vendas

en: Add Suppliers
pt_BR: Adicionar Fornecedores

en: Add Timesheets
pt_BR: Adicionar Registo de Horas

en: Add items in the Item Locations table
pt_BR: Adicionar itens na tabela de localização de itens

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
pt_BR: Adicione o resto de sua organização como seus usuários. Você também pode adicionar clientes convidados ao seu portal adicionando-os de Contatos

en: Add/Edit Coupon Conditions
pt_BR: Adicionar / Editar Condições do Cupom

en: Added {0} ({1})
pt_BR: Adicionado {0} ({1})

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
pt_BR: O endereço precisa estar vinculado a uma empresa. Adicione uma linha para Empresa na tabela de Links.

en: Administrative Expenses
pt_BR: Despesas Administrativas

note: Name of a role
en: Administrator
pt_BR: Administrador

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
pt_BR: Valor Adiantado

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
pt_BR: Adiantamentos

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações avançadas

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
pt_BR: Contra À Conta

en: Against Default Supplier
pt_BR: Contra Fornecedor Padrão

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
pt_BR: Contra o Comprovante

en: Age
pt_BR: Idade

en: Age (Days)
pt_BR: Idade (dias)

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
pt_BR: Envelhecimento Baseado Em

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
pt_BR: Todos

en: All Accounts
pt_BR: Todas as Contas

en: All Customer Groups
pt_BR: Todos os Grupos de Clientes

en: All Day
pt_BR: Dia Inteiro

en: All Departments
pt_BR: Todos os Departamentos

en: All Item Groups
pt_BR: Todos os Grupos de Itens

en: All Supplier Groups
pt_BR: Todos os Grupos de Fornecedores

en: All Territories
pt_BR: Todos os Territórios

en: All Warehouses
pt_BR: Todos os Armazéns

en: All items have already been Invoiced/Returned
pt_BR: Todos os itens já foram faturados / devolvidos

en: All items have already been transferred for this Work Order.
pt_BR: Todos os itens já foram transferidos para esta Ordem de Serviço.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
pt_BR: Todos esses itens já foram faturados / devolvidos

en: Allocate
pt_BR: Alocar

en: Allocate Payment Amount
pt_BR: Atribuir Valor do Pagamento

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
pt_BR: Quantidade Atribuída

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
pt_BR: Quantia alocada não pode ser maior que quantia não ajustada

en: Allocated amount cannot be negative
pt_BR: Quantidade alocada não pode ser negativa

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
pt_BR: Alocação

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
pt_BR: Permitir Criação de Conta Contra Empresa-filha

en: Allow Multiple Material Consumption
pt_BR: Permitir o Consumo de Vários Materiais

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
pt_BR: Permitir redefinir o contrato de nível de serviço das configurações de suporte.

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
pt_BR: Permitido

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
pt_BR: Permitido Transacionar Com

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
pt_BR: Montante

en: Amount Delivered
pt_BR: Quantidade Entregue

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
pt_BR: Quantidade {0} {1} em {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
pt_BR: Montante {0} {1} deduzido em {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
pt_BR: Montante {0} {1} transferido de {2} para {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
pt_BR: Total {0} {1} {2} {3}

en: Amt
pt_BR: Total

en: An error occurred during the update process
pt_BR: Ocorreu um erro durante o processo de atualização

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
pt_BR: Análise

en: Annual
pt_BR: Anual

en: Annual Billing: {0}
pt_BR: Faturação Anual: {0}

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
pt_BR: Outro registro de orçamento ';{0}'; já existe contra {1} ';{2}'; e conta ';{3}'; para o ano fiscal {4}

en: Applicable if the company is a limited liability company
pt_BR: Aplicável se a empresa for uma sociedade de responsabilidade limitada

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
pt_BR: Aplicável se a empresa é um indivíduo ou uma propriedade

en: Application of Funds (Assets)
pt_BR: Aplicação de Recursos (ativos)

en: Applied Coupon Code
pt_BR: Código de Cupom Aplicado

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
pt_BR: Compromisso

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
pt_BR: Configurações de Reserva de Compromisso

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
pt_BR: Horários de Agendamento

en: Appointment Confirmation
pt_BR: Confirmação de Compromisso

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
pt_BR: Função Aprovadora não pode ser a mesmo função da regra é Aplicável a

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
pt_BR: Usuário Aprovador não pode ser o mesmo usuário da regra é Aplicável a

en: Arrival Quantity
pt_BR: Quantidade de Chegada

en: As On Date
pt_BR: Como na Data

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
pt_BR: Como o campo {0} está habilitado, o campo {1} é obrigatório.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
pt_BR: Como o campo {0} está habilitado, o valor do campo {1} deve ser maior que 1.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
pt_BR: Como há matéria-prima suficiente, a Solicitação de Material não é necessária para o Armazém {0}.

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
pt_BR: Ativo

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
pt_BR: Categoria de Ativos

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
pt_BR: Ativo Categoria Conta

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
pt_BR: Livro Razão de Depreciação de Ativos

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
pt_BR: Depreciação de Ativos e Saldos

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
pt_BR: Livro Contábil de Ativos

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
pt_BR: Manutenção de Ativos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
pt_BR: Registro de Manutenção de Ativos

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
pt_BR: Tarefa de Manutenção de Ativos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
pt_BR: Equipe de Manutenção de Ativos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
pt_BR: Movimentação de Ativos

en: Asset Movement record {0} created
pt_BR: Registro de Movimentação de Ativos {0} criado

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
pt_BR: Nome do Ativo

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
pt_BR: Reparo de Ativos

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
pt_BR: Valor Patrimonial

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
pt_BR: Ajuste do Valor do Ativo

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
pt_BR: O ajuste do valor do ativo não pode ser lançado antes da data de compra do ativo <b>{0}</b>.

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
pt_BR: Análise do Valor do Ativo

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
pt_BR: Ativo excluído através do Lançamento Contabilístico {0}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
pt_BR: O ativo {0} não pertence à empresa {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
pt_BR: O ativo {0} não pertence ao custodiante {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
pt_BR: O ativo {0} não pertence ao local {1}

en: Asset {0} must be submitted
pt_BR: O Ativo {0} deve ser enviado

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
pt_BR: Ativos

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
pt_BR: Recursos não criados para {item_code}. Você terá que criar o ativo manualmente.

en: Assigned To
pt_BR: Atribuído A

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
pt_BR: É necessário pelo menos um modo de pagamento para a fatura POS.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
pt_BR: Pelo menos um dos módulos aplicáveis deve ser selecionado

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
pt_BR: Anexo

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Attribute table is mandatory
pt_BR: A tabela de atributos é obrigatório

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
pt_BR: Atributo {0} selecionada várias vezes na tabela de atributos

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Authentication Failed
pt_BR: Autenticação Falhou

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
pt_BR: Controle de Autorização

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
pt_BR: Regra de Autorização

en: Authorized Signatory
pt_BR: Signatário Autorizado

en: Auto Material Requests Generated
pt_BR: Requisições de Material Geradas Automaticamente

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
pt_BR: Nome Automático

en: Auto repeat document updated
pt_BR: Auto repetir documento atualizado

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Available For Use Date
pt_BR: Data de Uso Disponível

en: Available Stock
pt_BR: Estoque Disponível

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
pt_BR: Estoque Disponível Para o Empacotamento de Itens

en: Available for use date is required
pt_BR: Disponível para data de uso é obrigatório

en: Available quantity is {0}, you need {1}
pt_BR: A quantidade disponível é {0}, você precisa de {1}

en: Available {0}
pt_BR: Disponível {0}

en: Available-for-use Date should be after purchase date
pt_BR: A data disponível para uso deve ser posterior à data de compra

en: Average Age
pt_BR: Idade Média

en: Average Rate
pt_BR: Taxa Média

en: Avg Daily Outgoing
pt_BR: Média Diária de Saída

en: Avg. Buying Price List Rate
pt_BR: Valor Médio de Lista de Preços de Compra

en: Avg. Selling Price List Rate
pt_BR: Valor Médio na Lista de Preços de Venda

en: Avg. Selling Rate
pt_BR: Valor Médio de Venda

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
pt_BR: LDM

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
pt_BR: BOM 1 {0} e BOM 2 {1} não devem ser iguais

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
pt_BR: Ferramenta de Comparação de BOM

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
pt_BR: Operação da LDM

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
pt_BR: Tempo de operações BOM

en: BOM Rate
pt_BR: Valor na LDM

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
pt_BR: Pesquisar LDM

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
pt_BR: Bom Estoque Calculado

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
pt_BR: Relatório de Estoque Por LDM

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
pt_BR: Ferramenta de Atualização da Lista de Materiais

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
pt_BR: Relatório de Variação da Lista Técnica

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
pt_BR: LDM do Item do Site

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
pt_BR: LDM da Operação do Site

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
pt_BR: A LDM e a Quantidade para Fabricação são necessários

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
pt_BR: A LDM {0} não pertencem ao Item {1}

en: BOM {0} must be active
pt_BR: LDM {0} deve ser ativa

en: BOM {0} must be submitted
pt_BR: LDM {0} deve ser enviada

en: Backdated Stock Entry
pt_BR: Entrada de Estoque Retroativa

en: Balance
pt_BR: Balanço

en: Balance ({0})
pt_BR: Equilíbrio ({0})

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
pt_BR: Balanço

en: Balance Value
pt_BR: Valor Patrimonial

en: Balance for Account {0} must always be {1}
pt_BR: Saldo da Conta {0} deve ser sempre {1}

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
pt_BR: Banco

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
pt_BR: Conta Bancária

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
pt_BR: Subtipo de Conta Bancária

en: Bank Accounts
pt_BR: Contas Bancárias

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
pt_BR: Liquidação Bancária

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
pt_BR: Detalhe de Liquidação de Banco

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
pt_BR: Resumo da Liquidação Bancária

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
pt_BR: Detalhes Bancários

en: Bank Draft
pt_BR: Cheque Administrativo

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
pt_BR: Garantia Bancária

en: Bank Overdraft Account
pt_BR: Conta Bancária Garantida

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
pt_BR: Extrato Bancário Conciliado

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
pt_BR: Transação Bancária

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
pt_BR: Mapeamento de Transações Bancárias

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
pt_BR: Pagamentos de Transações Bancárias

en: Bank account cannot be named as {0}
pt_BR: A conta bancária não pode ser nomeada como {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
pt_BR: A conta bancária {0} já existe e não pôde ser criada novamente

en: Bank accounts added
pt_BR: Contas bancárias adicionadas

en: Bank transaction creation error
pt_BR: Erro de criação de transação bancária

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
pt_BR: Bancos

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
pt_BR: Código de Barras

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
pt_BR: O código de barras {0} não é um código {1} válido

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
pt_BR: URL Base

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
pt_BR: Baseado Em

en: Based On Data ( in years )
pt_BR: Com base em dados (em anos)

en: Based On Document
pt_BR: Com Base no Documento

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
pt_BR: Lote

en: Batch ID is mandatory
pt_BR: O ID do lote é obrigatório

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
pt_BR: Balanço Por Histórico de Lotes

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
pt_BR: Data de Faturamento

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
pt_BR: Lista de Materiais

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
pt_BR: Faturado

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
pt_BR: Total Faturado

en: Billed Qty
pt_BR: Quantidade Faturada

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
pt_BR: Total Para Faturamento

en: Billing Date
pt_BR: Data de Cobrança

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
pt_BR: Horas de Faturação

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
pt_BR: A contagem do intervalo de faturamento não pode ser menor que 1

note: Name of a DocType
en: Bin
pt_BR: Caixa

en: Black
pt_BR: Preto

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
pt_BR: Pedido de Cobertor

en: Block Invoice
pt_BR: Bloquear Fatura

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
pt_BR: Azul

en: Book Appointment
pt_BR: Anotação de Livro

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
pt_BR: Reservado

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
pt_BR: A data de início do período de avaliação e a data de término do período de avaliação devem ser definidas

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
pt_BR: Filial

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
pt_BR: Marca

en: Browse BOM
pt_BR: Navegar LDM

note: Label of the budget_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget
pt_BR: Orçamento

note: Name of a DocType
en: Budget Account
pt_BR: Conta do Orçamento

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
pt_BR: Orçamento Em

en: Budget List
pt_BR: Lista de Orçamentos

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
pt_BR: Relatório de Variação de Orçamento

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
pt_BR: Orçamento não pode ser atribuído contra a conta de grupo {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
pt_BR: Orçamento não pode ser atribuído contra {0}, pois não é uma conta de renda ou despesa

en: Budgets
pt_BR: Orçamentos

en: Buildings
pt_BR: Edifícios

en: Buy
pt_BR: Comprar

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
pt_BR: Compras

en: Buying Amount
pt_BR: Valor de Compra

en: Buying Price List
pt_BR: Lista de Preços de Compra

en: Buying Rate
pt_BR: Taxa de Compra

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
pt_BR: Configurações de Compras

en: CWIP Account
pt_BR: Conta do CWIP

en: Calculated Bank Statement balance
pt_BR: Saldo calculado do extrato bancário

en: Call Connected
pt_BR: Chamada Conectada

note: Name of a DocType
en: Call Log
pt_BR: Registro de Chamadas

en: Call Missed
pt_BR: Chamada Perdida

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
pt_BR: Resumo de Chamadas

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
pt_BR: Campanha

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
pt_BR: Eficiência da Campanha

en: Can be approved by {0}
pt_BR: Pode ser aprovado por {0}

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
pt_BR: Não é possível filtrar com base no Caixa, se agrupado por Caixa

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
pt_BR: Não é possível filtrar com base no cliente, se agrupado por cliente

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
pt_BR: Não é possível filtrar com base na forma de pagamento, se agrupado por forma de pagamento

en: Can only make payment against unbilled {0}
pt_BR: Só pode fazer o pagamento contra a faturar {0}

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
pt_BR: Anular Material de Visita {0} antes de cancelar esta solicitação de garantia

en: Cancel Subscription
pt_BR: Cancelar Assinatura

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
pt_BR: Cancelado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Cannot Relieve Employee
pt_BR: Não Pode Dispensar o Funcionário

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
pt_BR: Não é possível cancelar a transação para a ordem de serviço concluída.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
pt_BR: Não é possível alterar os Atributos após a transação do estoque. Faça um novo Item e transfira estoque para o novo Item

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
pt_BR: Não é possível alterar a moeda padrão da empresa, porque existem operações existentes. Transações devem ser canceladas para alterar a moeda padrão.

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
pt_BR: Não é possível excluir Serial no {0}, como ele é usado em transações de ações

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
pt_BR: Não é possível definir a autorização com base em desconto para {0}

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
pt_BR: Não é possível definir quantidade menor que a quantidade fornecida

en: Cannot set quantity less than received quantity
pt_BR: Não é possível definir quantidade menor que a quantidade recebida

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
pt_BR: Não é possível definir o campo <b>{0}</b> para copiar em variantes

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
pt_BR: Erro de planejamento de capacidade, a hora de início planejada não pode ser igual à hora de término

en: Capital Stock
pt_BR: Capital Social

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
pt_BR: Trabalho de Capital Em Progresso

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
pt_BR: Dinheiro

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
pt_BR: Fluxo de Caixa

en: Cash Flow Statement
pt_BR: Demonstrativo de Fluxo de Caixa

en: Cash Flow from Financing
pt_BR: Fluxo de Caixa de Financiamento

en: Cash Flow from Investing
pt_BR: Fluxo de Caixa de Investimentos

en: Cash Flow from Operations
pt_BR: Fluxo de Caixa das Operações

en: Cash In Hand
pt_BR: Dinheiro na Mão

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
pt_BR: Dinheiro ou conta bancária é obrigatória para a tomada de entrada de pagamento

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
pt_BR: Caixa

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
pt_BR: Fechamento do Caixa

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
pt_BR: Pagamentos de Fechamento do Caixa

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
pt_BR: Nome da Categoria

en: Category-wise Asset Value
pt_BR: Valor do Ativo Por Categoria

en: Caution
pt_BR: Cuidado

en: Change Release Date
pt_BR: Alterar Data de Liberação

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
pt_BR: A alteração do grupo de clientes para o cliente selecionado não é permitida.

en: Chart
pt_BR: Gráfico

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
pt_BR: Plano de Contas

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
pt_BR: Importador de Plano de Contas

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
pt_BR: Plano de Centros de Custo

en: Charts Based On
pt_BR: Gráficos Baseados Em

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
pt_BR: Finalizar Pedido / Enviar Pedido / Novo Pedido

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
pt_BR: Data do Cheque/referência

en: Cheques Required
pt_BR: Cheques Necessários

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
pt_BR: Cheques e depósitos apagados incorretamente

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
pt_BR: Tarefa infantil existe para esta Tarefa. Você não pode excluir esta Tarefa.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
pt_BR: Os Subgrupos só podem ser criados sob os ramos do tipo "Grupo"

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
pt_BR: Existe um armazém secundário para este armazém. Não pode eliminar este armazém.

en: Circular Reference Error
pt_BR: Erro de Referência Circular

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
pt_BR: Cidade

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
pt_BR: Data de Liberação

en: Clearance Date not mentioned
pt_BR: Apuramento data não mencionada

en: Clearance Date updated
pt_BR: Data de Liquidação atualizada

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
pt_BR: Cliente

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close Loan
pt_BR: Fechar Empréstimo

en: Close the POS
pt_BR: Feche o PDV

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
pt_BR: Fechado

note: Name of a DocType
en: Closed Document
pt_BR: Documento Fechado

en: Closing (Dr)
pt_BR: Fechamento (dr)

en: Closing (Opening + Total)
pt_BR: Fechamento (Abertura + Total)

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
pt_BR: Saldo Final

note: Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
pt_BR: Código

en: Collapse All
pt_BR: Recolher Todos

en: Colour
pt_BR: Cor

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Commercial
pt_BR: Comercial

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
pt_BR: Comissão

en: Commission on Sales
pt_BR: Comissão Sobre Vendas

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
pt_BR: Comunicação

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
pt_BR: Meio de Comunicação

en: Compact Item Print
pt_BR: Imprimir Item no Formato Compacto

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
pt_BR: Empresa

en: Company Abbreviation
pt_BR: Abreviação da Empresa

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
pt_BR: Abreviação da Empresa não pode ter mais de 5 caracteres

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
pt_BR: Nome da Empresa

en: Company Name cannot be Company
pt_BR: Nome da empresa não pode ser Empresa

en: Company Not Linked
pt_BR: Empresa Não Vinculada

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
pt_BR: As moedas da empresa de ambas as empresas devem corresponder às transações da empresa.

en: Company field is required
pt_BR: Campo da empresa é obrigatório

en: Company name not same
pt_BR: Nome da empresa não o mesmo

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
pt_BR: A empresa do ativo {0} e o documento de compra {1} não correspondem.

en: Company {0} does not exist
pt_BR: A Empresa {0} não existe

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
pt_BR: Concluído

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Completed Operation
pt_BR: Operação Concluída

en: Completed Quantity
pt_BR: Quantidade Concluída

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
pt_BR: Ordens de Trabalho Concluídas

en: Completion
pt_BR: Conclusão

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
pt_BR: Data de Conclusão

en: Consider Accounting Dimensions
pt_BR: Considere as Dimensões Contábeis

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
pt_BR: Declaração Financeira Consolidada

en: Consumable
pt_BR: Consumíveis

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Consumed
pt_BR: Consumido

en: Consumed Amount
pt_BR: Quantidade Consumida

en: Contact Details
pt_BR: Detalhes do Contato

en: Contact:
pt_BR: Contato:

en: Continue
pt_BR: Continuar

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
pt_BR: Contrato

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
pt_BR: Lista de Verificação de Cumprimento do Contrato

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
pt_BR: Modelo de Contrato

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
pt_BR: Termos de Cumprimento do Modelo de Contrato

en: Contribution Amount
pt_BR: Contribuição Total

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
pt_BR: Fator de Conversão

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
pt_BR: Taxa de Conversão

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
pt_BR: Fator de conversão de unidade de medida padrão deve ser 1 na linha {0}

en: Convert to Group
pt_BR: Converter Em Grupo

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
pt_BR: Converter Em Grupo

en: Convert to Non-Group
pt_BR: Converter Para Não-grupo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
pt_BR: Convertido

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
pt_BR: Centro de Custos

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
pt_BR: Número do Centro de Custo

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
pt_BR: Centro de Custo e Orçamento

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
pt_BR: Centro de Custo é necessária na linha {0} no Imposto de mesa para o tipo {1}

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
pt_BR: Centro de custo com as operações existentes não podem ser convertidos em grupo

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
pt_BR: Centro de custo com as operações existentes não podem ser convertidos em registro

en: Cost Center: {0} does not exist
pt_BR: Centro de custo: {0} não existe

en: Cost Centers
pt_BR: Centros de Custo

en: Cost of Delivered Items
pt_BR: Custo de Produtos Entregues

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
pt_BR: Custo Dos Produtos Vendidos

en: Cost of Issued Items
pt_BR: Custo Dos Produtos Enviados

en: Cost of Purchased Items
pt_BR: Custo de Produtos Comprados

en: Could not retrieve information for {0}.
pt_BR: Não foi possível recuperar informações para {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
pt_BR: Não foi possível resolver a função de pontuação dos critérios para {0}. Verifique se a fórmula é válida.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
pt_BR: Não foi possível resolver a função de pontuação ponderada. Verifique se a fórmula é válida.

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
pt_BR: País

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
pt_BR: O código do país no arquivo não corresponde ao código do país configurado no sistema

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
pt_BR: Código do Cupom

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create Delivery Trip
pt_BR: Criar Viagem de Entrega

en: Create Employee
pt_BR: Criar Empregado

en: Create Employee Records
pt_BR: Criar Registros de Colaboradores

en: Create Inter Company Journal Entry
pt_BR: Criar Entrada de Diário Entre Empresas

en: Create Invoices
pt_BR: Criar Faturas

en: Create Job Card
pt_BR: Criar Cartão de Trabalho

en: Create Journal Entry
pt_BR: Criar Entrada de Diário

en: Create POS Opening Entry
pt_BR: Criar Entrada de Abertura de PDV

en: Create Payment Entry
pt_BR: Criar Entrada de Pagamento

en: Create Pick List
pt_BR: Criar Lista de Seleção

en: Create Print Format
pt_BR: Criar Formato de Impressão

en: Create Purchase Order
pt_BR: Criar Pedido

en: Create Purchase Orders
pt_BR: Criar Pedidos de Compra

en: Create Quotation
pt_BR: Criar Cotação

en: Create Sales Invoice
pt_BR: Criar Fatura de Vendas

en: Create Sales Order
pt_BR: Criar Pedido de Venda

en: Create Sample Retention Stock Entry
pt_BR: Criar Entrada de Estoque de Retenção de Amostra

en: Create Supplier Quotation
pt_BR: Criar Cotação de Fornecedor

en: Create Tax Template
pt_BR: Criar Modelo de Imposto

en: Create Timesheet
pt_BR: Criar Quadro de Horários

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
pt_BR: Criar Usuário

en: Create Users
pt_BR: Criar Usuários

en: Create Variant
pt_BR: Criar Variante

en: Create Variants
pt_BR: Criar Variantes

en: Create customer quotes
pt_BR: Criar orçamentos de clientes

en: Creating Accounts...
pt_BR: Criando Contas...

en: Creating Dimensions...
pt_BR: Criando Dimensões...

en: Creating Purchase Order ...
pt_BR: Criando Pedido de Compra...

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
pt_BR: Crédito

en: Credit ({0})
pt_BR: Crédito ({0})

en: Credit Account
pt_BR: Conta de Crédito

en: Credit Balance
pt_BR: Saldo Credor

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de Crédito

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
pt_BR: Limite de Crédito

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
pt_BR: Nota de Crédito

en: Credit Note Amount
pt_BR: Valor da Nota de Crédito

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
pt_BR: Nota de Crédito Emitida

en: Credit Note {0} has been created automatically
pt_BR: A nota de crédito {0} foi criada automaticamente

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
pt_BR: O limite de crédito foi cruzado para o cliente {0} ({1} / {2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
pt_BR: O limite de crédito já está definido para a empresa {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
pt_BR: Limite de crédito atingido para o cliente {0}

en: Creditors
pt_BR: Credores

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
pt_BR: Moeda

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
pt_BR: Câmbio

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
pt_BR: Configurações de Câmbio

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
pt_BR: Câmbio deve ser aplicável para compra ou venda.

en: Currency for {0} must be {1}
pt_BR: A moeda para {0} deve ser {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
pt_BR: Moeda da Conta de encerramento deve ser {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
pt_BR: Moeda da lista de preços {0} deve ser {1} ou {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
pt_BR: A moeda deve ser a mesma que a Moeda da lista de preços: {0}

en: Current Assets
pt_BR: Ativo Circulante

en: Current BOM and New BOM can not be same
pt_BR: A LDM Atual e a Nova LDM não podem ser as mesmas

en: Current Liabilities
pt_BR: Passivo Circulante

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
pt_BR: Estoque Atual

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
pt_BR: Cliente

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
pt_BR: Aquisição de Clientes e Fidelização

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
pt_BR: Endereços e Contatos do Cliente

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
pt_BR: Contato do Cliente

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
pt_BR: Saldo de Crédito do Cliente

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
pt_BR: Limite de Crédito do Cliente

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
pt_BR: Grupo de Clientes

en: Customer LPO
pt_BR: LPO do Cliente

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
pt_BR: Nome do Cliente

en: Customer PO
pt_BR: PO Cliente

en: Customer POS Id
pt_BR: ID do PD do Cliente

en: Customer Service
pt_BR: Atendimento Ao Cliente

en: Customer contact updated successfully.
pt_BR: Contato do cliente atualizado com sucesso.

en: Customer is required
pt_BR: O Cliente é obrigatório

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
pt_BR: O cliente não está inscrito em nenhum programa de fidelidade

en: Customer {0} does not belong to project {1}
pt_BR: Cliente {0} não pertence ao projeto {1}

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
pt_BR: Preço de Item Ao Consumidor

en: Customer/Lead Name
pt_BR: Nome do Cliente/Lead

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
pt_BR: Clientes Sem Qualquer Transação de Vendas

en: Customers not selected.
pt_BR: Clientes não selecionados.

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
pt_BR: Número de Tarifa Alfandegária

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
pt_BR: Diário

en: Daily Project Summary for {0}
pt_BR: Resumo Diário do Projeto Para {0}

en: Daily Reminders
pt_BR: Lembretes Diários

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
pt_BR: Resumo Diário Dos Registros de Tempo

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
pt_BR: Importação de Dados

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
pt_BR: Data

en: Date Based On
pt_BR: Data Com Base Em

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
pt_BR: A data de início deve ser maior que a data de incorporação

en: Date of Transaction
pt_BR: Data da Transação

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
pt_BR: Dia da Semana

en: Days Since Last Order
pt_BR: Dias Desde a Última Compra

en: Days Since Last order
pt_BR: Dias desde a última compra

en: Dear
pt_BR: Caro

en: Dear System Manager,
pt_BR: Caro Administrador de Sistema,

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
pt_BR: Débito

en: Debit ({0})
pt_BR: Débito ({0})

en: Debit Account
pt_BR: Conta de Débito

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
pt_BR: Nota de Débito

en: Debit Note Amount
pt_BR: Valor da Nota de Débito

en: Debit To is required
pt_BR: Para Débito é necessária

en: Debtors
pt_BR: Devedores

en: Declare Lost
pt_BR: Declarar Perdido

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default BOM for {0} not found
pt_BR: Não foi encontrado a LDM Padrão para {0}

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
pt_BR: Cabeçalho de Carta Padrão

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
pt_BR: A unidade de medida padrão para a variante '{0}' deve ser o mesmo que no modelo '{1}'

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
pt_BR: Valor padrão

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
pt_BR: Padrões

en: Delay (in Days)
pt_BR: Atraso (em Dias)

en: Delay in payment (Days)
pt_BR: Atraso no Pagamento (Dias)

en: Delayed Days
pt_BR: Dias Atrasados

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
pt_BR: Relatório de Item Atrasado

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
pt_BR: Relatório de Pedidos Atrasados

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete all the Transactions for this Company
pt_BR: Apagar todas as transações para esta empresa

en: Deletion is not permitted for country {0}
pt_BR: A exclusão não está permitida para o país {0}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
pt_BR: Entregue

en: Delivered Amount
pt_BR: Quantia Entregue

en: Delivered Quantity
pt_BR: Quantidade Entregue

en: Delivered: {0}
pt_BR: Entregue: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
pt_BR: Entrega

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
pt_BR: Data de Entrega

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
pt_BR: Guia de Remessa

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
pt_BR: Tendência de Remessas

en: Delivery Note {0} is not submitted
pt_BR: A Guia de Remessa {0} não foi enviada

en: Delivery Notes
pt_BR: Notas de Entrega

en: Delivery Notes {0} updated
pt_BR: Notas de entrega {0} atualizadas

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
pt_BR: Configurações de Entrega

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
pt_BR: Parada de Entrega

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
pt_BR: Viagem de Entrega

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
pt_BR: Departamento

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
pt_BR: Tarefa Dependente

en: Depreciated Amount
pt_BR: Valor Depreciado

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
pt_BR: Depreciação

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
pt_BR: Valor de Depreciação

en: Depreciation Amount during the period
pt_BR: Total de Depreciação durante o período

en: Depreciation Date
pt_BR: Data da Depreciação

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
pt_BR: A Depreciação foi Eliminada devido à alienação de ativos

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
pt_BR: Lançamento de Depreciação

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
pt_BR: Linha de depreciação {0}: o valor esperado após a vida útil deve ser maior ou igual a {1}

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
pt_BR: Tabela de Depreciação

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
pt_BR: Descrição

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
pt_BR: Designação

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
pt_BR: Razão Detalhada

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
pt_BR: Diferença

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
pt_BR: Conta Diferença

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
pt_BR: Total da Diferença

en: Difference Amount must be zero
pt_BR: O Valor da Diferença deve ser zero

en: Difference Value
pt_BR: Valor da Diferença

en: Dimension Filter
pt_BR: Filtro de Dimensão

en: Direct Expenses
pt_BR: Despesas Diretas

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
pt_BR: Receita Direta

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Disabled template must not be default template
pt_BR: O modelo desativado não pode ser o modelo padrão

en: Disburse Loan
pt_BR: Desembolsar Empréstimo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
pt_BR: Desembolsado

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Discount must be less than 100
pt_BR: Desconto deve ser inferior a 100

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
pt_BR: Fatura Descontada

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
pt_BR: Não Gosta

en: Dispatch
pt_BR: Expedição

en: Dispatch Notification
pt_BR: Notificação de Despacho

en: Distributor
pt_BR: Distribuidor

en: Dividends Paid
pt_BR: Dividendos Pagos

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
pt_BR: Não Entre Em Contato

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
pt_BR: Você realmente deseja restaurar este ativo descartado?

en: Do you want to submit the material request
pt_BR: Você deseja enviar a solicitação de material

en: Docs Search
pt_BR: Pesquisa do Documentos

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
pt_BR: Nome do Documento

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
pt_BR: Feito

en: Download
pt_BR: Baixar

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
pt_BR: Baixar Modelo

en: Downtime (In Hours)
pt_BR: Tempo de Inatividade (em Horas)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
pt_BR: Análise de Tempo de Inatividade

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
pt_BR: Entrada de Tempo de Inatividade

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
pt_BR: Rascunho

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
pt_BR: Motorista

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
pt_BR: Categoria de Licença de Condução

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
pt_BR: Data de Vencimento

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
pt_BR: Data de vencimento baseada em

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
pt_BR: Texto Para Carta de Cobrança

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate Project with Tasks
pt_BR: Projeto duplicado com tarefas

en: Duplicate project has been created
pt_BR: Projeto duplicado foi criado

en: Duplicate row {0} with same {1}
pt_BR: Linha duplicada {0} com o mesmo {1}

en: Duplicate {0} found in the table
pt_BR: Duplicar {0} encontrado na tabela

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
pt_BR: Duração

en: Duration in Days
pt_BR: Duração Em Dias

en: Duties and Taxes
pt_BR: Impostos e Contribuições

en: E-Invoicing Information Missing
pt_BR: Informações de Faturamento Eletrônico Ausentes

en: Earliest
pt_BR: Mais Antigas

en: Earliest Age
pt_BR: Idade Mais Antiga

en: Earnest Money
pt_BR: Sinal/garantia Em Dinheiro

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Not Allowed
pt_BR: Editar Não Permitido

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
pt_BR: Editar Postagem Data e Hora

en: Edit Receipt
pt_BR: Editar Recibo

en: Electrical
pt_BR: Elétrico

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
pt_BR: Registro de Fatura Eletrônica

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
pt_BR: Colaborador

en: Employee Advances
pt_BR: Avanços do Funcionário

note: Name of a DocType
en: Employee Education
pt_BR: Escolaridade do Colaborador

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
pt_BR: Histórico de Trabalho Externo do Colaborador

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
pt_BR: Grupo de Empregados

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
pt_BR: Tabela de Grupo de Empregados

en: Employee ID
pt_BR: ID do Empregado

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
pt_BR: Histórico de Trabalho Interno do Colaborador

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
pt_BR: Nome do Colaborador

en: Employee cannot report to himself.
pt_BR: Colaborador não pode denunciar a si mesmo.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
pt_BR: O funcionário é necessário ao emitir o Ativo {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
pt_BR: O funcionário {0} não pertence à empresa {1}

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Enable Auto Re-Order
pt_BR: Ativar Reordenação Automática

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
pt_BR: Data Final

en: End Date cannot be before Start Date.
pt_BR: A data de término não pode ser anterior à data de início.

en: End Year
pt_BR: Ano Final

en: End Year cannot be before Start Year
pt_BR: O ano final não pode ser antes do ano de início

en: End date cannot be before start date
pt_BR: A data de término não pode ser anterior à data de início

en: Enough Parts to Build
pt_BR: Peças Suficientes Para Construir

en: Enter API key in Google Settings.
pt_BR: Digite a Chave da API Nas Configurações do Google.

en: Enter Supplier
pt_BR: Entrar no Fornecedor

en: Enter Value
pt_BR: Digite o Valor

en: Enter amount to be redeemed.
pt_BR: Insira o valor a ser resgatado.

en: Enter customer's phone number
pt_BR: Insira o número de telefone do cliente

en: Enter depreciation details
pt_BR: Insira detalhes de depreciação

en: Enter discount percentage.
pt_BR: Insira a porcentagem de desconto.

en: Enter {0} amount.
pt_BR: Insira o valor de {0}.

en: Entertainment Expenses
pt_BR: Despesas Com Entretenimento

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
pt_BR: Patrimônio Líquido

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
pt_BR: Erro

en: Error evaluating the criteria formula
pt_BR: Erro ao avaliar a fórmula de critérios

en: Error: {0} is mandatory field
pt_BR: Erro: {0} é campo obrigatório

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
pt_BR: Custo Estimado

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
pt_BR: Ganho/perda Com Câmbio

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
pt_BR: Reavaliação da Taxa de Câmbio

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
pt_BR: Conta de Reavaliação da Taxa de Câmbio

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
pt_BR: Taxa de câmbio deve ser o mesmo que {0} {1} ({2})

en: Excise Invoice
pt_BR: Guia de Recolhimento de Tributos

en: Execution
pt_BR: Execução

en: Expand All
pt_BR: Expandir Todos

en: Expected Arrival Date
pt_BR: Data Esperada de Chegada

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
pt_BR: Data Prevista de Entrega

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
pt_BR: Data de entrega esperada deve ser após a data da ordem de venda

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
pt_BR: Data Prevista de Término

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
pt_BR: Horas Esperadas

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
pt_BR: Data Prevista de Início

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
pt_BR: Despesa

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
pt_BR: Despesa conta / Diferença ({0}) deve ser um 'resultados' conta

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
pt_BR: Conta de Despesas

en: Expense Account Missing
pt_BR: Conta de Despesas Ausente

en: Expense Head Changed
pt_BR: Cabeça de Despesas Alterada

en: Expenses
pt_BR: Despesas

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
pt_BR: Despesas Incluídas na Avaliação de Imobilizado

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
pt_BR: Despesas Incluídas na Avaliação

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Expired Batches
pt_BR: Lotes Expirados

en: Expires On
pt_BR: Expira Em

en: Expiry (In Days)
pt_BR: Vencimento (em Dias)

en: Expiry Date Mandatory
pt_BR: Data de Expiração Obrigatória

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
pt_BR: Previsão de Suavização Exponencial

en: Export E-Invoices
pt_BR: Exportar Faturas Eletrônicas

en: Extra Large
pt_BR: Extra Grande

en: Extra Small
pt_BR: Muito Pequeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Failed to Authenticate the API key.
pt_BR: Falha ao autenticar a chave API.

en: Failed to install presets
pt_BR: Falha na instalação de predefinições

en: Failed to setup company
pt_BR: Falha na configuração da empresa

en: Failed to setup defaults
pt_BR: Falha ao configurar os padrões

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
pt_BR: Comentários

en: Fetch Items from Warehouse
pt_BR: Buscar itens do armazém

en: Fetch Subscription Updates
pt_BR: Buscar Atualizações de Assinatura

en: Filter Based On
pt_BR: Filtro Baseado Em

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
pt_BR: Filtros

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
pt_BR: Livro Contábil

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
pt_BR: Demonstrativos Financeiros

en: Finish
pt_BR: Finalizar

en: Finished
pt_BR: Acabado

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good
pt_BR: Bem Acabado

en: Finished Good Item Code
pt_BR: Código de Item Acabado

en: Finished Goods
pt_BR: Produtos Acabados

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
pt_BR: Armazém de Produtos Acabados

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
pt_BR: Tempo de Primeira Resposta

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
pt_BR: Tempo de Primeira Resposta em Incidentes

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
pt_BR: Tempo de Primeira Resposta em Oportunidades

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
pt_BR: Regime Fiscal é obrigatório, gentilmente definir o regime fiscal na empresa {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
pt_BR: Exercício Fiscal

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
pt_BR: Ano Fiscal Empresa

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
pt_BR: A data final do ano fiscal deve ser de um ano após a data de início do ano fiscal

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
pt_BR: Ano Fiscal Data de Início e Término do Exercício Social Data já estão definidos no ano fiscal de {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
pt_BR: Ano Fiscal {0} Não Existe

en: Fiscal Year {0} does not exist
pt_BR: Ano Fiscal {0} não existe

en: Fiscal Year {0} is required
pt_BR: Ano Fiscal {0} é necessário

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
pt_BR: Ativo Imobilizado

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
pt_BR: Registro de Ativo Fixo

en: Fixed Assets
pt_BR: Ativos Imobilizados

note: Name of a role
en: Fleet Manager
pt_BR: Gerente de Frota

en: Focus on Item Group filter
pt_BR: Foco no filtro de grupo de itens

en: Focus on search input
pt_BR: Foco na entrada de pesquisa

en: Following fields are mandatory to create address:
pt_BR: Os campos a seguir são obrigatórios para criar um endereço:

en: For
pt_BR: Para

en: For Default Supplier (Optional)
pt_BR: Para Fornecedor Padrão (opcional)

en: For Supplier
pt_BR: Para Fornecedor

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: For Warehouse
pt_BR: Para Armazém

en: For an item {0}, quantity must be negative number
pt_BR: Para um item {0}, a quantidade deve ser um número negativo

en: For an item {0}, quantity must be positive number
pt_BR: Para um item {0}, a quantidade deve ser um número positivo

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
pt_BR: Para linha {0} em {1}. Para incluir {2} na taxa de Item, linhas {3} também devem ser incluídos

en: For row {0}: Enter Planned Qty
pt_BR: Para a Linha {0}: Digite a Quantidade Planejada

en: Forum Activity
pt_BR: Atividade do Fórum

en: Freight and Forwarding Charges
pt_BR: Frete e Encargos de Envio

en: Frequently Read Articles
pt_BR: Leia Artigos Com Frequência

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
pt_BR: De

en: From Currency and To Currency cannot be same
pt_BR: De Moeda e Para Moeda não pode ser o mesmo

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
pt_BR: Data De

en: From Date and To Date are Mandatory
pt_BR: A Partir da Data e Até a Data São Obrigatórias

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
pt_BR: De data e até a data estão em diferentes anos fiscais

en: From Date cannot be greater than To Date
pt_BR: A partir de data não pode ser maior que a Data

en: From Date must be before To Date
pt_BR: A Data de deve ser anterior à Data A

en: From Datetime
pt_BR: A Partir da Data e Hora

en: From Delivery Note
pt_BR: De Nota de Entrega

en: From Fiscal Year
pt_BR: A Partir do Ano Fiscal

en: From Posting Date
pt_BR: Da Data de Postagem

en: From Range has to be less than To Range
pt_BR: De Gama tem de ser inferior à gama

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
pt_BR: Do Horário

en: From Time Should Be Less Than To Time
pt_BR: Do Tempo Deve Ser Menor Que o Tempo

en: From and To Dates are required.
pt_BR: As datas de início e fim são obrigatórias.

en: From date cannot be greater than To date
pt_BR: A partir de data não pode ser maior que a Data

en: Fulfillment
pt_BR: Realização

note: Name of a role
en: Fulfillment User
pt_BR: Usuário de Cumprimento

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
pt_BR: Depreciados Totalmente

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
pt_BR: Outras contas podem ser feitas em Grupos, mas as entradas podem ser feitas contra os Não-Grupos

en: Future Payment Amount
pt_BR: Valor do Pagamento Futuro

en: Future Payment Ref
pt_BR: Referência de Pagamento Futuro

en: Future Payments
pt_BR: Pagamentos Futuros

note: Name of a DocType
en: GL Entry
pt_BR: Lançamento GL

en: Gain/Loss on Asset Disposal
pt_BR: Ganho/perda no Descarte de Ativo

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
pt_BR: Livro Razão

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
pt_BR: Livro Razão

en: Get Invoices
pt_BR: Obter Faturas

en: Get Invoices based on Filters
pt_BR: Obter faturas com base em filtros

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
pt_BR: Obter Itens

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
pt_BR: Obter Itens De

en: Get Items from BOM
pt_BR: Obter itens da LDM

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
pt_BR: Obtenha itens de solicitações de materiais contra este fornecedor

en: Get Items from Product Bundle
pt_BR: Obter Itens do Pacote de Produtos

en: Get Payment Entries
pt_BR: Obter Lançamentos de Pagamentos

en: Get Payments from
pt_BR: Receba pagamentos de

en: Get Suppliers
pt_BR: Obter Fornecedores

en: Get Suppliers By
pt_BR: Obter Provedores Por

en: Get Unreconciled Entries
pt_BR: Obter Lançamentos Não Conciliados

en: Get Updates
pt_BR: Receber Notícias

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
pt_BR: Padrões Gerais

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
pt_BR: Objetivo e Procedimento

en: Goods In Transit
pt_BR: Mercadorias Em Trânsito

en: Goods Transferred
pt_BR: Mercadorias Transferidas

en: Goods are already received against the outward entry {0}
pt_BR: As mercadorias já são recebidas contra a entrada de saída {0}

en: Government
pt_BR: Governo

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
pt_BR: Total Geral

en: Greater Than Amount
pt_BR: Maior Que Quantidade

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
pt_BR: Verde

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
pt_BR: Lucro Bruto

en: Gross Profit / Loss
pt_BR: Lucro / Prejuízo Bruto

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
pt_BR: Valor Bruto de Compra

en: Gross Purchase Amount is mandatory
pt_BR: Valor Bruto de Compra é obrigatório

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
pt_BR: Relatório de Lucro Bruto e Líquido

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group By
pt_BR: Agrupar Por

en: Group By Customer
pt_BR: Agrupar Por Cliente

en: Group By Supplier
pt_BR: Agrupar Por Fornecedor

en: Group Node
pt_BR: Grupo de Nós

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
pt_BR: Armazéns de grupo não podem ser usados em transações. Altere o valor de {0}

en: Group by
pt_BR: Agrupar Por

en: Group by Material Request
pt_BR: Agrupar Por Solicitação de Material

en: Group by Party
pt_BR: Agrupar Por Parceiro

en: Group by Purchase Order
pt_BR: Agrupar Por Ordem de Compra

en: Group by Sales Order
pt_BR: Agrupar Por Pedido de Venda

en: Group by Voucher
pt_BR: Agrupar Por Comprovante

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
pt_BR: Não é permitido selecionar o subgrupo de armazém para as transações

en: Groups
pt_BR: Grupos

note: Name of a role
en: HR Manager
pt_BR: Gerente de RH

note: Name of a role
en: HR User
pt_BR: Usuário do Rh

en: Half-Yearly
pt_BR: Semestralmente

en: Hardware
pt_BR: Ferramentas

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
pt_BR: Mapa de calor

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help Articles
pt_BR: Artigos de Ajuda

en: Help Results for
pt_BR: Resultados da Ajuda Para

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
pt_BR: Alto

en: Hold
pt_BR: Segurar

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
pt_BR: Segurar Fatura

note: Name of a DocType
en: Holiday
pt_BR: Feriado

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
pt_BR: Lista de Feriados

note: Name of a Workspace
en: Home
pt_BR: Início

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
pt_BR: De hora em hora

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
pt_BR: Horas

en: Human Resources
pt_BR: Recursos Humanos

en: IBAN is not valid
pt_BR: IBAN não é válido

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
pt_BR: Endereço de IP

en: Identifying Decision Makers
pt_BR: Identificando os Tomadores de Decisão

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
pt_BR: Se marcado, vários materiais podem ser usados para uma única Ordem de Serviço. Isso é útil se um ou mais produtos demorados estiverem sendo fabricados.

en: Ignore Existing Ordered Qty
pt_BR: Ignorar Quantidade Pedida Existente

en: Ignore Existing Projected Quantity
pt_BR: Ignorar Quantidade Projetada Existente

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
pt_BR: Imagem

en: Import
pt_BR: Importar

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
pt_BR: Importar arquivo

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
pt_BR: Erros e avisos de importação de arquivos

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
pt_BR: Visualização do registro de importação

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
pt_BR: Visualização de importação

en: Import Successful
pt_BR: Importação Bem Sucedida

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
pt_BR: Fatura de Fornecedor de Importação

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
pt_BR: Avisos de importação

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
pt_BR: Importar do Planilhas Google

en: Import in Bulk
pt_BR: Importação Em Massa

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
pt_BR: Em Manutenção

en: In Production
pt_BR: Em Produção

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Option 
en: In Progress
pt_BR: Em Progresso

en: In Stock Qty
pt_BR: Quantidade no Estoque

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
pt_BR: Em Trânsito

en: In Value
pt_BR: Valor Entrada

en: In stock
pt_BR: Em Estoque

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
pt_BR: Clientes Inativos

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
pt_BR: Itens de Vendas Inativas

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
pt_BR: Incentivos

en: Include Default FB Entries
pt_BR: Incluir Entradas de Livro Padrão

en: Include Expired
pt_BR: Incluir Expirado

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
pt_BR: Incluir Itens Explodidos

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
pt_BR: Incluir Transações PDV

en: Include UOM
pt_BR: Incluir UDM

en: Included in Gross Profit
pt_BR: Incluído no Lucro Bruto

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
pt_BR: Receita

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
pt_BR: Conta de Receitas

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
pt_BR: Entrada

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
pt_BR: Valor de Entrada

en: Incoming call from {0}
pt_BR: Chamada recebida de {0}

en: Incorrect Date
pt_BR: Data Incorreta

en: Incorrect Warehouse
pt_BR: Armazém Incorreto

en: Increment cannot be 0
pt_BR: Incremento não pode ser 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
pt_BR: Atributo incremento para {0} não pode ser 0

en: Indirect Expenses
pt_BR: Despesas Indiretas

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
pt_BR: Receita Indireta

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
pt_BR: Pessoa Física

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
pt_BR: Iniciada

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
pt_BR: Inserir novos registros

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
pt_BR: Inspecionado Por

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
pt_BR: Inspeção Obrigatória

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
pt_BR: Nota de Instalação

en: Installation Note {0} has already been submitted
pt_BR: A nota de instalação {0} já foi enviada

en: Installing presets
pt_BR: Instalando predefinições

en: Insufficient Permissions
pt_BR: Permissões Insuficientes

en: Insufficient Stock
pt_BR: Estoque Insuficiente

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
pt_BR: Interessado

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
pt_BR: Transferência Interna

en: Invalid Account
pt_BR: Conta Inválida

en: Invalid Attribute
pt_BR: Atributo Inválido

en: Invalid Child Procedure
pt_BR: Procedimento de Criança Inválido

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
pt_BR: Empresa Inválida Para Transação Entre Empresas.

en: Invalid Credentials
pt_BR: Credenciais Inválidas

en: Invalid Gross Purchase Amount
pt_BR: Valor Bruto de Compra Inválido

en: Invalid Item
pt_BR: Artigo Inválido

en: Invalid Opening Entry
pt_BR: Entrada de Abertura Inválida

en: Invalid POS Invoices
pt_BR: Faturas de PDV inválidas

en: Invalid Parent Account
pt_BR: Conta Pai Inválida

en: Invalid Part Number
pt_BR: Número de Peça Inválido

en: Invalid Posting Time
pt_BR: Tempo de Lançamento Inválido

en: Invalid Quantity
pt_BR: Quantidade Inválida

en: Invalid Selling Price
pt_BR: Preço de Venda Inválido

en: Invalid URL
pt_BR: URL inválida

en: Invalid Value
pt_BR: Valor Inválido

en: Invalid condition expression
pt_BR: Expressão de condição inválida

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
pt_BR: Série de nomenclatura inválida (. Ausente) para {0}

en: Invalid reference {0} {1}
pt_BR: Referência inválida {0} {1}

en: Invalid {0}
pt_BR: Inválido {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
pt_BR: {0} inválido para transação entre empresas.

en: Invalid {0}: {1}
pt_BR: Inválido {0}: {1}

en: Investments
pt_BR: Investimentos

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) fiel
en: Invoice
pt_BR: Fatura

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
pt_BR: Desconto de Fatura

en: Invoice Grand Total
pt_BR: Total Geral da Fatura

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
pt_BR: Porção de Fatura

en: Invoice Posting Date
pt_BR: Data do Lançamento da Fatura

en: Invoice already created for all billing hours
pt_BR: Fatura já criada para todos os horários de cobrança

en: Invoice can't be made for zero billing hour
pt_BR: A fatura não pode ser feita para zero hora de cobrança

en: Invoiced Amount
pt_BR: Valor Faturado

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
pt_BR: Faturas

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
pt_BR: É Ativo

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
pt_BR: Está Congelado

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
pt_BR: É Grupo

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return 
en: Is Return
pt_BR: É Devolução

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
pt_BR: É Padrão

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
pt_BR: Incidente

en: Issue Material
pt_BR: Saída de Material

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
pt_BR: Prioridade do Incidente

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
pt_BR: Emitido

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
pt_BR: Itens Emitidos Contra Ordem de Serviço

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
pt_BR: Incidentes

en: Item 1
pt_BR: Número 1

en: Item 2
pt_BR: Número 2

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
pt_BR: Alternativa de Itens

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
pt_BR: Atributos do Item

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
pt_BR: Balanço de Itens (simples)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
pt_BR: Código de Barras do Item

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
pt_BR: Código do Item

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
pt_BR: Detalhe do Cliente do Item

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
pt_BR: Grupo de Itens

en: Item Group Tree
pt_BR: Árvore de Grupos do Item

note: Name of a role
en: Item Manager
pt_BR: Gerente de Item

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
pt_BR: Nome do Item

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
pt_BR: Preço do Item

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
pt_BR: Preço do Item Preço

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
pt_BR: O Preço do Item foi atualizado para {0} na Lista de Preços {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
pt_BR: Preços de Itens

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
pt_BR: Parâmetro de Inspeção de Qualidade do Item

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
pt_BR: Reposição de Item

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
pt_BR: Linha do Item {0}: {1} {2} não existe na tabela ';{1}'; acima

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
pt_BR: Relatório de Itens Em Falta no Estoque

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
pt_BR: Fornecedor do Item

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
pt_BR: Imposto do Item

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
pt_BR: Modelo de Impostos Por Item

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
pt_BR: Detalhe do Modelo de Imposto de Item

en: Item Unavailable
pt_BR: Artigo Indisponível

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
pt_BR: Configurações da Variante de Item

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
pt_BR: Especificação do Site do Item

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
pt_BR: O artigo deve ser adicionado usando "Obter itens de recibos de compra 'botão

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
pt_BR: O Item {0} deve ser um Item de Ativo Imobilizado

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
pt_BR: Lista de Preços Por Item

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
pt_BR: Histórico de Compras Por Item

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
pt_BR: Registro de Compras Por Item

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
pt_BR: Histórico de Vendas Por Item

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
pt_BR: Registro de Vendas Por Item

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
pt_BR: Itens

en: Items Filter
pt_BR: Filtro de Itens

en: Items Required
pt_BR: Itens Necessários

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
pt_BR: Itens Para Requisitar

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
pt_BR: Itens e Preços

en: Items for Raw Material Request
pt_BR: Itens Para Solicitação de Matéria-prima

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
pt_BR: Os itens a fabricar são necessários para extrair as matérias-primas associadas a eles.

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
pt_BR: Cartão de Trabalho

en: Job Card Analysis
pt_BR: Análise de Carteira de Trabalho

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
pt_BR: Resumo do Cartão de Trabalho

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
pt_BR: Registro de Tempo do Cartão de Trabalho

en: Job card {0} created
pt_BR: Cartão de trabalho {0} criado

en: Journal Entries {0} are un-linked
pt_BR: Lançamentos no Livro Diário {0} são desvinculados

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
pt_BR: Lançamento no Livro Diário

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
pt_BR: Conta de Lançamento no Livro Diário

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
pt_BR: Modelo de Entrada no Livro Diário

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
pt_BR: Conta de Modelo de Lançamento Contábil

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
pt_BR: Lançamento no Livro Diário {0} não tem conta {1} ou já conciliado com outro comprovante

en: Kanban Board
pt_BR: Painel Kanban

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
pt_BR: Chave

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
pt_BR: Relatórios Principais

en: Kindly select the company first
pt_BR: Selecione primeiro a empresa

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
pt_BR: Custo de Desembarque do Item

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
pt_BR: Recibo de Compra do Custo de Desembarque

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
pt_BR: Impostos e Encargos Sobre Custos de Desembarque

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
pt_BR: Comprovante de Custos de Desembarque

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last Communication
pt_BR: Último Contato

en: Last Communication Date
pt_BR: Data do Último Contato

en: Last Month Downtime Analysis
pt_BR: Análise de Tempo de Inatividade no Último Mês

en: Last Order Amount
pt_BR: Valor do Último Pedido

en: Last Order Date
pt_BR: Data do Último Pedido

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
pt_BR: Valor da Última Compra

en: Last carbon check date cannot be a future date
pt_BR: A última data de verificação de carbono não pode ser uma data futura

en: Latest
pt_BR: Mais Recentes

en: Latest Age
pt_BR: Idade Mais Recente

en: Lead Time (Days)
pt_BR: Prazo de Entrega (dias)

en: Lead Time (in mins)
pt_BR: Tempo de espera (em minutos)

en: Ledger
pt_BR: Livro Razão

en: Legal Expenses
pt_BR: Despesas Legais

en: Less Than Amount
pt_BR: Menos Que Quantidade

en: Liabilities
pt_BR: Passivo

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
pt_BR: Passivo

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
pt_BR: Gostos

en: Limit Crossed
pt_BR: Limite Ultrapassado

en: Link to Material Request
pt_BR: Link Para Solicitação de Material

en: Link to Material Requests
pt_BR: Link Para Solicitações de Materiais

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
pt_BR: Documentos vinculados

note: Name of a DocType
en: Linked Location
pt_BR: Local Vinculado

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
pt_BR: Data de Início do Empréstimo e Período do Empréstimo são obrigatórios para salvar o Desconto da Fatura

en: Loans (Liabilities)
pt_BR: Empréstimos (passivo)

en: Loans and Advances (Assets)
pt_BR: Empréstimos e Adiantamentos (ativos)

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
pt_BR: Localização

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
pt_BR: Perdido

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
pt_BR: Oportunidade Perdida

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
pt_BR: Cotação Perdida

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
pt_BR: Motivo da Perda

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
pt_BR: Detalhe da Razão Perdida

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
pt_BR: Razões Perdidas

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
pt_BR: Baixo

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
pt_BR: Certificado de Menor Dedução

en: Lower Income
pt_BR: Baixa Renda

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
pt_BR: Entrada do Ponto de Fidelidade

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
pt_BR: Resgate de Entrada do Ponto de Fidelidade

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
pt_BR: Pontos de Fidelidade

en: Loyalty Points: {0}
pt_BR: Pontos de Fidelidade: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
pt_BR: Programa de Lealdade

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
pt_BR: Coleção de Programas de Fidelidade

en: Machine
pt_BR: Máquina

en: Main
pt_BR: Principal

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
pt_BR: Manutenção

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
pt_BR: Gerente de Manutenção

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
pt_BR: Programação da Manutenção

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
pt_BR: Detalhe da Programação da Manutenção

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
pt_BR: Programação de manutenção não é gerada para todos os itens. Por favor, clique em "Gerar Agenda"

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
pt_BR: O cronograma de manutenção {0} existe contra {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
pt_BR: Horários de Manutenção

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
pt_BR: Membro da Equipe de Manutenção

note: Name of a role
en: Maintenance User
pt_BR: Usuário da Manutenção

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
pt_BR: Visita de Manutenção

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
pt_BR: Finalidade da Visita de Manutenção

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
pt_BR: Manutenção data de início não pode ser anterior à data de entrega para Serial Não {0}

note: Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Make
pt_BR: Criar

en: Make Stock Entry
pt_BR: Fazer Entrada de Estoque

en: Make project from a template.
pt_BR: Criar projeto a partir de um modelo.

en: Manage your orders
pt_BR: Gerir seus pedidos

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
pt_BR: Obrigatório

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
pt_BR: Obrigatório Depende

en: Mandatory Missing
pt_BR: Ausente Obrigatória

en: Mandatory Purchase Order
pt_BR: Ordem de Compra Obrigatória

en: Mandatory Purchase Receipt
pt_BR: Recibo de Compra Obrigatório

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
pt_BR: A entrada manual não pode ser criada! Desative a entrada automática para contabilidade diferida nas configurações de contas e tente novamente

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
pt_BR: Fabricação

en: Manufactured
pt_BR: Fabricado

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Label of th
en: Manufacturer
pt_BR: Fabricante

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
pt_BR: Número de Peça do Fabricante

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
pt_BR: Número da peça do fabricante <b>{0}</b> é inválido

note: Label of the work_order_details_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manu
en: Manufacturing
pt_BR: Fabricação

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
pt_BR: Gerente de Fabricação

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
pt_BR: Configurações de Fabricação

note: Name of a role
en: Manufacturing User
pt_BR: Usuário de Fabricação

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
pt_BR: Segmento de Renda

en: Marketing Expenses
pt_BR: Despesas Com Marketing

en: Master
pt_BR: Cadastro

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
pt_BR: Cadastros

en: Material Consumption
pt_BR: Consumo de Material

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
pt_BR: O consumo de material não está definido em Configurações de fabricação.

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
pt_BR: Entrada de Material

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
pt_BR: Requisição de Material

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
pt_BR: Data da Requisição de Material

en: Material Request No
pt_BR: Pedido de Material No

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
pt_BR: Solicitação de material não criada, como quantidade para matérias-primas já disponíveis.

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
pt_BR: Requisição de Material {0} é cancelada ou parada

en: Material Request {0} submitted.
pt_BR: Solicitação de Material {0} enviada.

en: Material Requests Required
pt_BR: Solicitações de Materiais Necessárias

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
pt_BR: Transferência de Material

en: Material to Supplier
pt_BR: Material a Fornecedor

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
pt_BR: Médio

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
pt_BR: Mencione a taxa de avaliação no cadastro de itens.

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Merge Account
pt_BR: Mesclar Conta

en: Merge with Existing Account
pt_BR: Mesclar com conta existente

en: Merge with existing
pt_BR: Mesclar com existente

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
pt_BR: Exemplos de Mensagens

en: Message Sent
pt_BR: Mensagem Enviada

en: Middle Income
pt_BR: Renda Média

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
pt_BR: Nome do Meio

en: Miscellaneous Expenses
pt_BR: Despesas Diversas

en: Missing Account
pt_BR: Conta Em Falta

en: Missing Values Required
pt_BR: Faltando Valores Obrigatórios

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
pt_BR: Móvel

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
pt_BR: Telefone Celular

en: Mobile Number
pt_BR: Número de Celular

en: Mobile:
pt_BR: Móvel:

en: Mode Of Payment
pt_BR: Forma de Pagamento

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
pt_BR: Forma de Pagamento

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
pt_BR: Modo de Pagamento da Conta

en: Mode of Payments
pt_BR: Modo de Pagamento

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
pt_BR: Mês

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: Monthly Completed Work Orders
pt_BR: Ordens de Serviço Concluídas Mensalmente

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
pt_BR: Distribuição Mensal

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
pt_BR: Distribuição Percentual Mensal

en: Monthly Quality Inspections
pt_BR: Inspeções Mensais de Qualidade

en: Monthly Total Work Orders
pt_BR: Total Mensal de Ordens de Serviço

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
pt_BR: Mais Informações

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move Item
pt_BR: Mover Item

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
pt_BR: Multi Moeda

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
pt_BR: Várias regras de preços existe com os mesmos critérios, por favor, resolver o conflito através da atribuição de prioridade. Regras Preço: {0}

en: Multiple Variants
pt_BR: Variantes Múltiplas

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
pt_BR: Deve Ser Número Inteiro

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
pt_BR: Nome

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
pt_BR: Nome da nova conta. Nota: Por favor não criar contas para Clientes e Fornecedores

en: Needs Analysis
pt_BR: Precisa de Análise

en: Negative Quantity is not allowed
pt_BR: Negativo Quantidade não é permitido

en: Negative Valuation Rate is not allowed
pt_BR: Taxa de Avaliação negativa não é permitida

en: Negotiation/Review
pt_BR: Negociação / Revisão

en: Net Asset value as on
pt_BR: Valor Patrimonial Líquido como em

en: Net Cash from Financing
pt_BR: Caixa Líquido de Financiamento

en: Net Cash from Investing
pt_BR: Caixa Líquido de Investimentos

en: Net Cash from Operations
pt_BR: Caixa Líquido de Operações

en: Net Change in Accounts Payable
pt_BR: Variação Líquida Em Contas a Pagar

en: Net Change in Accounts Receivable
pt_BR: Variação Líquida Em Contas a Receber

en: Net Change in Cash
pt_BR: Variação Líquida Em Dinheiro

en: Net Change in Equity
pt_BR: Mudança no Patrimônio Líquido

en: Net Change in Fixed Asset
pt_BR: Variação Líquida do Ativo Imobilizado

en: Net Change in Inventory
pt_BR: Variação Líquida no Inventário

en: Net Profit
pt_BR: Lucro Líquido

en: Net Profit/Loss
pt_BR: Lucro / Perda Líquida

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
pt_BR: Total Líquido

en: New
pt_BR: Novo

en: New Account Name
pt_BR: Nome da Nova Conta

en: New Assets (This Year)
pt_BR: Novos Ativos (este Ano)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
pt_BR: Nova LDM

en: New Batch ID (Optional)
pt_BR: Novo ID do Lote (opcional)

en: New Batch Qty
pt_BR: Nova Quantidade de Lote

en: New Company
pt_BR: Nova Empresa

en: New Cost Center Name
pt_BR: Novo Centro de Custo Nome

en: New Customer Revenue
pt_BR: Receita Com Novos Clientes

en: New Customers
pt_BR: Clientes Novos

en: New Department
pt_BR: Novo Departamento

en: New Employee
pt_BR: Novo Empregado

en: New Location
pt_BR: Nova Localização

en: New Quality Procedure
pt_BR: Novo Procedimento de Qualidade

en: New Sales Person Name
pt_BR: Nome do Novo Vendedor

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
pt_BR: Novo limite de crédito é inferior ao saldo devedor atual do cliente. o limite de crédito deve ser de pelo menos {0}

en: New release date should be in the future
pt_BR: A nova data de lançamento deve estar no futuro

en: New task
pt_BR: Nova Tarefa

en: New {0} pricing rules are created
pt_BR: Novas {0} regras de precificação são criadas

en: Next
pt_BR: Próximo

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
pt_BR: Não

en: No Account matched these filters: {}
pt_BR: Nenhuma conta corresponde a esses filtros: {}

en: No Action
pt_BR: Nenhuma Ação

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
pt_BR: Nenhum cliente encontrado para transações entre empresas que representam a empresa {0}

en: No Data
pt_BR: Sem Dados

en: No Delivery Note selected for Customer {}
pt_BR: Nenhuma nota de entrega selecionada para o cliente {}

en: No Item with Barcode {0}
pt_BR: Nenhum artigo com código de barras {0}

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
pt_BR: Não há itens com Lista de Materiais para Fabricação

en: No Permission
pt_BR: Nenhuma Permissão

en: No Remarks
pt_BR: Sem Observações

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
pt_BR: Nenhum fornecedor encontrado para transações entre empresas que representam a empresa {0}

en: No accounting entries for the following warehouses
pt_BR: Nenhuma entrada de contabilidade para os seguintes armazéns

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
pt_BR: Nenhum BOM ativo encontrado para o item {0}. a entrega por número de série não pode ser garantida

en: No data for this period
pt_BR: Nenhum dado para este período

en: No data to export
pt_BR: Nenhum dado para exportar

en: No description given
pt_BR: Nenhuma descrição informada

en: No material request created
pt_BR: Não foi criada nenhuma solicitação de material

en: No outstanding invoices found
pt_BR: Nenhuma fatura pendente encontrada

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
pt_BR: Nenhuma fatura pendente requer reavaliação da taxa de câmbio

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
pt_BR: Nenhuma solicitação de material pendente encontrada para vincular os itens fornecidos.

en: No products found.
pt_BR: Não foram encontrados produtos.

en: No record found
pt_BR: Nenhum registro encontrado

en: No values
pt_BR: Sem valores

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
pt_BR: Nenhum {0} encontrado para transações entre empresas.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
pt_BR: Não Conformidade

en: Non Profit
pt_BR: Sem Fins Lucrativos

en: Non stock items
pt_BR: Itens não estocáveis

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
pt_BR: Nenhum

en: None of the items have any change in quantity or value.
pt_BR: Nenhum dos itens tiver qualquer mudança na quantidade ou valor.

en: Not Allowed
pt_BR: Não Desejados

en: Not Available
pt_BR: Não Disponível

en: Not Permitted
pt_BR: Não Permitido

en: Not Specified
pt_BR: Não especificado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
pt_BR: Não Iniciado

en: Not active
pt_BR: Inativo

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
pt_BR: Não é permitido criar dimensão contábil para {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
pt_BR: Não é permitido atualizar transações com ações mais velho do que {0}

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
pt_BR: Não autorizado para editar conta congelada {0}

en: Not in stock
pt_BR: Esgotado

en: Not permitted
pt_BR: Não Permitido

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
pt_BR: Nota

en: Note: Item {0} added multiple times
pt_BR: Nota: Item {0} adicionado várias vezes

en: Note: {0}
pt_BR: Observação: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in 
en: Notes
pt_BR: Notas

en: Nothing is included in gross
pt_BR: Nada está incluído no bruto

en: Nothing more to show.
pt_BR: Nada mais para mostrar.

en: Number of Interaction
pt_BR: Número de Interações

en: Number of Order
pt_BR: Número de Pedidos

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
pt_BR: Número da nova conta, será incluído no nome da conta como um prefixo

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
pt_BR: Número do novo centro de custo, ele será incluído no nome do centro de custo como um prefixo

en: Numero has not set in the XML file
pt_BR: Numero não foi definido no arquivo XML

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
pt_BR: Desligado

en: Office Maintenance Expenses
pt_BR: Despesas Com Manutenção de Escritório

en: Office Rent
pt_BR: Aluguel do Escritório

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
pt_BR: Em Espera

en: Ongoing Job Cards
pt_BR: Cartões de Trabalho Contínuo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
pt_BR: Aberto

en: Open Contact
pt_BR: Contato Aberto

en: Open Form View
pt_BR: Abra a Visualização do Formulário

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
pt_BR: Notificações Abertas

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
pt_BR: Projetos Abertos

note: Name of a report
en: Open Work Orders
pt_BR: Abrir Ordens de Serviço

en: Opening
pt_BR: Abertura

en: Opening (Dr)
pt_BR: Abertura (dr)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
pt_BR: Depreciação Acumulada Inicial

en: Opening Balance
pt_BR: Saldo Inicial

en: Opening Balance Equity
pt_BR: Saldo de Abertura do Patrimônio Líquido

en: Opening Invoice Creation In Progress
pt_BR: Criação de Fatura Em Andamento

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
pt_BR: Ferramenta de Criação de Fatura de Abertura

en: Opening Invoices Summary
pt_BR: Resumo Das Faturas de Abertura

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
pt_BR: Abertura de Estoque

en: Opening Value
pt_BR: Valor de Abertura

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
pt_BR: Abertura e Fechamento

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
pt_BR: Custo de Operação

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
pt_BR: Custo Operacional Conforme Ordem de Serviço / Lista Técnica

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
pt_BR: Operação

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
pt_BR: Tempo de Operação deve ser maior que 0 para a operação {0}

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
pt_BR: Operação {0} adicionada várias vezes na ordem de serviço {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
pt_BR: A operação {0} não pertence à ordem de serviço {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
pt_BR: Operação {0} mais do que as horas de trabalho disponíveis na estação de trabalho {1}, quebrar a operação em várias operações

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
pt_BR: Operações

en: Operations cannot be left blank
pt_BR: As operações não podem ser deixadas em branco

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
pt_BR: Operador

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
pt_BR: Oportunidades

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
pt_BR: Oportunidade

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
pt_BR: Valor da Oportunidade

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
pt_BR: Oportunidade De

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
pt_BR: Oportunidade Razão Perdida

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
pt_BR: Detalhe do Motivo da Oportunidade Perdida

en: Opportunity {0} created
pt_BR: Oportunidade {0} criada

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
pt_BR: Opcional. Define moeda padrão da empresa, se não for especificado.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
pt_BR: Opcional. Esta configuração será usada para filtrar em várias transações.

en: Order Amount
pt_BR: Valor do Pedido

en: Order By
pt_BR: Ordenar Por

en: Order Count
pt_BR: Contagem de Pedidos

en: Order Qty
pt_BR: Quantidade do Pedido

en: Order Value
pt_BR: Valor do Pedido

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
pt_BR: Pedido

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
pt_BR: Quantidade Encomendada

en: Orders
pt_BR: Pedidos

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
pt_BR: Organização

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
pt_BR: Outro

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
pt_BR: Relatórios Adicionais

en: Out Value
pt_BR: Valor Saída

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
pt_BR: Fora de Serviço

en: Out of Stock
pt_BR: Fora de Estoque

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
pt_BR: Saída

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
pt_BR: Valor Devido

en: Outstanding Amt
pt_BR: Valor Devido

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
pt_BR: Cheques em circulação e depósitos para apagar

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
pt_BR: Excelente para {0} não pode ser inferior a zero ( {1})

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
pt_BR: Vencido

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
pt_BR: Sobreposição na pontuação entre {0} e {1}

en: Owner
pt_BR: Proprietário

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
pt_BR: Entrada de fechamento de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
pt_BR: Detalhe de entrada de fechamento de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
pt_BR: Impostos de Entrada de Fechamento de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
pt_BR: Grupo de Cliente PDV

note: Name of a DocType
en: POS Field
pt_BR: Campo POS

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Option for the 'Invoice Type Created via POS Screen' (Select) field in DocType 'POS Settings' Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a shortcut in the Receivables Worksp
en: POS Invoice
pt_BR: Fatura PDV

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
pt_BR: Registro de Fusão de Faturas de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
pt_BR: Referência de Fatura de PDV

en: POS Invoice isn't created by user {}
pt_BR: A fatura de PDV não foi criada pelo usuário {}

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
pt_BR: Grupo de Itens PDV

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
pt_BR: Entrada de abertura de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
pt_BR: Detalhe de Entrada de Abertura de PDV

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
pt_BR: Método de Pagamento PDV

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
pt_BR: Perfil do PDV

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
pt_BR: Perfil de Usuário do PDV

en: POS Profile required to make POS Entry
pt_BR: Perfil do PDV necessário para fazer entrada no PDV

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
pt_BR: Perfil de PDV {} não pertence à empresa {}

note: Name of a report
en: POS Register
pt_BR: Registro de PDV

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
pt_BR: Configurações do PDV

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
pt_BR: Centro de Custo Psoa

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
pt_BR: Projeto Psoa

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
pt_BR: Lista de Embalagem

en: Page {0} of {1}
pt_BR: Página {0} de {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
pt_BR: Pago

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
pt_BR: Valor Pago

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
pt_BR: O valor pago não pode ser superior ao saldo devedor {0}

en: Parent Company must be a group company
pt_BR: A controladora deve ser uma empresa do grupo

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
pt_BR: Armazém Pai

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
pt_BR: Parcialmente Depreciados

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
pt_BR: Parcialmente Comprados

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
pt_BR: Parcialmente Pago

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
pt_BR: Parcialmente Recebido

en: Partially ordered
pt_BR: Parcialmente Comprados

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
pt_BR: Parceiro

note: Name of a DocType
en: Party Account
pt_BR: Conta do Parceiro

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
pt_BR: Nome do Parceiro

en: Party is mandatory
pt_BR: Parceiro é obrigatório

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
pt_BR: Data de Vencimento Passado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
pt_BR: Pausa

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
pt_BR: A Pagar

en: Payable Account
pt_BR: Conta Para Pagamento

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment
pt_BR: Pagamento

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
pt_BR: Valor do Pagamento

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
pt_BR: Documento de Pagamento

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
pt_BR: Data de Vencimento

en: Payment Entries {0} are un-linked
pt_BR: Os Registos de Pagamento {0} não estão relacionados

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
pt_BR: Pagamentos

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
pt_BR: Dedução de Registo de Pagamento

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
pt_BR: Referência de Registo de Pagamento

en: Payment Entry already exists
pt_BR: Pagamento já existe

en: Payment Entry is already created
pt_BR: Entrada de pagamento já foi criada

en: Payment Failed
pt_BR: Pagamento falhou

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
pt_BR: Não foi criada uma Conta do Portal de Pagamento, por favor, crie uma manualmente.

en: Payment Method
pt_BR: Forma de Pagamento

en: Payment Mode
pt_BR: Forma de Pagamento

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
pt_BR: Ordem de Pagamento

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
pt_BR: Referência de Pedido de Pagamento

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
pt_BR: Prazo Médio de Pagamento Baseado na Emissão da Nota

en: Payment Receipt Note
pt_BR: Nota de Recibo de Pagamento

en: Payment Received
pt_BR: Pagamento Recebido

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
pt_BR: Conciliação de Pagamento

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
pt_BR: Fatura da Conciliação de Pagamento

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
pt_BR: Pagamento da Conciliação de Pagamento

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
pt_BR: Pedido de Pagamento

en: Payment Request for {0}
pt_BR: Pedido de Pagamento Para {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
pt_BR: Agenda de Pagamentos

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
pt_BR: Termo de Pagamento

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
pt_BR: Termos de Pagamento

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
pt_BR: Modelo de Termos de Pagamento

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
pt_BR: Detalhes do Modelo de Termos de Pagamento

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
pt_BR: O valor do pagamento não pode ser menor ou igual a 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
pt_BR: Os métodos de pagamento são obrigatórios. Adicione pelo menos um método de pagamento.

en: Payment related to {0} is not completed
pt_BR: O pagamento relacionado a {0} não foi concluído

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Payroll Payable
pt_BR: Folha de Pagamento a Pagar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
pt_BR: Holerite

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Pending Activities
pt_BR: Atividades Pendentes

en: Pending Amount
pt_BR: Total Pendente

en: Pending Quantity
pt_BR: Quantidade Pendente

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
pt_BR: Itens Pendentes da Ordem de Venda Por Solicitação de Compra

en: Pending Work Order
pt_BR: Ordem de Serviço Pendente

en: Pending activities for today
pt_BR: Atividades pendentes para hoje

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
pt_BR: Percentagem

en: Perception Analysis
pt_BR: Análise de Percepção

en: Period
pt_BR: Período

en: Period Based On
pt_BR: Período Baseado Em

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
pt_BR: Comprovante de Encerramento do Período

en: Period based On
pt_BR: Período baseado em

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
pt_BR: Periodicidade

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
pt_BR: Inventário perpétuo necessário para a empresa {0} exibir este relatório.

en: Pharmaceutical
pt_BR: Farmacêutico

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
pt_BR: Telefone

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
pt_BR: Número de telefone

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
pt_BR: Lista de Escolhas

en: Plaid transactions sync error
pt_BR: Erro de sincronização de transações de xadrez

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
pt_BR: Data Planejada de Término

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
pt_BR: Quantidade Planejada

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
pt_BR: Data Planejada de Início

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
pt_BR: Planejamento

en: Plants and Machineries
pt_BR: Instalações e Maquinários

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
pt_BR: Reabasteça os itens e atualize a lista de seleção para continuar. Para descontinuar, cancele a lista de seleção.

en: Please Select a Company.
pt_BR: Selecione Uma Empresa.

en: Please Select a Customer
pt_BR: Selecione Um Cliente

en: Please Select a Supplier
pt_BR: Selecione Um Fornecedor

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
pt_BR: Adicione o modo de pagamento e os detalhes do saldo inicial.

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
pt_BR: Adicione uma conta de abertura temporária no plano de contas

en: Please click on 'Generate Schedule'
pt_BR: Por favor, clique em "Gerar Agenda"

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
pt_BR: Por favor, clique em "Gerar Agenda" para obter cronograma

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
pt_BR: Converta a conta-mãe da empresa-filha correspondente em uma conta de grupo.

en: Please create Customer from Lead {0}.
pt_BR: Crie um Cliente a partir do Lead {0}.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
pt_BR: Insira a <b>Conta de diferença</b> ou defina a <b>Conta de ajuste de estoque</b> padrão para a empresa {0}

en: Please enter Delivery Date
pt_BR: Digite Data de Entrega

en: Please enter Purchase Receipt first
pt_BR: Digite Recibo de compra primeiro

en: Please enter Warehouse and Date
pt_BR: Entre o armazém e a data

en: Please enter the company name to confirm
pt_BR: Insira o nome da empresa para confirmar

en: Please enter {0}
pt_BR: Insira {0}

en: Please fill the Material Requests table
pt_BR: Preencha a tabela de Solicitações de Materiais

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
pt_BR: Certifique-se de que os funcionários acima se reportem a outro funcionário ativo.

en: Please mention no of visits required
pt_BR: O número de visitas é obrigatório

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
pt_BR: Por favor selecione a LDM no campo LDM para o Item {item_code}.

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
pt_BR: Selecione a Data de conclusão do registro de manutenção de ativos concluídos

en: Please select a BOM
pt_BR: Selecione uma lista de materiais

en: Please select a Company first.
pt_BR: Selecione uma empresa primeiro.

en: Please select a Customer
pt_BR: Selecione um Cliente

en: Please select a Delivery Note
pt_BR: Selecione uma nota de entrega

en: Please select a Supplier
pt_BR: Selecione um fornecedor

en: Please select a default mode of payment
pt_BR: Selecione um modo de pagamento padrão

en: Please select the Company
pt_BR: Selecione a Empresa

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
pt_BR: Por Favor, Defina a "conta de Ganhos/perdas na Eliminação de Ativos" na Empresa {0}

en: Please set a Company
pt_BR: Defina Uma Empresa

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
pt_BR: Defina um fornecedor em relação aos itens a serem considerados no pedido de compra.

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
pt_BR: Defina Caixa padrão ou conta bancária no Modo de pagamento {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
pt_BR: Defina dinheiro ou conta bancária padrão no modo de pagamento {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
pt_BR: Defina dinheiro ou conta bancária padrão no modo de pagamentos {}

en: Please set default UOM in Stock Settings
pt_BR: Defina o UOM padrão nas Configurações de estoque

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
pt_BR: Defina o Centro de custo padrão na {0} empresa.

en: Please set {0}
pt_BR: Defina {0}

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
pt_BR: Especifique pelo menos um atributo na tabela de atributos

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
pt_BR: Ponto de Vendas

en: Possible Supplier
pt_BR: Possível Fornecedor

en: Postal Expenses
pt_BR: Despesas Postais

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
pt_BR: Data da Postagem

en: Posting Date cannot be future date
pt_BR: A Data de Postagem não pode ser uma data futura

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
pt_BR: Horário da Postagem

en: Posting date and posting time is mandatory
pt_BR: Data e horário da postagem são obrigatórios

en: Pre Sales
pt_BR: Pré Venda

en: Preference
pt_BR: Preferência

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Previous Financial Year is not closed
pt_BR: O Ano Financeiro Anterior não está fechado

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
pt_BR: Preço

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
pt_BR: Lista de Preços

note: Name of a DocType
en: Price List Country
pt_BR: Preço da Lista País

en: Price List Currency not selected
pt_BR: Lista de Preço Moeda não selecionado

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
pt_BR: Lista de Preço deve ser aplicável para comprar ou vender

en: Price List {0} is disabled or does not exist
pt_BR: Lista de Preços {0} está desativada ou não existe

en: Price or product discount slabs are required
pt_BR: As lajes de desconto de preço ou produto são necessárias

en: Pricing
pt_BR: Precificação

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
pt_BR: Regra de Preços

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
pt_BR: Marca de Regra de Preços

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
pt_BR: Detalhe da Regra de Preços

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
pt_BR: Código do Item da Regra de Precificação

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
pt_BR: Grupo de Itens de Regras de Precificação

en: Pricing Rule {0} is updated
pt_BR: A regra de precificação {0} é atualizada

en: Primary Address Details
pt_BR: Detalhes Principais do Endereço

en: Primary Contact Details
pt_BR: Detalhes Principais de Contato

en: Print
pt_BR: Impressão

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
pt_BR: Cabeçalho de Impressão

en: Print Receipt
pt_BR: Imprimir Recibo

en: Print UOM after Quantity
pt_BR: Imprimir UOM após a quantidade

en: Print and Stationery
pt_BR: Impressão e Artigos de Papelaria

en: Print settings updated in respective print format
pt_BR: As definições de impressão estão atualizadas no respectivo formato de impressão

en: Print taxes with zero amount
pt_BR: Imprima impostos com montante zero

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Priority has been changed to {0}.
pt_BR: A prioridade foi alterada para {0}.

en: Priority {0} has been repeated.
pt_BR: A prioridade {0} foi repetida.

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
pt_BR: Processo de Contabilidade Diferida

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
pt_BR: Extrato de Contas do Processo

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
pt_BR: Declaração de Processo de Contas do Cliente

en: Procurement
pt_BR: Cotação

en: Produce Qty
pt_BR: Quantidade de Produção

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
pt_BR: Quantidade Produzida

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
pt_BR: Pacote de Produtos

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
pt_BR: Saldo do Pacote de Produtos

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Production
pt_BR: Produção

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
pt_BR: Análise de Produção

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
pt_BR: Bem de Produção

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
pt_BR: Plano de Produção

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
pt_BR: Requisição de Material do Planejamento de Produção

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
pt_BR: Armazém de Solicitação de Material do Plano de Produção

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
pt_BR: Pedido de Venda do Plano de Produção

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
pt_BR: Relatório de Planejamento de Produção

en: Products
pt_BR: Produtos

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
pt_BR: Lucro e Perdas

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
pt_BR: Demonstrativo de Resultados

en: Profit for the year
pt_BR: Lucros para o ano

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
pt_BR: Rentabilidade

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
pt_BR: Análise de Lucratividade

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
pt_BR: Projeto

en: Project Collaboration Invitation
pt_BR: Convite Para Colaboração Em Projeto

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
pt_BR: Nome do Projeto

en: Project Start Date
pt_BR: Data de Início do Projeto

note: Name of a report
en: Project Summary
pt_BR: Resumo do Projeto

en: Project Summary for {0}
pt_BR: Resumo do Projeto Para {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
pt_BR: Modelo de Projeto

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
pt_BR: Tarefa do Modelo de Projeto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
pt_BR: Atualização de Projeto

en: Project Update.
pt_BR: Atualização do Projeto.

note: Name of a DocType
en: Project User
pt_BR: Usuário do Projeto

en: Project Value
pt_BR: Valor do Projeto

en: Project activity / task.
pt_BR: Atividade / tarefa do projeto.

en: Project master.
pt_BR: Cadastro de Projeto.

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
pt_BR: Rastreio de Estoque por Projeto

en: Projected Quantity
pt_BR: Quantidade Projetada

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
pt_BR: Projetos

note: Name of a role
en: Projects Manager
pt_BR: Gerente de Projetos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
pt_BR: Configurações de Projetos

note: Name of a role
en: Projects User
pt_BR: Usuário de Projetos

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
pt_BR: Esquema Promocional

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
pt_BR: Desconto de Preço do Regime Promocional

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
pt_BR: Desconto do Produto do Esquema Promocional

en: Proposal Writing
pt_BR: Proposta Redação

en: Proposal/Price Quote
pt_BR: Proposta / Cotação de Preço

en: Prospecting
pt_BR: Prospecção

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
pt_BR: Fornecedor

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
pt_BR: Provisão Lucro / Prejuízo (crédito)

en: Published Date
pt_BR: Data de Publicação

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
pt_BR: Compras

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
pt_BR: Valor de Compra

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
pt_BR: Analítico de Compras

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
pt_BR: Data da Compra

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
pt_BR: Fatura de Compra

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
pt_BR: Adiantamento da Fatura de Compra

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
pt_BR: Tendência de Faturas de Compra

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
pt_BR: A fatura de compra não pode ser feita com relação a um ativo existente {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
pt_BR: A Fatura de Compra {0} já foi enviada

en: Purchase Invoices
pt_BR: Faturas de Compra

note: Name of a role
en: Purchase Manager
pt_BR: Gerente de Compras

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
pt_BR: Gerente de Cadastros de Compras

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
pt_BR: Pedido de Compra

en: Purchase Order Amount
pt_BR: Valor do Pedido de Compra

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
pt_BR: Valor do Pedido de Compra (moeda da Empresa)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
pt_BR: Análise de Pedido de Compra

en: Purchase Order Date
pt_BR: Data do Pedido

en: Purchase Order Items not received on time
pt_BR: Ordem de compra Itens não recebidos a tempo

en: Purchase Order Required
pt_BR: Pedido de Compra Obrigatório

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
pt_BR: Tendência de Pedidos de Compra

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
pt_BR: Pedido de compra já criado para todos os itens do pedido de venda

en: Purchase Order {0} is not submitted
pt_BR: Pedido de Compra {0} não é enviado

en: Purchase Orders
pt_BR: Ordens de Compra

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
pt_BR: As ordens de compra não são permitidas para {0} devido a um ponto de avaliação de {1}.

en: Purchase Price List
pt_BR: Preço de Compra Lista

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
pt_BR: Recibo de Compra

en: Purchase Receipt Required
pt_BR: Recibo de Compra Obrigatório

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
pt_BR: Tendência de Recebimentos

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
pt_BR: Recibo de compra {0} não é enviado

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
pt_BR: Registro de Compras

en: Purchase Return
pt_BR: Devolução de Compra

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
pt_BR: Modelo de Impostos Sobre a Compra

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
pt_BR: Impostos e Encargos Sobre Compras

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
pt_BR: Modelo de Encargos e Impostos Sobre Compras

note: Name of a role
en: Purchase User
pt_BR: Usuário de Compra

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
pt_BR: As ordens de compra ajudá-lo a planejar e acompanhar suas compras

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
pt_BR: Requisições

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
pt_BR: Finalidade

en: Purpose must be one of {0}
pt_BR: Objetivo deve ser um dos {0}

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
pt_BR: Quantidade de Item de Produtos Acabados

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
pt_BR: Qualificação

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item' Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality
pt_BR: Qualidade

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
pt_BR: Ação de Qualidade

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
pt_BR: Resolução de Ação de Qualidade

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
pt_BR: Objetivo de Qualidade

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
pt_BR: Inspeção de Qualidade

en: Quality Inspection Analysis
pt_BR: Análise de Inspeção de Qualidade

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
pt_BR: Leitura da Inspeção de Qualidade

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
pt_BR: Resumo de Inspeção de Qualidade

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
pt_BR: Modelo de Inspeção de Qualidade

note: Name of a role
en: Quality Manager
pt_BR: Gerente de Qualidade

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
pt_BR: Encontro de Qualidade

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
pt_BR: Agenda da Reunião de Qualidade

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
pt_BR: Minutos da Reunião de Qualidade

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
pt_BR: Procedimento de Qualidade

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
pt_BR: Processo de Procedimento de Qualidade

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
pt_BR: Revisão de Qualidade

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
pt_BR: Objetivo de Revisão de Qualidade

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the stock_qty (Float) 
en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Quantity to Make
pt_BR: Quantidade a Fazer

en: Quantity to Manufacture
pt_BR: Quantidade a Fabricar

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
pt_BR: A quantidade a fabricar não pode ser zero para a operação {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
pt_BR: Quantidade de Fabricação deve ser maior que 0.

en: Quantity to Produce
pt_BR: Quantidade Para Produzir

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
pt_BR: Trimestralmente

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
pt_BR: Opções de Consulta

en: Quick Entry
pt_BR: Entrada Rápida

en: Quick Journal Entry
pt_BR: Lançamento no Livro Diário Rápido

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
pt_BR: Balanço Rápido de Estoque

en: Quot Count
pt_BR: Contagem de Orçamentos

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
pt_BR: Orçamento

en: Quotation Amount
pt_BR: Valor da Cotação

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
pt_BR: Motivo da Perda do Orçamento

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
pt_BR: Detalhe do Motivo da Perda da Cotação

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
pt_BR: Tendência de Orçamentos

en: Quotation {0} is cancelled
pt_BR: O Orçamento {0} está cancelado

en: Quotation {0} not of type {1}
pt_BR: O Orçamento {0} não é do tipo {1}

en: Quotations
pt_BR: Orçamentos

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
pt_BR: Citações são propostas, as propostas que enviou aos seus clientes

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
pt_BR: Alcance

note: Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label 
en: Rate
pt_BR: Taxa

en: Rate or Discount is required for the price discount.
pt_BR: Taxa ou desconto é necessário para o desconto no preço.

en: Raw Material
pt_BR: Matéria-prima

en: Raw Material Code
pt_BR: Código de Matéria Prima

en: Raw Material Name
pt_BR: Nome da Matéria Prima

en: Raw Material Warehouse
pt_BR: Armazém de Matéria-prima

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
pt_BR: Matérias-primas

en: Raw Materials cannot be blank.
pt_BR: Matérias-primas não pode ficar em branco.

en: Re-open
pt_BR: Abrir Novamente

en: Reason
pt_BR: Motivo

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
pt_BR: Razão Para Colocar Em Espera

en: Reason for Hold
pt_BR: Razão Para Segurar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
pt_BR: Recibo

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
pt_BR: A Receber

en: Receivable Account
pt_BR: Contas a Receber

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
pt_BR: Recebido

en: Received From
pt_BR: Recebido De

en: Received On
pt_BR: Recebeu Em

en: Received Qty Amount
pt_BR: Quantidade de Quantidade Recebida

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
pt_BR: Quantidade Recebida

en: Received Stock Entries
pt_BR: Entradas de Estoque Recebidas

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
pt_BR: Destinatário

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
pt_BR: Destinatários

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
pt_BR: Conciliar

en: Reconcile Entries
pt_BR: Reconciliar Entradas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
pt_BR: Reconciliado

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
pt_BR: Vermelho

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
pt_BR: Resgatar Pontos de Fidelidade

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
pt_BR: Referência

en: Reference #{0} dated {1}
pt_BR: Referência #{0} datado de {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
pt_BR: Data de Referência

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
pt_BR: Nome de Referência

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
pt_BR: Número de referência e Referência Data é necessário para {0}

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
pt_BR: Referência Não é obrigatório se você entrou Data de Referência

en: Reference No.
pt_BR: Referência No.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
pt_BR: Número de Referência

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
pt_BR: Referência: {0}, Código do Item: {1} e Cliente: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
pt_BR: Referências

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
pt_BR: Atualizar planilha do Google

en: Regards,
pt_BR: Saudações,

en: Related
pt_BR: Relacionados

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
pt_BR: Data de Lançamento

en: Release date must be in the future
pt_BR: Data de lançamento deve estar no futuro

en: Remaining
pt_BR: Remanescente

en: Remaining Balance
pt_BR: Saldo Remanescente

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
pt_BR: Observação

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
pt_BR: Observações

en: Removed items with no change in quantity or value.
pt_BR: Itens removidos sem nenhuma alteração na quantidade ou valor.

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename Not Allowed
pt_BR: Renomear Não Permitido

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
pt_BR: Ferramenta de Renomear

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
pt_BR: Renomear só é permitido por meio da empresa-mãe {0}, para evitar incompatibilidade.

en: Reopen
pt_BR: Reabrir

en: Reorder Level
pt_BR: Estoque Mínimo

en: Repeat Customer Revenue
pt_BR: Receita Clientes Repetidos

en: Repeat Customers
pt_BR: Clientes Repetidos

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
pt_BR: Respondido

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
pt_BR: Relatório

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
pt_BR: Data do Relatório

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
pt_BR: Filtros de relatório

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Reqd by date
pt_BR: Entrega Esperada em

en: Request For Quotation
pt_BR: Solicitação de Orçamento

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
pt_BR: Solicitação de Orçamento

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
pt_BR: Solicitação de Orçamento do Item

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
pt_BR: Solicitação de Orçamento Para Fornecedor

en: Request for Raw Materials
pt_BR: Solicitação de Matérias Primas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
pt_BR: Solicitado

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
pt_BR: Itens Solicitados Para Solicitar e Receber

en: Requesting Site
pt_BR: Solicitando Site

en: Requestor
pt_BR: Solicitador

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
pt_BR: Entrega Em

en: Required Quantity
pt_BR: Quantidade Requerida

en: Research
pt_BR: Pesquisa

en: Research & Development
pt_BR: Pesquisa e Desenvolvimento

en: Reserved Quantity
pt_BR: Quantidade Reservada

en: Reserved Quantity for Production
pt_BR: Quantidade Reservada Para Produção

en: Reserved for manufacturing
pt_BR: Reservado para fabricação

en: Reserved for sale
pt_BR: Reservado para venda

en: Reserved for sub contracting
pt_BR: Reservado para subcontratação

en: Reset
pt_BR: Redefinir

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
pt_BR: Redefinir Acordo de Nível de Serviço

en: Resetting Service Level Agreement.
pt_BR: Redefinindo o Acordo de Nível de Serviço.

en: Resolve
pt_BR: Resolver

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
pt_BR: Resolvido

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
pt_BR: O tempo de resposta para {0} prioridade na linha {1} não pode ser maior que o tempo de resolução.

en: Rest Of The World
pt_BR: Resto do Mundo

en: Restart Subscription
pt_BR: Reinicie a Assinatura

en: Resume
pt_BR: Currículo

en: Retained Earnings
pt_BR: Lucros Acumulados

en: Retention Stock Entry
pt_BR: Entrada de Estoque de Retenção

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
pt_BR: Entrada de estoque de retenção já criada ou Quantidade de amostra não fornecida

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
pt_BR: Devolução

en: Return / Credit Note
pt_BR: Devolução / Nota de Crédito

en: Return / Debit Note
pt_BR: Devolução / Nota de Débito

en: Returned Amount
pt_BR: Valor Devolvido

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
pt_BR: Devoluções

en: Reverse Journal Entry
pt_BR: Entrada de Diário Reversa

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
pt_BR: Reveja

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
pt_BR: Revisão e Ação

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
pt_BR: Rever

en: Root Company
pt_BR: Empresa Raiz

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
pt_BR: Arredondamento

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
pt_BR: Total Arredondado

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
pt_BR: Encaminhamento

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
pt_BR: Linha # {0}: a taxa não pode ser maior que a taxa usada em {1} {2}

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
pt_BR: Linha #{0}: Data de Início da Depreciação é obrigatória

en: Row #{}: {}
pt_BR: Linha #{}: {}

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
pt_BR: Linha {0}: Avanço contra o Cliente deve estar de crédito

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
pt_BR: Linha {0}: Adiantamento relacionado com o fornecedor deve ser um débito

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
pt_BR: Linha {0}: Fator de Conversão é obrigatório

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
pt_BR: Linha {0}: Lançamento de crédito não pode ser relacionado a uma {1}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
pt_BR: Linha {0}: Lançamento de débito não pode ser relacionado a uma {1}

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
pt_BR: Linha {0}: a data de vencimento na tabela Condições de pagamento não pode ser anterior à data de lançamento

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
pt_BR: Linha {0}: Taxa de Câmbio é obrigatória

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
pt_BR: Linha {0}: o valor esperado após a vida útil deve ser menor que o valor da compra bruta

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
pt_BR: Linha {0}: É obrigatório colocar a Periodicidade.

en: Row {0}: From time must be less than to time
pt_BR: Linha {0}: do tempo deve ser menor que a hora

en: Row {0}: Invalid reference {1}
pt_BR: Linha {0}: referência inválida {1}

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
pt_BR: Linha {0}: Parceiro / Conta não coincidem com {1} / {2} em {3} {4}

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
pt_BR: Linha {0}: o pagamento relacionado a Pedidos de Compra/Venda deve ser sempre marcado como adiantamento

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
pt_BR: Linha {0}: Por favor selecione 'É Adiantamento' se este é um lançamento de adiantamento relacionado à conta {1}.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
pt_BR: Linha {0}: Por Favor Defina o Motivo da Isenção de Impostos Em Impostos e Taxas de Vendas

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
pt_BR: Linha {0}: Por Favor Defina o Modo de Pagamento na Programação de Pagamento

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
pt_BR: Linha {0}: Por favor defina o código correto em Modo de pagamento {1}

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
pt_BR: Linha {0}: Quantidade não disponível para {4} no depósito {1} no momento da postagem da entrada ({2} {3})

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
pt_BR: Linha {0}: Item subcontratado é obrigatório para a matéria-prima {1}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
pt_BR: Linha {0}: o item {1}, a quantidade deve ser um número positivo

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
pt_BR: Linha {0}: Fator de Conversão da Unidade de Medida é obrigatório

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
pt_BR: Linha {0}: {1} deve ser maior que 0

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
pt_BR: Linha {0}: {1} {2} não corresponde com {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
pt_BR: Linha {1}: Quantidade ({0}) não pode ser uma fração. Para permitir isso, desative ';{2}'; no UOM {3}.

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
pt_BR: Linha ({0}): {1} já está com desconto em {2}

en: Rows Added in {0}
pt_BR: Linhas Adicionadas Em {0}

en: Rows Removed in {0}
pt_BR: Linhas Removidas Em {0}

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
pt_BR: Linhas com datas de vencimento duplicadas em outras linhas foram encontradas: {0}

en: SLA is on hold since {0}
pt_BR: SLA está em espera desde {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
pt_BR: Centro de SMS

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
pt_BR: Estoque de Segurança

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
pt_BR: Salário

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Sales Account
pt_BR: Conta de Vendas

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
pt_BR: Analítico de Vendas

en: Sales Expenses
pt_BR: Despesas Com Vendas

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
pt_BR: Funil de Vendas

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
pt_BR: Fatura de Venda

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
pt_BR: Adiantamento da Fatura de Venda

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
pt_BR: Pagamento da Fatura de Venda

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
pt_BR: Registro de Tempo da Fatura de Venda

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
pt_BR: Tendência de Faturamento de Vendas

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
pt_BR: A Fatura de Venda {0} já foi enviada

note: Name of a role
en: Sales Manager
pt_BR: Gerente de Vendas

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
pt_BR: Gerente de Cadastros de Vendas

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
pt_BR: Pedido de Venda

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
pt_BR: Análise de Pedidos de Vendas

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
pt_BR: Tendência de Pedidos de Venda

en: Sales Order {0} is not submitted
pt_BR: Pedido de Venda {0} não foi enviado

en: Sales Order {0} is not valid
pt_BR: Pedido de Venda {0} não é válido

en: Sales Order {0} is {1}
pt_BR: Pedido de Venda {0} É {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
pt_BR: Pedidos de Venda

en: Sales Orders Required
pt_BR: Pedidos de Vendas Necessários

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
pt_BR: Parceiro de Vendas

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
pt_BR: Resumo da Comissão do Parceiro de Vendas

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
pt_BR: Desvio-alvo do parceiro de vendas com base no grupo de itens

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
pt_BR: Resumo de Transação do Parceiro de Vendas

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
pt_BR: Comissão Dos Parceiros de Vendas

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
pt_BR: Resumo de Recebimento de Vendas

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
pt_BR: Vendedor

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
pt_BR: Resumo da Comissão de Vendas

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
pt_BR: Desvio de Meta de Pessoa de Vendas Com Base no Grupo de Itens

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
pt_BR: Resumo de Vendas Por Vendedor

en: Sales Price List
pt_BR: Lista de Preço de Venda

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
pt_BR: Registro de Vendas

en: Sales Return
pt_BR: Devolução de Vendas

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
pt_BR: Estágio de Vendas

en: Sales Summary
pt_BR: Resumo de Vendas

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
pt_BR: Modelo de Impostos Sobre Vendas

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
pt_BR: Impostos e Taxas Sobre Vendas

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
pt_BR: Modelo de Encargos e Impostos Sobre Vendas

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
pt_BR: Equipe de Vendas

note: Name of a role
en: Sales User
pt_BR: Usuário de Vendas

en: Sales and Returns
pt_BR: Vendas e Devoluções

en: Sales orders are not available for production
pt_BR: Pedidos de vendas não estão disponíveis para produção

en: Same Company is entered more than once
pt_BR: Mesma empresa está inscrita mais de uma vez

en: Same supplier has been entered multiple times
pt_BR: Mesmo fornecedor foi inserido várias vezes

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
pt_BR: Tamanho da Amostra

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
pt_BR: A quantidade de amostra {0} não pode ser superior à quantidade recebida {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
pt_BR: Liberada

en: Save
pt_BR: Salvar

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
pt_BR: Data Agendada

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
pt_BR: Data Agendada

en: Scheduler Inactive
pt_BR: Agendador Inativo

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
pt_BR: O agendador está inativo. Não é possível importar dados.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
pt_BR: Sucateada

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Sub Assemblies
pt_BR: Pesquisa Subconjuntos

en: Search by invoice id or customer name
pt_BR: Pesquise por identificação da fatura ou nome do cliente

en: Section
pt_BR: Seção

en: Section Code
pt_BR: Código da Seção

en: Secured Loans
pt_BR: Empréstimos Garantidos

en: Securities and Deposits
pt_BR: Títulos e Depósitos

en: See All Articles
pt_BR: Veja Todos os Artigos

en: See all open tickets
pt_BR: Veja todos os ingressos abertos

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Alternate Item
pt_BR: Selecionar Item Alternativo

en: Select Attribute Values
pt_BR: Selecione os Valores do Atributo

en: Select BOM
pt_BR: Selecionar LDM

en: Select BOM and Qty for Production
pt_BR: Selecionar LDM e Quantidade Para Produção

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
pt_BR: Selecione Bom, Quantidade e Para Armazém

en: Select Brand...
pt_BR: Selecione a Marca...

en: Select Company
pt_BR: Selecione Empresa

en: Select Default Supplier
pt_BR: Selecione o Fornecedor Padrão

en: Select Difference Account
pt_BR: Selecione Uma Conta de Diferença

en: Select Employees
pt_BR: Selecione Colaboradores

en: Select Items
pt_BR: Selecione Itens

en: Select Items based on Delivery Date
pt_BR: Selecione itens com base na data de entrega

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
pt_BR: Selecionar Itens Para Produzir

en: Select Loyalty Program
pt_BR: Selecione o Programa de Fidelidade

en: Select Possible Supplier
pt_BR: Selecione Possível Fornecedor

en: Select Quantity
pt_BR: Selecionar Quantidade

en: Select Target Warehouse
pt_BR: Selecionar Depósito de Destino

en: Select Warehouse...
pt_BR: Selecione Armazém...

en: Select a Company
pt_BR: Selecione Uma Empresa

en: Select a Default Priority.
pt_BR: Selecione Uma Prioridade Padrão.

en: Select a Supplier
pt_BR: Selecione Um Fornecedor

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
pt_BR: Selecione um fornecedor dos fornecedores padrão dos itens abaixo. na seleção, um pedido de compra será feito apenas para itens pertencentes ao fornecedor selecionado.

en: Select a company
pt_BR: Selecione uma empresa

en: Select an account to print in account currency
pt_BR: Selecione uma conta para imprimir na moeda da conta

en: Select company first
pt_BR: Selecione a empresa primeiro

en: Select item group
pt_BR: Selecione o grupo de itens

en: Select the customer or supplier.
pt_BR: Selecione o cliente ou fornecedor.

en: Selected POS Opening Entry should be open.
pt_BR: A entrada de abertura de PDV selecionada deve estar aberta.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
pt_BR: A Lista de Preços Selecionada deve ter campos de compra e venda verificados.

en: Sell
pt_BR: Vender

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
pt_BR: Vendas

en: Selling Amount
pt_BR: Valor de Venda

en: Selling Price List
pt_BR: Lista de Preços de Venda

en: Selling Rate
pt_BR: Taxa de Vendas

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
pt_BR: Configurações de Vendas

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
pt_BR: Venda deve ser verificada, se for caso disso for selecionado como {0}

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send Now
pt_BR: Enviar Agora

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
pt_BR: Envie SMS

en: Sending
pt_BR: Enviando

en: Serial No Count
pt_BR: Série Sem Contagem

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
pt_BR: Número de Série e Lote

en: Serial No {0} not found
pt_BR: Serial no {0} não foi encontrado

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
pt_BR: Número de série: {0} já foi transacionado para outra fatura de PDV.

en: Serial number {0} entered more than once
pt_BR: Número de série {0} entrou mais de uma vez

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
pt_BR: Série

en: Series is mandatory
pt_BR: Série é obrigatório

en: Service
pt_BR: Serviço

note: Name of a DocType
en: Service Day
pt_BR: Dia do Serviço

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
pt_BR: Acordo de Nível de Serviço

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
pt_BR: O Acordo de Nível de Serviço foi alterado para {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
pt_BR: O Contrato de Nível de Serviço foi redefinido.

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
pt_BR: Prioridade de Nível de Serviço

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
pt_BR: Data de parada de serviço não pode ser após a data de término do serviço

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
pt_BR: A data de parada de serviço não pode ser anterior à data de início do serviço

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
pt_BR: Serviços

en: Set New Release Date
pt_BR: Definir Nova Data de Lançamento

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
pt_BR: Definir projeto e todas as tarefas para status {0}?

en: Set as Closed
pt_BR: Definir Como Fechado

en: Set as Completed
pt_BR: Definir Como Concluído

en: Set as Lost
pt_BR: Definir Como Perdido

en: Set as Open
pt_BR: Definir Como Aberto

en: Set default inventory account for perpetual inventory
pt_BR: Defina a conta de inventário padrão para o inventário perpétuo

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
pt_BR: Defina isto se o cliente for uma empresa da Administração Pública.

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
pt_BR: Defina {0} na categoria de recurso {1} ou na empresa {2}

en: Set {0} in company {1}
pt_BR: Defina {0} na empresa {1}

en: Setting defaults
pt_BR: Configuração de padrões

en: Setting up company
pt_BR: Criação de empresa

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
pt_BR: Configurações

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
pt_BR: Liquidado

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
pt_BR: Balanço de Ações

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
pt_BR: Gerenciamento de Ações

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
pt_BR: Transferência de Ações

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
pt_BR: Acionista

en: Shipments
pt_BR: Entregas

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the company_shipping_address_
en: Shipping Address
pt_BR: Endereço Para Entrega

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
pt_BR: O endereço de envio não tem país, o que é necessário para esta regra de envio

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
pt_BR: Regra de Envio

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
pt_BR: Regra Condições de Envio

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
pt_BR: Regra Envio País

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
pt_BR: A regra de envio não se aplica ao país {0} no endereço de entrega

en: Shipping rule only applicable for Buying
pt_BR: Regra de envio aplicável apenas para compra

en: Shipping rule only applicable for Selling
pt_BR: Regra de envio aplicável apenas para venda

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
pt_BR: Nome Curto

en: Show Cancelled Entries
pt_BR: Mostrar Entradas Canceladas

en: Show Completed
pt_BR: Mostrar Concluído

en: Show Cumulative Amount
pt_BR: Mostrar Montante Cumulativo

en: Show Future Payments
pt_BR: Mostrar Pagamentos Futuros

en: Show Linked Delivery Notes
pt_BR: Mostrar Notas de Entrega Vinculadas

en: Show Open
pt_BR: Mostrar Aberta

en: Show Opening Entries
pt_BR: Mostrar Entradas de Abertura

en: Show Payment Details
pt_BR: Mostrar Detalhes de Pagamento

en: Show Return Entries
pt_BR: Mostrar Entradas de Devolução

en: Show Sales Person
pt_BR: Mostrar Vendedor

en: Show Stock Ageing Data
pt_BR: Mostrar Dados de Estoque

en: Show Variant Attributes
pt_BR: Mostrar Atributos Variantes

en: Show Variants
pt_BR: Mostrar Variantes

en: Show Warehouse-wise Stock
pt_BR: Mostrar Estoque Em Armazém

en: Show exploded view
pt_BR: Mostrar vista explodida

en: Show only POS
pt_BR: Mostrar apenas POS

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
pt_BR: Mostrar saldos P&L de ano fiscal não encerrado

en: Show zero values
pt_BR: Mostrar valores zerados

en: Show {0}
pt_BR: Mostrar {0}

en: Single Variant
pt_BR: Variante Única

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Smoothing Constant
pt_BR: Constante de Suavização

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
pt_BR: Vendido

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
pt_BR: Desculpe, este código de cupom não é mais válido

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
pt_BR: A validade deste código de cupom expirou

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
pt_BR: A validade deste código de cupom não começou

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
pt_BR: Origem

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
pt_BR: Armazém de Origem

en: Source and Target Location cannot be same
pt_BR: A origem e o local de destino não podem ser iguais

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
pt_BR: Fonte e armazém de destino não pode ser o mesmo para a linha {0}

en: Source of Funds (Liabilities)
pt_BR: Fonte de Recursos (passivos)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
pt_BR: O Armazém de origem é obrigatório para a linha {0}

en: Split
pt_BR: Dividido

en: Split Batch
pt_BR: Lote Dividido

en: Split Issue
pt_BR: Problema de Divisão

en: Standard Buying
pt_BR: Compra Padrão

en: Standard Selling
pt_BR: Venda Padrão

en: Start
pt_BR: Iniciar

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
pt_BR: Data de Início

en: Start Date cannot be before the current date
pt_BR: Data de início não pode ser anterior à data atual

en: Start Year
pt_BR: Ano de Início

en: Start Year and End Year are mandatory
pt_BR: Ano inicial e ano final são obrigatórios

en: Start date should be less than end date for task {0}
pt_BR: A data de início deve ser inferior à data de término da tarefa {0}

en: Started
pt_BR: Começado

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
pt_BR: Estado

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
pt_BR: Estoque

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
pt_BR: Ajuste do Estoque

note: Label of the stock_ageing_section (Section Break) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
pt_BR: Envelhecimento do Estoque

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
pt_BR: Análise do Estoque

en: Stock Assets
pt_BR: Ativos Estoque

en: Stock Available
pt_BR: Disponível Em Estoque

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
pt_BR: Balanço de Estoque

en: Stock Balance Report
pt_BR: Relatório de Balanço de Estoque

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Labe
en: Stock Entry
pt_BR: Lançamento no Estoque

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
pt_BR: Detalhe do Lançamento no Estoque

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
pt_BR: A entrada de estoque já foi criada para esta lista de seleção

en: Stock Entry {0} created
pt_BR: Lançamento de Estoque {0} criado

en: Stock Entry {0} is not submitted
pt_BR: Lançamento no Estoque {0} não é enviado

en: Stock Expenses
pt_BR: Despesas Com Estoque

en: Stock In Hand
pt_BR: Estoque na Mão

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
pt_BR: Livro de Inventário

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
pt_BR: Lançamento do Livro de Inventário

en: Stock Ledger ID
pt_BR: ID do Razão de Estoque

en: Stock Levels
pt_BR: Níveis de Estoque

en: Stock Liabilities
pt_BR: Passivo Estoque

note: Name of a role
en: Stock Manager
pt_BR: Gerente de Estoque

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
pt_BR: Projeção de Estoque

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
pt_BR: Quantidade Em Estoque

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
pt_BR: Quantidade Em Estoque Vs Série Sem Contagem

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
pt_BR: Conciliação de Estoque

en: Stock Reconciliations
pt_BR: Reconciliações de Estoque

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
pt_BR: Relatórios de Estoque

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
pt_BR: Configurações de Estoque

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
pt_BR: Resumo do Estoque

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
pt_BR: Transações de Estoque

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Stock UOM
pt_BR: Unidade de Medida do Estoque

note: Name of a role
en: Stock User
pt_BR: Usuário de Estoque

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
pt_BR: Valor do Estoque

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
pt_BR: Comparação de Estoque e Valor da Conta

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
pt_BR: O estoque não pode ser atualizado em relação ao Recibo de Compra {0}

en: Stock transactions before {0} are frozen
pt_BR: Transações com ações antes {0} são congelados

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Stop
pt_BR: Parar

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
pt_BR: Razão de Parada

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
pt_BR: Parado

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
pt_BR: A ordem de trabalho interrompida não pode ser cancelada, descompacte-a primeiro para cancelar

en: Stores
pt_BR: Lojas

en: Sub Assemblies
pt_BR: Subconjuntos

en: Sub-contracting
pt_BR: Subcontratação

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
pt_BR: Subcontratar

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
pt_BR: Matérias-primas Subcontratadas a Serem Transferidas

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Submit
pt_BR: Enviar

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
pt_BR: Enviar após importação

en: Submit this Work Order for further processing.
pt_BR: Envie esta Ordem de Serviço para processamento adicional.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
pt_BR: Enviado

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
pt_BR: Inscrição

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
pt_BR: A data de término da assinatura é obrigatória para seguir os meses do calendário

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
pt_BR: Fatura de Subscrição

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
pt_BR: Gerenciamento de Assinaturas

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
pt_BR: Plano de Assinatura

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
pt_BR: Detalhe do Plano de Assinatura

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
pt_BR: Configurações de Assinatura

en: Subscriptions
pt_BR: Assinaturas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Successfully Reconciled
pt_BR: Reconciliados Com Sucesso

en: Successfully Set Supplier
pt_BR: Definir o Fornecedor Com Sucesso

en: Summary for this month and pending activities
pt_BR: Resumo para este mês e atividades pendentes

en: Summary for this week and pending activities
pt_BR: Resumo para esta semana e atividades pendentes

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
pt_BR: Fornecedor

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
pt_BR: Contatos e Endereços de Fornecedores

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
pt_BR: Grupo de Fornecedores

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
pt_BR: Data de Emissão da Nota Fiscal de Compra

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
pt_BR: Nome do Fornecedor

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
pt_BR: Orçamento de Fornecedor

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
pt_BR: Comparação de Cotação de Fornecedor

en: Supplier Quotation {0} Created
pt_BR: Orçamento do Fornecedor {0} Criado

en: Supplier {0} not found in {1}
pt_BR: Fornecedor {0} não encontrado em {1}

en: Supplier(s)
pt_BR: Fornecedor(es)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
pt_BR: Análise de Vendas Por Fornecedor

note: Name of a Workspace
en: Support
pt_BR: Pós-vendas

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
pt_BR: Distribuição de Horas de Suporte

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
pt_BR: Fonte de Pesquisa de Suporte

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
pt_BR: Configurações do Pós Vendas

note: Name of a role
en: Support Team
pt_BR: Equipe de Pós-vendas

en: Support Tickets
pt_BR: Bilhetes de Suporte

en: Switch Between Payment Modes
pt_BR: Alternar Entre os Modos de Pagamento

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
pt_BR: Símbolo

note: Name of a role
en: System Manager
pt_BR: Administrador do Sistema

en: Target ({})
pt_BR: Meta ({})

note: Name of a DocType
en: Target Detail
pt_BR: Detalhe da Meta

en: Target Details
pt_BR: Detalhes do Alvo

en: Target On
pt_BR: Meta Em

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label
en: Target Warehouse
pt_BR: Armazém de Destino

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
pt_BR: Tarefa

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
pt_BR: Tarefa Depende De

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Tasks Completed
pt_BR: Tarefas Concluídas

en: Tasks Overdue
pt_BR: Tarefas Em Atraso

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Tax Assets
pt_BR: Ativo Fiscal

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
pt_BR: Categoria de Impostos

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
pt_BR: Cpf/cnpj

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) 
en: Tax Rate
pt_BR: Alíquota do Imposto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
pt_BR: Regras de Aplicação de Impostos

en: Tax Rule Conflicts with {0}
pt_BR: Conflitos regra fiscal com {0}

en: Tax Template is mandatory.
pt_BR: Modelo de impostos é obrigatório.

en: Tax Total
pt_BR: Total do Imposto

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
pt_BR: Conta de Imposto Retido

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
pt_BR: Categoria de Retenção Fiscal

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
pt_BR: Taxa de Retenção Fiscal

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
pt_BR: Valor Tributável

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
pt_BR: Impostos

en: Telephone Expenses
pt_BR: Despesas Com Telefone

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
pt_BR: Modelo

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
pt_BR: Opções de modelo

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
pt_BR: Avisos do modelo

en: Temporarily on Hold
pt_BR: Temporariamente Em Espera

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
pt_BR: Temporário

en: Temporary Accounts
pt_BR: Contas Temporárias

en: Temporary Opening
pt_BR: Abertura Temporária

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
pt_BR: Termos e Condições

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
pt_BR: Território

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
pt_BR: Desvio Alvo do Território Baseado no Grupo de Itens

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
pt_BR: Vendas Por Território

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
pt_BR: O Acesso À Solicitação de Cotação do Portal Está Desabilitado. Para Permitir o Acesso, Habilite-o Nas Configurações do Portal.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
pt_BR: O programa de fidelidade não é válido para a empresa selecionada

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
pt_BR: O termo de pagamento na linha {0} é possivelmente uma duplicata.

en: The field Asset Account cannot be blank
pt_BR: O campo Conta do ativo não pode ficar em branco

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
pt_BR: O campo Conta do patrimônio líquido / passivo não pode ficar em branco

en: The field From Shareholder cannot be blank
pt_BR: O campo do Acionista não pode estar em branco

en: The field To Shareholder cannot be blank
pt_BR: O campo Acionista não pode estar em branco

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
pt_BR: Os campos do Acionista e do Acionista não podem estar em branco

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
pt_BR: Os seguintes funcionários ainda estão subordinados a {0}:

en: The following {0} were created: {1}
pt_BR: Os seguintes {0} foram criados: {1}

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
pt_BR: O feriado em {0} não é entre de Data e To Date

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
pt_BR: O número de ações e os números de compartilhamento são inconsistentes

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
pt_BR: A conta pai {0} não existe no modelo enviado

en: The root account {0} must be a group
pt_BR: A conta raiz {0} deve ser um grupo

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
pt_BR: A conta de alteração selecionada {} não pertence à Empresa {}.

en: The seller and the buyer cannot be the same
pt_BR: O vendedor e o comprador não podem ser os mesmos

en: The shareholder does not belong to this company
pt_BR: O acionista não pertence a esta empresa

en: The shares already exist
pt_BR: As ações já existem

en: The shares don't exist with the {0}
pt_BR: As ações não existem com o {0}

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
pt_BR: O valor de {0} difere entre Itens {1} e {2}

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
pt_BR: O {0} ({1}) deve ser igual a {2} ({3})

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
pt_BR: Existem inconsistências entre a taxa, o número de ações e o valor calculado

en: There is no batch found against the {0}: {1}
pt_BR: Nenhum lote encontrado em {0}: {1}

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
pt_BR: Este Item É Uma Variante de {0} (modelo).

en: This Month's Summary
pt_BR: Resumo Deste Mês

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
pt_BR: Este armazém será atualizado automaticamente no campo Armazém de destino da Ordem de Serviço.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
pt_BR: Este armazém será atualizado automaticamente no campo Armazém de trabalho em andamento das ordens de serviço.

en: This Week's Summary
pt_BR: Resumo da Semana

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
pt_BR: Essa ação interromperá o faturamento futuro. Tem certeza de que deseja cancelar esta assinatura?

en: This is a root customer group and cannot be edited.
pt_BR: Este é um grupo de clientes de raiz e não pode ser editada.

en: This is a root department and cannot be edited.
pt_BR: Este é um departamento raiz e não pode ser editado.

en: This is a root item group and cannot be edited.
pt_BR: Este é um grupo de itens de raiz e não pode ser editada.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
pt_BR: Esta é uma pessoa de vendas de raiz e não pode ser editado.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
pt_BR: Este é um grupo de fornecedores raiz e não pode ser editado.

en: This is a root territory and cannot be edited.
pt_BR: Este é um território de raiz e não pode ser editada.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
pt_BR: Isto é baseado no movimento de estoque. Veja o {0} para maiores detalhes

en: This is based on the Time Sheets created against this project
pt_BR: Isto é baseado nos Registros de Tempo relacionados a este Projeto

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
pt_BR: Isso é baseado em transações contra essa pessoa de vendas. Veja a linha do tempo abaixo para detalhes

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
pt_BR: Isso é feito para lidar com a contabilidade de casos em que o recibo de compra é criado após a fatura de compra

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
pt_BR: Tempo (em Minutos)

en: Time Required (In Mins)
pt_BR: Tempo Necessário (em Minutos)

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
pt_BR: Controle de Tempo

en: Time logs are required for {0} {1}
pt_BR: Registros de tempo são necessários para {0} {1}

en: Time(in mins)
pt_BR: Tempo (em minutos)

en: Timer
pt_BR: Cronômetro

en: Timer exceeded the given hours.
pt_BR: O temporizador excedeu as horas dadas.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
pt_BR: Registro de Tempo

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
pt_BR: Detalhes do Registro de Tempo

en: Timesheet for tasks.
pt_BR: Registros de Tempo para tarefas.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
pt_BR: O Registro de Tempo {0} está finalizado ou cancelado

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
pt_BR: Registros de Tempo

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the title (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Title
pt_BR: Título

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
pt_BR: Para

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
pt_BR: Para Faturar

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
pt_BR: Até a Data

en: To Date cannot be before From Date
pt_BR: Até o momento não pode ser antes a partir da data

en: To Date cannot be before From Date.
pt_BR: A data de término não pode ser anterior à data de início.

en: To Date cannot be less than From Date
pt_BR: Até a data não pode ser menor que a partir da data

en: To Datetime
pt_BR: Até a Data e Hora

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
pt_BR: Para Entregar

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
pt_BR: Para Entregar e Faturar

en: To Fiscal Year
pt_BR: Para o Ano Fiscal

en: To Posting Date
pt_BR: Para Data de Postagem

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
pt_BR: Receber

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
pt_BR: Para Receber e Faturar

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
pt_BR: Até o Horário

en: To create a Payment Request reference document is required
pt_BR: Para criar um documento de referência de Pedido de pagamento é necessário

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
pt_BR: Para incluir impostos na linha {0} na taxa de Item, os impostos em linhas {1} também deve ser incluída

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
pt_BR: Para anular isso, ative ';{0}'; na empresa {1}

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Total (Credit)
pt_BR: Total (crédito)

en: Total (Without Tax)
pt_BR: Total (sem Imposto)

en: Total Achieved
pt_BR: Total de Alcançados

en: Total Actual
pt_BR: Total Atual

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
pt_BR: Valor Total

en: Total Assets
pt_BR: Total de Ativos

en: Total Budget
pt_BR: Orçamento Total

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
pt_BR: Total da Comissão

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
pt_BR: O valor total de crédito / débito deve ser o mesmo que o lançamento no diário associado

en: Total Delivered Amount
pt_BR: Quantidade Total Entregue

en: Total Demand (Past Data)
pt_BR: Demanda Total (dados Anteriores)

en: Total Expense
pt_BR: Custo Total

en: Total Forecast (Future Data)
pt_BR: Previsão Total (dados Futuros)

en: Total Forecast (Past Data)
pt_BR: Previsão Total (dados Anteriores)

en: Total Income
pt_BR: Renda Total

en: Total Invoiced Amount
pt_BR: Valor Total Faturado

en: Total Order Considered
pt_BR: Total Considerado Em Pedidos

en: Total Order Value
pt_BR: Valor Total do Pedido

en: Total Outgoing
pt_BR: Total de Saída

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
pt_BR: Total Pendente

en: Total Outstanding Amount
pt_BR: Saldo Devedor Total

en: Total Paid Amount
pt_BR: Valor Total Pago

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
pt_BR: O valor total da solicitação de pagamento não pode ser maior que o valor {0}

en: Total Payments
pt_BR: Total de Pagamentos

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
pt_BR: Quantidade Total

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
pt_BR: Quantidade Total

en: Total Received Amount
pt_BR: Valor Total Recebido

en: Total Revenue
pt_BR: Receita Total

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
pt_BR: Resumo de Estoque Total

en: Total Target
pt_BR: Meta Total

en: Total Tasks
pt_BR: Total de Tarefas

en: Total Tax
pt_BR: Fiscal Total

en: Total Unpaid: {0}
pt_BR: Total Por Pagar: {0}

en: Total Variance
pt_BR: Variância Total

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
pt_BR: Porcentagem total alocado para a equipe de vendas deve ser de 100

en: Total contribution percentage should be equal to 100
pt_BR: A porcentagem total de contribuição deve ser igual a 100

en: Total payments amount can't be greater than {}
pt_BR: O valor total dos pagamentos não pode ser maior que {}

en: Total(Amt)
pt_BR: Total (quantia)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
pt_BR: Totais

en: Traceability
pt_BR: Rastreabilidade

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
pt_BR: Transação

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
pt_BR: Data da Transação

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
pt_BR: Moeda de transação deve ser o mesmo da moeda gateway de pagamento

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
pt_BR: Transação não permitida em relação à ordem de trabalho interrompida {0}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
pt_BR: Transações

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
pt_BR: Transferir

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
pt_BR: Transferir Materiais Para Armazém {0}

en: Transferred Quantity
pt_BR: Quantidade Transferida

en: Travel Expenses
pt_BR: Despesas Com Viagem

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
pt_BR: Balancete

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
pt_BR: Balancete (simples)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
pt_BR: Balancete Por Parceiro

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
pt_BR: Data de término do período de avaliação não pode ser anterior à data de início do período de avaliação

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
pt_BR: A data de início do período de teste não pode ser posterior à data de início da assinatura

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
pt_BR: Tipo

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
pt_BR: UDM

note: Name of a DocType
en: UOM Category
pt_BR: Categoria de UDM

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
pt_BR: Detalhe da Conversão de Unidade de Medida

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
pt_BR: Fator de Conversão da Unidade de Medida

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
pt_BR: Fator de Conversão da UDM é necessário na linha {0}

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
pt_BR: Não é possível encontrar a taxa de câmbio para {0} a {1} para a data-chave {2}. Crie um registro de troca de moeda manualmente

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
pt_BR: Não foi possível encontrar uma pontuação a partir de {0}. Você precisa ter pontuações em pé cobrindo de 0 a 100

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
pt_BR: Total Não Alocado

en: Unblock Invoice
pt_BR: Desbloquear Fatura

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
pt_BR: Lucro / Prejuízo (crédito) de Anos Fiscais Não Encerrados

en: Unit of Measure
pt_BR: Unidade de Medida

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
pt_BR: Unidade de Medida {0} foi inserida mais de uma vez na Tabela de Conversão de Fator

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown Caller
pt_BR: Chamador Desconhecido

en: Unlink external integrations
pt_BR: Desvincular integrações externas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
pt_BR: A Pagar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
pt_BR: Não Reconciliado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
pt_BR: Não Resolvido

en: Unsecured Loans
pt_BR: Empréstimos Não Garantidos

en: Until
pt_BR: Até

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update Account Name / Number
pt_BR: Atualizar Nome / Número da Conta

en: Update Account Number / Name
pt_BR: Atualizar Número da Conta / Nome

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
pt_BR: Atualize Automaticamente o Preço da Lista de Materiais

en: Update Clearance Date
pt_BR: Atualizar Data Liquidação

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
pt_BR: Atualizar Custo

en: Update Cost Center Name / Number
pt_BR: Atualizar Nome / Número do Centro de Custo

en: Update Current Stock
pt_BR: Atualizar Estoque Atual

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
pt_BR: Atualizar registros existentes

en: Update Items
pt_BR: Atualizar Itens

en: Update Print Format
pt_BR: Atualizar Formato de Impressão

en: Updating Variants...
pt_BR: Atualizando Variantes...

en: Upper Income
pt_BR: Alta Renda

en: Use a name that is different from previous project name
pt_BR: Use um nome diferente do nome do projeto anterior

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
pt_BR: Usuário

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
pt_BR: ID de Usuário

en: User ID not set for Employee {0}
pt_BR: ID de Usuário Não Definida Para Colaborador {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
pt_BR: Observação do Usuário

en: User has not applied rule on the invoice {0}
pt_BR: O usuário não aplicou regra na fatura {0}

en: User {0} does not exist
pt_BR: Usuário {0} não existe

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
pt_BR: Usuário {0} já está atribuído ao Colaborador {1}

en: User {0} is disabled
pt_BR: Usuário {0} está desativado

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
pt_BR: O usuário {} está desativado. Selecione um usuário / caixa válido

en: Utility Expenses
pt_BR: Despesas Com Utilidades

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
pt_BR: Válido desde a data não no ano fiscal {0}

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
pt_BR: Válida Até

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
pt_BR: Válido de e válido até campos são obrigatórios para o cumulativo

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
pt_BR: Válido até a data não pode ser anterior à data da transação

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
pt_BR: Validade

en: Validity period of this quotation has ended.
pt_BR: O período de validade desta citação terminou.

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
pt_BR: Método de Avaliação

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
pt_BR: Taxa de Avaliação

en: Valuation Rate Missing
pt_BR: Taxa de Avaliação Ausente

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
pt_BR: Taxa de avaliação para o item {0}, é necessária para fazer lançamentos contábeis para {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
pt_BR: É obrigatório colocar a Taxa de Avaliação se foi introduzido o Estoque de Abertura

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
pt_BR: Valor

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Value After Depreciation
pt_BR: Valor Após Depreciação

en: Value Proposition
pt_BR: Proposta de Valor

en: Values Changed
pt_BR: Valores Alterados

en: Variance
pt_BR: Variação

en: Variance ({})
pt_BR: Variação ({})

en: Variant
pt_BR: Variante

en: Variant Attribute Error
pt_BR: Erro de Atributo Variante

en: Variant BOM
pt_BR: Bom Variante

en: Variant Based On cannot be changed
pt_BR: A variante baseada em não pode ser alterada

en: Variant Details Report
pt_BR: Relatório de Detalhes da Variante

note: Name of a DocType
en: Variant Field
pt_BR: Campo Variante

en: Variant Items
pt_BR: Itens Variantes

en: Variant creation has been queued.
pt_BR: A criação de variantes foi colocada na fila.

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
pt_BR: Veículo

en: Vendor Name
pt_BR: Nome do Vendedor

note: Name of a DocType
en: Video
pt_BR: Vídeo

note: Name of a DocType
en: Video Settings
pt_BR: Configurações de Vídeo

en: View
pt_BR: Visão

en: View Chart of Accounts
pt_BR: Visualizar Plano de Contas

en: View Ledger
pt_BR: Ver Livro Razão

en: View Now
pt_BR: Ver Agora

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Visit the forums
pt_BR: Visite os fóruns

en: Voucher #
pt_BR: Comprovante #

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
pt_BR: Armazém de Trabalho Em Andamento

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
pt_BR: Armazém

en: Warehouse is mandatory
pt_BR: Armazém é obrigatório

en: Warehouse not found against the account {0}
pt_BR: Armazém não encontrado na conta {0}

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
pt_BR: Armazém {0} não pertence à empresa {1}

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
pt_BR: Armazém: {0} não pertence a {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
pt_BR: Armazéns

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
pt_BR: Os armazéns com subgrupos não podem ser convertido em livro

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
pt_BR: Os Armazéns com a transação existente não podem ser convertidos num grupo.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
pt_BR: Os Armazéns com transação existente não podem ser convertidos em razão.

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
pt_BR: Aviso: Outra {0} # {1} existe contra entrada de material {2}

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
pt_BR: Aviso: Pedido de Venda {0} já existe relacionado ao Pedido de Compra do Cliente {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
pt_BR: Garantia

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
pt_BR: Solicitação de Garantia

en: We're here to help!
pt_BR: Nós estamos aqui para ajudar!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
pt_BR: Site

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
pt_BR: Atributo do Site

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
pt_BR: Campo de Filtro do Site

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
pt_BR: Grupo de Itens do Site

note: Name of a role
en: Website Manager
pt_BR: Administrador do Site

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Welcome to {0}
pt_BR: Bem-vindo Ao {0}

en: What do you need help with?
pt_BR: Com o que você precisa de ajuda?

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
pt_BR: Ao criar uma conta para Empresa-filha {0}, conta-mãe {1} não encontrada. Por favor, crie a conta principal no COA correspondente

en: White
pt_BR: Branco

en: Wire Transfer
pt_BR: Transferência Bancária

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
pt_BR: Trabalho Em Andamento

en: Work In Progress Warehouse
pt_BR: Armazém de Trabalho Em Andamento

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
pt_BR: Ordem de Trabalho

en: Work Order Analysis
pt_BR: Análise de Ordem de Trabalho

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
pt_BR: Operação de Ordem de Trabalho

en: Work Order Qty Analysis
pt_BR: Análise de Quantidade de Ordem de Serviço

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
pt_BR: Relatório de Estoque de Ordem de Trabalho

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
pt_BR: Resumo da Ordem de Serviço

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
pt_BR: A Ordem de Serviço não pode ser criada pelo seguinte motivo:<br> {0}

en: Work Order has been {0}
pt_BR: A ordem de serviço foi {0}

en: Work Order not created
pt_BR: Ordem de serviço não criada

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
pt_BR: Ordem de Serviço {0}: Cartão de Trabalho não encontrado para a operação {1}

en: Work Orders
pt_BR: Ordens de Trabalho

en: Work Orders Created: {0}
pt_BR: Ordens de Serviço Criadas: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
pt_BR: Ordens de Serviço Em Andamento

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
pt_BR: Armazém de Trabalho em Andamento é necessário antes de Enviar

en: Workday {0} has been repeated.
pt_BR: A jornada de trabalho {0} foi repetida.

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
pt_BR: Horas de Trabalho

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
pt_BR: Estação de Trabalho

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
pt_BR: Hora de Trabalho da Estação de Trabalho

en: Wrapping up
pt_BR: Empacotando

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
pt_BR: Abatimento

en: Wrong Password
pt_BR: Senha Incorreta

en: XML Files Processed
pt_BR: Arquivos XML processados

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
pt_BR: Ano

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
pt_BR: Ano data de início ou data de término é a sobreposição com {0}. Para evitar defina empresa

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
pt_BR: Anualmente

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
pt_BR: Você não está autorizado para adicionar ou atualizar entradas antes de {0}

en: You are not authorized to set Frozen value
pt_BR: Você não está autorizado para definir o valor congelado

en: You can also copy-paste this link in your browser
pt_BR: Você também pode copiar e colar este link no seu navegador

en: You can also set default CWIP account in Company {}
pt_BR: Você também pode definir uma conta CWIP padrão na Empresa {}

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
pt_BR: Você não pode lançar o comprovante atual na coluna 'Contra Entrada do Livro Diário'

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
pt_BR: Você só pode ter planos com o mesmo ciclo de faturamento em uma assinatura

en: You can only redeem max {0} points in this order.
pt_BR: Você só pode resgatar no máximo {0} pontos nesse pedido.

en: You can only select one mode of payment as default
pt_BR: Você só pode selecionar um modo de pagamento como padrão

en: You can redeem upto {0}.
pt_BR: Você pode resgatar até {0}.

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
pt_BR: Você não pode criar ou cancelar qualquer lançamento contábil no período contábil fechado {0}

en: You cannot credit and debit same account at the same time
pt_BR: Você não pode ter débito e crédito na mesma conta

en: You cannot edit root node.
pt_BR: Você não pode editar o nó raiz.

en: You cannot redeem more than {0}.
pt_BR: Você não pode resgatar mais de {0}.

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
pt_BR: Você não pode reiniciar uma Assinatura que não seja cancelada.

en: You cannot submit empty order.
pt_BR: Você não pode enviar um pedido vazio.

en: You cannot submit the order without payment.
pt_BR: Você não pode enviar o pedido sem pagamento.

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
pt_BR: Você não tem permissão para {} itens em um {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
pt_BR: Você não tem suficientes pontos de lealdade para resgatar

en: You don't have enough points to redeem.
pt_BR: Você não tem pontos suficientes para resgatar.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
pt_BR: Você teve {} erros ao criar faturas de abertura. Verifique {} para obter mais detalhes

en: You have already selected items from {0} {1}
pt_BR: Já selecionou itens de {0} {1}

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
pt_BR: Você precisa habilitar a reordenação automática nas Configurações de estoque para manter os níveis de reordenamento.

en: Your order is out for delivery!
pt_BR: Seu pedido está fora de prazo!

en: Your tickets
pt_BR: Seus ingressos

en: ZIP Code
pt_BR: CEP

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
pt_BR: [Importante] [ERPNext] Erros de reordenamento automático

en: and
pt_BR: e

en: based_on
pt_BR: baseado em

en: or
pt_BR: ou

en: returned
pt_BR: devolução

en: sold
pt_BR: vendido

en: to
pt_BR: para

en: {0} '{1}' is disabled
pt_BR: {0} '{1}' está desativado

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
pt_BR: {0} '{1}' não localizado no Ano Fiscal {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
pt_BR: {0} ({1}) não pode ser maior que a quantidade planejada ({2}) na Ordem de Serviço {3}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
pt_BR: {0} o cupom usado é {1}. a quantidade permitida está esgotada

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
pt_BR: {0} Número {1} já é usado em {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
pt_BR: {0} Operações: {1}

en: {0} Request for {1}
pt_BR: {0} pedido para {1}

en: {0} against Bill {1} dated {2}
pt_BR: {0} contra duplicata {1} na data {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
pt_BR: {0} relacionado ao Pedido de Compra {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
pt_BR: {0} contra Fatura de Venda {1}

en: {0} against Sales Order {1}
pt_BR: {0} contra o Pedido de Venda {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
pt_BR: {0} já tem um procedimento pai {1}.

en: {0} and {1} are mandatory
pt_BR: {0} e {1} são obrigatórios

en: {0} asset cannot be transferred
pt_BR: {0} ativo não pode ser transferido

en: {0} can not be negative
pt_BR: {0} não pode ser negativo

en: {0} created
pt_BR: {0} criou

en: {0} does not belong to Company {1}
pt_BR: {0} não pertence à empresa {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
pt_BR: {0} entrou duas vezes no Imposto do Item

en: {0} for {1}
pt_BR: {0} para {1}

en: {0} has been submitted successfully
pt_BR: {0} foi enviado com sucesso

en: {0} in row {1}
pt_BR: {0} na linha {1}

en: {0} is mandatory
pt_BR: {0} é obrigatório

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
pt_BR: {0} é obrigatório. Talvez o registro de câmbio não tenha sido criado para {1} a {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
pt_BR: {0} é obrigatório. Talvez o valor de câmbio não exista de {1} para {2}.

en: {0} is not a company bank account
pt_BR: {0} não é uma conta bancária da empresa

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
pt_BR: {0} não é um nó do grupo. Selecione um nó de grupo como centro de custo pai

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
pt_BR: {0} não é um valor válido para o atributo {1} do item {2}.

en: {0} is not added in the table
pt_BR: {0} não é adicionado na tabela

en: {0} is not enabled in {1}
pt_BR: {0} não está habilitado em {1}

en: {0} is on hold till {1}
pt_BR: {0} está em espera até {1}

en: {0} is required
pt_BR: {0} é necessário

en: {0} items in progress
pt_BR: {0} itens em andamento

en: {0} items produced
pt_BR: {0} itens produzidos

en: {0} must be negative in return document
pt_BR: {0} deve ser negativo no documento de devolução

en: {0} not found for item {1}
pt_BR: {0} não encontrado para Item {1}

en: {0} parameter is invalid
pt_BR: {0} parâmetro é inválido

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
pt_BR: {0} entradas de pagamento não podem ser filtrados por {1}

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
pt_BR: São necessárias {0} unidades de {1} em {2} em {3} {4} para {5} para concluir esta transação.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
pt_BR: São necessárias {0} unidades de {1} em {2} para concluir esta transação.

en: {0} variants created.
pt_BR: {0} variantes criadas.

en: {0} {1} created
pt_BR: {0} {1} criado

en: {0} {1} does not exist
pt_BR: {0} {1} não existe

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
pt_BR: {0} {1} possui entradas contábeis na moeda {2} para a empresa {3}. Selecione uma conta a receber ou a pagar com a moeda {2}.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
pt_BR: {0} {1} não foi enviado então a ação não pode ser concluída

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
pt_BR: {0} {1} está associado a {2}, mas a Conta do Partido é {3}

en: {0} {1} is cancelled or stopped
pt_BR: {0} {1} está cancelado ou parado

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
pt_BR: {0} {1} é cancelado então a ação não pode ser concluída

en: {0} {1} is disabled
pt_BR: {0} {1} está desativado

en: {0} {1} is frozen
pt_BR: {0} {1} está congelado

en: {0} {1} is fully billed
pt_BR: {0} {1} está totalmente faturado

en: {0} {1} is not active
pt_BR: {0} {1} não está ativo

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
pt_BR: {0} {1} não está associado com {2} {3}

en: {0} {1} is not submitted
pt_BR: {0} {1} não foi enviado

en: {0} {1} must be submitted
pt_BR: {0} {1} deve ser enviado

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
pt_BR: {} não pode ser cancelado porque os pontos de fidelidade ganhos foram resgatados. Primeiro cancele o {} Não {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
pt_BR: {} enviou ativos vinculados a ele. Você precisa cancelar os ativos para criar o retorno de compra.
