frappe - en to hu_HU translation catalogue (18 entries)

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
hu_HU: A (z) {item_code} domainhez nem létrehozott eszközök Az eszközt manuálisan kell létrehoznia.

en: CANCELLED
hu_HU: TÖRÖLVE

en: Contact:
hu_HU: Kapcsolat:

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
hu_HU: Esemény

en: Filter
hu_HU: Szűrő

en: Forecast
hu_HU: Előrejelzés

en: Item {0} does not exist.
hu_HU: Tétel: {0}, nem létezik.

en: Mobile:
hu_HU: Mobil:

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
hu_HU: Kérjük, válasszon ANYGJZ az ANYGJZ mezőben erre a tételre {item_code}.

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
hu_HU: Értékcsökkenés mértéke (%)

en: Rejected
hu_HU: Elutasítva

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
hu_HU: #{0} sor: Értékcsökkenés kezdő dátuma szükséges

en: Row #{idx}: {field_label} can not be negative for item {item_code}.
hu_HU: #{idx}sor: {field_label} nem lehet negatív a tételre: {item_code}.

note: Label of the version (Data) field in DocType 'Code List'
en: Version
hu_HU: Verzió

en: returned
hu_HU: visszaküldött

en: sold
hu_HU: eladott

en: {0} to {1}
hu_HU: {0} a {1} címre

en: {doctype} {name} is cancelled or closed.
hu_HU: {doctype} {name} törlik vagy zárva.
